Μεταναστευτικό - Προσφυγικό ζήτημα

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υποθέσεις... Όλο υποθέσεις.
Και παραθέτει από κάτω μια σειρά υποθέσεις :P . Εγώ δεν έκανα καμιά υπόθεση, εκτός αν πιστεύεις ότι δεν υπάρχει ρατσισμός.
Σου ζητώ πηγές για την πρώτη μεγάλη παράθεση που έκανες, όχι τη δεύτερη.
Είναι από το Δευτερονόμιο.
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Είναι από το Δευτερονόμιο.
Μπράβο... Το Δευτερονόμιο, λοιπόν, περιέχει τα λόγια του Μωυσή προς τον λαό του Γιαχβε, τους Εβραίους. Όλα αυτά που έγραψες είναι εντελώς άσχετα με τους Χριστιανούς. Δεν γράφω τίποτα άλλο. Περιμένω το ΟΚ για το ραντεβού :]
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ομως εσύ αυτή την πραγματικότητα υπεκφεύγεις και μας λες οτι όλοι όσοι βρίσκονται κάτω απο αυτές τις πιέσεις, να μπουν στην οποιαδήποτε χώρα και στην προκειμένη περίπτωση την δική μας. Και δεν μας λες με ποιον τρόπο εσύ θα μπορούσες να δεις ποιοι είναι αυτοί που δεν θα επέτρεπες να εισέλθουν. Γιατι μας λες οτι είμαστε υποχρεωμένοι να τους δεχτούμε, δίχως να ελεγχθούν τουλάχιστον αν είναι κακοποιά στοιχεία.

Αυτό είναι καθαρά υποκριτικό.
Αυτό είναι καθαρά διαστρέβλωση και να το πάρεις πίσω πάραυτα. Ανέφερα σε πολλά μηνύματα ότι μια σωστή πολιτική εισδοχής δεν ακουμπάει στα πιστεύω αλλά στο κατά πόσο έχουν διαπραχθεί εγκλήματα, πρόκειται για κακοποιά στοιχεία κλπ. Προφανώς αυτά πρέπει να είναι τα κριτήρια, δεν είπα πουθενά ότι είμαστε υποχρεωμένοι να τους δεχτούμε. @αυγή όντος επιβεβαίωσέ με εδώ.
Δεν υπάρχει πιστός που να πιστεύει αυτά που λες.
αχαχα @αυγή όντος βλέπεις καμιά υποθεσούλα εδώ; Όχι υπόθεση, υποθεσάρα. Μιλάτε πολύ εύκολα και αυθαίρετα για όλους.
Ακόμα και αν προσπαθήσεις να μας πεις κάτι για το οποιοδήποτε εδάφιο του Χριστιανισμού, θα το δεις μόνο απο μια πλευρά την δική σου. Καθαρά υποκειμενικά.
Αχαχααχχα ναι οκ πείτε μας εσείς οι αντικειμενικοί χριστιανοί.
Οφείλεις να μη τοποθετείσαι τόσο επιφανειακά.
Επιφανειακή η κοινωνιολογική ανάλυση των θρησκειών; Καλά, είσαι κάτι αιώνες πίσω στην επιστήμη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μπράβο... Το Δευτερονόμιο, λοιπόν, περιέχει τα λόγια του Μωυσή προς τον λαό του Γιαχβε, τους Εβραίους. Όλα αυτά που έγραψες είναι εντελώς άσχετα με τους Χριστιανούς. Δεν γράφω τίποτα άλλο. Περιμένω το ΟΚ για το ραντεβού :]
Νομίζεις ότι ο χριστιανισμός είναι καμιά ελληνική θρησκεία; Καθόλου άσχετα δεν είναι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όπως βλέπετε αγαπητοί φίλοι του Φόρουμ, τώρα θα αρχίσουν και να αποκηρύσσουν τμήματα της Βίβλου προκειμένου να μη δεχτούν το επιστημονικά παραδεκτό. Οι μουσουλμάνοι βέβαια οφείλουν να καταπίνουν κάθε λέξη του Κορανίου αμάσητη. Άλλο αυτοί.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,749 μηνύματα.

έλα άντε.
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Λατρεύω τον Apostate Prophet. Έχει εξαιρετικό περιεχόμενο εκ των έσω.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Αυτό είναι καθαρά διαστρέβλωση και να το πάρεις πίσω πάραυτα. Ανέφερα σε πολλά μηνύματα ότι μια σωστή πολιτική εισδοχής δεν ακουμπάει στα πιστεύω αλλά στο κατά πόσο έχουν διαπραχθεί εγκλήματα, πρόκειται για κακοποιά στοιχεία κλπ. Προφανώς αυτά πρέπει να είναι τα κριτήρια, δεν είπα πουθενά ότι είμαστε υποχρεωμένοι να τους δεχτούμε.
Η απορία μου είναι: πώς μπορείς να τοποθετείσαι για το Ισλάμ και να μη σε ενδιαφέρει το υπόβαθρο του.
Μοιάζει να ανήκεις σε κάποια ΜΚΟ και να προσπαθείς να μας πείσεις για ένα θέμα.
Όπως βλέπετε αγαπητοί φίλοι του Φόρουμ, τώρα θα αρχίσουν και να αποκηρύσσουν τμήματα της Βίβλου προκειμένου να μη δεχτούν το επιστημονικά παραδεκτό. Οι μουσουλμάνοι βέβαια οφείλουν να καταπίνουν κάθε λέξη του Κορανίου αμάσητη. Άλλο αυτοί.
Οταν γράφω, δεν σκέφτομαι ούτε απευθύνομαι σε κάποιον ή κάποιους ιδιαίτερα.
Και αυτό γιατι δεν θέλω να προσπαθώ να επηρεάσω κανέναν.
Και αφού δεν μπήκες στον κόπο να διαβάσεις για τον Ισα και την θέση του στο Κοράνι, θα σε βοηθήσω.
Ο Ισα είναι ο Ιησούς Χριστός.
Αν δεις ποια είναι η θέση του, θα καταλάβεις και άλλα.
Είναι υποβαθμισμένος προφήτης. Κάπου κοντά στην αφάνεια δηλαδή.
Και δεν πιστεύω οτι σε ενδιαφέρει κάτι άλλο, πέραν απο την στάση σου.
Που είναι και συγκεκριμένη.
Τι άλλο θα μπορούσες να μας πεις;
Μήπως να φύγουμε και απο τα σπίτια μας για μια δυο γενιές;
Πιστεύω οτι θα μπορούσες ακόμα και αυτό να το αιτιολογήσεις.
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Όπως βλέπετε αγαπητοί φίλοι του Φόρουμ, τώρα θα αρχίσουν και να αποκηρύσσουν τμήματα της Βίβλου προκειμένου να μη δεχτούν το επιστημονικά παραδεκτό. Οι μουσουλμάνοι βέβαια οφείλουν να καταπίνουν κάθε λέξη του Κορανίου αμάσητη. Άλλο αυτοί.
Καταρχάς, οι μουσουλμάνοι (τουλάχιστον η συντριπτική πλειοψηφία) δέχονται το Κοράνιο ως τον κυριολεκτικό λόγο του Θεού. Δεν τους "βάζουμε λόγια", όπως φαίνεται να υπονοείς. Αυτό είναι το δόγμα τους.
Τμήματα της Βίβλου δεν αποκήρυξα ποτέ εγώ προσωπικά. Η απάντηση σου: "νομίζεις ότι ο χριστιανισμός είναι καμιά ελληνική θρησκεία; Καθόλου άσχετα δεν είναι" είναι εντελώς άσχετη, εκτός θέματος και εντυπωσιακά ύπουλη, τόσο ώστε η αγνόηση της είναι απολύτως λογική.

Περιμένω το ΟΚ για το ραντεβού. Αν δεν θέλεις, πες μου ένα 'οχι' για να μην περιμένω τσάμπα. Αυτό θα ήταν ευγενικό.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάθε θρησκεία βασίζεται σε δόγμα και αυτό είναι η πηγή όλων των κακών που συζητάμε. Επίσης αν έχεις πηγές να τις δώσεις, τι οκ
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Επίσης αν έχεις πηγές να τις δώσεις, τι οκ
Όχι, δεν θα τις δώσω χύμα. Σου είπα ότι τις έχω (και μάλιστα πάρα πολλές). Αντίστοιχα είπες ότι έχεις Χριστιανικές πηγές που καλούν σε βία. Ας τις παραδώσουμε στους στεκίτες με οργανωμένο τρόπο. Την άλλη Δευτέρα στις 12 το μεσημέρι. Ναι ή ου; Ή μήπως οι πηγές σου είναι μόνο το Δευτερονόμιο που έκανες copy-paste μετά από μια google αναζήτηση; :P
Κάθε θρησκεία βασίζεται σε δόγμα και αυτό είναι η πηγή όλων των κακών που συζητάμε.
Δεν είναι η πηγή όλων των κακών. Οι σταυροφορίες δεν έγιναν λόγω δόγματος. Ωστόσο είναι πάρα πολύ θετικό που αρχίζεις σιγά-σιγά και δειλά-δειλά να αναγνωρίζεις αυτό που προσπαθώ να πω τις τελευταίες δύο μέρες.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ παρέδωσα και εδάφια και πηγές και links και νομίζω είναι αρκετά για έναν αντικειμενικό άνθρωπο. Αν έχεις πηγές εσύ δώστες, φανταζόμουν ότι δε θα θες μια βδομάδα για να τις βρεις. Same bottom line, όλα τα θρησκευτικά βιβλία έχουν βίαιες αναφορές, όλα αναφέρονται σε δόγμα και όλα εμπίπτουν στην ίδια κατηγορία. Ευτυχώς οι κοινωνίες γυρίζουν την πλάτη σε αυτά, και στη Βίβλιο, και στο Κοράνι και παντού. Το να λέτε η δική μου θρησκεία δεν είναι έτσι είναι μια συμπεριφορά που αντιτίθεται στις επιστημονικές εξηγήσεις οι οποίες ωστόσο την εξηγούν και αυτή τη συμπεριφορά :P
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Κάθε θρησκεία βασίζεται σε δόγμα
Αυτό είναι δική σου ταμπέλα. Και δηλώνει τεράστια άγνοια ή σκόπιμη άγνοια, που μάλλον δεν σε έχω για να είσαι τόσο διαβασμένος τουλάχιστον για τον Χριστιανισμό. Της Ανατολικής Ορθόδοξης εκκλησίας μιλώ. Γιατι αν μου λες για κάποια άλλη θρησκεία, δεν έχω καμία διάθεση να σου απαντήσω. Και αυτό γιατι εσύ δεν ζητάς απαντήσεις, παρά να σου απολογηθούμε για να συνεχίσεις να λες τα δικά σου.
και αυτό είναι η πηγή όλων των κακών που συζητάμε.
Εχει πηγές του κακού, που θα μπορούσαμε να συζητήσουμε αν τόσο διακαώς θέλεις και επιθυμείς. Αλλά, μάλλον θα την κάνεις αν τολμήσει κάποιος να ανοίξει τέτοιο θέμα.
Επίσης αν έχεις πηγές να τις δώσεις, τι οκ
Ακόμα και αν σε βάλουμε να κάνεις σεμινάρια σε Μοναστήρι για καμια δεκαετία, (π.χ. κρυφό σχολειό), με αυτά που γράφεις πάλι τα ίδια θα έγραφες.
Είναι τόσο φανερή η στάση σου, που θα περιμένω την συνάντηση σου με τον Γιάννη. Και ίσως παραβλέψω την στάση μου για τα τυχερά παιχνίδια και να στοιχηματίσω οτι ΔΕΝ θα πας.
Και αυτό το είπα για να τολμήσεις να με διαψεύσεις.
Πράγμα που θα το χαρώ.
Γιατι θα έχεις αποδείξει την αντρίκια στάση σου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το να λέτε η δική μου θρησκεία δεν είναι έτσι είναι μια συμπεριφορά που αντιτίθεται στις επιστημονικές εξηγήσεις οι οποίες ωστόσο την εξηγούν και αυτή τη συμπεριφορά :P
Αδιαφορώ για τις επιστημονικές εξηγήσεις και όποιους χρηματοδοτούν αυτές.

Το μόνο που θέλω είναι να με αφήσεις ήσυχο στο δικαίωμα μου να πιστεύω ότι θέλω.

Αν μπορείς; καλώς.
Αν δεν μπορείς; ....

Υ.Γ. θα περιμένω το ραντεβού σου και την ενημέρωση οπωσδήποτε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Εγώ παρέδωσα και εδάφια και πηγές και links και νομίζω είναι αρκετά για έναν αντικειμενικό άνθρωπο. Αν έχεις πηγές εσύ δώστες, φανταζόμουν ότι δε θα θες μια βδομάδα για να τις βρεις.
Ναι, θέλω μια βδομάδα, ίσως περισσότερο (επειδή έχω κυριολεκτικά δεκάδες πηγές και αναφορές, ίσως εκατοντάδες). Επίσης θέλω να ξέρω ότι παίρνεις την συζήτηση στα σοβαρά, και ότι δεν θα κάνω τσάμπα κόπο. Προς το παρόν δεν με έχεις πείσει.
Δεν παρέδωσες τίποτα, ούτε πηγές ούτε links. Τα εδάφια που παρέδωσες είναι από το Δευτερονόμιο, δεν καλούν σε βία τους Χριστιανούς, ενώ αφορούν τον Εβραϊκό λαό (ούτε τους Εβραίους καλούν σε βία by the way).
To link που έστειλες αφορά ένα "πείραμα", στο οποίο κάποιοι Γάλλοι διαβάζουν εδάφια της Παλαιάς διαθήκης, τα οποία ξαναλέω ότι αφορούν τους Εβραίους και δεν επηρεάζουν τους Χριστιανούς.
Αυτές είναι οι πηγές σου; Θεωρείς ότι απέδειξες ότι ο Χριστιανισμός είναι ένα βίαιο δόγμα επειδή έκανες copy-paste 10 γραμμές από το Δευτερονόμιο που είναι άσχετες με τον Χριστό και τους Χριστιανούς;
Same bottom line, όλα τα θρησκευτικά βιβλία έχουν βίαιες αναφορές, όλα αναφέρονται σε δόγμα και όλα εμπίπτουν στην ίδια κατηγορία.
Όλα τα θρησκευτικά βιβλία έχουν βίαιες αναφορές, σύμφωνοι. Ωστόσο δεν είναι όλα το ίδιο, δεν περιέχουν τον ίδιο αριθμό βίας, δεν έχουν αναθεωρηθεί στον ίδιο βαθμό και δεν αποτελούν όλα μέρος δόγματος. Πασχίζεις να βρεις βίαιες αναφορές για τον Χριστό, και καταφεύγεις στην Παλαιά Διαθήκη και το Δευτερονόμιο, το οποίο είναι άσχετο με τους Χριστιανούς και δεν καλεί κανέναν Χριστιανό σε βία.
Ευτυχώς οι κοινωνίες γυρίζουν την πλάτη σε αυτά, και στη Βίβλιο, και στο Κοράνι και παντού.
Αυτό δεν φαίνεται πρακτικά. Μακάρι να είχες δίκιο. Είδαμε πόσο πολύ γυρίζουν την πλάτη στο Κοράνιο και τη Σούνα οι περισσότεροι μουσουλμάνοι, ακόμα και αυτοί 2-3ης γενιάς... Όπως είπα προηγουμένως, κλείνεις τα αφτιά σου και φωνάζεις λαλαλαλαλα. Αυτό θα φέρει τον όλεθρο στη Δύση, και την Ελλάδα.
Το να λέτε η δική μου θρησκεία δεν είναι έτσι είναι μια συμπεριφορά που αντιτίθεται στις επιστημονικές εξηγήσεις οι οποίες ωστόσο την εξηγούν και αυτή τη συμπεριφορά :P
Ωραία, σου ζητάω να αποδείξεις ότι "η δική μου θρησκεία είναι έτσι". Απόδειξε το την επόμενη Δευτέρα, στις 12. Ναι ή ου; Τελευταία φορά ρωτάω. Αν δεν πεις ναι ή όχι, τότε θα καταλάβω το όχι.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θεωρείς ότι απέδειξες ότι ο Χριστιανισμός είναι ένα βίαιο δόγμα επειδή έκανες copy-paste 10 γραμμές από το Δευτερονόμιο που είναι άσχετες με τον Χριστό και τους Χριστιανούς;
Βλέπεις ότι αγνοείς τα συμπεράσματά μου; Πού να μη τα τόνιζα και για αποφυγή παρεξηγήσεων.
Αυτό δεν φαίνεται πρακτικά. Μακάρι να είχες δίκιο. Είδαμε πόσο πολύ γυρίζουν την πλάτη στο Κοράνιο και τη Σούνα οι περισσότεροι μουσουλμάνοι, ακόμα και αυτοί 2-3ης γενιάς...
Όταν κοιτάς τα αστυνομικά δελτία προφανώς δε θα το δεις αυτό.
Ωραία, σου ζητάω να αποδείξεις ότι "η δική μου θρησκεία είναι έτσι".
Handbook of the Sociology of Religion
Κεφάλαιο 25 ιδίως
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Τι είναι η ιδεολογική μεταρρύθμιση;
1. Σχετικοποίηση των γεγονότων του Κορανίου(contextualization).
Ο Μωαμεθ ζούσε σε μια εποχη πιο «βάρβαρη», νόμοι(πχ Σαρία) και αξίες που πηγάζουν απ αυτήν δεν πρέπει να έχουν διαχρονική αξία, ούτε να εφαρμόζονται στον 21ο αιωνα αυτούσιοι.

2. Ως συνεχεια του 1, οι άγιες γραφές δεν πρέπει να θεωρούνται ως οι απ ευθείας «θεόσταλτες«. Κατι τέτοιο εμποδίζει την κριτική αναλυση του περιεχομένου των, μ αποτέλεσμα κάθε νοήμων ανθρωπος που εκφράζεται κριτικά ή αμφισβητεί τα παραπάνω, να πρέπει να τιμωρείται(με βάση βαρβάρων νόμων του 6ου αιωνα). Γι αυτο βλεπουμε το φαινόμενο, κάθε ατομο που εκφράζεται ετσι, να δεχεται απειλές θανάτωσης και εκφοβισμό.

3. Διαφωτισμός των «σκοτεινών» πλευρών του χαρακτήρα του προφήτη


Η αμυντική βία. Όχι η επίθεση. Και μη μου πείτε ότι δε σας αρέσει η αμυντική βία ;)

Μεμονωμένες αναφορές σε βία έναντι απίστων υπάρχουν στα περισσότερα θρησκευτικά βιβλία, και αυτό είναι αναμενόμενο κοινωνιολογικά σε δόγματα τέτοιας φύσης. Ωστόσο με την εξέλιξη του ανθρώπου και της κοινωνίας αυτές οι προβλέψεις που υπάρχουν στο Κοράνι, τη ΠΔ κλπ παραβλέπονται. Με το χρόνο η εξέλιξη θα τα παραβλέψει σαν κείμενα συνολικά.


Νομιζεις.Στο κορανι υπάρχουν δεκάδες απ ευθείας εντολές θανάτωσης αλλοπιστων, αλλοφρονων κοκ.

Γενικα, μπορεί να διαχωριστεί σε 2 περιόδους, της Μέκκας και Μεδινας. Στη δε πρώτη, όταν ο Μωαμεθ βρίσκεται σε δεινή θέση με λίγους οπαδούς και με μειωμένη πολιτική ισχύ, διδάσκει την αλληλοκατανόηση, την ανεκτικότητα και τον σεβασμό των αλλόθρησκων, ενώ όσο δυναμώνει πολιτικοοικονομικά, τόσο μισαλλόδοξος και βίαιος γίνεται. Οι Εβραίοι πχ, ενώ αρχικά αναφέρονται ως λαός «του βιβλίου» που πρέπει να προστατεύονται, αργοτερα, όταν δεν συμπλέουν με τον προφήτη, χαρακτηρίζονται ως «γουρούνια και πίθηκοι» επειδή δεν αποδέχονται το μήνυμα του Μωαμεθ.

Στο Ισλάμ γενικα, γεγονότα και νόμοι μεταγενέστεροι, έχουν βαρύτερη αξία απ ότι προγενέστερες νομοθετικές ρυθμίσεις, κατι το οποίο ονομαζεται nash στα αραβικα, και μεταφράζεται ως Abrogation. Σ αυτα βασίζονται και οι συντηρητικοί, δλδ στις βίαιες εντολές και νόμους, που υπερισχύουν και ειναι μεταγενέστεροι χρονικά.

Όποτε, μια χαρα θεολογικό πάτημα και δικαίωμα έχουν, με βάση το Κορανι, να το πράττουν και να εφαρμόζουν τις βαρβαρότητες του Μωαμεθ και των πρώτων Χαλιφιδων.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1. Σχετικοποίηση των γεγονότων του Κορανίου(contextualization).
Ο Μωαμεθ ζούσε σε μια εποχη πιο «βάρβαρη», νόμοι(πχ Σαρία) και αξίες που πηγάζουν απ αυτήν δεν πρέπει να έχουν διαχρονική αξία, ούτε να εφαρμόζονται στον 21ο αιωνα αυτούσιοι.
Επιτέλους. Τα βλέπετε;
Όποτε, μια χαρα θεολογικό πάτημα και δικαίωμα έχουν
Εμ μόλις παραπάνω είπες ότι είναι θέμα κοινωνικών συγκυριών. Το ότι αυτές εντάσσονται στη λογική των θρησκειών δεν αλλάζει κάτι στην ουσία. Συνεπώς η λύση της ένταξης προβάλλει ως η πλέον λογική. Δε μπορεί να γίνει αλλιώς αυτό που περιγράφεις, παρά μόνο με την επίδραση των νόμων και του δικαίου του κοσμικού κράτους.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Επιτέλους. Τα βλέπετε;

Εμ μόλις παραπάνω είπες ότι είναι θέμα κοινωνικών συγκυριών. Το ότι αυτές εντάσσονται στη λογική των θρησκειών δεν αλλάζει κάτι στην ουσία. Συνεπώς η λύση της ένταξης προβάλει ως η πλέον λογική. Δε μπορεί να γίνει αλλιώς αυτό που περιγράφεις.

Εμείς το βλεπουμε εδώ και καιρο. Πολλοι μουσουλμάνοι, και σημαντικότερο, τα ισλαμικά περισσότερα κρατη δεν τα βλέπουν.

Η θρησκεια ειναι αυτή που προβάλλει και επιβάλλει το συγκεκριμένο μοντελο κοινωνικής συγκυρίας. Στο Ισλάμ, υπάρχουν ακομα και νόμοι και του πως πρέπει να χεζει κανείς. Αποτελεί ένα θρησκευτικόοικονομικοπολιτικο σύστημα αρχών και κανόνων που, μακροπρόθεσμα, θέλει να επιβληθεί σε οποιαδήποτε κοινωνία και αντικαταστήσει την υπάρχουσα ταξη. Πράγμα πολλαπλώς αποδεδειγμένο στο παρελθόν.

Ένταξη ναι, αποβάλλοντας ομως τα παραπάνω. Πράγμα και έργο δυσκολο και επίπονο, αφού ούτε ξαν τα πρώτα βήματα δεν έχουν γινει εκ πλευράς μουσουλμάνων.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Το επιχείρημα ποιο είναι; Δε λέμε όχι στο να ελεγχθεί η καταλληλότητά του. Η Χιμέλα είπε η θρησκεία να μην αποτελεί εμπόδιο.
Καταρχας κανε κανενα quote ή @ για να ξερει ο αλλος οτι του μιλας
Δευτερον, εγω ειδα το ζητημα της υποθεσης να ειναι το "ποιος εισαι εσυ να το αποφασιζεις" και οχι αυτο που λες εσυ
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.
Συνεπώς η λύση της ένταξης προβάλει ως η πλέον λογική.
Δεν ενσωματονονται 100.000 μουσουλμανοι γιατι πολυ απλα ειναι γαλουχημενοι με αλλες αξιες τις οποιες ειναι αδυνατες να αποτιναξουν οσο και να μετεχουν στην Ευρωπαικη παιδεια, οσο ευκαταστατοι και να γινουν. Ειπαμε τα παραδειγματα πολλα. Στη Γερμανια πηγαν 1 εκ και τους χειροκροτουσαν στο αεροδρομιο. Και επιδοματα πηραν και τα μικρα παιδια σχολειο πανε αλλα με τη πρωτη ευκαιρια οι απλοι μεταναστες ξεχυνονται στο δρομο και απαιτουν επιβολη της Σαριας και βριζουν τη Γερμανια. Ασε τη κατακορυφη ανοδο της εγκληματικοτητας. Αυτο συμβαινει οταν πιστευεις σε παραμυθια οτι ολοι ειναι καλοι και φιλησυχοι και με λιγο χρονο στην Ευρωπη θα γινουν οργανικα μελη της κοινωνιας, κατι που δεν επιβεβαιωνεται απο την ιστορια. Ως πλεον λογικη λυση προβαλλει η κινητοποιηση του στρατου και η απελαση του 99% των μεταναστων και το ερμητικο κλεισιμο των συνορων
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εντάξει, εγώ θεωρώ ότι έχουν γίνει πολλά βήματα και η όποια επαφή με αυτούς τους ανθρώπους απέχει παρασάγγας από αυτό που περιγράφετε εδώ αλλά ας δεχτώ ότι είναι υποκειμενικό. Όχι ότι είναι αδύνατο όμως, αυτό είναι εθελοτυφλία όταν εκατομμύρια μουσουλμάνοι ζουν ειρηνικά στη Δύση. Απλά δε γίνονται θέμα στις ειδήσεις. Συμφωνούμε κατά τα άλλα @paskmak.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Εντάξει, εγώ θεωρώ ότι έχουν γίνει πολλά βήματα και η όποια επαφή με αυτούς τους ανθρώπους απέχει παρασάγγας από αυτό που περιγράφετε εδώ αλλά ας δεχτώ ότι είναι υποκειμενικό. Όχι ότι είναι αδύνατο όμως, αυτό είναι εθελοτυφλία όταν εκατομμύρια μουσουλμάνοι ζουν ειρηνικά στη Δύση. Απλά δε γίνονται θέμα στις ειδήσεις. Συμφωνούμε κατά τα άλλα @paskmak.


Τοτε δεν γνωρίζεις τι γίνετε στην κεντρική Ευρώπη. Όταν ο μουσουλμάνος πατέρας δεν στελνει την κορη του στο μαθημα της κολύμβησης επειδή θα «σκανδαλίσει» τους συμμαθητές της, ή όταν μουσουλμάνοι ζητάνε στο σχολείο να υπάρχει ειδικός χώρος λατρείας και χαλια για να κάνουν 200 φορες την ημερα την προσευχή, όταν γίνονται δημοσκοπήσεις τύπου αν η σαρία πρέπει να συνυπάρχει η ακομα και να αντικαθιστά το κοσμικό νόμο και η πλειοψηφία ν απαντάει με ναι.
Εμας που δεν μας αρέσουν αυτα, ούτε μισάνθρωποι μισαλλόδοξοι είμαστε που καποιοι μας χαρακτηρίζετε ετσι, ούτε ανεβασα ποστς που να κλωτσάει η λευκή Ευρώπη τον κακο-γουρούνι μουσουλμάνο εξω από την ήπειρο, ούτε ειπα ότι το Ισλάμ αποκλείεται να συνύπαρξει στην Ευρώπη. Αλλιώς, ας θεωρηθούμε και εμείς ιδεολογικοί απόγονοι του Χιτλερ και του Ριχάρδου του Λεοντόκαρδου του σταυροφόρου.


Μιλησα για ιδεολογική μεταρρύθμιση πολλαπλώς και εξήγησα τι εννοούσα. Σχεδόν η πλειοψηφία των Μουσουλμάνων ομως, ακομα και της δυσης, δεν ειναι έτοιμοι για κατι τέτοιο. Δυστυχώς, αν δεν αλλάξουν κάποια πράγματα που προανέφερα, δεν θ αλλάξει διόλου η κατάσταση.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top