Μίκης Θεοδωράκης

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αντικειμενικά, ποιες ήταν οι πιθανότητες να έχεις μια προσωπική γνωριμία μαζί του;
Πολλές θα ήταν οι πιθανότητες:) πάντα έκανε δημόσιες εμφανίσεις ο Μίκης Θεοδωράκης! Πολύ εύκολα τον γνώριζες, αν ήθελες
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
'Ενα το χελιδόνι, η άνοιξη ακριβή......το τραγούδαγα συχνά...RIP...
 

Euge.loukia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ευγενία Λουκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
"Της δικαιοσύνης ήλιε νοητέ και μυρσίνη συ δοξαστική μη παρακαλώ σας μη λησμονάτε τη χώρα μου!" Μίκης Θεοδωράκης. Έφυγε ο τελευταίος των μεγάλων.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,322 μηνύματα.
Εγινε υπουργός Άνευ Χαρτοφυλακίου στην κυβέρνηση του Κων/νου Μητσοτάκη μετά τις εκλογές του Απρίλη του 1990, και υπουργός Επικρατείας, μετά τον ανασχηματισμό της 8ης Αυγούστου του 1991.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Σίγουρα ο Μίκης Θεοδωράκης είναι ΜΕΓΑΣ. Όμως υπάρχουν και τα μελανά του σημεία. Ακόμα και ο ήλιος έχει κηλίδες. Όταν κάποιος πεθαίνει όλοι ξεχνάνε τα αρνητικά του και τον αποθεώνουν. Διαφωνώ με αυτή τη νοοτροπία. Πιστεύω ότι και οι αδυναμίες δεν πρέπει να αποσιωπώνται. Ας αναφέρω κάποιες από τη μεταπολίτευση και μετά.
  • Το 1974, αν και υποψήφιος της αριστεράς, έβαλε το δίλημμα “Καραμανλής ή τανκς”. (Μετά προσπάθησε να το αρνηθεί αλλά μάλλον αδέξια).
  • Όταν πέθανε ο πατέρας του σε νοσοκομείο κατά τη διάρκεια απεργίας των γιατρών, είπε ότι την απεργία την οργάνωσε το ΚΚΕ με σκοπό να πεθάνει ο πατέρας του.
  • Το 1985 αν και βουλευτής του ΚΚΕ, παράκουσε την απόφαση του κόμματός του και προσπάθησε να σαμποτάρει την εκλογή του Σαρζεντάκη ως Προέδρου Δημοκρατίας.
  • Όταν μαθαίνει ότι ο γιος του έχει δεσμό με γνωστή τραγουδίστρια αντιδρά εξαιρετικά βίαια και τα δυο παιδιά κάνουν απόπειρα αυτοκτονίας.
  • Το 1990 εκλέγεται βουλευτής με τη Νέα Δημοκρατία και ο γέρος Μητσοτάκης του δίνει υπουργείο βιτρίνα.
  • Το 2018 συμμετέχει σε συλλαλητήριο “για τη Μακεδονία” μαζί με τσούρμο από φασιστοειδή και άλλα παράσιτα.
Υπάρχουν κι άλλα. Τα αναφέρω απλά και μόνο για την Ιστορία και ενάντια στην τάση να αποθεώνονται οι νεκροί. Ο Μίκης επειδή είναι ΜΕΓΑΣ αυτά συγχωρούνται. Καλό ταξίδι Μίκη.

θεοδωρακης.jpg
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το 2018 συμμετέχει σε συλλαλητήριο “για τη Μακεδονία” μαζί με τσούρμο από φασιστοειδή και άλλα παράσιτα.
?
«Η Μακεδονία είναι μία και ήταν, είναι και θα είναι πάντα Ελληνική»
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,322 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,639 μηνύματα.
Το 2018 συμμετέχει σε συλλαλητήριο “για τη Μακεδονία” μαζί με τσούρμο από φασιστοειδή και άλλα παράσιτα.
Έτσι για να βλέπουμε ποιος είναι ο πραγματικός εχθρός αυτής της χώρας και ποιοι υπηρετούν τη Νέα Τάξη Πραγμάτων. Που αποκαλούν ΠΑΡΑΣΙΤΑ κιόλας τους τελευταίους μαχητές της Ελληνικής Ιστορίας ενάντια σε μια συμφωνία που πούλησε την Μακεδονία μας.


Θα ξαναγυρίσουμε και θα τρέμει η γη.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,004 μηνύματα.
Υπάρχουν κι άλλα. Τα αναφέρω απλά και μόνο για την Ιστορία και ενάντια στην τάση να αποθεώνονται οι νεκροί. Ο Μίκης επειδή είναι ΜΕΓΑΣ αυτά συγχωρούνται. Καλό ταξίδι Μίκη.
Εμένα μου έκανε εντύπωση πώς η κόρη του πριν κάποια κλαιγόταν στα κανάλια για τα οικονομικά της προβλήματα.

Επίσης περίεργο είναι ότι έδωσε οδηγίες στον Κουτσούμπα για την κηδεία του αντί για τα παιδιά του.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Εμένα μου έκανε εντύπωση πώς η κόρη του πριν κάποια κλαιγόταν στα κανάλια για τα οικονομικά της προβλήματα.

Επίσης περίεργο είναι ότι έδωσε οδηγίες στον Κουτσούμπα για την κηδεία του αντί για τα παιδιά του.
Ο Μίκης δεν είχε κακή σχέση με την κόρη του. Με το γιο του νομίζω δεν μιλούσε εδώ και χρόνια. Αυτό για τα οικονομικά προβλήματα της Μαργαρίτας δεν το καταλαβαίνω. Στην κόρη έχει παραχωρήσει όλες τις εισπράξεις από πνευματικά δικαιώματα. Όσο για τον Κουτσούμπα ο Μίκης σκέφτηκε την υστεροφημία του και ήθελε να είναι τιμώμενο μέλος του ΚΚΕ.

θ κ.jpg
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,322 μηνύματα.
Κοπέλες του 'Αουσβιτς
Του Νταχάου κοπέλες
Μην είδατε την αγάπη μου

Την είδαμε σε μακρινό ταξίδι
Δεν είχε πιά το φόρεμά της
Ούτε χτενάκι στα μαλλιά
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,701 μηνύματα.
Μια αναμνηστική φωτογραφία που αποδεικνύει ότι δεν υπάρχει δεξιά και αριστερά.
 

Συνημμένα

  • E-SX2_0WQAIzpN_.jpg
    E-SX2_0WQAIzpN_.jpg
    102.7 KB · Εμφανίσεις: 90

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ο Μίκης στην επιστολή του προς τον Γ.Γ. του ΚΚΕ γράφει: "θέλω να αφήσω αυτόν τον κόσμο σαν κομουνιστής". Όμως (νομίζω) ότι αυτά που θα γίνουν (εξόδιος ακολουθία σε ναό, ταφή στο χωριό) δεν συνάδουν με την επιθυμία ενός κομουνιστή. Κάνω λάθος;

MIKHS-THEODORAKHS01-1024x684.jpg
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,973 μηνύματα.
Ο Μίκης στην επιστολή του προς τον Γ.Γ. του ΚΚΕ γράφει: "θέλω να αφήσω αυτόν τον κόσμο σαν κομουνιστής". Όμως (νομίζω) ότι αυτά που θα γίνουν (εξόδιος ακολουθία σε ναό, ταφή στο χωριό) δεν συνάδουν με την επιθυμία ενός κομουνιστή. Κάνω λάθος;


Εντάξει θα του βάλουμε μια φωτογραφία του Σταλιν ώστε να είσαι οκ.

Ελεος καπου Δια ολα έχουν τα ορια τους, χρησιμοποιείς ενα νεκρο για να κραξεις τη θρησκεια ξανα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,639 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,973 μηνύματα.
Μα όχι, συμμετείχε το 2018 στη πορεία των φΑσΙσΤωΝ. Δεν έχει νόημα να μπεις σε διάλογο με τον συγκεκριμένο.
Αρχικα ο Διας δεν απαντάει ποτε καθως ξερει οτι λεει πιπες και δεν νομίζω να εχει και τις γνωσεις να κανει συζήτηση. Απλα ειναι σιχαμενο αυτο που κάνει να χρησιμοποιεί ενα νεκρο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top