Μετά τον θάνατο, τι;

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Όταν λες τη δεύτερη φορά, το σώμα μας δεν αποσυντίθεται σύμφωνα με την φθορά της ύλης λόγω της σχετικότητας των κινήσεων (γεωμετρία στερεών κινήσεων Νεύτωνα); :hmm:
Σα δεύτερη φορά εννοώ απλώς τη στιγμή που σταματάει να λειτουργεί ο εγκέφαλος. Πρακτικά, η πνευματική κατάσταση είναι η ίδια (δηλαδή καμία) πριν γεννηθούμε και αφού πεθάνουμε, μόνο που στη δεύτερη περίπτωση υπάρχει και το σώμα (σε οποιαδήποτε κατάσταση της ύλης), αφού δεν εξαφανιζόμαστε χωρίς να μη μείνει κάποιο απομεινάρι, έστω κι αν αυτό αποσυντίθεται σταδιακά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Έχεις σκεφτεί πόσο δύσκολο είναι για τον άνθρωπο να δεχθεί το τίποτα ως πηγή δημιουργίας μια ζωής; :P Είναι όπως από τα μαθηματικά ξεκινάμε πάντα και φτιάχνουμε μια "ζωή" από παραδοχές που ως παραδοχές δεν υπάρχουν κάπου και πάνω εκεί μπορούμε να οδηγηθούμε στην περιγραφή ενός φυσικού ή στατιστικού φαινομένου παρατηρώντας έναν ολόκληρο κόσμο από εξισώσεις, θεωρήματα, αλγεβρικές εκφράσεις κοκ, που περιγράφουν μια δυναμική διαδικασία με κάποιο αποτέλεσμα (π.χ. κίνηση ενός πυραύλου). Μετά την επίλυση του μαθηματικού προβλήματος ο κόσμος σκέψης αυτός σβήνει. Κάπως έτσι είναι και η ζωή. Τόσο απλά. Ο λόγος που ο άνθρωπος φοβάται τη ζωή και πλάθει φανταστικούς κόσμους είναι ο ίδιος λόγος που ο άνθρωπος για πολλούς αιώνες πολέμησε την αφηρημένη σκέψη (ως πρόγονο των μαθηματικών) επειδή η λογική είναι ψυχρή και ο άνθρωπος δεν ήθελε να αποδεχθεί το τέλος. Έτσι πάνω σε αυτή την υπαρξιακή μυθοπλασία χτίστηκαν πολιτικά συστήματα και θεότητες και φυσικά την ίδια στιγμή όσοι τόλμησαν να αμφισβητήσουν αυτή την πολιτική ζωής, το σύστημα τους εξαφανίσε. Γιατί αν η θρησκεία ήταν μια αξία της ζωής και ο θεός υπήρχε, για ποιο λόγο ο Γαλιλαίος να ταλαιπωρηθεί με την ιερά εξέταση; Πόσο σχέση είχε ο παπισμός με την θρησκεία και τη ζωή; :D
 

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Γι' αυτό, όσο νιχιλιστικό ή πεσιμιστικό κι αν ακούγεται, το σενάριο που φαντάζει για μένα το πιο λογικό είναι το ότι, όταν αφήσουμε την τελευταία μας πνοή στη Γη, μπαίνουμε σε μια κατάσταση λήθης/κενού, η οποία είναι ίδια με αυτή που βρισκόμασταν πριν γεννηθούμε.

Πώς μπορούμε να είμαστε βέβαιοι σε ποια κατάσταση βρισκόμασταν πριν γεννηθούμε;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο λόγος που ο άνθρωπος φοβάται τη ζωή και πλάθει φανταστικούς κόσμους είναι ο ίδιος λόγος που ο άνθρωπος για πολλούς αιώνες πολέμησε την αφηρημένη σκέψη (ως πρόγονο των μαθηματικών) επειδή η λογική είναι ψυχρή και ο άνθρωπος δεν ήθελε να αποδεχθεί το τέλος.

Οι θρησκείες και οι μυθολογίες είναι φανταστικοί κόσμοι ή κωδικοποιημένες αναμνήσεις και αλήθειες;
Κι έπειτα γιατί να είναι δύσκολο για τον άνθρωπο να αποδεχτεί την αρχή από το μηδέν; Ίσα ίσα αυτό είναι ένα πολύ αισιόδοξο σενάριο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Πώς μπορούμε να είμαστε βέβαιοι σε ποια κατάσταση βρισκόμασταν πριν γεννηθούμε;
Εφόσον δεν υπάρχουμε σαν ύλη πριν συλληφθούμε, μου φαίνεται πιο λογικό να μην υπάρχουμε πνευματικά ή και σε οποιοδήποτε άλλη «μορφή» (δηλαδή υπάρχει το τίποτα/κενό). Τώρα, το πώς αυτό μπορεί να επιβεβαιωθεί δεν το γνωρίζω, γι’αυτό και πρόκειται για προσωπική άποψη. :yes:
 

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Για τις διαφορετικές διαστάσεις όμως τι λέτε;;;

Η ψυχή δεν νομίζω ότι χάνεται...
Τώρα το τι συμβαίνει μετά θα το μάθουμε.εκεινη την ώρα.
Μπορεί για λίγο καιρό να χρησιμοποιούμε.το σώμα.μας σε άυλη μορφη ώστε να υπάρξει σταδιακά η μεταβαση στο επόμενο σταδιο.
Όπως ακριβώς γίνεται και με την εγκυμοσύνη. Το σώμα έχει μια προετοιμασία μεχρι να βγει στον έξω κόσμο.
Η ίδια διαδικασία μπορεί να συμβαίνει και με την ψυχή.

Υλικά μπορεί αν μην υπάρχουμε όμως είμαστε ενέργεια.
Αυτό δεν χάνεται.εγω πιστεύω ότι το σώμα μας στην ουσία είναι η "θήκη" της ψυχής μας.
Το θέμα είναι στο εμτα τι γίνεται; Πως είναι;
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,860 μηνύματα.
Για τις διαφορετικές διαστάσεις όμως τι λέτε;;;

Η ψυχή δεν νομίζω ότι χάνεται...
Τώρα το τι συμβαίνει μετά θα το μάθουμε.εκεινη την ώρα.
Μπορεί για λίγο καιρό να χρησιμοποιούμε.το σώμα.μας σε άυλη μορφη ώστε να υπάρξει σταδιακά η μεταβαση στο επόμενο σταδιο.
Όπως ακριβώς γίνεται και με την εγκυμοσύνη. Το σώμα έχει μια προετοιμασία μεχρι να βγει στον έξω κόσμο.
Η ίδια διαδικασία μπορεί να συμβαίνει και με την ψυχή.

Υλικά μπορεί αν μην υπάρχουμε όμως είμαστε ενέργεια.
Αυτό δεν χάνεται.εγω πιστεύω ότι το σώμα μας στην ουσία είναι η "θήκη" της ψυχής μας.
Το θέμα είναι στο εμτα τι γίνεται; Πως είναι;

η ψυχή τι είναι; έχει αισθητήρια όργανα; μπορεί να δει, να ακούσει; μπορεί να πιεί μια μπύρα, να αισθανθεί ένα δροσερό αεράκι, ένα χάδι, ένα φιλί;;; :worry:
 

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Αυτό θα μπορούσε να το δει κάποιος σε μια αστρική προβολή αλλά μην κάνετε βλακείες. Μου έχει συμβεί κατά λάθος.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,543 μηνύματα.
Γι' αυτό, όσο νιχιλιστικό ή πεσιμιστικό κι αν ακούγεται, το σενάριο που φαντάζει για μένα το πιο λογικό είναι το ότι, όταν αφήσουμε την τελευταία μας πνοή στη Γη, μπαίνουμε σε μια κατάσταση λήθης/κενού, η οποία είναι ίδια με αυτή που βρισκόμασταν πριν γεννηθούμε. Απλώς, τη δεύτερη φορά, απομένει και το σώμα μας, το οποίο αποτελεί μία αδιάσειστη απόδειξη της ύπαρξής μας.
Με ανατριχιάζει η ιδέα του απόλυτου κενού. Αυτό θα σήμαινε πως πράγματι δεν είμαστε τίποτα, πέρα από τον εγκέφαλό μας.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,860 μηνύματα.

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Με λίγα λόγια είσαι έξω από το σώμα σου και δεν το νιώθεις. Μπορεί να συμβεί στον ύπνο σου. Εγώ φοβήθηκα όταν μου συνέβη και ξαναμπήκα από εκεί που βγήκα δηλαδή από τον θώρακα.
Υπάρχει σχετική βιβλιογραφία, υπάρχουν πειράματα παραψυχολογίας, τέλος πάντων εμένα μάλλον θα με συνέφερε να τελείωναν όλα με το θάνατο αλλά είναι πολλά που δε γίνετε να παραβλέψω έτσι, για αυτό και απορώ όταν βλέπω απόλυτες θέσεις σε αυτό το ζήτημα όπως και στα περισσότερα ζητήματα.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,860 μηνύματα.
Με λίγα λόγια είσαι έξω από το σώμα σου και δεν το νιώθεις. Μπορεί να συμβεί στον ύπνο σου. Εγώ φοβήθηκα όταν μου συνέβη και ξαναμπήκα από εκεί που βγήκα δηλαδή από τον θώρακα.
Υπάρχει σχετική βιβλιογραφία, υπάρχουν πειράματα παραψυχολογίας, τέλος πάντων εμένα μάλλον θα με συνέφερε να τελείωναν όλα με το θάνατο αλλά είναι πολλά που δε γίνετε να παραβλέψω έτσι, για αυτό και απορώ όταν βλέπω απόλυτες θέσεις σε αυτό το ζήτημα όπως και στα περισσότερα ζητήματα.

μήπως απλά είδες ένα όνειρο; :hmm:

δεν ξέρω, διατηρώ μια δυσπιστία σε τέτοια θέματα, κι ας είχα κι εγώ στο παρελθόν διάφορες περίεργες εμπειρίες, για περίεργους :bunny: λόγους, που δεν θα ήθελα να αναλύσω τώρα, αλλά έχουν μια λογική εξήγηση.

για να μην τα πολυλογώ, πιστεύω ότι το μυαλό, σαν όργανο, ο εγκέφαλος δλδ, και το νευρικό σύστημα, καμιά φορά μας βάνουν τρικλοποδιές. και το χειρότερο; αν ποτέ πεθάνουμε, αποσυντίθενται κι αυτά, κι η συνείδησή μας παύει. τέλος. φινίτο! :cray:
 

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Με ανατριχιάζει η ιδέα του απόλυτου κενού. Αυτό θα σήμαινε πως πράγματι δεν είμαστε τίποτα, πέρα από τον εγκέφαλό μας.
Στην αρχή μπορεί να φαίνεται ανατριχιαστική η ιδέα, αλλά σιγά-σιγά, όταν την αποδέχεσαι, νομίζω ότι σου δίνει μια αίσθηση γαλήνης και σε ηρεμεί. Σε βοηθάει να βλέπεις τις καταστάσεις μέσα από μια πιο ξεκάθαρη και ολοκληρωμένη εικόνα, ενώ σου υπενθυμίζει ότι είναι πολλές οι φορές που το άγχος, ο φόβος ή η στενοχώρια δε σε βοηθούν να απολαύσεις τις στιγμές της πεπερασμένης σου ζωής. :give_rose:
 
Τελευταία επεξεργασία:

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Όχι, αυτό μπορώ να το πω με σιγουριά, δεν ήταν όνειρο.
Καλά δεν είναι και τόσο τρομερό όταν πεθάνουμε να παύουν όλα, σιγά μη χάσει η Βενετιά βελόνι.
Έχω μια αίσθηση ότι πιστεύεις αυτά που πιστευεις γιατί δε θέλεις να ελπίζεις σε κάτι που μπορεί να μην υπάρχει.
 

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
η ψυχή τι είναι; έχει αισθητήρια όργανα; μπορεί να δει, να ακούσει; μπορεί να πιεί μια μπύρα, να αισθανθεί ένα δροσερό αεράκι, ένα χάδι, ένα φιλί;;; :worry:
Μα όλα αυτά που αναφέρεις τα κάνει το σώμα.
Η ψυχή είναι κάτι τελείως διαφορετικό.
Μην τα μπερδεύεις. Η ψυχή είναι ενέργεια. Είναι άυλη και βρίσκει μορφή μέσα στο σώμα.
Και κάπως έτσι καταλήγει να πίνει μπύρες🍻🍻

@camil
Δηλαδή στην αστρική προβολή πως αισθανοσουν; Έβλεπες απέξω;
Αισθανοσουν κάτι;
Για τα πειράματα ισχύει.. είχα διαβάσει πιο παλιά αναφορές πάνω σε αυτο.



--------------
Δηλαδή όσοι πιστεύετε ότι μετά το θάνατο υπάρχει το κενό, δεν πιστεύετε ότι υπάρχουν πνεύματα κλπ;
 

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 634 μηνύματα.

S.xas

Νεοφερμένος

Ο S.xas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Καναδάς (Αμερική). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Δεν υπάρχει τίποτα, ούτε πριν τον θάνατο, ούτε μετά. It’s okay, really.
 

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 797 μηνύματα.
@camil
Δηλαδή στην αστρική προβολή πως αισθανοσουν; Έβλεπες απέξω;
Αισθανοσουν κάτι;

Δεν έφτασα σ αυτό το σημείο γιατί φοβήθηκα και γύρισα. Σε φάση πού στο καλό πάω;
Είσαι έξω από το σώμα, ανεβαίνεις αυτό αισθάνεσαι. Και πριν από αυτό ένιωσα ότι είχα γύρω μου φως και κινιομουν με πολύ μεγάλη ταχύτητα μέσα σε κάτι σκοτεινό σαν τούνελ. Χωρίς να αισθάνομαι το σώμα σε όλα αυτά.
 

S.xas

Νεοφερμένος

Ο S.xas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Καναδάς (Αμερική). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι ανειρωνικά, υπάρχει κάποια σχέση μεταξύ αστρικής προβολής και ναρκωτικών; γιατί γενικά η φάση ακούγεται πολύ σουπερνατουραλ…
 

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Όχι δε θα το έλεγα. Εχει συμβεί σε πολλούς που δεν είχαν πάρει ναρκωτικά. Εγώ εκείνη την περίοδο δεν έπαιρνα καν χάπια, ο οργανισμός μου ήταν απολύτως καθαρός και δεν είχα ποτέ εξαρτήσεις, τσιγάρο, ποτό κ.λπ.
Αν οι ναρκωμανεις βιώνουν παρόμοιες εμπειρίες αυτό δεν είμαι σε θέση να το γνωριζω.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,860 μηνύματα.
Μα όλα αυτά που αναφέρεις τα κάνει το σώμα.
Η ψυχή είναι κάτι τελείως διαφορετικό.
Μην τα μπερδεύεις. Η ψυχή είναι ενέργεια. Είναι άυλη και βρίσκει μορφή μέσα στο σώμα.
Και κάπως έτσι καταλήγει να πίνει μπύρες🍻🍻

δλδ αν μετά θάνατο διασωθεί η ψυχή μου, τι θα είμαι; ένα άυλο ον χωρίς σώμα και αισθήσεις, στο απόλυτο κενό και σκοτάδι, χωρίς καμία αλληλεπίδραση με το περιβάλλον, που απλά θα σκέφτομαι και θα έχω κάποιες αναμνήσεις; είναι πρακτικό το ζήτημα, γι αυτό ρωτάω. :hmm:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top