Μέντορες, ή και άλλες επιρροές στη ζωή μας...

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Σήμερα συνηθίζουμε να λέμε "αυτός υπήρξε μέντορας του, αν δεν ήταν αυτός τίποτε δεν θα είχε καταφέρει ο ίδιος", σε περιπτώσεις, όπου βλέπουμε τρομερές αλλαγές στη ζωή κάποιου ανθρώπου σε οικονομικό και κοινωνικό επίπεδο. Παρατηρούμε μια μεταμόρφωση που πραγματοποιείται από θέληση για ουσιαστική αλλαγή και ανανέωση στη ζωή του.

Ο μυθικός βασιλιάς της Κύπρου, ο Πυγμαλίωνας, έφτιαξε από ελεφαντόδοντο το άγαλμα μιας πανέμορφης νέας. Την αγαλμάτινη κόρη την ερωτεύτηκε παράφορα και παρακαλούσε τους Θεούς να βρει ανταπόκριση στον έρωτά του αυτό, ώστε η θεά Αφροδίτη έδωσε στο άγαλμα ζωή,που την ονόμασε Γαλάτεια. Ο Πυγμαλίωνας παντρεύτηκε τη Γαλάτεια κι απόκτησε μαζί της την Πάφο.

Επίσης στην ταινία "Ωραία μου Κυρία" ή "My Fair Lady" με τα υπέροχα μουσικά κομμάτια και την άψογη αγγλική προφορά, είδαμε ότι το στιλ και η γλώσσα καθορίζουν τις κοινωνικές τάξεις. Η Όντρεϊ Χέπμπουρν,υποδύεται μια φτωχή και αγράμματη ανθοπώλης που μεταμορφώνεται σε μεγάλη Κυρία από έναν παθιασμένο γλωσσολόγο,τον οποίο υποδύεται ο Ρεξ Χάρισον που, όπως και ο Πυγμαλίων, εντέλει ερωτεύεται το δημιούργημά του. Οι διαφορές των κοινωνικών δεδομένων των δύο πρωταγωνιστών που θα ερωτευθούν ο ένας τον άλλο, είναι σαφείς. Ο καθένας θα μάθει στον άλλο συμπεριφορές που μέχρι τότε του ήταν άγνωστες, και θα βγουν και οι δύο κερδισμένοι.Έτσι κι αυτή, η απλή ανθοπώλης με τη σειρά της γίνεται ο Πυγμαλίωνας του γλωσσολόγου.

Στη ζωή σας υπήρξε κάποιος άνθρωπος που σας καθόρισε, σας άλλαξε και τελικά σας ώθησε σε επίπεδα διαφορετικά, από αυτά που είχατε μάθει μέχρι εκείνη τη στιγμή που τον γνωρίσατε;
Και δεν εννοώ απαραίτητα να τον ερωτευτήκατε και να αλλάξατε,αλλά μπορεί να σας βοήθησε στην καριέρα σας ή στον τρόπο που κοιτάτε πλέον τη ζωή.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Επίσης στην ταινία "Ωραία μου Κυρία" ή "My Fair Lady" με τα υπέροχα μουσικά κομμάτια και την άψογη αγγλική προφορά, είδαμε ότι το στιλ και η γλώσσα καθορίζουν τις κοινωνικές τάξεις. Η Όντρεϊ Χέπμπουρν,υποδύεται μια φτωχή και αγράμματη ανθοπώλης που μεταμορφώνεται σε μεγάλη Κυρία από έναν παθιασμένο γλωσσολόγο,τον οποίο υποδύεται ο Ρεξ Χάρισον που, όπως και ο Πυγμαλίων, εντέλει ερωτεύεται το δημιούργημά του. Οι διαφορές των κοινωνικών δεδομένων των δύο πρωταγωνιστών που θα ερωτευθούν ο ένας τον άλλο, είναι σαφείς. Ο καθένας θα μάθει στον άλλο συμπεριφορές που μέχρι τότε του ήταν άγνωστες, και θα βγουν και οι δύο κερδισμένοι.Έτσι κι αυτή, η απλή ανθοπώλης με τη σειρά της γίνεται ο Πυγμαλίωνας του γλωσσολόγου.

Αυτό μου θυμίζει το "Εκπαιδεύοντας τη Ρίτα". Μια πολύ συγκινητική ταινία, απείρως ρεαλιστικότερη και πιο σκληρή από το My Fair Lady, όπου και ο άντρας και η γυναίκα είναι εξίσου τρωτοί και μακρυά από τα λούσα και τις φανφάρες, παρακμιακοί και οι δυο τους κατά βάθος, όσο ψηλά βρίσκεται εκείνος πνευματικά, τόσο κουρέλι είναι ψυχολογικά, και όσο χαμηλά βρίσκεται εκείνη πνευματικά, τόσο μεγάλη καρδιά είναι. 'Ισως γι'αυτό στην περίπτωση τους πέτυχε, αλλά και πάλι όχι για πολύ. Χάπι έντ δεν υπήρξε ούτε στην περίπτωσή τους.

Στη ζωή σας υπήρξε κάποιος άνθρωπος που σας καθόρισε, σας άλλαξε και τελικά σας ώθησε σε επίπεδα διαφορετικά, από αυτά που είχατε μάθει μέχρι εκείνη τη στιγμή που τον γνωρίσατε;
Και δεν εννοώ απαραίτητα να τον ερωτευτήκατε και να αλλάξατε,αλλά μπορεί να σας βοήθησε στην καριέρα σας ή στον τρόπο που κοιτάτε πλέον τη ζωή.....

'Οχι, δεν με πήγε κανείς σε κανένα επίπεδο, υψίπεδο, λιβάδι ή πεδιάδα. Με προσγείωσε αρκετά όμως, και την ζωή και τους ανθρώπους τα βλέπω με περισσσότερη μελαγχολία απ'οτι τα έβλεπα πριν σχηματίζοντας στο πρόσωπό μου ευκρινέστατο πικρό χαμόγελο. 'Οσο για το πρώτο σου παράδειγμα, εκείνη την ταινία, επέτρεψε μου αλλά οι διαφορές κοινωνικών δεδομένων γεφυρώνονται σπανιότατα έως καθόλου γιατί υπεισέρχονται τα ανθρώπινα...πολύ ανθρώπινα, όπως ζήλεια, κόμπλεξ κατωτερότητας, απωθημένα κ.α. Πιστεύω ότι αυτές οι κοινωνικές και πνευματικές διαφορές δεν είναι καθόλου αστεία υπόθεση και δεν πιστεύω ούτε στο καλό πριγκηπόπουλο που κατεβαίνει από το άλογο να χρίσει Κυρία το κοριτσάκι με τα σπίρτα, ούτε στην μεγάλη Κυρία που θα μαζέψει απ'το δρόμο τον αδέσποτο με τα πολλά οράματα και το ανύπαρκτο status. Πιστεύω ακόμα ότι τέτοιες σχέσεις αργά ή γρήγορα γίνονται σχέσεις ψυχολογικών εκβιασμών και εξαγοράς που τρισχαριτωμένα εκφράζονται μεταξύ άλλων με φράσεις του τύπου "ξέρεις τί ήσουν πριν σε μαζέψω από το δρόμο ;'' ή "πρόσεξε την πορεία σου γιατί θα σε στείλω πίσω εκεί που ήσουν".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Όταν αναφέρομαι σε μέντορες δεν εννοώ μόνο σε επίπεδο ερωτικό, αλλά και σε επίπεδο κοινωνικό, πολιτικό, καλλιτεχνικό κλπ.
Πολλοί πολιτικοί είχαν μέντορα κάποιον παλαιότερό τους πολιτικό, και πολλοί καλλιτέχνες, όπως κάποιοι τραγουδιστές είχαν μέντορα τους συνθέτες τους.
Το παράδειγμα από την ταινία, ήταν για να μπούμε στο κλίμα της γενικότερης συζήτησης.

Το εγχειρίδιο του μέντορα
https://www.europevocation.eu/ev2/RTE/NyaFiler/Greece/Manual_for_Mentors_GR.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Στη ζωή σας υπήρξε κάποιος άνθρωπος που σας καθόρισε, σας άλλαξε και τελικά σας ώθησε σε επίπεδα διαφορετικά, από αυτά που είχατε μάθει μέχρι εκείνη τη στιγμή που τον γνωρίσατε;
Και δεν εννοώ απαραίτητα να τον ερωτευτήκατε και να αλλάξατε,αλλά μπορεί να σας βοήθησε στην καριέρα σας ή στον τρόπο που κοιτάτε πλέον τη ζωή.....

Γεια σου, venividivici! Πολύ όμορφο θέμα- χαίρομαι που μου δίνεται η ευκαιρία να μιλήσω γι αυτόν τον άνθρωπο που υπήρξε μέντορας και δάσκαλός μου :)

Από μικρή δεν τα πήγαινα καθόλου καλά με τις θετικές επιστήμες- είχα έναν τρόπο σκέψης τόσο περίεργο, που ακόμα και στο Δημοτικό στα μαθηματικά είχα Β. Ε ναι.. Δεν τα καταλάβαινα με τίποτα, μου φαίνονταν τουλάχιστον κινέζικα. :worry:
Κατα συνέπεια, επειδή είχα μεγάλη ευχέρεια λόγου, και στην Έκθεση τα πήγαινα εξαιρετικά καλά, με προόριζαν όλοι για τη Θεωρητική κατεύθυνση, και συγκεκριμένα για δικηγόρο. Ούτε καν Φιλόλογο ή κάτι άλλο.. δικηγόρο!
Αποφάσισα λοιπόν κάποια στιγμή, πως θα θελα να κάνω κάτι για να μη βλέπω αυτό το 13 στα μαθηματικά :D στον έλεγχο του γυμνασίου, και πήραμε έναν καθηγητή στο σπίτι να μου κάνει μάθημα. Αυτός ο άνθρωπος λοιπόν, ό,τι τελείωνε το στρατό- τον πρώτο καιρό ερχόταν κάθε φορά για μάθημα, από την Κόρινθο όπου ήταν το στρατόπεδό του! Και ήμουν η πρώτη μαθήτρια που είχε ποτέ. Επειδή λοιπόν λάτρευε τόσο τα μαθηματικά, και ήταν η πρώτη φορά που έκανε μάθημα σε κάποιο παιδί, έβαλε τα δυνατά του να με κάνει να τα αγαπήσω κι εγώ. Αν τα κατάφερε λέει.. Όχι απλά τα αγάπησα, αλλά η σκέψη μου άρχισε να κινείται σε επίπεδα που ούτε καν είχα διανοηθεί μέχρι τότε - "έβλεπα" τα τρίγωνα μπροστά μου να μού φωνάζουν, ενώ πριν δεν κατάφερνα να λύσω ούτε απλή αλγεβρική εξίσωση!- και να βλέπω τη ζωή κάτω από διαφορετικό πρίσμα..
Μην πολυλογώ, αν δεν είχε υπάρξει αυτός ο άνθρωπος στη ζωή μου, δεν θα ήμουν εγώ ο άνθρωπος που είμαι σήμερα. Για κανέναν λόγο, με κανέναν τρόπο.. Σίγουρα θα είχα ακολουθήσει έναν δρόμο τελείως διαφορετικό, και ποιος ξέρει πού θα με έβγαζε. :)
Αυτό που ξέρω σίγουρα, είναι πως αυτός ο άνθρωπος μου άλλαξε τη ζωή, τη θεώρηση των πραγμάτων. Μου έδειξε πως δεν υπάρχουν πράγματα που δε μπορώ να κάνω, παρα μόνο πράγματα που δε θέλω να κάνω- και χάρη σε εκείνον σπουδάζω τώρα εδώ που σπουδάζω. Όλα αυτά του τα χρωστάω, και ίσως δεν το ξέρει καν. :)
Χάρηκα πάντως πολύ όταν πριν λίγες μέρες τον βρήκα στο φεισμπουκ και μιλήσαμε, μετά από τουλάχιστον 3 χρόνια που είχα να τον πετύχω. Εύχομαι πάντα να είναι καλά, και να βοηθήσει κι άλλα παιδιά να βρουν το δρόμο τους- γιατί έτσι πρέπει να είναι οι Δάσκαλοι.. σαν εκείνον. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Burp

Δραστήριο μέλος

Η Burp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 786 μηνύματα.
kalypso μου θύμησες τν μαθηματικό που είχα εγώ στο γυμνασίο, αυτή πραγματικά με έκανε να αγαπήσω τα μαθηματικά να βλέπω τα πράγματα πιο διαφορετικά, ίσως να ήταν και η καλύτερη δασκάλα που έχει περάσει απο δημόσιο σχολείο, όσοι πραγματικά τν καταλάβαιναν τους άλλαζε τν ζωή, ήμουνα τυχερή που στάθηκε στν δρόμο μου αυτή η γυνάικα :)
δυστηχώς κάθε επαφή χάθηκε όταν πήγα στο λύκειο:( μιας και πήρε σύνταξη νομίζω γύρισε στν Σάμο απο που και καταγόταν
εύχομαι να ναι καλά και μακάρι κάποτε να μπορέσω να τν ξανασυναντήσω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
γράψτε λίγα πράγματα για κάποιον που γνωρίσατε, σε παράξενο σημείο της ζωής σας και σας βοήθησε να αλλάξετε ένα σημαντικό κομμάτι της ζωής σας....
όταν νομίζατε, ότι δε μπορεί, ή δεν υπάρχει κανείς για να σας βοηθήσει....
δεν έχει σημασία, αν σας πλήγωσε στη συνέχεια, σημασία έχει ότι σας βοήθησε να ξεπεράσετε κάποιο εμπόδιο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Το θέμα των επιρροών που δεχόμαστε στη ζωή μας είναι περίπλοκο...

Μέντορες, Πυγμαλίωνες, Λόγια, Αντικεμενα, Βλέμματα, κάτι που μας πρόσφεραν, κάποιος που μας σημάδεψε με την παρουσία του.

Όλ΄αυτά αλλάζουν τη ζωή μας κάποιες φορές, της δίνουν διαφορετική κατεύθυνση, άλλη ώθηση.

Η ανάρτηση του φίλου Apro μεταφέρθηκε εδώ γιατί νομίζουμε ότι στο θέμα αυτό έχουμε πολλά και ποικίλα βιώματα να μοιραστούμε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Η λέξη μέντορας μου φαίνεται κάπως βαρύγδουπη, αλλά όταν την ακούω/διαβάζω ένα άτομο μου έρχεται στο μυαλό, ένας καθηγητής που είχα στο λύκειο (και συγκεκριμένα στο φροντιστήριο), πριν λίγο καιρό δηλαδή.
Είναι ίσως το μόνο άτομο, που, πίστεψε τόσο σε μένα, με έκανε να πιστέψω επιτέλους στον εαυτό μου! Δε θα το ξεχάσω ποτέ! Όπως επίσης και αυτό που μου είπε μια φορά: Χαρούλα, θέλω να δώσεις το 150% των δυνατοτήτων σου! Μου στάθηκε σε στιγμές όπου οι γονείς μου ήταν απόντες, μου μετέδωσε την όρεξη για σπουδές, μόρφωση.
Τα παραπάνω δε θα αλλάξουν ποτέ, αλλά δυστυχώς, τον τελευταίο καιρό, είχα απογοητευτεί βαθιά από τη φανερά αλλαγμένη συμπεριφορά αυτού του ατόμου, εκδήλωσα με λακωνικότητα τη δυσαρέσκειά μου και ουσιαστικά από τότε που έδωσα το τελευταίο μάθημα δεν έχω δει αυτόν τον άνθρωπο. Είναι μεγάλη ιστορία. Θέλω να μοιραστώ την χαρά μου για την επιτυχία στις πανελλαδικές με ένα άτομο που συνέβαλε κατά πολύ σ'αυτήν, να του πω ότι ναι, θα δώσω το 150% των δυνατοτήτων μου, αλλά με τι μούτρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Η λέξη μέντορας μου φαίνεται κάπως βαρύγδουπη, αλλά όταν την ακούω/διαβάζω ένα άτομο μου έρχεται στο μυαλό, ένας καθηγητής που είχα στο λύκειο (και συγκεκριμένα στο φροντιστήριο), πριν λίγο καιρό δηλαδή.
Είναι ίσως το μόνο άτομο, που, πίστεψε τόσο σε μένα, με έκανε να πιστέψω επιτέλους στον εαυτό μου! Δε θα το ξεχάσω ποτέ! Όπως επίσης και αυτό που μου είπε μια φορά: Χαρούλα, θέλω να δώσεις το 150% των δυνατοτήτων σου! Μου στάθηκε σε στιγμές όπου οι γονείς μου ήταν απόντες, μου μετέδωσε την όρεξη για σπουδές, μόρφωση.
Τα παραπάνω δε θα αλλάξουν ποτέ, αλλά δυστυχώς, τον τελευταίο καιρό, είχα απογοητευτεί βαθιά από τη φανερά αλλαγμένη συμπεριφορά αυτού του ατόμου, εκδήλωσα με λακωνικότητα τη δυσαρέσκειά μου και ουσιαστικά από τότε που έδωσα το τελευταίο μάθημα δεν έχω δει αυτόν τον άνθρωπο. Είναι μεγάλη ιστορία. Θέλω να μοιραστώ την χαρά μου για την επιτυχία στις πανελλαδικές με ένα άτομο που συνέβαλε κατά πολύ σ'αυτήν, να του πω ότι ναι, θα δώσω το 150% των δυνατοτήτων μου, αλλά με τι μούτρα;
Οι μεντορες σε ανεβαζουν ψηλα και μετα σ'αφηνουν να τσακιστεις στα ταρταρα. Φταινε αυτοι; Μαλλον οχι. Φταιει που καποιες περιοδους νιωθεις χνουδι ελαφρυ και περιμενεις απ'τον ανεμο να σε παει αριστερα και δεξια. Ο Καζαντζακης ελεγε οτι "ο καλυτερος δασκαλος ειναι αυτος που βοηθαει τον μαθητη του να χτιστει μια γεφυρα αναμεσα τους και αφου τα καταφερει την καταστρεφει και τον ενθαρυνει να χτισει τις δικες του γεφυρες". Οποτε μην περιμενεις εναν μεντορα απο πανω σου ο οποιος θα βρισκεται καθε φορα εκει να σε πιστευει και να σε ενθαρυνει. Οταν σιγα-σιγα θα μαθεις να χτιζεις τις δικες σου γεφυρες(οσο προβληματικες κι αν τις βλεπουν μερικοι ανθρωποι) δεν θα εχεις αναγκη απο κανεναν μεντορα να σε καθοδηγησει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
το έθεσες πολύ ωραία, το διαβασα γύρω στις 5 φορές! Το ίδιο άτομο ενδεχομένως να το βλέπει κάπως έτσι. Μάλιστα, μου εθεσε το ερώτημα σε μια στιγμή διαφωνίας'' Όταν πας στο πανεπιστήμιο, ποιος περιμένεις να σε βοηθήσει;'' και εγώ απάντησα χωρίς δισταγμό ''Κανείς''.
Εξακολουθεί και είναι πολύ σκληρό όμως. Εάν ένας τυχαίος άνθρωπος μου είχε φερθεί έτσι, δε θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα, αλλά εδώ το πράγμα αλλάζει. Έχω πληγωθεί. Η σχέση μαθητή-καθηγητή που είχε αναπτυχθεί ήταν πολύ ξεχωριστή. Δε ζητάω πλέον τη βοήθεια αυτού του ανθρώπου, παρά να κρατήσω μια στοιχειώδη επαφή. Θα το επαναλάβω, είναι μεγάλη ιστορία, κάποια στιγμή ίσως να μπορέσω να την παραθέσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Να την παραθεσεις....


Εγω δεν μπορω να πω μεχρι στιγμης πως ειχα καποιον μεντορα... Ξεχωριζω ομως ενα ατομο που γνωρισα τελειως ξαφνικα πριν κατι μηνες και μεσα σε 3 μερες, ξυπνησε πραγματα που εκρυβα βαθια μεσα μου για 2 χρονια... Και το ευγνωμονω γι' αυτο... Εστω κι αν υπηρξε στην ζωη μου μονο γι' αυτες τις 3 μερες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Να την παραθεσεις....


Εγω δεν μπορω να πω μεχρι στιγμης πως ειχα καποιον μεντορα... Ξεχωριζω ομως ενα ατομο που γνωρισα τελειως ξαφνικα πριν κατι μηνες και μεσα σε 3 μερες, ξυπνησε πραγματα που εκρυβα βαθια μεσα μου για 2 χρονια... Και το ευγνωμονω γι' αυτο... Εστω κι αν υπηρξε στην ζωη μου μονο γι' αυτες τις 3 μερες...



Έρωτα, έρωτα,
έρωτα... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
έχω ένα μέντορα.
μία καθηγήτριά μου.
πήγαμε μαζί στο λονδίνο, δεθήκαμε...με έμαθε να βλέπω τη ζωή με άλλο μάτι, με επηρέασε πολύ στον τρόπο σκέψης μου, μου πρότεινε να διαβάσω βιβλία που με βοήθησαν, με έμαθε να αγαπάω τη ζωή...και ακόμη μου δίνει καταπληκτικές συμβουλές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
θέλω και εγώ μέντορα....
και κάτι μου λέει ότι θα τον βρω το 2011....
τη γνωρίζω από πολύ παλιά και θα προσπαθήσω να την πείσω να γίνει η μέντορας μου....
αν θέλει έχει καλώς, αν δε θέλει θα ψάξω για άλλον....

δε μου λέει τίποτα, θα τον βρω φέτος....
απλά πρέπει να αλλάξω, το κάτι μου λέει..., σε λέω(εννοώ σε[σου λέω])
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Είχα κι εγώ κάποιον ο οποίος μού έμαθε πολλά πράγματα για τη ζωή και τον τρόπο που σκέφτονται οι άνθρωποι. Πάντως γενικά πιστεύω οτι είναι καλύτερα να αφήνεις τους νεότερους να μάθουν από τα λάθη τους δίνοντάς τους μεν κατευθύνσεις αλλά όχι παίρνοντας αποφάσεις ΓΙΑ αυτούς. Πιστεύω στο γνωμικό που λέει "καλύτερα να σε μάθω να ψαρεύεις παρά να σου χαρίσω 10 ψάρια" (ή κάτι τέτοιο). Πιστεύω οτι οι άνθρωποι μαθαίνουν και ωριμάζουν καλύτερα και βαθύτερα αν έχουν την ευκαιρία να κάνουν επιλογές, να αποτύχουν και να μάθουν μέσα από τις αποτυχίες τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Είχα κι εγώ κάποιον ο οποίος μού έμαθε πολλά πράγματα για τη ζωή και τον τρόπο που σκέφτονται οι άνθρωποι. Πάντως γενικά πιστεύω οτι είναι καλύτερα να αφήνεις τους νεότερους να μάθουν από τα λάθη τους δίνοντάς τους μεν κατευθύνσεις αλλά όχι παίρνοντας αποφάσεις ΓΙΑ αυτούς. Πιστεύω στο γνωμικό που λέει "καλύτερα να σε μάθω να ψαρεύεις παρά να σου χαρίσω 10 ψάρια" (ή κάτι τέτοιο). Πιστεύω οτι οι άνθρωποι μαθαίνουν και ωριμάζουν καλύτερα και βαθύτερα αν έχουν την ευκαιρία να κάνουν επιλογές, να αποτύχουν και να μάθουν μέσα από τις αποτυχίες τους.

Είναι το πιο σημαντικό πράγμα αυτό το να αφήνει κάποιος τον νέο να είναι αυτόβουλος και να παίρνει τις αποφάσεις του, διότι πατάει στα πόδια του, νιώθει αυτοπεποίθηση μαθαίνει συνεχώς μέσα από τα λάθη του, και τις αποτυχίες του, νιώθει πιο σίγουρος για τον εαυτό του και είναι ευτυχισμένος, σε αντίθεση όταν όλα αυτά δεν μπορεί να τα κάνει. Μου αρέσει πολύ όλη αυτή η τακτική. Αλλά εμένα σαν Σοφία, με τρομάζει και με φοβίζει η κριτική που θα ακούσω από κάποιον, για την λάθος απόφαση που πήρα, για τον σχολιασμό εξαιτίας αυτής και η αποτυχία σε οτιδήποτε, και ό,τι συνεπάγονται αυτά !!!!!!! <3 :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Είναι το πιο σημαντικό πράγμα αυτό το να αφήνει κάποιος τον νέο να είναι αυτόβουλος και να παίρνει τις αποφάσεις του, διότι πατάει στα πόδια του, νιώθει αυτοπεποίθηση μαθαίνει συνεχώς μέσα από τα λάθη του, και τις αποτυχίες του, νιώθει πιο σίγουρος για τον εαυτό του και είναι ευτυχισμένος, σε αντίθεση όταν όλα αυτά δεν μπορεί να τα κάνει. Μου αρέσει πολύ όλη αυτή η τακτική. Αλλά εμένα σαν Σοφία, με τρομάζει και με φοβίζει η κριτική που θα ακούσω από κάποιον, για την λάθος απόφαση που πήρα, για τον σχολιασμό εξαιτίας αυτής και η αποτυχία σε οτιδήποτε, και ό,τι συνεπάγονται αυτά !!!!!!! <3 :/:

Ο μόνος τρόπος να μην αποτύχεις ποτέ είναι να μην προσπαθήσεις ποτέ. Get over it and move on.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Ο μόνος τρόπος να μην αποτύχεις ποτέ είναι να μην προσπαθήσεις ποτέ. Get over it and move on.


Έχεις δίκιο σε αυτό :/: το θέμα είναι πώς να μην επηρεαστείς από την αρνητική κριτική των άλλων ώστε να μην σε βαλτώσει η αποτυχία και σε κάνει να παραιτηθείς. Αλλά ωστόσο έχεις απόλυτο δίκιο <3 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top