Λίστα Γάμου σε τράπεζα;

Λίστα γάμου σε τράπεζα

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 34)
  • Είμαι υπέρ. Πολύ καλή και πρακτική ιδέα!

    Ψήφοι: 9 26.5%
  • Δεν το θεωρώ και την καλύτερη ιδέα, αλλά δεν με ενοχλεί κι όλας

    Ψήφοι: 8 23.5%
  • Είμαι κατά. Στους νεόνυμφους πρέπει να διαλέγουμε δώρο, για να μας θυμούνται

    Ψήφοι: 5 14.7%
  • Αν θέλω να δώσω χρήματα, προτιμώ να τα δώσω σε φακελάκι.

    Ψήφοι: 12 35.3%

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Πιστεύω ότι μάλλον θα ενδιαφέρει τα ζευγάρια που πρόκειται να παντρευτούν. Αν ένα γνωστό σας ζευγάρι σας έδινε το προσκλητήριο και η λίστα γάμου ήταν μόνο ένας λογαριασμός τράπεζας πώς θα σας φαινόταν; Θα το θεωρούσατε έξυπνη και πρακτική ιδέα; Ή μήπως πιστεύετε ότι σε νεόνυμφους πρέπει να κάνουμε δώρο που το διαλέξαμε με τα χεράκια μας, για να μας θυμούνται κι όλας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
παναγιά μου!!! ούτε με σφαίρες!! όσοι θέλουν να δώσουν χρήματα, θα δώσουν χρήματα, δε χρειάζεται να πάνε σε μια τράπεζα και να κάνουν κατάθεση!
αν το έβλεπα σε γαμήλια πρόσκληση, θα πήγαινα δώρο, επίτηδες! έτσι όπως το πάνε, θα έχουν μηχανάκια πιστωτικών καρτών στην εκκλησία:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Με τίποτα δεν θα έβαζα τέτοια λίστα γάμου, ούτε θα έβαζα ποτέ χρήματα σε τράπεζα! Άλλωστε όποιος θέλει να δώσει απλά χρήματα, μπορεί να το κάνει και στα καταστήματα που έχεις ανοίξει λίστα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
έβαλα και δημοσκόπηση, ψηφίστε πλιζ:)
εγώ πάντως το θεωρώ καλή ιδέα, θα αναπτύξω τις απόψεις μου στο εγγύς μέλλον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
άλλαξε την τελευταία επιλογή. Μπορούμε να δώσουμε και χρήματα σε φακελάκι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Να προσθέσω κάτι στην τελευταία επιλογή ή σε αφήνει να το κάνεις Παλλαντινάκι; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Να προσθέσω κάτι στην τελευταία επιλογή ή σε αφήνει να το κάνεις Παλλαντινάκι; :)
δεν βρίσκω πώς το κάνουμε, αν θες πρόσθεσε τέταρτη επιλογή που είναι το φακελάκι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Έτοιμη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δεν είμαι υπέρ αλλα δεν με χαλάει κιόλας, τι ενοώ, καλό είναι αυτό να ήταν σε γονείς και ππολύ δικούς σου ανθρώπους, άνας όμως άγνωστος ή απλός γνωστός θα φρικάρει άν πείς κάτι τέτοιο.

Οπότε τι κάνεις, λές στους δικούς σου/του να πούν ότι τα έχετε όλα και πιό καλά θα βοηθούσε ένα μικροποσό για να τα χρησιμοποιήσουν σε κάτι που δεν έχουν προγραματίσει ή κάτι έκτακτο, οπότε δίνουν λευτά, αλλα να πείς ότι πάτε στην τρέπεζα και καταθέστε σε άσχετους θα σε κράξουν, άσε που μπορεί να περεξηγηθείς απίστευτα, ότι δηλαδεί νοιώθουν να πληρώνουν εκείνοι τον γάμο σου, οπότε καλύτερα έτσι;)


Αλλα για τους κοντινούς που ξέρεις γιατί να χαλιέσε εσύ με ουρές; άστο να το κάνουν αυτοί:P γυφτιά μεν αλλα καλή γυφτιά:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Εμένα με ενοχλεί πάρα πολύ το να δω λογαριασμό στο προσκλητήριο. Καλά...και η λίστα γάμου με ενοχλεί σαν φιλοσοφία, αλλά ο λογαριασμός είναι μακράν χειρότερο. Είναι τελείως σαν να υποδεικνύεις στον άλλο τι "δώρο" να σου κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Εμένα με ενοχλεί πάρα πολύ το να δω λογαριασμό στο προσκλητήριο. Καλά...και η λίστα γάμου με ενοχλεί σαν φιλοσοφία, αλλά ο λογαριασμός είναι μακράν χειρότερο. Είναι τελείως σαν να υποδεικνύεις στον άλλο τι "δώρο" να σου κάνει.


Γιουκι είμαι μαζί σου για την λίστα γάμου, αλλα όταν παντρέυτηκα και τα δώρα ήταν χρησιμοποιημένα και τηληγμένα σε χαρτί που τηλήγουμε το κοτόπουλο το ψημένο για να το κρατάει ζεστό(το κοτόπουλο) φρικαρα, ξέρεις τι σαβούρες φέρνουν; και καλά να μπορείς να τα αλλάξεις αλλα άν δεν μπορείς;

Μου φέραν 5 καφετιέρες απο τον Μαρινόπουλο και χωρίς κάρτα αλλαγής, δεν μου τα άλλαζαν χωρίς απόδειξη και το χειρότερο δεν πείνω καφέ φίλτρου:mad:

Τότε να δείς λίστα γάμου που θα έκανα άν ξαναπαντρευομουν;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Μου φέραν 5 καφετιέρες απο τον Μαρινόπουλο και χωρίς κάρτα αλλαγής, δεν μου τα άλλαζαν χωρίς απόδειξη και το χειρότερο δεν πείνω καφέ φίλτρου:mad:
Τότε να δείς λίστα γάμου που θα έκανα άν ξαναπαντρευομουν;)
αυτό γενικώς παίζει:P
Να ρωτήσω όσους είναι υπέρ του δώρου: πλέον τα περισσότερα ζευγάρια συζούν πριν παντρευτούν, και έχουν στο σπίτι τους ό,τι εξοπλισμό χρειάζονται. Αν τους κάμουν στο γάμο 200 δώρα, τι στο καλό θα τα κάνουν και πού θα τα βάλουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εμένα δεν μου φαίνεται άσχημη ιδέα, καλύτερα το ζευγάρι να χρησιμοποιήσει τα χρήματα όπως έχει ανάγκη από το να αποκτήσει κακόγουστα πράγματα που θα πάρει η κάθε θεια. Βέβαια δε νομίζω να πήγαινα στην τράπεζα και να τα έβαζα στον λογαριασμό τους (εκτός κι αν έπρεπε να πάω για δική μου δουλειά στην ίδια τράπεζα), αλλά θα τους έδινα τα λεφτά σε φάκελο.

Πάντως προτιμώ 1 κανονική λίστα γάμου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
αυτό γενικώς παίζει:P
Να ρωτήσω όσους είναι υπέρ του δώρου: πλέον τα περισσότερα ζευγάρια συζούν πριν παντρευτούν, και έχουν στο σπίτι τους ό,τι εξοπλισμό χρειάζονται. Αν τους κάμουν στο γάμο 200 δώρα, τι στο καλό θα τα κάνουν και πού θα τα βάλουν;

Σμφωνώ μαζί σου αλλα η καλύτερη λύση είναι αυτή που σου είπα, πές στους δικούς σου ότι όταν ρωτάνε για δώρο θα λένε ότι τα έχετε όλα και πώς καλύτερα χρήματα, ο άλλος θα ντραπεί και θα τα δώσει, εμείς έτσι κάναμε και γλυτώσαμε πολλά δώρα και κονομήσαμε αρκετά, κάνε και μία λίστα σε 5 πράγματα που δεν έχεις και τέλος, μην τους βαζεις σε διαδηκασία τράπεζας, είναι λίγο προκλητικο;)

Το πολλύ πολλύ κάνεις ανανέωση χώρου και κάντο π.χ. σε επιπλάδικο πάρε κάτι που σου αρέσει και πές να δείνουν όσα θέλουν, καλύτερα είναι;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Γιουκι είμαι μαζί σου για την λίστα γάμου, αλλα όταν παντρέυτηκα και τα δώρα ήταν χρησιμοποιημένα και τηληγμένα σε χαρτί που τηλήγουμε το κοτόπουλο το ψημένο για να το κρατάει ζεστό(το κοτόπουλο) φρικαρα, ξέρεις τι σαβούρες φέρνουν; και καλά να μπορείς να τα αλλάξεις αλλα άν δεν μπορείς;

Μου φέραν 5 καφετιέρες απο τον Μαρινόπουλο και χωρίς κάρτα αλλαγής, δεν μου τα άλλαζαν χωρίς απόδειξη και το χειρότερο δεν πείνω καφέ φίλτρου:mad:
Γενικά παίζει αυτό, και είναι ένα ρίσκο που παίρνεις. Απλά, όπως δεν θα έλεγα σε κάποιον τι δώρο να μου φέρει στα γενέθλιά μου, δεν θα του έλεγα και τι να μου φέρει στο γάμο μου. Σε τελική θα καλέσω τους χ ανθρώπους γιατί θέλω να ο γλεντήσω μαζί τους εκείνη τη μέρα και όχι γιατί περιμένω να φτιάξω την προίκα μου από τα δώρα που θα φέρουν!

αυτό γενικώς παίζει:P
Να ρωτήσω όσους είναι υπέρ του δώρου: πλέον τα περισσότερα ζευγάρια συζούν πριν παντρευτούν, και έχουν στο σπίτι τους ό,τι εξοπλισμό χρειάζονται. Αν τους κάμουν στο γάμο 200 δώρα, τι στο καλό θα τα κάνουν και πού θα τα βάλουν;
Πάντως σε όσα ζευγάρια γνωρίζω που συζούσαν πριν, ελάχιστοι ήταν εκείνοι που πήραν δώρο αντί να δώσουν χρήματα, ακριβώς γιατί ξέραν ότι το ζευγάρι τα χει ήδη όλα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ε ναι, δεν θέλει και πολύ σκέψη πως αν συζούν τα έχουν ήδη όλα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Δηλαδή προτείνετε μια λίστα σε ένα μαγαζί στυλ Costa Boda για αυτούς που θέλουν ντε και σώνει να πάρουν δώρο, αλλά να πω διακριτικά στους πιο κοντινούς ότι προτιμάμε χρήματα διότι συζούμε και έχουμε ό,τι χρειαζόμαστε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δηλαδή προτείνετε μια λίστα σε ένα μαγαζί στυλ Costa Boda για αυτούς που θέλουν ντε και σώνει να πάρουν δώρο, αλλά να πω διακριτικά στους πιο κοντινούς ότι προτιμάμε χρήματα διότι συζούμε και έχουμε ό,τι χρειαζόμαστε;

Επιασες το νόημα, όσοι δικοί σου, αδέρφια, γονείς και δικοί του ενωήτε πές τους να λένε σε όσους ρωτάνε ότι τα έχετε όλα και ποιό καλά δώσουν 20 ευρώ παρά κάτι που έχουν ήδη, ετσι ο άλλος θα το πάρει καλύτερα, άσε που όταν ρωτάνε συνήθως ρωτάνε συγγενείς αντί το ζευγάρι, δασκάλεψε τους όταν θα δίνουν προσκλητήρια για να ξέρουν;)

Και την λίστα που θα βάλεις σε αυτούς που θέλουν δώρο ντέ και καλά;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kargas

Νεοφερμένος

Ο Kargas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
καμία επιλογή!
αν θες να δώσεις λεφτά , τα δίνεις σάμπα στον γαμπρό και στην νύφη την ώρα που χορεύουνε! :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
καμία επιλογή!
αν θες να δώσεις λεφτά , τα δίνεις σάμπα στον γαμπρό και στην νύφη την ώρα που χορεύουνε! :hehe:

Εξυπνο, αλλα άν δεν κάνει τραπέζι που θα χωρέψουν για να δώσουν λευτά;:hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top