Κυτταρίτιδα

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Καλησπέρα συμφορουμίτες :P (νωρίς,νωρίς και σήμερα).Είχα καιρό να γράψω λόγω εξεταστικής και πολλών εργαστηρίων :P Νομίζω πως ο τίτλος μπορεί να σας προϊδεάσει για το τι θα επακολουθήσει.Ήμουν που λέτε στα δοκιμαστήρια και ενώ αλλάζω παρατηρώ ότι έχω κάνει κυτταρίτιδα.Και όχι λίγη.ΠΟΛΥ.Ένιωσα πάρα μα πάρα πολύ άσχημα,παράτησα αυτό που φορούσα και γύρισα σπίτι νιώθοντας μια απίστευτη ταραχή.Άρχισα να ψάχνω άρθρα πέρι εξάλειψης της άλλα κανένα δε μου ενέπνευσε εμπιστοσύνη,όλα μιλούσαν πολύ γενικά και χωρίς έγκυρες πηγές.Θα ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω,αρχικά η κυτταρίτιδα υπάρχει περίπτωση να εξαφανιστεί εντελώς;ή πάντα θα υπάρχει;Επίσης ισχύει πως άμα κάνεις πολλή γυμναστική και χρησιμοποιείς ειδικά σκευάσματα(όχι φάρμακα,ειδικές κρέμες όπου στη συνέχεια τυλίγεσαι με μεμβράνη) θα φύγει ή όλα αυτά είναι βλακείες;με το νερό έχετε δει διαφορά;και τέλος πιστεύετε πως θα ήταν καλό να δω κάποιο δερματολόγο;δε ξέρω ποια ειδικότητα σχετίζεται με το συγκεκριμένο θέμα.Αυτά..Θα έλεγα πως η όλη φάση με έχει αγχώσει αρκετά και με έχει ταράξει χωρίς λόγο,ίσως επειδή είναι η πρώτη φορά που βλέπω τόσο πολλή κυτταρίτιδα μαζεμένη.Νιώθω πως είμαι η μόνη που έχει τόσο πολύ και είναι τρομερά αντιαισθητικό :(
ΥΓ επειδή μπορεί να γίνει αναφορά περί περιττών κιλών,είμαι 47 κιλά και 1,52
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
εισαι skinny fat. Ειχα καποτε και εγω προβλημα και με γυμναστικη ειδα διαφορα. Εχω φτυσει αιμα να κανω γυμναστικη για να φυγει εντελως αλλα δεν εφυγε. Εκτος αν ριξεις το σωματικο σου λιπος στο 5%. Στα δοκιμαστηρια παιζει ρολο και ο φωτισμος παντως. Εγω σταματησα να αγχωνομαι και δεν με νοιαζει. Κρεμες και αλλες αηδιες δεν δοκιμασα γιατι θεωρω οτι δεν ειναι αποτελεσματικες. Πιστευω η γυμναστικη ειναι μονοδρομος στην περιπτωση σου. Ειναι ισως το μονο που βοηθαει.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εισαι skinny fat. Ειχα καποτε και εγω προβλημα και με γυμναστικη ειδα διαφορα. Εχω φτυσει αιμα να κανω γυμναστικη για να φυγει εντελως αλλα δεν εφυγε. Εκτος αν ριξεις το σωματικο σου λιπος στο 5%. Στα δοκιμαστηρια παιζει ρολο και ο φωτισμος παντως. Εγω σταματησα να αγχωνομαι και δεν με νοιαζει. Κρεμες και αλλες αηδιες δεν δοκιμασα γιατι θεωρω οτι δεν ειναι αποτελεσματικες. Πιστευω η γυμναστικη ειναι μονοδρομος στην περιπτωση σου. Ειναι ισως το μονο που βοηθαει.

Ασκήσεις με βάρη θέλει (squats) και δίαιτα. 5% δε γίνεται να φτάσει μια γυναίκα, στο 20% αν έχει μυικοτητα δεν θα έχει κανένα θέμα. Οι γυναίκες υποτιμούν πάρα πολύ το ποσό λίπος έχουν.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
εισαι skinny fat. Ειχα καποτε και εγω προβλημα και με γυμναστικη ειδα διαφορα. Εχω φτυσει αιμα να κανω γυμναστικη για να φυγει εντελως αλλα δεν εφυγε. Εκτος αν ριξεις το σωματικο σου λιπος στο 5%. Στα δοκιμαστηρια παιζει ρολο και ο φωτισμος παντως. Εγω σταματησα να αγχωνομαι και δεν με νοιαζει. Κρεμες και αλλες αηδιες δεν δοκιμασα γιατι θεωρω οτι δεν ειναι αποτελεσματικες. Πιστευω η γυμναστικη ειναι μονοδρομος στην περιπτωση σου. Ειναι ισως το μονο που βοηθαει.
Από ένα σημείο και μετά και εφόσον έχει βοηθήσει η γυμναστική, το μόνο που μένει είναι να γίνεται μια αυστηρή διατροφή καθημερινά και χωρίς πολλά cheats. Ωστόσο είναι υπερβολικό και δεν αξίζει αυτά που χάνεις. Οπότε με τίμια γυμναστική με με τίμια διατροφή που όμως να μην απαγορεύεις τον εαυτό σου να βγαίνει έξω και να τρωει λιχουδιές, είναι αρκετό πιστεύω για να έχεις και μια καλή εικόνα, και να μην πιέζεσαι.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εισαι skinny fat. Ειχα καποτε και εγω προβλημα και με γυμναστικη ειδα διαφορα. Εχω φτυσει αιμα να κανω γυμναστικη για να φυγει εντελως αλλα δεν εφυγε. Εκτος αν ριξεις το σωματικο σου λιπος στο 5%. Στα δοκιμαστηρια παιζει ρολο και ο φωτισμος παντως. Εγω σταματησα να αγχωνομαι και δεν με νοιαζει. Κρεμες και αλλες αηδιες δεν δοκιμασα γιατι θεωρω οτι δεν ειναι αποτελεσματικες. Πιστευω η γυμναστικη ειναι μονοδρομος στην περιπτωση σου. Ειναι ισως το μονο που βοηθαει.
Μου φαίνεται περίεργο να έχει κύριο ρόλο η διατροφή από τη στιγμή που μπορείς να είσαι υπέρβαρη(όχι εσύ, γενικά) και να μη νέχεις κυτταρίτιδα. Δεν το ξέρω, προφανώς, απλά μου βρωμάει κακή διατροφή - δλδ υψηλή σε ζάχαρη, δημητριακά, επεξεργασμένα προιόντα κλπ...
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τρεχω 8-12km καθημερινα, κανω ασκησεις με βαρη, προσεχω παρα πολυ τι τρωω, αλλα παραμενει. Δεν ξερω ποσο σωματικο λιπος εχω, αλλα φανταζομαι δεν εχω πολυ γιατι γυμναζομαι αρκετα και δεν τρωω βλακειες. Δεν φαινεται και δεν εχω πολυ, αλλα εχω. Δεν παιζει να φυγει εκτος αν κανω body building.
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Giota2000

Πιστεύω πως ένας συνδυασμός γυμναστικής (και γενικότερα δραστήριας καθημερινότητας) + καλής ενυδάτωσης + καθαρής διατροφής (αποφεύγοντας τηγανητά και επεξεργασμένα προϊόντα), θα σου εξαλείψει το πρόβλημα σε σημαντικό βαθμό. Από εκεί και πέρα, έχει τύχει να δω προϊόν-λάδι κατά της κυτταρίτιδας με φωτογραφίες πριν - μετά τη χρήση και υπήρχε μια κάποια διαφορά. Θα το δοκίμαζα για το αν. Κανένα λάδι, όμως, δεν κάνει θαύματα εάν παραμένουν οι κακές συνήθειες.

Για το λάδι δες εδώ.
 

angelina95

Νεοφερμένος

Η angelina95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ο φωτισμος στα δοκιμαστηρια οντως τι φαση? Αντι να μας ανεβαζουν την αυτοπεποιθηση μας την ριχνουν λες και ετσι θα αγορασουμε τα ρουχα...Εγω παρατηρησα μεγαλη διαφορα, βασικα εφυγε εντελως, (ειχα υπερβολικη ημουν και αρκετα κιλα απο μικρη) με power plate μηχανημα δονησης, γυμναστικουλα και διαιτα ντουκαν πρωτεινικη!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top