Μετατροπή Αγίας Σοφίας σε Τζαμί

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,628 μηνύματα.

Γενικά πλέον δεν υπάρχει καμία ισορροπία στον κοσμο και αυτό επηρεαζει την εξωτερική πολιτική. Εδώ και τοσα χρόνια Τουρκία-Ισραηλ ήταν κ*λος και βρακί. Ο Ερντογάν από τότε που ξεκίνησε τα χαιδεματα με την Ρωσία απομακρύνθηκε από το Ισραήλ και πλέον μιλάει πολύ υπέρ των Παλαιστινίων αυτονομιστών. Δεν φταίνε και οι Παλαιστίνιοι δυστυχώς αλλά οι Ελληνικές κυβερνήσεις που αγνοούσαν εδώ και χρόνια πάλι την κοινή γνώμη του Ελληνικού λαού που ανέκαθεν τάσσονταν και ακόμα τάσσεται υπέρ της Παλαιστινιακής Ανεξαρτησίας. Ποτέ δεν μας είδαν σαν συμμάχους αφού έχουμε αναγνωρισμένο το Ισραήλ. Μια ακόμα πληγή της Ελληνικής εξωτερικής πολιτικής η οποία ωστόσο μπορεί να μας ωφελήσει χάρις την χαζομάρα της Τουρκίας που αμφιταλαντεύεται διαρκώς.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Ελενα Ακρίτα :

" Ελένη Γλύκατζη-Αρβελέρ για την Αγιά Σοφιά «Αν ακούσω ότι τα ψηφιδωτά έχουν δακρύσει δεν θα εκπλαγώ».
Εγώ θα εκπλαγώ. "

Εντάξει όταν πιάνεις στο στομα σου και την Αρβελερ που εχει αφιερώσει ολη της τη ζωη στο Βυζάντιο.....
Απορώ βρε παιδιά ..
Δεν σέβεται τίποτα ακομα και ολα τα αλλα να τα θεωρεί ασήμαντα , ας σεβαστεί τουλάχιστον το ποια ειναι η Αρβελερ και την ηλικία της.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.


 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,016 μηνύματα.
Όλα τα μέλη της δεν έχουν ταυτότητα και όταν πεθαίνουν είναι σαν να μην πέρασαν από τον πλανήτη. Φάγανε, ήπιανε, γαμηθήκανε και πεθάνανε όπως κάνει κάθε βιολογικό ον και συνεπώς η ζωή τους δεν έχει καμία περισσότερη αξία από την αξία του μέσου ζώου. Εγώ λοιπόν δεν θα θυσίαζα ούτε μια νότα από ένα έργο του Μότσαρτ για να ζήσει λίγο παραπάνω το προϊόν ενός οργασμού για να μπορέσει να καταναλώσει, να χέσει και να γαμηθεί περισσότερο.

My two misanthropic cents.
Μάλιστα. Οπότε η ζωή ενός ανθρώπου έχει μόνο αξία όταν αφήσει κάτι ή δημιουργήσει κάτι που θα μείνει; Αυτό μου λες. Και ποιος το κρίνει αυτό; Ποιος κρίνει τη σημαντικότητα αυτών που δημιούργησε κάποιος και το πόση αξία έχει η ζωή του; Ένα άτομο λοιπόν με βαριά νοητική στέρηση από γεννησιμιού του που δε θα μπορέσει να προσφέρει κάτι στην κοινωνία, μήπως είναι καλύτερα να το σκοτώνουμε μόλις γεννηθεί; Αφού δε θα κληροδοτήσει κάτι στον κόσμο, η ζωή του δεν έχει αξία. Αυτό μας λες; Στη γειτονιά μου έχω μια κοπέλα η οποία είναι τυφλή και η ίδια έχει νοητική στέρηση. Αυτό κάνει στη ζωή της, τρώει, πίνει, χέζει, κοιμάται και μια μέρα θα πεθάνει. Να τη σκοτώναμε με τη γέννηση; Τί μας λες ρε Χάκερ; Όχι δε δίνω μία ούτε για πολιτισμό ούτε για μουσική ούτε για γλυπτά ούτε για τίποτα τέτοιο σε σύγκριση με την ανθρώπινη ζωή. Αυτά είναι μεν χρήσιμα για την ψυχαγωγία, τη μόρφωση, την παιδεία, τον πολιτισμό, δίπλα σε μια ζωή όμως είναι αμελητέα. Και δεν είμαι θεός ούτε εγώ ούτε κανείς για να καθορίσω ποια ζωή έχει αξία και ποια όχι.

Καθήστε και κλάψτε για τις πέτρες. Για το μισό εκατομμύριο θύματα του κορονοϊού δε βλέπω να συγκινούνται πολλοί...
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Να ξεκινήσουμε από το ότι το μόνο λογικό status της Αγίας Σοφίας είναι το να είναι μουσείο, μιας και αποτελεί μνημείο πολιτιστικής κληρονομιάς. Έχει λειτουργήσει σχεδόν οκτώ αιώνες σαν ορθόδοξος ναός - με καθολικά διαλείμματα :Ρ - και σχεδόν πέντε αιώνες σαν τζαμί. Επομένως, ούτε οι μουσουλμανοταλιμπάν έχουν δίκιο όταν διεκδικούν την αξιοποίησή της ως τζαμί ούτε οι χριστιανοταλιμπάν όταν διεκδικούν την επαναλειτουργία της ως ορθόδοξου ναού.

Τώρα, σε σχέση με τα διπλωματικά γύρω-γύρω, δεν ξέρω, εμένα μου φαίνεται σαν μία ακόμα κραυγή του Ερντογάν, απόρροια της δυσμενούς κατάστασης στην οποία έχει περιέλθει η Τουρκία - οικονομικά, διπλωματικά κ.λπ. Δεν έχει τρόπους πλέον να κρατήσει τον λαό με το μέρος του, έχει χάσει ήδη στις δημοτικές εκλογές τα μεγάλα αστικά κέντρα και αντιλαμβάνεται ότι δεν μπορεί για πολύ καιρό ακόμα να κρατιέται όπως την προηγούμενη δεκαετία. Αλλά, όχι ότι έχουμε τόσους λόγους να πανικοβαλλόμαστε, ψυχραιμία. Το μεγαλύτερο πλήγμα το δέχεται ο παγκόσμιος πολιτισμός, όχι η Ελλάδα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,628 μηνύματα.
Μάλιστα. Οπότε η ζωή ενός ανθρώπου έχει μόνο αξία όταν αφήσει κάτι ή δημιουργήσει κάτι που θα μείνει; Αυτό μου λες. Και ποιος το κρίνει αυτό; Ποιος κρίνει τη σημαντικότητα αυτών που δημιούργησε κάποιος και το πόση αξία έχει η ζωή του; Ένα άτομο λοιπόν με βαριά νοητική στέρηση από γεννησιμιού του που δε θα μπορέσει να προσφέρει κάτι στην κοινωνία, μήπως είναι καλύτερα να το σκοτώνουμε μόλις γεννηθεί; Αφού δε θα κληροδοτήσει κάτι στον κόσμο, η ζωή του δεν έχει αξία. Αυτό μας λες; Στη γειτονιά μου έχω μια κοπέλα η οποία είναι τυφλή και η ίδια έχει νοητική στέρηση. Αυτό κάνει στη ζωή της, τρώει, πίνει, χέζει, κοιμάται και μια μέρα θα πεθάνει. Να τη σκοτώναμε με τη γέννηση; Τί μας λες ρε Χάκερ; Όχι δε δίνω μία ούτε για πολιτισμό ούτε για μουσική ούτε για γλυπτά ούτε για τίποτα τέτοιο σε σύγκριση με την ανθρώπινη ζωή. Αυτά είναι μεν χρήσιμα για την ψυχαγωγία, τη μόρφωση, την παιδεία, τον πολιτισμό, δίπλα σε μια ζωή όμως είναι αμελητέα. Και δεν είμαι θεός ούτε εγώ ούτε κανείς για να καθορίσω ποια ζωή έχει αξία και ποια όχι.

Καθήστε και κλάψτε για τις πέτρες. Για το μισό εκατομμύριο θύματα του κορονοϊού δε βλέπω να συγκινούνται πολλοί...

Ο χάκερ νομίζω δεν ήθελε να πει τίποτα τέτοιο. Αν και σπάνια γίνονται τέτοια πράγματα συμφωνούμε και σε κάτι. Οι άνθρωποι είναι απλά νουμερα γεννιούνται, τρέφονται, αναπαράγονται και πεθαίνουν. Εξαφανίζονται και έρχονται άλλοι στην θέση τους. Τα μνημεία ειναι αυτά που αφήνει πίσω η κάθε γενιά και την διαφοροποιεί από τις άλλες που προηγήθηκαν και από τις επόμενες που θα υπάρξουν. Είναι προφανώς καθηκον να τα διατηρούμε και τα προσέχουμε. Οι ανθρώπινες ζωές μπορούν να προστατευτούν και αλλιως, δεν υπάρχει καμία σχέση με τα μνημεία. Καταλαβαίνω βέβαια το point of view σου, ότι δηλαδή υπάρχουν και σημαντικότερα προβλήματα στον κόσμο από το αν θα γίνει η Αγία Σοφία Τζαμί αλλά πάντα εκφράζεις τις θέσεις σου με την ισοπέδωση των πάντων. Έχεις μεγάλη τάση προς την ισοπέδωση. Εγώ θεωρώ ότι όλα μπορούν να γίνουν και τα μικρά αλλά και τα μεγάλα προβλήματα αυτού του κόσμου. Πάντως σίγουρα η άποψη να καταστραφούν τα μνημεία στον βωμό της ανθρώπινης ζωής δεν είναι λύση, αλλά μεγαλύτερη καταστροφή θα έλεγα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να ξεκινήσουμε από το ότι το μόνο λογικό status της Αγίας Σοφίας είναι το να είναι μουσείο, μιας και αποτελεί μνημείο πολιτιστικής κληρονομιάς. Έχει λειτουργήσει σχεδόν οκτώ αιώνες σαν ορθόδοξος ναός - με καθολικά διαλείμματα :Ρ - και σχεδόν πέντε αιώνες σαν τζαμί. Επομένως, ούτε οι μουσουλμανοταλιμπάν έχουν δίκιο όταν διεκδικούν την αξιοποίησή της ως τζαμί ούτε οι χριστιανοταλιμπάν όταν διεκδικούν την επαναλειτουργία της ως ορθόδοξου ναού.

Τώρα, σε σχέση με τα διπλωματικά γύρω-γύρω, δεν ξέρω, εμένα μου φαίνεται σαν μία ακόμα κραυγή του Ερντογάν, απόρροια της δυσμενούς κατάστασης στην οποία έχει περιέλθει η Τουρκία - οικονομικά, διπλωματικά κ.λπ. Δεν έχει τρόπους πλέον να κρατήσει τον λαό με το μέρος του, έχει χάσει ήδη στις δημοτικές εκλογές τα μεγάλα αστικά κέντρα και αντιλαμβάνεται ότι δεν μπορεί για πολύ καιρό ακόμα να κρατιέται όπως την προηγούμενη δεκαετία. Αλλά, όχι ότι έχουμε τόσους λόγους να πανικοβαλλόμαστε, ψυχραιμία. Το μεγαλύτερο πλήγμα το δέχεται ο παγκόσμιος πολιτισμός, όχι η Ελλάδα.

Α μπα πως έγινε και αυτό; Συμφωνήσαμε και σε κάτι. Συμφωνώ με το να είναι μνημείο η Αγία Σοφία αν και πιστεύω ότι δεν θα ήταν άσχημο αν οι χριστιανοί το επιθυμούν να προσεύχονται και εκεί ( όπως και θα έπρεπε να επιτρέπεται στους Έλληνες δωδεκαθειστες να προσεύχονται σε αρχαίους ναούς με μέτρα προστασιας πάντα των μνημείων ) .

Καλά ότι πίσω είναι πολιτικές σκοπιμότητες προφανώς κανείς δεν φέρει αντίδραση ως προς αυτό. Δεν τον έπιασε το θρησκευτικο αισθημα τον Ερντογάν. Ακριβώς επειδή θέλει να πάρει ψήφους το κάνει αυτό και άλλα χειρότερα ( έρχεται μεγάλο επεισόδιο σύντομα στο Αιγαίο ή στην Θράκη ).

Σε αυτή την φάση οι μόνοι υπερασπιστές της "Βυζαντινής" ιστορίας είμαστε εμείς οπότε το πλήγμα αυτό είναι δικό μας θα έλεγα. Παγκόσμιος πολιτισμός δεν νομίζω ότι υπάρχει. Η κάθε χώρα έχει τον δικό της.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μάλιστα. Οπότε η ζωή ενός ανθρώπου έχει μόνο αξία όταν αφήσει κάτι ή δημιουργήσει κάτι που θα μείνει; Αυτό μου λες. Και ποιος το κρίνει αυτό; Ποιος κρίνει τη σημαντικότητα αυτών που δημιούργησε κάποιος και το πόση αξία έχει η ζωή του; Ένα άτομο λοιπόν με βαριά νοητική στέρηση από γεννησιμιού του που δε θα μπορέσει να προσφέρει κάτι στην κοινωνία, μήπως είναι καλύτερα να το σκοτώνουμε μόλις γεννηθεί; Αφού δε θα κληροδοτήσει κάτι στον κόσμο, η ζωή του δεν έχει αξία. Αυτό μας λες; Στη γειτονιά μου έχω μια κοπέλα η οποία είναι τυφλή και η ίδια έχει νοητική στέρηση. Αυτό κάνει στη ζωή της, τρώει, πίνει, χέζει, κοιμάται και μια μέρα θα πεθάνει. Να τη σκοτώναμε με τη γέννηση; Τί μας λες ρε Χάκερ; Όχι δε δίνω μία ούτε για πολιτισμό ούτε για μουσική ούτε για γλυπτά ούτε για τίποτα τέτοιο σε σύγκριση με την ανθρώπινη ζωή. Αυτά είναι μεν χρήσιμα για την ψυχαγωγία, τη μόρφωση, την παιδεία, τον πολιτισμό, δίπλα σε μια ζωή όμως είναι αμελητέα. Και δεν είμαι θεός ούτε εγώ ούτε κανείς για να καθορίσω ποια ζωή έχει αξία και ποια όχι.

Καθήστε και κλάψτε για τις πέτρες. Για το μισό εκατομμύριο θύματα του κορονοϊού δε βλέπω να συγκινούνται πολλοί...

Ναι, μόνο τότε έχει αξία. Αυτό σου λέω. Κι αυτός που το κρίνει αυτό είμαι εγώ. Εσύ μπορείς να έχεις τη δική σου κρίση, η οποία δεν με ενδιαφέρει και σίγουρα είμαι το τελευταίο άτομο που θα μπορούσες να κάνεις guilt trip με το παρακάτω emotional argument της φίλης σου. Η νοητική στέρηση της φίλης σου είναι μια τραγικότητα, καθώς της στερεί την ικανότητα οποιασδήποτε δημιουργίας και την εγκλωβιζει σε μια κατάσταση ζωοδους φυλακής από την οποία δεν μπορεί να ξεφύγει. Το πως θα πρέπει να την αντιμετωπίσει η κοινωνία δεν με αφορά, γιατί δεν με αφορούν τα πρέπει της κοινωνίας. Αν με ρωτούσες πως θα την αντιμετώπιζα εγώ ή θα ήθελα να με αντιμετωπίσουν αν ήμουν στη θέση της θα έλεγα πως αν χάσεις το μυαλό σου και την ικανότητα να διουργεις η ζωή δεν έχει κανένα απολύτως νόημα και άρα αν ζουσα 100 χρόνια ή 100 λεπτά θα ήταν το ίδιο πράγμα.

Το πιο τραγικό βέβαια, δεν είναι η φίλη σου, αλλά όλοι όσοι έχουν νοητική επάρκεια αλλά παρόλα αυτά βρίσκονται ακριβώς στο ίδιο επίπεδο με εκείνη και κάνουν ακριβώς τα ίδια πράγματα στην ζωή τους. Έχουν την δυνατότητα να γίνουν άνθρωποι και επιλέγουν να είναι ζώα. Ίσως και να μην την έχουν βέβαια, δεν έχω κατασταλάξει ακόμη, αλλά είμαι εν γένη αισιόδοξος.

And by all means, δεν μιλάω για μαζικούς φόνους. Αυτό θα ήταν κάτι εφάμιλλο του να προσπαθείς να σκοτώσεις τις μύγες. Γιατί να το κάνεις; Ας ζήσει κάθε άνθρωπινο ον οπως θέλει τη ζωή του, δε με αφορά. Αλλά για μένα όχι, η ζωή των περισσότερων δεν έχει αξία και δεν θα θυσιαζα τα έργα των ανθρώπων για να τους ταισω.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Μάλιστα. Οπότε η ζωή ενός ανθρώπου έχει μόνο αξία όταν αφήσει κάτι ή δημιουργήσει κάτι που θα μείνει; Αυτό μου λες. Και ποιος το κρίνει αυτό; Ποιος κρίνει τη σημαντικότητα αυτών που δημιούργησε κάποιος και το πόση αξία έχει η ζωή του; Ένα άτομο λοιπόν με βαριά νοητική στέρηση από γεννησιμιού του που δε θα μπορέσει
Καθήστε και κλάψτε για τις πέτρες. Για το μισό εκατομμύριο θύματα του κορονοϊού δε βλέπω να συγκινούνται πολλοί...

Ο χρήστης από πάνω και εσυ εκφράζεται μια ακραια αποψη.

Ούτε ισχυει ότι ο κάθε ανάπηρος ή ανήμπορος δεν έχει αξία στην ζωή, ούτε ότι απλα ο καθένας μας είμαστε ένα νουμερο και δεν αξίζουμε μια.

Το να ενδιαφερόμαστε για τον πολιτισμο-αλλά και γενικότερα να έχουμε κάποια χομπι ή ενδιαφέροντα- δεν παει να πει ότι θεωρούμε αυτές τις «πέτρες» και τα μνημεία ότι έχουν κάποια αξία περισσότερη από την ιδια την ανθρώπινη ζωή.

Όπως προειπα στο προηγούμενο μήνυμα, υπάρχουν πολλα περισσότερα ζητήματα-που περισσοτερο άπτονται της πολιτικής-που θα μπορούσαν να είχαν διευθετηθεί, γι τηναντιμετώπιση της φτωχειας( γιατί να μην καταργηθούν πχ τα οπλικά συστήματα, γιατί να υπάρχει τόση πλεονεξία προϊόντων και υπερπαραγωγή αγαθών, κλπ κλπ). Τα μνημεία και τα έργα τέχνης ειναι το τελευταίο που θα έπρεπε να μας απασχολούν σε σχεση με το παραπάνω ζήτημα.

Το γεγονός ότι ενδιαφερόμαστε καποιοι γι αυτα, δεν σημαίνει ότι δεν μας απασχολούν σοβαρότερα ζητήματα που σχετίζονται με την επιβίωση και την ιδια μας την ζωή. Εδώ αναλωνόμαστε και ξοδεύονται χρήματα στην κίτρινη δημοσιογραφία, σε σελεμπριτις, στο ινσταγκραμ, στα βιτριόλια κλπ, με τα οποία ασχολιόμαστε εκτενώς, ενώ θιγόμαστε και μας πιάνει το φιλότιμο για τον συνάνθρωπο, όταν γίνεται λογος για κατι πολυ πιο ουσιώδες. Ειναι ν απορείς ωρες ωρες με τον κόσμο σήμερα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ελενα Ακρίτα :

" Ελένη Γλύκατζη-Αρβελέρ για την Αγιά Σοφιά «Αν ακούσω ότι τα ψηφιδωτά έχουν δακρύσει δεν θα εκπλαγώ».
Εγώ θα εκπλαγώ. "

Εντάξει όταν πιάνεις στο στομα σου και την Αρβελερ που εχει αφιερώσει ολη της τη ζωη στο Βυζάντιο.....
Απορώ βρε παιδιά ..
Δεν σέβεται τίποτα ακομα και ολα τα αλλα να τα θεωρεί ασήμαντα , ας σεβαστεί τουλάχιστον το ποια ειναι η Αρβελερ και την ηλικία της.

Τουλάχιστον η Αρβελερ ειναι πράγματι μια αξιόλογη και διακεκριμένη επιστήμονας με αναγνώριση στο εξωτερικο, σ αντίθεση με πολλούς εγχώριους καρεκλάδες ψευδοιστορικους που υπηρέτανε κομματικοοπαδικα συμφεροντα( με τα αντίστοιχα αποτελέσματα στην ποιότητα των εργών που δημοσιεύουν).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,869 μηνύματα.
Ξέρω ότι θα βγω εκτός θέματος, αλλά κάποιες απο αυτές τις απόψεις που γράφονται εδω μέσα, με κάνουν να αποφεύγω να γράψω περισσότερο, ακόμα και να κάνω μικρά ή μεγάλα διαλείματα απο το φόρουμ.

Είμαι αμεα, και θα πήγαινα κουτσαίνοντας στο μέτωπο αν μου εζητείτο, γι αυτές τις πέτρες, γι αυτές τις κολώνες, για μια πέτρα στην άκρη των Δωδεκανήσων.

ΝΑΙ για κάποια πράγματα, οσοδήποτε υποτυπώδη, ασήμαντα, μικρά ή και δευτερεύοντα φαίνονται, πρέπει να ρίχνεις πλάτη. Να τα υπερασπίζεσαι. Μαζί και με τα καθημερινά. Το ένα δεν αναιρεί το άλλο.

Είτε είσαι κανονικός, είτε όχι. Όσο μπορεί ο καθένας, στο βαθμό που μπορεί, αυτό είναι ευγενές.

Ειρωνικά βεβαίως, η φίλη με τη διανοητική στέρηση δε θα ξέραμε ποτέ τι θα έλεγε, δεν έχει ένα πληκτρολόγιο για να μας πει την άποψή της.

Αν θέλει να παλέψει γι αυτές τις πέτρες, όπως τις λέει η χιμέλα, ή αν θεωρεί τη ζωή της χωρίς αξία, όπως λέει ο χάκερ.

Είναι ωραία η ζωή πίσω από ένα πληκτρολόγιο. Δίνει δύναμη, κρίση.

Μακάρι να έδινε και λογική, αλλά με τις ευχές δεν πάμε πουθενά...
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
And by all means, δεν μιλάω για μαζικούς φόνους.

 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να ξεκινήσουμε από το ότι το μόνο λογικό status της Αγίας Σοφίας είναι το να είναι μουσείο, μιας και αποτελεί μνημείο πολιτιστικής κληρονομιάς. Έχει λειτουργήσει σχεδόν οκτώ αιώνες σαν ορθόδοξος ναός - με καθολικά διαλείμματα :Ρ - και σχεδόν πέντε αιώνες σαν τζαμί. Επομένως, ούτε οι μουσουλμανοταλιμπάν έχουν δίκιο όταν διεκδικούν την αξιοποίησή της ως τζαμί ούτε οι χριστιανοταλιμπάν όταν διεκδικούν την επαναλειτουργία της ως ορθόδοξου ναού.

Τώρα, σε σχέση με τα διπλωματικά γύρω-γύρω, δεν ξέρω, εμένα μου φαίνεται σαν μία ακόμα κραυγή του Ερντογάν, απόρροια της δυσμενούς κατάστασης στην οποία έχει περιέλθει η Τουρκία - οικονομικά, διπλωματικά κ.λπ. Δεν έχει τρόπους πλέον να κρατήσει τον λαό με το μέρος του, έχει χάσει ήδη στις δημοτικές εκλογές τα μεγάλα αστικά κέντρα και αντιλαμβάνεται ότι δεν μπορεί για πολύ καιρό ακόμα να κρατιέται όπως την προηγούμενη δεκαετία. Αλλά, όχι ότι έχουμε τόσους λόγους να πανικοβαλλόμαστε, ψυχραιμία. Το μεγαλύτερο πλήγμα το δέχεται ο παγκόσμιος πολιτισμός, όχι η Ελλάδα.
Ας ξεκαθαρίσουμε κάτι που θα έπρεπε να είναι αυτονόητο. Η Αγία Σοφία είναι εκκλησία και φτιάχτηκε ως εκκλησία και είναι μία από τις σημαντικότερες εκκλησίες και τα χριστιανικά σύμβολα γενικότερα. Το γεγονός πως οι Τούρκοι προσπάθησαν και προσπαθούν να την ιδιοποιήσουν μετατρέποντας τη σε τζαμί, δε σημαίνει σε καμία περίπτωση πως αυτό έχει πολιτισμική και ιστορική βάση.

Λόγω του ότι, ξαναλέω, η Αγία Σοφία είναι εκκλησία, κανένας δεν αξίζει τον χαρακτηρισμό χριστιανοταλιμπάν/χριστιανοφασίστας αν απαιτεί ή επιθυμεί για μια εκκλησία να χρησιμοποιείται ως εκκλησία, είτε αυτός είναι συνταξιούχος οικοδόμος στο Περιστέρι, είτε ο Ντοστογιέβσκη και στις 2 περιπτώσεις άλλωστε, αυτοί οι άνθρωποι είναι πολύ πιο έξυπνοι και σοφοί απ' τον μηδενιστή αριστερό που νομίζει πως η Αγία Σοφία είναι "πέτρες με σταυρό". Το ανάποδο ακριβώς ισχύει για τους μουσουλμάνους.

Η Ελλάδα είναι απόγονος της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας και ο σημαντικότερος πυλώνας του πολιτισμού της είναι η Κωνσταντινούπολη και όχι η Αθήνα, η Αγία Σοφία και όχι ο Παρθενώνας. Αν θέλουμε να ξεφύγουμε από την απέραντη ασχήμια και τη δυσγενική παρακμή που μας διακατέχει, οφείλουμε πρώτα απ' όλα να επανακτήσουμε την ταυτότητα μας. Επομένως, η καταστροφή της Αγίας Σοφίας είναι ιδιαίτερα σημαντική για τον ελληνικό πολιτισμό του σήμερα.

"Παγκόσμιος πολιτισμός"; Κενή φράση φτιαγμένη από μοντερνιστικό random word generator.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Η Χασεκι Χουρέμ Σουλταν μίλησε:

«Άκουσα με μεγάλη χαρά ότι το κληροδότημα του Σουλτάνου Μωάμεθ το «Τζαμί Αγία Σοφία» άνοιξε και πάλι στη λατρεία. Δόξα τον Αλλάχ! Είθε τα τζαμιά μας, το μυαλό, οι καρδιές και οι ψυχές μας να γεμίσουν με καθάριους πιστούς!

Θα συνεχίσουμε να διατηρούμε αυτό το εξαιρετικό έργο της ανθρώπινης κληρονομιάς ως κόρη οφθαλμού», αναφέρει σε μήνυμά της στο twitter η σύζυγος του Τούρκου προέδρου.

:clapping:
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Η Αγία Σοφία, για όσους δεν γνωρίζουν, αποτελούσε το μεγαλύτερο σε μέγεθος αρχιτεκτονικό μνημείο για αιώνες ολόκληρους. Σηματοδότησε μία νέα αρχιτεκτονική τάση με τον συνδυασμό του ρυθμού της Βασιλικής των ρωμαϊκών χρόνων και των θολωτών κατασκευών, και αποτέλεσε έτσι πρόγονος του κατ' εξοχην βυζαντινού τύπου του σταυροειδούς εγγεγραμμένου ναού. Ακόμη και σήμερα είναι ένα θαύμα της αρχιτεκτονικής το πώς μπόρεσε να στηριχθεί ο κεντρικός τρούλος πάνω σε θόλους, ώστε να μειωθεί ο όγκος του κτιρίου.

Εκτός αυτού, η σημασία της Αγίας Σοφίας τεκμαίρεται από την συνεχή χρήση της μέσα στους αιώνες. Ήταν ο βασικός χριστιανικός ναός και το βασικό μουσουλμανικό τέμενος της Κωνσταντινούπολης και της βυζαντινής και οθωμανικής αυτοκρατορίας αντίστοιχα. Έχει πλούσιο ψηφιδωτό και γραπτό διάκοσμο απ'ολες τις φάσεις της βυζαντινής περιόδου, ενώ σημαντικές ήταν και οι οθωμανικές παρεμβάσεις κατά τη μετατροπή της σε τέμενος.

Το θέμα δεν είναι ότι ο Ερντογάν θα μετατρέψει εκ νέου την Αγία Σοφία σε τζαμί, αλλά γιατί την είχε μετατρέψει ο Κεμάλ Ατατούρκ σε μουσείο το 1934. Η ιστορία και η μνημειακότητα της Αγίας Σοφίας έπρεπε και πρέπει να προστατευθούν. Όλα αυτά τα χρόνια, ιδιαίτερα μετά την κήρυξή της από την UNESCO ως μνημείο παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς, έχει υποστεί πολλές εργασίες συντήρησης και αποκατάστασης που αποκάλυψαν και ανέδειξαν τα σημαντικότατα βυζαντινά ψηφιδωτά, που έριξαν φως στην ιστορία της βυζαντινής αυτοκρατορίας. Η προστασία και η συντήρηση ενός τόσο μεγάλου μνημείου δεν είναι εύκολη υπόθεση, ιδιαίτερα όταν συρρέουν χωρίς έλεγχο ορδές πιστών (ας μην ξεχνάμε ότι σε όλα τα θρησκευτικά κτίρια του κόσμου η είσοδος είναι ελεύθερη). Επομένως, ο κίνδυνος φθοράς ή καταστροφής (π.χ. των βυζαντινών ψηφιδωτών) είναι ιδιαίτερα μεγάλος.

Έχοντας πει όλα αυτά, νομίζω ότι το ελληνικό κράτος είναι το τελευταίο που μπορεί να μιλάει για την οικουμενικότητα ενός μνημείου. Θυμάμαι χαρακτηριστικά τα αποκαλυπτήρια της Ροτόντας της Θεσσαλονίκης, όπου, υπό την πίεση της Εκκλησίας της Ελλάδος, τελέστηκε θεία λειτουργία και μάλιστα τελείται μέχρι και σήμερα κάθε Πάσχα και Χριστούγεννα. Το ίδιο ισχύει και για τη μόνη του Οσίου Λουκά (για τη Μονή Δαφνίου και τη Νέα Μονή της Χίου δεν γνωρίζω). Αυτά τα μνημεία εντάσσονται επίσης στον κατάλογο της UNESCO, αλλά μια χαρά κάνουμε τα στραβά μάτια όταν τελούνται θρησκευτικές λειτουργίες (έστω κι αν αυτό γίνεται 2 φορές τον χρόνο).
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να ξεκινήσουμε από το ότι το μόνο λογικό status της Αγίας Σοφίας είναι το να είναι μουσείο, μιας και αποτελεί μνημείο παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς.

Το λογικό status της Αγίας Σοφίας είναι αυτό για το οποίο φτιάχτηκε από τους δημιουργους της και μόνο αυτοί έχουν λόγο στο ποιο είναι αυτό. Από τη στιγμή που υπάρχει ακόμη ορθόδοξη χριστιανική θρησκεία και παραδώση αυτός είναι ο σκοπός του συγκεκριμένου έργου. Φτιάχτηκε με σκοπό να προκαλεί το δέος στους πιστούς και οι τρουλοι της ήταν ένας τρόπος αναπαραστασης του της θειας Χάρης, και η εισαγωγή της στη ψυχή του πιστου δημιουργώντας πνευματική ανάταση στην όψη του και αίσθημα μικροτητας απέναντι της.

Δεν μπορείς λοιπόν να λες ότι το λογικό status είναι να είναι μουσείο η τζάμι, απλά γιατί κατεχεται από μουσουλμάνους.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,205 μηνύματα.
Μάλιστα. Οπότε η ζωή ενός ανθρώπου έχει μόνο αξία όταν αφήσει κάτι ή δημιουργήσει κάτι που θα μείνει; Αυτό μου λες. Και ποιος το κρίνει αυτό; Ποιος κρίνει τη σημαντικότητα αυτών που δημιούργησε κάποιος και το πόση αξία έχει η ζωή του; Ένα άτομο λοιπόν με βαριά νοητική στέρηση από γεννησιμιού του που δε θα μπορέσει να προσφέρει κάτι στην κοινωνία, μήπως είναι καλύτερα να το σκοτώνουμε μόλις γεννηθεί; Αφού δε θα κληροδοτήσει κάτι στον κόσμο, η ζωή του δεν έχει αξία. Αυτό μας λες; Στη γειτονιά μου έχω μια κοπέλα η οποία είναι τυφλή και η ίδια έχει νοητική στέρηση. Αυτό κάνει στη ζωή της, τρώει, πίνει, χέζει, κοιμάται και μια μέρα θα πεθάνει. Να τη σκοτώναμε με τη γέννηση; Τί μας λες ρε Χάκερ; Όχι δε δίνω μία ούτε για πολιτισμό ούτε για μουσική ούτε για γλυπτά ούτε για τίποτα τέτοιο σε σύγκριση με την ανθρώπινη ζωή. Αυτά είναι μεν χρήσιμα για την ψυχαγωγία, τη μόρφωση, την παιδεία, τον πολιτισμό, δίπλα σε μια ζωή όμως είναι αμελητέα. Και δεν είμαι θεός ούτε εγώ ούτε κανείς για να καθορίσω ποια ζωή έχει αξία και ποια όχι.

Καθήστε και κλάψτε για τις πέτρες. Για το μισό εκατομμύριο θύματα του κορονοϊού δε βλέπω να συγκινούνται πολλοί...


Ε ναι γιατί ως γνωστόν μόνο εσυ στεναχωριέσαι για τους ανθρώπους που έχασαν την ζωή τους από τον ιό.
Καλύτερα να μάθεις λίγο ιστορία ώστε να δεις την αξία των ‘πετρών’ που λες.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Ας ξεκαθαρίσουμε κάτι που θα έπρεπε να είναι αυτονόητο. Η Αγία Σοφία είναι εκκλησία και φτιάχτηκε ως εκκλησία και είναι μία από τις σημαντικότερες εκκλησίες και τα χριστιανικά σύμβολα γενικότερα. Το γεγονός πως οι Τούρκοι προσπάθησαν και προσπαθούν να την ιδιοποιήσουν μετατρέποντας τη σε τζαμί, δε σημαίνει σε καμία περίπτωση πως αυτό έχει πολιτισμική και ιστορική βάση.

Λόγω του ότι, ξαναλέω, η Αγία Σοφία είναι εκκλησία, κανένας δεν αξίζει τον χαρακτηρισμό χριστιανοταλιμπάν/χριστιανοφασίστας αν απαιτεί ή επιθυμεί για μια εκκλησία να χρησιμοποιείται ως εκκλησία, είτε αυτός είναι συνταξιούχος οικοδόμος στο Περιστέρι, είτε ο Ντοστογιέβσκη και στις 2 περιπτώσεις άλλωστε, αυτοί οι άνθρωποι είναι πολύ πιο έξυπνοι και σοφοί απ' τον μηδενιστή αριστερό που νομίζει πως η Αγία Σοφία είναι "πέτρες με σταυρό". Το ανάποδο ακριβώς ισχύει για τους μουσουλμάνους.

Η Ελλάδα είναι απόγονος της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας και ο σημαντικότερος πυλώνας του πολιτισμού της είναι η Κωνσταντινούπολη και όχι η Αθήνα, η Αγία Σοφία και όχι ο Παρθενώνας. Αν θέλουμε να ξεφύγουμε από την απέραντη ασχήμια και τη δυσγενική παρακμή που μας διακατέχει, οφείλουμε πρώτα απ' όλα να επανακτήσουμε την ταυτότητα μας. Επομένως, η καταστροφή της Αγίας Σοφίας είναι ιδιαίτερα σημαντική για τον ελληνικό πολιτισμό του σήμερα.

"Παγκόσμιος πολιτισμός"; Κενή φράση φτιαγμένη από μοντερνιστικό random word generator.

Το λογικό status της Αγίας Σοφίας είναι αυτό για το οποίο φτιάχτηκε από τους δημιουργους της και μόνο αυτοί έχουν λόγο στο ποιο είναι αυτό. Από τη στιγμή που υπάρχει ακόμη ορθόδοξη χριστιανική θρησκεία και παραδώση αυτός είναι ο σκοπός του συγκεκριμένου έργου. Φτιάχτηκε με σκοπό να προκαλεί το δέος στους πιστούς και οι τρουλοι της ήταν ένας τρόπος αναπαραστασης του της θειας Χάρης, και η εισαγωγή της στη ψυχή του πιστου δημιουργώντας πνευματική ανάταση στην όψη του και αίσθημα μικροτητας απέναντι της.

Δεν μπορείς λοιπόν να λες ότι το λογικό status είναι να είναι μουσείο η τζάμι, απλά γιατί κατεχεται από μουσουλμάνους.

Η Αγία Σοφία κατασκευάστηκε με την πρόθεση να είναι ορθόδοξος ναός όμως δεν παρέμεινε έτσι για πάντα. Με το ίδιο ακριβώς σκεπτικό, δεδομένου ότι υπάρχουν ακόμα άτομα που πιστεύουν στο Δωδεκάθεο, θα έπρεπε πολλά κτίσματα στον λόφο της Ακρόπολης να αλλάξουν χρήση. Θα έπρεπε το ίδιο να γίνει και για το Θησείο και τον ναό της Αφαίας στην Αίγινα, που είναι από τους πιο καλοδιατηρημένους ναούς της αρχαιότητας.

Το ότι κάποιοι άνθρωποι κάποτε κατασκεύασαν κάτι για να χρησιμοποιηθεί με έναν συγκεκριμένο τρόπο δε σημαίνει επ' ουδενί ότι έτσι πρέπει να χρησιμοποιείται εσαεί. Ειδικά όταν μιλάμε για κτίρια (εν προκειμένω) που ο χαρακτήρας που έχουν σήμερα έχει διαμορφωθεί από πολλούς άλλους παράγοντες πέρα από τους «εμπνευστές» τους - έχουν γίνει αρκετές παρεμβάσεις κατά την περίοδο της οθωμανικής αυτοκρατορίας στο κτίριο.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι επειδή οι δωδεκαθειστές σήμερα είναι το ίδιο πολυπληθείς με τους ορθόδοξους... Τι συζητάμε τώρα? Αν πρέπει να είναι εκκλησία η πιο core εκκλησία του χριστιανισμού?
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,668 μηνύματα.
Η Αγία Σοφία κατασκευάστηκε με την πρόθεση να είναι ορθόδοξος ναός όμως δεν παρέμεινε έτσι για πάντα. Με το ίδιο ακριβώς σκεπτικό, δεδομένου ότι υπάρχουν ακόμα άτομα που πιστεύουν στο Δωδεκάθεο, θα έπρεπε πολλά κτίσματα στον λόφο της Ακρόπολης να αλλάξουν χρήση. Θα έπρεπε το ίδιο να γίνει και για το Θησείο και τον ναό της Αφαίας στην Αίγινα, που είναι από τους πιο καλοδιατηρημένους ναούς της αρχαιότητας.

Το ότι κάποιοι άνθρωποι κάποτε κατασκεύασαν κάτι για να χρησιμοποιηθεί με έναν συγκεκριμένο τρόπο δε σημαίνει επ' ουδενί ότι έτσι πρέπει να χρησιμοποιείται εσαεί. Ειδικά όταν μιλάμε για κτίρια (εν προκειμένω) που ο χαρακτήρας που έχουν σήμερα έχει διαμορφωθεί από πολλούς άλλους παράγοντες πέρα από τους «εμπνευστές» τους - έχουν γίνει αρκετές παρεμβάσεις κατά την περίοδο της οθωμανικής αυτοκρατορίας στο κτίριο.

Το σκεπτικό σου είναι σωστό αλλά η Αγιά Σοφιά θεωρείται παγκόσμιο χριστιανικό μνημείο σήμερα όπου υπάρχουν ΟΗΕ, παγκόσμιοι οργανισμοί και κανόνες που είναι υποχρεωμένα όλα τα κράτη να ακολουθούν, δεν υπήρχαν σε παλιότερες εποχές. Ο σαματάς έγινε περισσότερο για την αξία της, είναι από τα μεγαλύτερα χριστιανικά μνημεία στον κόσμο, αν ήταν για κάποιο μικρότερο ναό ούτε που θα έδιναν σημασία. Οι χριστιανοί έκαναν και αυτοί όλους τους αρχαίους ναούς εκκλησίες, τον Παρθενώνα όμως δεν το διανοήθηκαν.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,016 μηνύματα.
Οπότε έχετε έναν άνθρωπο που λέει ότι δε δίνει αξία στις πέτρες κι έναν που λέει ότι δε δίνει αξία στην ανθρώπινη ζωή και σας πειράζει ο πρώτος. Ήθελα να δω τι θα λέγατε αν αυτός που δε δίνει αξία στην ανθρώπινη ζωή ήταν ο γιατρός που θα γιατρευε κάποιον δικό σας άνθρωπο. Θα ήσασταν και τότε το ίδιο κουλ;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,205 μηνύματα.
Οπότε έχετε έναν άνθρωπο που λέει ότι δε δίνει αξία στις πέτρες κι έναν που λέει ότι δε δίνει αξία στην ανθρώπινη ζωή και σας πειράζει ο πρώτος. Ήθελα να δω τι θα λέγατε αν αυτός που δε δίνει αξία στην ανθρώπινη ζωή ήταν ο γιατρός που θα γιατρευε κάποιον δικό σας άνθρωπο. Θα ήσασταν και τότε το ίδιο κουλ;

Αυτό είναι δικό σου συμπέρασμα.Κανεις δεν είπε ότι δεν είναι σημαντική η ανθρώπινη ζωή η ότι είναι σημαντικότερα τα μνημεία από τον άνθρωπο.
Αυτό όμως που είπες ότι δηλαδή είναι απλά πέτρες δείχνουν ένα άτομο με μηδέν ιστορικες γνώσεις που βγάζει κόμπλεξ κατωτερότητας.

Δεν αγάπας και σέβεσαι μόνο εσυ την ανθρώπινη ζωή.Αρα κουλ και σου προτείνω να διαβάσεις λίγο ιστορία!Καλο θα σου κάνει!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top