Μήπως το σωστό είναι ομοιοφυλόφιλοι;

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Λέμε ομοιοκαταληξία και ομοιοπαθητική. Αυτούς/αυτές που ελκονται ερωτικά απο το ίδιο/ομοιο φύλο δεν θα έπρεπε να τους λέμε ομοιοφυλόφιλους;
 

ROM32

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ROM32 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Λέμε ομοιοκαταληξία και ομοιοπαθητική. Αυτούς/αυτές που ελκονται ερωτικά απο το ίδιο/ομοιο φύλο δεν θα έπρεπε να τους λέμε ομοιοφυλόφιλους;

Εύλογο ερώτημα, δεν είναι λάθος και το "όμοιο" μπροστά. Ωστόσο το "ομο" είναι πιο δόκιμο θεωρώ για λόγους γλωσσικής οικονομίας και της φυσικής τάσης των ανθρώπων να την ακολουθούν καθώς και ηχητικής αισθητικης.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,852 μηνύματα.
Μήπως εντάσσεται στα "πάθη των φθόγγων" και το όμικρον τρώει το γιώτα; :P
Πως λέμε Θεοδώρα / Θοδώρα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,446 μηνύματα.
Εννοείται πως το σωστό είναι ομοφυλόφιλοι κ όχι ομοφυλοι.Ομοφυλοι σημαίνει από την ίδια φυλή.ΤΟ ομοφυλόφιλοι δηλώνει από το ίδιο φύλο.Κ τόσα χρόνια όλα τα κανάλια σωστά το έλεγαν.Απλα για καθαρα επικοινωνιακους λόγους έπεσε σύρμα στα κανάλια να το λένε ομοφυλόφιλοι για να είναι πιο εύπεπτο.Διοτι ξεκάθαρα από τα κανάλια ξεκίνησε αυτό με άνωθεν εντολές βέβαια.Ειναι απόλυτα ασχημη αυτή η κακοποίηση της ελλγλωσσας για χαζούς λογους
 

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Ομοφυλόφιλος = ομόφυλος + φιλια
1 ομόφυλος: που ανήκει στην ίδια φυλή με κάποιον
2 ομόφυλος : που έχει ίδιο βιολογικό φύλο με κάποιον
Άρα ομοφυλόφιλος σύμφωνα με το 1 είναι αυτός που αγαπάει την ίδια φυλή, δηλαδή ομοφυλόφιλος = ρατσιστής .
Τι όχι ;

 

ROM32

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ROM32 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Ομοφυλόφιλος = ομόφυλος + φιλια
1 ομόφυλος: που ανήκει στην ίδια φυλή με κάποιον
2 ομόφυλος : που έχει ίδιο βιολογικό φύλο με κάποιον
Άρα ομοφυλόφιλος σύμφωνα με το 1 είναι αυτός που αγαπάει την ίδια φυλή, δηλαδή ομοφυλόφιλος = ρατσιστής .
Τι όχι ;


Φυσικά και όχι, διότι δεν είναι κοινωνικά συνειδητό και δεν έχει σημασία ένα τέτοιο αίσθημα (και αν υπάρχει κιόλας...) ώστε να χρειάζεται δική του ξεχωριστή λέξη, επομένως είναι πάντα το 2 το νόημα της. Α! Και για την ιστορία δεν υπάρχουνε φυλές.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,603 μηνύματα.
ὁμός, ή, όν( αρχαία ελληνικά)
  • ο ίδιος, όμοιος
Άρα, ο φιλων το ίδιον με αυτόν φυλον
Επομένως, ο όρος ομοφυλόφιλος αποδίδει μια χαρά την έννοια
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,882 μηνύματα.

ROM32

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ROM32 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 280 μηνύματα.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Ομοιόδοξος, ομοιόσταβλος, ομοιόρρυθμη, ομοιόλογο και ομοιόκεντροι επίσης.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,823 μηνύματα.
Καθίστε να σας κάψω και εγώ λίγο

Γάμος ομόφυλων ζευγαριών: Διχασμένοι οι πολίτες – Πάνω από 5.500 σχόλια στη δημόσια διαβούλευση (msn.com)

Γιατί "ομόφυλων¨και όχι ομοφυλόφιλων ζευγαριών?
Αυτό είναι ένα γνωστό λάθος που το έχω επισημάνει και εγώ. Δεν ξέρω γιατί κυριάρχησε και πλέον θεωρείται και αποδεκτό ακόμα και Βικιλεξικό και τέτοιους επίσημους φορείς.

Ομοφύλος είναι ίδια φυλή, ομοφυλόφιλος είναι ίδιο φύλο. Δεν μ'αρέσει καθ'όλου αυτό το "αθώο" λάθος.
 

ROM32

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ROM32 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Αυτό είναι ένα γνωστό λάθος που το έχω επισημάνει και εγώ. Δεν ξέρω γιατί κυριάρχησε και πλέον θεωρείται και αποδεκτό ακόμα και Βικιλεξικό και τέτοιους επίσημους φορείς.

Ομοφύλος είναι ίδια φυλή, ομοφυλόφιλος είναι ίδιο φύλο. Δεν μ'αρέσει καθ'όλου αυτό το "αθώο" λάθος.

Μπορεί, ωστόσο εγώ έχω άλλη θεωρία,

Το επίθετο στη φράση "ομοφυλόφιλα ζευγάρια'" απευθύνεται στον ερωτικό προσανατολισμό των ζευγαριών, ενώ το "ομόφυλα" στην ιδιότητα των μελών που συνιστούν τα ζευγάρια, δηλαδή σε μια ιδιότητα των συστατικών τους που τα κάνουν ιδιαίτερα (τα μέλη τους έχουν το ίδιο φύλο).
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Μπορεί, ωστόσο εγώ έχω άλλη θεωρία,

Το επίθετο στη φράση "ομοφυλόφιλα ζευγάρια'" απευθύνεται στον ερωτικό προσανατολισμό των ζευγαριών, ενώ το "ομόφυλα" στην ιδιότητα των μελών που συνιστούν τα ζευγάρια, δηλαδή σε μια ιδιότητα των συστατικών τους που τα κάνουν ιδιαίτερα (τα μέλη τους έχουν το ίδιο φύλο).
Πιθανόν είναι πιο σωστό το γάμος ομόφυλων . Έστω δηλαδή δυο άντρες που παντρεύονται για χ λόγο αλλά είναι στρέιτ , είναι γάμος ομόφυλων και όχι ομοφυλόφιλων .
Αν βέβαια δεν ισχύει αυτό που λέει ο Γιάννης το ένα φύλο και το άλλο φυλή και ισχύει ότι ομόφυλος είναι και για φύλο και για φυλή.

Ομόφιλος γιατί δεν υπάρχει ; :P
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Νομίζω είναι λίγο η επιτομή του οξύμωρου αυτή η κουβέντα.
Δε νοείται κάποιος να δέχεται το "'γάμος ομοφυλόφιλων" ενώ δεν δέχεται το "γάμος ομόφυλων" τη στιγμή που ο "ομοφυλόφιλος" εξ' ορισμού είναι ένα υποσύνολο του "ομόφυλου".
Το ίδιο και αν αντικατασταθεί το prefix "ομο" με το "ετερο".
Κι αν κάποιος δεν δέχεται το "ομόφυλος" επειδή η κύρια του σημασία είναι/ήταν η ίδια φυλή, αντίστοιχα δε θα πρέπει να δέχεται και το "ομοφυλόφιλος" αφού αποτελεί σύνθετη με αυτό λέξη.


Η γλώσσα θέμε-δε θέμε είναι ζωντανή και πολλές φορές επικρατούν νοήματα που δόθηκαν στην πορεία ή και έρχονται παλαιότερα δεύτερα νοήματα, πρώτα.
πχ. και το "υιοθετώ" στην πράξη πιθανώς χρησιμοποιείται περισσότερο σε κόντεξτ τύπου "υιοθέτησε σκληρά μέτρα"/"το υιοθετώ αυτό που λες" ετσέτερα
Για να μην συζητήσουμε την παραδοξότητα του "υιοθέτησε κόρη" άμα θέλουμε να είμαστε τόσο κυριολεκτικοί.
Ή το "ο Γιώργος παντρεύτηκε (με) τη Σοφία" οπού ο Γιώργος βρίσκεται υπό τον άνδρα Σοφία.

Αυτές οι έννοιες έχουν επικρατήσει ωστόσο και σο φαρ καταφέρνουμε να συνεννοούμαστε.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top