Κυβέρνηση Μητσοτάκη 2023

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,928 μηνύματα.
Για να είμαστε ακριβείς, η πράξη της καλλιτέχνιδος δεν διώκεται ποινικά, καθώς το αρ. 191Α ΠΚ απαιτεί να τίθεται μέσω της πράξης σε κίνδυνο η δημόσια τάξη, κάτι που προφανώς δεν συμβαίνει εδώ. Δηλαδή, στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν πληρούται η αντικειμενική υπόσταση του εγκλήματος.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,410 μηνύματα.
Για να είμαστε ακριβείς, η πράξη της καλλιτέχνιδος δεν διώκεται ποινικά, καθώς το αρ. 191Α ΠΚ απαιτεί να τίθεται μέσω της πράξης σε κίνδυνο η δημόσια τάξη, κάτι που προφανώς δεν συμβαίνει εδώ. Δηλαδή, στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν πληρούται η αντικειμενική υπόσταση του εγκλήματος.
Προφανώς γνωρίζεις καλύτερα. Εφόσον είναι έτσι, mea culpa.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.
@Valder
Πέραν του ότι δεν απειλουταν η δημόσια τάξη, έτσι κι αλλιώς δεν καταστράφηκε υπάρχον σύμβολο ή σημαία. Δημιουργήθηκε κάτι από το 0. Ο νόμος αναφέρει ρητά για αλλοίωση υπάρχοντος χειροπιαστου συμβόλου, πχ να πας να βαψεις πανω στην γαλανολευκη σημαια ή να τη σκισεις. Στη δική μας περίπτωση δεν έγινε κάτι τέτοιο. Δημιουργήθηκε από το 0 ένα αντικείμενο που προσιδιαζει στη μορφή της ελληνικής σημαίας και κατασκευαστηκε από διαφορετικό υλικό και χρώμα. Κανένας νόμος δεν παραβιαστηκε.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,410 μηνύματα.
@Valder
Πέραν του ότι δεν απειλουταν η δημόσια τάξη, έτσι κι αλλιώς δεν καταστράφηκε υπάρχον σύμβολο ή σημαία. Δημιουργήθηκε κάτι από το 0. Ο νόμος αναφέρει ρητά για αλλοίωση υπάρχοντος χειροπιαστου συμβόλου, πχ να πας να βαψεις πανω στην γαλανολευκη σημαια ή να τη σκισεις. Στη δική μας περίπτωση δεν έγινε κάτι τέτοιο. Δημιουργήθηκε από το 0 ένα αντικείμενο που προσιδιαζει στη μορφή της ελληνικής σημαίας και κατασκευαστηκε από διαφορετικό υλικό και χρώμα. Κανένας νόμος δεν παραβιαστηκε.
Αναφορικά με την ερμηνεία του νόμου, είπα mea culpa γιατι ο Lasher ειναι νομικος ενω εγω δεν ειμαι. Δε θα παω να κανω το μάγκα σε άλλον για το επάγγελμά του.

Ηθικά όμως διατηρω το δικαίωμα της άποψής μου όπως και το να με ενοχλεί, τόσο το έργο με αυτη τη μορφή του όσο και αχρείαστες κόντρες με αντιπαλες ιδεολογίες.

Πιστεύετε αυτά, καλώς. Πιστεύουμε άλλα.

Μην πας να εκμεταλλευτείς εσυ το ενα βημα πίσω μου στο Lasher για να κανεις ρεβανς, δε θα συμφωνησω μαζι σου που να βαφτει ροζ ο ήλιος. :bleh:
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,928 μηνύματα.
Προφανώς γνωρίζεις καλύτερα. Εφόσον είναι έτσι, mea culpa.

Κοίτα, δεν θα προσποιηθώ ότι παίζω το ποινικό στα δάκτυλα, γιατί επαγγελματικά δεν πολυασχολούμαι με τον κλάδο αυτόν, παρά ελάχιστα. Προφανώς αυτή είναι η δική μου ερμηνεία, η οποία δεν είναι απαραίτητο ότι θα γίνει δεκτή αν (το απεύχομαι) φτάσουμε στο σημείο να μηνύσει κανείς την καλλιτέχνιδα.
Γενικώς, αν δεν απατώμαι, δεν υπάρχει ιδιαίτερη νομολογία πάνω σε αυτά τα ζητήματα στην Ελλάδα. Πάντως, διάβασα για την περίφημη υπόθεση Πανούση (είχε αντικαταστήσει τον σταυρό της Γαλανόλευκης με ένα σφυροδρέπανο κατά τη διάρκεια ενός σόου που έκανε) ότι αν και πρωτοδίκως είχε καταδικαστεί για προσβολή εθνικού συμβόλου, εν τέλει στο Εφετείο αθωώθηκε. Και μιλάμε για άλλες εποχές και για κάτι που, σάτιρα ή μη, το βρίσκω προσωπικά πολύ προκλητικό. Σίγουρα πολύ περισσότερο από το θέμα με τη ροζ σημαία.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,160 μηνύματα.
Η όλη φάση της προσβολής εθνικών συμβόλων για μηνύματα βέβαια στην Ελλάδα δυστυχώς ξεκίνησε από τους ίδιους τους φιλελεύθερους όταν το 2022 με την εισβολή της Ρωσσίας στην Ουκρανία η ελληνική σημαία απέκτησε το κιτρινο-μπλε της ουκρανικής ως ένδειξη συμπαράστασης. Αυτό ήταν το πράσινο φως για να γίνει τρεντ η αλλοίωση της σημαίας για διάφορα κοινωνικά μηνύματα. Ακολούθησε η γαλανόλευκη με τις στραβές άσπρες λωρίδες με το φρικτό κρατικό έγκλημα στα Τέμπη και φτάσαμε τώρα στο ροζέ για τις γυναικοκτονίες.

Αν θέλουμε βέβαια να κάνουμε μια αυτοκριτική στο χώρο προφανώς σε εκείνη τη φάση με τα Τέμπη κανέναν δεν τον έπαιρνε να ασκήσει κριτική. Ποιος πολιτικός θα έβγαινε και θα έλεγε κάτι τέτοιο σε τόσο συναισθηματικά φορτισμένες μέρες; Την επόμενη ώρα θα είχαν γεμίσει όλα τα ΜΜΕ με τίτλους "Η Ελλάδα θρηνεί νεκρά παιδιά και οι μπασίστες ασχολούνται με τη σημαία". Τώρα θεώρησαν πως τους παίρνει για αυτό και έγινε σάλος από Νίκη.

Τώρα το τι συμβαίνει στις ΗΠΑ και αν εκεί είναι συχνό να αλλοιώνεται η σημαία τους για μηνύματα δεν με ενδιαφέρει. Οι ΗΠΑ είναι οι ΗΠΑ και η Ελλάδα είναι η Ελλάδα.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Αντε να δούμε πότε ο ανθρώπινος πίθηκος θα σταματήσει να τσακώνεται για σύμβολα και υποτιθέμενους διαχωρισμούς.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,410 μηνύματα.
Κοίτα, δεν θα προσποιηθώ ότι παίζω το ποινικό στα δάκτυλα, γιατί επαγγελματικά δεν πολυασχολούμαι με τον κλάδο αυτόν, παρά ελάχιστα. Προφανώς αυτή είναι η δική μου ερμηνεία, η οποία δεν είναι απαραίτητο ότι θα γίνει δεκτή αν (το απεύχομαι) φτάσουμε στο σημείο να μηνύσει κανείς την καλλιτέχνιδα.
Γενικώς, αν δεν απατώμαι, δεν υπάρχει ιδιαίτερη νομολογία πάνω σε αυτά τα ζητήματα στην Ελλάδα. Πάντως, διάβασα για την περίφημη υπόθεση Πανούση (είχε αντικαταστήσει τον σταυρό της Γαλανόλευκης με ένα σφυροδρέπανο κατά τη διάρκεια ενός σόου που έκανε) ότι αν και πρωτοδίκως είχε καταδικαστεί για προσβολή εθνικού συμβόλου, εν τέλει στο Εφετείο αθωώθηκε. Και μιλάμε για άλλες εποχές και για κάτι που, σάτιρα ή μη, το βρίσκω προσωπικά πολύ προκλητικό. Σίγουρα πολύ περισσότερο από το θέμα με τη ροζ σημαία.
Σε εμπιστευομαι για την δική σου ερμηνεία, καταρχάς, και εαν βρεθει κάποιος πιο έμπειρος νομικός να μας διαφωτίσει αλλιώτικα το ξανασυζητάμε. Σε αντιθεση με πολύ κόσμο, είμαι πρόθυμος να κανω πίσω εαν διαπιστωσω πως δεν ξέρω ή έσφαλα σε κάτι, οπότε και έτσι να μην είναι δε μου χαλανε τα εθνικιστικα μητρωα να έχω κανει ενα βημα πίσω. :lol:

Εγω δεν θα της έκανα μήνυση πάντως της δεσποινίδος, ήδη υπέθεσα οτι μπορει να μην γνωρίζει το νόμο, που όπως αποδειχθηκε ούτε εγω τον ερμηνευσα σωστά, αν ερμηνευεται έτσι.

Είναι ένα πράγμα να λες δεν με εκφράζει
Είναι άλλο πράγμα να λες μη μας προκαλείτε που πιστευουμε οτι πιστευουμε
Και είναι άλλο πράγμα να παει κάποιος και να της κανει μήνυση. Εκεί θα ήταν πρόκληση από την αντιθετη πλευρά και ούτε κι αυτο θα μ αρεσε.

Δεν μπορω να κανουν οι δικοι μου τα ίδια που κράζω στους απέναντι, οπότε μια μηνυση θα την έβρισκα γραφική.

Στην τελική όπως ειπα δεν με πειραξε ο σκοπός της, μοναχα οτι προσομοίασε στην σημαια δεν μου αρεσε.

Αμα πας και την μηνυσεις είναι σα να λες "φτυνω στο σκοπο σου", που δεν υφίσταται τετοιο συναισθημα. Είμαστε πολύ μεγαλοπρεπείς τα περισσοτερα "εθνικια" για να ξεπέσουμε τόσο. Ασχέτως αν προκλήσεις απο την άλλη πλευρά δινουν και παίρνουν.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
https://artplay.gr/ikastika/georgia...mffz8wFRWNupuK98prIyL2uxa4NHoE4K1khNV_AgZ7mYQ

Τούρκου Μουσουλμανικη η καταγωγή της εν λογο καλλιτεχνιδας ...
Το επίθετο με άλλες ρίζες...
Πόσο σεβασμό δείχνει στις ρίζες της και στον τόπο της !!!
Γιατί άραγε δεν τόλμησε την παραποίηση εθνικού συμβόλου για να προβάλει την καλλιτεχνικη της πλευρά;


Οφειλουν σεβασμο στα δικά μας εθνικα συμβολα που χρησιμοποιουνται απο τον οποιαδήποτε αποσκοπεί στην προσωπικη προβολη του !


Γεωργία Λαλέ : «Όλοι μοιραζόμαστε το ίδιο τραύμα του ξεριζωμού και της ξενιτιάς»​

11 Οκτωβρίου 2018, 16:41

«Η ιστορία της οικογένειάς μου είναι μόνο μια από της χιλιάδες ιστορίες προσφυγιάς και ξεριζωμού που διαδραματίστηκαν και συνεχίζουν να διαδραματίζονται στο Αιγαίο», ομολογεί στο artplay.gr η εικαστικός και performer Γεωργία Λάλε, που ταξίδεψε από τις ΗΠΑ όπου ζει, στα πατρογονικά εδάφη της Μικρασίας, το Λιμάνι της Σμύρνης, τον Αρχαιολογικό Χώρο της Εφέσου και την Μαγνησία, πόλη καταγωγής του παππού της. Με αφορμή αυτές τις δράσεις που ονόμασε FatherLand , η Γεωργία μιλά στο artpay.gr

Performance by Georgia Lale in Ephesus, Turkey. Photos by Charalampos Lales.
-Ποια ήταν η σκέψη και η ιδέα που έγινε πράξη και performance
«Ο παππούς μου Κωνσταντίνος Λαλές ήταν πρόσφυγας από την Μικρά Ασία, το 1922. Δυστυχώς δεν μίλαγε πολύ και είναι πολύ λίγα τα δεδομένα που έχουμε για την οικογένειά του. Γνωρίζαμε ότι η μητέρα του, Γεωργία, γέννησε το μικρότερο παιδί της στο λιμάνι της Σμύρνης κατά την Μικρασιατική Καταστροφή. Γνωρίζαμε ότι ο πατέρας του, ο προπάππους μου έμεινε πίσω στην Τουρκία και ήρθε στην Ελλάδα το 1925. Γνωρίζαμε ότι η οικογένεια αντιμετώπισε έντονο ρατσισμό στον Λαγκαδά της Θεσσαλονίκης. Τους φώναζαν “Τουρκόσπορους”. Αυτό που δεν γνωρίζαμε και που αποκαλύφθηκε με τον θάνατο του παππού μου το 1998, είναι ότι είχε περιτομή. Αυτό δημιούργησε πολλές απορίες στην οικογένεια και την ανάγκη να αναζητήσουμε χαμένες ρίζες. Ο πατέρας μου ήθελε πάντα να επισκεφτεί την Μ. Ασία και την Μαγνησία από όπου ήταν ο παππούς, τόποι ιεροί για μας. Εγώ ήθελα να πάω πίσω και να δω τα μέρη αυτά με τα ίδια μου τα μάτια, να τα βιώσω. Ας μην ξεχνάμε ότι το επώνυμο μας “Λαλέ” είναι αραβικό και σημαίνει τουλίπα. Στην Ισλαμική τέχνη η τουλίπες συμβολίζουν το Θεό και τα ρόδα τους προφήτες.
Ήθελα να δημιουργήσω ένα καλλιτεχνικό δρώμενο κατά την διάρκεια του ταξιδιού. Έτσι τύπωσα την πρώτη φωτογραφία της οικογένειας του παππού μου στο Λαγκαδά, η οποία τραβήχτηκε όταν τους εντόπισε ο πατέρας του το 1925. Ο παππούς μου είναι το αγοράκι στην μέση της φωτογραφίας.

Performance by Georgia Lale in Ismir and Manisa, Turkey. Photos by Charalampos Lales.
Όταν φτάσαμε στην Σμύρνη ξεκίνησα μια σειρά από δημόσιες περφορμανς όπου κρατούσα ανάμεσα στα χέρια μου την φωτογραφία των προγόνων μου και την άφηνα να ανεμίζει. Ήθελα να τους φέρω πίσω, πίσω στα μέρη όπου ξεκίνησαν την ζωή τους, πίσω στα μέρη όπου έκαναν όνειρα για το αύριο, πίσω στα μέρη όπου η ζωή τους έφερε αντιμέτωπους με τη βία του πολέμου, ενός πολέμου συμφερόντων. Ενός πολέμου που διατάραξε για πάντα την γαλήνια ζωή των Χριστιανών της Μ. Ασίας και των Μουσουλμάνων της Ελλάδας.
Κατά την διάρκεια του ταξιδιού μας, ανακαλύψαμε ότι ο προπάππους μου, ήταν πιθανότατα Μουσουλμάνος Σούφι. Γεγονός το οποίο εξηγεί την περιτομή του. Άλλωστε ο ίδιος έφυγε από την Τουρκία το 1925, την χρονιά που κηρύχθηκε παράνομο το Τάγμα των Σούφι. Ξέρουμε ότι διέσχισε το Αιγαίο ντυμένος γριά. Η μητέρα του παππού μου, έπαιζε ένα ντέφι, το ντέφι του σαμάνου, το οποίο είδαμε στην Μαγνησία, στο Λαογραφικό Μουσείο της Ακαδημίας των Μεβλεβί Σούφι. Υπάρχει λοιπόν η πιθανότητα να ήταν όλη η οικογένεια μέρος του τάγματος».
– Ποια ήταν τα βήματα που ακολούθησες και πως τα σχεδίασες
«Σχεδίασα το μεγαλύτερο μέρος του ταξιδιού από το εργαστήριο μου στην Νέα Υόρκη. Έφτιαξα ένα γενικό πλάνο σε συνεργασία με τον πατέρα μου για τα μέρη τα οποία θέλαμε να επισκεφτούμε και να πραγματοποιήσουμε δράσεις».
– Πως πραγματοποίησες την performance
«Οι δράσεις ήταν επιτόπιες και τις περισσότερες φορές αυθόρμητες. Ο πατέρας μου έκανε την φωτογράφιση των δράσεων και συμμετείχε και ο ίδιος σε κάποιες από αυτές».

Performance by Georgia Lale in Ismir and Manisa, Turkey. Photos by Charalampos Lales.
– Ποιες υπήρξαν οι αντιδράσεις του κόσμου
«Ο κόσμος μας αγκάλιασε από την πρώτη στιγμή. Όταν φτάσαμε στην Σμύρνη, στις 2 η ώρα τα ξημερώματα, στο ξενοδοχείο ο ρεσεψιονίστ μίλαγε ελληνικά. Η γιαγιά του ήταν πρόσφυγας το 1923 από την Κρήτη στη Σμύρνη και του είχε μάθει την γλώσσα. Αυτός ήταν και ο γενικότερος κανόνας των ανθρώπων που συναντήσαμε τόσο στη Σμύρνη, όσο και στην Μαγνησία. Όλοι μοιραζόμαστε το ίδιο τραύμα του ξεριζωμού και της ξενιτιάς. Περαστικοί μας πρόσφεραν μπισκότα και τσάι στα διαλειμματα των δράσεων και όταν τους εξηγούσαμε την ιστορία της περφόρμανς μας αγκάλιαζαν και μας έλεγαν ” Η ιστορία σας, η ιστορία μας.”
– Ποιο μήνυμα ήθελες να στείλεις μέσα από τις δράσεις
«Το μήνυμα που θέλω να στείλω είναι ότι ο πόλεμος του 1919, τραυμάτισε ανεπανόρθωτα τις ζωές εκατομμυρίων ανθρώπων τόσο στην Ελλάδα όσο και στην Τουρκία. Η ιστορία της οικογένειάς μου είναι μόνο μια από της χιλιάδες ιστορίες προσφυγιάς και ξεριζωμού που διαδραματίστηκαν και συνεχίζουν να διαδραματίζονται στο Αιγαίο. Η προγιαγιά μου ήταν παντρεμένη με Μουσουλμάνο και χρειάστηκε να κρατήσει αυτό το μυστικό τόσο καλά κρυμμένο που μόνο το νεκρό σώμα του παππού μου το αποκάλυψε. Το μυστικό αποκαλύφθηκε όταν δεν υπήρχε πια κανένας για να δώσει εξηγήσεις, αλλά οι τόποι, η Σμύρνη, η Μαγνησία, η Έφεσος είχαν τα κλειδιά και εγώ σαν καλλιτέχνης είχα την υποχρέωση να συγκεντρώσω τα στοιχεία και να καλύψω τα κενά με την τέχνη. Σήμερα με την προσφυγική κρίση , η ιστορία επαναλαμβάνεται»

Performance by Georgia Lale in Ismir and Manisa, Turkey. Photos by Charalampos Lales.
-Υπήρξε κάποια στιγμή που φοβήθηκες
«Πάντα υπάρχει μία μικρή ανησυχία όταν δημιουργείς δημόσιες δράσεις, ο καλλιτέχνης είναι εντελώς εκτεθειμένος στο δημόσιο κοινό και δεν υπάρχει καμία προστασία. Αλλά οι περαστικοί και οι ντόπιοι αγκάλιασαν τη δράση και ταυτίστηκαν μαζί της».
Μάνια Ζούση
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,094 μηνύματα.
Αντε να δούμε πότε ο ανθρώπινος πίθηκος θα σταματήσει να τσακώνεται για σύμβολα και υποτιθέμενους διαχωρισμούς.
Μάλλον ποτέ. Ο ανθρώπινος πίθηκος, από όσο φαίνεται, σε κάποια χρόνια θα τσακώνεται για το σύμβολο των lgbtq (αφού ήδη κάνουν ψυχολογικό πόλεμο σε όσους αθλητές δεν γουστάρουν να το φορέσουν), όμως εκεί δεν θα είναι «ανθρώπινος πίθηκος», αλλά «πολιτισμένο ον.»
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η όλη φάση της προσβολής εθνικών συμβόλων για μηνύματα βέβαια στην Ελλάδα δυστυχώς ξεκίνησε από τους ίδιους τους φιλελεύθερους όταν το 2022 με την εισβολή της Ρωσσίας στην Ουκρανία η ελληνική σημαία απέκτησε το κιτρινο-μπλε της ουκρανικής ως ένδειξη συμπαράστασης.
Άλλη γελοιότητα αυτή, την είχα ξεχάσει. Αλλοίωση εθνικού συμβόλου για να δείξουμε πόσο καλά νατοϊκά σκυλάκια είμαστε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Αντε να δούμε πότε ο ανθρώπινος πίθηκος θα σταματήσει να τσακώνεται για σύμβολα και υποτιθέμενους διαχωρισμούς.

Δεν ξέρω αν είναι πίθηκος αυτός που αγαπάει την χώρα του η εσύ που κράζεις με τον χειρότερο τρόπο τους άλλους επειδή δεν έχουν (ευτυχώς) τον over progressive έως αναρχικό τρόπο σκέψης σου. Αν πάλι δεν μπορείς την Ελλάδα υπάρχει ένα μέρος που λέγεται Αεροδρόμιο «Ελευθέριος Βενιζέλος» όπου μπορείς να πάρεις μια από τις χιλιάδες πτήσεις που αναχωρούν καθημερινά και να πας σε οποία χώρα θεωρείς καλύτερη για εσένα. Βέβαια όπως σου έχω ξαναπεί σε οποία χώρα και να πας πάλι τα ίδια θα λες καθώς δεν υπάρχει καμία χώρα (ευτυχώς) που λειτουργεί όπως θα ήθελες εσύ.

Τώρα το να κάθεσαι εδώ και να κράζεις την Ελλάδα και τον καπιταλισμό από το πρωί μέχρι το βράδυ σίγουρα δεν είναι παραγωγικό αλλά βγάζει μια υπέρτατη μιζέρια την οποία δεν είμαι ειδικός να σου πω από που πηγάζει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δημοσκόπηση ΣΚΑΙ. Η Κυβέρνηση χάνει 4 μονάδες σε σχέση με το ποσοστό των εκλογών λόγω του πληθωρισμού. Παρολο αυτά προηγείται με 22 μονάδες έναντι του ΠΑΣΟΚ.

IMG_2573.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν είναι πίθηκος αυτός που αγαπάει την χώρα του η εσύ που κράζεις με τον χειρότερο τρόπο τους άλλους επειδή δεν έχουν (ευτυχώς) τον over progressive έως αναρχικό τρόπο σκέψης σου. Αν πάλι δεν μπορείς την Ελλάδα υπάρχει ένα μέρος που λέγεται Αεροδρόμιο «Ελευθέριος Βενιζέλος» όπου μπορείς να πάρεις μια από τις χιλιάδες πτήσεις που αναχωρούν καθημερινά και να πας σε οποία χώρα θεωρείς καλύτερη για εσένα. Βέβαια όπως σου έχω ξαναπεί σε οποία χώρα και να πας πάλι τα ίδια θα λες καθώς δεν υπάρχει καμία χώρα (ευτυχώς) που λειτουργεί όπως θα ήθελες εσύ.

Τώρα το να κάθεσαι εδώ και να κράζεις την Ελλάδα και τον καπιταλισμό από το πρωί μέχρι το βράδυ σίγουρα δεν είναι παραγωγικό αλλά βγάζει μια υπέρτατη μιζέρια την οποία δεν είμαι ειδικός να σου πω από που πηγάζει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Ο άνθρωπος ταξινομικά ανήκει στην οικογένεια των great apes. Είμαστε πίθηκοι.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,160 μηνύματα.
Όταν η αντιπολίτευση σου έχει εσωτερική αντιπολίτευση που έχει εσωτερική αντιπολίτευση...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Έρχεται το νομοσχέδιο για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια στην χώρα μας, ένα νομοσχέδιο που έπρεπε να είχε έρθει τουλάχιστον 20 χρόνια πριν καθώς η Ελλάδα είναι από τις λίγες χώρες στην Δύση που δεν έχει ιδιωτικά πανεπιστήμια. Το θεωρώ βάναυσο να αναγκάζεις κάποιο παιδί να δώσει πανελλήνιες μόνο και μόνο για να στηρίζεις το κρατικό μονοπώλιο που αρέσει στους Έλληνες. Θεωρώ λοιπόν μεγάλη πρόοδο την έλευση ιδιωτικών πανεπιστημίων στην Ελλάδα ειδικά αν αληθεύει η είδηση ότι θα ανοίξουν παραρτήματα μεγάλα Αμερικανικά πανεπιστήμια (Harvard, Columbia κτλ).

Όμως πάντα ήμουν της άποψης ότι πρέπει να αλλάξουν ριζικά και τα δημόσια πανεπιστήμια καθώς οι γνώσεις που παρέχουν είναι τόσο κουραστικές για τους φοιτητές όσο και παρωχημένες. Αρχικά πρέπει να μειωθεί ο χρόνος σπουδών στα 3 χρόνια καθώς η τρέχουσα διάρκεια είναι πλήρως κουραστική και χωρίς νόημα καθώς από ένα σημείο και μετά τα μαθήματα επαναλαμβάνονται με άλλο όνομα. Στην συνέχεια είναι επιτακτική ανάγκη να αυξηθεί η χρηματοδότηση προς τα πανεπιστήμια με στόχο την αναβάθμιση του εξοπλισμού και των υποδομών τους οι οποίες σήμερα βρίσκονται σε άθλια κατάσταση. Προφανώς η είσοδος στα ιδρύματα θα πρέπει να γίνεται με scanning method όπως γίνεται στο εξωτερικό, δηλαδή η ακαδημαϊκή ταυτότητα να λειτουργεί σαν εισιτήριο εισόδου (πχ όπως το εισιτήριο στο μετρό). Ο λόγος που πρέπει να γίνει αυτό είναι καθώς σήμερα μπαίνει ο καθένας μέσα στο πανεπιστήμιο χωρίς κανένα έλεγχο γεγονός που είναι άκρως επικίνδυνο τόσο για τους φοιτητές όσο και για τους καθηγητές. Τέλος, πρέπει επιτέλους τα μαθήματα να γίνουν περισσότερο applied παρά θεωρία καθώς η αγορά εργασίας αυτό ζητάει από τους εργαζόμενους. Δεν έχει νόημα να μαθαίνεις 10 τόμους θεωρία αν δεν μπορείς να τρέξεις ένα μοντέλο η αν δεν μπορείς να εφαρμόσεις αυτά που μαθαίνεις στην πράξη. Το κατάλαβα πλήρως αυτό τώρα στην πρακτική όπου οι απαιτήσεις δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που κανείς στο πανεπιστήμιο, όχι σε όλα τα μαθήματα προφανώς μιλάω μόνο για τα θεωρητικά. Πρέπει επιτέλους ο τρόπος μάθησης και εξέτασης να γίνει όπως στις ΗΠΑ όπου η διαδικασία είναι εντελώς applied μελετώντας διαφορά case studies καθώς ο φοιτητής μαθαίνει ευκολότερα ενώ οι γνώσεις του μένουν στο μυαλό.

 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,234 μηνύματα.
Σχετικά με τα ιδιωτικά πανεπιστήμια θεωρώ πολύ κακό για το τίποτα.

Αυτό από την άποψη ότι ακόμα και η ίδια η κυβέρνηση όταν το διαφημίζει φέρνει ως επιχείρημα τους 40.000 Έλληνες που σπουδάζουν στο εξωτερικό μόνο που οι περισσότεροι από αυτούς δεν είναι στο Γέιλ και την Οξφόρδη αλλά σε πανεπιστήμια της Κύπρου, της Βουλγαρίας κλπ.

Η πλειοψηφία αν όχι όλα τα ιδιωτικά που θα δημιουργηθούν θα είναι τέτοιου στυλ, δηλαδή Πανεπιστήμια της Κύπρου ή των Βαλκανίων που σε σύμπραξη με κάποιον εδώ θα ανοίγουν σχολή/σχολές όπως αυτό που έχει ανακοινωθεί από το fund CVC που μεταξύ άλλων έχει και μεγάλα ιδιωτικά νοσοκομεία εδώ σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας για ιδιωτική σχολή Ιατρικής. Ή ίσως κάποια ξένα πανεπιστήμια που έχουν τώρα συμπράξεις με κολλέγια να το πάνε ένα βήμα παραπέρα και να ανοίξουν δικό τους παράρτημα. Μέχρι εκεί όμως.

Μεγάλα ξένα πανεπιστήμια αμφιβάλλω ότι θα ανοίξουν τμήματα σπουδών εδώ για πολλούς λόγους. Αλλά χωρίς να το αναλύσουμε πολύ, υπάρχει σε κάποια Ευρωπαική χώρα πανεπιστήμιο που να το τελειώνεις και να παίρνεις πτυχίο του Harvard ή του MIT;

Το Harvard έχει ηδη εδώ και αρκετά χρόνια στην Ελλάδα το κέντρο ελληνικών σπουδών όπως και το Columbia έχει ανακοινώσει από το 2022 για το 11ο global center που θα ανοίξει στην Αθήνα και θα έχει συνεργασία με το ΕΚΠΑ. Αυτό που κάνουν αυτά τα πανεπιστήμια είναι συνεργασίες με πανεπιστήμια τρίτων χωρών για ανταλλαγές φοιτητών, κοινά ερευνητικά προγράμματα, summer schools,επισκέψεις καθηγητών μεταξύ των συνεργαζόμενων πανεπιστημίων κλπ.

Δεν έχουν κάποιο λόγο να ανοίξουν "τμήμα του χ MIT" στην Αθήνα/Βαρκελώνη/Λονδίνο/Μπουτσουάνα κλπ, δεν έχουν κάτι να κερδίσουν από αυτό.

Αυτοί που θα πάθουν ζημιά είναι τα πανεπιστήμια της επαρχίας ειδικά σε νησιά.
Κάποιος που δεν πέρασε εκεί που θέλει αντι να πάει κάπου μακριά από το σπίτι του να σπουδάζει κάτι που δεν είναι στις πρώτες επιλογές του οι γονείς του με τα ίδια λεφτά θα τον στείλουν σε κάποιο ιδιωτικό στην Αθήνα να σπουδάσει αυτό που θέλει. Αλλά αυτό ήδη γίνεται σε μεγάλο βαθμό με τα κολλέγια(από καλά τύπου deree μέχρι μπακαλόχαρτα) που έχουν εξισωθεί τα επαγγελματικά δικαιώματα που δίνουν με τα επαγγελματικά δικαιώματα των Πανεπιστημίων.

Ίσως υπάρξουν κάποια τμήματα που θα κοντράρουν τα καλά δημόσια αλλά είναι δύσκολο από πάρα πολλές απόψεις. Οι 2 βασικές είναι οι προτιμήσεις των υποψηφίων και το οικονομικό.

Κάποιος που πιάνει την σχολή που θέλει στον τόπο που θέλει και σπουδάζει χωρίς δίδακτρα δεν θα πει οχι δεν θέλω πχ Ιατρική Αθήνας θέλω να πληρώσω την χ ιδιωτική σχολή. Όπως άλλωστε στην Κύπρο που χρησιμοποιείται ως παράδειγμα, πάνε να σπουδάσουν όσοι Έλληνες δεν πέρασαν στις πανελλήνιες εκεί που ήθελαν και είχαν να πληρώσουν.
Υπό την προυπόθεση πάντα ότι δεν θα υποβαθμιστούν τα δημόσια...

Το άλλο είναι ότι για να κάνεις ένα πανεπιστήμιο που θα μπορεί να ανταγωνιστεί πχ το ΕΜΠ ή το ΕΚΠΑ θες εκατοντάδες εκατομμύρια ή δισεκατομμύρια σε κτιριακές εγκαταστάσεις, εξοπλισμό, έρευνα κλπ. Χωρίς κρατική χρηματοδότηση, για να τα κάνουν απόσβεση αυτά θα έπρεπε να έχουν τέτοια δίδακτρα που δεν θα πήγαινε κανείς.

Δηλαδή τι θα αλλάξει στην τελική;
Αντι να έχουμε 40 χιλιάδες φοιτητές στο εξωτερικό θα έχουμε ένα μεγάλο μέρος αυτών εντός χώρας

Τα δημόσια δεν θα αναβαθμιστούν μέσω του ανταγωνισμού γιατί όπως είναι η κατάσταση ούτε υπάρχει λόγος να αγχωθούν για τα ιδιωτικά αλλά ούτε μπορούν να κάνουν κάτι και να το θέλουν.

Δεν υπάρχει λόγος να αγχωθούν γιατί ακόμα και αν μια σχολή μείνει χωρίς φοιτητές, κλείσει και το τμήμα συγχωνευτεί με κάποιο άλλο οι καθηγητές ως μόνιμοι θα συνεχίσουν να έχουν την θέση τους και να πληρώνονται.

Δεν μπορούν και να αντιδράσουν γιατί αν πχ ένας καθηγητής είναι άθλιος σε όλα δεν έχει κάποιος δικαίωμα να του κάνει κάτι, για να έχει κυρώσεις πρέπει να κάνει ποινικό αδίκημα. Ούτε και τους επιτρέπεται να ξεφύγουν από το ενιαίο μισθολόγιο. Αν σε μια σχολή ένας καλός καθηγητής θέλει να φύγει για να πάει σε άλλο πανεπιστήμιο ο πρύτανης ή ο πρόεδρος της σχολής δεν έχουν καμιά δικαιοδοσία να του δώσουν παραπάνω λεφτά για να τον κρατήσουν
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,936 μηνύματα.
Βγαίνει στο σφυρί για χρέος 18 χιλιάδες ευρώ το σπίτι της Νόρας Βαλσάμη. :(
Μία απ' τις ομορφότερες Ελληνίδες και προσωπική φίλη της Αλίκης δεν γλίτωσε ούτε αυτή απ' την σύγχρονη μάστιγα των πλειστηριασμών.

1703414330997.jpeg


 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,160 μηνύματα.
Μπαίνουμε δυναμικά πάντως στο πρώτο έτος της δεύτερης τετραετίας. Απορώ τι μας επιφυλάσσουν τα επόμενα τρεισήμισι χρόνια.

Θέλω να δω η αντιπολίτευση πως θα κινηθεί σε αυτό το νομοσχέδιο των ιδιωτικών πανεπιστημίων. Η Νίκη και η Ελληνική Λύση στο πρόγραμμά τους τάσσονται υπέρ των ιδιωτικών πανεπιστημίων. Ο ΣΥΡΙΖΑ εμμέσως πλην σαφώς έχει υπονοήσει πολλές φορές πως είναι υπέρ επίσης, δηλώσεις στυλ «για ιδιωτικά τύπου Χάρβαρντ το συζητάμε» ενώ και το ΠΑΣΟΚ που άλλοτε αυτοπαρουσιάζονταν ως ο τοποτηρητής της δημοσίας παιδείας (με παπανδρεϊκές ονειρώξεις) έχει δηλώσει «πρέπει να σπάσει το ταμπού γύρω από τα ιδιωτικά πανεπιστήμια». Οι Σπαρτιάτες δεν έχουν ξεκάθαρες θέσεις. Το ΚΚΕ σίγουρα θα καταψηφίσει, μπορεί και η Νέα Αριστερά.

Μάλλον όταν θα πάει προς ψήφιση θα πάμε για ευρεία αποδοχή ή οι περισσότεροι θα ψηφίσουν απλά «παρών» για λαϊκίστικους/επικοινωνιακούς λόγους.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,928 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top