Λίβανος....

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Τελικά μάλλον έλειπα αρκετές μέρες και ούτε μια εφημερίδα δεν αξιώθηκα να πάρω...έχω σοκαριστει με τις εικόνες που είδα χθες στις ειδήσεις....μα καλά....έτσι στα καλά καθούμενα ένα ωραίο πρωινό άρχισαν να ρίχνουν βόμβες στους ανθρώπους....με ποια δικαιολογία;;;;
Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει παρακαλώ....γιατί δεν ξέρω τί έχει παιχτεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από erodia:
Τελικά μάλλον έλειπα αρκετές μέρες και ούτε μια εφημερίδα δεν αξιώθηκα να πάρω...έχω σοκαριστει με τις εικόνες που είδα χθες στις ειδήσεις....μα καλά....έτσι στα καλά καθούμενα ένα ωραίο πρωινό άρχισαν να ρίχνουν βόμβες στους ανθρώπους....με ποια δικαιολογία;;;;
Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει παρακαλώ....γιατί δεν ξέρω τί έχει παιχτεί;

Η Χεσπολαχ απήγαγε 2 ισραηλινούς στρατιώτες και το Ισραήλ άρχισε να βομβαρδίζει τις θέσεις της Χεσπολάχ στο Νότιο Λίβανο. Μετά αποφάσησαν να συνεχίσουν τους βομαρδισμούς μέχρι την τελική εξώντοση της Χεσπολάχ και επειδή τώρα τελευταία τελείωσαν οι σοβαροί στόχοι (τους έχουν καταστρέψει ήδη) έχουν βρει σε καλο να χτυπάνε αμάχους και ανθρώπους του ΟΗΕ!
Οι νεκροί είναι πάνω απο 700 με μεγάλο ποσοστό παιδιών (είναι η ίδια τακτική πιέσης που είχε γίνει και απο τις ΗΠΑ στον πόλεμο της Γιουγκοσλαβίας)
Το μεγαλύτερο γεγονος του πολέμου ήταν η επίθεση της Κυριακής που βρήκαν τον θάνατο 54 άτομα με 30 απο αυτά μικρά παιδιά.
Χερσαίες δυνάμεις επιχειρούν καθημερινά στα εδάφη του Λιβάνου ενώ ο επίσημος στρατός του Λιβάνουν ακόμα δεν έχει αντισταθεί στα στρατεύματα του Ισραήλ.
Η διαμάχη πάντα με την διπλωματική κάλυψη των ΗΠΑ και το μπλοκάρισμα του ΟΗΕ συνεχίζεται με αμείωτη ένταση και το θερμόμετρο αρχίζει να ανάβει καθώς Συρία και Ιράν έχουν αρχίσει να δείχνουν τα δόντια τους (Οι σύριοι κατέριψαν ισραηλινό αεροσκάφος το οποίο πέταγε στα σύνορα τους με το Λίβανο)
Αυτά.... καμία απορία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Ε...όχι....με κάλυψες απόλυτα...ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Οι σύριοι κατέριψαν ισραηλινό αεροσκάφος το οποίο πέταγε στα σύνορα τους με το Λίβανο)
Ωπ αυτό δεν το ήξερα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Ωπ αυτό δεν το ήξερα!!

Περασε στο ντούκου γιατί δεν τους παίρνει (ακόμα) να ανοίξουν μέτωπο με την Συρία. Θα δείτε στο τέλος τι έχει να γίνει με αυτήν την ιστορία.
Δεν ξέρω αλλα πιστεύω ότι όταν θα αρχίσουν να την πέφτουν άσχημα στο Ισραήλ οι ΗΠΑ θα κάνουν πίσω και όταν ξεκινήσει ο ένας θα πάρουν φόρα και οι υπόλοιποι και τότε θα δούμε την μαγκιά των εβραίων.
Σημειώνω ότι άπο τον πόλεμο των 6 ημερών και η Αίγυπτος τους τα χρωστάει και γενικά αρκετές άλλες χώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Δηλαδή, για να καταλάβω....το Ισραήλ, το έχουν στο μάτι και άλλες χώρες;
Οι ΗΠΑ, πως και μέχρι στιγμής δεν έχουν πάρει θέση (ξέρεις τί εννοώ) και απλά κοιτάνε από μακριά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από erodia:
Δηλαδή, για να καταλάβω....το Ισραήλ, το έχουν στο μάτι και άλλες χώρες;
Οι ΗΠΑ, πως και μέχρι στιγμής δεν έχουν πάρει θέση (ξέρεις τί εννοώ) και απλά κοιτάνε από μακριά;

Θα αρχήσω να χρεώνω με την ώρα!:P (Πλάκα κάνω τρελένομαι να γράφω για ιστορία!)

Άς κάνουμε ένα μικρό φλας μπάκ

2 χρόνια μετά το τέλος του ΒΠΠ το 1947 ο ΟΗΕ παραχωρεί το 54,67% των εδαφών της Παλαιστίνης στους Ισραηλινούς (μεχρι τότε ήταν αποικια της Μεγάλης Βρετανίας) Γιάννης πίνει Γιάννης Κερνάει.
608.000 επιζόντες του ολοκαυτώματος εγκαθήστωντε εκεί εκτοπίζοντας τους υπόλοιπους άραβες (1,4 εκατομύρια στην υπόλοιπη χώρα, φαντάσου 70% στο μικρότερο μισό έτσι για να έχουν χώρο οι εβραίοι)
Με το καλημέρα οι εβραίοι δείχνουν τις καλές διαθέσεις τους προκαλόντας το Μαη του '48 αραβοισραηλινο πόλεμο καταλαμβάνοντας το 77,4 % πλέον των εδαφών της Παλαιστίνης (τώρα ποιός τους βοήθησε δεν θέλει και τρελή φαντασία για να καταλάβετε)
1956 Με τις πλάτες Αγγλίας και Γαλλίας εισβάλει στην Αίγυπτο καταλαμβάνει το όρος Σινά και 2 μήνες μετά αποχωρεί.
1967 Ξεκινάει ο γνωστό πόλεμος των 6 ημερών. Με την καραμέλα του "προληπτικού χτυπήματος" εισβάλει στην Χερσόνησο του Σινά και την Λωρίδα της Γάζας (Αίγυπτος) στο Γκολάν (βουνά της Συριάς) και την Δυτική όχθη του Ιορδάνη (Ιορδανία). Ο μόνιμος κομπάρσος ΟΗΕ πλακώνει με χαρτούρα και το Ισραήλ αγνωόντας οποιαδήποτε απόφαση (σου θυμίζει κάτι?).
Η μόνη παραχώρηση που γίνετε είναι ένα μικρό κομμάτι πίσω στην Χερσόνισο του Σινά, ολοκληρωτικά αποχωρεί το 1979.
Το 1973 ξεκινάει καινούργιο πόλεμο εξασφαλίζοντας στο Ισραήλ το διπλάσιο έδαφος απο ότι είχε στην αρχή του πολέμου του '73.
Συνεχίζουμε, Το 1978 εισβάλει για πρώτη φορά στο Λίβανο, και θέτει μια "ζώνη ασφαλείας" 2 χρόνια μετά προσαρτά την Ανατολική Ιερουσαλήμ ενώ μεχρι τότε ήταν απλά κατεχόμενο έδαφος. Τόσα χρόνια ο ΟΗΕ να μην πω καλύτερα τι κάνει.
1982 νέα εισβολή στο Λίβανο με σκοπό να πληγεί η οργάνωση Απελευθέρωση της Παλαιστίνης η επιχείρηση "Ειρήνη στην Γαλλιλάια" ήταν για μια επιθεση αστραπή 48 ωρών η οποία όμως διέρκησε 18 χρόνια!!!!
Η Βυρητός παραμένει υπο κατοχή για 3 χρόνια με θυριοδίες του στρατού κατοχής το 2000 αποχωρούν αφήνοντας καμένη γη πίσω τους και πάντα χωρίς να έχουν φύγει 100% όπως προέβλεπαν οι κομπαρσο-οδηγίες του ΟΗΕ.
Το 1982 οι ισραηλινοι μετατρέπουν σε "κρεματόυρια" καλά διαβάσατε, 3 προσφυγικά στρατόπεδα σφαγιάζοντας μέσα σε λίγες ώρες 2.000 γυναικόπεδα.
Και για το τέλος το καλύτερο,ότι 3 μήνες μετά την εισβολή του 1982 τα ισραηλινά στρατεύματα τα ακολούθησαν αμερικανικές, γαλλικές και ιταλικές δυνάμεις, που αποβιβάστηκαν ως «ειρηνευτές», για να υποχρεωθούν στις αρχές του 1984 να αποσυρθούν μετά από δύο μεγάλες βομβιστικές επιθέσεις που τους προξένησαν σοβαρές απώλειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Και εμένα μαρέσει πολύ να διαβάζω!
Θέλω βιβλία Γιάννη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Και εμένα μαρέσει πολύ να διαβάζω!
Θέλω βιβλία Γιάννη!

Υπάρχουν πάρα πολλά και αρκετά εξειδικευμένα, απο τα αγαπημένα μου είναι με θέμα τον ΒΠΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Μπράβο Γιάννη για αυτό το ωραίο φλας μπακ.Ομολογώ οτι τα περισσότερα(μη σου πω όλα) πράγματα απο αυτά που έγραψες δεν τα ήξερα!Τέτοια πράγματα δεν μας μαθαίνουν στο σχολείο και ούτε νομίζω να τα μάθουμε ποτέ εκτός απο εξωτερικές πηγές.

ΥΓ: Γιατί κάτι μου λέει οτι είτε είσαι φιλόλογος είτε ιστορικός?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikolas17:
Μπράβο Γιάννη για αυτό το ωραίο φλας μπακ.Ομολογώ οτι τα περισσότερα(μη σου πω όλα) πράγματα απο αυτά που έγραψες δεν τα ήξερα!Τέτοια πράγματα δεν μας μαθαίνουν στο σχολείο και ούτε νομίζω να τα μάθουμε ποτέ εκτός απο εξωτερικές πηγές.

ΥΓ: Γιατί κάτι μου λέει οτι είτε είσαι φιλόλογος είτε ιστορικός?:P

Καμία σχέση βρε Νικόλα μου ούτε το ένα είμαι ούτε το άλλο. Γενικά η όλη πορεία του Ισραήλ είναι άγνωστη και πάντα μα πάντα η προπαγάνδα τους περιορίζεται στο τι έχουν πάθει και όχι στο τι έχουν κάνει και κάνουν ακόμα.
Όσο βαρύ και να ακουστει διαβάζοντας όλα αυτά τι μπορείς να πεις για το ολοκαυτωμα? Είναι φοβερό το ότι μόλις 2 χρόνια μετά το ολοκάυτωμα βρέθηκαν να σφάζουν για εδάφη! Αντί να ζητάνε την ειρήνη άρχισαν τις εχθροπραξίες με τους ντόπιους λες και ήταν δικά τους τα εδάφη! Με το έτσι θέλω πήγαν με το έτσι θέλω σκωτόνουν εδώ και 60 χρόνια!!! Απίστευτοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Και το πρόβλημα είναι οτι κανείς μα κανείς δεν τους σταματάει.Μάλιστα είτε τους κάνουν πλάτες είτε δεν κανούν τίποτα.

Μια χαζή ερώτηση : To Λίβανο τελικά δεν έχει καθόλου στρατό δικό του? Μόνο την Χεζμπολαχ να υποθέσω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Μάλιστα.
Γνώριζα για την παραχώρησει του εδάφους στους Ισραηλινούς....και πάντα έλεγα..."εντάξει, κάπου έπρεπε να πάνε και αυτοί οι άμοιροι", αλλά τελικά μόνο για λύπηση δεν είν'τούτοι....αντί να πουν ευχαριστώ και να κάτσουν στα αυγά τους....αυτοί θέλανε να κυριαρχήσουν σε αραβικό έδαφος;
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ Γιάννη για τον κόπο και τον χρόνο που διέθεσες για να μεταφέρεις όλες αυτές τις πληροφορίες στο κεφαλάκι μου!
Τώρα νομίζω πως έχω σχηματίσει μια πολύ καλή εικόνα για το τί παίζει.....
...αλλά... μια τελευταία ερώτηση....τα υπόλοιπα αραβικά κράτη γιατί δεν έχουν αντιδράσει μέχρι στιγμής; Φοβούνται κάτι;Ή έχουν να κερδίσουν κάτι από αυτή την ιστορία και το παίζουν 3 πουλάκια κάθονταν;
Α...μη ξεχάσεις να μου στείλεις λογαριασμό τραπέζης να καταθέσω τα μετρητά:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikolas17:
Και το πρόβλημα είναι οτι κανείς μα κανείς δεν τους σταματάει.Μάλιστα είτε τους κάνουν πλάτες είτε δεν κανούν τίποτα.

Μια χαζή ερώτηση : To Λίβανο τελικά δεν έχει καθόλου στρατό δικό του? Μόνο την Χεζμπολαχ να υποθέσω?

Έχει στρατό αλλα αν πέσει στην παγίδα και τον χρησιμοποιήσει θα γενικευσει τις μάχες με αποτέλεσμα να χάσει ακόμα περισσότερα εδάφη. Τώρα ο πόλεμος γίνετε στο Νότιο Λίβανο σε περιοχές που υποτίθεται ότι ελέγχει η Χεσπολάχ αν τους χτυπήσουν θα βομβαρδίζουν όλο το Λίβανο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Ναι αλλά και τώρα το Ισραήλ χτυπάει ΚΑΙ το βόρειο Λίβανο, πχ Βυρητό. Εγώ σκέφτηκα να ενώσουν τις δυνάμεις τους Χεζμπολαχ και Λίβανο προσωρινά μέχρι να διώξουν το Ισραήλ και μετά να αρχίσει το Λίβανο να καθαρίζει την νότια περιοχή του απο την Χεζμπολαχ. Ξέρω είναι λίγο τρελό αυτό αλλά έτσι σκέφτονται τα νεανικά μυαλά!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikolas17:
Ναι αλλά και τώρα το Ισραήλ χτυπάει ΚΑΙ το βόρειο Λίβανο, πχ Βυρητό. Εγώ σκέφτηκα να ενώσουν τις δυνάμεις τους Χεζμπολαχ και Λίβανο προσωρινά μέχρι να διώξουν το Ισραήλ και μετά να αρχίσει το Λίβανο να καθαρίζει την νότια περιοχή του απο την Χεζμπολαχ. Ξέρω είναι λίγο τρελό αυτό αλλά έτσι σκέφτονται τα νεανικά μυαλά!:P

Ποιός σου είπε οτι ο Λιβανος δεν θέλει την Χεσπολάχ? Ακόμα και πολιτική έκπροσώπηση έχει η Χεσπολάχ στην Λιβανική Βουλη. Χώρια ότι υποστηρίζεται απο Συρία και Ιράν. Το θέμα δεν ειναι μόνο το Ισραήλ αλλα και η υποστήριξη απο τος ΗΠΑ.
Τον στρατό του Ισραήλ Αιγυπτος, Ιορδανία, Συρία, Ιράν, Λίβανος τον καταστρέφουν αλλα με των ΗΠΑ τι γίνετε?
Μην ξεχνάς ότι διατηρούν δυνάμεις και στο γειτονικό Ιρακ και ποτέ δεν ανοίγεις ένα πόλεμο σε 2 μέτωπα.
Αν η Αμερική αφήσει το Ισραήλ ξεκρέμαστο (απειλή απο Κίνα, Ρωσσία) τότε θα πέσει πολύ γέλιο καθώς η μόνη χώρα που δεν θα τους ορμήξει εκεί κάτω είναι η Κυπρος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Σχολείο και ιστορία?????
Το άλλο με τον Τοτό ...... Τα υπόλοιπα γνωστά και παραλείπονται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Πάντως εγώ αυτό με τις πολιτικές και την ΗΠΑ δεν το καταλαβαίνω. Δηλαδή η ΗΠΑ πως βοηθάει το Ισραήλ? Που του δίνει βόμβες?Πως έχει την υποστήριξη των ΗΠΑ όταν η κοντή Λίζα (Κοντολίζα) μιλάει για εκεχειρία και διαπραγματεύσεις??Μήπως αυτό με την Ραις είναι προπαγάνδα? Μπερδεύτηκα ακόμα περισσότερο τώρα:P

Και γιατί το Λίβανο θέλει την Χεμπολαχ στα εδάφη του? Τελικά τις εχθροπραξίες ποιός τις άρχισε τώρα το Ισραήλ ή η Χεζμπολάχ?

Φτάνουν οι ερωτήσεις για αρχή:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Πάντως εγώ αυτό με τις πολιτικές και την ΗΠΑ δεν το καταλαβαίνω. Δηλαδή η ΗΠΑ πως βοηθάει το Ισραήλ? H Coca Cola και πολλές άλλες αμερικάνικες εταιρείες ελέγχονται απο εβραίους η εβραικά λόμπυ, και όπως έιναι φυσικά στηρίζουν οικονομικά πολούς βουλευτές και υπουργούς.
Που του δίνει βόμβες?Πως έχει την υποστήριξη των ΗΠΑ όταν η κοντή Λίζα (Κοντολίζα) μιλάει για εκεχειρία και διαπραγματεύσεις? Μιλάει για εκεχειρία αλλα μπλοκάρει σκόπιμα οποιαδήποτε προασπάθεια γίνεται απο τον ΟΗΕ προς αυτήν την κατεύθυνση. Ο μπους υποστηρίζει το δικαίωμα του Ισραήλ στην άμυνα απο την Χεσπολάχ και καταδικάζει Ιραν και Συριά ότι υποθάλπτουν την Χεσπολάχ.
?Μήπως αυτό με την Ραις είναι προπαγάνδα? Μπερδεύτηκα ακόμα περισσότερο τώρα:P
Και γιατί το Λίβανο θέλει την Χεμπολαχ στα εδάφη του?
Γίατί δεν θέλει το Ισραήλ, η χεσπμπολάχ έχει ανοικτό πόλεμο με το Ισραήλ και πέρα απο τις επιθέσεις με κατιούσα έχει πραγματοποιήσει και βομβιστικές ενέργειες. Με λίγα λόγια είναι η αντίσταση κατά του κατακτητή, ότι ήταν δηλαδή και σε εμάς η Ελληνική αντίσταση κατά των Γερμανών.
Τελικά τις εχθροπραξίες ποιός τις άρχισε τώρα το Ισραήλ ή η Χεζμπολάχ? Το Ισραήλ μπήκε με το έτσι θέλω στην περιοχή και με την μια άρχισε τους επεκτατικούς πολέμους. Είναι σαν να λέμε ότι φταίει η Κύπρος (λέμε τώρα) που αντιδρά στην Τουρκία!

Φτάνουν οι ερωτήσεις για αρχή:redface: Anytime!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top