Μετακόμιση ή Αυτοκίνητο...Εσύ τι θα διάλεγες;

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Μετακόμιση! Εμένα θα μάρεσε να φτιάξω ένα σπίτι από την αρχή, να βάψω τοίχους στα χρώματα της αρεσκίας μου και να το διακοσμίσω επίσης όπως μαρέσει. Λιγότερα λεφτά θα σου πάρει σε σχέση με το αμάξι, άστο για αργότερα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Σε ολα τα διλημματα η απαντηση ειναι αυτοκινητο, ντιζελ κιολας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mayrh gata

Νεοφερμένος

Η Αθηνά Στάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Αγαπητές μου κυρίες και αγαπημένοι μου κύριοι καλησπέρα σας!!
Συγγνώμη που χάθηκα τόσες μέρες αλλά αντιμετώπιζα πρόβλημα με το interner στο σπίτι και αναγκάστηκα να πάω διακοπές στο σπίτι του θείου μου, μιας και εδώ η σύνδεση χαίρει άκρας υγείας!!
Όχι οτι μου κακόπεσε αλλά απλά έχουμε μια αναβλητικότητα στο θεματάκι μας :)
Η επιστροφή μου στην πρωτεύουσα πιθανολογείται στις 17 του μήνα internet θέλοντος!
Όπως και να χει σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και εννοείται οτι θα σας ενημερώσω σχετικά με την απόφαση μου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mayrh gata

Νεοφερμένος

Η Αθηνά Στάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Αγάπες καλησπέρα και πάλι!!
Τα πράγματα εκτροχιάστηκαν...οι γονείς μου (ο πατερας μου πιο συγκεκριμένα) δεν θέλει να ακούσει τίποτα απο τα δυο! Ντρέπομαι που σας το λέω αλλά δεν μπορώ να πατήσω ποδι!
Η μάνα μου ήταν θετική στην αρχή για τη μετακόμιση αλλά τις άλλαξε τα μυαλά!
Δεν ξέρω τι να κάνω...φαντάσου να τους ζητούσα και βοήθεια τι θα γινόταν !
Ο τελευταίος άνθρωπος που έμενε σε αυτο το σπίτι ήταν ο θείος μου. Αφού ο πατέρας μου είπε οτι έχει χάσει τα κλειδιά, ο θείος μου μας έδωσε αντικλείδια!
Ε τα πήρα και εγώ και πήγα κρυφά στο σπίτι (να δείτε τον δικό μου να με σηκώνει για να πηδήξω την μάντρα...αυτο σας λέω μόνο).
Τα κλειδια δεν ταίριαζαν παραμόνο ένα που άνοιγε την είσοδο της πολυκατοικίας.
δυστυχώς ο θείος μου δεν έχει άλλα κλειδιά απο ότι έμαθα και εγώ είμαι να σκάσω!
Όσο για το κολέγιο δεν έχω διαλέξει ακόμα.
Μήπως έχετε να μου προτείνετε κανένα για μαρκετινγκ ή social media???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Τα πράγματα εκτροχιάστηκαν...οι γονείς μου (ο πατερας μου πιο συγκεκριμένα) δεν θέλει να ακούσει τίποτα απο τα δυο! Ντρέπομαι που σας το λέω αλλά δεν μπορώ να πατήσω ποδι!
Δεν χρειαζεται να πατησεις πόδι και να δημιουργησεις προστριβες με την οικογενεια σου. Δυο πραγματα πρεπει να δεις: πρωτον, εχεις ξεκαθαρισει τι ειναι το καλυτερο για σενα; Γιατι εισαι σε μια ηλικια που η αποψη σου εχει πλεον προτεραιοτητα στη ζωη σου και μετραει περισοτερο απο αυτες των αλλων, οποιοι κι αν ειναι. Αμα δεν την διεκδικεις, θα εχεις τους γονεις στο κεφαλι σου μια ζωη να καθοριζουν πως θα ζησεις.

Δευτερον, εχει σοβαρους λογους ο πατερας σου να μη θελει ή ειναι το γνωστο καπριτσιο των γονιων να μη θελουν να φευγουν τα παιδια τους, γιατι τα φανταζονται παντα γυρω τους σαν κλωσσοπουλα και δεν συνειδητοποιησαν οτι πια εχουν μεγαλωσει; Αν εχει λογους να ανησυχει πχ γιατι η περιοχη του σπιτιου ειναι ακρως επικινδυνη, πρεπει να το λαβεις υποψιν.

Αν δεν υπαρχει πραγματικος λογος ανησυχιας, θα πρεπει να επανερχεσαι επανειλλημενα σε αυτο το θεμα με διαφορετική στρατηγική καθε φορα μεχρι να το πετυχεις με τροπο που να φαινεται φυσικος κι οχι κοντρα. Πχ αστο προς το παρον και μετα απο καιρο ξεκινα να γινεσαι «πολυ κουρασμενη» απο αυτην την ταλαιπωρια σε σημειο που να μην επικοινωνεις με το περιβαλλον, και να φαινεται οτι ολο αυτο σου δημιουργει μεγαλο προβλημα.

Ξεκινα να ξεκοβεις σιγα σιγα, μενοντας σε καμμια φιλη καποιο βραδυ, επειδη ησουνα τοσο κουρασμενη που ουτε το αστικο δεν εβρισκες το κουραγιο να παρεις κλπ. Γονεις ειναι, πρεπει να τους συνηθισεις σιγα σιγα στην νεα κατασταση και το κυριοτερο να δειχνεις οτι μπορεις να τα καταφερεις μονη, για να μην ανησυχουν νιωθοντας σε ευάλωτη στο αχανες κεντρο.

Θα πρεπει να εχω την ηλικια τους και τους καταλαβαινω. Απο την άλλη ο καθενας εχει τον πρωτο λογο στη ζωη του και στην υποθεση αυτη προηγεισαι εσυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με την πρώτη παράγραφο του libre αλλά ως εκεί.
Είσαι μεγάλη γυναίκα πλέον. Η ζωή σου είναι στα χέρια σου. Ότι αποφάσεις πάρεις πρέπει να τις πάρεις μόνη σου, απλά να μην υπάρχουν σοβαρά κολλήματα.
Μην αφήσεις τους γονείς σου να σου επιβάλλουν κάτι ενώ εσύ ξέρεις πως είσαι σε δύσκολη θέση.
Τουλάχιστον στο αυτοκίνητο δεν έχουν κανένα δικαίωμα από την στιγμή που αυτό-συντηρείσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
από την στιγμή που αυτό-συντηρείσαι.
Δεν λεει, αν εχεις απλα δουλεια, αλλα οχι καποιο κομποδεμα στην ακρη. Κανεις την επανασταση, αλλα αυριο σε απολυουν απο τη δουλεια και γυρνας σαν βρεγμενη γατα. Αμα εισαι ενηλικας και οι γονεις σου δεν το εχουν συνειδητοποιησει ακομα, ειναι δυσκολα τα πραγματα. Οσο εισαι αβεβαιος οικονομικά (και υπαρχει και η κριση), κουμαντο κανουν οι γεροι, και δεν συμφερουν οι κοντρες. Διπλωματια χρειαζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

your_idol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο your_idol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Mάλλον για "ψευτοδίλημμα" μου μοιάζει, μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top