Μαστορέματα κι επισκευές: Είναι θέμα φύλου;

Felice

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Felice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γραμματέας και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Στο σπίτι μας μαστορεύω κυρίως εγώ και ο σύντροφος κάνει το μαγείρεμα... :hmm:
Δεν προσπαθώ να υποστηρίξω οτι πρέπει ντε και καλα η γυναίκα να κάνει γυναικείες δουλειες και ο άνδρας ανδρικες. Απλα θέλω να πω οτι ο άνδρας ανεξαρτήτα πως βοηθάει μέσα στο σπίτι πρέπει να σου αποπνέει εναν αέρα ότι οτιδήποτε συμβεί στην κοινη σου πορεία μ'αυτόν θα μπορέσει να ανταποκριθεί και να σταθεί δίπλα σου(βέβαια το ίδιο ισχύει και για τις γυναίκες).Εάν δεν εινα ικανος για τα απλά καθημερινά πράγματα και ζητάει βοήθεια ακόμα και γιαυτά, τότε πως θα σου σταθεί στις πραγματικές αναποδιές της ζωής?Εάν ζητάει βοήθεια για αυτά τα απλα καθημερινά πράγματα (μαστορικά εννοώ) τοτε ειναι σιγουρότατο ότι όταν συμβει κάτι πραγματικά σοβαρό πάλι βοήθεια θα ζητήσει.
Ο άνδρας πρέπει να αποπνέει σιγουρια και ασφάλεια.
Δεν παίζουν ρόλο ούτε τα χρηματά του ούτε η ομορφιά του.
Έστω για εμένα:/:



Σημείωση Editor:
Το μήνυμα μεταφέρθηκε εδώ από διάσπαση του θέματος: Τι είναι αυτό που κάνει τη γυναίκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,499 μηνύματα.
Πως εχεις αυτήν την ψευδαίσθηση οτι όπως λές εσύ "με τούμπαρες" ? Δεν σε καταλαβαίνω.

Δεν πειράζει!:)

Πρώτον εάν ειχες διαβάσει ψυχολογία

Δεν έχω διαβάσει! Οπότε πας να παίξεις μπάλα εκεί που σε επιστημονικό επίπεδο είμαι ομολογουμένως μη σχετικός. Σε προσκαλώ όμως να κάνουμε έναν διάλογο εκεί που μπορούμε να παραθέσουμε επιχειρήματα και οι δυο. Δεν το βρίσκεις πιό δίκαιο;;)

Και όχι γιατι, οπως ΕΣΥ αναφέρεις χωρις να με γνωρίζεις προσωπικά καθόλου, τον θέλω για να μου κάνει όλες τις επισκευές . Εγώ δεν θα αναφερθώ στο τι δουλειες γνωρίζω να κάνω γιατί πολύ απλά δεν με ενδιαφέρει να σου αποδείξω κάτι.

Αντιδράς έτσι σε κάθε λογοπαίγνιο που σου προσφέρουν;;)

Εσύ γιατί ανέφερες όσα ανέφερες για τις Σέρβες και τις Ρουμάνες πριν που τις έλεγες εμμέσως πλην σαφώς καιροσκόπες αντραρπάχτρες, χωρίς να τις γνωρίζεις προσωπικά καθόλου; Δυο μέτρα και δυο σταθμά; Δε θέλω να πιστεύω ότι γίνεσαι ρατσίστρια...:)

Από ότι γράφεις υποστηρίζεις οτι για εσένα η εικόνα της σύγχρονης γυναίκας είναι μια γυναίκα που ξέρει και γνωρίζει να μαστορεύει στο σπίτι και οτι αυτό ειναι ενα προσον της γυναίκας που θα ήθελες να έχει.

Γράφω αυτά:

https://www.e-steki.gr/showpost.php?p=2272269&postcount=23

Επίσης αναφέρεσαι οτι φρόντισες καλύτερα την εμφανισή σου έτσι ώστε να καταφέρεις να μπορείς να γνωρίσεις κοπέλες μια άλλης όπως αναφέρεις εσύ κατηγορίας να το πω?Πες μου οτι γνωρισες πανέμορφη ψηλή ξανθιά που να ειναι και φοβερά εμφανίσημη και δυναμική και επιχειρηματίας αλλα και ταυτόχρονα να γνωρίζει να μαστορέυει τα παντα σε ένα σπίτι ? Πες μου το?

Στο λέω, αλλά αντί για ξανθιά ήταν μελαχρινή. Προτιμώ τις μελαχρινές!:redface:





Σημείωση Editor:
Το μήνυμα μεταφέρθηκε εδώ από διάσπαση του θέματος: Τι είναι αυτό που κάνει τη γυναίκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δεν προσπαθώ να υποστηρίξω οτι πρέπει ντε και καλα η γυναίκα να κάνει γυναικείες δουλειες και ο άνδρας ανδρικες. Απλα θέλω να πω οτι ο άνδρας ανεξαρτήτα πως βοηθάει μέσα στο σπίτι πρέπει να σου αποπνέει εναν αέρα ότι οτιδήποτε συμβεί στην κοινη σου πορεία μ'αυτόν θα μπορέσει να ανταποκριθεί και να σταθεί δίπλα σου(βέβαια το ίδιο ισχύει και για τις γυναίκες).Εάν δεν εινα ικανος για τα απλά καθημερινά πράγματα και ζητάει βοήθεια ακόμα και γιαυτά, τότε πως θα σου σταθεί στις πραγματικές αναποδιές της ζωής?Εάν ζητάει βοήθεια για αυτά τα απλα καθημερινά πράγματα (μαστορικά εννοώ) τοτε ειναι σιγουρότατο ότι όταν συμβει κάτι πραγματικά σοβαρό πάλι βοήθεια θα ζητήσει.
Ο άνδρας πρέπει να αποπνέει σιγουρια και ασφάλεια.
Δεν παίζουν ρόλο ούτε τα χρηματά του ούτε η ομορφιά του.
Έστω για εμένα:/:

Δηλαδη εσυ θεωρεις πως η σιγουρια και ασφαλεια που θα σε κανει να νοιωσεις ενας ανδρας εχει να κανει με τα μαστορεματα και οτι εαν δεν μπορει να ανταποκριθει σε αυτα, τοτε αποκλειεται να μπορει να αντιποκριθει σε κατι πιο σημαντικο...
Αρα βασει αυτης της λογικης αντιστοιχα και η γυναικα που δεν ασχολειται με τα οικιακα, τοτε κι εκεινη δεν αποπνεει ασφαλεια και δεν θα μπορεσει να σταθει στον συντροφο της στην περιπτωση εκεινη που θα εμφανιστει καποιο προβλημα...
Καταλαβαινεις φανταζομαι πως οι καθημερινες εργασιες σε ενα νοικοκυριο δεν ειναι θεμα ικανοτητας, αλλα θελησης...σωστα? Κι οτι αυτο που εχει σημασια ειναι να γινεται καταμερισμος των εργασιων αυτων κατοπιν συνεννοησης του ζευγαριου βασει αυτων που ηδη γνωριζει και εχει διαθεση να μαθει?
Ακομα δεν μπορω να καταλαβω πως συνδεεις τις καθημερινες εργασιες ενος νοικοκυριου με τη σιγουρια και την ασφαλεια. Εαν δλδ εγω δεν ασχολουμαι με τα οικιακα, τοτε ειναι σιγουρο πως δεν ειμαι ικανη να αντιμετωπισω καποιο αλλο προβλημα που μπορει να προκυψει στην οικογενεια μου...δεν ειναι παραλογο?



Σημείωση Editor:
Το μήνυμα μεταφέρθηκε εδώ από διάσπαση του θέματος: Τι είναι αυτό που κάνει τη γυναίκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
.......Εάν δεν εινα ικανος για τα απλά καθημερινά πράγματα και ζητάει βοήθεια ακόμα και γιαυτά, τότε πως θα σου σταθεί στις πραγματικές αναποδιές της ζωής?Εάν ζητάει βοήθεια για αυτά τα απλα καθημερινά πράγματα (μαστορικά εννοώ) τοτε ειναι σιγουρότατο ότι όταν συμβει κάτι πραγματικά σοβαρό πάλι βοήθεια θα ζητήσει...........
Λοιπόν αρχίζω να ανεβάζω λάδια... ποιός σου είπε ότι η ικανότητα λύσης κάποιων πρακτικών προβλημάτων μαστορέματος δίνει στον άνθρωπο την ΨΥΧΙΚΗ δύναμη να αντιμετωπίσει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ προβλήματα?
Υπάρχουν άντρες που δεν πιάνουν τα χέρια τους στα ηλεκτρικά αλλά έχουν ξεσκατίσει τους δικούς τους αρρώστους και άντρες που βγαίνουν για κυνήγι (το απαύγασμα της αντρίλας) και δεν πάνε να δουν την μάνα ή την γυναίκα τους στο νοσοκομείο γιατί φοβούνται τα νοσοκομεία! Δυό μέτρα άντρακλες οι οποίοι λιποθυμάνε μπροστά στη βελόνα αλλά ξέρουν να σου φτιάξουν το καζανάκι. "Ηλεκτρολόγοι" που δεν θα σε αντέξουν στο πένθος σου ή στην αποτυχία σου στη δουλειά... γιατί η άσχημη διάθεση σου τους νευριάζει.
ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ?
Δεν λέω... καλό είναι όλοι μας να κάνουμε όσο πιο πολλά πράγματα μπορούμε μόνοι μας αλλά κι ο κάθε άνθρωπος έχει άλλα ταλέντα κι άλλα πράγματα που δεν του πάνε να κάνει... και τίποτα από αυτά δεν έχει σχέση με την δύναμη της ψυχής του.



Σημείωση Editor:
Το μήνυμα μεταφέρθηκε εδώ από διάσπαση του θέματος: Τι είναι αυτό που κάνει τη γυναίκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν προσπαθώ να υποστηρίξω οτι πρέπει ντε και καλα η γυναίκα να κάνει γυναικείες δουλειες και ο άνδρας ανδρικες. Απλα θέλω να πω οτι ο άνδρας ανεξαρτήτα πως βοηθάει μέσα στο σπίτι πρέπει να σου αποπνέει εναν αέρα ότι οτιδήποτε συμβεί στην κοινη σου πορεία μ'αυτόν θα μπορέσει να ανταποκριθεί και να σταθεί δίπλα σου(βέβαια το ίδιο ισχύει και για τις γυναίκες).Εάν δεν εινα ικανος για τα απλά καθημερινά πράγματα και ζητάει βοήθεια ακόμα και γιαυτά, τότε πως θα σου σταθεί στις πραγματικές αναποδιές της ζωής?Εάν ζητάει βοήθεια για αυτά τα απλα καθημερινά πράγματα (μαστορικά εννοώ) τοτε ειναι σιγουρότατο ότι όταν συμβει κάτι πραγματικά σοβαρό πάλι βοήθεια θα ζητήσει.
Ο άνδρας πρέπει να αποπνέει σιγουρια και ασφάλεια.
Δεν παίζουν ρόλο ούτε τα χρηματά του ούτε η ομορφιά του.
Έστω για εμένα:/:

Ο τελευταίος λόγος που μαστορεύει κάποιος, είναι η εξασφάλιση κοινωνικής ταυτότητας και η πιστοποίηση ότι αντέχει στις δυσκολίες. Πέραν της πρακτικής αναγκαιότητας είναι ευχαρίστηση και διασκέδαση για κάποιους να μαστορεύουν.

Οι σοβαρές αναποδιές της ζωής, συνήθως απαιτούν ψυχική δύναμη και πνευματική καθαρότητα, παρά μυική δύναμη και επιδεξιότητα.

Για παράδειγμα, ο πατέρας μου ο οποίος ήταν δεινός μάστορας, (απ' αυτόν έμαθα άλλωστε να μαστορεύω) λιγοψυχούσε εύκολα στη θέα αίματος, με αποτέλεσμα όταν η μητέρα μου είχε ένα αιμορραγικό περιστατικό, να λιποθυμήσει και να μην καταφέρει να της προσφέρει τη βοήθειά του.

Επίσης, θεωρώ πως είναι καιρός να απενοχοποιήσουμε την αναζήτηση βοήθειας.
Δεν είναι κακό να ζητάς βοήθεια όταν γνωρίζεις πως τη χρειάζεσαι. Κακό είναι να μην τη ζητάς ενώ την έχεις ανάγκη.
Το να μπορείς να αξιολογήσεις δε, πότε χρειάζεσαι βοήθεια και να τη ζητήσεις, είναι ίσως μια τέχνη που ξεπερνά σε επιδεξιότητα και τον πιο ταλαντούχο μάστορα.



Σημείωση Editor:
Το μήνυμα μεταφέρθηκε εδώ από διάσπαση του θέματος: Τι είναι αυτό που κάνει τη γυναίκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Felice

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Felice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γραμματέας και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Ο τελευταίος λόγος που μαστορεύει κάποιος, είναι η εξασφάλιση κοινωνικής ταυτότητας και η πιστοποίηση ότι αντέχει στις δυσκολίες. Πέραν της πρακτικής αναγκαιότητας είναι ευχαρίστηση και διασκέδαση για κάποιους να μαστορεύουν.
Πάνω σε αυτό σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατι και για εμένα αποτελεί μεγάλη ευχαρίστηση:clapup: να δημιουργώ/επισκευάζω πράγματα.Οτιδήποτε μπορεί να είναι αυτό , από την απλή βρύση στο μπάνιο μέχρι και να βάλω πλακάκια στην κουζίνα. Σε κάνει και αισθάνεσαι άξιος άνθρωπος.

Οι σοβαρές αναποδιές της ζωής, συνήθως απαιτούν ψυχική δύναμη και πνευματική καθαρότητα, παρά μυική δύναμη και επιδεξιότητα.
Σωστό, αν και λίγη επιδεξιότητα χρειάζεται στην σημερινη μας βρώμικη κοινωνία. Ιδιαίτερα οταν εχεις να κάνεις με τα νοσοκομεια.

Για παράδειγμα, ο πατέρας μου ο οποίος ήταν δεινός μάστορας, (απ' αυτόν έμαθα άλλωστε να μαστορεύω) λιγοψυχούσε εύκολα στη θέα αίματος, με αποτέλεσμα όταν η μητέρα μου είχε ένα αιμορραγικό περιστατικό, να λιποθυμήσει και να μην καταφέρει να της προσφέρει τη βοήθειά του.
Εντάξει ρε σύ του έτυχε του ανθρωπου (είναι άλλωστε γνωστό ότι όλοι οι άνδρες φοβούνται το αίμα), αυτό δεν σημαινει οτι παντα στην ζωή του λιποψυχούσε.

Επίσης, θεωρώ πως είναι καιρός να απενοχοποιήσουμε την αναζήτηση βοήθειας.
Δεν είναι κακό να ζητάς βοήθεια όταν γνωρίζεις πως τη χρειάζεσαι. Κακό είναι να μην τη ζητάς ενώ την έχεις ανάγκη.
Το να μπορείς να αξιολογήσεις δε, πότε χρειάζεσαι βοήθεια και να τη ζητήσεις, είναι ίσως μια τέχνη που ξεπερνά σε επιδεξιότητα και τον πιο ταλαντούχο μάστορα.
Ναι αυτό που γράφεις είναι σωστό. Εγω ομως δεν μίλησα για τα θεματα που σίγουρα θα χρειαστεί οπωσδήποτε κάποιος μάστορας. Απλά αναφέρθηκα στα απλά και καθημερινά, λαμπα, ασφάλεια, απλά υδραυλικά, επιδιορθωση επίπλων και σπιτιού.




Σημείωση Editor:
Το μήνυμα μεταφέρθηκε εδώ από διάσπαση του θέματος: Τι είναι αυτό που κάνει τη γυναίκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Δεν προσπαθώ να υποστηρίξω οτι πρέπει ντε και καλα η γυναίκα να κάνει γυναικείες δουλειες και ο άνδρας ανδρικες. Απλα θέλω να πω οτι ο άνδρας ανεξαρτήτα πως βοηθάει μέσα στο σπίτι πρέπει να σου αποπνέει εναν αέρα ότι οτιδήποτε συμβεί στην κοινη σου πορεία μ'αυτόν θα μπορέσει να ανταποκριθεί και να σταθεί δίπλα σου(βέβαια το ίδιο ισχύει και για τις γυναίκες).Εάν δεν εινα ικανος για τα απλά καθημερινά πράγματα και ζητάει βοήθεια ακόμα και γιαυτά, τότε πως θα σου σταθεί στις πραγματικές αναποδιές της ζωής?Εάν ζητάει βοήθεια για αυτά τα απλα καθημερινά πράγματα (μαστορικά εννοώ) τοτε ειναι σιγουρότατο ότι όταν συμβει κάτι πραγματικά σοβαρό πάλι βοήθεια θα ζητήσει.
Ο άνδρας πρέπει να αποπνέει σιγουρια και ασφάλεια.
Δεν παίζουν ρόλο ούτε τα χρηματά του ούτε η ομορφιά του.
Έστω για εμένα:/:


Δεν αντέχω, θα το πω!

Τα μοναδικά αρσενικά που συνδυάζουν και μυϊκή δύναμη και πλούσιο συναισθηματικό κόσμο και την διαρκή σωματική και νοητική εγρήγορση και νηφαλιότητα να βρίσκονται δίπλα σου όποτε τα χρειαστείς είτε ως βλέμμα γεμάτο αγάπη είτε ως δόντια-φονιάδες είναι τα εξής:
Rottweiler, Pittbul, Doberman, Γερμανικοί Ποιμενικοί, Ελληνικοί Ποιμενικοί, Dogo Argentino, Mastino Napolitano , Malinois, κλπ μην το καταλήξω σε απογραφή μεγαλόσωμων φυλών γιατί δεν το 'χω σε τίποτα. :P
(αρνητικές ψήφοι ευπρόσδεκτες, αν συνοδεύονται και από επιχειρήματα, ακόμα καλύτερα)

Από εκεί και πέρα, όπως είπαν και οι προλαλήσασες, κάθε άνθρωπος έχει τα δυνατά και τα αδύνατα σημεία του. Το να πιάνουν τα χέρια του δεν σημαίνει ότι θα αντέξει/μπορέσει/διατεθεί να σε στηρίξει όταν έχεις ανάγκη από συναισθηματική βοήθεια, όπως και το να έχει κάποιος πλούσιο συναισθηματικό κόσμο δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα έχει πάντα τη δυνατότητα να παίζει και το Bob το μάστορα.

Το ζήτημα κατ' εμέ είναι να μπορείς να σταθείς εσύ στα πόδια σου, αυτόνομη και αυτάρκης και να βρίσκεσαι σε μια σχέση με γνώμονα τί δίνεις εσύ. Εάν και ο άλλος βρίσκεται στην ίδια σχέση με γνώμονα τί δίνει αυτός, τότε σίγουρα θα βρείτε αυτό που χρειάζεται ο ένας από τον άλλον.



Σημείωση Editor:
Το μήνυμα μεταφέρθηκε εδώ από διάσπαση του θέματος: Τι είναι αυτό που κάνει τη γυναίκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Felice

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Felice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γραμματέας και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Δηλαδη εσυ θεωρεις πως η σιγουρια και ασφαλεια που θα σε κανει να νοιωσεις ενας ανδρας εχει να κανει με τα μαστορεματα και οτι εαν δεν μπορει να ανταποκριθει σε αυτα, τοτε αποκλειεται να μπορει να αντιποκριθει σε κατι πιο σημαντικο...
Αρα βασει αυτης της λογικης αντιστοιχα και η γυναικα που δεν ασχολειται με τα οικιακα, τοτε κι εκεινη δεν αποπνεει ασφαλεια και δεν θα μπορεσει να σταθει στον συντροφο της στην περιπτωση εκεινη που θα εμφανιστει καποιο προβλημα...
Καταλαβαινεις φανταζομαι πως οι καθημερινες εργασιες σε ενα νοικοκυριο δεν ειναι θεμα ικανοτητας, αλλα θελησης...σωστα? Κι οτι αυτο που εχει σημασια ειναι να γινεται καταμερισμος των εργασιων αυτων κατοπιν συνεννοησης του ζευγαριου βασει αυτων που ηδη γνωριζει και εχει διαθεση να μαθει?
Ακομα δεν μπορω να καταλαβω πως συνδεεις τις καθημερινες εργασιες ενος νοικοκυριου με τη σιγουρια και την ασφαλεια. Εαν δλδ εγω δεν ασχολουμαι με τα οικιακα, τοτε ειναι σιγουρο πως δεν ειμαι ικανη να αντιμετωπισω καποιο αλλο προβλημα που μπορει να προκυψει στην οικογενεια μου...δεν ειναι παραλογο?
Δεν έθιξα εγω το θεμα του η γυναικα να κανει το νοικοκυριο και αυτός τα μαστορικά.Αλλος αναφέρθηκε.
Απλα ότι ένας από τους τρόπους που ο άνδρας βγάζει την αρενωποτητα του είναι και αυτός, εάν ειναι άξιος στο να φτιαξει κάτι. Επισης μίλησα καθαρά προσωπικά οτι για εμενα ειναι απαράιτητο.
Σχετικα με το τι έχει μάθει ο κάθε άνθρωπος να δημιουργει και αναλαμβάνει στην ζωή του είναι καθαρά ξεκάθαρο οτι ανήκουμε σε τελειως διαφορετικες κατηγορίες. Πράγμα το οποίο ειναι σίγουρο οτι θα μας φέρει σε διαφωνία. Γιαυτό σέβομαι την γνώμη σου πάνω σε αυτό οπως περιμένω να σεβαστείς και την δικιά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Felice

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Felice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γραμματέας και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Δεν αντέχω, θα το πω!

Τα μοναδικά αρσενικά που συνδυάζουν και μυϊκή δύναμη και πλούσιο συναισθηματικό κόσμο και την διαρκή σωματική και νοητική εγρήγορση και νηφαλιότητα να βρίσκονται δίπλα σου όποτε τα χρειαστείς είτε ως βλέμμα γεμάτο αγάπη είτε ως δόντια-φονιάδες είναι τα εξής:
Rottweiler, Pittbul, Doberman, Γερμανικοί Ποιμενικοί, Ελληνικοί Ποιμενικοί, Dogo Argentino, Mastino Napolitano , Malinois, κλπ μην το καταλήξω σε απογραφή μεγαλόσωμων φυλών γιατί δεν το 'χω σε τίποτα. :P
(αρνητικές ψήφοι ευπρόσδεκτες, αν συνοδεύονται και από επιχειρήματα, ακόμα καλύτερα)

Από εκεί και πέρα, όπως είπαν και οι προλαλήσασες, κάθε άνθρωπος έχει τα δυνατά και τα αδύνατα σημεία του. Το να πιάνουν τα χέρια του δεν σημαίνει ότι θα αντέξει/μπορέσει/διατεθεί να σε στηρίξει όταν έχεις ανάγκη από συναισθηματική βοήθεια, όπως και το να έχει κάποιος πλούσιο συναισθηματικό κόσμο δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα έχει πάντα τη δυνατότητα να παίζει και το Bob το μάστορα.

Το ζήτημα κατ' εμέ είναι να μπορείς να σταθείς εσύ στα πόδια σου, αυτόνομη και αυτάρκης και να βρίσκεσαι σε μια σχέση με γνώμονα τί δίνεις εσύ. Εάν και ο άλλος βρίσκεται στην ίδια σχέση με γνώμονα τί δίνει αυτός, τότε σίγουρα θα βρείτε αυτό που χρειάζεται ο ένας από τον άλλον.



Σημείωση Editor:
Το μήνυμα μεταφέρθηκε εδώ από διάσπαση του θέματος: Τι είναι αυτό που κάνει τη γυναίκα
Αυτό ειναι σωστό οτι για να πετύχει μία σχέση πρέπει και οι δύο να προσφέρουν με τον τρόπο τους.
Έγω δεν μίλησα καθόλου για μυϊκή δύναμη,πλούσιο συναισθηματικό κόσμο και διαρκή σωματική και νοητική εγρήγορση. Για εναν απλό άνδρα που να είναι άξιος στην δουλειά του ,σωστός σύζυγος αλλα και συχρόνως άμα σου τύχει κάτι στο σπίτι να πιάνουν και κομματάκι τα χέρια του να το φτιάξει.ΚΑΙ αναφέρθηκα συγκεκριμένα ότι για εμένα προσωπικά αυτό ειναι πολύ σημαντικό. Εάν εγω μπορώ να χτισω μια μάνδρα ολόκληρη και αυτός δεν μπορεί να πιάσει ούτε ένα κατσαβίδι να τον βράσω. Μήπως οι ρόλοι στην σημερινή μας κοινωνία αντί να μοιραστούν ίσα έχουν αρχίσει και αντιστρέφονται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Felice

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Felice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γραμματέας και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Δεν πειράζει!:)
Ναι! αυτό δεν το δηλώνουμε ξερά αλλα πρέπει να το αποδεικνύουμε κιόλας γιατι άμα ειναι έτσι και εγω ίσως άμα με εκαιγε τόσο πολύ όσο εσένα να δήλωνα οτι σε εχω "τουμπάρει".

Δεν έχω διαβάσει! Οπότε πας να παίξεις μπάλα εκεί που σε επιστημονικό επίπεδο είμαι ομολογουμένως μη σχετικός. Σε προσκαλώ όμως να κάνουμε έναν διάλογο εκεί που μπορούμε να παραθέσουμε επιχειρήματα και οι δυο. Δεν το βρίσκεις πιό δίκαιο;;)
Δεν μίλησα με κανέναν ιατρικό όρο.

Αντιδράς έτσι σε κάθε λογοπαίγνιο που σου προσφέρουν;;)
Ποιο λογοπαίγνιο??????????
Διάλογο κανουμε.Είσαι ελευθερος να πιστεύεις οτι θέλεις για την ευφράδεια σου:whistle:

Εσύ γιατί ανέφερες όσα ανέφερες για τις Σέρβες και τις Ρουμάνες πριν που τις έλεγες εμμέσως πλην σαφώς καιροσκόπες αντραρπάχτρες, χωρίς να τις γνωρίζεις προσωπικά καθόλου; Δυο μέτρα και δυο σταθμά; Δε θέλω να πιστεύω ότι γίνεσαι ρατσίστρια...:)
Εαν θυμόσουν τι έχω γράψει παραπάνω δηλωνω ότι ναι πράγματι δηλώνω Ρατσίστρια με αυτήν την κατηγορία των γυναικων.
Για περαιτέρω λεπτομερειες πάνω σε αυτό το θέμα διάβασε τι εχω απαντήσει.



Ναι αλλα επίσης έγραψες ότι για εσένα η εικόνα της σύγχρονης γυναίκας είναι να ξέρει να κάνει τα πάντα έτσι ώστε να μην χρειαζεται να ΑΠΑΙΤΕΙ τίποτα από κανέναν .


Στο λέω, αλλά αντί για ξανθιά ήταν μελαχρινή. Προτιμώ τις μελαχρινές!:redface:
Whatever!:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Για παράδειγμα, ο πατέρας μου ο οποίος ήταν δεινός μάστορας, (απ' αυτόν έμαθα άλλωστε να μαστορεύω) λιγοψυχούσε εύκολα στη θέα αίματος, με αποτέλεσμα όταν η μητέρα μου είχε ένα αιμορραγικό περιστατικό, να λιποθυμήσει και να μην καταφέρει να της προσφέρει τη βοήθειά του.
συμβαινει αυτο..και εγω τεχνικος στη φυση μου ετσι ειμαι...μπορω να χωθω σε οτιδηποτε μηχανηματα αλλα αμα δω πολυ αιμα και εγχειρησεις μετα απο λιγο πεφτω κατω...

δεν ειναι μεγαλη δυναμη ιδιαιτερα το μαστορεμα...απλα ο κανονας συμφωνα με ολα οσα ξερουμε και απο την πραξη και απο πολλες ερευνες και παρατηρησεις ειναι οτι οι ανδρες κατα κανονα πιανουν καλυτερα τα μηχανικα τεχνικα ζητηματα απο τις γυναικες..ειναι θεμα εγκεφαλου..για να καταλαβεις μικρος ζηταγα "γαργαλεια ":P (εργαλεια)για παιχνιδια απο τους γονεις μου χωρις να ειναι τεχνικοι καθολου οι γονεις μου..

και isiliel μπραβο σου που κενεις τοσες δουλειες..για να καταλαβεις εγω δεν εχω τρυπησει με τρυπανι ακομα..δεν ετυχε....αλλα μου αρεσει και αχολουμαι οτιδηποτε αμηχανικο απο αυτοκινητα μεχρι υπολογιστες..

παντως θελει μυικη δυναμη αρκετη να βιδωσεις πολλες βιδες πχ..εγω που ειμαι 100 κιλα στα ελαφρα μου..πιανεται το χερι μου πολυ οταν βιδωσω και σφιξω πολλες με το κατσαβιδι(οταν εχω συναρμολογησει αρκετα επιπλα που αγοραζω πχ)..

οποτε και εσυ ακομα δεν νομιζω να εχεις τοσες αντοχες οσο ενας ανδρας..
σημερα βεβαια με τα ηλεκτρικα τρυπανια και κατσαβιδια ισως ειναι πιο ευκολα τα πραγματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
παντως θελει μυικη δυναμη αρκετη να βιδωσεις πολλες βιδες πχ..εγω που ειμαι 100 κιλα στα ελαφρα μου..πιανεται το χερι μου πολυ οταν βιδωσω και σφιξω πολλες με το κατσαβιδι(οταν εχω συναρμολογησει αρκετα επιπλα που αγοραζω πχ)..

οποτε και εσυ ακομα δεν νομιζω να εχεις τοσες αντοχες οσο ενας ανδρας..
σημερα βεβαια με τα ηλεκτρικα τρυπανια και κατσαβιδια ισως ειναι πιο ευκολα τα πραγματα..

και γι'αυτό αγοράζεις ένα καταπληκτικό "μηχανικό" κατσαβίδι και πατώντας ένα τόσο δα κουμπάκι βιδώνεις ότι θέλεις με ... 0 κούραση...

tg η τεχνολογία βοηθάει να ξεπεραστούν ακόμα και σε πρακτικό επίπεδο αυτές οι παρωχημένες αντιλήψεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,499 μηνύματα.
Ναι! αυτό δεν το δηλώνουμε ξερά αλλα πρέπει να το αποδεικνύουμε κιόλας γιατι άμα ειναι έτσι και εγω ίσως άμα με εκαιγε τόσο πολύ όσο εσένα να δήλωνα οτι σε εχω "τουμπάρει".

Άμα με έκαιγε, δε θα προσπαθούσα να το λήξω με ένα "δεν πειράζει". Αμα δεν σε έκαιγε, δε θα με προκαλούσες τώρα να στο αποδείξω. ;)

Δεν μίλησα με κανέναν ιατρικό όρο.



Εγώ όμως παραμένω ακόμα παντελώς άσχετος από ψυχολογία. Ούτε μελέτες έχω διαβάσει, ούτε τίποτα. Θα συζητήσουμε σε κοινή βάση ναι ή όχι; Μάλλον όχι, οπότε ας το λήξουμε εδώ το σεμνό τελετίδιον!:)

Ποιο λογοπαίγνιο??????????
Διάλογο κανουμε.Είσαι ελευθερος να πιστεύεις οτι θέλεις για την ευφράδεια σου:whistle:

Καλύτερα να έχω αμφιλεγόμενη από ένα άτομο ευφράδεια, παρά επιβεβαιωμένη από πολλά άτομα αυθάδεια!:)

Εαν θυμόσουν τι έχω γράψει παραπάνω δηλωνω ότι ναι πράγματι δηλώνω Ρατσίστρια με αυτήν την κατηγορία των γυναικων.
Για περαιτέρω λεπτομερειες πάνω σε αυτό το θέμα διάβασε τι εχω απαντήσει.

Νομίζω είμαι πλήρης, δε θα εντρυφήσω!:P


Ναι αλλα επίσης έγραψες ότι για εσένα η εικόνα της σύγχρονης γυναίκας είναι να ξέρει να κάνει τα πάντα έτσι ώστε να μην χρειαζεται να ΑΠΑΙΤΕΙ τίποτα από κανέναν .

Έγραψα ότι η γυναίκα του λογοπαιγνίου που δεν ξέρει να κάνει τίποτα και απαιτεί τα πάντα από τους πάντες, δεν είναι αυτή που θέλω. Αυτό δε σημαίνει ότι θέλω να ξέρει τα πάντα.

Πρώτον, γιατί ποιός είμαι εγώ που θα ζητήσω από τον άλλο άνθρωπο να ξέρει τα πάντα, τη στιγμη που δεν το έχω κάνει αυτό για μένα και...

Δεύτερον γιατί το "Δεν μ αρέσει να μην ξέρει η γυναίκα τίποτα" δε συνεπάγεται "μ' αρέσει να ξέρει τα πάντα". Μπορεί να θέλω απλά να γνωρίζει μέσες άκρες 10-20 πράγματα.


Α, κατάλαβα! Ξανθιά ε;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Καλύτερα να έχω αμφιλεγόμενη από ένα άτομο ευφράδεια, παρά επιβεβαιωμένη από πολλά άτομα αυθάδεια!:)

Το αντίθετο του ευφράδεια δεν είναι η αυθάδεια (δεν ξέρω ποιο είναι πφφ)

Σόρρυ για την παρεμπόδιση της σεμνής αυτής τελετής, συνεχίστε παρακαλώ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Φρικη:P
Δε θα ξεχασω την πρωτη φορα που αναγκαστηκα να αλλαξω μονη μου λαστιχα ουτε τη λαμπα που πηγα να βγαλω χωρις να χω κλεισει τον γενικο, πεταχτηκα αστραπιαια:P επισης να ξεβουλωνω κατι τρυπες με ενα πραμα (δε θυμαμαι, εχει ονομα) και διαφορα αλλα.

Ναι, ναι, τα καταφερνω και νιωθω πολυ περηφανη, τα κανω ολα και συμφερω αμα λαχει:D
Μπορει να παλευω ωρα, αλλα κλεινω την υποθεση, πολυ πεισμα.:P

Μαρεσουν τα μαστορεματα, ενταξει θα ηθελα και ο φιλος μου να ξερει παραπανω απο μενα, αλλα αμα δεν ξερει δε θα τον κρεμασω κιολας, θα του μαθω.:P Προτιμω να με μαθαινει ομως, οκευ κλασσικη γυναικα, αλλα αυτο δε σημαινει τιποτα. Ολα αυτα αλλαζουν , διορθωνονται, μαθαινονται. Μακαρι να ηταν μονο αυτα τα κριτηρια τα δικα μου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,499 μηνύματα.
Το αντίθετο το ευφράδεια δεν είναι η αυθάδεια (δεν ξέρω ποιο είναι πφφ)

Σόρρυ για την παρεμπόδιση της σεμνής αυτής τελετής, συνεχίστε παρακαλώ.:P

Δεν πειράζει! It sounded cool though!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Δεν πειράζει! It sounded cool though!:P

Ναι ρε συ, αν δεν έχεις την τρέλα που έχω με τις λέξεις πήγαινες για ατάκα best of!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και γι'αυτό αγοράζεις ένα καταπληκτικό "μηχανικό" κατσαβίδι και πατώντας ένα τόσο δα κουμπάκι βιδώνεις ότι θέλεις με ... 0 κούραση...

tg η τεχνολογία βοηθάει να ξεπεραστούν ακόμα και σε πρακτικό επίπεδο αυτές οι παρωχημένες αντιλήψεις
καλα..και τα επιπλα που παιρνετε εσεις οι γυναικες πω΄ς τα συναρμολογειτε?ολα μονες σας ή ζητατε και βοηθεια?
τοσες βιδες αλεν πρεπει να βιδωσετε..

και το σφίξιμο του χεριου δεν μπορει να το κανει το ηλεκτρικο κατσαβιδι..συνηθως..και το τρυπανι και λοιπα μηχανηματα θελουν και αυτα δυναμη για πολλη δουλεια...

και η δυναμη και αντοχη παιζει τεραστιο ρολο στα μαστορεματα..για πολλες μερες ειχαμε τεχνιτες πισω και βοηθουσαμε για σιδηροκατασκευες,τσιμεντοδουλειες κλπ..και θελει πολλη αντοχη και δυναμη..ουτε συγκριση... ασε η μεση γυναικα λιγο αντεχει..και να γυμναστει ακομα..ενω ο ανδρας και αγυμναστος να ειναι ,αν μαθει καπως καλυτερα θα τα καταφερει... και θα γινει ισως καλυτερος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Felice

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Felice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γραμματέας και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Άμα με έκαιγε, δε θα προσπαθούσα να το λήξω με ένα "δεν πειράζει". Αμα δεν σε έκαιγε, δε θα με προκαλούσες τώρα να στο αποδείξω. ;)
Εχεις την τάση να μεγαλοποιείς τα πράγματα:bigarmhug. Δεν θα κάτσω να σκασω κιόλας ελεύθερος εισαι να εκφράζεσαι. Κάνε οτι θες.


Καλύτερα να έχω αμφιλεγόμενη από ένα άτομο ευφράδεια, παρά επιβεβαιωμένη από πολλά άτομα αυθάδεια!
:)
:knife:Το ευφράδεια εάν το ειδες το εβαλα σε "εισαγωγικά". Το ποιος ειναι αυθαδης και δεν σέβεται την γνώμη του άλλου αυτό δεν θα το σχολιασω.Σχολίασε εσύ που εχεις ΤΗΝ ΕΥΦΡΑΔΕΙΑ.:P:whistle:


Έγραψα ότι η γυναίκα του λογοπαιγνίου που δεν ξέρει να κάνει τίποτα και απαιτεί τα πάντα από τους πάντες, δεν είναι αυτή που θέλω. Αυτό δε σημαίνει ότι θέλω να ξέρει τα πάντα.

Πρώτον, γιατί ποιός είμαι εγώ που θα ζητήσω από τον άλλο άνθρωπο να ξέρει τα πάντα, τη στιγμη που δεν το έχω κάνει αυτό για μένα και...

Δεύτερον γιατί το "Δεν μ αρέσει να μην ξέρει η γυναίκα τίποτα" δε συνεπάγεται "μ' αρέσει να ξέρει τα πάντα". Μπορεί να θέλω απλά να γνωρίζει μέσες άκρες 10-20 πράγματα.

Τι να σου πω !
:hypno: Καταστάλαξε τελικα τι εννοεις για να καταλάβω.:fool:
Αυτό δε σημαίνει ότι θέλω να ξέρει τα πάντα-Μπορεί να θέλω απλά να γνωρίζει μέσες άκρες 10-20 πράγματα.
Μια έτσι τα λες , ΜΙΑ γιουβέτσι.Θες η δεν θες να ξέρει?
Να ξέρει? ή να ξέρει μόνο (για εσένα) τα υποτυπώδη. Μην ξεχνας οτι αυτό αποτελει καθαρά προσωπική γνώμη του καθενος. Κάποιος για κάποιον μπορεί λόγο κοινών ενδιαφερόντων να ειναι φοβερά ενδιαφέρον ενώ για κάποιον άλλο να ειναι φοβερά κοινός.
Α, κατάλαβα! Ξανθιά ε;;)

ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ! Εσύ μήπως??;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
θα ερχόμουν στην εκδρομούλα , αλλά φοβάμαι τι θα γίνει αν σκάσει το λάστιχο και δεν τα καταφέρω να το αλλάξω :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top