Μάρτυρες του Ιεχωβά - Τι παίζει με αυτούς;

Giota2000

New member

Η Giota2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά(νιώθω λες και παρουσιάζω ειδήσεις,λολ).Πρόσφατα έπεσε στην υπόληψη μου(ίσως και χθες :P)ότι ένα γνωστό πρόσωπο είναι μάρτυρας του ιεχωβά.Από χθες έχω ψάξει κάποια πράγματα αλλά δεν βρήκα κάπου αντικειμενική κριτική περί αυτών και του τι παίζει πίσω από αυτούς.Από τη μία βλέπω οτι οι ίδιοι παρουσιάζουν τη "θρησκεία" τους ως κάτι θεάρεστο και αμόλυντο από την άλλη διάφορα blogs χριστιανοταλιμπάν τους βρίζουν πάρα παραθέτουν αλήθειες περί αυτών και του τι πρεσβεύουν.Ομολογουμένως,έψαξα κι εδώ να βρω κάτι αλλά δε βρήκα κάτι ιδιαίτερο,όποτε είπα να ανοίξω αυτό το θέμα.Εσείς τι ξέρετε-τι έχετε ακούσει;Σε τι πιστεύουν;Ισχύουν όλα αυτά που ακούγονται;Θα ήθελα πολύ να μάθω.

ΥΓ αν το θέμα είναι σε λάθος thread με συγχωρείτε :P δεν ήξερα που να το "βάλω"(ελπίζω τα πονηρά μυαλά να μη σκέφτηκαν κάτι που δε πρέπει :P)

charmander

Well-known member

Ο charmander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά(νιώθω λες και παρουσιάζω ειδήσεις,λολ).Πρόσφατα έπεσε στην υπόληψη μου(ίσως και χθες :P)ότι ένα γνωστό πρόσωπο είναι μάρτυρας του ιεχωβά.Από χθες έχω ψάξει κάποια πράγματα αλλά δεν βρήκα κάπου αντικειμενική κριτική περί αυτών και του τι παίζει πίσω από αυτούς.Από τη μία βλέπω οτι οι ίδιοι παρουσιάζουν τη "θρησκεία" τους ως κάτι θεάρεστο και αμόλυντο από την άλλη διάφορα blogs χριστιανοταλιμπάν τους βρίζουν πάρα παραθέτουν αλήθειες περί αυτών και του τι πρεσβεύουν.Ομολογουμένως,έψαξα κι εδώ να βρω κάτι αλλά δε βρήκα κάτι ιδιαίτερο,όποτε είπα να ανοίξω αυτό το θέμα.Εσείς τι ξέρετε-τι έχετε ακούσει;Σε τι πιστεύουν;Ισχύουν όλα αυτά που ακούγονται;Θα ήθελα πολύ να μάθω.

ΥΓ αν το θέμα είναι σε λάθος thread με συγχωρείτε :P δεν ήξερα που να το "βάλω"(ελπίζω τα πονηρά μυαλά να μη σκέφτηκαν κάτι που δε πρέπει :P)
Οι μάρτυρες του Ιεχωβά εχω ακούσει ότι είναι κατά της μετάγγισης αίματος αλλά δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα για να ξέρω αν είναι αλήθεια ή μύθος.

Giota2000

New member

Η Giota2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Οι μάρτυρες του Ιεχωβά εχω ακούσει ότι είναι κατά της μετάγγισης αίματος αλλά δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα για να ξέρω αν είναι αλήθεια ή μύθος.

Ναι,κι εγώ το έχω ακούσει αυτό και ισχύει μάλλον.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 7,084 μηνύματα.
Εγώ έχω ακούσει ότι διδάσκονται τη θρησκεία τους από πολύ μικροί ώστε να είναι πάντα σε θέση να την υποστηρίξουν, ειδικά αν βγουν στους δρόμους για ιεραποστολικό έργο :P

Darknight19

Member

Ο Darknight19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Μια τεράστια παγκόσμια μπίζνα που έχει υιοθετήσει χριστιανικά στοιχεία. Η μάλλον τα έχει τροποποιήσει.

Έχουν τροποποιήσει την Βίβλο.

Δεν κάνουν μεταγγίσεις αίματος

Έχουν προβλέψει πάμπολλες φορές τον Αρμαγεδδών αποτυχημένα (τέλος του κόσμου).

Δεν πιάνουν όπλα.

Αυτά ξέρω προσωπικά

Λένω

Well-known member

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,570 μηνύματα.
Μάλλον θα ήθελες να πεις "έπεσε στην αντίληψή μου".
Οι μάρτυρες του Ιεχωβά λατρεύουν τον Θεό (τον οποίο ονομάζουν Ιεχωβά), θεωρούν τον Χριστό γιο του Θεού και σωτήρα της ανθρωπότητας, δεν πιστεύουν στην Αγία Τριάδα, δεν αναγνωρίζουν την Παναγία, δεν πιστεύουν στην "αιώνια ζωή", δεν μπαίνουν σε εκκλησίες (κάνουν συναθροίσεις όπου ψέλνουν ύμνους, προσεύχονται, μελετούν τη Βίβλο και κατηχούν), δεν κάνουν τον σταυρό τους, δεν προσκυνούν εικόνες, δεν γιορτάζουν (θεωρούν τις γιορτές ειδωλολατρικά κατάλοιπα), πιστεύουν ότι πλησιάζει το τέλος του κόσμου, αρνούνται τον στρατό, δεν πιάνουν όπλα στα χέρια τους, δεν πολεμούν, αρνούνται τη μετάγγιση αίματος, στήνονται στους δρόμους και διανέμουν τα έντυπα "Σκοπιά" και "Ξύπνα", κάνουν σχέσεις μόνο μεταξύ τους και πλησιάζουν τους υπόλοιπους ανθρώπους με σκοπό να τους ενσωματώσουν.

Physiognomist

Well-known member

Ο Physiognomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,040 μηνύματα.
Για ένα διάστημα τους μάρτυρες του Ιεχωβά τους θεωρούσα θεούς.I mean,ένας φίλος γλίτωνε επί χρόνια θρησκευτικά στο σχολείο και instead έπαιζε μπάλα με όποιο τμήμα είχε γυμναστική εκείνη την ώρα. Αν δεν είναι αυτό απόδειξη ανώτερης ύπαρξης,τότε τι είναι?

grtt

Well-known member

Ο grtt αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Το πρόβλημα με τους μάρτυρες του Ιεχωβά είναι ότι συνιστούν μια απολύτως κλειστή κοινότητα, καθώς συναναστρέφονται μόνο ο ένας τον άλλο, μπορεί να έχουν επαγγελματικές ή τυπικές σχέσεις με άλλους αλλά κοινωνικά και φιλικά συναναστρέφονται μόνο μεταξύ τους και παντρεύονται μεταξύ τους.
Επίσης είναι οι μοναδικοί οι οποίοι όχι απλώς ερμηνεύουν την βίβλο με διαφορετικό τρόπο αλλά έχουν αλλοιώσει το κείμενο της, ώστε να ταιριάζει με τις διδασκαλίες τους. (πχ ενώ σε όλη τη Βίβλο η λέξη Ιεχωβάς (Γιαχβέ πιο σωστά) αναφέρεται μία και μοναδική φορά εκείνοι έχουν αντικαταστήσει πολλές αναφορές της Βίβλου στο Θεό με τη λέξη Ιεχωβά).
Όντως αρνούνται τη μετάγγιση αίματος, παρερμηνεύοντας εντελώς ένα εδάφιο της βίβλου, εξάλλου δε θα μπορούσε το συγκεκριμένο εδάφιο να αναφέρεται στις μεταγγίσεις αίματος καθώς δεν υπήρχαν τότε.
Γενικά έχουν πέσει έξω σε πολλές προβλέψεις τους και θεωρώ ότι είναι το μοναδικό δόγμα που παρερμηνεύει τόσο πολύ το ευαγγέλιο...
Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο για τους Μάρτυρες του Ιεχωβά που είχα διαβάσει παλαιότερα και το βρήκα είναι αυτό: https://www.lifo.gr/articles/society_articles/102275/i-eya-megalose-os-martyras-toy-iexova-kai-afigeitai-tin-empeiria-tis
Είναι ενδιαφέρον και γιατί αναφέρει και τη στάση τους στη διαφορετικότητα..

hack3r

Well-known member

Ο hack3r αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,007 μηνύματα.
Οι γείτονες μου στο χωριό είναι μάρτυρες και είχα αρκετές επαφές από μικρός καθώς είχαν γιο στην ηλικία μου και κάνανε παρέα. Μια φορά θυμάμαι είχα κάτσει σπίτι τους να φάω και ξεκίνησα να τρώω κεφτέδες ενώ αυτοί περίμεναν να κάνουν προσευχή :D καθώς εμείς ποτέ δε κάναμε προσευχή. Ενιωσα λίγο μαλάκας αλλά οι κεφτέδες ήταν καλοί και άξιζε.

Σταδιακά όσο μεγάλωναμε χαθήκαμε με το παιδί γιατί δεν είχε καθόλου χρόνο. Μια φορά που τον είχα ρωτήσει μου είχε πει ότι έχει πολλές θρησκευτικές υποχρεώσεις. Επίσης ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο να ξεκοψεις καθώς πέραν του ότι σε γαλουχουν από κούνια, είναι και αρκετά φανατικοί και αν πεις δεν θέλω η οικογένεια σου σε απόκοβει εντελώς και δεν σου ξαναμιλά.

Γενικά είναι γαμησετα, όπως όλες οι ψυχασθενιες.

Giota2000

New member

Πολύ ενδιαφέρον οι απαντήσεις όλων σας,κάποια τα είχα ήδη ακούσει απλά δεν ήμουν σίγουρη για την εγκυρότητά τους :P.Επίσης ναι Λενώ αυτό εννοούσα,είπα να το παίξω λίγο Φατσέας :P.
Κάτι άλλο που έχω ακούσει είναι πως γενικά αποφεύγουν πάρα πολύ τους κόσμιους(εμάς δηλαδή) και ζουν υποτιθέμενα μια ζωή "πρότυπο"(κάπου διάβασα οτι μέχρι και τσιγάρο να καπνίσεις μπορούν να σε διώξουν από την αίρεση και κάτι κουλάαααα).Επίσης λέγεται οτι η Σκοπιά είναι κανονική εταιρεία,η οποία παίρνει χρήματα από τα φυλλάδια που μοιράζει.Ισχύει αυτό;

akikos

Well-known member

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,610 μηνύματα.
Σταδιακά όσο μεγάλωναμε χαθήκαμε με το παιδί γιατί δεν είχε καθόλου χρόνο. Μια φορά που τον είχα ρωτήσει μου είχε πει ότι έχει πολλές θρησκευτικές υποχρεώσεις. Επίσης ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο να ξεκοψεις καθώς πέραν του ότι σε γαλουχουν από κούνια, είναι και αρκετά φανατικοί και αν πεις δεν θέλω η οικογένεια σου σε απόκοβει εντελώς και δεν σου ξαναμιλά.
Δεν είναι φανατικοί αλλά υποχρεώνονται καθώς πολλές φορές η επιβίωση τους (οικονομικά) εξαρτάται από αυτούς.

Κάτι παρόμοιο γίνεται και με το ΚΚΕ και με εκκλησιαστικές οργανώσεις. Αρκετοί καλλιτέχνες/ηθοποιοί δεν θα είχαν την καριέρα που είχαν αν δεν υποστήριζαν ΚΚΕ κι ας ιδεολογικά είναι αντίθετοι.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια