• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Λόγοι που δεν χάνουμε κιλά

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Παρά τη διατροφή ποιοι μπορεί να είναι οι λόγοι που χάνει κανεις πιο δυσκολα ; η κολλάει η ζυγαριά. Κι αν κολλάει, για ποσο καιρό είναι λογικό να κολλήσει ;
Να τους παρουμε εναν έναν;

Θα ήθελα εμπειρίες σας!
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Παρά τη διατροφή ποιοι μπορεί να είναι οι λόγοι που χάνει κανεις πιο δυσκολα ; η κολλάει η ζυγαριά. Κι αν κολλάει, για ποσο καιρό είναι λογικό να κολλήσει ;
Να τους παρουμε εναν έναν;

Θα ήθελα εμπειρίες σας!
Ορμονικά ζητήματα και άγχος.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,045 μηνύματα.
Εχω κανει δυο φορές δίαιτα. Μια το 2016 και μια τώρα. 7 χρονια διαφορά, 33 και 40.

Δυο βασικές διαφορές που δυσκόλεψαν και ειδα τη διαφορά άμεσα. Άλλος μεταβολισμός στα 33, άλλος στα 40 και διαφορετική (καθιστική) ζωή που και τα δυο αυτα σχετίζονται κι όλας.

Επίσης έχω διαπιστώσει πως η ζυγαριά βαράει κάποια πλατώ, αν θέλεις κατώφλια αντίστασης ελληνιστί, οι περισσότεροι τα παρατάνε εκει. Εχω δει ότι αν επιμείνεις με κάποια μικροαλλαγή στη διατροφή, στη δίαιτα, σπάει το πλατώ και συνεχίζει η πτώση.

Από τη μικρή μου εμπειρία, για αρχή, αυτά. Ας πουν κι άλλοι την άποψή τους.


ΥΓ: Το άγχος που λέει η Γιώτα το χω δει κι εγω, πριν ένα μήνα δεν έπεφτε με τίποτα η ζυγαριά, τωρα που με πίεσα να χαλαρώσω σε φάση "κάνε τη διαιτα σου εσυ παιδι μου και θα τα λύσουμε όταν έρθουν όλα", πέφτω σαν πέτρα στα κιλά.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Η έναρξη επίσης γυμναστικης μπορεί να σε κολλήσει. Να χάνεις ναι μεν λίπος αλλά να κερδίζεις μυϊκή μάζα. Εκεί τι γίνεται; θα πεσει η ζυγαριά κάποια στιγμή ;
 

giannis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Ακολουθείς σωστή διατροφή; Αν νομίζεις πως ναι, που το ξέρεις; Ποιος στη συνέστησε και με τι γνώση; Αυτά είναι για μένα τα πρώτα ερωτήματα που πρέπει να απαντήσει κάποιος!
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Ακολουθείς σωστή διατροφή; Αν νομίζεις πως ναι, που το ξέρεις; Ποιος στη συνέστησε και με τι γνώση; Αυτά είναι για μένα τα πρώτα ερωτήματα που πρέπει να απαντήσει κάποιος!
Αν είναι ναι σε όλα και η διατροφη ειναι οκ, πες άλλους λόγους
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,895 μηνύματα.
Είναι και κληρονομικό πολλές φορές.. Έχω φίλη που δεν τρώει σχεδόν τίποτα και τρέχει όλη μέρα και έχει κιλά που δεν εξηγούνται για την διατροφή της, αλλά έχουν οικογενειακή παχυσαρκία!
 

giannis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Αν είναι ναι σε όλα και η διατροφη ειναι οκ, πες άλλους λόγους
Μετά πάμε στη γυμναστική.
Μετά θεωρώ είναι αδύνατον να μη βελτιωθεί η κατάσταση, δεν εξηγείται βιοχημικά να μην! :P
Εκτός αν υπάρχει υποβόσκον πρόβλημα υγείας (θυροειδής κλπ), οπότε και απαιτείται ιατρική συνεισφορά
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,599 μηνύματα.
Ορμονικές διαταραχές, μπλοκάρισμα του μεταβολισμού όσο μεγαλώνουμε ηλικιακά, συντομες υποθερμιδικες δίαιτες express μη λειτουργικές μακροπρόθεσμα

Δες και αυτό για τη συνδεση κορτιζόλης και απώλειας βάρους

 

Esperos1

Δραστήριο μέλος

Ο Esperos1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 465 μηνύματα.
Υπάρχουν ορμονικοί λόγοι πολλές φορές.
Μια καλή λύση είναι ο καλός ύπνος 7-8 ώρες χωρίς διακοπές, όλο το έτος.
Όχι να κοιμηθείς δυο μέρες καλά και μετά ξενύχτια.
Επίσης οι ώρα ύπνου να είναι σταθερή, π.χ. από 22:30 ως 06:00 κάθε μέρα.
Πολλά ορμονικά ρυθμίζονται μετά την 6η ώρα ύπνου.
Αν, για παράδειγμα, κοιμάσαι σερί μόλις 5 ώρες τότε υπονομεύεις την ορμονική ισορροπία.
Πείνα όρεξη και κάψιμο λίπους ρυθμίζεται από ορμόνες μετά την 6η ώρα ύπνου

Μετά, ελέγχουμε ζάχαρο. Αν το πρωί που ξυπνάμε δεν έχουμε ζάχαρο 100 αλλά έχουμε 200
(με πάνω από 120 πρέπει να πάμε σε γιατρό επειγόντως), αν λοιπόν πρωινό ζάχαρο μεγαλύτερο από 140,
την νύχτα κάψαμε μηδέν λίπος. Βασικά ο οργανισμός καίει λίπος αν είναι το ζάχαρο στο 100.
Αν είναι στο 200 και παραπάνω, ΔΕΝ ΚΑΙΕΙ λίπος, τα κύτταρα ΔΕΝ "τρώνε" λίπος μέσω ζάχαρης.
Τα κύτταρα στέλνουν μήνυμα ότι "πεινάνε", διότι δεν έφαγαν.

Πολλές φορές, βλέπω ανθρώπους που δεν έχουν διαίσθηση της θερμιδικής αξίας της τροφής
που καταναλώνουν. Μια σοκολάτα ας πούμε, χαρίζει τόσες θερμίδες όσες θα χρειαζόταν να
περπατήσει ή να τρέξει ένας άνθρωπος 2 ώρες για να τις κάψει.
Τρώμε τα πατατάκια, μόνο να δεις πόσες θερμίδες έχουν, δύο σακουλάκια είναι πάνω από 1000 θερμίδες.
Σχεδόν έχεις εισπράξει το 60% των θερμιδών που δικαιούσαι για μια μέρα. Φυσιολογικά ας πούμε ότι
ο ενήλικας χρειάζεται 2000-2500 θερμίδες καθημερινά.
Έτσι, μια αθώα τυροπιτούλα απ τον Γρηγόρη με ένα καπουτσίνο, ένα τοστάκι το μεσημέρι,
ένα κουλουράκι, μια δυο κουταλιές ζάχαρη και είσαι κομπλέ. Τρώς και το απόγευμα, κάνεις
και μια παραγγελία το βραδάκι ένα αθώο σουβλάκι, έχεις πάει στις 3500 θερμίδες χωρίς να το καταλάβεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.
Παίζουν σίγουρα ρόλο οι θερμίδες που προσλαμβάνει κάποιος. Π.χ. μπορεί όντως να τρώει μικρές ποσότητες φαγητού, αλλά να έχουν πολλές θερμίδες.


IMG_0318.jpeg
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Μετά πάμε στη γυμναστική.
Μετά θεωρώ είναι αδύνατον να μη βελτιωθεί η κατάσταση, δεν εξηγείται βιοχημικά να μην! :P
Εκτός αν υπάρχει υποβόσκον πρόβλημα υγείας (θυροειδής κλπ), οπότε και απαιτείται ιατρική συνεισφορά
Τι εννοείς παμε στη γυμναστικη; οτι φταίει η γυμναστική η ότι πρέπει να κάνεις γυμναστική;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ορμονικές διαταραχές, μπλοκάρισμα του μεταβολισμού όσο μεγαλώνουμε ηλικιακά, συντομες υποθερμιδικες δίαιτες express μη λειτουργικές μακροπρόθεσμα

Δες και αυτό για τη συνδεση κορτιζόλης και απώλειας βάρους

Νομίζω κάπου έχω μπλοκάρει στο μεταβολισμό μου και τα δυσκολα άρχισαν όταν αρχισα γυμναστική. Θα λυθεί ο γρίφος που θα πάει.
 

Luludaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Luludaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 849 μηνύματα.
Αγαπητό Χασιμοτακι, θέλει πρωτεΐνη.. και διάφορα άλλα συμπληρώματα.. μπας και ξεκολλήσει ...καλή μας τύχη
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Αγαπητό Χασιμοτακι, θέλει πρωτεΐνη.. και διάφορα άλλα συμπληρώματα.. μπας και ξεκολλήσει ...καλή μας τύχη
Έχω κι εγώ χασιμότο με ΣΠΩ μαζί. Όντως θέλει φουλ πρωτεΐνη. Βέβαια ποτέ μου δεν έβαλα κιλά στη ζωή μου(παρά μόνο μια φορά που πήγα 49 κιλά στο πρώτο έτος επειδή τρώγαμε σαχλαμαρες συνέχεια). Ωστόσο επειδή πλέον ξεκίνησα διατροφή καθαρά για καλύτερη υγεία, η πρωτεινη, η κατανάλωση προϊόντων ολικής άλεσης και η απομάκρυνση της ζάχαρης από τη διατροφή παίζει σημαντικότατο ρόλο.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,276 μηνύματα.

giannis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 154 μηνύματα.

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.
Νομίζω κάπου έχω μπλοκάρει στο μεταβολισμό μου και τα δυσκολα άρχισαν όταν αρχισα γυμναστική. Θα λυθεί ο γρίφος που θα πάει.

Μια μαρουλοσαλάτα με πολύ καυτερή πιπεριά, μουστάρδα, σκόρδα και άλλα πράσινα λαχανικά χωρίς θερμίδες όπως αγγούρι πιθανότατα βοηθάει τον μεταβολισμό, δεν γνωρίζω αν έχει παρατηρήσει κανένας τίποτα παρόμοιο.
 

Esperos1

Δραστήριο μέλος

Ο Esperos1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 465 μηνύματα.
Ακούγεται συχνά, κάποιος αρχίζει μια δίαιτα, χάνει την πρώτη εβδομάδα δύο τρία κιλά και μετά σταματάει.
Εξήγηση. Ναι, είναι κάποια υγρά που μπορεί να κάνουν την διαφορά.

Όταν τρώμε σήμερα, ας πούμε για παράδειγμα συνολικά φαγητό ένα κιλό σε βάρος, το φαγητό θα το αποβάλουμε μετά από τρείς ή και τέσσερις ημέρες ή και περισσότερες μέρες.

Στον κύκλο αυτό, καθημερινά εισπράτουμε ένα κιλό βάρος από αυτά που φάγαμε, αποβάλουμε ένα κιλό περίπου.

Αρχίζοντας μία δίαιτα, τρώμε λιγότερο, ας πούμε φαγητό 600 γραμμάρια σε βάρος, για τις πρώτες μέρες, εισπράτουμε 600 γραμμάρια αλλά αποβάλουμε αυτά που φάγαμε πριν 4 και 5 μέρες, ένα κιλο, επομένως, σε βάρος, τις πρώτες μέρες έχουμε (κέρδος) 400 γραμμ. επί 5 μέρες = 2 κιλά λιγότερα λόγω ότι ξαλαφρώνει κάπως το αντεράκι μας.... ούτε πυρηνική φυσική ούτε μυστήρια ούτε τίποτα. Απλή παρατήρηση.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top