Μανούλα....

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
,

πολύ φοβάμαι ότι ακριβώς για αυτό το λόγο έχουν καταργηθεί....
βέβαια ρώτα ένα ασφαλιστή να σου πει....
εγώ έχω εδώ και πολλά χρόνια το πρόγραμμα πριν καταργηθουν

αυτη πριν 2 χρόνια την έκανε και γέννησε πριν 1 μηνα
γενικα θέλω να κάνω ασφάλεια αλλα τωρα θα κοιτάξω και κάλυψη εγκυμοσυνης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
Να σου ζητήσω συγνώμη, που δεν είχα δει μέχρι τώρα το topic αυτό και δεν σου είχα ευχηθεί...

Σου εύχομαι λοιπόν, το μωράκι που έρχεται στην ζωή σου, να φθάσει με το καλό...
και να ολοκληρώσει την ευτυχία και των δυό σας, εσένα και του συζύγου σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
σιγά βρε! όχι και συγγνώμη επειδή δεν είδες το θέμα ώστε να μου ευχηθείς!!!


σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
:) :) :)


Λοιπόν... όχι το σουφλέ καμία σχέση (ευτυχώς :P )
Δόξα το Θεό μέχρι στιγμής όλα πάνε κατ ευχήν!
Ούτε ζαλάδες, ούτε αναγούλες, ούτε ρουκέτες ούτε τίποτα! :D


Δεν θα κάνω αμνιοπαρακέντηση.... αυτό γίνεται στον 5ο μήνα (ήτοι αρκετά αργά!)
Υπάρχει μια νέα εξέταση που γίνεται περίπου 11-13η εβδομάδα...
Βλαστο(κάπως :P ) Δε θυμάμαι ακριβώς την ονομασία :redface:
Η ουσία είναι ότι σου παίρνουν δείγμα απ τον πλακούντα και κάνουν ένα είδος βιοψίας... έχει την ίδια χρησιμότητα με την παρακέντηση μόνο που γίνεται πιο νωρίς και δεν σου τρυπανε τον αμνυακό σάκο...
Εχει όμως μεγαλύτερο ποσοστό αποβολών :( :(

Το 1% μπορεί σαν ποσοστό να είναι μικρό... όμως όταν προκειται για τέτοια φάση, ξαφνικά ακούγεται εκπληκτικά μεγάλο! :/:

Τεσ πα... θα είμαι και 3 μέρες στο κρεβάτι θα με φάτε στη μαπα με το λαπ τοπ :P

Είμαι πολύ λίγο καιρό μέσα, αλλά επειδή σε συμπαθώ πάρα πολύ, χάρηκα τρελά με το νέο αυτό! :clapup: Με το καλό να έρθει το μωράκι και να σας πάνε όλα καλά - να είναι πάνω απ' όλα γερό, αλλά και καλότυχο σε όλη του την ζωή!

Αυτό που ήθελα να σε ρωτήσω όμως (και έχω διαβάσει μόνο την 1η σελίδα, οπότε ελπίζω να μην το έχεις ήδη απαντήσει), αυτή η εξέταση που λες γίνεται για ποιον λόγο; Μπορεί να ανιχνεύσει και αν το παιδί θα έχει αναιμία (αν ξέρεις);

Ρωτάω γιατί ίσως μου φανεί τρομερά χρήσιμη αν με το καλό μείνω έγκυος.. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μπορεί να ανιχνεύσει και αν το παιδί θα έχει αναιμία (αν ξέρεις);


Σε ευχαριστώ παρα πολύ καλη μου :)
Και σε σένα τα καλύτερα όταν με τον καιρό το αποφασίσεις :)

Την εξέταση την κάνουν για χρωμοσωματικές ανωμαλίες... σύνδρομο ντάουν κι άλλα τέτοια σύνδρομα :/:
Δε νομίζω να φαίνεται η αναιμία αλλά για ποιό είδος αναιμίας μιλάς? Βέβαια μπορώ να ρωτήσω και το γιατρό μου με την πρώτη ευκαιρία ;)
Αλλά ακόμα κι αν δεν το δειχνει αυτή, σίγουρα θα το δειχνει κάποια άλλη.... υπάρχουν ένα σωρό εξετάσεις που δειχνουν τα πάντα....
όταν θα έρθει η ώρα σου, θα κάνεις τις ανάλογες εξετάσεις, θα παίρνεις τα κατάλληλα φαρμακα κι όλα θα πάνε μια χαρά :)


Πάντως αυτο που εχω να πω εγω σε ολες τις υποψηφιες μητερες εδω μεσα ειναι το εξής....
Να το κάνετε όταν νιώσετε ετοιμες και μονο τοτε! Απλά καλό θα ήταν να μην έχετε περάσει τα 35 :P (περισσότερες και επιπονες εξετάσεις :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Λεπόν για να καταλάβεις.. και εγώ και ο φίλος μου έχουμε στίγμα αναιμίας (εγώ σιδηροπενικής, εκείνος δεν ξέρω), οπότε απ' όσο ξέρω υπάρχουν 25% πιθανότητες αν κάνουμε μωρό, αυτό να έχει αναιμία, οπότε δεν θα γεννηθεί.. Το πρόβλημα είναι πως απ' όσο ήξερα η εξέταση αυτή γίνεται στον 5ο μήνα, που δεν μπορεί να γίνει έκτρωση.. (Πρακτικά φυσικά και κάνεις έκτρωση γιατί είναι θέμα υγείας, αλλά απ' όσο ξέρω στην ουσία το γεννάς, σου δημιουργούν τεχνητούς πόνους.. και όπως καταλαβαίνεις θέλω να το αποφύγω!)

Σ' ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον σου και με το καλό να σου πάνε όλα ξανά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Κουε μου πολύ χάρηκα με το νέο..Λόγω της απουσίας μου τώρα το αντιλήφθηκα..
Τις καλύτερες μου ευχές για μια εγκυμοσύνη χωρίς απρόοπτα και ένα γερό και υγίες μωράκι..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Λεπόν για να καταλάβεις.. και εγώ και ο φίλος μου έχουμε στίγμα αναιμίας (εγώ σιδηροπενικής, εκείνος δεν ξέρω), οπότε απ' όσο ξέρω υπάρχουν 25% πιθανότητες αν κάνουμε μωρό, αυτό να έχει αναιμία, οπότε δεν θα γεννηθεί..

Συγγνώμη αλλά τώρα κόλλησα!! Εγώ έχω ότι κ εσύ [σιδηροπενικής], αλλά θεωρούσα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα για το παιδί(α) μου στο μέλλον!!! τι εννοείς ότι μπορεί να έχει πρόβλημα [επειδή μιλάς για εκτρώσεις κτλ] σορρυ για το οφ τόπικ αλλά πρώτη φορά το ακούω και είμαι λίγο...alarmed ξαφνικά! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Λεπόν για να καταλάβεις.. και εγώ και ο φίλος μου έχουμε στίγμα αναιμίας (εγώ σιδηροπενικής, εκείνος δεν ξέρω), οπότε απ' όσο ξέρω υπάρχουν 25% πιθανότητες αν κάνουμε μωρό, αυτό να έχει αναιμία, οπότε δεν θα γεννηθεί.. Το πρόβλημα είναι πως απ' όσο ήξερα η εξέταση αυτή γίνεται στον 5ο μήνα, που δεν μπορεί να γίνει έκτρωση.. (Πρακτικά φυσικά και κάνεις έκτρωση γιατί είναι θέμα υγείας, αλλά απ' όσο ξέρω στην ουσία το γεννάς, σου δημιουργούν τεχνητούς πόνους.. και όπως καταλαβαίνεις θέλω να το αποφύγω!)

Σ' ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον σου και με το καλό να σου πάνε όλα ξανά! :)
Η σιδηροπενική αναιμία είναι επίκτητη συνήθως και πάρα πολύ σπάνια ίσως είναι κληρονομική.Το στίγμα αναφέρεται στη μεσογειακή αναιμία.Δεν έχω ακούσει ποτέ τον όρο "στίγμα σιδηροπενικής αναιμίας".
Ο σημαντικότερος τρόπος πρόληψης της μεσογειακής αναιμίας είναι ο προγεννητικός έλεγχος των γονιών.Αλλά νομίζω ότι η εξέταση αυτή που λες ότι γίνεται στον 5ο μήνα, τώρα γίνεται πολύ νωρίτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Ήρθε ο γιατρός μας και τα ξεκαθάρισε όλα.:thumbup:
Καλή δουλειά faithplus :)

Και πάλι συγχαρητήρια Καλή Επιρροή και ευχαριστώ για την βοήθεια!:bigarmhug:bigarmhug
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Αμάν βρε ΚΕ όποτε μπένω και μια έπληξη !!

Με το καλό να γεννήσεις ένα υγιέστατο μωράκι :clapup:
Και όλα καλά θα πάνε να το δεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά τώρα κόλλησα!! Εγώ έχω ότι κ εσύ [σιδηροπενικής], αλλά θεωρούσα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα για το παιδί(α) μου στο μέλλον!!! τι εννοείς ότι μπορεί να έχει πρόβλημα [επειδή μιλάς για εκτρώσεις κτλ] σορρυ για το οφ τόπικ αλλά πρώτη φορά το ακούω και είμαι λίγο...alarmed ξαφνικά! :worry:

Επειδή με μπέρδεψε ο ιατρός μας.. σίγουρα έχω στίγμα και σίγουρα έχω πολύ χαμηλό σίδηρο- μου είχαν πει πως έχω σιδηροπενική αναιμία και υπέθεσα πως έχει και σχέση με το στίγμα..

Τεσπά.. για να απαντήσω σε αυτό που παράθεσα, γενικά δεν υπάρχει πρόβλημα XRZ, αλλά αν ο σύντροφός σου έχει κι εκείνος στίγμα, τότε θεωρητικά υπάρχει μια 25% πιθανότητα το παιδί να είναι άρρωστο με αναιμία (όχι με απλό στίγμα) και άρα να πρέπει να διακόψεις την κύηση. Ανά διαστήματα έχω ακούσει διάφορα για τρόπους θεραπείας ή πρόληψης κατά την εγκυμοσύνη, αλλά ποτέ δεν το έψαξα πιο πολύ, οπότε μπορεί να είναι και ράδιο-αρβύλα.. Σκοπεύω να πάω σε κάποιον ιατρό συντόμως, αλλά μιας και δεν έχω γενικά σκοπό να κάνω άμεσα παιδί, το έχω ψιλοαμελήσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Εγώ που έχω έλλειψη σιδήρου πρέπει να το προσέξω? Μήπως να κάνω καμιά εξέταση αίματος? Με βάλατε σε σκέψεις τώρα:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Kajira....
τώρα που έχω τις πληροφορίες που ήθελα μπορώ να σου απαντήσω :P

άλλο το στίγμα και άλλο η αναιμία και ο χαμηλος σίδηρος. Πρακτικά δεν υπάρχει γυναίκα με υψηλό σίδηρο λόγω της μηνιαίας απώλειας αίματος ;)

Η αναιμία και ο χαμηλός αιματοκρίτης αντιμετωπίζονται πανευκολα κι όπως είπε και ο γιατρός είναι επίκτητη και σπάνια ειναι κληρονομική.
Και πάλι, αντιμετωπίζεται με την κατάλληλη λήψη σιδήρου κλπ


Όσο για το στίγμα, εφόσον ξέρεις ότι εχεις κι εσυ κι ο συντροφος σου, ναι όντως υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες για πρόβλημα.

είχα γράψει με ένα τεράστιο πμ στον demelene την διαφορά της μιας εξέτασης με την άλλη.... θα το κάνω copy Παραυτα και θα το βάλω εδώ να το δεις...


επανέρχομαι σε 1 λεπτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ VS CVS (λήψη τροφοβλάστη)


Η αμνιοπαρακέντηση είναι μια εξέταση που γίνεται στον 5ο μήνα κύησης και δείχνει τυχών χρωμοσωματικές ανωμαλίες στο έμβρυο (σύνδρομο Ντάουν κλπ) και είναι σχεδόν υποχρεωτικό να την κάνει κάθε γυναίκα που μένει έγκυος για πρώτη φορά και έχει περάσει τα 35 γιατί στατιστικώς έχει περισσότερες πιθανότητες να γεννήσει άρρωστο παιδί :(
Σε αυτή την εξέταση με μία σύριγγα τρυπούν την κοιλιακή χώρα και παιρνουν υγρό απ τον αμνιακό σάκο όπου αυτό ακριβώς το υγρό εξετάζουν για να δώσουν τα αποτελέσματα.
Η μέθοδος αυτή, έχει ένα βαθμό επικινδυνότητας για αποβολή της τάξεως 0,5% :(

Η εξέταση που θα κάνω εγώ (CVS ή αλλιώς στα ελληνικά Λήψη Τροφοβλάστη) ... έχει την ίδια χρησιμοτητα περί χρωμοσωματικών ανωμαλιών αλλά εχει κάποιες δαφοροποιήσεις.
1) Γίνεται στον 3ο αντι για τον 5ο μήνα, πράγμα που σημαίνει ότι είναι πιο εύκολος ο τερματισμός της κύησης αν κάτι δεν πάει καλά (στον 3ο μήνα είναι απόξεση κοινώς έκτρωση ενώ στον 5ο μήνα τεχνιτή γέννα με πόνους κλπ :( και αυτός είναι και ο σημαντικότερος λόγος που γίνεται σαν εξέταση άλλωστε κι όχι η αμνιοπαρακέντηση)
2) δεν τρυπάνε τον αμνιακό σάκο, πράγμα αρκετά καλό, αλλά με τον ίδιο τρόπο (σύριγγα) παίρνουν δείγμα απ την άκρη του ίδιου του σάκου και του κάνουν βιοψία δεδομένου ότι ο αμνιακός σάκος και το έμβρυο είναι το ίδιο και το αυτό κύτταρο.
3) έχει ένα ελάχιστο περισσότερο βαθμό δυσκολίας και επικινδυνότητας για αποβολή :'( Μιλάμε πλέον για ένα ποσοστό της τάξεως 1% (που μπορεί να ακούγεται μικρό αλλά όταν μιλάμε για το .... παιδί σου, ξαφνικά σου ακούγεται τραγικά μεγάλο ποσοστό!)

Ξέρω ότι θα είμαι τάβλα γιατί ο γιατρός μου, μου ειπε οτι μετά την εξέταση θα πρέπει να είμαι 3 μέρες ξάπλα - τάβλα κι άλλες 3 μέρες μέσα στο σπίτι χαλαρή απ τον καναπέ στο κρεβάτι και τούμπαλιν....
:/:


Θες να μάθεις και το κόστος? :P
600 ευρώ στο ΙΑΣΩ και ΔΕΝ καλυπτεται απ τα ταμεία...
Τα ταμεία καλύπτουν την αμνιοπαρακέντηση... σου λένε απλά και στεγνά.... κάνε την εξέταση στον 5ο μήνα κι αν κάτι πάει στραβά... το γεννάς... δε βαριέσαι :mad:


αυτα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Επειδή με μπέρδεψε ο ιατρός μας.. σίγουρα έχω στίγμα και σίγουρα έχω πολύ χαμηλό σίδηρο- μου είχαν πει πως έχω σιδηροπενική αναιμία και υπέθεσα πως έχει και σχέση με το στίγμα..
Αυτό που λες γίνεται.Έχεις στίγμα μεσογειακής αναιμίας (όπως πολύς κόσμος άλλωστε, κι εγώ ανάμεσα σ'αυτούς) και έχεις και σιδηροπενική.Αλλά δε σχετίζονται.Αν πάρεις σίδηρο θα σου περάσει η σιδηροπενική.Το στίγμα συνήθως είναι εντελώς ασυμπτωματικό, ίσως να έχει κάποιος λίγο χαμηλότερο από το φυσιολογικό αιματοκρίτη και λίγο μικρότερα σε μέγεθος ερυθρά (υπόχρωμη μικροκυτταρική αναιμία) αλλά όχι τίποτα σπουδαίο.
Δυστυχώς, αν άκουσες για θεραπεία της μεσογειακής κατά την εγκυμοσύνη, είναι σίγουρα ράδιο αρβύλα, γιατί θεραπεία δεν υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Αν παντρευτείς γυναικολόγο σίγουρα δεν είναι και γυναικολόγος ΣΟΥ!
Αν δεν θες κιόλας να τον χάσεις!

Δεν είναι θέμα να τον χάσεις απλά δεν επιτρέπεται να σε ξεγεννήσει!Μπορεί μόνο νσ πσρακολουθεί!(όπως οποιοσδήποτε σύζηγος δηλαδή!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Επειδή με μπέρδεψε ο ιατρός μας.. σίγουρα έχω στίγμα και σίγουρα έχω πολύ χαμηλό σίδηρο- μου είχαν πει πως έχω σιδηροπενική αναιμία και υπέθεσα πως έχει και σχέση με το στίγμα..

Τεσπά.. για να απαντήσω σε αυτό που παράθεσα, γενικά δεν υπάρχει πρόβλημα XRZ, αλλά αν ο σύντροφός σου έχει κι εκείνος στίγμα, τότε θεωρητικά υπάρχει μια 25% πιθανότητα το παιδί να είναι άρρωστο με αναιμία (όχι με απλό στίγμα) και άρα να πρέπει να διακόψεις την κύηση. Ανά διαστήματα έχω ακούσει διάφορα για τρόπους θεραπείας ή πρόληψης κατά την εγκυμοσύνη, αλλά ποτέ δεν το έψαξα πιο πολύ, οπότε μπορεί να είναι και ράδιο-αρβύλα.. Σκοπεύω να πάω σε κάποιον ιατρό συντόμως, αλλά μιας και δεν έχω γενικά σκοπό να κάνω άμεσα παιδί, το έχω ψιλοαμελήσει..

Απ'όσο γνωρίζω το πρόβλημα είναι αν έχουν και οι δύο στίγμα ΜΕΣΣΟΓΕΙΑΚΗΣ αναιμίας! ΤΩΡΑ αν έχει μόνο η μητερα ξέρω πως είναι δύσκολο να κρατήσει μια εγκυμοσύνη (περίπου 1 στις 3 ολοκληρώνεται) συνήθως παθαίνει παλινδρόμηση , πράγμα που συμβαίνει νωρίς το πολύ στον 3ο μήνα. Οσο για το αν έχει ο πατέρας μόνο νομίζω πως είναι πολύ μικρά τα ποσοστά επικυνδηνότητας απλά το παιδί είναι πολύ πιθανό να γεννηθεί με το στίγμα(όχι όμως και να νοσεί)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
KE σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες σου, το ίδιο και εσένα faithplus1. (Όταν έλεγα πως είχα ακούσει για πρόληψη της ασθένειας κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης, εννοούσα μόνο για το έμβρυο φυσικά- εγώ δεν έχω την ασθένεια, έχω απλά το στίγμα. Που μάλλον αυτό κατάλαβες κι εσύ, οπότε συνεννοηθήκαμε!)

Τόρρυ, αυτό που λες για την παλινδρόμηση αν η μητέρα έχει το στίγμα, πρώτη φορά το ακούω και αμφιβάλλω πως ισχύει.. Ξέρω πολλές γυναίκες που είχαν στίγμα (δεν είχε ο σύντροφός τους) και έκαναν κανονικά παιδί χωρίς κανένα πρόβλημα. Το πρόβλημα απ' όσο ξέρω δημιουργείται μόνο αν έχουν και οι δύο γονείς το στίγμα!

Aντιγράφω:

Τι μπορούμε όμως να κάνουμε για να αποφύγουμε τη γέννηση παιδιού με μεσογειακή αναιμία;

Κατ' αρχάς, πρέπει να γνωρίζουμε εάν έχουμε το στίγμα της μεσογειακής αναιμίας.
Αυτό απαιτεί μια απλή εξέταση αίματος που γίνεται σε ειδικά κέντρα με τον κατάλληλο εξοπλισμό και είναι δωρεάν για όλους μας. Η εξέταση είναι απολύτως αναγκαία όταν στην οικογένειά μας υπάρχουν ήδη άτομα με μεσογειακή ή άλλες κληρονομικές αναιμίες. Είναι επίσης καλό να γίνεται υποχρεωτικά πριν από το γάμο ή όταν ένα ζευγάρι αποφασίσει να κάνει παιδί.

Τι γίνεται όμως όταν σε ένα ζευγάρι και οι δύο έχουν το στίγμα της μεσογειακής αναιμίας; Με μια έγκαιρη προγεννητική εξέταση που γίνεται στη 10-12η εβδομάδα της κύησης είναι δυνατόν να εξακριβωθεί αν το παιδί πάσχει από τη βαριά μορφή της νόσου ή όχι. Στη συνέχεια, αν το έμβρυο είναι βέβαιο ότι θα νοσήσει, δίνεται η δυνατότητα στους γονείς να διακόψουν την κύηση. Τέτοιες εξελιγμένες μέθοδοι προγεννητικής διάγνωσης αλλά και η αρωγή της πολιτείας μέσω της ενημέρωσης των υποψήφιων γονέων είχαν ως αποτέλεσμα τη μείωση στη χώρα μας των γεννήσεων παιδιών με μεσογειακή αναιμία (δέκα παιδιά το χρόνο).

Οι νέες εξελίξεις από το χώρο της επιστήμης και η χρήση μεθόδων της βιοτεχνολογίας και της μοριακής γενετικής υπόσχονται ότι σύντομα δεν θα γεννιούνται πλέον παιδιά με μεσογειακή αναιμία. Μέχρι τότε η μόνη αντιμετώπιση είναι η σωστή πρόληψη.

Πηγή: https://health.in.gr/print.asp?lngArticleID=39016

(Μιλάμε τρελάθηκα από την χαρά μου.. 10η με 12η εβδομάδα κύησης λέει, άρα αν βγεί θετικό, κάνεις έκτρωση.. Όχι δεν είμαι τρελή και δεν θα θέλω να κάνω έκτρωση, αλλά το προτιμώ από το να ζήσω μια γέννα και να πεθάνει το μωρό επειδή δεν θα είναι ανεπτυγμένο..)

Τεσπά, φτάνει πια με το οφφ τόπικ, συγγνώμη ΚΕ μου για τα άσχετα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
σιγά βρε! όχι και συγγνώμη επειδή δεν είδες το θέμα ώστε να μου ευχηθείς!!!


σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σου :)
Το σωστό είναι Lilith -> :beating: <-ΚΑΚΗΕΠΙΡΡΟΗ :clapup: :P :whistle:
Δεν ξέρω αλλά πολύ μαρέσει αυτό το smiley!

Δεν είναι θέμα να τον χάσεις απλά δεν επιτρέπεται να σε ξεγεννήσει!Μπορεί μόνο νσ πσρακολουθεί!(όπως οποιοσδήποτε σύζηγος δηλαδή!)
Ωχ σοβαρά? Δεν το ήξερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top