Κυβέρνηση Μητσοτάκη

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,829 μηνύματα.
Συγγενικό μου πρόσωπο νοσηλεύεται αυτό το καιρό σε γνωστό νοσοκομείο της συμπρωτευούσης. Τριτοκοσμικές καταστάσεις εκεί μέσα, σαν τα ντοκυμανταίρ για νοσοκομεία σε Αφρική ή Λατινική Αμερική.

Και αν τους ρωτήσεις όλους αυτούς εκεί μέσα τι ψηφίζουν ΝΔ και ΠΑΣΟΚ θα πάρεις ως απαντήσεις. Φάτε εξαθλιωμένη «δωρεάν» Υγεία. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί πρέπει μαζί με αυτούς να την πληρώνουμε και όλοι όσοι δεν ψηφίσαμε ποτέ αυτά τα σκουπίδια και δεν βλάψαμε ποτέ τη χώρα μας.
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,520 μηνύματα.
Based ΣΥΡΙΖΑ κατηγορεί ΝΔ για υποχωρητισμό. Το 2027 ρίχνουμε ΣΥΡΙΖΑ για να δούμε έφιππο τον Κασσελάκη να μπαίνει στην Πόλη.

Κωνσταντίνος την έχτισε, Κωνσταντίνος την έχασε και Στέφανος θα την ξαναπάρει.

O Κασσελάκης είναι αριστερός καπιταλιστής, διεθνιστής πατριώτης, λοάτκι ακτιβιστής και Χριστιανοταλιμπάν (όταν βαπτίστηκε σχηματίστηκε Σταυρός από λάδι.) Εμένα πάντως μου θυμίζει ένα μέλος του στεκιού που είναι woke εθνικιστής, υπέρ παραδοσιακών αξιών φεμινιστής, Παοκτσής με φιλοαριανά συναισθήματα που σε εκλογές ψηφίζει ΚΚΕ αν δεν μπορεί να κατέβει ο Κασιδιάρης :P
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
O Κασσελάκης είναι αριστερός καπιταλιστής, διεθνιστής πατριώτης, λοάτκι ακτιβιστής και Χριστιανοταλιμπάν (όταν βαπτίστηκε σχηματίστηκε Σταυρός από λάδι.) Εμένα πάντως μου θυμίζει ένα μέλος του στεκιού που είναι woke εθνικιστής, υπέρ παραδοσιακών αξιών φεμινιστής, Παοκτσής με φιλοαριανά συναισθήματα που σε εκλογές ψηφίζει ΚΚΕ αν δεν μπορεί να κατέβει ο Κασιδιάρης :P
Κασελλακης ειναι ανετα κρυφο μελος στεκιου με αυτα που λεει. Πρωτη φορα βλεπω τοσο κακο πολιτικο :laugh:
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,520 μηνύματα.
Κασελλακης ειναι ανετα κρυφο μελος στεκιου με αυτα που λεει. Πρωτη φορα βλεπω τοσο κακο πολιτικο :laugh:
Η πλάκα είναι ότι είμαστε τόσο φελλοί σαν λαός, που αν αποφασίσουν να μας τον προωθήσουν για να αντικαταστήσει τον Κούλη κάποια στιγμή, θα τον ψηφίσουμε. By the way, η οικογένεια Βαρδινογιάννη ουσιαστικά τον έχρισε αρχηγό του Σύριζα.
Πάντως τον πάω, είναι συμπαθητικός ρε παιδί μου. Άνετα έβγαινα για μπύρες μαζί του :P
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Η πλάκα είναι ότι είμαστε τόσο φελλοί σαν λαός, που αν αποφασίσουν να μας τον προωθήσουν για να αντικαταστήσει τον Κούλη κάποια στιγμή, θα τον ψηφίσουμε. By the way, η οικογένεια Βαρδινογιάννη ουσιαστικά τον έχρισε αρχηγό του Σύριζα.
Πάντως τον πάω, είναι συμπαθητικός ρε παιδί μου. Άνετα έβγαινα για μπύρες μαζί του :P
Και εγω τον συμπαθω παρα πολυ.Παντα χαμογελαω οταν τον βλεπω και ακουω τις πιπες που λεει. Αλλα μερικες φορες στεναχωριεμαι που αυτος ο ανθρωπος ειναι ο προεδρος της αξιωματικης αντιπολιτευσης ...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,012 μηνύματα.

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,856 μηνύματα.
Ο Γεωργιάδης και η νδ έχουν δηλώσει έμμεσα ή άμεσα, ότι η υγεία δεν μπορεί να είναι δωρεάν.

Ας πληρώνει τώρα το 41% δύο χιλιάρικα για ένα χειρουργείο ρουτίνας.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
Ο Γιαννίτσης είναι στέλεχος της ΝΔ.

 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,783 μηνύματα.
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί πρέπει μαζί με αυτούς να την πληρώνουμε και όλοι όσοι δεν ψηφίσαμε ποτέ αυτά τα σκουπίδια και δεν βλάψαμε ποτέ τη χώρα μας.
Ειναι απο την πιο χαζη γκρινια που υπαρχει στο φορουμ. Κολλεκτιβισμο θελεις, κολλεκτιβισμο παιρνεις, δεν βγαινει απο πουθενα οτι θα σου αρεσουν οι αποφασεις που παιρνονται, ουτε οτι αυτες θα ειναι καλες. Οπως και το οτι επειδη γκρινιαζεις, δεν ειναι αποδειξη οτι εχεις λυση στο προβλημα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,829 μηνύματα.
Ειναι απο την πιο χαζη γκρινια που υπαρχει στο φορουμ. Κολλεκτιβισμο θελεις, κολλεκτιβισμο παιρνεις, δεν βγαινει απο πουθενα οτι θα σου αρεσουν οι αποφασεις που παιρνονται, ουτε οτι αυτες θα ειναι καλες. Οπως και το οτι επειδη γκρινιαζεις, δεν ειναι αποδειξη οτι εχεις λυση στο προβλημα.
Δεν παίρνω κολλεκτιβισμό, παίρνω απαξίωση και εσκεμμένη γελοιοποίηση της δημοσίας Υγείας ενώ παράλληλα προωθείται η ιδιωτική υγεία σταδιακά όλο και περισσότερο. Όλα γίνονται επίτηδες χρόνια τώρα. Όταν έχεις τόσο υποστελεχωμένα νοσοκομεία είναι λογικό να επικρατεί πανικός, αίσθημα εγκατάλειψης.

Αλλά τι να πεις, όταν μερικές νοσοκομειακές μονάδες που έχτισε η χούντα σήμερα είναι ερείπια και φιλέτα ιδιωτών δεν περιμένεις χαΐρι.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,783 μηνύματα.
Δεν παίρνω κολλεκτιβισμό, παίρνω απαξίωση και εσκεμμένη γελοιοποίηση της δημοσίας Υγείας ενώ παράλληλα προωθείται η ιδιωτική υγεία σταδιακά όλο και περισσότερο. Όλα γίνονται επίτηδες χρόνια τώρα. Όταν έχεις τόσο υποστελεχωμένα νοσοκομεία είναι λογικό να επικρατεί πανικός, αίσθημα εγκατάλειψης.

Αλλά τι να πεις, όταν μερικές νοσοκομειακές μονάδες που έχτισε η χούντα σήμερα είναι ερείπια και φιλέτα ιδιωτών δεν περιμένεις χαΐρι.
Και ποιος σου ειπε οτι πρεπει να σου αρεσει αυτο που παιρνεις ή να ειναι οπως τα εχεις στο κεφαλι σου? Οπως εσυ θελεις να αδιαφορεις για το τι θελει ο αλλος και να του το επιβαλλεις, τωρα απλα εσυ εισαι αυτος που εχει μια αρβυλα στον λαιμο του και τρωει το αγγουρι. Γιατι λοιπον γκρινιαζεις για το οτι δεχεσαι τις συνεπειες των επιλογων αλλων ανθρωπων?
Μην μπερδευεις τους μηχανισμους με τα αποτελεσματα (και την ηθικολογια). Ενας ανθρωπος που θελει βασιλιαδες για να επιβαλλεται η (δικη του) ηθικη, οταν καταλαγηγει με δυναστες πανω απο το κεφαλι του, παιρνει αυτο που θελει.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,829 μηνύματα.
Και ποιος σου ειπε οτι πρεπει να σου αρεσει αυτο που παιρνεις ή να ειναι οπως τα εχεις στο κεφαλι σου? Οπως εσυ θελεις να αδιαφορεις για το τι θελει ο αλλος και να του το επιβαλλεις, τωρα απλα εσυ εισαι αυτος που εχει μια αρβυλα στον λαιμο του και τρωει το αγγουρι. Γιατι λοιπον γκρινιαζεις για το οτι δεχεσαι τις συνεπειες των επιλογων αλλων ανθρωπων?
Μην μπερδευεις τους μηχανισμους με τα αποτελεσματα (και την ηθικολογια). Ενας ανθρωπος που θελει βασιλιαδες για να επιβαλλεται η (δικη του) ηθικη, οταν καταλαγηγει με δυναστες πανω απο το κεφαλι του, παιρνει αυτο που θελει.

Δεν υπάρχει θέμα γκρίνιας όταν ένα δημόσιο αγαθό δεν προσφέρεται σωστά στον λαό. Το ατομικό καλό πρέπει πάντα να υποτάσσεται στο συλλογικό. Οι εξωφρενικές τιμές για μια εξέταση, για ένα ασθενοφόρο, για μια γέννηση για τα πάντα είναι ένα φρικτό πρόβλημα. Δεν μπορούμε να επιτρέψουμε αυτά που αποτελούν εμπόδιο για την υγεία της φυλής μας.

Εγώ δεν θέλω δυνάστες, θέλω απλά κάποια πράγματα να νοούνται αυτονόητα όπως η καθολική πρόσβαση στην υγεία και την παιδεία. Οι άνθρωποι δεν πρέπει να χωρίζονται με γνώμονα το χρήμα, το χρήμα στις καπιταλιστικές κοινωνίες είναι η καταστροφή κάθε πολιτιστικής ανάπτυξης. Αυτοί που ηγούνται είναι περισσότερο της δικής σας μεριάς παρά της δικής μας. Υποβαθμίζουν την δημόσια Υγεία επίτηδες. Η δημόσια Υγεία δεν είναι σε αυτό το χάλι επειδή δεν λειτουργεί, είναι σε αυτό το χάλι επειδή εσκεμμένα κάποιοι θέλουν να είναι σε αυτό το χάλι. Το έδαφος προετοιμάζεται για την ιδιωτική υγεία που τόσο θέλετε και τότε αυτά που εσείς ονομάζετε ως "ελευθερίες" θα είναι η καταστροφή του συνόλου.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,287 μηνύματα.
Δεν υπάρχει θέμα γκρίνιας όταν ένα δημόσιο αγαθό δεν προσφέρεται σωστά στον λαό. Το ατομικό καλό πρέπει πάντα να υποτάσσεται στο συλλογικό. Οι εξωφρενικές τιμές για μια εξέταση, για ένα ασθενοφόρο, για μια γέννηση για τα πάντα είναι ένα φρικτό πρόβλημα. Δεν μπορούμε να επιτρέψουμε αυτά που αποτελούν εμπόδιο για την υγεία της φυλής μας.

Εγώ δεν θέλω δυνάστες, θέλω απλά κάποια πράγματα να νοούνται αυτονόητα όπως η καθολική πρόσβαση στην υγεία και την παιδεία. Οι άνθρωποι δεν πρέπει να χωρίζονται με γνώμονα το χρήμα, το χρήμα στις καπιταλιστικές κοινωνίες είναι η καταστροφή κάθε πολιτιστικής ανάπτυξης. Αυτοί που ηγούνται είναι περισσότερο της δικής σας μεριάς παρά της δικής μας. Υποβαθμίζουν την δημόσια Υγεία επίτηδες. Η δημόσια Υγεία δεν είναι σε αυτό το χάλι επειδή δεν λειτουργεί, είναι σε αυτό το χάλι επειδή εσκεμμένα κάποιοι θέλουν να είναι σε αυτό το χάλι. Το έδαφος προετοιμάζεται για την ιδιωτική υγεία που τόσο θέλετε και τότε αυτά που εσείς ονομάζετε ως "ελευθερίες" θα είναι η καταστροφή του συνόλου.
Δεν συμφωνώ με την λογική "πληρώστε για τα πάντα και όποιος δεν μπορεί ας πάει να μαμηθεί" αλλά πως ορίζεις αν κάτι προσφέρεται σωστά ή οχι;
Δεν είναι υποκειμενικό ως έναν αρκετά μεγάλο βαθμό;

Για εσένα το σωστά μπορεί να είναι όλα τσάμπα.
Για τον δίπλα σωστά μπορεί να είναι δημόσιο συστήμα υγείας μεν αλλά για την χρήση του να πληρώνεις όσο κοστίζει η υπηρεσία που παίρνεις(=οχι επιδίωξη κέρδος όπως θα είχε ένας ιδιώτης αλλά ούτε και χασούρα).
Για τον παραδίπλα σωστά μπορεί να είναι όλα ιδιωτικά, το ΕΚΑΒ να κάνει διαγωνισμό, να παίρνει την δουλειά ένας ιδιώτης με ασθενοφόρα και όποιος χρειάζεται ασθενοφόρο να πληρώνει την ταρίφα του ιδιώτη.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,783 μηνύματα.
Δεν υπάρχει θέμα γκρίνιας όταν ένα δημόσιο αγαθό δεν προσφέρεται σωστά στον λαό. Το ατομικό καλό πρέπει πάντα να υποτάσσεται στο συλλογικό. Οι εξωφρενικές τιμές για μια εξέταση, για ένα ασθενοφόρο, για μια γέννηση για τα πάντα είναι ένα φρικτό πρόβλημα. Δεν μπορούμε να επιτρέψουμε αυτά που αποτελούν εμπόδιο για την υγεία της φυλής μας.

Εγώ δεν θέλω δυνάστες, θέλω απλά κάποια πράγματα να νοούνται αυτονόητα όπως η καθολική πρόσβαση στην υγεία και την παιδεία. Οι άνθρωποι δεν πρέπει να χωρίζονται με γνώμονα το χρήμα, το χρήμα στις καπιταλιστικές κοινωνίες είναι η καταστροφή κάθε πολιτιστικής ανάπτυξης. Αυτοί που ηγούνται είναι περισσότερο της δικής σας μεριάς παρά της δικής μας. Υποβαθμίζουν την δημόσια Υγεία επίτηδες. Η δημόσια Υγεία δεν είναι σε αυτό το χάλι επειδή δεν λειτουργεί, είναι σε αυτό το χάλι επειδή εσκεμμένα κάποιοι θέλουν να είναι σε αυτό το χάλι. Το έδαφος προετοιμάζεται για την ιδιωτική υγεία που τόσο θέλετε και τότε αυτά που εσείς ονομάζετε ως "ελευθερίες" θα είναι η καταστροφή του συνόλου.
Αγορινα, επειδη αρχισες την κασετα, εχεις καταλαβει τι προσπαθω να σου πω? Τουλαχιστον, καταλαβαινεις οτι δεν μιλαω συγκεκριμενα για την υγεια?
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,829 μηνύματα.
Αγορινα, επειδη αρχισες την κασετα, εχεις καταλαβει τι προσπαθω να σου πω? Τουλαχιστον, καταλαβαινεις οτι δεν μιλαω συγκεκριμενα για την υγεια?
Καταλαβαίνω τι λες, απλά δεν θες το κρατικό μονοπώλιο και θες ελευθερία επιλογής. Τώρα αν το πάμε στη σφαίρα της ουτοπίας θα συμφωνήσω μαζί σου αλλά από άλλη οπτική, αυτήν της αυτοοργάνωσης στο πλαίσιο του δραγουμικού κοινοτισμού. Ρεαλιστικά αυτά τα δύο δεν μπορούν να συνυπάρξουν, αναφέρομαι στην ελεύθερη επιλογή μεταξύ δημοσίου και ιδιωτικού. Δεν βλέπω να έχει γίνει κάπου σωστά και τώρα που υπάρχει και στην Ελλάδα είναι φανερή η υπονόμευση της δημόσιας υγείας/παιδείας κ.λπ. Και δεδομένου του τι ακούγεται έξω για τα ιδιωτικά συστήματα υγείας, παιδείας και τα συναφί έχω εύλογες ανησυχίες για την αποτελεσματικότητά τους.

αλλά πως ορίζεις αν κάτι προσφέρεται σωστά ή οχι;
Με το ότι απλά κάνει την δουλειά του σωστά για αρχή. Τα νοσοκομεία είναι υποστελεχωμένα σε ακραίο βαθμό, να υπάρχει μία νοσοκόμα για ολόκληρη πτέρυγα; Να δουλεύουν εξαντλητικά ωράρια; Και τα περισσότερα μυαλά μας να φεύγουν εξωτερικό; Αυτό είναι ντροπή. Ακόμα και το δημόσια Υγεία στο τίτλο έχει μείνει πια αφού πάνε τα απογευματινά χειρουργία, το φακελλάκι έγινε αποδεκτό και θεσμικά και άλλα πολλά τραγελαφικά.

Όσο και αν θέλουν να το παρουσιάσουν ως εγγενή αδυναμία του δημοσίου κάποιοι η πραγματικότητα είναι άλλη. Είναι ξεκάθαρα επίτηδες.

Για εσένα το σωστά μπορεί να είναι όλα τσάμπα.
Για τον δίπλα σωστά μπορεί να είναι δημόσιο συστήμα υγείας μεν αλλά για την χρήση του να πληρώνεις όσο κοστίζει η υπηρεσία που παίρνεις(=οχι επιδίωξη κέρδος όπως θα είχε ένας ιδιώτης αλλά ούτε και χασούρα).
Για τον παραδίπλα σωστά μπορεί να είναι όλα ιδιωτικά, το ΕΚΑΒ να κάνει διαγωνισμό, να παίρνει την δουλειά ένας ιδιώτης με ασθενοφόρα και όποιος χρειάζεται ασθενοφόρο να πληρώνει την ταρίφα του ιδιώτη.
Τίποτα δεν είναι τζάμπα σε αυτή τη ζωή. Το δωρεάν είναι tax-funded. Είμαι ιδεαλιστής σε αυτό το κομμάτι. Προτιμώ μέσω των φόρων να είναι σίγουρο πως όλοι/ες δεν θα έχουν να αγχώνονται για το αν δεν τους καλύψει η ιδιωτική ασφάλιση τους τα υπέρογκα έξοδα μίας απλής επέμβασης που έχουν οι ιδιώτες. Η λογική εγώ είμαι υγιής οπότε γιατί να πληρώνω τα γ@μησιάτικα των άλλων πέρα από κοντόφθαλμη (ποτέ δεν ξέρεις αν θα χρειαστείς εσύ βοήθεια) είναι για εμένα προβληματική σε επίπεδο κοινωνίας. Δεν θέλουμε ατομικιστικές κοινωνίες, είναι εφιαλτικές.

Την υπηρεσία που παίρνεις την έχεις χρυσοπληρώσει μέσω των φόρων. Απλά στην Ελλάδα έχουμε το εξής παράδοξο, τρομερά υψηλή φορολογία με τρομερά υποχρηματοδοτούμενες δημόσιες υπηρεσίες. Αυτά είναι τα αποτελέσματα της παραλυτικής διαφθοράς. Η υψηλή φορολογία που δεν συνδυάζεται με υψηλής ποιότητος υπηρεσίες είναι ληστεία. Όμως ενώ οι φιλελεύθεροι προτείνουν σε αυτό tax cuts και ιδιωτικοποιήσεις εμείς αντιπροτείνουμε ξήλωμα της διαφθοράς και ολόκληρου του εγχώριου αστικού καθεστώτος.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,783 μηνύματα.
Καταλαβαίνω τι λες, απλά δεν θες το κρατικό μονοπώλιο και θες ελευθερία επιλογής. Τώρα αν το πάμε στη σφαίρα της ουτοπίας θα συμφωνήσω μαζί σου αλλά από άλλη οπτική, αυτήν της αυτοοργάνωσης στο πλαίσιο του δραγουμικού κοινοτισμού. Ρεαλιστικά αυτά τα δύο δεν μπορούν να συνυπάρξουν, αναφέρομαι στην ελεύθερη επιλογή μεταξύ δημοσίου και ιδιωτικού. Δεν βλέπω να έχει γίνει κάπου σωστά και τώρα που υπάρχει και στην Ελλάδα είναι φανερή η υπονόμευση της δημόσιας υγείας/παιδείας κ.λπ. Και δεδομένου του τι ακούγεται έξω για τα ιδιωτικά συστήματα υγείας, παιδείας και τα συναφί έχω εύλογες ανησυχίες για την αποτελεσματικότητά τους.
Πρωτον, δεν ειναι θεμα του τι θελω εγω αλλα του τι κανεις εσυ. Με ενοχλει που γρινιαζεις οτι δεχεσαι τις επιλογες οσως ψηφησαν Κουλη, ενω ο ιδιος θελεις να λειτουργει η κοινωνια υπο την ιδια μορφη κολλεκτικιστικης επιβολης αποφασεων. Και σου ξαναλεω, δεν εξεταζω ποια αποφαση παρθηκε, αλλα τον μηχανισμο. Εσυ, αν ειχες την εξουσια, δεν θα επεβαλλες στους υπολοιπους την θελησή σου? Θα σε ενδιεφερε καθολου η αντιθεσή τους? Οχι. Η μονη διαφορα ειναι οτι απλα εσυ εισαι αυτος που τρωει το αγγουρι. Και οντως, επειδη θελω ελευθερια επι της αρχης, δεν δεχομαι τον καθε authoritarian να μου κλαψουριζει οταν χανει η ομαδα του

Δευτερον, δεν ισχυουν αυτα που λες. Τεχνικα, μια χαρα μπορουν να συνυπαρξουν ιδιωτικο και δημοσιο, εφοσον το κρατος παρει τον ρολο απλα ενος παιχτη στην αγορα και θα ανταγωνιζεται τους υπολοιπους στις υπηρεσιες που παρεχονται σε μια ελευθερη αγορα. Οποιος θελει το επιλεγει (με τις αναλογες οικονομικες υπιβαρυνσεις), οποιος θελει να επιλεξει καποιον αλλον να το προσφερει μια υπηρεσια, το κανει. Και εφοσον το κρατικο γαμαει τοσο πολυ, θα αποδειχτει και εμπρακτα οτι ειναι καλυτερο και θα το επιλεγουν ολοι. Δεν εχω καταλαβει ποιο ειναι το προβλημα εσενα και αλλων στο φορουμ με αυτη την προταση, ειδικα σαν μηχανισμος του να αντιμετοπιζεται η διαφθορα και η αναξιοκρατια των πολιτικων (ξερω, ρητορικα το γραφω).
Περαν απο αυτο, ειναι τελειως χαζο το να αναφερεσαι στην υποτιθεμενη υπονομευση των κρατικων υπηρεσιων, καθως μονος σου δειχνεις την διαφθορα και την αναξικρατια που υπαρχει. Αυτο δεν οδηγει καπως στο συμπερασμα οτι πρεπει να να εχει μεγαλυτερη εξουσια το κρατος, γιατι ακομα και να πεις οτι δεν θα υπαρχει το ιδιωτικο, αυτη η διαφθορα θα αναδειχτει με αλλους τροπους. Το προβλημα δεν ειναι το ιδιωτικο, αλλα το κρατικο μπουρδελο. Αυτο, βεβαια, ειναι υπο τη λογικη καποιου που θελει μια υπηρεσια, οχι να εχει κολλημα να τον ταιζει, ποτιζει,ξασκατιζει ο καλος μπαμπας-κρατος
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,988 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28,191 μηνύματα.
Σοβαρή πηγή =🚮🚮
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,988 μηνύματα.
Έεερχεται η φθηνή φέτα... :P

1716993156241.png
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top