Μετά τον θάνατο, τι;

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,318 μηνύματα.

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Την τύφλα μας ξέρουμε, να μην το πω αλλιώς. Να φέρω καθημερινά παραδείγματα. Γιατροί που λένε στους ασθενείς τους ότι θα πεθάνουν σε 2 χρόνια το πολύ και ζούνε άλλα 20 ή σε γυναίκες ότι δε θα μείνουν ποτέ έγκυες και κάνουν δύο παιδιά. Δε σημαίνει ότι δε μελέτησαν ή ότι δεν είναι καλοί επιστήμονες ή ότι τους διέφυγε κάτι στην κάθε περίπτωση χωριστα. Φαίνεται ότι πάντα υπάρχουν παραθυρακια και τίποτα δεν είναι απόλυτο. Ακριβώς επειδή δεν είμαστε τίποτα το ιδιαίτερο, το πολύ σπουδαίο και σημαντικό άπειρα είναι αυτά που μας διαφεύγουν. Χωρίς διάθεση υποτίμησης ή αμφισβήτησης της επιστήμης εννοείται.
Κλ αν κατηγορείς ότι οι επιστήμονες είναι απόλυτοι, καλημέρα. Η επιστήμη βασίζεται σε αντικειμενικά γεγονότα. Ίσα ίσα Το να πιστεύεις ότι πχ τα παραψυχολογικα φαινόμενα είναι αληθινά είναι απόλυτη άποψη από τη στιγμή που πρόκειται για πίστη σε κάτι δίχως απόδειξη.
 

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Άλλο δεν αποκλειω άλλο πιστεύω. Δεν κατηγόρησα τους επιστήμονες για τίποτα.
 

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Άλλο δεν αποκλειω άλλο πιστεύω. Δεν κατηγόρησα τους επιστήμονες για τίποτα.
Μα Ούτε εγώ απεκλεισα 100% (και δεν μπορώ) τα μεταφυσικά φαινόμενα. Δεν τα πιστεύω (αφού όπως είπα δεν έχω λόγο να τα πιστεύω ως αληθή και δεν υπάρχει τρόπος να αποδειχθούν η να διαψεύτουν)
 

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Δε διαφωνώ.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,318 μηνύματα.
Πιθανό, αλλά η παραψυχολογια δεν θα είναι μια από αυτές... Δεν είναι καν επιστήμη
Δεν ειναι η παραψυχολογια αλλα η μεταφυσικη.Κια μεταφυσικη δεν σημαινει παραψυχολογια,που πολλοι το εχουν καταλαβει λαθος αλλα πέρα απο του γνωστους νομους της φυσικης.ΑΚΟΜΑ.Κια αυτα δν τα λεω εγω,αλλα επιστημονες αστροφυσικοι ..οπως ο μανος δανεζης.

Το βιβλίο "Έτσι Βλέπω τον Κόσμο, Η Επιστήμη του Ηomo Universalis" είναι ένα βλέμμα καθαρό και διεισδυτικό στα αποτελέσματα της σύγχρονης επιστήμης ενώ γεφυρώνει τις αποστάσεις της με τη θρησκεία και τη φιλοσοφία. Στο βιβλίο αυτό οι συγγραφείς μάς δίδουν μια σαφή απάντηση στο πώς τα επιτεύγματα της Επιστήμης, η Θεωρία της Σχετικότητας και η Κβαντική Φυσική ανατρέπουν το μέχρι σήμερα συμπαντικό κοσμοείδωλο. Οι έννοιες: ύλη, χρόνος και χώρος αποκτούν μια νέα εννοιολογική χροιά και σημασία, με αποτέλεσμα να γεννιέται αναπόφευκτα ένας νέος Πολιτισμός, όπου η ύλη δεν αποτελεί πρωταρχική αξία.
Ο αναγνώστης θα βρει στο βιβλίο αυτό απάντηση στο επίμονο ερώτημα του ανθρώπου για τη φύση αυτού που ονομάζουμε πραγματικότητα. Είναι η πραγματικότητα κάτι αληθινό και υπάρχον, ή πλάνη των αισθήσεων και δημιούργημα του μυαλού μας, δηλαδή ένα "matrix"; Επίσης δίνονται απαντήσεις με τρόπο σαφή και επιστημονικό για τη σχέση ανάμεσα στη Σύγχρονη Φυσική και τη μεταφυσική, απαντήσεις για τις έννοιες της ζωής και του θανάτου.


Διοτι τα παλια εκεινα χρονια οταν εβλεπαν κεραυνο θεωρουσαν οτι ηταν κατι μεταφυσικο,περιεργο..θεεικο.
Κια παρα πολλα αλλα που ΑΡΓΟΤΕΡΑ με τηην εξελιξη της τεχνολογιας τα καταλαβαμε/
Οτι βλεπουμε ειναι ενα τιποτα μπροστα σε αυτο που υπαρχει.Το οτι ακτι δνε το βλεπουμε δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει.

Ακομα δενε χουμε καταννοησει τι ειναι η σκοτεινη υλη που σχετικα μολις ανακαλυψαμε.Κια ποσα αλλα!

Το κακο με τους στεγνους ανθρωπους(αυτους χωρις φαντασια και δεμενους χειροποδαρα με το χειροπιαστο),ειναι οτι χρησιμοποιουν ελαχιστο μερος του εγκεφαλου τους.Ότι τους εμαθαν,οτι βλεπουν και αυτο ειναι.
Το ακομα χειροτερο ειναι οτι ειναι και πεπεισμενοι οτι μονο οτι βλεπουμε ή εχουμε αντιληφθει με τα ΤΩΡΙΝΑ ΟΡΓΑΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ.Κια ακομα χειροτερο χλευαζουν και αρνουνται πεισματικα οτι μπορει να μην ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα.

Ειναι λυπηρο για αυτους.Διοτι χανουν παρα πολλα.

Αλλο πραγμα να πιστευω σε μαγους και χαρτοριχτρες(ΜΕΣΑΙΩΝΑΣΑ) και αλλο πραγμα να διαβαζω,να ενημερωνομαι και να καταννοω οτι ΚΑΠΟΤΕ ΑΝ ΕΒΛΕΠΑΝ ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟ ΘΑ ΤΟ ΘΕΩΡΟΥΣΑΝ ΠΑΡΑΦΥΣΙΚΟ ΚΑΙ ΜΑΓΙΑ...τωρα απλα ειναι μεσα στους νομους της φυσικης.

Καποτε νομιζαμε οτι υπαρχουν 3 διαστασεις...ειναι βεβαιο οτι υπαρχουν πολυ περισσοτερες ακομα και 12.

Τις βλεπουμε; Τις εχουμε αποδειξει; Οχι αμεσα.Αλλα υπαρχουν καποιες ενδειξεις και οι επσιτημονες ειναι σιγουροι.
Το αυτο και για αλλα πραγματα που θα πρεπει να αναπτυχθουμε ακομα περισσοτερο τεχνολογικα για να τα αντιληφθουμε.

Αντι λοιπον να ειστε τοσο αρνητικοι και στεγνοι καποιοι..δνε λεω να υιοθετησετε καποια θεωρια,αλλα προσπαθηστε να χρησιμοποοησετε οσο περισσοτερο εγκεφαλο μπορειτε,βαλτε φαντασια μαζι με λογικη και επιστημη,διαβαστε και θα δειτε οτι ακομα ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ για τη ζωη και το συμππαν.
 

don't touch

Νεοφερμένος

Η don't touch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Δεν υπάρχει τίποτα, ούτε πριν τον θάνατο, ούτε μετά. It’s okay, really.
Ενδιαφέρον άποψη. Όμως τι είναι το τίποτα ; πως καταλήξατε σε αυτό το συμπέρασμα ; υφισταται το τίποτα; κατανοώ πως το λέτε εσείς ότι εξαϋλωνόμαστε ή ότι είμαστε αυτό που φαινόμαστε ένα σωμα και νους ότι η ψυχή που λέμε στην πραγματικότητα είναι ο νους μας και τίποτα παραπάνω και αφου πεθάνουμε τοτε πεθαινει ο εγκέφαλος και τέλος σταματαμε να σκεφτομαστε σταματαμε να υπαρχουμε. Θα μπορούσε να ισχύει αρκετά ρεαλιστική προσεγγιση και ίσως το θέμα ψυχή να είναι ουτοπικό σενάριο όμως έχει απασχολήσει αυτό το ζήτημα και φιλόσοφους και την επιστήμη. Ναι εντάξει μπορεί να μην έχουμε ακόμα χειροπιαστά στοιχειά στα χεριά μας ή να μην έχω εγώ την σωστή ενημέρωση (αν μπορείτε διαφωτιστείτε σε αυτό ) άλλα δεν αμφισβητεί την ύπαρξη της ψυχής τίποτα από τα δυο. Εσαςς τι σας οδήγησε στο συμπέρασμα τίποτα ;
 

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Δεν ειναι η παραψυχολογια αλλα η μεταφυσικη.Κια μεταφυσικη δεν σημαινει παραψυχολογια,που πολλοι το εχουν καταλαβει λαθος αλλα πέρα απο του γνωστους νομους της φυσικης.ΑΚΟΜΑ.Κια αυτα δν τα λεω εγω,αλλα επιστημονες αστροφυσικοι ..οπως ο μανος δανεζης.



Διοτι τα παλια εκεινα χρονια οταν εβλεπαν κεραυνο θεωρουσαν οτι ηταν κατι μεταφυσικο,περιεργο..θεεικο.
Κια παρα πολλα αλλα που ΑΡΓΟΤΕΡΑ με τηην εξελιξη της τεχνολογιας τα καταλαβαμε/
Οτι βλεπουμε ειναι ενα τιποτα μπροστα σε αυτο που υπαρχει.Το οτι ακτι δνε το βλεπουμε δεν σημαινει οτι δεν υπαρχιε.

Ακομα δενε χουμε καταννοησει τι ειναι η σκοτεινη υλη που σχετικα μολις ανακαλυψαμε.Κια ποσα αλλα!

Το κακο με τους στεγνους ανθρωπους(αυτους χωρις φαντασια και δεμενους χειροποδαρα με το χειροπιαστο),ειναι οτι χρησιμοποιουν ελαχιστο μερος του εγκεφαλου τους.Οτι τους εμαθαν,οτι βλεπουν και αυτο ειναι.Το ακομα χειροτερο ειναι οτι ειναι και πεπεισμενοι οτι μονο οτι βλεπουμε ή εχουμε αντιληφεθι με τα ΤΩΡΙΝΑ ΟΡΓΑΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ.Κια ακομα χειροτερο αλευαζουν και αρνουνται πεισματικα οτι μπορει να μην ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα.
Ειναι λυπηρο για αυτους.Διοτι χανουν παρα πολλα.
Αλλο πραγμα να ποστευω σε μαγους και χαρτοριχτρες και αλλο πραγμα να διαβαζω,να ενημερωνομαι και να καταννοω οτι ΚΑΠΟΤΕΑ Ν ΕΒΛΕΠΑΝ ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟ ΘΑ ΤΟ ΘΕΩΡΟΥΣΑΝ ΠΑΡΑΦΥΣΙΚΟ ΚΑΙ ΜΑΓΙΑ...τωρα απλα ειναι μεσα στους νομους της φυσικης.
Καποτε νομιζαμε οτι υπαρχουν 3 διαστασεις...ειναι βεβαιο οτι υπαρχουν πολυ περισσοτερες ακμα και 12.

Τις βλεπουμε; Τις εχουμε αποδειξει; Οχι αμεσα.Αλλα υπαρχουν καποιες ενδειξεις και οι επσιτημονες ειναι σιγουροι.
Το αυτο και για αλλα πραγματα που θα πρεπει να αναοπτυχθουμε ακομα περισσοτερο τεχνολογικα για να τα αντιληφθουμε.
Αντι λοιπον να ειστε τοσο αρνητικοι και στεγνοι καποιοι..δνε λεω να υιοθετησετε καποια θεωρια,αλλα προσπαθηστε να χρησιμοποοησετε οσο περισσοτερο εγκεφαλο μπορειτε,βαλτε φαντασια μαζι με λογικη και επιστημη,διαβαστε και θα δειτε οτι ακομσ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ για τη ζωη και το συμππαν.
Αν πας λίγο πίσω στη συζήτηση είχε γίνει λόγος για παραψυχολογια
Ξέρω σε τι αναφέρομαι και σε αυτό απάντησα.
επισης κάνεις λανθασμένες αναφορές στην επιστήμη. Ξέρεις τι εννοούμε όταν λέμε ότι παίζει να υπάρχουν άλλες διαστάσεις?? Γιατί αλλιώς χρησιμοποιήθηκε στη συζήτηση. Ξέρεις τι αφορά η σκοτεινή ύλη?
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,318 μηνύματα.
Αν πας λίγο πίσω στη συζήτηση είχε γίνει λόγος για παραψυχολογια
Ξέρω σε τι αναφέρομαι και σε αυτό απάντησα.
επισης κάνεις λανθασμένες αναφορές στην επιστήμη. Ξέρεις τι εννοούμε όταν λέμε ότι παίζει να υπάρχουν άλλες διαστάσεις?? Γιατί αλλιώς χρησιμοποιήθηκε στη συζήτηση. Ξέρεις τι αφορά η σκοτεινή ύλη?
Ξερω.
Εσυ δεν ξερεις.
 

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 267 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,182 μηνύματα.
Αν πας λίγο πίσω στη συζήτηση είχε γίνει λόγος για παραψυχολογια
Ξέρω σε τι αναφέρομαι και σε αυτό απάντησα.
επισης κάνεις λανθασμένες αναφορές στην επιστήμη. Ξέρεις τι εννοούμε όταν λέμε ότι παίζει να υπάρχουν άλλες διαστάσεις?? Γιατί αλλιώς χρησιμοποιήθηκε στη συζήτηση. Ξέρεις τι αφορά η σκοτεινή ύλη?
lmao έχουν γράψει για αστρικές προβολές, τον χρόνο σου χάνεις.
 

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 267 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,318 μηνύματα.
Ωραία αφού ξέρεις, με διευκολύνεις, στη συζήτηση δεν εννοούσαν αυτό όταν χρησιμοποίησαν τον όρο διαστάσεις
Δεν ξερω σε ποιους αναφερεσαι...δεν διαβασα τα προηγουμενα,απλα μερικα.

Εσυ δεν καταλαβαινεις καν,δεν μπορεις να ξεφυγεις απο το κουκουλι σου και να αντιλήφθεις καν αυτα που λέω.
Δεν ειπα οτι οι διαστασεις ειναι κατι μαγικο,παραφυσικη.Καταρχην διαχωρισα την παραψυχολογια με την μεταφυσικη και μετα σου εξηγω οτι ότι δεν καταννοουμε το παμε στην παραψυχολογια ενω καλιστα μπορει να εμπιπτει σε φυσικο φαινομενο που ακομα δενε χουμε τα οργανα να το αντιληφθουμε.
Οταν βγαλεις το πεπλο ισως καταλαβεις τι λεω.

Για την ωρα δεν θα συνεχισω τη συζητηση με ατομα που ΔΝ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΟ ΠΕΠΛΟ και μενουν στεγνοι και ακαμπτοι νομιζοντας οτι ειναι ξερολες και ξερουν τα παντα.Δεν εχει νοημα και στην πραγματικοτγτα δεν μπορει κανεις να συζητησει μαζι τους τετοια θεματα.
Οποτε συνεχισε με το πεπλακι σου.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,182 μηνύματα.
Όχι απλά δεν έχω εγώ ενεργό όλο τον εγκέφαλο μου
Κάτι τέτοια βγαίνουν και τα λένε και κάτι απόφοιτοι της κακιάς ώρας στην Ελληνική τηλεόραση κατά καιρούς, για αυτό έχει γίνει έτσι η χώρα. Αυτοί θέλουν ακύρωση πτυχίου ΧΘΕΣ :hehe: .
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,318 μηνύματα.
lmao έχουν γράψει για αστρικές προβολές, τον χρόνο σου χάνεις.
Όχι απλά δεν έχω εγώ ενεργό όλο τον εγκέφαλο μου
Ανεφερα εγω ποτε για αστρικες προβολες; Για κουνηστε λιγο το κεφαλακι σας καμαρια μου.
ΕΙΠΑ ΕΓΩ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΑΣΤΡΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ;Ειπα; Για δειξτε το μου.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,182 μηνύματα.

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Εγώ είπα, και;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,318 μηνύματα.
Βρε Πουπουλίνα δεν το είπα για εσένα, αμέσως να επιτεθείς .Τσίλαρε λίγο.
Ωραια.Οποτε ολα καλα.Ομως η απαντηση του αλλου πηγαινε σε μενα.Εγω λοιπον δεν εννοουσα αστρικες προβολες,ουτε πνευματα,ουτε μαντισες και χαρτοτιχτρες.Για να ξερουμε τι λεμε ναι;
 

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Βρε Πουπουλίνα δεν το είπα για εσένα, αμέσως να επιτεθείς .Τσίλαρε λίγο.
Ναι αυτο. Κατηγορεί ότι είμαστε αρνητικοί αλλά έχει φουλ επιθετικό ύφος χωρίς λόγο από την αρχή. Ξέρω γω παίζει να συμφωνούμε αλλά έχει παρεξηγήσει σε τι αναφερόμαστε.
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι και λογικό αυτό, δεν μπορεί να υπάρξει ένας ξεχωριστός πνευματικός κόσμος που βασίζεται σε άλλους νόμους. Όλα μπορούν να γίνουν αρκεί οι νόμοι της φυσικής να το επιτρέπουν. Να γίνεις ας πούμε κάσπερ εαν πεθάνεις δεν παίζει διότι δεν βασίζεται σε κανέναν γνωστό μας νόμο και δεν μπορεί να εξηγηθεί με οποιονδήποτε τρόπο μέσω αυτών. Και εαν και εννοείται οτι δεν ξέρουμε όλους τους φυσικούς νόμους στο σύμπαν...ξέρουμε παραδόξως πολλούς για να μην πω σχεδόν όλους όσους αφορούν την καθημερινότητα μας στην Γη.
Γιατί να μην υπάρχει; Το έχεις ελέγξει πειραματικά; Ακόμα και να το έλεγχες θα σε ρώταγε κανείς πώς γίνεται να είσαι σίγουρος για ένα θέμα το οποίο κατά την διατύπωσή του κάνει υπερ-φυσικές υποθέσεις.

Όχι πως εγώ πρόσκειμαι σε τέτοιους παραλογισμούς, καταλαβαίνεις ωστόσο τη ρίζα του προβληματισμού μου.

Όλα αυτά τα θεολογικού τύπου προβλήματα συνιστούν ψευτο-προβλήματα που δεν απαντώνται γιατί δεν έχουν την δυνατότητα επαληθευσιμότητας ούτε υπάρχουν a priori απαντήσεις. Για αυτό εγώ λέω "δεν ξέρω" σε αυτά τα προβλήματα. Σε ζητήματα πρακτικά συμπεριφέρομαι παίρνοντας ως δεδομένο ότι δεν υφίστανται, αφού δεν έχει αποδειχθεί η ύπαρξη τέτοιων τόπων/όντων. Αμφιβολίες πάντα υπάρχουν, κινείσαι ωστόσο με βάση το ενδεχόμενο που συγκεντρώνει περισσότερες πιθανότητες, στην καθημερινότητα.

μεταφυσικά φαινόμενα
Ο όρος υπεφυσικά ταιριάζει πιο πολύ, ας μην συγχέονται τέτοια "φαινόμενα" με τον γνωστό φιλοσοφικό κλάδο.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top