Λίστα Γάμου σε τράπεζα;

Λίστα γάμου σε τράπεζα

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 34)
  • Είμαι υπέρ. Πολύ καλή και πρακτική ιδέα!

    Ψήφοι: 9 26.5%
  • Δεν το θεωρώ και την καλύτερη ιδέα, αλλά δεν με ενοχλεί κι όλας

    Ψήφοι: 8 23.5%
  • Είμαι κατά. Στους νεόνυμφους πρέπει να διαλέγουμε δώρο, για να μας θυμούνται

    Ψήφοι: 5 14.7%
  • Αν θέλω να δώσω χρήματα, προτιμώ να τα δώσω σε φακελάκι.

    Ψήφοι: 12 35.3%

Kargas

Νεοφερμένος

Ο Kargas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
no table no money LOL :hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe: (greeklish rulezzz )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ψήφισα το δεύτερο, αλλά να εξηγηθώ...
Γενικώς προτιμώ χίλιες φορές τη λίστα γάμου.. και το αν θέλει λεφτά το ζευγάρι, ας το κάνουμε αλά παραδοσιακά: φτού και στο μέτωπο! (λέμε τώρα).
Καταλαβαίνω ότι ένα νέο ζευγάρι έχει συνήθως πολλές ανάγκες και γι' αυτό πιστεύω ότι το δώρο γάμου δεν πρέπει να είναι κάτι για να μας θυμούνται. Οκ, μπορούμε να χαρίζουμε κάτι πιο προσωπικό, αλλά ας μην είναι όλο το δώρο για να δείξουμε ποιοι είμαστε, δεν είναι δώρο γενεθλίων... Αν θέλεις κάτι πιο προσωπικό πάρε εκείνη την τοστιέρα που θέλουν, και απλά πρόσθεσε μία μικρή κορνίζα, ένα μεταγιόν, κάτι πιο "δικό σου".

Αλλά τα λεφτά με ανοχλούν λίγο σα δώρο. οκ, άλλο να το κάνεις από μόνο σου, σα μεγάλος θείος, σαν υποστήριξη σε ένα νέο ζευγάρι, κι άλλο να στο ζητάνε.

Άλλωστε πιο πολύ υλικά πράγματα θα θέλουν. Αν ωστόσο κατ' εξαίρεσιν είναι πχ χρόνια μαζί, συζούν και άρα έχουν πλήρη κουζίνα κλπ, και προσπαθούν να αγοράσουν/χτίσουν σπίτι, οκ θα δεχόμουν να δω στην πρόσκληση λογαριασμό τράπεζας. Και πάλι με επιφύλαξη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Κ εγώ είμαι κατά του τραπεζικού λογαριασμού.
Κ μεταξύ μας, επειδή στον γάμο μας δεν έρχονται ξένοι αλλά συγγενείς, φίλοι, συνάδελφοι κτλ., δλδ άνθρωποι που μας ξέρουν κ γνωρίζουν σε τι φάση είμαστε (αν π.χ. ανοίγουμε τώρα σπίτι ή αν συζούμε ήδη κ είμαστε κομπλέ από είδη σπιτιού) γνωρίζουν ότι θα ήταν χρησιμότερο σε εμάς να μας προσφέρουν χρήματα κ όχι ένα βάζο (π.χ.) το οποίο ενδεχομένως να το έχουμε ήδη παλλάκις.
Πάντως πιστεύω πως ακόμα κ να συζεί ένα ζευγάρι κ να είναι κομπλέ το σπίτι του, πάντα υπάρχουν ανάγκες (αχ, τι μας κάνει το marketing!).




Υ.γ. : Το να μη βάζατε τραπεζικό λογαριασμό ούτε λίστα γάμου σε κάποιο κατάστημα αλλά να αναφέρατε σε κάποιο σημείο της πρόσκλησης ότι θα επιθυμούσατε το συμβολικό δώρο των καλεσμένων να είναι σε ρευστή μορφή κ όχι σε υλική, "ακούγεται" το ίδιο άσχημο λέτε? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
πήρα κάποια στιγμή τέτοιο προσκλητήριο στα χέρια και ξενέρωσα πάρα πολύ με το ζευγάρι :/:
ίσως να είναι συντηρητισμός από μεριάς μου, αλλά ειλικρινά αν θέλω να δώσω χρήματα, θα τα δώσω όντως σε φακελάκι...

Δεν είμαι κατά της λίστας δώρων σε κατάστημα γιατί εκεί υπάρχει η δυνατότητα να επιλέξεις κάτι ή να βάλεις και σκέτο ποσό...
Αλλά το να πάω στην τράπεζα να καταθέσω το ποσό...
εεεε μου κάθεται κάπως πολύ άσχημα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Λιστα Δωρων Γαμου :

1. Ενα υπεροχο χαρτονομισμα των 200 ευρω.
2. Ενα εξωτικο χαρτονομισμα των 500 ευρω.
3. 5 χαρτονομισματα των 50 ευρω σε κορνιζα.
4. 15 χαρτονομισματα των 20 ευρω σε ειδικη διακοσμητικη θηκη.
5....

κλπ,κλπ :P Everyone happy :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Συμφωνώ με Nyia και Κουέ...
Κι εγώ έχω συνδυάσει την κατάθεση ποσού σε τραπεζικό λογαριασμό με λογαριασμούς και δωρεές για πυρόπληκτους κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Εγώ πάντως είχα σκεφτεί να κάνω λίστα γάμου σε ταξιδιωτικό γραφείο για το ταξίδι του μέλιτος.
Ούτως η άλλως όπως έχει προαναφερθεί εγώ δεν εχω παντρευτεί αλλά εχω όλον τον εξοπλισμό του σπιτιού γιατί να κάνω λίστα γάμου σε μαγαζί??? τι να το κάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Κι εγώ το δεύτερο ψήφισα. Δεν το έχω σκεφτεί ακόμα για μένα, αλλά έχω κάνει πρόσφατα τουρ στα μεγάλα μαγαζια της Αθήνας που έχουν λίστες γάμου [για να βάλω λεφτά σε λίστες γάμων άλλων :P]. Ε... όλο βλάκειες μου φανήκαν! Και μη μου πείτε για "αναλώσιμα". Πρέπει δλδ σώνει και ντε να τα πάρω από το βλακόπουλο?
Να μη μιλήσουμε προφανώς για ζευγάρι που συζεί. Εκεί τι να τα κάνω τα είδη "προικός" δλδ? Στο πάτωμα κοιμάμαι ή βάζω πετσέτες στο κρεβάτι ως τώρα? :P

Αν πάλι δεν έχει λίστα γάμου? Well, εγώ ακόμα [από το 1999 :P] σε κουτιά έχω μερικές από τις ΑΠΕΙΡΕΣ ασημένιες κορνίζες που έφεραν στο γάμο της αδερφής μου. 3 σπίτια εξοπλίσαμε με ένα γάμο δεν μπορώ να πω :P:P:P. Να μην μιλήσω για καφετιέρες και λοιπά... Βαρεθήκαμε να αλλάζουμε...

Οπότε, αν και δεν με τρελαίνει ως ιδέα δεν μου φαίνεται και τόσο κακή, ουσιαστικά...

Μια ακόμα καλύτερη, για μένα είναι μία που είχα ακούσει σα διαφήμιση στο ραδιόφωνο, που άνοιγες λίστα γάμου σε αντιπροσωπεία αυτοκινήτων. that could do too :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
A.. η ιδέα για λίστα γάμου σε ταξιδιωτικό γραφείο ή αντιπροσωπεία αυτοκινήτων δεν είναι καθόλου κακή! (ειδικά αν μιλάμε για καμιά ..Lamborghini! :bleh: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
παλλαντινάκι, με το φακελάκι και χρήματα έχεις και ο καλεσμένος σου γράφει και μια συγκινητική καρτούλα να τα συνοδεύει.. το να στηθεί στην ουρά για κατάθεση, μάλλον δυσφορία θα του προκαλέσει. Άσε που θα σκέφτεται τους απλήρωτους λογαριασμούς του και θα σου εύχεται άλλα ντ'αλλων :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Εγώ πάντως είχα σκεφτεί να κάνω λίστα γάμου σε ταξιδιωτικό γραφείο για το ταξίδι του μέλιτος.
Ούτως η άλλως όπως έχει προαναφερθεί εγώ δεν εχω παντρευτεί αλλά εχω όλον τον εξοπλισμό του σπιτιού γιατί να κάνω λίστα γάμου σε μαγαζί??? τι να το κάνω
γενικώς νομίζω ότι οι μελλόνυμφοι έχουν διαφορετική άποψη επ'αυτού από όλους τους άλλους:/:
κουέ και ντου που παντρευτήκατε πρόσφατα, εσείς πού κάνατε λίστα αν επιτρέπεται;
τα δώρα σας φάνηκαν χρήσιμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
αυτό με το αμάξι μου έχει τύχει. Λειτουργεί το ίδιο όπως η τράπεζα, ιδίως αν το ζευγάρι έχει ήδη διαλέξει αμάξι :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Μια ακόμα καλύτερη, για μένα είναι μία που είχα ακούσει σα διαφήμιση στο ραδιόφωνο, που άνοιγες λίστα γάμου σε αντιπροσωπεία αυτοκινήτων. that could do too :hmm:
γουστάρω:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβα τι σας ξενίζει τόσο! Το ίδιο είναι το φακελάκι με την κατάθεση στην τράπεζα! Η μόνη διαφορά που έχουν είναι η προμήθεια της τράπεζας! :)

Προσωπικά εμένα δεν με ενοχλεί! Δεν θα υπήρχε πρόβλημα από μέρους μου είτε έλεγε στην πρόσκληση για κατάθεση σε λογαριασμό είτε είχε λίστα γάμου σε κάποιο μαγαζί!

Πάντως η λίστα γάμου είναι η καλύτερη επιλογή καθώς το ζευγάρι ξέρει τι χρειάζεται και τι όχι! ;) Είναι προτιμότερο από το να έχεις ένα σωρό άχρηστα πράγματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
παλλαντινάκι, με το φακελάκι και χρήματα έχεις και ο καλεσμένος σου γράφει και μια συγκινητική καρτούλα να τα συνοδεύει.. το να στηθεί στην ουρά για κατάθεση, μάλλον δυσφορία θα του προκαλέσει. Άσε που θα σκέφτεται τους απλήρωτους λογαριασμούς του και θα σου εύχεται άλλα ντ'αλλων :hehe:
Έχεις δίκιο για το φακελάκι, αλλά το δίνουν οι περισσότεροι ή η μειοψηφία;
αυτό με το αμάξι μου έχει τύχει. Λειτουργεί το ίδιο όπως η τράπεζα, ιδίως αν το ζευγάρι έχει ήδη διαλέξει αμάξι :/:
σήμερα δεν συμφωνούμε σε τίποτα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
κουέ και ντου που παντρευτήκατε πρόσφατα, εσείς πού κάνατε λίστα αν επιτρέπεται;
τα δώρα σας φάνηκαν χρήσιμα;
εγώ έκανα στο notos galleries. Μαζεύτηκε ένα σεβαστό ποσό (έχω ακόμα 600 ευρώ να χαλάσω και δε ξέρω τι να πάρω-μάλλον για χαλί το βλέπω-), ήταν περισσότερα όμως τα χρήματα σε φακελάκια (και έχω κρατήσει όλες τις κάρτες για ενθύμια). Επίσης είχα και αρκετά δώρα, τα περισσότερα από τα οποία τα κράτησα (μίξερ, εσπρεσσιέρα, κορνίζες-πόρωση με τις κορνίζες-), λίγα τα έστειλα στο σπίτι στο χωριό (καναδυό διπλά, βαριόμουν να τρέχω για αλλαγές) και δυο-τρία τα έχω για δώρα σε άλλο γάμο απλών γνωστών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πάντως εμένα που παντρεύτηκε πρόσφατα ο γιος του πατριού μου και δεν έβαλε λίστα γάμου καθόλου, ενώ τα παιδιά συζούν ήδη πέντε ή έξι χρόνια, όταν εγώ σχολίασα στη μαμά μου πως κάνανε τρελό λάθος και η νύφη θα τρέχει και δεν θα φτάνει με τις αλλαγές, εκείνη μου είπε πως όλοι σχολίασαν θετικά το ότι δεν υπήρχε λίστα! (που το βρίσκω υπερβολή!) :blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
αυτό με το αμάξι μου έχει τύχει. Λειτουργεί το ίδιο όπως η τράπεζα, ιδίως αν το ζευγάρι έχει ήδη διαλέξει αμάξι :/:

Ντουζινάκι απάντησε μου εγώ που έχω τον εξοπλισμό έτοιμο τι θα κάνω. Πόσοι θα σκεφτούν σαν εσένα κ θα μου δώσουν φακελάκι κ πόσοι θα μου δώσουν δώρα τα οποία ήδη έχω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ρε παιδιά, δεν υπάρχει γάμος που όλοι οι καλεσμένοι θα είναι ευχαριστημένοι με τον τρόπο που το ζευγάρι χειρίστηκε τα δώρα...

από τη στιγμή πάντως που οι μεγαλύτεροι σε ηλικία καλεσμένοι είναι περισσότεροι από τους νέους, τότε να περιμένεις περισσότερη δυσαρέσκεια αν βάλεις τράπεζα, ταξιδιωτικό γραφείο, αμάξι.
Πάρε αυτό ως κριτήριο και αποφάσισε κατάλληλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Ντουζινάκι απάντησε μου εγώ που έχω τον εξοπλισμό έτοιμο τι θα κάνω. Πόσοι θα σκεφτούν σαν εσένα κ θα μου δώσουν φακελάκι κ πόσοι θα μου δώσουν δώρα τα οποία ήδη έχω?
οι συγγενείς θα ρίξουν φακελάκι. Οι μεγάλοι θα σου πάρουν κορνίζες. Οι φίλοι σου θα ακολουθήσουν τις επιθυμίες σου (που καλό είναι να τους τις ξεκαθαρίσεις...το θάρρος θα το έχεις).

Κι εγώ τον είχα έτοιμο τον εξοπλισμό. Είναι όλα θέμα καλεσμένων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top