Μέχρι πότε θα υπάρχει λογοκρισία;

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Μάλλον ξεχνάς τι έγινε με τις ταυτότητες που κατεβαίναν οι πιστοί με group leader τον παπά στον δρόμο και διααδηλώναν!

Η διαφορά είναι οτι εκεί ούτε με ενοχλούσαν, ούτε με εμπόδιζαν από κάτι.Δικαίωμά τους να διαδηλώσουν και να κάνουν οτι θέλουν. Η αντίδραση ξεκινάει εκεί που υπάρχει επιρροή στην προσωπική μου ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaguraw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Η λογοκρισια σε καποιες περιπτώσεις ειναι απαραίτητη ... ειδικά στο θέμα ύβρις ...

Αυτη ειναι πολυ βαρυα και απερισκεπτη θα ελεγα δηλωση....

Εξαρταται πιστευω τοσο απο το πρωσοπικο επιπεδο που τιποτα δεν την καθιστα απαραιτητη.Π.χ. εγω δεν θεωρησα ασεβεια ουτε τον πινακα με την εκσπερματωση πανω στον σταυρο.Μαλιστα μου την εσπασε που πηγαν και κατεβασαν το εργο με το ετσι θελω.Παρολο που καταλαβαινα τους λογους που το εκαναν.Καποιος μπορει να ξεπερασει τα ορια αλλα κατω απο την σκοπια της ειλικρινους τεχνης. Τωρα αμα βγει ενας δημοσιογραφος και βριζει καποιον υπαρχει και ο νομος αλλα και παλι δεν πιστευω οτι πρεπει να τον φιμωσουν.
Εδω ο Νταλαρας εσυρε τα 1000 μυρια στον Πανουση παρολο που ο πανουσης ειχε και δικιο.
Ασε που ειμαι σιγουρος οτι αμα νομιμοποιηθει οποιαδηποτε λογοκρισια θα γινει εφαλτηριο για περαιτερω καταπατηση των δικαιωματων.

αυτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanos56

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tanos56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Πιστεύω ότι ήταν μεγάλο λάθος να αντιδράσουν κάποιοι έτσι βίαια, κατά του δημιουργού του πίνακα που αναφέρθηκε.


Είναι φασισμός να αντιδράς βίαια σε έναν τέτοιο δημιουργό...

Απλά του παρέχεις βοήθεια μέσω των κατάλληλων ψυχιάτρων...

Η ΚΑΤΆΣΤΑΣΉ ΤΟΥ ΕΊΝΑΙ ΠΡΟΧΩΡΗΜΈΝΗ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΑΝΙΑΤΗ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αυτη ειναι πολυ βαρυα και απερισκεπτη θα ελεγα δηλωση....

Εξαρταται πιστευω τοσο απο το πρωσοπικο επιπεδο που τιποτα δεν την καθιστα απαραιτητη.Π.χ. εγω δεν θεωρησα ασεβεια ουτε τον πινακα με την εκσπερματωση πανω στον σταυρο.Μαλιστα μου την εσπασε που πηγαν και κατεβασαν το εργο με το ετσι θελω.Παρολο που καταλαβαινα τους λογους που το εκαναν.Καποιος μπορει να ξεπερασει τα ορια αλλα κατω απο την σκοπια της ειλικρινους τεχνης. Τωρα αμα βγει ενας δημοσιογραφος και βριζει καποιον υπαρχει και ο νομος αλλα και παλι δεν πιστευω οτι πρεπει να τον φιμωσουν.
Εδω ο Νταλαρας εσυρε τα 1000 μυρια στον Πανουση παρολο που ο πανουσης ειχε και δικιο.
Ασε που ειμαι σιγουρος οτι αμα νομιμοποιηθει οποιαδηποτε λογοκρισια θα γινει εφαλτηριο για περαιτερω καταπατηση των δικαιωματων.

αυτα...
Σορρυ, αλλα καποια πραγματα γινονται μονο να προκαλεσουν ... η εκσπερματωση πανω στον σταυρο τι συμβολιζει; εχει καποιο βαθυ νοημα εκτος το να προκαλεσει; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Σορρυ, αλλα καποια πραγματα γινονται μονο να προκαλεσουν ... η εκσπερματωση πανω στον σταυρο τι συμβολιζει; εχει καποιο βαθυ νοημα εκτος το να προκαλεσει; ;)

Για σένα πιθανά τίποτα. Για μένα μια βλακεία! Για κάποιον τυχαίο απλά δεν ξέρεις!
Για τον δημιουργό μια άποψη καλή η κακή! Αν δεν έχει πέρασει η άποψη θα πάει από εκεί που ήρθε μόνο του! Αν προσπαθήσεις να την φιμώσεις θα αποκτήση την αίγλη του μη επιτρεπτού και θα αποκτήση ουσία και φήμη από το πουθενά!

Αν είχαν κάποιοι λίγο νονιό θα καταλαβαίναν ότι κάποια πράγματα τα αγνοείς και σέβεσαι το γεγονός ότι κάποιος μπορεί να εκφραστεί όπως θέλει.Η ουσία αυτών που λέει θα κριθεί αυτόματα!
Αλλά θέλει μυαλό και όχι παροπίδες για να καταλάβεις ότι λάθος χειρισμοι αναδυκνύουν αυτό που προσπαθείς να σωπάσεις ενώ πάλι μυαλό θέλει για να καταλάβεις τον παραπάνω μηχανισμό και να τον εκμεταλευτείς ψαρόνοντας τον υπόλοιπο κόσμο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Φανταζεσαι να γινονταν τις μοδας να εξεπερματώνουν πάνω σε σταυρο;

Δεν μου λες ... αν με εβλεπες να εβγαζα καποιον πινακα που να δειχνουν παιδια να καινε την ελληνικη σημαια ... ή μαλλον καλλιτερ καποια παιδια να εκσπερματωνουν πάνω σε μια ελληνικη σημαια .... δεν θα με πλακωνες στις φαπες; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanos56

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tanos56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Ωραία λοιπόν... "Ανοχή και τέχνη" (Αν μπορεί να χαρακτηριστεί αυτό το ανοσιούργημα ως τέχνη). Βέβαια αν εκσπερμάτιζε πάνω στην εικόνα της μητέρας κάποιου, τότε τέχνη ή η ανοχή, μαζί με την προοδευτικότητα μας πήγαιναν περίπατο.
Τέτοιου είδους απόψεις και η δεδηλωμένη απέχθεια εναντίον οτιδήποτε εθνικού (όχι εθνικιστικού) γίνονται οι ηθικοί αυτουργοί, για να ξαναγεννηθεί το "τέρας" του Μπρεχτ (Φασισμός-εθνικισμός).
Μήπως προβλημάτισε κανέναν ότι με μία απλή κλήση ο Χριστόδουλος και με κόντρα τα Μ.Μ.Ε, (δεν εξετάζω αν είχε δίκιο ή όχι), μάζεψε 1 εκ. στη Θεσσαλονίκη και 2,5 στην Αθήνα? όλοι αυτοί ήταν καθυστερημμένοι και εμείς διανοούμενοι προτοπόροι που πρεσβεύουμε, ότι προοδευτικό είναι ότι προσβάλλει τα ιερά και τα όσια των υπολοίπων?
όταν καίγανε σημαίες ξέρετε ότι το 92% ζήτησε (καταγραφή ΜΕΤΡΟΝ ΑΝΑΛΥΣΙΣ), επέμβαση των ΜΑΤ?
32 χρόνια μετά την Χούντα έγινε μία επίσημη καταγραφή από το ΕΚΚΕ (έρευνα 2 μηνών) σχετικά με τον πιο θεσμό εμπιστεύεται ο μέσος Έλληνας.
Τα αποτελέσματα ήταν απίστευτα.
72% Εκκλησία -60% Στρατός -2,5% Πολιτικοί.!!!
Γυρίστε να δείτε στο steki την σφυγομέτρηση για τα κόμματα να δείτε που είναι το ΛΑΟΣ!!
και κάποτε συνέλθετε πριν είναι αργά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Μήπως προβλημάτισε κανέναν ότι με μία απλή κλήση ο Χριστόδουλος και με κόντρα τα Μ.Μ.Ε, (δεν εξετάζω αν είχε δίκιο ή όχι), μάζεψε 1 εκ. στη Θεσσαλονίκη και 2,5 στην Αθήνα? όλοι αυτοί ήταν καθυστερημμένοι και εμείς διανοούμενοι προτοπόροι που πρεσβεύουμε, ότι προοδευτικό είναι ότι προσβάλλει τα ιερά και τα όσια των υπολοίπων?
Να προβληματίσει ως προς τί?Μήπως έχουν δίκιο αυτά τα 2,5 εκατομμύρια?Ή το πόσο θλιβερό είναι να μαζεύεται έτσι εύκολα μια τέτοια μάζα και ένας φανατισμένος θρησκευτικά όχλος, που πολύ αμφιβάλλω αν κατάλαβε για ποιο πράγμα διαμαρτυρόταν τελικά και δεν είχε κατέβει στους δρόμους απλά γιατί κάποιος που θεωρείται αυθενία έτσι τους είπε να κάνουν.
Ξέρω πόσο ψηλά είναι το ΛΑΟΣ στη σχετική δημοσκόπιση εδώ, αλλά θέλω να πιστεύω ότι πολλά από τα παιδιά που το ψήφισαν εδώ είναι κάπως μικρότερης ηλικίας και όταν έρθει η ώρα να ψηφίσουν στις βουλευτικές θα έχουν πιο κατασταλαγμένες απόψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanos56

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tanos56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Φίλε μου, το να χαρακτηρίζουμε "όχλο" αυτούς που έχουν απλά αντίθετες απόψεις με τις δικές μας και τις διαδηλώνουν, (ενώ εμείς έχουμε αυτό το διακίωμα) και να καθαγιάζουμε αυτούς που καίνε ελληνικές σημαίες, είναι τόσο δημοκρατικό, όσο Μαρξιστική είναι η COCA COLA.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Δε νομίζω να υπερασπίστηκα αυτούς που καίνε σημαίες.Κι αυτοί όχλος είναι.
Όχλος είναι μια μάζα ανθρώπων που απλά δε σκέφτεται και ακολουθεί.Νομίζω ότι ταιριάζει ο ορισμός αυτός στις συγκεκριμένες πορείες (όπως και σε πολλές άλλες.).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanos56

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tanos56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Όχλος είναι μία ομάδα ανθρώπων (μικρή ή μεγάλη), που διαδηλώνει ή εκφράζεται υπό το κράτος του θυμικού, καταπατώντας δικαιώματα ατόμου ή ομάδας.

Αν ως "σκεπτόμενους" χαρακτηρίζεις μόνον εκείνους που πρέσβευαν τις αντίθετες απόψεις-(ενδεχομένως τις δικές σου)- δεν θα συμφωνήσω φίλε μου.
Αν όλοι αυτοί χαρακτηρίζονται "ανεγκέφαλοι" επειδή ήταν υπέρ της αναγραφής, τότε απλοποιούμε πολύ την πραγματικότητα και εξάγουμε συμπεράσματα ιδιαίτερα λαθεμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αν ο θρησκευτικός φανατισμός δεν είναι "υπό το κράτος τοιυ θυμικού" τότε τί είναι...
Αν κάποιος μου εξηγήσει τη λογική του να αναγράφεται το θρήσκευμα σε έγγραφο της πολιτείας (κάτι που κατά τη γνώμη μου όχι μόνο δεν είναι απραίτητο ή αναγκαίο, αλλά και υποτιμητικό, αν ο άλλος θέλει και γραπτή απόδειξη της πίστης του γιατί αλλιώς μπορεί να πιστεύει λιγότερο), τότε ίσως δω ότι κάνω λάθος.
Πάλι κατά τη γνώμη μου, απλά είναι τα πράγματα, αλλά τα κάνουμε πολύπλοκα.Η εκκλησία φύτρωσε εκεί που δεν την έσπειραν.Απλά.
Και παρεπιπτώντως, δεν υπάρχουν μόνο τα δύο άκρα, αυτόι που καίνε σημαίες και αυτοί που πάνε με τον Χριστόδουλο.Υπάρχουν και ενδιάμεσες καταστάσεις.Όταν κάτι είναι λάθος, καταδικάζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αν ο θρησκευτικός φανατισμός δεν είναι "υπό το κράτος τοιυ θυμικού" τότε τί είναι...
Αν κάποιος μου εξηγήσει τη λογική του να αναγράφεται το θρήσκευμα σε έγγραφο της πολιτείας (κάτι που κατά τη γνώμη μου όχι μόνο δεν είναι απραίτητο ή αναγκαίο, αλλά και υποτιμητικό, αν ο άλλος θέλει και γραπτή απόδειξη της πίστης του γιατί αλλιώς μπορεί να πιστεύει λιγότερο), τότε ίσως δω ότι κάνω λάθος.
Έτσι ακριβώς!
Πρέπει να ξέρετε ότι προσωπική μου ελευθερία είναι να μην βλέπω την θρησκευτική πεποίθηση πχ του άλλου επειδή ήρθε να βγάλει ένα διαβατήριο. Δεν γουστάρω να το ξέρω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Ωραία λοιπόν... "Ανοχή και τέχνη" (Αν μπορεί να χαρακτηριστεί αυτό το ανοσιούργημα ως τέχνη). Βέβαια αν εκσπερμάτιζε πάνω στην εικόνα της μητέρας κάποιου, τότε τέχνη ή η ανοχή, μαζί με την προοδευτικότητα μας πήγαιναν περίπατο.
Τέτοιου είδους απόψεις και η δεδηλωμένη απέχθεια εναντίον οτιδήποτε εθνικού (όχι εθνικιστικού) γίνονται οι ηθικοί αυτουργοί, για να ξαναγεννηθεί το "τέρας" του Μπρεχτ (Φασισμός-εθνικισμός).
Μήπως προβλημάτισε κανέναν ότι με μία απλή κλήση ο Χριστόδουλος και με κόντρα τα Μ.Μ.Ε, (δεν εξετάζω αν είχε δίκιο ή όχι), μάζεψε 1 εκ. στη Θεσσαλονίκη και 2,5 στην Αθήνα? όλοι αυτοί ήταν καθυστερημμένοι και εμείς διανοούμενοι προτοπόροι που πρεσβεύουμε, ότι προοδευτικό είναι ότι προσβάλλει τα ιερά και τα όσια των υπολοίπων?
όταν καίγανε σημαίες ξέρετε ότι το 92% ζήτησε (καταγραφή ΜΕΤΡΟΝ ΑΝΑΛΥΣΙΣ), επέμβαση των ΜΑΤ?
32 χρόνια μετά την Χούντα έγινε μία επίσημη καταγραφή από το ΕΚΚΕ (έρευνα 2 μηνών) σχετικά με τον πιο θεσμό εμπιστεύεται ο μέσος Έλληνας.
Τα αποτελέσματα ήταν απίστευτα.
72% Εκκλησία -60% Στρατός -2,5% Πολιτικοί.!!!
Γυρίστε να δείτε στο steki την σφυγομέτρηση για τα κόμματα να δείτε που είναι το ΛΑΟΣ!!
και κάποτε συνέλθετε πριν είναι αργά.

Δε θα σταθώ στα 3 εκ. που ξεσηκώθηκαν και υπέγραψαν για τις ταυτότητες (αλήθεια η εκκλησία μέτρησε τις υπογραφές; :) ). Όλοι ξέρουμε πως μαζεύτηκαν οι υπογραφές ενάντια στις "σατανικές" ταυτότητες.Προσωπικά δε κατάλαβα και το λόγο που έγινε αυτός ο ξεσηκωμός. Δε θα σταθώ ούτε στα άλλα νούμερα που παραθέτεις καθώς, χωρίς ένα επίσημο link της METRON ANALYSIS ή των άλλων ερωτηματολογίων, δε μπορώ να εκφέρω σωστή άποψη.Δε θα σταθώ ούτε στην αναφορά σου στο ΛΑΟΣ καθώς δε κατάλαβα τι σχέση έχει με το e-steki.Νομίζω πως το ΛΑΟΣ έχει κριθεί από το λαό και δε νομίζω οτι τις κυβερνήσεις τις βγάζει το e-steki.

Απλά μια ερώτηση: Όταν λές "συνέλθετε πριν είναι αργά", από τι να συνέλθουμε και για ποιον θα είναι αργά;
Και την κάνω την ερώτηση γιατί πίστευα οτι με τα νούμερα που παρέθεσες (92% επέμβαση ΜΑΤ, 72+60=132% εκκλησία-στρατός, ανέβηκε και το ΛΑΟΣ) θα κατέληγες οτι όλα πάνε μια χαρά και μπράβο μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanos56

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tanos56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
DrJ7000

Καλό θα είναι να μην απομονώνουμε προτάσεις και να μπορούμε -διαβάζοντας όλο το μήνυμα-, να αποκομίζουμε συνολικά την άποψη του αποστολέα.
Θα πρέπει κατ΄αρχάς να γνωρίσεις-έστω και από αυτές τις γραμμές- ότι σε στατιστικά πειράματα (σγυγμομετρήσεις), όταν οι μεταβλητές έχουν δυνατότητα πολλαπλής επιλογής, και αναφέρονται σε μη "συμπληρωματικά ενδεχόμενα",το ποσοστικό άθροισμα δεν δίνει 100%. Προτού ειρωνευτούμε λοιπόν, καλό θα είναι να αποκτούμε στην -έστω- στοιχειώδη πληροφόρηση.
Το "συνέλθετε προτού είναι αργά" αναφέρεται στο εξής αυτονόνητο:Όταν συντελείται ένα έγκριτο (επιστημονικό πείραμα), και σε έναν τόπο, που υπέφερε τα πάνδεινα από μία στρατοκρατορική κυβέρνηση, καταγράφεται -32 χρόνια μετά την μεταπολίτευση-, μία ροπή προς το στράτευμα, αυτής της ποσοστικής τάξεως, με αντίστοιχη ροπή για τους πολιτικούς κάτω από 3%, όταν έρευνα του ίδιου Ιδρύματος, καταγράφει σε μαθητές Λυκείου, την απίστευτη άποψη ότι "ίσως μία χούντα να έκανε καλό στον τόπο" (Μπες στο -αν θέλεις- στο σχετικό site) κατά ποσοστό 57%, τότε κάποιο πολιτικοί θα πρέπει μάλλον να πάνε σπίτι τους.
Παράλληλα πρέπει βαθύτατα να προβληματιστούμε, στο κατά πόσο νοσεί το πολιτικό μας σύστημα από άποψη αξιοπιστίας και επικοινωνίας.
Είναι τραγικό σε ανθρώπους -όπως εγώ-που ζήσαν και βιώσαν εκείνες τις "πέτρινες εποχές", να ειπράττουν σήμερα τέτοιου είδους τάσεις .
Για σένα όλοι αυτοί μπορεί να συγκροτούν όχλο. Για μένα αποτελούν στατιστικό και πολιτικό παράδοξο, του οποίου ερευνώ-όσο μπορώ -τα αίτια.
Αυτό ενοούσα φίλε μου και τίποτα παραπάνω.

Σε σχέση με το ζήτημα των ταυτοτήτων-(δεν είναι επί του παρόντος , μπορούμε να το δούμε -αν θέλετε- ως ανεξάρτητο θέμα) προσωπικά πιστεύω ότι εκατέρωθεν διατυπώθηκαν-κατά καιρούς-απόψεις απίστευτης ανοησίας και απόψεις αρκετά λογικές.
Τώρα σχετικά με το ΛΑΟΣ και για το που πίστευες ότι θα καταλήξω, τι να πω.... Κάποιος είχε πει"ράβδος στη γωνία,άρα βρέχει..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Tanos56 η σκοτεινή πλευρά της πραγματικότητας!
Αυτά τα ψιλά γράμματα που έχουμε μάθει να μην βλέπουμε γιατί είναι όλα τέλεια και ρόδινα στην showbiz και στα πρότυπα μας! Ειδικά η νεολαία που δεν δουλεύει δεν αισθάνεται και στο πετσί της πόσο άσχημα είναι τα πράγματα!
Και έχει δίκιο σχετικά με την στροφή σε παραδοσιακούς θεσμούς! Πάντως αυτή η στροφή προς τους στρατο- θεσμούς δεν είναι μόνο τοπικό φαινόμενο και ενισχύεται ιδιαίτερα από το Φόβος - Φόβος όπου και να κοιτάξεις!
Το κακό είναι ότι οιάνθρωποι που έζησαν την δικτατορία αναδείξαν την σαπίλα του πολιτικού συστήματος όταν κατά συρροή ψηφίσαν πολιτικούς που απλά τους βολέψαν για λίγο και το μέλλον των παιδιών τους το ξεχάσαν! Και δυστυχώς πολλοί από αυτούς υπάρχουν ακόμα και ακόμα πιο δυστυχώς η κομματική νεοτροπία έχει περάσει και στους νέους που βλέπουν σαν μόνη διέξοδο το δημόσιο και ψηφίζουν το κόμα που εξαγγέλει νέες θέσεις εκεί που τους ενδιαφέρει!
Αυτά και πολλά άλλα για την παρακμή της ελληνικής κοινωνίας που μόνο σε θέματα must δείχνει πάντα το απίστευτα ανθρωπιστικό της πρόσωπο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Καλό θα είναι να μην απομονώνουμε προτάσεις και να μπορούμε -διαβάζοντας όλο το μήνυμα-, να αποκομίζουμε συνολικά την άποψη του αποστολέα.
Θα πρέπει κατ΄αρχάς να γνωρίσεις-έστω και από αυτές τις γραμμές- ότι σε στατιστικά πειράματα (σγυγμομετρήσεις), όταν οι μεταβλητές έχουν δυνατότητα πολλαπλής επιλογής, και αναφέρονται σε μη "συμπηρωματικά ενδεχόμενα",το ποσοστικό άθροισμα δεν δίνει 100%. Προτού ειρωνευτούμε λοιπόν, καλό θα είναι να αποκτούμε στην -έστω- στοιχειώδη πληροφόρηση.

Δεν υπήρχε η παραμικρή ειρωνία σ αυτό.Κάνοντας την πρόσθεση δεν εννοούσα τίποτε παραπάνω.Απλά έβαλα στρατό-εκκλησία μαζί.

Το "συνέλθετε προτού είναι αργά" αναφέρεται στο εξής αυτονόνητο:Όταν συντελείται ένα έγκριτο (επιστημονικό πείραμα), και σε έναν τόπο, που υπέφερε τα πάνδεινα από μία στρατοκρατορική κυβέρνηση, καταγράφεται -32 χρόνια μετά την μεταπολίτευση-, μία ροπή προς το στράτευμα, αυτής της ποσοστικής τάξεως, με αντίστοιχη ροπή για τους πολιτικούς κάτω από 3%, όταν έρευνα του ίδιου Ιδρύματος, καταγράφει σε μαθητές Λυκείου, την απίστευτη άποψη ότι "ίσως μία χούντα να έκανε καλό στον τόπο" (Μπες στο -αν θέλεις- στο σχετικό site) κατά ποσοστό 57%, τότε κάποιο ποιλιτικοί πρέπει μάλλον να πάνε σπίτι τους.

Επειδή δε βρήκα, θα μπορούσες, αν σου είναι εύκολο να μου δώσεις το link.Ειδικά αυτό το 57% του "η χούντα έκανε καλό στο τόπο" θα ήθελα πολύ να το δώ.Ειλικρινά.

edit: Συνειδητοποίησα οτι παρεξήγησα τα γραφόμενά σου οπότε όλη η προηγούμενη απάντησή μου είναι άτοπη.Είχα δώσει την ακριβώς αντίθετη ερμηνεία.:/:
Πάντως δε θεωρώ τις τάσεις που λές απλά όχλο.Σαφώς και με προβληματίζουν.Όπως φυσικό είναι να σε προβληματίζουν πιθανώς περισσότερο λόγο βιωμάτων.
Όπως και να χει ζητώ συγνώμη για την παρεξήγηση που αποπροσανατόλισε τα γραφόμενά μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Οκ. η εκκλησία μπουκοτάρει και εμείς της κάνουμε το δικό μας εμπάργκο, την έχουμε απορρίψει στην συνείδηση μας κι ας ωρύεται ο Χριστόδουλος ότι μας πάει.Ο καιρός των προβάτων τελείωσε.
Μπλιαχ σιχάθηκα με αυτά που διαβάζω πρωί-πρωί. Και να φανταστείς πως πάντα είχα έντονη ανάγκη να πιστέψω σε μια ανώτερη δύναμη, στους επίγειους εκπροσώπους της όμως όχι.:D
Μην στεναχωριέσαι exp θα βγει σε dvd και θα το δεις(εκτός αν ο Χριστ/λος έχει μετοχές στα seven:P )
Κι εγώ στο κλαμπ που δεν θέλει να ακούει για τον κλήρο(Γιάννη κράτα μου στασίδι πλάι σου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanos56

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tanos56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω αν υπάρχει στο παρόν site πια αυτή η καταγραφή . Ωστόσο δεν νομίζω ότι τίθεται ανάμεσά μας θέμα αξιοπιστίας. Το ζήτημα είχε βγει στον ηλεκτρονικό τύπο και έντυπο Τύπο και επρόκειτο για την τελευταία τηλεοπτική εμφάνιση του Β. Γιαννόπουλου πριν τον θάνατό του. (Έτσι σου προσδιορίζω χονδρικά και την εποχή). Θυμάμαι ότι είχε βγει εκτός εαυτού και μάλιστα κατεφέρθη κατά των μαθητών, τους οποίους μάλιστα απεκάλεσε-με το γνωστό ύφος που τον διέκρινε"ντουγάνια", προκαλώντας από την επομένη, σάλο. Επειδή είμαι Καθηγητής Λυκείου και με ενδιέφερε άμεσα το ζήτημα, είχαμε "πέσει" -εγώ και οι συνάδελφοί μου-από τα σύννεφα. Για να είμαι και πιο ακριβής στο ερώτημα που αφορούσε τους Μαθητές Λυκείου είχε εμπλακεί κατά κάποιον τρόπο και ο γνωσός Οίκος Καράμπελλα (νομίζω εκδοτικός).
Δέχομαι την αναγνώριση της παραδρομής
σου. Απλά είχα υποστηρίξει ότι δεν μπορούμε -και δεν πρέπει να χαρίζουμε- είτε με κρίσεις μας είτε με ακραίες θέσεις μας, όλους τους πατριώτες και τους Χριστιανούς στην Ακροδεξιά. Άλλο υγιής πατριωτισμός ή πίστη και άλλο εθνικισμός.
Δεν μπορώ να θεωρήσω ως έργο Τέχνης την εκσερμάτωση στον Σταυρό, ή σαν τρόπο διαδήλωσης το κάψιμο της σημαίας. Τέτοιες ενέργειες τις θεωρώ απλά ανοσιούργηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaguraw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Φανταζεσαι να γινονταν τις μοδας να εξεπερματώνουν πάνω σε σταυρο;

Δεν μου λες ... αν με εβλεπες να εβγαζα καποιον πινακα που να δειχνουν παιδια να καινε την ελληνικη σημαια ... ή μαλλον καλλιτερ καποια παιδια να εκσπερματωνουν πάνω σε μια ελληνικη σημαια .... δεν θα με πλακωνες στις φαπες; ;)

Εγω παντως οχι.

Και γενικα δεν καταλαβαινω γιατι τιση πορωση με την ελληνικη σημαια και τα συμβολα γενικα.Μου φενεται οτι οι περισσοτεροι εχουν αναγαγαει την πιστη και τον πατριωτισμο σε μια ανεπανορθωτη συμβολο-λαγνεια χωρις να ειναι οι ιδιοι ειλικρινεις με τον ευατο τους.

Γιατι ο Χριστοδουλος εκανε οτι εκανε για τις ταυτοτητες αλλα δεν ειδα να κανει κατι για τα σκανδαλα στην εκκλησια.Πως εγω μετα θα δεχθω απο καποιο τετοιο ατομο να υπερασπιστει τον τιμιο σταυρο τον οποιο βιαζει ανεπανορθοτα?
Να ποιο θα μπορουσε να ειναι ενα νοημα της εκσπερματωσης πανω στον σταυρο.

Να ενα αποσπασμα του Τζιμη Πανουση που αναφερεται στις ταυτοτητες και αλλα
Αρχική Δημοσίευση από jimmakos:
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Γιορτή δύο σε ένα «wash and go» για ξέπλυμα βρόμικου χρήματος. Γνωρίζουν όλοι οι αδίστακτοι μαυρορομπίτες ότι με το ζόρι και με απειλές για τη ζωή του από του οπλαρχηγούς του 1821 αναγκάστηκε ο Παλαιών Πατρών Γερμανός να σηκώσει το λάβαρο της Επανάστασης, το οποίο μαγάρισε στη συνέχεια ο Μασκαριότατος Χουντόδουλος ανεμίζοντάς το ως μητροπολίτικο κατωσέντονο στις λαοσυνάξεις της ντροπής για τις ταυτότητες της μασαλοδοξίας. Μεγαλειώδης για μια ακόμη φορά η παρέλαση για τη μεγαλειώδη υποκρισία, να γιορτάζουν την Επανάσταση του 1821 Κράτος και Εκκλησία μαζί. Κάποιος από τους πανάθλιους μεγαλοδημοσιοκάφρους θα μπορούσε να σβήσει την Πόρσε και να ρωτήσει έναν από τους επίορκους ιεράρχες: «Πώς γίνεται να γιορτάζεις μια επανάσταση που την έχεις αφορίσει και ο αφορισμός κρατάει μέχρι σήμερα!». Οι μειωμένες εθνικές και ηθικές αντιστάσεις της επίσημης φιλότουρκης Εκκλησίας δεν ξεπλένονται με τη μαρτυρική θυσία του απλού κλήρου, που ως κομμάτι του λαού συμμετείχε στην Επανάσταση. Η επίσημη ορθόδοξη Εκκλησία ήταν στην υπηρεσία του σουλτάνου, όπως και τώρα στην υπηρεσία των Αμερικάνων και ευλογεί τις βάσεις του θανάτου στη Σούδα και τους μισθοφόρους Έλληνες προδότες που πάνε να βοηθήσουν τους Αμερικανοεγγλέζους στις σφαγές των αμάχων στο Αφγανιστάν, στο Κόσοβο και όπου γη και πατρίς.
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top