Μεταναστευτικό - Προσφυγικό ζήτημα

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
Πραγματικά το News 24/7 είναι ότι χειρότερο υπάρχει εκεί έξω. Όταν γίνονται τρομοκρατικες επιθέσεις από μετανάστες δεν γραφει τίποτα ενω τώρα ανέβασε αυτό εδώ.

View attachment 126041
Καλα τα λες volks, τρομοκράτες, όταν περνάς από ομόνοια βλέπεις Πακιστανούς με τα ούζια γεμάτα και έτοιμα.

Εγώ νομίζω ότι είναι εγγενές χαρακτηριστικό των Ιρλανδών αυτό. Υπάρχουν και στατιστικά στοιχεία.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Καλα τα λες volks, τρομοκράτες, όταν περνάς από ομόνοια βλέπεις Πακιστανούς με τα ούζια γεμάτα και έτοιμα.

Εγώ νομίζω ότι είναι εγγενές χαρακτηριστικό των Ιρλανδών αυτό. Υπάρχουν και στατιστικά στοιχεία.

Μπράβο που κατάλαβες ότι υπάρχουν στατιστικά στοιχεία για την εγκληματικότητα. Πάρε παράδειγμα τα στοιχεία της αγαπημένης σου Σουηδίας που παραδέχθηκε ότι η μαζική πλειοψηφία των εγκλημάτων γίνονται από μετανάστες με αποτέλεσμα να κατεβάσει τον στρατό στους δρόμους.

 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Και κάποιοι επέμειναν και επιμένουν ακόμα πως φανατισμένοι χριστιανοί και μουσουλμάνοι είναι το ίδιο πράγμα και "έλα μωρέ σε όλες τις θρησκείες υπάρχουν φανατικοί τι φταίει όλο το Ισλάμ για μερικούς; Μην είστε μπασίστες".

Μιας που το να γίνεσαι μιμίδιο φωνάζοντας "την Παναγία δεν θα την ξαναπιάσεις στο στόμα σου, την Παναγία" είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα με το να στραγγαλίζεις (καταλάθος, λολ) την σχέση σου επειδή έβρισε τον Μουχάμαντ.


Το αστείο είναι ότι σε τέτοια γεγονότα πάντα μα πάντα το βουλώνουν και κάνουν πως δεν συμβαίνει τίποτα. Στρουθοκαμηλίσμος λεβελ 10000000
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
Screenshot_2023-11-24-21-01-20-852_com.android.chrome.jpg
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Καλά το να κουνάει η Ενωμένη Ευρώπη το δάκτυλο στην Βρεταννία για το μεταναστευτικό είναι αρκετά αστείο. Οι ίδιοι πήραν την απόφαση το 2015 να ανοίξουν τα σύνορα και έγινε χάος. Τους έφταιξε και τότε το Brexit;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.
Η ΕΕ και οι κυβερνωντες δενε χουν καταλαβει οτι:Δεν ενσωματωνονται οι μουσουλμανοι.Το μονο που καταφερνουν ,εκτος απο τον περαιτερω κινδυνο τρομοκρατικων επιθεσεων καθως αναμεσα στους μουσουλμανους εχουμε και ακραια στοιχεια,ειναι να ανεβαζουν την ακροδεξια απο την αγανακτιση του κοσμου.ΠΟΣΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΑΥΤΟ;Οφειλει η ΕΕ να αλλαξει ρότα.Και η Ελλαδα.Αλλιως δεν ξερουμε που θα φτασει αυτη η κατασταση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Α ο κύριος Ορμπάν που τον θαυμάζουν οι εθνικιστές απανταχού της Ευρώπης!...
O ίδιος ο πρωθυπουργός της αναγκάστηκε να αναγνωρίσει τον Μάρτιο πως «μέσα στα επόμενα ένα με δύο έτη η Ουγγαρία θα χρειαστεί 500.000 νέους εργαζομένους».

Γιατί ο Ορμπαν θέλει μια βιομηχανική ανάπτυξη με κάθε κόστος, ιδίως στον τομέα του ηλεκτρικού αυτοκινήτου.

Οι ουγγρικές επιχειρήσεις, λοιπόν, έχουν στη διάθεσή τους όλο και πιο ευέλικτες νομικές διατάξεις που τους επιτρέπουν να στρατολογούν μέσα σε μερικές εβδομάδες εργαζομένους από την άλλη άκρη του κόσμου, με τη στήριξη γραφείων ευρέσεων εργασίας και των ουγγρικών πρεσβειών.

Είναι πλέον συνηθισμένο να βλέπει κανείς στην Ουγγαρία ταϊλανδές νοσοκόμες στους οίκους ευγηρίας, φιλιππινέζους οδηγούς στα λεωφορεία της Βουδαπέστης, μογγόλους εργάτες γης στα χωράφια, Ινδούς, Φιλιππινέζους και Τούρκους στα εργοτάξια των εργοστασίων που φυτρώνουν σαν μανιτάρια στην περιοχή του Ντεμπρέτσεν – όπως το εργοστάσιο ηλεκτρικών αυτοκινήτων της BMV που θα ανοίξει εκεί το 2025 ή η γιγαντιαία μονάδα παραγωγής μπαταριών που κατασκευάζει η κινεζική CATL.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Εντελώς τυχαίο γεγονός και αυτή η τρομοκρατική επίθεση που έλαβε χώρα χθες στο Παρίσι. Ακούω τους μεγαλόψυχους αριστερούς ανθρωπιστές, τι έχετε να πείτε παιδιά για το γεγονός;; Τυχαίο και αυτό;;



 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Α ο κύριος Ορμπάν που τον θαυμάζουν οι εθνικιστές απανταχού της Ευρώπης!...

Από αυτές τις εθνικότητες που είδες μουσουλμάνους; Επίσης η Ουγγαρία θα ζητήσει εργατικά χέρια, που σημαίνει θα πάνε νόμιμα εργάτες να δουλέψουν. Δεν θα τους φορτωθούν με το έτσι θέλω κάτι τύποι εξ Ανατολών.

Το παραπάνω είναι απόρροια του καπιταλισμού, χρειάζεται φθηνό εργατικό δυναμικό που θα εκβιάζει τον ημεδαπό εργάτη να δεχθεί να ρίξει τα μεροκάματα του γιατί αλλιώς θα πάρει πόδι. Άλλως τε όλη η Ευρώπη δεν έχει μπει στη λογική "το δημογραφικό θα λυθεί με τον πολυπολιτισμό και όχι με κίνητρα στο να γεννάνε οι αυτόχθονες Ευρωπαίοι" ;; Ο Ορμπάν ασχέτως αν δεν υπακούει στο αφήγημα της Νέας Τάξης Πραγμάτων παραμένει και αυτός (όπως όλοι οι πολιτικοί ηγέτες) υποχείριο της εγχώριας αστικής τάξης. Που τι σημαίνει; Αν οι Ούγγροι αστοί ζητήσουν εισαγόμενα φθηνά εργατικά χέρια ο Ορμπάν θα κάνει γαργάρα τα περί μεταναστευτικού. Για αυτό και μια Επανάσταση πέρα από Εθνική πρέπει να είναι και Ταξική. Για εμένα αυτά τα δύο είναι αλληλένδετα. Οι εθνικιστές ονειρεύονται μια εθνική επανάσταση μόνο και οι αριστεροί μόνο ταξική. Για εμένα ο συνδυασμός των δύο είναι απαραίτητος.
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Για εμένα αυτά τα δύο είναι αλληλένδετα. Οι εθνικιστές ονειρεύονται μια εθνική επανάσταση μόνο και οι αριστεροί μόνο ταξική. Για εμένα ο συνδυασμός των δύο είναι απαραίτητος.
Μιλάς για 2 από τα τρία και ξεχνάς έναν σημαντικότατο παράγοντα, αυτόν της θρησκείας. Η δύση, περισσότερο από ποτέ, πρέπει να επιστρέψει στον Χριστιανισμό (ή τουλάχιστον στην απομάκρυνση από τον υλιστικό αθεϊσμό), μιας και είναι ο μοναδικός παράγοντας που μπορεί να λειτουργήσει σαν συνασπισμός απέναντι στην ισλαμοφασιστική τρομοκρατία. Και μάλιστα ενοποίηση -όσο μπορεί να γίνει αυτό- όλων των δογμάτων.
Για να απαντήσω και στον @Valder, αυτός είναι ο λόγος που πρέπει να υπάρχει μια ενιαία δυτική ταυτότητα. Είναι περισσότερο εξαιτίας της συνθήκης που ζούμε.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,278 μηνύματα.
Η δύση, περισσότερο από ποτέ, πρέπει να επιστρέψει στον Χριστιανισμό (ή τουλάχιστον στην απομάκρυνση από τον υλιστικό αθεϊσμό), μιας και είναι ο μοναδικός παράγοντας που μπορεί να λειτουργήσει σαν συνασπισμός απέναντι στην ισλαμοφασιστική τρομοκρατία.
Το διάβασα 6 φορές για να σιγουρευτώ πως δεν διαβάζω λάθος.
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Μιλάς για 2 από τα τρία και ξεχνάς έναν σημαντικότατο παράγοντα, αυτόν της θρησκείας. Η δύση, περισσότερο από ποτέ, πρέπει να επιστρέψει στον Χριστιανισμό (ή τουλάχιστον στην απομάκρυνση από τον υλιστικό αθεϊσμό), μιας και είναι ο μοναδικός παράγοντας που μπορεί να λειτουργήσει σαν συνασπισμός απέναντι στην ισλαμοφασιστική τρομοκρατία. Και μάλιστα ενοποίηση -όσο μπορεί να γίνει αυτό- όλων των δογμάτων.
Για να απαντήσω και στον @Valder, αυτός είναι ο λόγος που πρέπει να υπάρχει μια ενιαία δυτική ταυτότητα. Είναι περισσότερο εξαιτίας της συνθήκης που ζούμε.

Δεν νομίζω να μπορεί να υπάρξει ενιαία δυτική ταυτότητα. Αυτό είναι κάτι σαν το αποτυχημένο όραμα της ευρωπαϊκής ολοκλήρωσης στα πρότυπα των ΗΠΑ. Δεν μπορεί να συμβεί. Εκτός εάν εννοείς να έχουμε συνείδηση των συνδετικών μας κρίκων (ήτοι λευκή φυλή, χριστιανισμός, ευρωπαϊκή ιστορία). Οι δυτικοί λαοί όμως αν και έχουν κοινή πολιτιστική κληρονομιά ως βάση (ελληνορωμαϊκός πολιτισμός) διαφέρουν αρκετά. Πρώτα κρατάμε την εθνική μας ταυτότητα και μετά είμαστε Ευρωπαίοι.

Όσο για το χριστιανισμό, ο χριστιανισμός μπορεί να είναι σίγουρα μέρος μιας -αναγκαίας κατ εμε- πολιτιστικής επανάστασης που χρειάζεται η Δύση. Ο χριστιανισμός για εμένα είναι μέρος της εθνικής ταυτότητας. Οπότε εντάσσεται σε αυτό που λέω εθνική και ταξική επανάσταση.
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Και για να εξηγούμε δυο πράγματα, για όσους (κάνουν ότι) δεν καταλαβαίνουν.
Είμαστε μάρτυρες τρομοκρατικών επιθέσεων από ισλαμιστές στην Ευρώπη. Ένας λόγος που συμβαίνει αυτό, είναι οι πολιτικές ανοιχτών συνόρων που εφαρμόστηκαν. Αυτοί που πρεσβεύουν τέτοια ιδεολογήματα, στην πλειοψηφία τους είναι άθεοι. Αυτό δεν πειράζει. Αυτό που πειράζει είναι ότι κάνουν τα στραβά μάτια σε τέτοιες επιθέσεις (αριστερές σελίδες και μέσα) και, όταν γίνει κάτι αντίστοιχο από Χριστιανό, το έχουν πρώτο θέμα για κάνα μήνα. Επίσης, κοροϊδεύουν και ειρωνεύονται (κάποιοι) τον Χριστιανισμό, ενώ ταυτόχρονα, σπεύδουν να λειτουργήσουν σαν ασπίδα προστασίας αν ακουστεί το οτιδήποτε για το Ισλάμ. Οπότε αυτοί οι άνθρωποι είναι ανίκανοι να περιορίσουν τον κίνδυνο, μιας και κάνουν σαν να μην υπάρχει. Άρα, η επιστροφή στον Χριστιανισμό είναι ζωτικής σημασίας.
Ο κυριότερος λόγος, βέβαια, είναι ότι ο Θεός υπάρχει (για εμένα.)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όσο για το χριστιανισμό, ο χριστιανισμός μπορεί να είναι σίγουρα μέρος μιας -αναγκαίας κατ εμε- πολιτιστικής επανάστασης που χρειάζεται η Δύση. Ο χριστιανισμός για εμένα είναι μέρος της εθνικής ταυτότητας. Οπότε εντάσσεται σε αυτό που λέω εθνική και ταξική επανάσταση.
Ο Χριστιανισμός είναι φύσει οικουμενικός. Για όσους (οπισθοδρομικούς σαν κι εμένα) πιστεύουν ότι υπάρχει Θεός, αυτός είναι πάνω από όλους και όλα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Ο Χριστιανισμός είναι φύσει οικουμενικός. Για όσους (οπισθοδρομικούς σαν κι εμένα) πιστεύουν ότι υπάρχει Θεός, αυτός είναι πάνω από όλους και όλα.
Αυτό ισχύει, αλλά εδώ και αιώνες πλέον του έχουμε προσδώσει αντιοικουμενιστική βάση. Για τον Χριστιανισμό έχω αμφίσημες αντιλήψεις. Τον αποδέχομαι ως τετελεσμένο γεγονός πλέον και ως αναγκαίο για την σωτηρία της ευρωπαϊκής διανόησης σήμερα αλλά από την άλλη δεν μπορώ να πω πως θα με χαλούσε μια ριζική μεταστροφή πίσω στην ελληνική θρησκεία.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Η δύση, περισσότερο από ποτέ, πρέπει να επιστρέψει στον Χριστιανισμό (ή τουλάχιστον στην απομάκρυνση από τον υλιστικό αθεϊσμό), μιας και είναι ο μοναδικός παράγοντας που μπορεί να λειτουργήσει σαν συνασπισμός απέναντι στην ισλαμοφασιστική τρομοκρατία. Και μάλιστα ενοποίηση -όσο μπορεί να γίνει αυτό- όλων των δογμάτων.
Έλεος!!! Επιστροφή στο μεσαίωνα λοιπόν. Να επιστρέψει η ιερά εξέταση επίσης και να γίνουν νέες σταυροφορίες!
Ο κυριότερος λόγος, βέβαια, είναι ότι ο Θεός υπάρχει (για εμένα.)
Δικαίωμά σου και εντελώς προσωπικό σου θέμα. Μην το κάνεις φλάμπουρο. Έλεος και ντροπή!!!

1701610182750.png
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Έλεος!!! Επιστροφή στο μεσαίωνα λοιπόν. Να επιστρέψει η ιερά εξέταση επίσης και να γίνουν νέες σταυροφορίες!
Ό,τι να' ναι, κλασσικός διαστρεβλωτής. Η θέληση για επιστροφή στον Χριστιανισμό αποτελεί Μεσαίωνα και σταυροφορίες.
Δικαίωμά σου και εντελώς προσωπικό σου θέμα. Μην το κάνεις φλάμπουρο. Έλεος και ντροπή!!!

Έλεος και ντροπή να πιστεύει κάποιος στον Θεό. Μάλιστα.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ό,τι να' ναι, κλασσικός διαστρεβλωτής.

Έλεος και ντροπή να πιστεύει κάποιος στον Θεό. Μάλιστα.
Να ο κλασσικός ξερόλας διαστρεβλωτής. Δεν είπα "Έλεος και ντροπή να πιστεύει κάποιος στον Θεό", αλλά να κάνει την "πίστη του" φλάμπουρο για άλλους σκοπούς. Όποιος έχει έστω και λίγο μυαλό, κατάλαβε τι έγραψα. Καλή σου μεγάλη νύχτα...

1701610736850.png
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Όποιος έχει έστω και λίγο μυαλό, κατάλαβε τι έγραψα.
Κι όποιος έχει ακόμα λιγότερο, κατάλαβε τη διαστρέβλωσή σου, μετά την επεξήγησή μου.
Μίλησα για τερματισμό της τρομοκρατίας και εσύ ανέφερες -σε μια κλασσική τακτική επίκλησης στο συναίσθημα- σταυροφορίες.
Καλή σου μεγάλη νύχτα...

Επίσης, ακόμα καλύτερη και μεγαλύτερη για εσένα...
πατρις.jpg
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top