Κυνόδοντας (2009)

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Βραβευμένη στις Κάννες

Μια οικογένεια εντελώς αποκλεισμένη από τον έξω κόσμο με εξαίρεση τον πατέρα ο οποίος είναι και ο σκηνοθέτης μιας ψευδούς ζωής, όπου λέξεις αποκτούν διαφορετικό νόημα για να αποτρέψουν τις ερωτήσεις των παιδιών-σκυλιών και μια έμμεση επίθεση στην ανατροφή των παιδιών με γνώμονα την δημιουργία ενός κόσμου απαλλαγμένου από τη πραγματικότητα. Καταστάσεις διαστρέβλωσης της πραγματικής ζωής.

Τιμή και δόξα σε αυτόν που σκέφτηκε αυτή την υπόθεση. Εξαιρετική έμπνευση ενός τέτοιου σεναρίου και της απόπειρας να πει πολλά πράγματα και να δώσει ένα καλό φιλμ.

Κρεμάλες στο σκηνοθέτη και τους ηθοποιούς. Όσο και αν προσπάθησαν να τη χαντακώσουν δεν κατάφεραν να τη κάνουν αδιάφορη

Εκεί που υποψιάζεσαι ότι οι ερμηνείες είναι τόσο χάλια επειδή τα παιδιά είναι σε μια άλλη πραγματικότητα και αποκτούν διαφορετικό τρόπο ομιλίας, βλέπεις και τις ερμηνείες των actors εκτός της οικογένειας και λες ότι απλώς είναι ατάλαντοι συνολικά.

Έλλειψη αισθητικής στη κινηματογράφηση των σκηνών και ταυτόχρονη απουσία κάποιας ιδιαιτερότητας που θα το μετρίαζε. Τουτέστιν κλάφτα Χαράλαμπε

Χαρακτήρες εντελώς επιφανειακοί χωρίς ίχνος προσπάθειας εμβάθυνσης στο τρόπο που σκέφτονται

Κόντρα σε όλα αυτά, η ταινία βραβεύτηκε και απέκτησε φανατικό κοινό (!). Απορώ αν εγώ έχω χάσει το touch με το σινεμά ή αν άλλαξαν τα status αξιολόγησης μιας ταινίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Αξίζει να τη δεις; Το trailer με αηδίασε ελαφρώς, δε μπορώ την υπερβολική προσπάθεια που κάνουν κάποιοι ώστε να θεωρηθεί κάτι ανώμαλο(δε βρίσκω σωστή λέξη), κουλτουριάρικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Θέλω να την δώ. Όπως και το "Μαύρο Λιβάδι". Ελπίζω να τις βρω σύντομα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Του χρόνου πάμε με Κυνόδοντα στα Όσκαρ, μετά τη νίκη του ως καλύτερη ταινία στα ''ελληνικά Όσκαρ '' . :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Αξίζει να τη δεις; Το trailer με αηδίασε ελαφρώς, δε μπορώ την υπερβολική προσπάθεια που κάνουν κάποιοι ώστε να θεωρηθεί κάτι ανώμαλο(δε βρίσκω σωστή λέξη), κουλτουριάρικο.

:confused: Δεν είχε τίποτα ανώμαλο :confused:

Χμμμ μεγάλο ερώτημα, αν αξίζει να τη δεις.

Αξίζει να δεις το remake σε λίγα χρόνια που ελπίζω να γίνει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Ε όταν είδα την κόρη να γλείφει το χέρι του πατέρα της δε μπορώ να πω πως χάρηκα. Ή όταν ένας έλεγε ότι οι γάτες είναι επικίνδυνες και πήγαινε με εκείνο το τεράστιο κλαδευτήρι κοντά σε μία. Ή όταν ξεκοίλιαζε μια κούκλα και τσίριζε. Μπορεί το ανώμαλο να μην ήταν η σωστή λέξη(άλλωστε το έγραψα εξαρχής) αλλά δεν τα λες και φυσιολογικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Πρόκειται για μια ταινία που φιλοδοξεί να γίνει γροθιά στο στομάχι της αλλοτριωμένης κοινωνίας μας, ωστόσο μάλλον τελικά αστοχεί και χτυπά το χέρι στον τοίχο από πίσω! :lol:

Ενδιαφέρουσες οι αναφορές στις αιμομικτικές τάσεις οι οποίες υποκρύπτονται πίσω από την υπερπροστασία και την ηθικολογία, σε αυστηρές οικογένειες οι οποίες προσπαθούν να διασώσουν τα παιδιά τους από τους κινδύνους της κοινωνικής ζωής, αποκόπτοντάς τα από την πραγματικότητα. Τέτοια φαινόμενα είναι συχνά σε θρησκευόμενες οικογένειες (έχουμε και σχετικό θέμα στο στέκι, διαβάστε το εναρκτήριο ποστ, είναι χαρακτηριστικό). Φυσικά η αιμομιξία άλλοτε είναι πραγματική και άλλοτε συμβολική και η αντίφαση μεταξύ της ποθούμενης ηθικής καθαρότητας και της βαθύτατης ανηθικότητας η οποία περικλείεται στις μεθόδους που χρησιμοποιούνται για την επίτευξή της, είναι χαρακτηριστική, όσο και εύγλωττη. Ο συμβολισμός μπορεί βέβαια να επεκταθεί από μια οικογένεια σε μια κοινωνία, η οποία διοικείται από ένα καθεστώς τύπου "Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών", όπου το δόγμα "Πατρίς, Θρησκεία, Οικογένεια" αποτελεί τον μοναδικό ιδεολογικό του προσδιορισμό, τουλάχιστον στην επιφάνεια. Ένα τέτοιο καθεστώς θα μπορούσε να είναι εκείνο του Ιράν, της Βόρειας Κορέας, εκείνο των Ταλιμπάν του Αφγανιστάν ή των ΗΠΑ όπως την οραματιζόταν ο Τζωρτζ Μπους και οι φονταμενταλιστές του. Αυτός είναι και ο λόγος που η ταινία άρεσε τόσο πολύ στην Αμερική -όπου ο προτεσταντισμός κυριαρχεί και υπάρχουν τέτοιες κλειστές (και συχνότατα αιμομικτικές) κοινότητες- ιδιαίτερα σε νεαρές ηλικίες, ενώ προκάλεσε όπως διάβασα, αποχωρήσεις μεγαλύτερων σε ηλικία από τις αίθουσες.

Το θέμα ωστόσο δεν είναι και τόσο πρωτότυπο, αφού το ίδιο ακριβώς έδειχνε πριν λίγα χρόνια το (κάκιστο) Χωριό του Σιάμαλαν, αλλά προσέγγιζε και η καταπληκτική γερμανική Λευκή Κορδέλα. Εδώ ο σκηνοθέτης παίζει το αρχετυπικό χαρτί της αιμομιξίας, πράγμα που καθιστά την ταινία προκλητική και συνεπώς της εξασφαλίζει την επιτυχία και τις καλές κριτικές. Δεν είναι πάντως ψέμα πως η ταινία στο σύνολό της έχει κάτι το αρρωστημένο, το οποίο ωστόσο είναι ακριβώς το επίκεντρο της στόχευσής της και το ζητούμενο της μυθοπλασίας της, εκείνο που πρέπει να μείνει τελικά στον ουρανίσκο του θεατή, ως γεύση.

Η ταινία σου δημιουργεί, κατά τη διάρκεια της παρακολούθησής της, ανάμικτα συναισθήματα, καθώς την αρκετά καλή ροή αντιστρατεύονται οι πράγματι ψυχρές, αποστασιοποιημένες και συχνά στατικές ερμηνείες, οι οποίες δεν νομίζω πως αποκαλύπτουν έλλειψη ταλέντου από τους ηθοποιούς, αλλά μάλλον αποτελούν επιλογή του σκηνοθέτη. Θα τη βαθμολογούσα υψηλότερα, ωστόσο το τέλος της ήταν απογοητευτικό και αναπάντεχα απότομο, αφήνοντας μια αίσθηση βιασύνης, προχειρότητας και σε τελική ανάλυση ρηχότητας, που αναιρεί την ψυχαναλυτική εμβάθυνση την οποία επιχειρεί ακιζόμενη, κατά την υπόλοιπη διάρκειά της. Η ταινία κατά την πορεία της δημιουργεί ένα υφέρπον πνιγηρό συναίσθημα, το οποίο συσσωρεύεται μ' έναν σχεδόν καταπιεστικό τρόπο, σε βαθμό που όχι μόνο η σύγκρουση φαντάζει αναπόφευκτη αλλά και ο θεατής προσδοκά μια δραματική κορύφωση που θα τον λυτρώσει. Κάτι τέτοιο δεν υπήρξε, ούτε και κάποιας μορφής κάθαρση, παρά το γεγονός ότι μπαίνοντας στην τελική ευθεία όλα προμήνυαν διαφορετικά, ωστόσο ξεφούσκωσε απότομα, χωρίς να φτάσει στην πολυπόθητη κορύφωση, φέρνοντάς μου στο στόμα την έκφραση "Ώδυνεν όρος κι έτεκεν μυν" (Κοιλοπονούσε για βουνό και γέννησε ποντίκι).

Βαθμός: 6.5/10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Εντελώς δήθεν. Ψευτοδήθεν θα έλεγα. Και μάλιστα μου έδωσε την εντύπωση του εσκεμμένου ψευτοδήθεν.
Πολύ επίπεδη με ένα χιλιοπαιγμένο μήνυμα να απλώνεται μπροστά σου.
Κανένα ενδιαφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Είχα ακούσει κι εγώ φοβερές κριτικές γι' αυτή την ταινία και ήθελα να την δω...μέχρι που είδα το trailer. Δεν υπάρχει περίπτωση να την δω λοιπόν, δεν έχω χρόνο για χάσιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Μετά τη βράβευση στο Φεστιβάλ Καννών 2009 (στο τμήμα Un Certain Regard), την επίσημη συμμετοχή της σε σειρά καταξιωμένων φεστιβάλ κινηματογράφουσε Ευρώπη και Αμερική, τη διανομή της σε αγορές του εξωτερικού αλλά και τα 5 βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου η ταινία του Γιώργου Λάνθιμου «Κυνόδοντας» επελέγη να εκπροσωπήσει τη χώρα μας στα βραβεία Oscar 2010. Η τελική πεντάδα των ταινιών που θα είναι υποψήφιες από τα μέλη της Αμερικανικής Ακαδημίας Κινηματογράφου για το Oscar Ξενόγλωσσης Ταινίας θα ανακοινωθεί μέχρι τις αρχές Φεβρουαρίου 2011.

https://www.athensvoice.gr/article/culture/movies/ταινίες/ο-κυνόδοντας-στο-δρόμο-για-τα-oscar
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Ο Κυνόδοντας πάει (για) Όσκαρ

Το δρόμο για τα Όσκαρ πήρε από χθες ο Κυνόδοντας, η ταινία του Γιώργου Λάνθιμου, καθώς επιλέχθηκε να εκπροσωπήσει τη χώρα μας στη διαδικασία των βραβείων Όσκαρ στην κατηγορία Ξενόγλωσση Ταινία 2010.

Η ταινία επιλέχθηκε χθες κατά τη συνεδρίαση της επιτροπής, που συστήθηκε από το Yπουργείο Πολιτισμού ειδικά για αυτό τον σκοπό.

Η επιτροπή αποτελείται από τον κριτικό κινηματογράφου Μισέλ Δημόπουλο, τον διευθυντή του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης Δημήτρη Εϊπίδη, τον διανομέα Γιώργο Τζιώτζιο, τη λέκτορα του τμήματος Κινηματογράφου της Σχολής Καλών Τεχνών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Χριστίνα Αδάμου, τον σκηνοθέτη και πρόεδρο της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου Τάσο Μπουλμέτη, τον σεναριογράφο Νίκο Παναγιωτόπουλο και τον κριτικό κινηματογράφου Θοδωρή Κουτσογιαννόπουλο.
Ο Κυνόδοντας έχει λάβει σημαντικές διακρίσεις και βραβεία σε κινηματογραφικά φεστιβάλ ανά τον κόσμο, ξεκινώντας από τις Κάννες τον Μάιο του 2009, όπου κέρδισε το πρώτο βραβείο του τμήματος «Ενα κάποιο βλέμμα» («Un certain regard»).

Η αμερικανική ακαδημία κινηματογράφου θα αποφασίσει σε λίγους μήνες για την πεντάδα των ταινιών που θα συναγωνιστούν για το Οσκαρ καλύτερης ξενόγλωσσης ταινίας.
Τα τελευταία χρόνια η ταινία που κέρδιζε το πρώτο βραβείο μεγάλου μήκους ταινίας μυθοπλασίας στα Κρατικά Βραβεία Κινηματογραφικής Ποιότητας υποβαλλόταν αυτομάτως στην Αμερικανική Ακαδημία Κινηματογράφου. Πέρυσι ωστόσο δεν δόθηκαν βραβεία Ποιότητας, καθώς η πλειονότητα των Ελλήνων κινηματογραφιστών απείχε από τη διαδικασία, διαμαρτυρόμενη για τον νόμο περί κινηματογράφου. Ο «Κυνόδοντας» πάντως απέσπασε το βραβείο καλύτερης ταινίας μυθοπλασίας της νεοσύστατης Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
παιδια τι υποθεση εχει το εργο??δεν καταλαβα ακριβως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
εγω δε το εχω δει... αλλα δε νομιζω να ειναι και του στυλ μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

indrilgon

Νεοφερμένος

Η indrilgon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Graphic designer και μας γράφει απο Πάρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Δεν μου άρεσε την βρήκα αρκετά επιτηδευμένη, οι ερμίνες ήταν τρομαχτικές, σαν ιδέα έχει να πει δεν λέω, άλλα δεν είναι κάτι που το βλέπω πρώτη φορά και δεν πιστεύω ότι αποκόμισα κάτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Την ειδαμε το καλοκαιρι με εναν φιλο, εντελος τυχεα, χωρις να εχουμε ιδεα για τον ντορο που ειχε γινει... Δεν ξερω αν ητανε επιτιδες τοσο χαλια και αν εκει κρυβετε ολο αυτο το μεγαλειο για το οπιο μιλανε καπιοι, εγω το μονο που ειδα ειναι μια ταινια με κακη ηθοποιια και σκηνοθεσια που θελει να τραβιξει οσους θελουν να το παιξουν διανοουμενοι. Ειναι απο τις ταινιες που περασα καλα βλεποντας την, αλλα δεν θα την ξαναβλεπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Έχει ένα σκεπτικό που είναι καλό. Κατά τη γνώμη μου δεν το έχει "ντύσει" σωστά. Το σκεπτικό δεν είναι αρκετό για να φτιάξεις μια ταινία. Οι ερμηνείες ήταν κάτω του μετρίου, για την ακρίβεια ήτανε λες και διάβαζε κάθε ηθοποιός εκείνη την ώρα τα λόγια του από ένα χαρτί. Κάποιες από τις σκηνές ήταν πραγματικά απαράδεκτες και θεωρώ οτι τις έβαλε απλά για να τραβήξει το ενδιαφέρον. Με άλλα λόγια μου άρεσε μόνο η ιδέα, που δεν είναι δα και τόσο πρωτότυπη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GreekCthulhu

Νεοφερμένος

Ο GreekCthulhu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Περίμενα το φεστιβάλ Καννών ποιο σοβαρό, αλλά μάλλον έχει χαλάσει και αυτό. Τα Οσκαρ ούτως ή άλλως πολιτική είναι περισσότερο πλέον.
Όσον αφορά την ταινία, απλά συγκρίνετε την περσινή οσκαρική ξενογλωσση ταινία(Το Ψέμα στα Μάτια Της) με τη "δικιά μας" και θα καταλάβετε..

Δείτε και αυτό το άρθρο Κακός, Μαύρος Ψόφος!: Συγγενικό μουνί, βασιλικό γαμήσι. Να πάρω Oscar; , είναι επιθετικό, αλλά λέει αλήθειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Χμμμμ... από που να αρχίσω;;; :hmm:

Ανύπαρκτο, υπερβολικό, παρανοϊκό και εξωπραγματικό σενάριο, κακόγουστα τραβηγμένες και εντελώς ασύνδετες μεταξύ τους σκηνές, απαίσιες ερμηνείες! Μια ταινία χωρίς αρχή, υπόθεση, ούτε καν τέλος! Απογοητεύτηκα πλήρως και πραγματικά νομίζω ότι θα ντραπώ ως Ελληνίδα αν πάρουμε Όσκαρ για την συγκεκριμένη ταινία. Ίσως η μιάμιση πιο χαμένη ώρα της ζωής μου.

Βαθμός: (δεν βάζω γιατί δεν υπάρχει αρνητική βαθμολογία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Απορώ αν εγώ έχω χάσει το touch με το σινεμά ή αν άλλαξαν τα status αξιολόγησης μιας ταινίας

:worry:
θα έλεγα και τα δύο, μα όχι για τον ίδιο λόγο που πιστεύεις :P


Τεσ πα... Ένα πράγμα μόνο. Η υποψηφιότητα για Όσκαρ έκανε κακό στην ταινία. :P
Γιατί, ο κάθε Έλλην σινεφίλ (διάβαζε: "δεν έχω χάσει επεισόδιο της σχετικής εκπομπής στην ετ3")
αυτόματα ντύθηκε Κριτικός της Τέχνης,
πήρε τα πατατάκια και την κόκα κόλα,
έβαλε την ταινία να παίζει στο πισί του και...
δέχτηκε την ψυχρολουσία που του έπρεπε :P
μόνο και μόνο μήπως του φωτίσει, πως,
η ελλιπής παιδεία δεν αναπληρώνεται
με εκατό γιγαμπάητ κατεβασμένες σειρές.


Καληνύχτα σας


Υγ. εγώ έχωσα τις αρνητικές σε ορισμένους στο τόπικ. ο λόγος είναι πως
από αυτούς περίμενα κάτι περισσότερο. :worry:



Υγ2. Νταξ, είμαι λίγο δηκτικός (λολζ, "λιγο"). Βρήκα ευκαιρία βέβαια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Στον υπολογιστή έχω κατεβασμένα 100 gb πορνό, οι σειρές δεν έχουν μπικίνι γκερλζ με άγριες διαθέσεις.

Ποτέ δεν έχω ακούσει κάποιον να αναφέρεται σε αυτή τη ταινία με θετικό τρόπο και να λέει γιατί είναι ταινία που αξίζει και πρέπει να έχει "ένα κάποιο βλέμμα". Είμαι πολύ τεμπέλης για να ψάξω reviews στο νετ από τις "διθυραμβικές κριτικές" για την ταινία αλλά κάποια στιγμή πρέπει να το κάνω. Για να είναι υποψήφια για όσκαρ πρέπει κάτι να έχει τελικά. Επίσης στην ετ 3 είχε αφιέρωμα σε καλτ ελληνικές ταινίες, να το ψάξεις, δες εδώ ένα δείγμα.

https://www.youtube.com/watch?v=dPTUMyWnlOI

Φήμες θέλουν τον μεγιστάνα των νίτζα να ανακαλύπτεται ξανά σε 20 χρόνια σαν το πρόδρομο της ανελέητης μούφας που λέγεται "εναλλακτικό σινεμά".

Εάν οι αξιοσέβαστοι κριτικοί είναι τόσο πεινασμένοι για νέα πράγματα που παραβλέπουν το ελάχιστο που πρέπει να έχει μια ταινία (να βλέπεται) τότε απορώ αν σαν ρεμπεσκές την είδες αμερόληπτα και όχι σαν κάτι που τάραξε το είναι σου και την ελευθεριακή σου στόφα. Το μειονέκτημα της ταινίας είναι ότι μοιάζει εντυπωσιακά επιφανειακή.. Για την ακρίβεια δεν μοιάζει, είναι.

σοζ φίλε ρεμπεσκέ αυτή τη ταινία την σιχάθηκα πραγματικά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top