Μεταναστευτικό - Προσφυγικό ζήτημα

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Όταν μια πολυεθνική δεν έχει κέρδος σε μια χώρα/αγορά που δραστηριοποιείται αποσύρεται από αυτήν η προχωρά σε μείωση κόστους.Έτσι και η Ελλάδα από την στιγμή που δεν έχει κέρδος από τους πρόσφυγες πρέπει να τους διώξει η να μην δέχεται άλλους.[/QUOTE]
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Χρησιμοποιείται ως σοβαρή πηγή το CNN?
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Ειλικρινά πες μας από που προτιμάς να ενημερώνεσαι; Γιατί υποψιάζομαι ότι αυτό το σχόλιο είναι απλά το μπαλαντέρ κάθε αποτυχημένης κριτικής και στην πραγματικότητα δεν υπάρχει καμία εστία που να θεωρείς αξιόπιστη.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Γιάννη ο σκοπός του βίντεο αυτού είναι για να δείξει μια οπτική που λογικά θα δημιουργήσει κάποιο προβληματισμό. Αν ο μόνος σου προβληματισμός αφότου είδες το βίντεο ήταν "γιατί να μην τους σπρώχνουμε κι εμείς στην Τουρκία;" τότε απλά δεν έχεις ενσυναίσθηση και δεν σε ενδιαφέρει ο ανθρώπινος πόνος και δυστυχία. Ωστόσο για μερικούς αυτή είναι η μέγιστη προτεραιότητα και νομίζω ότι είναι εύλογο αυτό.

Τι προβληματισμό θα δημιουργήσει ρε αδερφέ; Χάνεται η ομοιογένεια της Ευρώπης και της Ελλάδας. Τέτοιοι πολιτισμοί δεν πρέπει να γίνονται αποδεκτοί, είναι επικίνδυνοι. Με πρόσχημα τον πόνο δημιουργείται άλλος πόνος.

Αλλά μάλλον αυτά τα cultural differences γίνονται αποδεκτά έτσι; Σε αυτά δεν μιλάμε.



Εγκλήματα βίας ( από πόνο, κλέβανε για να φάνε τα παιδιά )



Βαρανε και τους διασώστες του ΕΚΑΒ;


Θα κλάψω από τον ανθρώπινο πόνο. Κουραστηκαμε πια από τους επιλεκτικους ευαίσθητους φιλάνθρωπους.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Ειλικρινά πες μας από που προτιμάς να ενημερώνεσαι; Γιατί υποψιάζομαι ότι αυτό το σχόλιο είναι απλά το μπαλαντέρ κάθε αποτυχημένης κριτικής :P

FOX news,CNBC,WSJ,New York times και skynews

Το CNN εγώ το βάζω για να γελάσω είναι η ΕΡΤ των ΗΠΑ οι αμερικανοί το κράζουν
 

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Τι προβληματισμό θα δημιουργήσει ρε αδερφέ; Χάνεται η ομοιογένεια της Ευρώπης και της Ελλάδας. Τέτοιοι πολιτισμοί δεν πρέπει να γίνονται αποδεκτοί, είναι επικίνδυνοι. Με πρόσχημα τον πόνο δημιουργείται άλλος πόνος.

Αλλά μάλλον αυτά τα cultural differences γίνονται αποδεκτά έτσι; Σε αυτά δεν μιλάμε.



Εγκλήματα βίας ( από πόνο, κλέβανε για να φάνε τα παιδιά )



Βαρανε και τους διασώστες του ΕΚΑΒ;


Θα κλάψω από τον ανθρώπινο πόνο. Κουραστηκαμε πια από τους επιλεκτικους ευαίσθητους φιλάνθρωπους.

Τα έχουμε ξαναπεί είναι πολλές οι διαφορές μας σε αυτά τα θέματα. Καταρχάς εγώ ποτέ δεν θα έβαζα δίπλα στην λέξη "πολιτισμός" τη λέξη "επικίνδυνος" ως προσδιορισμό. Δεν υπάρχει επικίνδυνος πολιτισμός δεν έχω ακούσει ποτέ κανέναν να μιλάει για την επικινδυνότητα ενός πολιτισμού. Και επίσης δεν ξέρω πως το έχεις στο νου σου αλλά ναι με ενδιαφέρει να μην είναι δυστυχισμένοι οι άνθρωποι χωρίς αυτό να με κάνει να είμαι υπέρ του εγκλήματος. Αυτά τα πράγματα είναι αυτονόητα νομίζω.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Ειλικρινά πες μας από που προτιμάς να ενημερώνεσαι; Γιατί υποψιάζομαι ότι αυτό το σχόλιο είναι απλά το μπαλαντέρ κάθε αποτυχημένης κριτικής και στην πραγματικότητα δεν υπάρχει καμία εστία που να θεωρείς αξιόπιστη.
Προτιμω να μαζευω πληροφοριες απο πιο ανεξαρτητες πηγες.
Και περα απο τη πλακα, διαβαζεις στα σοβαρα το CNN, που ειναι τερμα biased καναλι των Δημοκρατικων?
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Προτιμω να κανω aggregate απο πιο ανεξαρτητες πηγες.
Και περα απο τη πλακα, διαβαζεις στα σοβαρα το CNN, που ειναι τερμα biased καναλι των Δημοκρατικων?

Η Ελλάδα είναι σοσιαλιστική μπανανία προφανώς και στηρίζουν δημοκρατικούς οι περισσότεροι.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα έχουμε ξαναπεί είναι πολλές οι διαφορές μας σε αυτά τα θέματα. Καταρχάς εγώ ποτέ δεν θα έβαζα δίπλα στην λέξη "πολιτισμός" τη λέξη "επικίνδυνος" ως προσδιορισμό. Δεν υπάρχει επικίνδυνος πολιτισμός δεν έχω ακούσει ποτέ κανέναν να μιλάει για την επικινδυνότητα ενός πολιτισμού. Και επίσης δεν ξέρω πως το έχεις στο νου σου αλλά ναι με ενδιαφέρει να μην είναι δυστυχισμένοι οι άνθρωποι χωρίς αυτό να με κάνει να είμαι υπέρ του εγκλήματος. Αυτά τα πράγματα είναι αυτονόητα νομίζω.
Συμφωνώ. Απαράδεκτο απ' το Γιάννη να αποκαλέσει τον Σαλαφισμό πολιτισμό...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Για να τελειώσει μια και καλή το παραμύθι της ειρηνικής συμβίωσης και πολιτισμικής αφομοίωσης.

-Γεωργια: μαζί μεγαλωναν μουσουλμάνοι μετανάστες και Γεωργιανοί μέχρι που το 2008 οι μουσουλμάνοι αποφάσισαν να κλέψουν Γεωργιανή γη και να ιδρύσουν το ψευδοκράτος της Νότιας Οσετίας

-Κυπρος: προερχόμενοι από τους Οθωμανούς γέμισε η γη τους με Μουσουλμάνους και το 1974 είδαν τα παιδιά με τα οποία μεγάλωναν μαζί να πηγαίνουν με τον Τούρκο εισβολέα και να κόβουν στα δύο την γη τους.

- Σερβία: στο ΣΕΡΒΙΚΟΤΑΤΟ Κόσοβο Μουσουλμάνοι προερχόμενοι από Οθωμανούς μετανάστες στα Βαλκάνια το έκοψαν από την Σερβία το 2008 και προσπαθούν να το εντάξουν στην Αλβανία.

- Ισπανία: στα χρόνια λήξεως της αποικιοκρατίας με την μαζική μετανάστευση στην Αφρική η Ισπανία έχασε τις κτήσεις της, το ίδιο και η Πορτογαλία. Είναι γνωστό το κόλπο.

Ένα σωρό ακόμα παραδείγματα. Δεν θα συνυπαρξουμε ποτέ.

Άλλωστε επειδή διάβασα το κοράνι θυμάμαι κάτι τέτοια να γράφονται:

«Μην επιδιώκεται την ειρήνη, για να είστε οι κερδισμένοι» (47: 35). Και αλλού: «Οι Άραβες ήταν οι πρώτοι που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα του Προφήτη. Είμαστε οι βοηθοί του Αλλάχ και οι βεζύρηδες του Αγγελιοφόρου του. Πολεμούμε τον κόσμο μέχρι που να πιστέψουν στον Αλλάχ. Όποιος πιστέψει στον Αλλάχ και στον Αγγελιοφόρο του έχει εξασφαλίσει τη ζωή του και τα υπάρχοντά του από μας. Όσο για κείνον που δεν πιστεύει, θα τον πολεμήσουμε για πάντα για τον σκοπό του Αλλάχ. Ο φόνος του είναι μικρό πράγμα για μας» (9: 69).
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Για να τελειώσει μια και καλή το παραμύθι της ειρηνικής συμβίωσης και πολιτισμικής αφομοίωσης.

-Γεωργια: μαζί μεγαλωναν μουσουλμάνοι μετανάστες και Γεωργιανοί μέχρι που το 2008 οι μουσουλμάνοι αποφάσισαν να κλέψουν Γεωργιανή γη και να ιδρύσουν το ψευδοκράτος της Νότιας Οσετίας

-Κυπρος: προερχόμενοι από τους Οθωμανούς γέμισε η γη τους με Μουσουλμάνους και το 1974 είδαν τα παιδιά με τα οποία μεγάλωναν μαζί να πηγαίνουν με τον Τούρκο εισβολέα και να κόβουν στα δύο την γη τους.

- Σερβία: στο ΣΕΡΒΙΚΟΤΑΤΟ Κόσοβο Μουσουλμάνοι προερχόμενοι από Οθωμανούς μετανάστες στα Βαλκάνια το έκοψαν από την Σερβία το 2008 και προσπαθούν να το εντάξουν στην Αλβανία.

- Ισπανία: στα χρόνια λήξεως της αποικιοκρατίας με την μαζική μετανάστευση στην Αφρική η Ισπανία έχασε τις κτήσεις της, το ίδιο και η Πορτογαλία. Είναι γνωστό το κόλπο.

Ένα σωρό ακόμα παραδείγματα. Δεν θα συνυπαρξουμε ποτέ.

Άλλωστε επειδή διάβασα το κοράνι θυμάμαι κάτι τέτοια να γράφονται:

«Μην επιδιώκεται την ειρήνη, για να είστε οι κερδισμένοι» (47: 35). Και αλλού: «Οι Άραβες ήταν οι πρώτοι που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα του Προφήτη. Είμαστε οι βοηθοί του Αλλάχ και οι βεζύρηδες του Αγγελιοφόρου του. Πολεμούμε τον κόσμο μέχρι που να πιστέψουν στον Αλλάχ. Όποιος πιστέψει στον Αλλάχ και στον Αγγελιοφόρο του έχει εξασφαλίσει τη ζωή του και τα υπάρχοντά του από μας. Όσο για κείνον που δεν πιστεύει, θα τον πολεμήσουμε για πάντα για τον σκοπό του Αλλάχ. Ο φόνος του είναι μικρό πράγμα για μας» (9: 69).

Τα πράγματα είναι απλά.Θέλεις πρόσφυγες;Αν ναι τότε είσαι καλός αν πεις όχι τότε είσαι ρατσιστής και άκαρδος νεοφιλελεύθερος.So true so sad
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Τα έχουμε ξαναπεί είναι πολλές οι διαφορές μας σε αυτά τα θέματα. Καταρχάς εγώ ποτέ δεν θα έβαζα δίπλα στην λέξη "πολιτισμός" τη λέξη "επικίνδυνος" ως προσδιορισμό. Δεν υπάρχει επικίνδυνος πολιτισμός δεν έχω ακούσει ποτέ κανέναν να μιλάει για την επικινδυνότητα ενός πολιτισμού. Και επίσης δεν ξέρω πως το έχεις στο νου σου αλλά ναι με ενδιαφέρει να μην είναι δυστυχισμένοι οι άνθρωποι χωρίς αυτό να με κάνει να είμαι υπέρ του εγκλήματος. Αυτά τα πράγματα είναι αυτονόητα νομίζω.

Εγώ δεν θα ήθελα να το χαρακτηρίσω καν σαν πολιτισμό αυτό αλλά τέλος πάντων.

Εγώ προσωπικά θα βοηθούσα τον οποιοδήποτε έχει ανάγκη. Εννοείται δεν κρίνω τους ανθρώπους με βάση την θρησκεία τους. Γιατί εννοείται υπάρχουν και Μουσουλμάνοι ( αρκετοί ευτυχώς ) που δεν ακολουθούν κατά γράμμα αυτά που λένε οι γραφές τους. Αλλά για πολυπολιτισμικότητα ή διαπολιτισμικοτητα όπως το είχε χαρακτηρίσει ο Μάρκος Βασίλης παλιότερα μην μου λες. Με καταγωγή από τον αιματοβαμμένο Πόντο δεν πρόκειται να δεχομουν τέτοια "συμβίωση". Αρκετά πέρασαν οι πρόγονοι μας από αυτήν την "συμβίωση" και εύχομαι να μην ξαναζήσει η ανθρωπότητα κάτι τέτοιο.

Είναι γνωστό και μέρος της ανθρώπινης φύσης να καταδικάζονται αυτοί που θεωρούνται κατώτεροι. Απλά δείτε το, οι Δυτικοί όταν έφτασαν στην Αμερική θεώρησαν καθήκον τους να διδάξουν τον δικό τους "ανώτερο" πολιτισμό και την δικιά τους "μοναδική σωστή" θρησκεία στους ιθαγενείς. Με αποτέλεσμα να οδηγηθούμε σε ανελέητες σφαγές και γενοκτονίες ( η μεγαλύτερη γενοκτονία στην ανθρώπινη ιστορία έγινε αποδεδειγμένα στην Αμερική από τους κονκεσταδορες ).

Ο μόνος λόγος που οι Ναζί ήταν ψυχικά ικανοί να διαπράξουν τέτοια εγκλήματα ήταν ακριβώς γιατί πίστευαν πως δεν είχαν να κάνουν με συνανθρώπους τους αλλά με κατώτερα όντα που έφταιγαν για όλα τα δεινά της ανθρωπότητας.

Είναι μαθηματικά σίγουρο ότι όταν μια ομάδα ανθρώπων αισθάνεται είτε πολιτισμικά, είτε θρησκευτικά είτε φυλετικά ανώτερη από κάποια άλλη τότε θα οδηγηθούμε σε σφαγές στα πλαίσια μιας "εκμάθησης".

Όταν οι αριθμοί τους θα αυξηθούν θα θεωρήσουν καθήκον τους πολλοί ( όχι όλοι πάντα ) να διδάξουν στους "αμόρφωτους άπιστους Δυτικούς " ποια θρησκεία πρέπει να ακολουθήσουν και έτσι " για το καλό τους " θα τους σφαζουνε.

Αφήνω αυτό εδώ

 

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Καταρχάς εγώ ποτέ δεν θα έβαζα δίπλα στην λέξη "πολιτισμός" τη λέξη "επικίνδυνος" ως προσδιορισμό. Δεν υπάρχει επικίνδυνος πολιτισμός δεν έχω ακούσει ποτέ κανέναν να μιλάει για την επικινδυνότητα ενός πολιτισμού.

Τον πολιτισμό του Ισλάμ και της Σαρίας που παραβιάζει κατάφορα τα δικαιώματα των γυναικών και των μειονοτήτων (πχ«άπιστοι», ομοφυλόφιλοι) πώς θα τον χαρακτήριζες; Δεν είναι επικίνδυνος για τα ανθρώπινα δικαιώματα; Έχει θέση η Σαρία σε μια πολιτισμένη Ευρώπη;
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Όταν μια πολυεθνική δεν έχει κέρδος σε μια χώρα/αγορά που δραστηριοποιείται αποσύρεται από αυτήν η προχωρά σε μείωση κόστους.Έτσι και η Ελλάδα από την στιγμή που δεν έχει κέρδος από τους πρόσφυγες πρέπει να τους διώξει η να μην δέχεται άλλους.
[/QUOTE]

Φαντάζομαι ότι δε βλέπεις τη διαφορά ανάμεσα σε κράτος και εταιρεία, σωστά; Ή το ότι έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους και όχι με entries σε ένα spreadsheet. Επίσης, αν δεχτείς το παραπάνω, εύκολα θα έδιωχνες από τη χώρα πολλά άτομα που δεν την «ωφελούν», ανεξάρτητα από όλα τα άλλα χαρακτηριστικά τους - μία πολυεθνική, άλλωστε, δεν τα κοιτάζει αυτά.

- Ισπανία: στα χρόνια λήξεως της αποικιοκρατίας με την μαζική μετανάστευση στην Αφρική η Ισπανία έχασε τις κτήσεις της, το ίδιο και η Πορτογαλία. Είναι γνωστό το κόλπο.

Και να φανταστώ σου φαίνεται άδικο που δύο ιμπεριαλιστικές δυνάμεις έχασαν εδάφη από ιθαγενείς ή μετανάστες που είχαν οι ίδιες εισάγει στην περιοχή.

Είναι μαθηματικά σίγουρο ότι όταν μια ομάδα ανθρώπων αισθάνεται είτε πολιτισμικά, είτε θρησκευτικά είτε φυλετικά ανώτερη από κάποια άλλη τότε θα οδηγηθούμε σε σφαγές στα πλαίσια μιας "εκμάθησης".

Αχα... Όπως και τόσες άλλες μαθηματικές βεβαιότητες που δεν επαληθεύονται, άλλωστε...

Τον πολιτισμό του Ισλάμ και της Σαρίας που παραβιάζει κατάφορα τα δικαιώματα των γυναικών και των μειονοτήτων (πχ«άπιστοι», ομοφυλόφιλοι) πώς θα τον χαρακτήριζες; Δεν είναι επικίνδυνος για τα ανθρώπινα δικαιώματα; Έχει θέση η Σαρία σε μια πολιτισμένη Ευρώπη;

Το να παίρνουμε επανειλημμένα ακραίες περιπτώσεις ως παραδείγματα και να συζητάμε τα ίδια και τα ίδια δεν οδηγεί κάπου. Προφανώς οι ακραίες θέσεις των μουσουλμάνων, όπως και αυτές του χριστιανισμού και κάθε άλλου δόγματος είναι απορριπτέες όχι μόνο από εμάς αλλά και από πολλούς μουσουλμάνους. Δεν είναι οι ακραίες θέσεις ενός πολιτισμού που θα τον χαρακτηρίσουν. Απλώς, η αντιμεταναστευτική έχει ανάγει αυτές τις περιπτώσεις σε μείζον ζήτημα γιατί δεν έχει άλλα ουσιαστικά επιχειρήματα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top