Κόμμα Παιδεραστών

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
είναι φαουλ να θεωρούμε ότι αφου κ τα παιδιά έχουν σεξουαλικά ένστικτα απλά αυτό θα καλυφθεί μετά από μια σχέση με κάποιον μεγάλο, ειδικά όταν το ίδιο το παιδί δεν έχει την ικανότητα να επεξεργαστεί μια τέτοια πληροφορία...:(
αυτο ειναι προφανες, γιατι μια σχεση δεν ειναι ΜΟΝΟ η σεξουαλικη ανακουφηση (και αυτο ειναι το μονο πραγμα που μπορει να αντιλιφθει το παιδι επειδη ειναι τοσο απτο). Εκ των πραγματων λοιπον σχεση παιδιου/εννηλικα ειναι λαθος to say the least. Αλλοστε περα απο ολα τα αλλα υπαρχουν και ανατομικα προβληματα!

be that as it may, η μικρη μου αδερφη (14 παει στα 15) τα εχει κοντα ενα χρονο με ενα τυπο 10 χρονια μεγαλυτερο της (24, στην ηληκια μου). Και για να ειμαι ειληκρηνης αυτη εχει ουσιαστικα το πανω χερι στη σχεση τους.

(και ναι εφτασα κοντα να τον πνιξω:P)

περι froyd:

τα ορθα ευρηματα του εινια κατα τη γνωμη μου συμπτοματικα. Τιποτα περισοτερο, ναι ιδρυσε την ψυχολογια και ναι ειναι σημαντικοτατος (και πανεξυπνος) επιστημονας, αλλα δεν μπορουμε πλεον να χρησημοποιουμε την ψυχαναλυση ουτε για ερμηνια ουτε για θεραπεια συμπεριφορων η ψυχοπαθολογιων.

Ειδικα δεδομενου οτι ο ρυθμος θεραπευτικης επιτυχιας της ψυχαναλυσης ειναι ισος με το Placebo

και FYI ενα χαπι MDMA κανει οτι χρονια ψυχαναλυσης.

talk about cost to benifite ratio
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
αυτο ειναι προφανες, γιατι μια σχεση δεν ειναι ΜΟΝΟ η σεξουαλικη ανακουφηση (και αυτο ειναι το μονο πραγμα που μπορει να αντιλιφθει το παιδι επειδη ειναι τοσο απτο). Εκ των πραγματων λοιπον σχεση παιδιου/εννηλικα ειναι λαθος to say the least. Αλλοστε περα απο ολα τα αλλα υπαρχουν και ανατομικα προβληματα!

be that as it may, η μικρη μου αδερφη (14 παει στα 15) τα εχει κοντα ενα χρονο με ενα τυπο 10 χρονια μεγαλυτερο της (24, στην ηληκια μου). Και για να ειμαι ειληκρηνης αυτη εχει ουσιαστικα το πανω χερι στη σχεση τους.

(και ναι εφτασα κοντα να τον πνιξω:P)

περι froyd:

τα ορθα ευρηματα του εινια κατα τη γνωμη μου συμπτοματικα. Τιποτα περισοτερο, ναι ιδρυσε την ψυχολογια και ναι ειναι σημαντικοτατος (και πανεξυπνος) επιστημονας, αλλα δεν μπορουμε πλεον να χρησημοποιουμε την ψυχαναλυση ουτε για ερμηνια ουτε για θεραπεια συμπεριφορων η ψυχοπαθολογιων.

Ειδικα δεδομενου οτι ο ρυθμος θεραπευτικης επιτυχιας της ψυχαναλυσης ειναι ισος με το Placebo

και FYI ενα χαπι MDMA κανει οτι χρονια ψυχαναλυσης.

talk about cost to benifite ratio

για το πρώτο σκέλος συμφωνώ μαζί σου...
για το δεύτερο περί αδελφής, εγώ δεν θα το δεχόμουν δεδομένου ότι αν δεν το πάρεις ακομα κ σεξουαλικά κάποιος στα 14 ζητάει τελείως διαφορετικά πράγματα από ότι στα 24. σε αυτές τις ηλικίες, η διαφορά είναι εμφανής, εκτός κ αν ο μεγαλύτερος έχει κάποιου είδους πρόβλημα (κοινωνικό, συμπεριφορα, κ.α) χωρίς να θέλω να είμαι απόλυτη.

όσο για την ψυχανάλυση, δεν ξέρω από που έχεις τις πληροφορίες σου, σε διαβεβαιώ όμως ΄τι το χάπι φέρνει μόνο επιφανειακά αναμενόμενο αποτελεσμα, ενώ η ψυχανάλυση μπορεί επιφανιακά να μην φτάνει όσο ψηλά φτάνει το χάπι, αλλά μακροπρόθεσμα έχει καλύτερα κ βαθύτερα αποτελέσματα!

κ όχι δεν είμαι λάτρης του φροϋντ! απλές γν'ωσεις λόγω κλάδου...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Ουτε κι εγω θα το δεχομουν αυτο νομιζω τι κοινο μπορει να χει ενας 24 με ενα 14 χρονο ?
Εκτος αν λειτουργει με την λογικη γυναικα να ναι ,να τηρει καποια στανταρτς εμφανισιακα κι ασε τα υπολοιπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
για το δεύτερο περί αδελφής, εγώ δεν θα το δεχόμουν δεδομένου ότι αν δεν το πάρεις ακομα κ σεξουαλικά κάποιος στα 14 ζητάει τελείως διαφορετικά πράγματα από ότι στα 24. σε αυτές τις ηλικίες, η διαφορά είναι εμφανής, εκτός κ αν ο μεγαλύτερος έχει κάποιου είδους πρόβλημα (κοινωνικό, συμπεριφορα, κ.α) χωρίς να θέλω να είμαι απόλυτη.

δεν το δεχθηκα, και ακομα εχω αντιρησεις, αλλα τι μπορω να κανω? Οποιαδηποτε προσπαθεια να τους χωρισω θα κατελειγε απλα στο να μην με εμπιστευεται η μικρη, και προτιμω να ξερω οτι τουλαχιστον αν γινει καμια μαλακια θα μου τη πει για να τη βοηθησω (οπως και εγινε, το ζωων τη πρωτη του φορα δεν εβαλε προφυλακτικο και ειχε 12 μερες καθυστερηση...ο χρονος που πηρε για να γινει το τεστ...?Longest five minutes of my life").

Ομως, για τα περι διαφορετικοτητας απαιτησεων...τι να πω, ο τυπος ειναι ενας τυπικος 24χρονος καγκουρας χωρις στον ηλιο μοιρα, δεν μπορω να πω οτι ειναι μαλακας γιατι δεν ειναι, απλα ειναι...μετριος...με ολη την εννοια της λεξης δεν ειναι ασχημος, δεν ειναι τελειως κρετινος (μονο λιγο λολ) και απο οσο μου ειπε ο ιδιος (και τον πιστευω κατω απο τις συνθηκες στις οποιες μου το ειπε) δεν ηθελε να την εκμεταλευτει, δεν ηξερε καν οτι ηταν (τοτε) 13 και 10 μηνες - του ειχε πει οτι ειναι 16 και δυστοιχος για μενα περναει για 16. Το τι ζηταει αυτος απο τη μικρη και η μικρη απο αυτον? Χεσε ψηλα και αγναντευε, το σεξ ηρθε τελειως αβιαστα για αυτην, δεν εννοιωθε ασχημα, δεν πιεστηκε και ηταν (οπως μου ειπε) "ευχαριστο". Το αντιμετοπισε ψυχραιμα και απο οτι καταλαβαινω αυτη ειναι πολυ πιο "ενεργη" απο αυτον. In any case αυτο που εγω αντιλαμβανομαι απο τη σχεση τους ειναι οτι αυτος εδωσε οτι μπορει να δωσει τα οποια ομως καλυπτουν καποιες απο τις ανναγκες της μικρης αλλα οχι ολες.

Τεσπα δεν του αξιζει kind off και το ξερει η ιδια (το λεει αλλοστε) αλλα οπως επισις λεει, αν τον χωρησει (και δεν θελει βεβαια) τι εναλακτηκες εχει, τα αγορακια στην ηληκια της ακομα παιζουν μπαλα

όσο για την ψυχανάλυση, δεν ξέρω από που έχεις τις πληροφορίες σου, σε διαβεβαιώ όμως ΄τι το χάπι φέρνει μόνο επιφανειακά αναμενόμενο αποτελεσμα, ενώ η ψυχανάλυση μπορεί επιφανιακά να μην φτάνει όσο ψηλά φτάνει το χάπι, αλλά μακροπρόθεσμα έχει καλύτερα κ βαθύτερα αποτελέσματα!

οι πληροφοριες περι του Placebo της ψυχαναλυσης απο το "ερμηνευοντας τον froyd". Για το MDMA και γενικος τα εμπαθογενη, απο προσωπικη εμπειρια. Point is, η ψυχαναλυση δεν λυνει προβληματα γιατι δεν εχει ορθες ερμηνευτικες βασεις.

κλασικο παραδειγμα ολες οι διαταραχες της προσοπικοτητας. Μπορεις μετα βεβαιοτητας να πεις οτι ειναι καποιο παιδικο βιωμα η καποια αμυνα η οτιδηποτε? Προσωπικα η παθηση μου ηταν μιμιτικη και πιθανον γονιδιακη. Οι συμπεριφορικη/γνωσιακη θεραπεια με βοηθησε αφανταστα περισοτερο. Το θεμα ειναι οτι οι βιοχημικες βασεις των παθογονων καταστασεων του ψυχισμου ειναι πολυ σημαντικοτερες απο οτι οι ψυχοδυναμικες. Φυσικα και υπαρχει αλληλεπιδραση, αλλα ειναι διπλης κατευθυνσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
δεν το δεχθηκα, και ακομα εχω αντιρησεις, αλλα τι μπορω να κανω? Οποιαδηποτε προσπαθεια να τους χωρισω θα κατελειγε απλα στο να μην με εμπιστευεται η μικρη, και προτιμω να ξερω οτι τουλαχιστον αν γινει καμια μαλακια θα μου τη πει για να τη βοηθησω (οπως και εγινε, το ζωων τη πρωτη του φορα δεν εβαλε προφυλακτικο και ειχε 12 μερες καθυστερηση...ο χρονος που πηρε για να γινει το τεστ...?Longest five minutes of my life").

Ομως, για τα περι διαφορετικοτητας απαιτησεων...τι να πω, ο τυπος ειναι ενας τυπικος 24χρονος καγκουρας χωρις στον ηλιο μοιρα, δεν μπορω να πω οτι ειναι μαλακας γιατι δεν ειναι, απλα ειναι...μετριος...με ολη την εννοια της λεξης δεν ειναι ασχημος, δεν ειναι τελειως κρετινος (μονο λιγο λολ) και απο οσο μου ειπε ο ιδιος (και τον πιστευω κατω απο τις συνθηκες στις οποιες μου το ειπε) δεν ηθελε να την εκμεταλευτει, δεν ηξερε καν οτι ηταν (τοτε) 13 και 10 μηνες - του ειχε πει οτι ειναι 16 και δυστοιχος για μενα περναει για 16. Το τι ζηταει αυτος απο τη μικρη και η μικρη απο αυτον? Χεσε ψηλα και αγναντευε, το σεξ ηρθε τελειως αβιαστα για αυτην, δεν εννοιωθε ασχημα, δεν πιεστηκε και ηταν (οπως μου ειπε) "ευχαριστο". Το αντιμετοπισε ψυχραιμα και απο οτι καταλαβαινω αυτη ειναι πολυ πιο "ενεργη" απο αυτον. In any case αυτο που εγω αντιλαμβανομαι απο τη σχεση τους ειναι οτι αυτος εδωσε οτι μπορει να δωσει τα οποια ομως καλυπτουν καποιες απο τις ανναγκες της μικρης αλλα οχι ολες.

Τεσπα δεν του αξιζει kind off και το ξερει η ιδια (το λεει αλλοστε) αλλα οπως επισις λεει, αν τον χωρησει (και δεν θελει βεβαια) τι εναλακτηκες εχει, τα αγορακια στην ηληκια της ακομα παιζουν μπαλα



οι πληροφοριες περι του Placebo της ψυχαναλυσης απο το "ερμηνευοντας τον froyd". Για το MDMA και γενικος τα εμπαθογενη, απο προσωπικη εμπειρια. Point is, η ψυχαναλυση δεν λυνει προβληματα γιατι δεν εχει ορθες ερμηνευτικες βασεις.

κλασικο παραδειγμα ολες οι διαταραχες της προσοπικοτητας. Μπορεις μετα βεβαιοτητας να πεις οτι ειναι καποιο παιδικο βιωμα η καποια αμυνα η οτιδηποτε? Προσωπικα η παθηση μου ηταν μιμιτικη και πιθανον γονιδιακη. Οι συμπεριφορικη/γνωσιακη θεραπεια με βοηθησε αφανταστα περισοτερο. Το θεμα ειναι οτι οι βιοχημικες βασεις των παθογονων καταστασεων του ψυχισμου ειναι πολυ σημαντικοτερες απο οτι οι ψυχοδυναμικες. Φυσικα και υπαρχει αλληλεπιδραση, αλλα ειναι διπλης κατευθυνσης


υπό τις συνθήκες που λες για την αδελφή σου, πάω πάσο! μπορώ να καταλαβω το σκεπτικό του να σε εμπιστεύεται απιστευτα καλή η κινησή σου, αν και μεγάλη ευθύνη!

από την άλλη, για freud, έτσι όπως το θέτεις δίκιο έχεις. όντας οπαδός της συμπεριφοριστικής σχολής, θεωρώ ότι πολλά περισσότερα μπορούν να επιτευχθούν σε επίπεδο αποτελεσμάτων από συμπεριφορισμό παρά από ψυχανάλυση. όμως, κ εδώ είναι που διαφωνούμε, ένα άτομο είτε είναι μπερδεμένο, είτε απλά πολύ μικρό κ κακοποιημένο, δεν μπορεί να εκφράσει τα πάντα που νιώθει κ πολλές φορές μπορεί απλά να τα απωθήσει από την μνήμη του. εδώ είναι που βοηθάει η ψυχανάλυση να βρει καλά κρυμμένα τραύματα ή απωθημένα, όπου ο συμπεριφορισμός όπως επίσης και η gestalt, δεν μπορούν να εισχωρίσουν και αρα να αναλύσουν κάποιες συμπεριφορές. δυστυχ'ως στην ψυχολογία καμιά θεωρία δεν είναι 100% σωστή δεδομένου ότι δεν είναι μαθηματικά αλλά ανθρώπινη ψυχή, πάντως σε καμια περίπτωση δεν είναι συνετό ναντιμετωπίζονται προβλήματα κακοποίησης με φάρμακα, παρά μόνο σε περιπτώσεις μιας οργανικής ψυχασθένειας κ ή σχιζοφρένειας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Eποτε μου καταλααινω την ψυχραιμια σου γιατι απλα δεν μπορεις να κανεις κατι.
Ο τυπος ηξερε πολλυ τι εκανε κι τι ζητουσε κι για αυτο προσεγγισε το συγκεκριμενο κοριτσακι που σαν πιο μικρο ειναι κι πιο ευπλαστο κι το κανει κι οτι θελει.το παιζει κι χαζος μετα.
Ασε που βλακειες περι ηλικιας δεν μπορω να ακουω κι να περνα η αλλη για 16 το ελεγχεις ασε που μετα που εμαθε την διαφορα ηλικιας θα χε χωρισει αν δεν ηθελε.
Το θετικο ειναι οτι το συγκεκριμενο παιδι εχει εσενα που ενδιαφερεσαι κι ο τυοπος το ξερει αυτο κι δεν θα κανει βλακεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
υπό τις συνθήκες που λες για την αδελφή σου, πάω πάσο! μπορώ να καταλαβω το σκεπτικό του να σε εμπιστεύεται απιστευτα καλή η κινησή σου, αν και μεγάλη ευθύνη!

εχουμε πολλα χρονια διαφορα και δεδομενου οτι δεν ειναι εξ αιματος αδελφη (απο αλλους γονεις that is, ειναι κορη της γυναικας του πατερα μου), εγω ειμαι το αντρικο της προτυπο. Με τον πατερα μου λογο του οτι ηταν αποτομη για αυτη η αλαγη δεν εχει πολυ στενες σχεσεις. Με την μανα της που εχει δεν την εμπιστευεται καθολου γιατι ειναι πολυ παρεμβατικη στη ζωη της. Οποτε μενω εγω, και truth be told δεν εχω προβλημα.
όμως, κ εδώ είναι που διαφωνούμε, ένα άτομο είτε είναι μπερδεμένο, είτε απλά πολύ μικρό κ κακοποιημένο, δεν μπορεί να εκφράσει τα πάντα που νιώθει κ πολλές φορές μπορεί απλά να τα απωθήσει από την μνήμη του. εδώ είναι που βοηθάει η ψυχανάλυση να βρει καλά κρυμμένα τραύματα ή απωθημένα, όπου ο συμπεριφορισμός όπως επίσης και η gestalt, δεν μπορούν να εισχωρίσουν και αρα να αναλύσουν κάποιες συμπεριφορές

ναι ναι πολυ σωστο, αλλα αυτος ηταν ο λογος που ανεφερα τα εμπαθογενη. Εχω δεχθει ψυχαναλυση και ξερω πως ειναι ας πουμε το consept των ελευθερων συνειρμων, και προς μεγαλη μου εκπληξη εμοιαζε παρα πολυ με το High που κανει το MDMA (ecstasy). Αφηνεις ολες τις αμυνες κατω και βγαζεις τη ψυχη σου, χωρις καμια πλακα, μου αλαξε τη ζωη αυτο το πραγμα (και το εκανα μονο μια φορα πριν μηνες). Βασικα αυτος ειναι και ο λογος που το προοθουν για PTSD

το παιζει κι χαζος μετα
.

χαζος δεν ξερω τρομαγμενος σιγουρα:p

Ο τυπος ηξερε πολλυ τι εκανε κι τι ζητουσε κι για αυτο προσεγγισε το συγκεκριμενο κοριτσακι που σαν πιο μικρο ειναι κι πιο ευπλαστο κι το κανει κι οτι θελει.το παιζει κι χαζος μετα.

ναι thats my point οτι δεν την κανει οτι θελει, οχι περισοτερο η λιγοτερο απο οτι μια γυναικα ερωτευμενη ανεξαρτητος ηληκιας (και οταν ειστε ερωτευμενες το τι βλακειες μπορειτε να κανετε δεν περιγραφετε:P)

παντος κοιτα να δεις, i take pride στο γεγονος οτι ειμαι απο τους καλυτερους αντρες στις σχεσεις. Και ακομα και εγω ειμαι ενα φαλοκρατικο, αρσενικο σκουλικι κατα βαση. Οποτε δεν τον κατηγορω τοσο πολυ, οχι πια τουλαχιστον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Seniorita.Irene

Νεοφερμένος

Η Seniorita.Irene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Exposed_Bone, δηλαδή να υποθέσω ότι αν είχες μια 12χρονη κόρη και σου λεγε ότι είχε ολοκληρώσει μια ερωτική σχέση με έναν 35άρη ή 45άρη, δε θα σε πείραζε? Θα της έλεγες και μπράβο παιδί μου? :|

Πώς θα αντιδράσει το 12χρονο όταν ο 35άρης μετά το σεξ εξαφανιστεί; Θα πει δεν πειράζει η πρώτη εμπειρία ήταν πολύ καλή και ας μην είχε συναίσθημα; Αποκλείεται! Και 20 να είναι ο "κυριούλης" σε αυτή την ηλικία οι ορμόνες παίζουν και δεν μπορεί να καταλάβει το άτομο αν είναι ώριμο ψυχολογικά. Το πρόβλημα δεν είναι η πράξη, αλλά το μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
[...]
Τωρα αν το 12 ειναι χαμηλο οριο ... δεν νομιζω ... ειδικα μια σωστη ενημερωση απο το σπιτι ή καλλιτερα απο το σχολειο ... ναι ενα παιδι 12 χρονων μπορει να κανει σεξ ;)
[...]

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Ένα παιδί δώδεκα ετών μπορεί να προκαλέσει "ζημιά" στο σώμα του σε περίπτωση σεξουαλικής επαφής και μπορεί να είναι ανεπανόρθωτη. Ένα σώμα 12 ετών δεν είναι πάντα έτοιμο για σεξουαλική επαφή και δεν είναι θέμα ενημέρωσης ή παιδείας.

edit:
Όσον αφορά το θέμα πιστεύω οτι το όριο ηλικίας πρέπει να διατηρηθεί στα 18 για ευνόητους λόγους και την κίνηση των συγκεκριμένων ανθρώπων στην Ολλανδία την χαρακτηρίζω κάθε άλλο παρά σοβαρή.

Η Ολλανδία προσπαθεί να σχηματίσει μία συγκεκριμένη εικόνα στον υπόλοιπο πλανήτη που κατά πόσο θα την ωφελήσει ειλικρινά δεν ξέρω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Βλέπω τις κινήσεις της Ολλανδίας σε διάφορα κοινωνικά θέματα και μου είναι αρκετά δύσκολο να τις ερμηνεύσω. Η απελευθέρωση ξεκινά από το άτομο, δεν είναι μαζική συνταγή.
Ένα παιδί 12 ετών, ακόμα και να δεχτούμε ότι σωματικά έχει αρχίσει να ωριμάζει -γιατί ολοκληρωμένο δεν είναι- δεν γνωρίζει καν τι θα πει ερωτική πράξη. Δεν μπορεί να το απολαύσει, αν το θέλετε αλλιώς. Όταν δεν ξέρεις ποιός είσαι, δεν μπορείς να ζήσεις τέτοιες καταστάσεις. Θεωρώ αυτές τις απόψεις ισοπεδωτικές, φτηνές για την προσωπικότητα των παιδιών αυτών, όταν η ίδια η χώρα τους δεν μπορεί να τους προστατέψει.
Η κυβέρνηση της Ολλανδίας προχωρά απλώς στη νομιμοποίηση της παιδεραστίας. Ό,τι πιο εύκολο για μια κυβέρνηση. Να νομιμοποιεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Νομίζω το έχω ξαναπεί, αλλά θα το ξαναπω γιατί νομίζω πως κάποιοι δεν το είδαν...

Εδώ και παααρα πολλούς μήνες (1,5 χρόνο για την ακρίβεια) η πρεσβεία της Ολλανδίας έχει απαντήσει επίσημα στο "Χαμόγελο του Παιδιού" σχετικά με το θέμα. (https://www.hamogelo.gr/default.asp?pid=50&newid=11)

Με δυο λόγια:
1) Το κόμμα παιδοφίλων δεν μάζεψε καν 570(!!!) υπογραφές που απαιτούνται για να κατέβει στις εκλογές(άρα ουσιαστικά ούτε καν υπάρχει το κόμμα, απλά υπήρξε ως ιδέα που ΟΥΔΕΠΟΤΕ υποστήριξαν οι Ολλανδοί, άρα δεν τίθεται θέμα ότι θέλουν να δείξουν κάτι οι κάτοικοι της χώρας αυτής)
2) Οργάνωση στην Ολλανδία άσκησε μήνυση στους ιδρυτές του κόμματος αυτού, αλλά οι δικαστές έκριναν ότι εφόσον δεν κάνουν κάποια εγκληματική πράξη αλλά εκφράζουν τις ιδέες τους (κακές ή καλές δεν έχει σημασία) δεν μπορούν να κρίνουν το κόμμα παράνομο.
3) Οι θέσεις του κόμματος (θυμηθείτε, ούτε καν 570 άτομα) σαφώς και δεν εκφράζουν ολόκληρη την χώρα στην οποία η νόμιμη ηλικία για σεξουαλική επαφή είναι τα 16 χρόνια.

Τέλος, λάβετε υπόψη ότι η Ολλανδία έχει αλλάξει την τακτική της απέναντι στα σεξουαλικά εγκλήματα και πλέον οι νόμοι της είναι αυστηρότεροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Ένα παιδί 12 ετών, ακόμα και να δεχτούμε ότι σωματικά έχει αρχίσει να ωριμάζει -γιατί ολοκληρωμένο δεν είναι- δεν γνωρίζει καν τι θα πει ερωτική πράξη.

Μία συμμαθήτρια μου στο γυμνάσιο, 14 χρονών, είχε ολοκληρωμένη σχέση και κατάφερε να καταστρέψει το εσωτερικό γεννητικό της σύστημα ανεπανόρθωτα.

Έχει τύχει να ακούσω στο σχολείο την ομιλία μίας κυρίας επί του θέματος, σεξουαλικές σχέσεις ανηλίκων, και μας έχει πει αρκετές περιπτώσεις ανάλογης κατάληξης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Μοναχέ, εφ'όσον τέθηκε κάποτε ως θέμα, σ'αυτή τη χώρα, η ευθύνη ιδεών υπάρχει.

Ευχαριστούμε πάντως για την πληροφορία.

Edit: Εδώ, suspiria μου, συμμαθήτρια δικιά μου, παλιά, πριν κλείσει τα 18 έμεινε έγκυος. Όταν δεν ξέρεις να προφυλάσεσαι, θέλεις να απολαύσεις και κάτι που μπορεί να έχει ακόμα πιο επώδυνες συνέπειες; Και που οι περισσότεροι δεν τις γνωρίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
παρακαλώ :)

για να καταλάβω αυτό περί "ευθύνης ιδεών" της ... χώρας(!), δηλαδή αν αύριο μαζευτούν 10 άτομα και αποφασίσουν ότι θέλουν να κάνουν ένα κόμμα υπέρ του ναζισμού, το οποίο εν τέλει θα πάρει 2000 ψήφους πανελλαδικά (2.000/11.000.000), αυτό σημαίνει ότι η Ελλάδα είναι χώρα με ναζιστικές ιδέες; :confused:

Από πότε η μειοψηφία χαρακτηρίζει το σύνολο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Εννοώ πως η ευθύνη των αντιλήψεων υπάρχει, το που ανήκει είναι άλλο θέμα. Έπρεπε να αναφέρω "αυτή τη χώρα" γιατί εκεί συνέβη. Δε σημαίνει πως ανήκει στους Ολλανδούς πολίτες.
Η μειοψηφία χαρακτηρίζει τη μειοψηφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,855 μηνύματα.
δηλαδή αν αύριο μαζευτούν 10 άτομα και αποφασίσουν ότι θέλουν να κάνουν ένα κόμμα υπέρ του ναζισμού, το οποίο εν τέλει θα πάρει 2000 ψήφους πανελλαδικά (2.000/11.000.000), αυτό σημαίνει ότι η Ελλάδα είναι χώρα με ναζιστικές ιδέες; :confused:

Από πότε η μειοψηφία χαρακτηρίζει το σύνολο;
Νομίζω πως η ίδρυση ενός τέτοιου κόμματος ναζιστικών ιδεών είναι παράνομη. :hmm:

Σαφώς και η μειοψηφία δεν χαρακτηρίζει το σύνολο, αλλά η Ολλανδία είναι μακριά, ο καθένας μαθαίνει για την κατάσταση εκεί μέσα από τα άθλια ΜΜΕ και φυσικά δε χάνει ευκαιρία να διαμορφώσει απόλυτη άποψη για μια ολόκληρη χώρα.
Σε όσα Fora έχω διαβάσει για το εν λόγω θέμα βλέπω άτομα να λένε για το πόσο έχουν ξεφύγει οι Ολλανδοί και ότι η χώρα τους είναι ένα μπ*****ο, λες και έχουν πάει για να ξέρουν.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BAD MAIPH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η BAD MAIPH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Εγω ειμαι συμφωνη να ιδρυθει ενα κομμα παιδεραστων, με την προηποθεση την ημερα της υδρυσης του να μαζευτουν οι υδρητες και οι οπαδοι τους σε ενα σταδιο, που θα εχουν τοποθετηθει οχι 10 αλλα 100 βομβες. Και να απαλαγουμε απο την παρουσια τους μια και καλη!
Γιατι αυτοι που κανουν ή τους αρεσει να βλεπουν τετεια πραγματα. Δεν τους αξιζει να ζουν ουτε να ονομαζονται ανθρωποι. Ειμαι σκληρη μαζι τους; Δεν νομιζω!!
Γιατι οταν βλεπουμε αυτα τα κακοποιημενα αγγελουδια, ειμαι σιγουρη πως ολοι μας θελουμε να δουμε να υποφερουν αυτοι που τα φεραν σε αυτη την κατασταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
μοναχε ευχαριστουμε για τις πληροφοριες!
ευτυχως, δεν ειναι ολοι ανεγκεφαλοι ωστε να επιτρεψουν κατι τετοιο! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ένα παιδί δώδεκα ετών μπορεί να προκαλέσει "ζημιά" στο σώμα του σε περίπτωση σεξουαλικής επαφής και μπορεί να είναι ανεπανόρθωτη. Ένα σώμα 12 ετών δεν είναι πάντα έτοιμο για σεξουαλική επαφή και δεν είναι θέμα ενημέρωσης ή παιδείας.
Και σε μια 30άρα ισχύει κάτι τέτοιο αν μιλάμε για βίαια πράξη, μήπως να αλλάξουμε κάτι. Επίσης τα αγοράκια των 12 ετών δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα.

Όσον αφορά το θέμα πιστεύω οτι το όριο ηλικίας πρέπει να διατηρηθεί στα 18 για ευνόητους λόγους και την κίνηση των συγκεκριμένων ανθρώπων στην Ολλανδία την χαρακτηρίζω κάθε άλλο παρά σοβαρή.
Χμ .... :whistle::whistle::whistle:
Το όριο από το 89 είναι τα 15 για τους ετερόφυλους και για 17 για τους ομοφυλόφιλους άντρες (για τις γυναίκες ομοφυλόφιλους δεν αναφέρει τίποτα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Και σε μια 30άρα ισχύει κάτι τέτοιο αν μιλάμε για βίαια πράξη, μήπως να αλλάξουμε κάτι. Επίσης τα αγοράκια των 12 ετών δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα.

στη δωδεκάχρονη ισχύει αυτό και χωρίς τη βίαιη πράξη, αυτή είναι η διαφορά
κι επειδή θα με ρωτήσεις που το διάβασα αυτό, θα σου πω ότι δεν το διάβασα πουθενά αλλά το έχω ακούσει να το λέει και ο γυναικολόγος μου αλλά κι άλλοι γυναικολόγοι στην τιβι σε διάφορες ενημερωτικές εκπομπές
κι οκ, δεν πιστεύω ο,τι διαβάζω κι ό,τι βλέπω στην τιβι, αλλά πιστεύω με κλειστά τα μάτια τον προσωπικό μου γιατρό που τον ξέρω από 11 χρονών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top