Μειώνεται ο πληθυσμός της Ελλάδας

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Η επιστήμη της γενετικής είανι σε ιδιαίτερα πρώιμο στάδιο, αλλά από τη στιγμή που η πολυπολιτισμικότητα έχει αποτύχει πλέον αδιαμφισβήτητα, αν μη τι άλλο τα γονίδια επιρρεάζουν τη συμπεριφορά και το ποιόν του μέσου ατόμου αρκετά περισσότερο από το "περιβάλλον" στο οποίο μεγαλώνει. Όποιος έχει γνωρίσει άτομα απ' την κίνα π.χ. που έχουν μεγαλώσει ελλάδα/ευρώπη ξέρει τι λέω.

Βασίζεται αυτή η άποψή σου σε κάποια έρευνα; Εκφράζει αυτή η έρευνα την κρατούσα άποψη της επιστήμης; Αν όχι, πώς πείσθηκες; Από αυθαίρετη ερμηνεία στοχευμένης δειγματοληψίας;

Η αρχαία Ελλάδα είχε Αλκιβιάδη και Ηράκλειτο. Η μοντέρνα ελλάδα έχει αρναοούτογλου και mad clip. Αν θέλουμε να ξεφύγουμε από την πολιτισμική και οικονομική σαπίλα οφείλουμε να σεβαστούμε την ελληνική ταυτότητα και τα λεφτά του εργαζόμενου έλληνα στον ίδιο βαθμό.

Η τέχνη είναι εξ ορισμού υποκειμενική. Το ότι δε σ' αρέσει εσένα η σημερινή είναι αποτέλεσμα ασύνειδης αξιωματοποίησης υποκειμενικών κρίσεων.

Και για ποια ελληνική ταυτότητα μιλάς; Μόνο στο μυαλό σου υπάρχει ως εννοιολογική σύλληψη, εμένα και των περισσότερων δε μας λέει τίποτα. Γίνε πιο σαφής.

Αλσο, όποιος νομίζει πως οι αρχαίοι έλληνες θα υποστήριζαν το τωρινό σύστημα δημοκρατίας εθελοτυφλούν σε βαθμό που οι λέξεις δε μπορούν να περιγράψουν. Απλά διαβάστε τα πολιτικά του Αριστοτέλη παιδιά μην είστε τεμπέλιδες.

Mναι, δε μας νοιάζει τι θα υποστήριζαν οι αρχαίοι Έλληνες, γιατί ζούσαν σε εντελώς διαφορετική εποχή(και γκες γουάτ, το πολιτειακό τους σύστημα είναι εκείνο που ευθύνεται για την παρακμή του ελληνικού κόσμου και την υποδούλωσή τους για αιώνες στους Ρωμαίους).

Όσο για τα Πολιτικά του Αριστοτέλη(που φαντάζομαι τα διάβασες στο πρωτότυπο και δεν τεμπέλιασες διαβάζοντας καμιά μετάφραση-εξάλλου η τρισχιλιετής μας γλώσσα είναι απολύτως κατανοητή σε κάθε φάση της), είναι ένα αξιοθάυμαστο έργο για την εποχή, με σχεδόν μηδαμινή πρακτική αξία σήμερα. Αλσο, η επίκληση στην αυθεντία, όταν είναι κύριο επιχείρημα, είναι εξόφθαλμα fallacy με βάση τους τυπικούς κανόνες λογικής.

Εχ η μόνη λύση να ξεφύγουμε έξω από την Ελλάδα του mad clip και της αννίτας πάνια είναι να επιστρέψουμε όσο είναι δυνατό στης ελληνικές, ρωμαικές και βυζαντινές ρίζες μας. Αλλιώς, hello tsipras.

Φονταμενταλισμός, αναλφαβητισμός, μισογυνισμός, εμφύλιοι πόλεμοι, βασιλεία κλπ κλπ. I can see that working.



Βλέπω και κάπου μίλησες για επιλεκτική μετανάστευση. Θα ήθελες να μας αναπτύξεις περαιτέρω τις σκέψεις σου; Πώς θα σταματήσεις τις προσφυγικές ροές, πώς θα προφυλάξεις τα σύνορα και την ακτογραμμή, τι θα κάνεις με τους ήδη υπάρχοντες πρόσφυγες στην Ελλάδα;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Εσύ υποθέτω δεν θα έχεις διαβάσει στα δικά τους κοινωνικά δίκτυα αν χρησιμοποιούν και γνωρίζεις την γλώσσα τους τι γράφουν κάποιοι Ασιάτες, κάποιοι δεν λέω όλοι για τους γκιαούρηδες ή για τους χριστιανούς. Μιλάνε άλλοι για ρατσισμό απέναντι στους Ρομά που είναι και αυτοί Έλληνες αλλά δεν έχουν Ελληνικό DNA, τσιμουδιά όμως για το τι λένε οι ίδιοι μεταξύ τους για τους μπαλαμός.

Δεν είναι όλοι ίδιοι. Έχω βρει και Αυστριακούς που μισούν τους Έλληνες και όχι την Ελλάδα, πρόσεξε! Τους αρέσει η Ελλάδα σαν ιστορικό κειμήλιο αλλά όχι οι κάτοικοι. Υπάρχουν και οι άλλοι Αυστριακοί που δεν γουστάρουν τη δική τους πολιτική ορθότητα, την τελειότητα της βιτρίνας που έχει η Αυστρία και γουστάρουν τους Έλληνες πιο πολύ από ότι οι Έλληνες τους Έλληνες. Έχω γνωρίσει και παιδιά από το Ιράν που νιώθουν υπέροχα για την Ελλάδα κάνοντας πλάκα για τις μάχες που έκανε ο Darius. Έχω ακούσει Ολλανδούς μουσικούς να τραγουδούν Βαμβακάρη με ζωντανή μουσική και να κλαίνε γιατί τα λόγια τους άγγιζαν. Εννοείται ότι τα τραγουδούσαν στα σπασμένα Ελληνικά. Το λάθος που κάνουμε σαν λαός είναι να ομαδοποιούμε όλους ότι είναι ίδιοι. Οι περισσότεροι Έλληνες ιδίως οι νεότερες γενιές ζουν με απίστευτες μεσαιωνικές εμμονές, τελείως απαράδεκτο για ανθρώπους που έχουν διαβάσει και ιστορία. Μήπως τελικά η κρίση της Ελλάδας είναι περισσότερο κρίση ηθικής;

Μίλησε ο Fast πιο πάνω για τον θαυμασμό του Ελληνικού πολιτισμού σε σχέση με την σημερινή παρακμή. Τι σε εμποδίζει φίλε μου, να φτιάξουμε και σήμερα ίδιο και καλύτερο πολιτισμό; Γιατί έχουμε κολλήσει στα 2000 χρόνια πριν λες και η ζωή μετά σταμάτησε; Μήπως αποτελεί μια δικαιολογία απλά και μόνο ως δείγμα αδιαφορίας;
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,634 μηνύματα.
Μίλησε ο Fast πιο πάνω για τον θαυμασμό του Ελληνικού πολιτισμού σε σχέση με την σημερινή παρακμή. Τι σε εμποδίζει φίλε μου, να φτιάξουμε και σήμερα ίδιο και καλύτερο πολιτισμό; Γιατί έχουμε κολλήσει στα 2000 χρόνια πριν λες και η ζωή μετά σταμάτησε; Μήπως αποτελεί μια δικαιολογία απλά και μόνο ως δείγμα αδιαφορίας;

Οι Έλληνες του εξωτερικού δεν έχουν καμιά σχέση με τους γηγενείς, αυτό είναι αναγνωρισμένο από όλους δεν πιστεύω να διαφωνείς, όλοι λένε ότι ο Έλληνας έξω μεγαλουργεί. Το κακό με τον Έλληνα της Ελλάδας βρίσκεται ότι είναι υπόδουλος στο κράτος του, δεν μπορεί να αναλάβει καμιά προσωπική πρωτοβουλία ή αν επιχειρήσει θα τον πετσοκόψει το κράτος που θέλει να ευνοήσει πάντα τους δικούς του. Μόνη φωνή διαμαρτυρίας θα μπορούσε να είναι η ψήφος αλλά πάει στα σκουπίδια, εκλέγεται ένα από τα δυο κόμματα το ένα ψευτοδεξιό το άλλο ψευτοαριστερό που είναι στην πραγματικότητα το ίδιο πράγμα ίδια εξωτερική πολιτική, ίδια οικονομική πολιτική, ίδιοι νόμοι δεν διαφέρει σε τίποτα. Από που παίρνει τις ανάλογες εντολές ο κυβερνήτης δηλαδή ο πρωθυπουργός που έχει όλες τις εξουσίες το 100% στα χέρια του? Από τον ξένο κυβερνήτη στην Ευρώπη ή την Αμερική και απάντησε ειλικρινά μπορεί να κάνει οτιδήποτε ο Μητσοτάκης ας πούμε στο οποίο να διαφωνεί η Μέρκελ ή ο Τράμπ, δεν μπορεί, μπορεί αλλά δεν θέλει?
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Οι Έλληνες του εξωτερικού δεν έχουν καμιά σχέση με τους γηγενείς, αυτό είναι αναγνωρισμένο από όλους δεν πιστεύω να διαφωνείς, όλοι λένε ότι ο Έλληνας έξω μεγαλουργεί. Το κακό με τον Έλληνα της Ελλάδας βρίσκεται ότι είναι υπόδουλος στο κράτος του, δεν μπορεί να αναλάβει καμιά προσωπική πρωτοβουλία ή αν επιχειρήσει θα τον πετσοκόψει το κράτος που θέλει να ευνοήσει πάντα τους δικούς του. Μόνη φωνή διαμαρτυρίας θα μπορούσε να είναι η ψήφος αλλά πάει στα σκουπίδια, εκλέγεται ένα από τα δυο κόμματα το ένα ψευτοδεξιό το άλλο ψευτοαριστερό που είναι στην πραγματικότητα το ίδιο πράγμα ίδια εξωτερική πολιτική, ίδια οικονομική πολιτική, ίδιοι νόμοι δεν διαφέρει σε τίποτα. Από που παίρνει τις ανάλογες εντολές ο κυβερνήτης δηλαδή ο πρωθυπουργός που έχει όλες τις εξουσίες το 100% στα χέρια του? Από τον ξένο κυβερνήτη στην Ευρώπη ή την Αμερική και απάντησε ειλικρινά μπορεί να κάνει οτιδήποτε ο Μητσοτάκης ας πούμε στο οποίο να διαφωνεί η Μέρκελ ή ο Τράμπ, δεν μπορεί, μπορεί αλλά δεν θέλει?

Πόσες φορές θυμάσαι τον εαυτό σου να άκουσες / είδες ότι άλλοι Έλληνες γηγενείς έκαναν σφοδρές διαδηλώσεις ακόμη και εισαγωγή στα νοσοκομεία για θέματα όπως:


  1. καλύτερα σχολεία

  2. καλύτερα νοσοκομεία

  3. ουσιαστική ποιότητα στην εκπαίδευση και δημόσιες υπηρεσίες

  4. αστική φροντίδα στις γειτονιές (περιποίηση δέντρων, πεζοδρομίων κλπ)

  5. λειτουργία της δικαιοσύνης όπως πρέπει



Ποτέ. Δεν φταίει ο Τράμπ ή ο Τζόνσον για την κατάντια αυτή. Η απάντηση σε ό,τι ρωτάς. ;) Οι Ολλανδοί καλά κάνουν και είναι γυμνιστές, έχουν σεξουαλικές ελευθερίες αδιανόητες για τον μέσο Έλληνα αλλά πρώτα έχουν φτιάξει το κράτος τους. Οι Έλληνες ως "ηθικιστές" απλά κρίνουν χωρίς να κάνουν τίποτα.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
θα απαντήσω λίγο σύντομα, όταν βρω χρόνο ίσως αναφέρω περισσότερες λεπτομέρειες
Η αρχαία Ελλάδα είχε Αλκιβιάδη και Ηράκλειτο. Η μοντέρνα ελλάδα έχει αρναοούτογλου και mad clip. Αν θέλουμε να ξεφύγουμε από την πολιτισμική και οικονομική σαπίλα οφείλουμε να σεβαστούμε την ελληνική ταυτότητα και τα λεφτά του εργαζόμενου έλληνα στον ίδιο βαθμό.

Αλσο, όποιος νομίζει πως οι αρχαίοι έλληνες θα υποστήριζαν το τωρινό σύστημα δημοκρατίας εθελοτυφλούν σε βαθμό που οι λέξεις δε μπορούν να περιγράψουν. Απλά διαβάστε τα πολιτικά του Αριστοτέλη παιδιά μην είστε τεμπέλιδες.
Δεν είναι ή ο Αριστοτέλης, ο Ηρακλητος κλπ ή ο Μαζωνάκης, ο πάτερ Αρτέμης (έτσι δεν τον λένε αυτόν που ξεφτιλιζεται ?) . Σε όλες τις εποχές υπάρχουν αξιόλογοι άνθρωποι με αξιόλογα επιτεύγματα. Το θέμα μου είναι ότι ως λαός έχουμε κολλήσει στο παρελθόν μας και έχω την εντύπωση ότι νιώθουμε ότι μας χρωστάνε οι ξένοι για όλα όσα έγιναν πολλά χρόνια πριν.
Ναι συμφωνώ αποτελεί ένα σημείο αναφοράς η αρχαία Ελλάδα, απο εκεί και πέρα όμως τι? Η ιστορία γράφεται και τώρα τη στιγμή που μιλάμε. Υπάρχει οικονομική κρίση καί έχουμε καί πρόσφυγες/μετανάστες. Τι κάνουμε ως λαός γι αυτό? Θα έπρεπε να είμαστε περήφανοι για τη στάση μας ως χώρα, για τους πολιτικούς που μας κυβερνούν κλπ κλπ? Εγώ προσωπικά δεν είμαι.
Ακομα και κει πρόκειται για διαστρέβλωση, όχι ότι βίαζαν μικρα παιδιά τοτε, όχι ότι οι Έλληνες πρόδιδαν ο ένας τον αλλον( πχ Σπαρτιάτες συνεργάζονταν με Πέρσες ένα διάστημα εναντίον της Αθήνας) , ότι βασικά ανθρώπινα δικαιώματα και η ηθική της σημερινής εποχής ήταν τελείως ξενα προς τοτε , κατά Τ αλλά στην αρχαία εποχη ήταν ολα τελεια.

Οι περισσότεροι Νεοέλληνες νομίζουν ότι στην αρχαιότητα όλοι οι άνθρωποι ήταν Αριστοτεληδες, Σωκρατηδες και Μ.Αλεξανδροι.
Ναι συμφωνώ απόλυτα ότι υπήρχαν άνθρωποι που τους έχουμε κάνει ήρωες ενώ η πραγματικότητα είναι διαφορετική όμως μην ξεχνάμε ότι σίγουρα υπήρξαν άνθρωποι με σημαντικά επιτεύγματα. Απ'όσο ξέρω ούτε πχ για τον Μέγα Αλέξανδρο ισχύουν όλα αυτά που μαθαίναμε στην ιστορία στο σχολείο και η πραγματικότητα είναι διαφορετική. Ωστόσο δεν είμαι ιδική να μιλήσω γι αυτό.
Όπως είπα οι εποχές έχουν αλλάξει καιρός να ξεφύγουμε λίγο απο το παρελθόν μας και να δούμε τι κάνουμε εμείς σήμερα ως Έλληνες.
Οι κλασικοί φαντασιόπληκτοι που μιλάνε για τέχνες και επιστήμες στην αρχαία Ελλάδα και για κάποιο περίεργο λόγο όλοι μας χρωστάνε, μας ζηλεύουν και προσπαθούν να αλλοιώσουν το πεντακάθαρο αίμα μας.
Κάποτε, κάποιοι έκαναν κάτι χρήσιμο για τον κόσμο στη χώρα που ζούμε άρα σήμερα είμαστε κάτι ανώτερο από τους άλλους. Λογική όχι αστεία.
Καλά ναι ισχύει, πόσες φορές έχω ακούσει Έλληνες γνωστούς μου εδώ στο εξωτερικό νά λένε τη χαρακτηριστική φράση"όταν εσείς σκαρφαλωνατε στα δέντρα εμείς μπλα μπλα μπλα"
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Προσωπικά έπαθα ένα σοκ όταν έμαθα ότι οι Έλληνες αγωνιστές του 1821 στην πλειονότητά τους μιλούσαν Αρβανίτικα (βλ. Αττική και περίχωρα) και τίποτα μέσα από την φουστανέλα. :down:
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,634 μηνύματα.
Πόσες φορές θυμάσαι τον εαυτό σου να άκουσες / είδες ότι άλλοι Έλληνες γηγενείς έκαναν σφοδρές διαδηλώσεις ακόμη και εισαγωγή στα νοσοκομεία για θέματα όπως:


  1. καλύτερα σχολεία

  2. καλύτερα νοσοκομεία

  3. ουσιαστική ποιότητα στην εκπαίδευση και δημόσιες υπηρεσίες

  4. αστική φροντίδα στις γειτονιές (περιποίηση δέντρων, πεζοδρομίων κλπ)



Ποτέ. Δεν φταίει ο Τράμπ ή ο Τζόνσον για την κατάντια αυτή. Η απάντηση σε ό,τι ρωτάς. ;) Οι Ολλανδοί καλά κάνουν και είναι γυμνιστές, έχουν σεξουαλικές ελευθερίες αδιανόητες για τον μέσο Έλληνα αλλά πρώτα έχουν φτιάξει το κράτος τους. Οι Έλληνες ως "ηθικιστές" απλά κρίνουν χωρίς να κάνουν τίποτα.

Εγώ προσωπικά έχω πληρώσει την μισή μου περιουσία σε φόρους, που πάνε αυτοί οι φόροι, τι κέρδισα? Γιατί να μην μπορώ να βγώ έξω από το σπίτι μου και δεν μπορώ να κινηθώ ούτε μέτρο επειδή είναι τα πάντα μποτιλιαρισμένα απο αυτοκίνητα και το βράδυ δεν υπάρχει ούτε μια κολόνα φωτισμού για να δω που πάω? Φταίω μετά σαν Έλληνας εγώ που θα βλαστημίσω και θα με πουν κακό και ρατσιστή? Στην Ευρώπη συμφωνώ σου παίρνουν τον φόρο αλλά πάνε τα χρήματα σε κοινωφελή έργα, εδώ πάνε σε τσέπες ούτε ξέρω που. Πραγματικά δεν φταίει ο Τράμπ και ο Τζόνσον αλλά εκμεταλλεύονται την κατάσταση αυτή μέσω της εξουσίας που ασκούν στον Έλληνα πρωθυπουργό.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά έχω πληρώσει την μισή μου περιουσία σε φόρους, που πάνε αυτοί οι φόροι, τι κέρδισα? Γιατί να μην μπορώ να βγώ έξω από το σπίτι μου και δεν μπορώ να κινηθώ ούτε μέτρο επειδή είναι τα πάντα μποτιλιαρισμένα απο αυτοκίνητα και το βράδυ δεν υπάρχει ούτε μια κολόνα φωτισμού για να δω που πάω? Φταίω μετά σαν Έλληνας εγώ που θα βλαστημίσω και θα με πουν κακό και ρατσιστή? Στην Ευρώπη συμφωνώ σου παίρνουν τον φόρο αλλά πάνε τα χρήματα σε κοινωφελή έργα, εδώ πάνε σε τσέπες ούτε ξέρω που. Πραγματικά δεν φταίει ο Τράμπ και ο Τζόνσον αλλά εκμεταλλεύονται την κατάσταση αυτή μέσω της εξουσίας που ασκούν στον Έλληνα πρωθυπουργό.

Όχι δεν φταίει κανένας Τραμπ για την ανεπάρκειας της κυρίας Μίνας που δουλεύει στην ΧΥΖ' ΑΑΔΕ και δεν ξέρει να κουνήσει το ποντίκι στον υπολογιστή. Δεν φταίει κανένας Τραμπ που τα νοσοκομεία της Ελλάδας έχουν κάδο με ανοιχτό καπάκι έξω από χειρουργείο και τα molto κρουασάν φτάνουν στο πάτωμα. Δεν φταίει κανένας Τραμπ που οι καθηγητές Πανεπιστημίων δεν δέχονται από κανέναν έλεγχο ποιότητας έργου και απλά διδάσκουν αυτό που οι ίδιοι θέλουν και όχι ότι επιβάλλει η επιστήμη. Για 40 χρόνια διδάσκουν το ίδιο μάθημα με ίδιες σημειώσεις και ίδια θέματα σε πακετάκι φωτοτυπιών σε κάποιο φωτοτυπείο. Όχι δεν φταίει κανένας Μακρόν που αρκετοί πόζεροι με μηχανή "κλάσεμεβάγγο" πάνε και παρκάρουν σε θέση ΑΜΕΑ και αφού κάνουν την "ανθρωπιά" τους, φτιάχνουν το μαλλί στον καθρέπτη της μηχανής και αναχωρούν σαν κύριοι. Κάποτε πρέπει να πέσουν οι κώλοι από τα μέσα. Γίνεται η γραμμή προαστιακού Κιάτο-Πάτρα και ήδη διαφαίνονται κάποιες μπιχτές για φαγητό κονδυλίων. Γιατί πάλι;
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,634 μηνύματα.
Όχι δεν φταίει κανένας Τραμπ για την ανεπάρκειας της κυρίας Μίνας που δουλεύει στην ΧΥΖ' ΑΑΔΕ και δεν ξέρει να κουνήσει το ποντίκι στον υπολογιστή. Δεν φταίει κανένας Τραμπ που τα νοσοκομεία της Ελλάδας έχουν κάδο με ανοιχτό καπάκι έξω από χειρουργείο και τα molto κρουασάν φτάνουν στο πάτωμα. Δεν φταίει κανένας Τραμπ που οι καθηγητές Πανεπιστημίων δεν δέχονται από κανέναν έλεγχο ποιότητας έργου και απλά διδάσκουν αυτό που οι ίδιοι θέλουν και όχι ότι επιβάλλει η επιστήμη. Για 40 χρόνια διδάσκουν το ίδιο μάθημα με ίδιες σημειώσεις και ίδια θέματα σε πακετάκι φωτοτυπιών σε κάποιο φωτοτυπείο. Όχι δεν φταίει κανένας Μακρόν που αρκετοί πόζεροι με μηχανή "κλάσεμεβάγγο" πάνε και παρκάρουν σε θέση ΑΜΕΑ και αφού κάνουν την "ανθρωπιά" τους, φτιάχνουν το μαλλί στον καθρέπτη της μηχανής και αναχωρούν σαν κύριοι. Κάποτε πρέπει να πέσουν οι κώλοι από τα μέσα. Γίνεται η γραμμή προαστιακού Κιάτο-Πάτρα και ήδη διαφαίνονται κάποιες μπιχτές για φαγητό κονδυλίων. Γιατί πάλι;

Ένα παράδειγμα θα σου πω μόνο, αν δεν βρίσκω πουθενά να παρκάρω και υπάρχει τεράστια ανάγκη μεταφέρω παράδειγμα κανέναν δικό μου άνθρωπο στο νοσοκομείο από την στιγμή που ισχύουν όλα αυτά που έγραψα θα αναγκαστώ να παρκάρω και εγώ κάπου που απαγορεύεται έτσι δεν είναι? Αυτό σημαίνει ότι κάνω την παρανομία επειδή μου αρέσει ή είναι στο αίμα μου?
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βασίζεται αυτή η άποψή σου σε κάποια έρευνα; Εκφράζει αυτή η έρευνα την κρατούσα άποψη της επιστήμης; Αν όχι, πώς πείσθηκες; Από αυθαίρετη ερμηνεία στοχευμένης δειγματοληψίας;

Σε τι αναφέρεσαι ακριβώς; Ο bret Weinstein έχει αναφέρει πολλές φορές πως δεν ξέρουμε τίποτα για τον τρόπο που η γεννετική επιδρά στην συμπεριφορά(καθώς πρόκειται για second order effects, κάτι που δε μπορούν να ακούνε οι ψευτοεπιστήμονες) και καλό θα ήταν να μην κάνουμε πειράματα όπως αυτά που απέτυχαν στην Ευρώπη. :whistle:

Η τέχνη είναι εξ ορισμού υποκειμενική. Το ότι δε σ' αρέσει εσένα η σημερινή είναι αποτέλεσμα ασύνειδης αξιωματοποίησης υποκειμενικών κρίσεων.
Όχι, αυτό είναι μηδενιστική μεταμοντερνιστική άποψη. Ειδαλλιώς η Αφροδίτη της Μύλου έχει την ίδια αξία με ένα παιδάκι που ζωγραφίζει με νερομπογιές.
Mναι, δε μας νοιάζει τι θα υποστήριζαν οι αρχαίοι Έλληνες, γιατί ζούσαν σε εντελώς διαφορετική εποχή
Ούτε μένα με νοιάζει τι νοιάζει εσένα και τους φίλους σου, καθώς φαίνεστε να μην καταλαβαίνετε την αξία της ιστορίας.

Φονταμενταλισμός, αναλφαβητισμός, μισογυνισμός, εμφύλιοι πόλεμοι, βασιλεία κλπ κλπ. I can see that working.
Τι μπορείς να δεις να δουλεύει ακριβώς; Δούλεψε. Και το τωρινό σύστημα δε δουλεύει. Η απάντηση σου είναι ιδιαίτερα φονταμελιστική, καθώς δεν διαβάζεις καν τι γράφω.

Αλσο, η επίκληση στην αυθεντία, όταν είναι κύριο επιχείρημα, είναι εξόφθαλμα fallacy με βάση τους τυπικούς κανόνες λογικής.

Δυσκολεύομαι να μην υποθέσω πως δεν γνωρίζεις και πολλά για τους "τυπικούς κανόνες της λογικής", καθώς αυτό που έγραψα, μόνο επίκληση στην αυθεντία δε συντελεί. Πέραν του ότι, δλδ, δεν εξέφρασα καν άποψη για να την υποστηρίξω κατ' αυτόν τον τρόπο, το παράδειγμα του έργου <Πολιτικά> ήταν καθαρά αυτό, παράδειγμα. 'Ελεος.

Βλέπω και κάπου μίλησες για επιλεκτική μετανάστευση. Θα ήθελες να μας αναπτύξεις περαιτέρω τις σκέψεις σου; Πώς θα σταματήσεις τις προσφυγικές ροές, πώς θα προφυλάξεις τα σύνορα και την ακτογραμμή, τι θα κάνεις με τους ήδη υπάρχοντες πρόσφυγες στην Ελλάδα;
Σταδιακή εξαγωγή.


Μίλησε ο Fast πιο πάνω για τον θαυμασμό του Ελληνικού πολιτισμού σε σχέση με την σημερινή παρακμή. Τι σε εμποδίζει φίλε μου, να φτιάξουμε και σήμερα ίδιο και καλύτερο πολιτισμό; Γιατί έχουμε κολλήσει στα 2000 χρόνια πριν λες και η ζωή μετά σταμάτησε; Μήπως αποτελεί μια δικαιολογία απλά και μόνο ως δείγμα αδιαφορίας;
Αυτό που ρωτάς απαιτεί απάντηση τουλάχιστον 1500 σελίδων. Η στείρα πλειοψηφεία των ελλήνων είναι απολύτως, *απολύτως* κατά οποιασδήποτε προσπάθειας στροφής της Ελλάδας προς την πολιτισμική, κοινωνική και οικονομική ανάπτυξη.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ένα παράδειγμα θα σου πω μόνο, αν δεν βρίσκω πουθενά να παρκάρω και υπάρχει τεράστια ανάγκη μεταφέρω παράδειγμα κανέναν δικό μου άνθρωπο στο νοσοκομείο από την στιγμή που ισχύουν όλα αυτά που έγραψα θα αναγκαστώ να παρκάρω και εγώ κάπου που απαγορεύεται έτσι δεν είναι? Αυτό σημαίνει ότι κάνω την παρανομία επειδή μου αρέσει ή είναι στο αίμα μου?

Ο Αυστριακός γιατί δεν μπαίνει στον κόπο να το σκεφτεί αυτό; :fish2:Η αιτιολογία για να σε προλάβω δεν είναι η ποινή της τροχαίας. Το έχουν ξεπεράσει αυτό ως κουλτούρα.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο Αυστριακός γιατί δεν μπαίνει στον κόπο να το σκεφτεί αυτό; :fish2:Η αιτιολογία για να σε προλάβω δεν είναι η ποινή της τροχαίας. Το έχουν ξεπεράσει αυτό ως κουλτούρα.


Πες στους αυστριακούς ότι το σνίτσελ είναι αντικειμενικά ιταλικής προέλευσης και θα δεις πόσο γρήγορα θα γίνουν τούρκοι.
 

Guest 191886

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή μιλάμε για μετανάστευση :
Επειδη η γειτονική χώρα ασκεί πιέσεις και όχι μόνο αυτή με τις πλάτες των συμμάχων( ; ) μας ,θα έπρεπε να αλλάξουμε γενικότερα τον τρόπο ζωή μας ως καταναλωτές.
Για ποιό λόγο να στηρίξω τα τούρκικα προιόντα ;Π.χ. ξηροί καρποί(που εισάγουμε τόνους εκ των οποίων χιλιάδες τόνοι έχουν κριθει ακατάλληλοι στο παρελθόν)
Για ποιό λόγο να στηρίξω τις τούρκικες σειρές;
Για ποιό λόγο να ταξιδέψω και να αφήσω τον κόπο μου στην οικονομία τους;Όταν υπάρχουν άπειρες επιλογές για ταξίδι στο εξωτερικό αλλά και στην ενδοχώρα.
Για ποιό λόγο να αγοράσω ρούχα και υποδήματα απο την Τουρκία;Αν κανείς δεν έχει την οικονομική άνεση να στηρίξει τους ελληνικούς προμηθευτές ,μπορεί να δοκιμάσει το ίντερνετ για τις αγορές του.Πληθώρα επιλογών σε καλές τιμές πλέον.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.
Προσωπικά έπαθα ένα σοκ όταν έμαθα ότι οι Έλληνες αγωνιστές του 1821 στην πλειονότητά τους μιλούσαν Αρβανίτικα (βλ. Αττική και περίχωρα) και τίποτα μέσα από την φουστανέλα. :down:

Όταν η μισή Πελοπόννησος και αττικοβοιωτια και κάποια νησιά μιλούσαν αυτή την γλωσσα,στην Μακεδονία σλαβικά επι το πλείστον-χώρια οι μουσουλμάνοι και τα βλαχορουμανικά- τοτε μπορείς να φανταστείς πως επιβλήθηκε η ελληνική-μέσω του κρατικού μηχανισμού και της εκπαίδευσης ,γιατί πολυ απλα, στην αγνή και ανέπαφη μορφη του, γλωσσοπολιτισμικα ,ένα μεγάλο μέρος του σύγχρονου ελληνικού πληθυσμού, πολυ απλα, δεν ήταν ελληνικό από αυτή την αποψη. Ενδοβαλκανικη μετανάστευση γαρ.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Όταν η μισή Πελοπόννησος και αττικοβοιωτια και κάποια νησιά μιλούσαν αυτή την γλωσσα,στην Μακεδονία σλαβικά επι το πλείστον-χώρια οι μουσουλμάνοι και τα βλαχορουμανικά- τοτε μπορείς να φανταστείς πως επιβλήθηκε η ελληνική-μέσω του κρατικού μηχανισμού και της εκπαίδευσης ,γιατί πολυ απλα, στην αγνή και ανέπαφη μορφη του, γλωσσοπολιτισμικα ,ένα μεγάλο μέρος του σύγχρονου ελληνικού πληθυσμού, πολυ απλα, δεν ήταν ελληνικό από αυτή την αποψη. Ενδοβαλκανικη μετανάστευση γαρ.

Ακριβώς. Υπάρχει μια διαστρέβλωση της ιστορικής πραγματικότητας καθώς το παρελθόν παρουσιάζεται περισσότερο ως με τη ματιά του υποταγμένου. Ξέρουμε την δική μας πλευρά αλλά επειδή δεν υπήρχε το έντυπο και ηλεκτρονικό μέσο όπως σήμερα, η ιστορική μεταφορά έχει πιθανόν αλλοιωθεί. Σε μια εδαφική περιοχή με το όνομα Ελλάδα έχουν περάσει πολλοί ξένοι λαοί. Η ζωή δεν ήταν όπως σήμερα, ούτε υπήρχαν οι ίδιες φοβίες με σήμερα. Άλλες εποχές. Φτώχεια για το μεγάλο μέρος του λαού και κάποιοι απλά τους διαφέντευαν χωρίς να "ανησυχούν" για την πολιτισμική αφομοίωση. Ακόμη και με στοιχεία να παρατηρήσουμε τις μεταβολές του πληθυσμού μεταξύ του 8ου αι. π.Χ. μέχρι 5ου αι. π.Χ. θα βλέπαμε τεράστιες αλλαγές έτσι ώστε να έχουμε σαφή εικόνα για το πόσοι ήταν Έλληνες γηγενείς τον 5ο αι. μ.Χ. ή τον 21ο αι. μ.Χ. Λίγη λογική σκέψη θέλει.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Επειδή μιλάμε για μετανάστευση :
Επειδη η γειτονική χώρα ασκεί πιέσεις και όχι μόνο αυτή με τις πλάτες των συμμάχων( ; ) μας ,θα έπρεπε να αλλάξουμε γενικότερα τον τρόπο ζωή μας ως καταναλωτές.
Για ποιό λόγο να στηρίξω τα τούρκικα προιόντα ;Π.χ. ξηροί καρποί(που εισάγουμε τόνους εκ των οποίων χιλιάδες τόνοι έχουν κριθει ακατάλληλοι στο παρελθόν)
Για ποιό λόγο να στηρίξω τις τούρκικες σειρές;
Για ποιό λόγο να ταξιδέψω και να αφήσω τον κόπο μου στην οικονομία τους;Όταν υπάρχουν άπειρες επιλογές για ταξίδι στο εξωτερικό αλλά και στην ενδοχώρα.
Για ποιό λόγο να αγοράσω ρούχα και υποδήματα απο την Τουρκία;Αν κανείς δεν έχει την οικονομική άνεση να στηρίξει τους ελληνικούς προμηθευτές ,μπορεί να δοκιμάσει το ίντερνετ για τις αγορές του.Πληθώρα επιλογών σε καλές τιμές πλέον.
Δε θα κάτσω να σχολιάσω αυτά που έγραψες αλλά, μετά απο λίγα λεπτά από το σχόλιο σου διάβασα αυτό το άρθρο και αυτόματα μου ήρθε το σχόλιο σου στο μυαλό μου
Edit: τελικά θα σχολιάσω το ποστ σου, βέβαια είναι τελείως άσχετο με το θέμα. Σημασία θεωρώ ότι δεν έχει το που παράγεται ένα ρούχο,μια ντομάτα, μία τηλεόραση αλλά υπό ποιες συνθήκες παράγεται. Θα αναφέρω ένα παράδειγμα εδώ: θέλεις να αγοράσεις ένα φόρεμα.έχεις εταιρίες όπως τα h&m , Zara όπου τα ρούχα τους παράγονται υπό άθλιες συνθήκες, στα εργοστάσια δουλεύουν παιδιά, οι εργάτριες παρενοχλούνται σεξουαλικά κλπ. Και έχεις μία τουρκική ή μία ελληνική βιοτεχνία όπου τα ρούχα της παράγονται απο άτομα ενήλικα, με φυσιολογικό για τη χώρα μισθό και το ρούχο που σου προσφέρουν έχει καλή ποιότητα καί τιμή. Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχει σημασία η χώρα που παράγεται το φόρεμα αλλά η όλη διαδικασία την οποία φυσικά είναι δύσκολο πολλές φορές να ελέγξεις στις περισσότερες περιπτώσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.
Φτώχεια για το μεγάλο μέρος του λαού και κάποιοι απλά τους διαφέντευαν χωρίς να "ανησυχούν" για την πολιτισμική αφομοίωση. Ακόμη και με στοιχεία να παρατηρήσουμε τις μεταβολές του πληθυσμού μεταξύ του 8ου αι. π.Χ. μέχρι 5ου αι. π.Χ. θα βλέπαμε τεράστιες αλλαγές έτσι ώστε να έχουμε σαφή εικόνα για το πόσοι ήταν Έλληνες γηγενείς τον 5ο αι. μ.Χ. ή τον 21ο αι. μ.Χ. Λίγη λογική σκέψη θέλει.


Αυτο άλλαξε με την έλευση των εθνών-κρατών , οπου κάθε κράτος προσπάθησε να επιβάλλει μια ομοιογένεια. Στην νοτια Ελλάδα, ηδη αυτο συνέβη από πριν το 1830 με τους Αρβανίτες(που ήταν ηδη ελληνες και πολέμησαν αρκετοί γι την ελευθερία) , ενώ στην Μακεδονία αυτο άργησε, μιας και ενσωμάτωθηκε το 1912- ο διπλωμάτης Α.Βλαχος το αναφέρει, «χάσαμε την Σμύρνη (1922) αλλά στερεωσαμε την Μακεδονία με την μετοικεσία των προσφύγων»- ενώ μέρος του σλαβόφωνου πληθυσμού η του μουσουλμανικού(που δεν εκδιώχθηκαν/αφομοιώθηκαν) στην Θράκη υφίσταται παρακολούθηση από την ΕΥΠ μέχρι προσφάτως γι πιθανή «αντεθνική δράση». Όπως και λες , τον σουλτάνο στην Κωνλη ή τον τοπικό αγα, δεν τον ενδιέφεραν αυτα, αλλά απλα να συλλέγει τους φόρους και να μην διαταράσσεται η καθεστηκυια ταξη.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,634 μηνύματα.
Όταν η μισή Πελοπόννησος και αττικοβοιωτια και κάποια νησιά μιλούσαν αυτή την γλωσσα,στην Μακεδονία σλαβικά επι το πλείστον-χώρια οι μουσουλμάνοι και τα βλαχορουμανικά- τοτε μπορείς να φανταστείς πως επιβλήθηκε η ελληνική-μέσω του κρατικού μηχανισμού και της εκπαίδευσης ,γιατί πολυ απλα, στην αγνή και ανέπαφη μορφη του, γλωσσοπολιτισμικα ,ένα μεγάλο μέρος του σύγχρονου ελληνικού πληθυσμού, πολυ απλα, δεν ήταν ελληνικό από αυτή την αποψη. Ενδοβαλκανικη μετανάστευση γαρ.

Στο θέμα της γλώσσας βεβαίως και συμφωνώ απόλυτα, ένας Κινέζος που θα έρθει να μείνει μόνιμα στην Ελλάδα τα εγγόνια του θα έχουν μητρική γλώσσα την Ελληνική. Στα υπόλοιπα DNA κτλπ ή αν είμαστε πραγματικά απόγονοι των αρχαίων Ελλήνων υπεύθυνοι επιστήμονες να απαντήσουν είναι μόνο οι ανθρωπολόγοι, από ότι έχω διαβάσει σε παλιότερες μελέτες πράγματι μας βγάζουν απογόνους.
 

Guest 191886

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε θα κάτσω να σχολιάσω αυτά που έγραψες αλλά, μετά απο λίγα λεπτά από το σχόλιο σου διάβασα αυτό το άρθρο και αυτόματα μου ήρθε το σχόλιο σου στο μυαλό μου
Edit: τελικά θα σχολιάσω το ποστ σου, βέβαια είναι τελείως άσχετο με το θέμα. Σημασία θεωρώ ότι δεν έχει το που παράγεται ένα ρούχο,μια ντομάτα, μία τηλεόραση αλλά υπό ποιες συνθήκες παράγεται. Θα αναφέρω ένα παράδειγμα εδώ: θέλεις να αγοράσεις ένα φόρεμα.έχεις εταιρίες όπως τα h&m , Zara όπου τα ρούχα τους παράγονται υπό άθλιες συνθήκες, στα εργοστάσια δουλεύουν παιδιά, οι εργάτριες παρενοχλούνται σεξουαλικά κλπ. Και έχεις μία τουρκική ή μία ελληνική βιοτεχνία όπου τα ρούχα της παράγονται απο άτομα ενήλικα, με φυσιολογικό για τη χώρα μισθό και το ρούχο που σου προσφέρουν έχει καλή ποιότητα καί τιμή. Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχει σημασία η χώρα που παράγεται το φόρεμα αλλά η όλη διαδικασία την οποία φυσικά είναι δύσκολο πολλές φορές να ελέγξεις στις περισσότερες περιπτώσεις.


Γειά σου.Εσύ αναφέρεσαι σε ένα άλλο θέμα ,στην εκμετάλλευση.Εγώ μίλησα ξεκάθαρα για το τι μπορεί να κάνει ένας Έλληνας πολίτης ώστε να περιορίσει , τουλάχιστον ,την αγορά τούρκικων προιόντων από την στιγμή που η χώρα μας ''απειλείται'' κατά κάποιο τρόπο.Με την αλλαγή της νοοτροπίας θα ασκήσουμε ως καταναλωτές μια μορφή πίεσης απέναντι τους και για μένα προσωπικά είναι κάτι το αυτονόητο λόγω της κατάστασης μας.

Σχετικά με την εκμετάλλευση για να απαντήσω ,από την στιγμή που ζούμε σε μια ''σύγχρονη'' εποχή όπου δεν μπορούμε να έχουμε τον απόλυτο έλεγχο ,θα τύχει να αγοράσεις προιόντα που παράχθηκαν κάτω από κάκιστες συνθήκες π.χ. το κινητό που ορισμένοι έως και πολλοί αλλάζουν καθε 6μηνο σαν να είναι πουκάμισο.Ένα μετάλλευμα που είναι απαραίτητο για την κατασκεύη του εξορύσσεται σε χώρες της Αφρικής κάτω από κάκιστες συνθήκες εργασίας.Συμφωνούμε ότι οφείλουμε να αποφύγουμε τέτοιες επιλογές όσο περνάει από το χέρι μας στηρίζοντας πρωτίστως τους Έλληνες παραγωγούς.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.
Στο θέμα της γλώσσας βεβαίως και συμφωνώ απόλυτα, ένας Κινέζος που θα έρθει να μείνει μόνιμα στην Ελλάδα τα εγγόνια του θα έχουν μητρική γλώσσα την Ελληνική. Στα υπόλοιπα DNA κτλπ ή αν είμαστε πραγματικά απόγονοι των αρχαίων Ελλήνων υπεύθυνοι επιστήμονες να απαντήσουν είναι μόνο οι ανθρωπολόγοι, από ότι έχω διαβάσει σε παλιότερες μελέτες πράγματι μας βγάζουν απογόνους.

Αν έρθουν πολλοι Κινέζοι και ζουν σε απομονωμένες η αποψιλωμενες πληθυσμιακά περιοχές, τοτε θα δώσουν το στίγμα τους και η γλωσσα τους θ επικρατήσει σ αυτές τις περιοχές, όπως και συνέβη με τους παραπάνω λαούς.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top