Μίκης Θεοδωράκης

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Θυμάμαι ήμουν 9 χρονών, όταν ερμήνευσα για πρώτη φορά Μίκη Θεοδωράκη! Μια μεγάλη συγκίνηση και ένα βαρύ πένθος για όλη την Ελλάδα! Την Ελλάδα Του!

Καλό ταξίδι ρόδο μου αμάραντο🌹
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από το τίποτα που είμαστε, ξαφνικά βγαίνουμε σε αυτόν τον υπέροχο κόσμο. Στα χρώματα.

Δίνω μεγάλη σημασία στα χρώματα,

Είναι από τα σημαντικότερα πράγματα στον κόσμο.

Πολλές φορές μου έχει συμβεί, όταν με κλείνανε στην απομόνωση, στο απόλυτο σκοτάδι,

τη δέκατη μέρα να ξεχνάω τα χρώματα.

Να έχω ασπρόμαυρη μνήμη, να μη θυμάμαι

το κόκκινο το κίτρινο
Να έχω ασπρόμαυρη μνήμη, να μη θυμάμαι

το κόκκινο το κίτρινο

- το όνειρό μου δε μπορεί να αναπληρώσει αυτή την απουσία.

Αυτό, φαντάσου,
το ξέρει και η Ασφάλεια.

Μπήκε μια μέρα ο Μπάμπαλης εκεί που ήμουνα:

"Έλα έξω ρε να δεις τα χρώματα" και μου χτύπησε η καρδιά.

Σε μια μεταγωγή, με το που είδα από το πίσω άνοιγμα του αυτοκινήτου

τα κόκκινα και πράσινα λεωφορεία, αισθάνθηκα μια απέραντη ευδαιμονία, μια χαρά

Ερχόμαστε, λοιπόν, στα καταπληκτικά χρώματα της φύσης,
τη ζωή την ίδια με τα πάθη της,

και διασχίζουμε μια καμπύλη70 - 80 χρόνων για να πάμε πάλι στο τίποτα.

Και σας ρωτάω: πώς πρέπει να ζήσουμε τα μετρημένα χρόνια μας;

Πρέπει να τα γευτείς. Πρέπει να τα εξαντλήσεις.

Πρέπει με τα μάτια να δεις ό,τι υπάρχει,

με το στόμα σου να φας ότι υπάρχει,

με τα χέρια να ψάξεις ό,τι υπάρχει.

Αυτό είναι παγανισμός: η λατρεία του υπαρκτού και των αισθήσεων.


Για ένα πράγμα δεν έχουμε δικαίωμα να είμαστε δυστυχισμένοι.Πρέπει

να διεκδικούμε παντού την ευτυχία μας...

Μίκης Θεοδωράκης Σήμερα μπήκε στην αιωνιότητα!
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Τεράστια απώλεια για τον απανταχού ελληνισμό.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,482 μηνύματα.
Υπέροχος μουσικοσυνθέτης και πατριώτης. Η χώρα πενθεί την απώλεια ενός ακόμα μεγάλου προσώπου. Αν και αριστερών πεποιθήσεων από παιδί, παρέμεινε εθνικιστής-πατριώτης μέχρι το τέλος της ζωής του και δίδαξε με αυτό το τρόπο πως θα έπρεπε να είναι οι αριστεροί και σήμερα.

Η Ελλάδα είναι πιο φτωχή στον τομέα αυτό.

4364123.jpg
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3,073 μηνύματα.
Ο μεγαλυτερος ελληνας τα τελευταια 200 χρονια.Ημερα εθνικου πενθους-αργιας 2 σεπτεμβριου.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,696 μηνύματα.
Ένας από τους μεγαλύτερους θρύλους της πολιτικής και της τέχνης αλλά 96 χρονών ήταν, αναμενόμενο.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,983 μηνύματα.

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,199 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,482 μηνύματα.
"Εγώ δεν ντρέπομαι όπως οι εθνομηδενιστές που μας κυβερνούν να παραμείνω πιστός στις ιερές σκιές των προγόνων μας που μας δίδαξαν την αγάπη και τη θυσία για το Έθνος και την Πατρίδα -μια πατρίδα που σέβεται και αγαπά όλες τις πατρίδες του κόσμου"
Μίκης Θεοδωράκης.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,272 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,482 μηνύματα.
Προφανώς και ήτο κατά της στρατιωτικής δικτατορίας του 67' αφού ήτο και φυλακισμένος και έγραψε και πόσα τραγούδια. Αυτό δεν αναιρεί ότι ήτο πατριώτης. Μακάρι όλοι/ες οι Έλληνες/Ελληνίδες να ήτο πρώτα πατριώτες/πατριώτισσες με πίστη στο εθνικό ιδεώδες και στη Πατρίδα και μετά αριστεροί/ες, δεξιοί/ες κλπ.

Για εμένα ο Μίκης Θεοδωράκης συμβολίζει αυτή τη τελευταία γενιά πλέον που πρώτα έβαζαν το Έθνος και μετά τις ιδεολογίες. Αυτή η γενιά τελειώνει όμως και οι νεότερες είναι χειρότερες.
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προφανώς και ήτο κατά της στρατιωτικής δικτατορίας του 67' αφού ήτο και φυλακισμένος και έγραψε και πόσα τραγούδια. Αυτό δεν αναιρεί ότι ήτο πατριώτης. Μακάρι όλοι/ες οι Έλληνες/Ελληνίδες να ήτο πρώτα πατριώτες/πατριώτισσες με πίστη στο εθνικό ιδεώδες και στη Πατρίδα και μετά αριστεροί/ες, δεξιοί/ες κλπ.

Για εμένα ο Μίκης Θεοδωράκης συμβολίζει αυτή τη τελευταία γενιά πλέον που πρώτα έβαζαν το Έθνος και μετά τις ιδεολογίες. Αυτή η γενιά τελειώνει όμως και οι νεότερες είναι χειρότερες.
Αυτή η γενιά δεν τελειώνει, τελείωσε ήδη:( Τώρα δεν υπάρχει τίποτα... Αριστεροί, δεξιοί τα ίδια χάλια είναι!
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,482 μηνύματα.
Αυτή η γενιά δεν τελειώνει, τελείωσε ήδη:( Τώρα δεν υπάρχει τίποτα... Αριστεροί, δεξιοί τα ίδια χάλια είναι!
Μπα ακόμα αν ακούσεις κάτι 70+ αριστερούς θα δεις ότι μιλάνε σαν εθνικόφρονες. Οι νεότεροι αριστεροί φασίστες θα τους αποκαλούσαν και αυτούς.

Τότε δεν ήτο της μόδας να λένε όλοι πως είναι πολίτες του κόσμου
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπα ακόμα αν ακούσεις κάτι 70+ αριστερούς θα δεις ότι μιλάνε σαν εθνικόφρονες. Οι νεότεροι αριστεροί φασίστες θα τους αποκαλούσαν και αυτούς.
Οι νεότεροι όλους φασίστες τους αποκαλούν! Τι να πω? Σήμερα χάθηκε ένα μεγάλο κομμάτι του πολιτισμού μας! Και ήθελα τόσο πολύ να τον γνωρίσω... δεν πρόλαβα
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Οι νεότεροι όλους φασίστες τους αποκαλούν! Τι να πω? Σήμερα χάθηκε ένα μεγάλο κομμάτι του πολιτισμού μας! Και ήθελα τόσο πολύ να τον γνωρίσω... δεν πρόλαβα
Η παρακαταθήκη του είναι ελεύθερη στο ενδιαφερόμενο κοινό. Τι εννοείς "να τον γνωρίσεις"; Να κανονίσετε για καφεδάκι;
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η παρακαταθήκη του είναι ελεύθερη στο ενδιαφερόμενο κοινό. Τι εννοείς "να τον γνωρίσεις"; Να κανονίσετε για καφεδάκι;
Να τον δω από κοντά! Να του εκφράσω τον απέραντο θαυμασμό μου! Μη τα ισοπεδώνετε όλα
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Να τον γνωρίσω, να τον δω από κοντά, πώς το λένε? Να του μιλήσω, να του εκφράσω τον απέραντο θαυμασμό μου! Μη τα ισοπεδώνετε όλα
Αντικειμενικά, ποιες ήταν οι πιθανότητες να έχεις μια προσωπική γνωριμία μαζί του;
 
Top