Μεταναστευτικό - Προσφυγικό ζήτημα

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,312 μηνύματα.
Οι Έλληνες που πάνε στο εξωτερικό για ένα καλύτερο μέλλον, τα ίδια με αυτά που λες θα έπρεπε να τους πούνε οι κάτοικοι εκεί;

Εσύ σκέφτεσαι να φύγεις από τη χώρα;

Εξαρτάται . Καταρχήν υπάρχει μια διαφορά . Άλλο οι χώρες που θέλουν μετανάστες και άλλο οι χώρες όπως η δικιά μας που δεν μπορεί να ταισει ούτε τον ημεδαπό πληθυσμό . Εννοείται στηρίζω πρώτα ο ημεδαπός στην εκαστοτε χώρα . Στην Σουηδία εννοείται πρώτα Πρέπει να ειναι ο Σουηδος και οχι ο Έλληνας .
Μαρεσε η ερώτηση σου προς εμένα και μου δίνει με αυτόν τον τρόπο την ευκαιρία να διατυπώσω πως είναι ο ιδανικός μετανάστης κατά την γνώμη μου . Ναι το έχω πει και παλιότερα στόχος μου είναι ( πρώτα να έχουμε την υγεία μας ) όταν με το καλό ολοκληρωσω τις σπουδές μου να διεκδικήσω υποτροφία για μεταπτυχιακό στην Κίνα . Τι γίνεται όμως εδώ , καταρχήν δεν θα φάω την θέση σε κάποιο Κινέζο φιλόδοξο φοιτητή μιας που η Κίνα έχει international universities για τους ξένους . Άρα πάει το ένα άσχημο της μετανάστευσης . Κατά δεύτερον εννοείται όταν και άμα γίνει αυτό θα είμαι τύπος και υπογραμμος ( αν σεβομαι την χώρα μου μια φορά την χώρα που με φιλοξενεί θα την σέβομαι δέκα ) . Θα ζω βάση τα δικά τους στάνταρ χωρίς να παρεμβαίνω και να επιβάλλω τα δικά μου . Εσύ από ότι είδα ξέρεις πολύ καλά για τα ξένα πανεπιστήμια οπότε θα ξέρεις ότι στην Κίνα δίνουν 1.000 ευρώ μηνιαίως σε κάθε αλλοδαπό φοιτητή με κάποιες κρατήσεις για παροχή τροφής και στέγης. Εγώ ήδη γνωρίζω για το παραπονο των ημεδαπών Κινέζων φοιτητών ότι οι αλλοδαποί έρχονται απολαμβάνουν τα προνόμια και δεν προσφέρουν τίποτα . Αυτό για εμένα είναι πολύ σημαντικό και είναι ακριβως αυτό που θα αποφύγω με κάθε κόστος όποτε και αν πάω.
Αν έχεις μια τέτοια συμπεριφορά και σέβεσαι τους ημεδαπούς ο οποιοσδήποτε σε αντιμετωπίσει εχθρικά μετά είναι ανόητος . Για αυτό δεν θέλω να ακούω για τα " και εσύ μπορεί να φύγεις " . Ναι και εγώ μπορεί να φύγω αλλά εγώ δεν θα κάνω σαν καφρος στην χώρα που με φιλοξενεί .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κοίτα, δε θα σε στενοχωρήσω, αλλά η Ελλάδα δημιουργήθηκε ως ένα από τα πολλά προτεκτοράτα των Μεγάλων Δυνάμεων για να ξεκινήσει ο διαμελισμός της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας. Ούτε εθνικισμός ούτε τίποτα άλλο. Άλλωστε, την επανάσταση μας την κέρδισαν στο Ναυαρίνο. Για διαφόρους λόγους, οι συνθήκες είχαν ωριμάσει τότε - τη δεκαετία του 1820 - για να γίνει κάτι τέτοιο και, το σημαντικότερο, ήταν μέσα στα συμφέροντα όλων των δυνάμεων (ενώ, π.χ. δε συνέβη το ίδιο με τα Ορλωφικά). Οπότε, απλώς οι μεγάλες δυνάμεις εκμεταλλεύτηκαν τα όποια εθνικιστικά κινήματα εμφανίστηκαν τον 19ο και τον 20ο αιώνα στην Ευρώπη για να προωθήσουν τα συμφέροντά τους.

Επίσης, ο κόσμος δε λειτουργεί ακριβώς έτσι όπως θα ήθελες ( ; ) να λειτουργεί. Ειδάλλως, θα έπρεπε όλον τον 20ο αιώνα να μην είχε μείνει ούτε μισός Έλληνας στις ΗΠΑ και τον υπόλοιπο δυτικό κόσμο - οικονομικοί και πολιτικοί μετανάστες ήταν κι αυτοί τότε, να σου θυμίσω.

Για τα άλλα περί ολοκαυτώματος, όσο δεν παρουσιάζεις πηγές για όσα λες, δεν έχει νόημα να μιλήσουμε.

Α ρε αριστερε εθνοπροδοτη όσο πας και χειρότερος γίνεσαι . Ο εθνικισμός που ήταν απόρροια του Γαλλικού Διαφωτισμού ( εξού και ο Σοβινισμος από τον Γάλλο Σοβεν ) ήρθε στα πλαίσια του νεοελληνικού διαφωτισμού και στην Ελλάδα με κύριους εκφραστές Ρήγα Βελεστινλή , Κοραής κλπ ο οποίος μάλιστα διατύπωσε και την ιδέα του ενωμένου Ελληνικου Βαλκανικου εθνους . Η Ελληνική Επανάσταση έγινε για καλύτερες συνθηκες ζωής και απελευθέρωση ασχέτως το πώς την είδαν οι Μεγάλες Δυνάμεις . Προφανώς και θέλανε να το εκμεταλλευτούν και αυτό το γεγονός , τα δάνεια και την βοήθεια προφανώς και δεν τα έστειλαν γιατί συγκινήθηκαν από τον αρχαιοελληνικό πολιτισμό . Κανεις δεν λέει τέτοια πράγματα .
Δεν θα ασχοληθώ είπα με τις άλλες χώρες τι έκαναν η τι κάνουν . Αν δεν θέλανε τους Έλληνες ας τους επέστρεφαν πίσω . Είναι ανόητο να κρατάς μετανάστες να τους συμπεριφέρεσαι άσχημα και να μην τους επιστρέφεις στις χώρες τους με ασφάλεια .

Υπάρχουν τα επίσημα στατιστικά του Ερυθρού Σταυρού που αποδεικνύουν ότι ο αριθμός των θυμάτων του Ολοκαυτώματος ήταν κάπου στα 300.000 και όχι 11 εκατομμύρια όπως λένε ενώ οι φούρνοι αποτελούν παραμύθι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Νηματολάγνος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νηματολάγνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Οι Έλληνες που πάνε στο εξωτερικό για ένα καλύτερο μέλλον, τα ίδια με αυτά που λες θα έπρεπε να τους πούνε οι κάτοικοι εκεί;

Εσύ σκέφτεσαι να φύγεις από τη χώρα;

Οι Έλληνες ΔΕΝ πάνε παράνομα στα άλλα κράτη!
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Υπάρχουν τα επίσημα στατιστικά του Ερυθρού Σταυρού που αποδεικνύουν ότι ο αριθμός των θυμάτων του Ολοκαυτώματος ήταν κάπου στα 300.000 και όχι 11 εκατομμύρια όπως λένε ενώ οι φούρνοι αποτελούν παραμύθι.

Citation needed...

Επίσης, οι φούρνοι είναι εκεί αν θες να διαπιστώσεις από μόνος σου την ύπαρξή τους.

Οι Έλληνες ΔΕΝ πάνε παράνομα στα άλλα κράτη!

Οι πρόσφυγες δεν έρχονται παράνομα, δικαιούνται ασύλου.
 

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Δεν θέλω πρόσφυγες.

Έχεις επιχειρήματα για μια τέτοια δήλωση; Γιατί εδώ λες κάτι που μόνον ακροδεξιοί εξτρεμιστές θα μπορούσαν να υποστηρίξουν με μια πολύ συγκεκριμένη ατζέντα που δεν νομίζω ότι διαθέτεις, αν κρίνω από τα υπόλοιπα σχόλια σου.

Στην πραγματικότητα νομίζω ότι δεν έχεις επίγνωση του τι εκφράζει η δήλωση "δεν θέλω πρόσφυγες". Γιατί αν λάβεις υπόψιν σου την περίφημη συνθήκη της Γενεύης, η προστασία των προσφύγων που βρίσκονται στην επικράτεια ενός κράτους είναι υποχρέωση του και σε περίπτωση μη τήρησης αυτής της υποχρέωσης υπάρχουν κυρώσεις. Άρα αν δεν τους θέλεις, όπως λες, ποια είναι η εναλλακτική; Είτε να οχυρώσεις την χώρα να κλείσει την πόρτα στους πρόσφυγες (το οποίο είναι ηθικά κατακριτέο, εκτός αν το κράτος δεν νοιάζεται για τις ευθύνες της φιλελεύθερης δημοκρατίας και έχει πάρει το δρόμο του αυταρχισμού - κατά κύριο λόγο αυτό συμβαίνει) είτε να επαναπροωθήσεις τους πρόσφυγες πίσω στη χώρα τους παραβιάζοντας τη συνθήκη της Γενεύης και επιβαρύνοντας το κράτος σου με πολλές παραβιάσεις ανθρωπίνων δικαιωμάτων και φοβερό οικονομικό κόστος. Άρα αν δεν θέλεις πρόσφυγες έχεις δύο δρόμους: είτε εγκαταλείπεις το δημοκρατικό τόξο, είτε παραβιάζεις το διεθνές δίκαιο (και την κοινή λογική θα προσέθετα εγώ). Επομένως τι από τα δύο έχεις στο νου σου όταν λες ότι δεν θέλεις πρόσφυγες;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,984 μηνύματα.
[
Έχεις επιχειρήματα για μια τέτοια δήλωση; Γιατί εδώ λες κάτι που μόνον ακροδεξιοί εξτρεμιστές θα μπορούσαν να υποστηρίξουν με μια πολύ συγκεκριμένη ατζέντα που δεν νομίζω ότι διαθέτεις, αν κρίνω από τα υπόλοιπα σχόλια σου.

Στην πραγματικότητα νομίζω ότι δεν έχεις επίγνωση του τι εκφράζει η δήλωση "δεν θέλω πρόσφυγες". Γιατί αν λάβεις υπόψιν σου την περίφημη συνθήκη της Γενεύης, η προστασία των προσφύγων που βρίσκονται στην επικράτεια ενός κράτους είναι υποχρέωση του και σε περίπτωση μη τήρησης αυτής της υποχρέωσης υπάρχουν κυρώσεις. Άρα αν δεν τους θέλεις, όπως λες, ποια είναι η εναλλακτική; Είτε να οχυρώσεις την χώρα να κλείσει την πόρτα στους πρόσφυγες (το οποίο είναι ηθικά κατακριτέο, εκτός αν το κράτος δεν νοιάζεται για τις ευθύνες της φιλελεύθερης δημοκρατίας και έχει πάρει το δρόμο του αυταρχισμού - κατά κύριο λόγο αυτό συμβαίνει) είτε να επαναπροωθήσεις τους πρόσφυγες πίσω στη χώρα τους παραβιάζοντας τη συνθήκη της Γενεύης και επιβαρύνοντας το κράτος σου με πολλές παραβιάσεις ανθρωπίνων δικαιωμάτων και φοβερό οικονομικό κόστος. Άρα αν δεν θέλεις πρόσφυγες έχεις δύο δρόμους: είτε εγκαταλείπεις το δημοκρατικό τόξο, είτε παραβιάζεις το διεθνές δίκαιο (και την κοινή λογική θα προσέθετα εγώ). Επομένως τι από τα δύο έχεις στο νου σου όταν λες ότι δεν θέλεις πρόσφυγες;

Οι πρόσφυγες έχουν μπει στην Ευρώπη εδώ και 5 χρόνια και κάνουν ότι γουστάρουν.Δεν μαθαίνουν την γλώσσα κάθε κράτους,δεν εργάζονται,κλέβουν και βιάζουν.Αυτο εννοώ με την φράση δεν θέλω πρόσφυγες αυτό εννοώ.Δεν μου αρέσει να βλέπω άτομα που ενώ τους παρέχουμε προστασία δεν μας σέβονται σαν πολιτισμό.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Οι πρόσφυγες έχουν μπει στην Ευρώπη εδώ και 5 χρόνια και κάνουν ότι γουστάρουν.Δεν μαθαίνουν την γλώσσα κάθε κράτους,δεν εργάζονται,κλέβουν και βιάζουν.Αυτο εννοώ με την φράση δεν θέλω πρόσφυγες αυτό εννοώ.Δεν μου αρέσει να βλέπω άτομα που ενώ τους παρέχουμε προστασία δεν μας σέβονται σαν πολιτισμό.

Αυτό που λες, ότι οι πρόσφυγες μπήκαν στην Ευρώπη πριν 5 χρόνια, είναι τελείως λάθος. Τι εννοείς, ότι πριν 5 χρόνια δεν υπήρχαν πρόσφυγες; Ποτέ δεν σταμάτησαν να υπάρχουν μετακινήσεις πληθυσμών στον κόσμο, στην Ευρώπη, και κυρίως στον γεωγραφικό χώρο που βρισκόμαστε εμείς (είτε ως Ελλάδα, είτε ως Οθωμανική αυτοκρατορία κ.ό.κ) μια που όπως μας λέγαν από το σχολείο βρισκόμαστε πάνω σε ένα "σταυροδρόμι". Προφανώς αναφέρεσαι σε αυτό που καλούμε βλακωδώς μεταναστευτικό/προσφυγικό "πρόβλημα" που αρχίσαμε να το διακρίνουμε τα τελευταία χρόνια στην καθημερινότητα μας. Όμως στη μεγάλη εικόνα αυτό που βιώνουμε δεν είναι οι μετακινήσεις [πως βιώνεται μια "μετακίνηση";], αλλά οι συνέπειες της όξυνσης τους. Και οι συνέπειες αυτές είναι ένα πολιτικό πρόβλημα και ως τέτοιο καλείται να λυθεί από αυτούς που ασκούν τη Δημόσια Πολιτική. Οι συνέπειες σίγουρα δεν είναι οι ίδιοι οι πρόσφυγες.

Όσο για τα υπόλοιπα περί εγκλημάτων, εντάξει δεν θα απαντήσω γιατί εξακολουθείς να μην καταλαβαίνεις τι σημαίνει πρόσφυγας και ταυτίζεις αυτή τη λέξη με διαφορετικές σημασίες.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,312 μηνύματα.
Αυτό που λες, ότι οι πρόσφυγες μπήκαν στην Ευρώπη πριν 5 χρόνια, είναι τελείως λάθος. Τι εννοείς, ότι πριν 5 χρόνια δεν υπήρχαν πρόσφυγες; Ποτέ δεν σταμάτησαν να υπάρχουν μετακινήσεις πληθυσμών στον κόσμο, στην Ευρώπη, και κυρίως στον γεωγραφικό χώρο που βρισκόμαστε εμείς (είτε ως Ελλάδα, είτε ως Οθωμανική αυτοκρατορία κ.ό.κ) μια που όπως μας λέγαν από το σχολείο βρισκόμαστε πάνω σε ένα "σταυροδρόμι". Προφανώς αναφέρεσαι σε αυτό που καλούμε βλακωδώς μεταναστευτικό/προσφυγικό "πρόβλημα" που αρχίσαμε να το διακρίνουμε τα τελευταία χρόνια στην καθημερινότητα μας. Όμως στη μεγάλη εικόνα αυτό που βιώνουμε δεν είναι οι μετακινήσεις (μιας και πάντοτε υπήρχαν), αλλά οι συνέπειες της όξυνσης τους. Και οι συνέπειες αυτές είναι ένα πολιτικό πρόβλημα και ως τέτοιο καλείται να λυθεί από αυτούς που ασκούν τη Δημόσια Πολιτική. Οι συνέπειες σίγουρα δεν είναι οι ίδιοι οι πρόσφυγες.

Όσο για τα υπόλοιπα περί εγκλημάτων, εντάξει δεν θα απαντήσω γιατί εξακολουθείς να μην καταλαβαίνεις τι σημαίνει πρόσφυγας και ταυτίζεις αυτή τη λέξη με διαφορετικές σημασίες.

Άλλο πρόσφυγας άλλο παράτυπος μετανάστης. Οι Σύροι πρέπει να έρχονται ( άλλωστε αυτοί μας έσωσαν και με τον Ιμπραήμ Πασά στην επανάσταση και με τις διώξεις/ γενοκτονία του 1914-1923 και με την κατοχή δέχτηκαν πολλούς Έλληνες, οι Σύροι είναι αδέρφια μας και σαν Πόντιος μόνο έτσι τους βλέπω ) το πρόβλημα όμως το προκαλούν αυτοί που έρχονται μαζί τους. Αυτοί επειδή δεν φοβούνται την κατάσταση πίσω στην χώρα τους ( δεν έχουν πόλεμο ) συνήθως κάνουν ό,τι θέλουν ανενόχλητοι και δεν τους νοιάζει κιόλας. Άντε πες ότι στην Ελλάδα δεν έχουν δουλειές για αυτό τα κάνουν αυτά για να επιβιώσουν, σε Σουηδία, Γερμανία, Αγγλία κλπ. που τους δίνουν και επιδόματα χωρίς να δουλεύουν γιατί μερικοί πάλι κάνουν χαζομάρες; Το έχουμε πει αυτό, οι πραγματικοί πρόσφυγες είναι ευπρόσδεκτοι ( για όσο υπάρχει πόλεμος στην χώρα τους ).
Έτσι για να μην ξεχνιόμαστε, Σύροι προς Έλληνες
pid2r46vy1a21.jpg
 

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Φαντάζομαι ότι πολλά άτομα εδώ μέσα θεωρούν ότι αυτό είναι κάτι που καλώς συμβαίνει και ίσως να έχουν λόγους να χαμογελάνε βλέποντας αυτές τις εικόνες.

 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,312 μηνύματα.
Φαντάζομαι ότι πολλά άτομα εδώ μέσα θεωρούν ότι αυτό είναι κάτι που καλώς συμβαίνει και ίσως να έχουν λόγους να χαμογελάνε βλέποντας αυτές τις εικόνες.


Και ποια είναι η λύση ρε φίλε Βλα; Να γίνουμε ισλαμικό χαλιφάτο εμείς; Απλά παίζεις το παιχνίδι των Τούρκων. Πως αυτοί σμπρωχνουν όποιον δεν θέλουν προς την Ελλάδα ( ενώ παράλληλα τσεπωνουν και τα λεφτά της Ευρωπαϊκής Ένωσης ) ε το ίδιο κάνουμε εμείς.

Την Τουρκία βέβαια δεν την κατακρίνουμε. Έτσι; Που θα μιλήσουν οι Τούρκοι για τα pushbacks των Ελλήνων όταν οι ίδιοι στον Έβρο είχαν στείλει μέχρι και καταδικασμένους που τους άρπαξαν μέσα από τις φυλακές.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.


Αυτα δεν τα καταγράφει κανένας. Τις επαναπροωθήσεις ομως τις καταγράφουν μια-μια.


"When you push back people at sea, you endanger them and you are not complying with the obligation to have asylum proceedings," said Nele Matz-Luck, a professor at Kiel University and co-director of the Walther Schucking Institute for International Law.

Ας μαζέψουν Κ άλλους εδώ, έχουμε μπόλικα λεφτα να πληρώνουμε κι αλλά γι αυτους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και ποια είναι η λύση ρε φίλε Βλα; Να γίνουμε ισλαμικό χαλιφάτο εμείς; Απλά παίζεις το παιχνίδι των Τούρκων. Πως αυτοί σμπρωχνουν όποιον δεν θέλουν προς την Ελλάδα ( ενώ παράλληλα τσεπωνουν και τα λεφτά της Ευρωπαϊκής Ένωσης ) ε το ίδιο κάνουμε εμείς.

Την Τουρκία βέβαια δεν την κατακρίνουμε. Έτσι; Που θα μιλήσουν οι Τούρκοι για τα pushbacks των Ελλήνων όταν οι ίδιοι στον Έβρο είχαν στείλει μέχρι και καταδικασμένους που τους άρπαξαν μέσα από τις φυλακές.


Το ότι ο Ερντογαν στελνει Σύριους και λοιπούς φανατικούς ως στρατιώτες σε όλες χώρες της ανατολικής Μεσογείου, «νόμιμα» και παράνομα, δεν το βλέπει κανείς.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,984 μηνύματα.
Φαντάζομαι ότι πολλά άτομα εδώ μέσα θεωρούν ότι αυτό είναι κάτι που καλώς συμβαίνει και ίσως να έχουν λόγους να χαμογελάνε βλέποντας αυτές τις εικόνες.


Να πω την αλήθεια αδιάφορο μου είναι.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Και ποια είναι η λύση ρε φίλε Βλα; Να γίνουμε ισλαμικό χαλιφάτο εμείς; Απλά παίζεις το παιχνίδι των Τούρκων. Πως αυτοί σμπρωχνουν όποιον δεν θέλουν προς την Ελλάδα ( ενώ παράλληλα τσεπωνουν και τα λεφτά της Ευρωπαϊκής Ένωσης ) ε το ίδιο κάνουμε εμείς.

Την Τουρκία βέβαια δεν την κατακρίνουμε. Έτσι; Που θα μιλήσουν οι Τούρκοι για τα pushbacks των Ελλήνων όταν οι ίδιοι στον Έβρο είχαν στείλει μέχρι και καταδικασμένους που τους άρπαξαν μέσα από τις φυλακές.

Προφανώς και κατακρίνουμε την Τουρκία για τις πρακτικές της, γι' αυτό και δεν τις υιοθετούμε. Το να κατακρίνεις τον γείτονα που κάνει το Χ και να κάνεις το Χ είναι λίγο... αστείο.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,312 μηνύματα.
Προφανώς και κατακρίνουμε την Τουρκία για τις πρακτικές της, γι' αυτό και δεν τις υιοθετούμε. Το να κατακρίνεις τον γείτονα που κάνει το Χ και να κάνεις το Χ είναι λίγο... αστείο.

Άρα κοινώς εμείς θα το παίξουμε τα καλά παιδιά που σέβονται τα ανθρώπινα δικαιώματα και στο τέλος θα πάρουμε πάλι το πολύτιμο "ευχαριστώ" των επενδυτών όπως το πήρε και η Ευρώπη το 2016 και το 2017 και όπως το παίρνουμε κάθε μέρα. Ωραία λογική. Αλλά εντάξει όταν γράφεις την πατρίδα μέσα σε εισαγωγικά υποτιμητικά δε περιμένεις και κάτι καλύτερο.

Η καλοσύνη μας έφαγε. Όπως είπε και ένας παρατυπος μετανάστης στη συνέντευξη του " οι Έλληνες είναι αρνάκια " και φίλησε τα χέρια του. Αμ ναι, αρνάκια είμαστε. Ποια άλλη χώρα έχει πολίτες που υποβοηθανε μια ξενική θρησκεία να κυριαρχήσει.

Ήρθαν όλοι οι πρώην μάγκες και νυν δάγκες από την Μέση Ανατολή που με την πρώτη σφαίρα τους έφτασε στην κάλτσα η ανάγκη και μόλις πάτησαν στην Ευρώπη και είδαν το πόσο " αρνάκια " είμαστε για αυτούς ξανάγιναν μάγκες από δάγκες. Να τους χαίρεστε.

Υ.Γ. και έτσι για το γ@μωτο, εννοείται δεν συμφωνώ με το να ταλαιπωρούνται ζωές παιδιών και αθώων ανθρώπων που δεν έχουν να κάνουν τίποτα με τον θρησκευτικό φανατισμό, αλλά δεν γίνεται μια ζωή τα σπασμένα των γειτόνων να τα πληρώνουν οι Έλληνες. Deal with it. Βάλτε μυαλό στον γείτονα ( που στη τελική βοηθάει τους ομοθρήσκους του, τι; όχι; )
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά ποιο το πρόβλημα με το να διώχνουν τα καράβια πίσω, αφού αν μπουν τότε λόγω του διεθνούς δικαίου δε θα μπορούμε να τους στείλουμε πίσω στην Τουρκία. Οταν οι νόμοι αναθεωρηθούν και φροντίζουν για αποφυγή παρασιτικού εποικιστικού σαλαφισμού, τότε θα μπορούμε να τους στέλνουμε πίσω κανονικά. Οι ακροαριστεροί που διαφωνείτε με αυτό πρέπει να κατανοήσετε πως δε γίνεται να επιβάλετε τόσο φασιστικά τον παρασιτικό ανθρωπισμό, αλλά να σεβαστείτε τα αισθήματα και τις ζωές των Ελλήνων.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ήρθαν όλοι οι πρώην μάγκες και νυν δάγκες από την Μέση Ανατολή που με την πρώτη σφαίρα τους έφτασε στην κάλτσα η ανάγκη και μόλις πάτησαν στην Ευρώπη και είδαν το πόσο " αρνάκια " είμαστε για αυτούς ξανάγιναν μάγκες από δάγκες. Να τους χαίρεστε.
ποια σφαιρα μωρε λες και ο μεσος εισβολεας ειναι συριος χριστιανος οικογενειαρχης με πτυχιο ιατρικης στο χαρβαρντ, διδακτορικο και ποστντοκ ελεος. Αφγανοι, σομαλοι κλπ ειναι, αυτη τη στιγμη η ελλαδα ποσους αφγανους εχει; (απαντα σε 100δες χιλλιαδες)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,984 μηνύματα.
Δεν πρέπει να δεχόμαστε πρόσφυγες καθώς δεν εργάζονται,δεν είναι παραγωγικοί,δεν πληρώνουν φόρους άρα το κράτος δεν έχει έσοδα από αυτά τα άτομα.they don’t make profits for Greek state.
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Αυτό που οι υπερασπιστές των ανθρωπίνων δικαιωμάτων είμαστε ακροαριστεροί είναι σχεδόν τόσο καλό όσο οι μαρξιστικές θέσεις του Joe Biden. Σχεδόν. :laugh:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,312 μηνύματα.
ποια σφαιρα μωρε λες και ο μεσος εισβολεας ειναι συριος χριστιανος οικογενειαρχης με πτυχιο ιατρικης στο χαρβαρντ, διδακτορικο και ποστντοκ ελεος. Αφγανοι, σομαλοι κλπ ειναι, αυτη τη στιγμη η ελλαδα ποσους αφγανους εχει; (απαντα σε 100δες χιλλιαδες)

Κοίτα οι Αφγανοί και οι Σομαλοί έχουν κάποια εμπόλεμα προβλήματα. Αλλά εν αντιθέσει με τους Σύρους που είναι πιο civilised αυτοί απαιτούν διάφορες "επιτυχίες" του πολιτισμού τους όπως την Σαρία.

Syrians are our brothers!

Οι παράτυποι είναι το θέμα. Η Ευρώπη μπορεί να αντέξει με τους Σύρους πρόσφυγες.

ILLEGAL IMMIGRANTS OUT.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτό που οι υπερασπιστές των ανθρωπίνων δικαιωμάτων

Πέμπτη φάλαγγα
*γκούχου γκούχου*
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν πρέπει να δεχόμαστε πρόσφυγες καθώς δεν εργάζονται,δεν είναι παραγωγικοί,δεν πληρώνουν φόρους άρα το κράτος δεν έχει έσοδα από αυτά τα άτομα.they don’t make profits for Greek state.
Αυτό δεν είναι το κύριο πρόβλημα με τους σαλαφιστές λαθρομετανάστες.

Αυτό που οι υπερασπιστές των ανθρωπίνων δικαιωμάτων είμαστε ακροαριστεροί είναι σχεδόν τόσο καλό όσο οι μαρξιστικές θέσεις του Joe Biden. Σχεδόν. :laugh:
Η υπεράσπιση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων ως τερματική αξία και πάνω από κάθε άλλη πρόκειται περί κραυγαλέου φανατισμού και αποτελεί υποσύνολο των αντιλήψεων της ακροαριστεράς - ενώ έχει ορθολογική βασιμότητα αντίστοιχη των παραλογισμών του sleepy joe. (οι χαρακτηρισμοί αυτού ως μαρξιστή δεν έχουν να κάνουν τόσο με τις οικονομικές τοποθετήσεις του, αλλά με την ιδεολογία που αντιπροσωπεί ως παιδί των λόμπυ πολυεθνικών, των οποίων την ιδεολογία συχνά καλείται "cultural marxism").
 

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Να πω την αλήθεια αδιάφορο μου είναι.
Λογικό για συνειδητό νεοφιλελεύθερο.

Και ποια είναι η λύση ρε φίλε Βλα; Να γίνουμε ισλαμικό χαλιφάτο εμείς; Απλά παίζεις το παιχνίδι των Τούρκων. Πως αυτοί σμπρωχνουν όποιον δεν θέλουν προς την Ελλάδα ( ενώ παράλληλα τσεπωνουν και τα λεφτά της Ευρωπαϊκής Ένωσης ) ε το ίδιο κάνουμε εμείς.

Την Τουρκία βέβαια δεν την κατακρίνουμε. Έτσι; Που θα μιλήσουν οι Τούρκοι για τα pushbacks των Ελλήνων όταν οι ίδιοι στον Έβρο είχαν στείλει μέχρι και καταδικασμένους που τους άρπαξαν μέσα από τις φυλακές.

Γιάννη ο σκοπός του βίντεο αυτού είναι για να δείξει μια οπτική που λογικά θα δημιουργήσει κάποιο προβληματισμό. Αν ο μόνος σου προβληματισμός αφότου είδες το βίντεο ήταν "γιατί να μην τους σπρώχνουμε κι εμείς στην Τουρκία;" τότε απλά δεν έχεις ενσυναίσθηση και δεν σε ενδιαφέρει ο ανθρώπινος πόνος και δυστυχία. Ωστόσο για μερικούς αυτή είναι η μέγιστη προτεραιότητα και νομίζω ότι είναι εύλογο αυτό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top