Μέχρι ποιο σημείο είναι δικαιολογημένα τα επεισόδια των τελευταίων ημερών;

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος (θα το ψάξω εκτενέστερα) ο νομος ορίζει ποτε καταλύεται το άσυλο. Κι αν θυμάμαι καλά αναφέρει κακουργηματικές πράξεις και εγκλήματα κατά της ζωής.

Γίνεται εννοείς άρση μετά από τις κακουργηματικές πράξεις και τα εγκλήματα κατά της ζωής? Τι προσφέρει αν τεθεί τότε? Δώρον άδωρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Το άσυλο αίρεται (στα χαρτιά) μόνο για κακουργηματικές πράξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Νόμος 1268/82

Άρθρο 2 - ακαδημαϊκές ελευθερίες και πανεπιστημιακό άσυλο

Παράγραφος 5: Το Πανεπιστημιακό Ασυλο καλύπτει όλους τους χώρους των Α.Ε.Ι. και συνίσταται στην απαγόρευση επέμβασης της δημόσιας δύναμης στους χώρους αυτούς χωρίς την πρόσκληση ή άδεια του αρμόδιου οργάνου του Α.Ε.Ι.,όπως αναφέρεται στη συνέχεια.

Παράγραφος 7: Επέμβαση δημόσιας δύναμης χωρίς την άδεια του αρμόδιου οργάνου του Α.Ε.Ι., επιτρέπεται μόνον εφ' όσον διαπράττονται αυτόφωρα κακουργήματα ή αυτόφωρα εγκλήματα κατά της ζωής.

Επομένως αυτό που έγραψα αφορά κατάλυση ασύλου χωρίς την άδεια του σχετικου οργάνου του πανεπιστημίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Γίνεται εννοείς άρση μετά από τις κακουργηματικές πράξεις και τα εγκλήματα κατά της ζωής? Τι προσφέρει αν τεθεί τότε? Δώρον άδωρο.

Γιατί ρε συ υποβρύχια στο σπίτι σου μπαίνει ο άλλος πριν κάνεις το έγκλημα με το "έτσι θέλω"?

Το "Minority report" δεν εχει γίνει πραγματικότητα ακόμα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Aλλο να μπει άλλο να λεηλατήσει και καταστρέψει. Ας είχαμε έστω πρυτανική αστυνομία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Γιατί ρε συ υποβρύχια στο σπίτι σου μπαίνει ο άλλος πριν κάνεις το έγκλημα με το "έτσι θέλω"?

Το "Minority report" δεν εχει γίνει πραγματικότητα ακόμα! :P

Το πανεπιστήμιο όμως δεν είναι ιδιωτικός χώρος ενώ το σπίτι είναι. Και στην τελική, και στο σπίτι μου αν ήμουν, αν καθόμουν και έσπαγα την περιουσία που μοιραζόμουν με τον άντρα μου ή χτυπούσα τα παιδιά μου (το οποίο δεν είναι ακόμα έγκλημα επειδή δεν σκότωσα κάποιον) ή έριχνα σπασμένα στο μπαλκόνι του αποκάτω (από το δικό μου), τα άτομα αυτά θα είχαν δικαίωμα να καλέσουν την αστυνομία να επέμβει (αν κάνω λάθος ας το πει κάποιος γνώστης, ας πούμε η Kajira). Στο πανεπιστήμιο όμως μπορούν να καταστρέψουν τόσο δικά μου πράγματα όσο και του ιδρύματος, να με ξυλοκοπήσουν αν αντιτεθώ ως αντιφρονούντα, να ρίξουν πέτρες σε διπλανά κτίρια από τον χώρο του ιδρύματος και να μην τους πει κανείς τίποτα, καθώς αν το κάνει είναι φασίστας κι εμποδίζει το δημοκρατικό τους δικαίωμα του διαδηλώνειν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
όσο εξωφρενικό κι αν ακούγεται το...σπάσιμο του θρανίου ΔΕΝ είναι έγκλημα κατά ζωής όμως...

Δεν λέω ότι έχεις άδικο απλώς εξηγώ ότι, κατά τη γνώμη μου, είναι λίγο "άκυρο" να λες ότι είναι "δώρον άδωρον" να έρθουν μετά, όταν... πάντα αυτό γίνεται στα εγκλήματα κατά ζωής(!)
[εντός κι εκτός ασύλου εννοώ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
όσο εξωφρενικό κι αν ακούγεται το...σπάσιμο του θρανίου ΔΕΝ είναι έγκλημα κατά ζωής όμως...

Σε παρακαλώ να κάνεις παράθεση που υποννόησα ότι κάποια ελαφριά (ή βαριά) υλική ζημιά είναι ισάξια με έγκλημα κατά ζωής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Σε παρακαλώ να κάνεις παράθεση που υποννόησα ότι κάποια ελαφριά (ή βαριά) υλική ζημιά είναι ισάξια με έγκλημα κατά ζωής.

δεν είπα ότι υπονόησες κάτι τέτοιο. Είπα ότι μου λες (2 ποστ πιο πάνω) ότι "αν έσπαγες την περιουσία στο σπίτι σου ο άντρας σου θα μπορούσε να καλέσει την αστυνομία". Η Youki στον νόμο που έβαλε πιο πάνω περί ασύλου μίλησε για εγκλήματα κατά ζωής.

Είπες ότι αν επέμβει μετά [4 ή 5 ποστ πιο πάνω] είναι δώρον άδωρον.

Και είπα ότι δεν έχω δει ποτέ αστυνομία να πηγαίνει [αλά "minority report"] σε κανέναν να του ..χτυπάει το κουδούνι "είδαμε στη σφαίρα ότι σήμερα θα σκοτώσεις τη γυναίκα σου". Πάντα μετά το έγκλημα επεμβαίνει και συλλέγει στοιχεία.

Γιατί επέλεξες να παρεξηγηθείς δεν καταλαβαίνω ειλικρινα, ζητώ συγγνώμη αν θεωρείς ότι σε μείωσα ή σε προσέβαλα δεν ήταν η πρόθεση μου και δεν κατάλαβα να έκανα κάτι τέτοιο, αν θεωρείς ότι το έκανα σου ζητώ συγγνώμη.

Να κάτσουμε να τσακωθούμε για την ιδέα του ασύλου και των εγκλημάτων γενικώς [να καίγεται η βιβλιοθήκη του πανεπιστημίου και εμένα μου φαίνεται εγκληματικό, αλλά είναι άσχετο με τη συζήτηση περί ασύλου, η οποία είναι λίγο off topic ούτως ή άλλως σε αυτό το Thread], μου φαίνεται άστοχο, σου ζητώ συγγνώμη και πάλι αν σε έθιξα και σταματώ εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Συγγνώμη αν παρεξήγησα, αλλά η έκφραση όσο εξωφρενικό κι αν ακούγεται το...σπάσιμο του θρανίου ΔΕΝ είναι έγκλημα κατά ζωής όμως... μου φάνηκε ειρωνική. Αν δεν ήταν, γράψε λάθος.

Όσον αφορά αυτά που έγραψα, αυτό που εννοούσα ήταν ότι είναι, κατά την γνώμη μου, εγκληματικό να περιμένουμε να σκοτωθεί πρώτα κάποιος και μετά να δώσουμε στην αστυνομία το δικαίωμα να επέμβει, σε 1 χώρο που η κατάσταση είναι εκτός ελέγχου. Κι αυτά που έγραψα για το παράδειγμα του σπιτιού, είναι για να τονίσω πως σε 1 ιδιωτικό χώρο που είναι κι αυτός άσυλο, μπορεί να γίνει κατάλυση για πιο ''μικρά'' αδικήματα συγκριτικά με το πανεπιστήμιο, κι αυτό καταντά παράλογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Νομικά αυτό αποκαλείται εξωτερικός όρος αξιοποίνου, δηλαδή για να είναι αξιόποινη η πράξη πρέπει να προηγηθεί ένα συγκεκριμένο αποτέλεσμα. Παράδειγμα άλλο: στην συμπλοκή, για να διωχθείς για τέτοια πρέπει να υπάρξει θάνατος ή βαριά σωματική βλάβη κάποιου, αλλιώς δεν διώκεσαι (και διώκεσαι πχ για ελαφριά σωματική βλάβη ή κάτι άλλο ελαφρύτερο από την συμπλοκή).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Συγγνώμη αν παρεξήγησα, αλλά η έκφραση όσο εξωφρενικό κι αν ακούγεται το...σπάσιμο του θρανίου ΔΕΝ είναι έγκλημα κατά ζωής όμως... μου φάνηκε ειρωνική. Αν δεν ήταν, γράψε λάθος.
ξαναδιαβάζοντας το ναι, καταλαβαίνω γιατί το πήρες στραβά αλλά δεν το είχα έτσι στο μυαλό μου.

Επίσης να πω ότι δεν συνηθίζω να προσβάλλω χωρίς λόγο [πρέπει να με έχουν προσβάλλει πρώτα ;)] οπότε με αυτά τα δεδομένα μου έκανε εντύπωση η αντιδρασή σου.

case closed [και ναι αυτό το ποστ είναι καργα offtopic κύριοι Mod :P]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Καλα ρε παιδια, δουλευομαστε;
Πευτουν δακρυγωνα "να ειδατε οι βρωμομπατσοι, τετια κανουν"
Δεν κανουν τιποτα αφηνοντας την κατασταση να εκτωνωθει και φοβουμενοι μην γινει τιποτα και μπλεξουν χοιροτερα "ειναι αχρηστοι, αλλου ξερουν να κανουν το ενα και το αλλο"
πυροβολουν στον αερα ε"ειναι δολοφονοι, τι το εβγαλαν το οπλο; Τι συμασια εχει οτι γινετε χαμος τριγυρο; Να μην βγαλουν οπλο"
συλαμβανουν κλευετες "γιατι τον κλευτει και οχι αυτον που εσπασε την βιτρινα"


Δεν λεω οτι η αστυνομια ειναι απολυτος σωστη... Ναι φαγανε ξυλο ατομα που δεν επρεπε, πιθανων να συνελαβαν και ατομα τα οπια δεν ειχαν σχεση με καταστροφες κλπ. Αλλα απο την στιγμη που ολα αυτα (Εστω και φαινομενικα) γινονται λογο ενος θανατου, φανταζεστε τι θα γινοτανε αν ειχαμε εστω και εναν ακομα θανατο, λογο επμβασης της αστυνομιας; Πως λοιπον να μην κατατσουν στα αυγα τους;
Γιατι λετε ριξανε δακρυγωνα λες και ριξανε ατομικη βομβα; Αυτος ειναι ο τροπος τους να διαλισουν το πληθος, εκτος και αν προτιματε να αρχισουν να βαρανε με τα γκλομπ, να βγαλουν και μερικα οπλα και οπιων παρει ο χαρος...


Και ενταξει, πειτε με οσο προβατο η οσο φαστιστα, η οτι αλλο θελετε... Αλλα ολο αυτο εκει εξω δεν γινετε ουτε για να ξεχαστει το βατοπεδι, ουτε για αλλα ακυρα που εχω ακουσει... Ναι καπιοι τα εκμεταλεβονται κατα αυτων τον τροπο, ναι πολυ πιθανων καπιοι να εχουν συμφερωντα σε διαφορες πτυχες τις ιστοριας, αλλα σιγα μην κατεστρεψε ο αλλος την ζωη του σκωτονοντας ενα παιδι, σιγα μην ειναι ολοι οι κουκουλοφοροι ασφαλιτες και φυλαρακια των ματ και σιγα μην υπαρχει ενα τεραστιο μυαλο που τα εχει προνοησει ολα αυτα... Θεμα περιστασεων ειναι αυτα... Σε καπιους ηρθε καλα για να δειξουν οτι υπαρχει δυναμη στους κουκουλοφορους, καπιοι το εκμεταλευτικαν για πολιτικα οφελοι, καπιοι για να ξεχαστει το Βατοπεδι...

Και δεν παιζει ολοι αυτοι οι κουκουλοφοροι να ειναι φιλαρακια των ματ και ασφαλιτες... Απλα δεν παιζει... Ναι, ο σκληρος πυρας ειναι, αλλα ποσοι να ειναι αυτοι; Οι περισσοτεροι ειναι φοιτιτες, μαθητες, δεν ξερω και εγω τι, που μασανε αυτα που τους λενε και τρεχουν απο πισω και τα καταστρεφουν ολα... Ξερω παιδια, τα οπια δεν θα εκπλαγω αν μαθω οτι ητανε απο τους ταραξιες... Και ιδικα στην Ροδο, κανενας απο τους ταραξιες δεν εχει οπιαδηποτε σχεση με την αστυνομια... Ξερω να σας πω ακριβος πιοι ητανε αυτοι που καταστρεψανε την πολη, οπως ξερει και η αστυνομια βεβαια, και ξερω και πολυ καλα πιοι τους πορωσανε και πιοι τους βαλανε να τα προκαλεσουν ολα αυτα.. Εκτος και αν αυτα τα παιδια, τα εβαλαν αυτοι οι (δεν ξερω τι να τους αποκαλεσω) που τους εβαλαν φιλοι τους, που τους εβαλαν σκυλακια των κοματων, που τους εβαλαν κοματα, που τους εβαλαν οι αρχηγοι κοματων, που τους εβαλε η βουλη, που τους εβαλε ο καραμανλης, που τον εβαλε η ΕΕ, που την εβαλε ο Obama, που τον εβαλε η ομαδα Ε, που την εβαλε ο αυτοκρατορας του Σειριου, που τον εξαναγκασαν τα alien απο την Ανδρομεδα, που τα ελενχει μια ανωτερη δυναμη απο καπιοων πλανιτη που βρισκετε τοσο μακρια που δεν ξερουμε ουτε που βρησκετε ουτε πως τον λενε, που τους ειπε ο θεος τους να το κανουν για να βρεξει αυριο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Όχι μικρή μου taxalia, φοιτήτρια του ΦΠΨ.
Χούντα δεν είναι να κλαίγεσαι επειδή δε μπορείς να πας για καφέ στο κυλικείο της σχολής.

Δικτατορία είναι ότι μας αναγκάζει δια της βίας σε απολίτιστες συνθήκες; Αν ναί τότε δεν εξαιρούνται όλα όσα είπε. Η λέξη μόνο αλλάζει, πες αντί για χούντα δικτατορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GIORGIANNA

Νεοφερμένος

Η GIORGIANNA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και μας γράφει απο Πετράλωνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι?
εχετε ιδεα αν γινονται φασαριες η αν εχει σταματησει ολος αυτος ο πανικος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Για όσους δεν το άκουσαν, ο φωτογράφος που τράβηξε την επίμαχη φωτό του αστυνομικού που ρίχνει για εκφοβισμό στη διαδήλωση απολύθηκε από τον Ελεύθερο Τύπο. Δεν ξέρω κατά ποσο μπορούμε να εμπιστευτούμε την είδηση (δεδομένου ότι δημοσιεύεται μονο στο tvxs.gr και πουθενά αλλου, αν και προσωπικά θεωρώ ότι ο Κούλογλου είναι αρκετά σοβαρός δημοσιογράφος για να μη δημοσιεύει ο,τι να'ναι μονο για να προκαλέσει εντυπώσεις). Όπως και να'χει παραθέτω εδώ το άρθρο για οποιον ενδιαφέρεται. Αν όντως αληθεύει είναι άλλη μια απόδειξη για την ποιότητα και την αντικειμενικότητα των media στην Ελλάδα (λες και χρειαζόμασταν κι άλλες αποδείξεις δηλαδή!)

Aποκλειστικό: Απολύθηκε ο φωτογράφος της καλύτερης εικόνας των ημερών

Ο φωτογράφος του Ελεύθερου Τύπου Κώστας Τσιρώνης που τράβηξε τις φωτογραφίες των αστυνομικών να σημαδεύουν διαδηλωτές απολύθηκε από την εφημερίδα.

Οι φωτογραφίες τραβήχτηκαν την Κυριακή το απόγευμα στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας. Ο Κ. Τσιρώνης τις παρέδωσε λιγο αργότερα στον διευθυντή της εφημερίδας Σεραφείμ Κοτρώτσο. Σύμφωνα με όσα είπε ο φωτογράφος στο Tvxs, o κ. Κοτρώτσος του δήλωσε στην αρχή ότι πρόκειται για μεγάλη δημοσιογραφική επιτυχία. Στη συνέχεια, όμως, του είπε ότι ήθελε να βεβαιωθεί ότι επρόκειτο πραγματικά για πυροβόλο όπλο και όχι για πιστόλι εκτόξευσης φωτοβολίδων. Ο φωτογράφος τον βεβαίωσε ότι πράγματι επρόκειτο για όπλο μάρκας Κλογκ 9 χιλ., από αυτά που δεν έχουν ασφάλεια. Προς επιβεβαίωση, του έδειξε μια ακόμη φωτογραφία στην οποία φαίνεται το κλείστρο του όπλου. Σε επικοινωνία που είχε το Tvxs μαζί του, ο κ. Κοτρώτσος δήλωσε ότι δεν μπορούσε να τις δημοσιεύσει πριν βεβαιωθεί από ειδικούς, καθώς επρόκειτο για εκρηκτικό πολιτικό θέμα.

Την Δευτέρα ρωτήθηκαν ειδικοί οι οποίοι βεβαίωσαν ότι επρόκειτο περί όπλου. Την ίδια μέρα το απόγευμα, ο Κ. Τσιρώνης ενημέρωθηκε από τους γραφίστες που σχεδιάζουν την εφημερίδα ότι οι φωτογραφίες είχαν αποσυρθεί από την πρώτη σελίδα του φύλλου που ετοίμαζαν για τη Τρίτη. Διαμαρτυρήθηκε στον προϊστάμενό του στο τμήμα των φωτορεπόρτερ, ο οποίος του είπε ότι οι φωτογραφίες «ίσως δημοσιεύονταν στις μέσα σελίδες». Η συζήτηση έγινε παρουσία πολλών δημοσιογράφων που επιβεβαίωσαν στο Tvxs τη στιχομυθία. Στην ίδια συζήτηση, ο φωτογράφος είπε ότι η είδηση πως υπάρχουν αυτές οι φωτογραφίες είχε ήδη διαρρεύσει και ότι, αν δεν δημοσιεύονταν στη πρώτη σελίδα, η εφημερίδα θα έχανε μια μεγάλη δημοσιογραφική επιτυχία.

Τελικώς, οι φωτογραφίες δημοσιεύθηκαν την Τρίτη στις μέσα σελίδες της εφημερίδας, ενώ ήδη είχαν διαρρεύσει σε διεθνή ειδησεογραφικά πρακτορεία και κυκλοφορούσαν στο διαδίκτυο. Ο φωτογράφος ειδοποιήθηκε να μην καλύψει τη κηδεία του Αλέξη Γρηγορόπουλου και λιγο αργότερα τού ανακοινώθηκε η απόλυσή του. Ο Σ. Κοτρώτσος δήλωσε στο Tvxs ότι είχε πρόθεση να δημοσιεύσει τις φωτογραφίες και ότι ο φωτορεπόρτερ απολύθηκε γιατί παραβίασε το αποκλειστικό του συμβόλαιο με τον «Ελεύθερο Τύπο» διαρρέοντας τις φωτογραφίες. Ομως ο φωτογράφος υποστηρίζει οτι πρόκειται για απόπειρα πολιτικής λογοκρισίας. Λέει ότι ο ίδιος δεν ειναι υπεύθυνος για τη διαρροή, καθώς πολλοί εργαζόμενοι στην εφημερίδα είχαν πρόσβαση στις φωτογραφίες μετά τη παράδοση τους. Πρόσθεσε ότι, αν δεν είχαν διαρρεύσει, «δεν θα δημοσιεύονταν ποτέ».

Μετά τη δημοσιοποίηση των φωτογραφιών, η αστυνομία ανακοίνωσε ότι διεξάγει έρευνα για το περιστατικό. Κανείς δεν έχει έρθει σε επαφή με τον φωτογράφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
To άκουσα και στον σκάι το πρωί.




(Δεν θα μου έκανε εντύπωση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Για όσους δεν το άκουσαν, ο φωτογράφος που τράβηξε την επίμαχη φωτό του αστυνομικού που ρίχνει για εκφοβισμό στη διαδήλωση απολύθηκε από τον Ελεύθερο Τύπο.

Η αρχική εντύπωση ....

...και η πιθανή αλήθεια

"Ο Σ. Κοτρώτσος δήλωσε στο Tvxs ότι είχε πρόθεση να δημοσιεύσει τις φωτογραφίες και ότι ο φωτορεπόρτερ απολύθηκε γιατί παραβίασε το αποκλειστικό του συμβόλαιο με τον «Ελεύθερο Τύπο» διαρρέοντας τις φωτογραφίες. Ομως ο φωτογράφος υποστηρίζει οτι πρόκειται για απόπειρα πολιτικής λογοκρισίας. Λέει ότι ο ίδιος δεν ειναι υπεύθυνος για τη διαρροή,...κλπ"

Οταν θέλεις να εξιχνειάσεις ένα έγκλημα... ακολούθα τα χρήματα. Δεν του το έκαναν πρωτοσέλιδο για το οποίο θα πληρωνόταν χρυσάφι, το πουλησε μόνος του, ύστερα το ανακάλυψαν και τον απέλυσαν. Απίθανο ή το πλέον πιθανό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Για όσους δεν το άκουσαν, ο φωτογράφος που τράβηξε την επίμαχη φωτό του αστυνομικού που ρίχνει για εκφοβισμό στη διαδήλωση απολύθηκε από τον Ελεύθερο Τύπο. Δεν ξέρω κατά ποσο μπορούμε να εμπιστευτούμε την είδηση (δεδομένου ότι δημοσιεύεται μονο στο tvxs.gr και πουθενά αλλου, αν και προσωπικά θεωρώ ότι ο Κούλογλου είναι αρκετά σοβαρός δημοσιογράφος για να μη δημοσιεύει ο,τι να'ναι μονο για να προκαλέσει εντυπώσεις). Όπως και να'χει παραθέτω εδώ το άρθρο για οποιον ενδιαφέρεται. Αν όντως αληθεύει είναι άλλη μια απόδειξη για την ποιότητα και την αντικειμενικότητα των media στην Ελλάδα (λες και χρειαζόμασταν κι άλλες αποδείξεις δηλαδή!)

Το είδα χθές το βράδυ κάπου στο FB. Υπάρχει γκρουπ νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Αδικαιολόγητα για μενα.
Χρειάζεται να το ξεκαθαρίσω λίγο.
Αδικαιολόγητο για μενα το να σπας,να καταστρέφεις & να καταποντίζεις οικογένειες σε χειρότερη μιζέρια απο την ήδη υπάρχουσα.
Απο την άλλη,το να πω απλά αδικαιολόγητα,σημαίνει οτι ή πράγματι είμαι τυφλός αφού συνέβησαν,ή οτι εθελοτυφλώ.
Για να συμβούν,έχουν κάποιες αιτίες που κατα κάποιο τρόπο...επιβάλλουν την ύπαρξή τους.
Μιά αιτία-προσωπική άποψη-η έλλειψη παιδείας,είτε η εξ οικίας παιδεία,είτε η γενική παιδεία των εκπαιδευτικών ιδρυματων.
Μάθημα θα έπρεπε να είναι "οι αποτελεσματικοί κόσμιοι τρόποι αντίδρασης στα...προβληματικά καθεστώτα".Τρελλό ε ? να το πω αλλοιώς.
Θα έπρεπε να μαθαίνουν στα σχολεία & το πως να διαφωνούν οχι απέναντι στο φίλο,αλλά & σε ένα σύστημα που "πιέζει"-εν προκειμένει κράτος-,χωρίς να απειλείται η ζωή ή, η ποιότητα ζωής,του συνανθρώπου.
Επίσης,το συλλογικό σύστημα αντίδρασης-το ανεγνωρισμένο-,πολίτευση-αντιπολίτευση,καταλήγουν να εξομοιώνονται στη...ρεμούλα.
Να μην παραλείψω όμως,δυστυχώς,υπάρχουν & ανεγκέφαλοι ακόμη,που θα τα έσπαγαν επειδή έχασε η ομάδα τους,ή οι οπαδοί του μηδενός.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top