Με χώρισε χωρίς καμία εξήγηση και εγώ τον κυνηγάω

eleni.dion

Νεοφερμένος

Η eleni.dion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Η σχέση μου με χώρισε ξαφνικά χωρίς να μου δώσει καμία εξήγηση. Το τελευταίο που μου είπε είναι ότι ένιωθε πνιγμένος και ότι οι επιλογές του στένευαν μαζί μου. Εν τω μεταξύ δυο μέρες πριν κάναμε σχέδια να συγκατοικήσουμε και όλα φαίνονταν μια χαρά. Δεν είχα κανένα λόγο να το περιμένω αυτό. Δεν είχαμε τσακωθεί ποτέ στα αλήθεια προηγουμένως και εκείνος φαινόταν εξίσου ερωτευμένος μαζί μου. Μου ήρθε κεραμίδα. Κοιτάω πίσω και δεν μπορώ να βρω κάτι που να το δικαιολογεί όλο αυτό. Ίσως το τελευταίο διάστημα να έγινα λίγο πιεστική για το θέμα της συγκατοίκησης, αν και εκείνος μου είχε βάλει την ιδέα…δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο… Δεν πρόλαβα καν να το συζητήσω μαζί του αφού εξαφανίστηκε την επόμενη μέρα. Έχει περάσει σχεδόν ένας μήνας και ακόμη δεν γνωρίζω τον πραγματικό λόγο.

Προφανώς δεν θέλει να το προσπαθήσει άλλο. Δεν νιώθει κάτι πια για εμένα. Ενδεχομένως να υπάρχει κάποιο τρίτο πρόσωπο. Δεν ξέρω τι συνέβη. Στο τέλος θεώρησε ότι δεν μου άξιζε καν μια εξήγηση και αυτό είναι που με πληγώνει περισσότερο. Δεν μπορώ να αποδεχθώ ότι ζούσα στο συννεφάκι μου τόσο καιρό…

Θα ήθελα πολύ να μιλήσω μαζί του μια τελευταία φορά, έστω για ένα ξεκαθάρισμα, αλλά μάλλον με έχει ήδη ξεχάσει. Δεν ξέρω τι πήγε λάθος και υποφέρω όσο μένω με ερωτηματικά. Από την άλλη νιώθω αξιολύπητη που τον κυνηγάω ακόμη και γενικά δεν ξέρω πως να χειριστώ την κατάσταση…


ας με συνετίσει κάποιος παρακαλώ :(
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,616 μηνύματα.
Λυπάμαι που σε απογοητεύω, μα...
Το τελευταίο που μου είπε είναι ότι ένιωθε πνιγμένος και ότι οι επιλογές του στένευαν μαζί μου
Από τις κλασικές ατάκες, όταν παίζει τρίτο πρόσωπο.




Όχι, μην επιδιώξεις να μιλήσεις μαζί του. Δεν θα βγει τίποτα.
Άσε το χρόνο να περάσει, πέρνα κι εσύ διαδοχικά τις φάσεις σοκ, πανικός, οργή, θλίψη (όχι αναγκαστικά με την αυτή σειρά) και ίσως, κάπου εκεί ενδιάμεσα, το σκεφτεί καλύτερα κι ενδεχομένως επιστρέψει.
Απαραιτήτως με μια εξήγηση. Τη δικαιούσαι.

Περαστικά... :/:
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μήπως εθελοτυφλουσες σε κάτι που αργά ή γρήγορα θα ερχόταν ...

Πολύ ιδανικά όλα αυτά που παρουσιάζεις και το μόνο που δηλώνουν είναι ή έλλειψη ενδιαφέροντος να ασχοληθεί με το οτιδήποτε αφορούσε την σχέση σας ,μιας που δεν υπάρχει φυσιολογική σχέση χωρίς διαφωνίες και μικροκαβγαδακια ή κάτι που προετοιμαζόταν εν αγνοία σου και απλά χρειαζόταν και χώρο και χρόνο για να γίνει .
 

Euge.loukia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ευγενία Λουκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Ο χωρισμός είναι χωρισμός, αν φτάσατε σε αυτό το σημείο κάπου συνέβαλες και εσύ, αλλιώς δεν εξηγείτε, δεν έχει σημασία ποιος χώρισε ποιον και γιατί, πως και ποτέ, εδώ έχουμε να κάνουμε με δυο ανθρώπους που χώρισαν και πρέπει να το ξεκαθαρίσεις στο μυαλό σου, αν βάλεις τον εαυτό σου στην διαδικασία να μπει σε μια σχέση, αναπόφευκτα δένεσαι με έναν άλλο άνθρωπο. Δίνεις και βιώνεις συναισθήματα πρωτόγνωρα, λογικό να είσαι πληγωμένη και να τρέχεις από πίσω του, αλλά, θα σου δώσω μια συμβουλή άμα θες κρατά την, οποίος σου την κάνει θα σου την ξανά κάνει!! Όπως λέει ένα παλιό τραγουδάκι <<φταίμε και οι δυο που ζούμε χωρια>>!!!
 

ilovenature

Νεοφερμένος

Ο ilovenature αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Η σχέση μου με χώρισε ξαφνικά χωρίς να μου δώσει καμία εξήγηση. Το τελευταίο που μου είπε είναι ότι ένιωθε πνιγμένος και ότι οι επιλογές του στένευαν μαζί μου. Εν τω μεταξύ δυο μέρες πριν κάναμε σχέδια να συγκατοικήσουμε και όλα φαίνονταν μια χαρά. Δεν είχα κανένα λόγο να το περιμένω αυτό. Δεν είχαμε τσακωθεί ποτέ στα αλήθεια προηγουμένως και εκείνος φαινόταν εξίσου ερωτευμένος μαζί μου. Μου ήρθε κεραμίδα. Κοιτάω πίσω και δεν μπορώ να βρω κάτι που να το δικαιολογεί όλο αυτό. Ίσως το τελευταίο διάστημα να έγινα λίγο πιεστική για το θέμα της συγκατοίκησης, αν και εκείνος μου είχε βάλει την ιδέα…δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο… Δεν πρόλαβα καν να το συζητήσω μαζί του αφού εξαφανίστηκε την επόμενη μέρα. Έχει περάσει σχεδόν ένας μήνας και ακόμη δεν γνωρίζω τον πραγματικό λόγο.

Προφανώς δεν θέλει να το προσπαθήσει άλλο. Δεν νιώθει κάτι πια για εμένα. Ενδεχομένως να υπάρχει κάποιο τρίτο πρόσωπο. Δεν ξέρω τι συνέβη. Στο τέλος θεώρησε ότι δεν μου άξιζε καν μια εξήγηση και αυτό είναι που με πληγώνει περισσότερο. Δεν μπορώ να αποδεχθώ ότι ζούσα στο συννεφάκι μου τόσο καιρό…

Θα ήθελα πολύ να μιλήσω μαζί του μια τελευταία φορά, έστω για ένα ξεκαθάρισμα, αλλά μάλλον με έχει ήδη ξεχάσει. Δεν ξέρω τι πήγε λάθος και υποφέρω όσο μένω με ερωτηματικά. Από την άλλη νιώθω αξιολύπητη που τον κυνηγάω ακόμη και γενικά δεν ξέρω πως να χειριστώ την κατάσταση…


ας με συνετίσει κάποιος παρακαλώ :(
Καλησπερα και καλως ηρθες στο φορουμ :)
Η δικια μου εκτιμηση, ειναι πως στα ματια του, κατι πηγαινε στραβα καιρο πριν πριν παρει την αποφαση να χωρισετε. Δεν γινετε ξαφνικα ενας ανθρωπος που ειναι σε μια υγιη σχεση, να τρελαθει και να χωρισει μεσα σε δυο μερες. Κατι τον ενοχλουσε καιρο πριν, απλως για τον χ,ψ,ζ λογο δεν ηθελε να το εκφρασει. Εαν ηθελε να κρατηθει ζωντανη η σχεση ή εστω να το προσπαθησει, τοτε θα εκανε διαλογο μαζι σου ηρεμα κι ωραια,και θα σου εξηγουσε το τι τον ενοχλει, προσαθοντας να δωσει μια λυση στο οποιοδηποτε προβλημα που τον αποασχολουσε. Ετσι κανουν οσοι ενδιαφερονται αληθινα για την σχεση τους. Πολεμανε για να ξεπερασουν το καθε εμποδιο. Οταν κατι <<χαλαει>> το <<επισκευαζουν>> και δεν το πετανε στην ακρη ετσι ευκολα. Για να μην μπηκε καν στην διαδικασια να το προσπαθησει, αυτο σημαινει πως ηθελε να τελεωσει η σχεση.

Καταλαβαινω απολυτα πως νιωθεις και ξερω πως ειναι δυσκολο για εσενα αυτο που θα πω, αλλα σου προτεινω να μην μπεις στην διαδικασια να σκεφτεις ποιος μπορει να ειναι ο λογος. Χιλια δυο σεναρια υπαρχουν. Μπορει τελικα να μην ηταν ηταν τοσο ερωτευμενος μαζι σου, μπορει να ειχε βρει καιρο πριν αλλη κοπελα που να του αρεσε καλυτερα και να ταιριαζε περισσοτερο μαζι της, μπορει χιλια 2.

Δεν αξιζει να μπεις στην διαδικασια να του στειλεις μηνυμα <<παρακαλοντας>> τον για μια εξηγηση η οποια μπορει και να μην ειναι και ειλικρινη. Την αξιοπρεπεια σου δεν θα την <<θυσιαζεις>> για κανεναν! Εαν ηθελε να ητανε σωστος, θα ειχε την τσιπα να σου δωσει μια εξηγηση και θα καταλαβαινε απο μονος του, πως με αυτο που εκανε σε πληγωσε και σου αφησε ερωτηματικα τα οποια θα δυσκολευτεις να τα προσπερασεις, διχως να στεναχωρηθεις.

Σε μια σχεση, δεν υπαρχει πιο στεναχωρο πραγμα απο το να συνειδητοποιησεις οτι στο τελος δεν σημαινες τιποτα για εναν ανθρωπο, ο ποιος σημαινε τα παντα για εσενα. Αυτο ομως που πρεπει να συνειδητοποιησεις ειναι οτι εσυ προσπαθησες στο 100%, εκανες οτι καλυτερο μπορουσες και εδωσες τον καλυτερο σου ευατο! Απο εκει και περα εαν για τον χ,ψ,ζ λογο δεν θελει να ειναι μαζι σου, δυστυχως δεν μπορεις να κανεις κατι για το αλλαξεις αυτο.
 

eleni.dion

Νεοφερμένος

Η eleni.dion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ναι παιδιά, γνωρίζω ότι ο χωρισμός μου ήταν οριστικός. Δυσκολεύομαι απλά να το χωνέψω. Λίγα λόγια παρηγοριάς ήθελα να ακούσω.

Ήμασταν μαζί για τρία χρόνια, δεν περίμενα ποτέ ότι θα πετούσε τα πάντα με μια τόσο άθλια δικαιολογία. Όταν τα φτιάξαμε είχαμε υποσχεθεί να μη κρύψουμε ποτέ τίποτα ο ένας από τον άλλον. Ήταν η πρώτη μου σοβαρή σχέση. Μου θύμισε τι θα πει πραγματική αγάπη, εγώ μάλλον δεν μπόρεσα ποτέ να του το ανταποδώσω στο ακέραιο…

Δεν μπορώ λοιπόν να συνειδητοποιήσω ότι μου συμπεριφέρθηκε έτσι. Σαν να έγινε ξαφνικά ένας άλλος άνθρωπος…

Απλά θα ήθελα να ξέρω πόσο εξαπατημένη είμαι στην πραγματικότητα. Αν δεν έμπαινα στη διαδικασία να μαντέψω τον λόγο θα το διαχειριζόμουν πιο εύκολα και δεν θα έτρεφα ποτέ φρούδες ελπίδες. Πίστευα ότι μου άξιζε να ακούσω την αλήθεια…όχι; :/
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Αγαπητή Ελένη, έχω βρεθεί σε πολύ παρόμοια θέση με άτομο που δεν ήμασταν σε σχέση αλλά υπήρχε φλερτ, είχε γίνει κάτι στο παρελθόν, μείναμε φίλοι και ξαφνικά μου έκοψε και την καλημέρα χωρίς να δώσει εξηγήσεις ποτέ, οπότε ξέρω ότι είναι απαίσιο συναίσθημα και δε θέλω καν να φαντάζομαι πώς θα ήταν αν είχαμε και σχέση. Θα περάσεις από πολλά στάδια· απ' το στάδιο της λύπης, του θυμού, της πικρίας μέχρι εν τέλει να γιάνουν οι πληγές και να σου γίνει αδιάφορος.

Δυστυχώς υπάρχουν αμέτρητοι άνθρωποι (για να μην πω η πλειοψηφία) που δε μιλούν γι' αυτά που τους πειράζουν στον άλλο, είτε από ντροπή, είτε από εγωισμό για να μη φαίνονται γκρινιάρηδες, είτε από εσωστρέφεια, παρά μόνο μαζεύουν μαζεύουν μαζεύουν μέσα τους τ' αρνητικά και μια μέρα είτε κάνουν το μπαμ είτε φεύγουν. Αυτή είναι μια άδικη αντιμετώπιση προς εσένα και κάθε άνθρωπο σαν εσένα που προσπαθεί να χτίσει μια ουσιαστική επικοινωνία και έναν βαθύ συναισθηματικο δεσμό, ανοίγοντας τα χαρτιά του σ' αυτή τη σχέση. Θα σου πω απλώς να μην απογοητεύεσαι και να προσπαθήσεις να γίνεις όσο πιο δυνατή γίνεται συναισθηματικά, ώστε ο πόνος που νιώθεις τώρα να μη σου αφήσει τραύματα που θα επηρεάσουν τις μελλοντικές σου σχέσεις. Μην τον κυνηγήσεις, κάνε αυτή τη χάρη στον εαυτό σου.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι παιδιά, γνωρίζω ότι ο χωρισμός μου ήταν οριστικός. Δυσκολεύομαι απλά να το χωνέψω. Λίγα λόγια παρηγοριάς ήθελα να ακούσω.

Ήμασταν μαζί για τρία χρόνια, δεν περίμενα ποτέ ότι θα πετούσε τα πάντα με μια τόσο άθλια δικαιολογία. Όταν τα φτιάξαμε είχαμε υποσχεθεί να μη κρύψουμε ποτέ τίποτα ο ένας από τον άλλον. Ήταν η πρώτη μου σοβαρή σχέση. Μου θύμισε τι θα πει πραγματική αγάπη, εγώ μάλλον δεν μπόρεσα ποτέ να του το ανταποδώσω στο ακέραιο…

Δεν μπορώ λοιπόν να συνειδητοποιήσω ότι μου συμπεριφέρθηκε έτσι. Σαν να έγινε ξαφνικά ένας άλλος άνθρωπος…

Απλά θα ήθελα να ξέρω πόσο εξαπατημένη είμαι στην πραγματικότητα. Αν δεν έμπαινα στη διαδικασία να μαντέψω τον λόγο θα το διαχειριζόμουν πιο εύκολα και δεν θα έτρεφα ποτέ φρούδες ελπίδες. Πίστευα ότι μου άξιζε να ακούσω την αλήθεια…όχι; :/
Ελενη μου ολα αυτά που αισθάνεσαι ειναι απόλυτα φυσιολογικά μιας και βιώνεις ενα συναισθηματικο ¨πένθος¨αυτη την στιγμή .
Για να ξεπεραστεί ομαλα ολο αυτο πρέπει να περάσεις απο ολα τα στάδια του ώστε να μπορέσεις να πας παρακάτω ανεπηρέαστη .
Μονο οταν φτάσεις στο τελευταιο στάδιο της αποδοχής θα μπορέσεις να αντιληφθείς πλήρως τι ήταν αυτό που σας οδήγησε σε αυτό το τέλος της σχέσης σας .
Μαζι φτάσατε εκει μην το ξεχνας αυτο ,άσχετα ποιος είπε πρώτος το φεύγω .


Ειναι πολύ δύσκολο όλο αυτό και ειναι απόλυτα κατανοητο μιας που έχεις να παλέψεις πρώτα με την δύναμη της συνήθειας και μετά και με όλα τα άλλα .
Δεν είναι λίγα τα χρονια που περάσατε μαζι και δεδομένων των συνθηκών που περιγράφεις για εσένα ηταν και ιδανικά θα έλεγε κάποιος .

Κάτσε όμως και σκέψου κατά πόσο αξίζει ένας άνθρωπος μια τέτοια συμπεριφορα και αν ωφελεί μια περαιτέρω συνέχιση της σχέσης αυτής με άλλη μορφή .
Μήπως αυτές οι εξηγήσεις της απότομης εξαφάνισης ειναι μπροστά σου αλλά δεν θες να τις δεις ή ακόμα χειρότερα δεν θες να τις συνειδητοποιησεις ?

Αν είσαι σε μια τέτοια άρνηση νομίζεις οτι θα σε βοηθήσει περισσότερο μια κατ ιδίαν μαρτυριά για τους λογούς τους χωρισμού σας ?
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,569 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Αν και είναι νωρίς και δύσκολο σε αυτή τη συναισθηματική κατάσταση να το αντιληφθείς, ο χωρισμός αυτός θα καταλήξει να έχει μεγαλύτερο κέρδος για εσένα παρά για εκείνον. Είναι βέβαια πολύ λυπηρό ότι έφυγε χωρίς να δώσει κάποια εξήγηση, αλλά αυτό δείχνει ότι δεν είχε σεβασμό προς τη σχέση που είχατε δημιουργήσει.

Σκέψου ότι ετοιμαζόσουν να συγκατοικήσεις με αυτό τον άνθρωπο ο οποίος αποδεικνύεται ότι είναι ανειλικρινής και δε σου δίνει αυτό που αξίζεις. Δες αυτή την εξέλιξη σαν δώρο στον εαυτό σου, σαν να "γλίτωσες".

Σε καμία περίπτωση δεν είναι ωφέλιμο για εσένα να τον κυνηγάς πάντως, διεκδίκησε τους ανθρώπους και τις συμπεριφορές που σου αξίζουν. Σε ένα υποθετικό σενάριο πως ήσασταν ξανά μαζί, θα του είχες εμπιστοσύνη; Δε θα είχε ραγίσει το γυαλί; Οι εξηγήσεις του αυτή τη στιγμή δε θα βοηθήσουν σε κάτι, ή ψέματα θα σου πει ή θα σε πληγώσουν περισσότερο.

Προσπάθησε να διαχειριστείς τα συναισθήματά σου (θα πάρει χρόνο, εννοείται) και να κάνεις πράγματα που σου αρέσουν και σε ολοκληρώνουν, πράγματα που έκανες πριν τη σχέση. Δεν τον έχεις ανάγκη για να είσαι χαρούμενη!

Σου εύχομαι σύντομα να ξεκαθαρίσεις τον συναισθηματικό σου κόσμο και να δεις τι αξίζεις! :)
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Η σχέση μου με χώρισε ξαφνικά χωρίς να μου δώσει καμία εξήγηση. Το τελευταίο που μου είπε είναι ότι ένιωθε πνιγμένος και ότι οι επιλογές του στένευαν μαζί μου. Εν τω μεταξύ δυο μέρες πριν κάναμε σχέδια να συγκατοικήσουμε και όλα φαίνονταν μια χαρά. Δεν είχα κανένα λόγο να το περιμένω αυτό. Δεν είχαμε τσακωθεί ποτέ στα αλήθεια προηγουμένως και εκείνος φαινόταν εξίσου ερωτευμένος μαζί μου. Μου ήρθε κεραμίδα. Κοιτάω πίσω και δεν μπορώ να βρω κάτι που να το δικαιολογεί όλο αυτό. Ίσως το τελευταίο διάστημα να έγινα λίγο πιεστική για το θέμα της συγκατοίκησης, αν και εκείνος μου είχε βάλει την ιδέα…δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο… Δεν πρόλαβα καν να το συζητήσω μαζί του αφού εξαφανίστηκε την επόμενη μέρα. Έχει περάσει σχεδόν ένας μήνας και ακόμη δεν γνωρίζω τον πραγματικό λόγο.

Προφανώς δεν θέλει να το προσπαθήσει άλλο. Δεν νιώθει κάτι πια για εμένα. Ενδεχομένως να υπάρχει κάποιο τρίτο πρόσωπο. Δεν ξέρω τι συνέβη. Στο τέλος θεώρησε ότι δεν μου άξιζε καν μια εξήγηση και αυτό είναι που με πληγώνει περισσότερο. Δεν μπορώ να αποδεχθώ ότι ζούσα στο συννεφάκι μου τόσο καιρό…

Θα ήθελα πολύ να μιλήσω μαζί του μια τελευταία φορά, έστω για ένα ξεκαθάρισμα, αλλά μάλλον με έχει ήδη ξεχάσει. Δεν ξέρω τι πήγε λάθος και υποφέρω όσο μένω με ερωτηματικά. Από την άλλη νιώθω αξιολύπητη που τον κυνηγάω ακόμη και γενικά δεν ξέρω πως να χειριστώ την κατάσταση…


ας με συνετίσει κάποιος παρακαλώ :(
@eleni.dion Καλησπερα.Απλα πιστεψες ενα ωραιο συννεφακι προφανως οπως το εγραψες κι εσυ η ιδια.Πιστεψες οτι το μεταξυ σας θα ειχε μια διαρκεια τελωσπαντων γιατι οπως εδειχνε,εδειχναν ολα καλα.
Αλλα τελικα δεν ηταν ολα καλα και ισως και αυτος ο ιδιος να μην ηθελε να ειναι μαζι σου αλλο.Ισως να του ηταν δυσκολο να παραδεχτει οτι δε σε γουσταρε αλλο,οτι δε γουσταρε το μεταξυ σας,(δεν τον δικαιολογω σε καμια περιπτωση)ξερεις δεν το κανουν ολοι αυτο,πολλοι το λενε ξερεις μου τελειωσε ή δεν μου βγαινει καν,αλλοι δεν μιλανε ψαχνουν αλλες αφορμες.
Μην ζαλιζεσαι με το τι πηγε λαθος σιγουρα σου μενει αυτη η αναπαντητη εκδοχη του τι πηγε πραγματικα λαθος.Εσυ μπορει να ησουν μια χαρα και απλα ο αλλος να ηταν για κατι προσκαιρο.
Ισως κατι να τον ενοχλησε αλλα και αυτο δεν θα το μαθουμε ποτε οποτε δεν υπαρχει λογος τωρα να ζεις με ολα αυτα τα ερωτηματα.
Απλα δες το σαν ενα μαθημα για τα επομενα,για τις επομενες σχεσεις,μην κανουμε σχεδια τοσο μακροπροθεσμα.
καμια φορα οι ανθρωποι ζοριζονται,αλλοι εχουν τα θεματα τους αλλοι τους ειναι πολυ δυσκολο να παραδεχτουν την ανικανοτητα ή οτι δεν τους γεμιζει κατι πια,ή να παραδεχτουν τα δικα τους λαθη ή να δωσουν μια εξηγηση.
Δεν το κανουν ολοι.
Θα μπορουσε να ειναι πιο ξεκαθαρος μια και εσυ ησουν μια χαρα,δεν το εκανε απο κει και περα εδειξε και ποιος ηταν πραγματικα.
Για μενα παρε το χρονο σου ανασυγκροτησου κανε τις σκεψεις σου αλλα μη χαλιεσαι ουτε να τον κυνηγας.
Απλα πολλοι ανθρωποι δεν ειναι για να ειναι με εμας και αυτο το καταλαβαινεις δεν τους βγαινει,ειναι για κατι προσωρινο καμια φορα απλα δεν ξερουν τι θελουν.
Ισως να μην ηθελε καν τη συγκατοικηση και δεν στο ειπε και ποτέ και οταν ειδε και στενευαν τα ορια την εκανε.
Πολλοι φερονται ετσι.
Δεν φταις αποκλειστικα εσυ με την εννοια οτι πρεπει να βρεις παση θυσια τι πηγε λαθος.
Οπως ειπα εσυ μπορει να ησουν ενταξει και το θεμα να το ειχε ο αλλος και εφοσον δεν ξεκαθαρισε δεν αξιζει να χαλιεσαι με το τι ηθελε να πει και να κανει πραγματικα.
Μπορει να μην ηθελε καν.Μπορει να υπηρχε και τριτο προσωπο.Δεν ξερουμε.
Εσυ να επανελθεις και να δεις τι σου αξιζει ως ανθρωπος.
Καμια φορα πρεπει να συμβουν γεγονοτα τετοια για να καταλαβουμε απολυτα τους αλλους,να τους αποκρυπτογραφησουμε αν θες.
Παρε το χρονο σου και π ρ ο χ ω ρ η σ ε.Ειμαστε εδω για οτι θες να κουβεντιασουμε αλλα γνωμη μου δεν αξιζει να ασχολεισαι αλλο με τον συγκεκριμενο ειδικα.Αστον να παει στο καλο.
Να εισαι εσυ καλα και να προσεχεις!:thumbup:Και οτι θες μας λες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι παιδιά, γνωρίζω ότι ο χωρισμός μου ήταν οριστικός. Δυσκολεύομαι απλά να το χωνέψω. Λίγα λόγια παρηγοριάς ήθελα να ακούσω.

Ήμασταν μαζί για τρία χρόνια, δεν περίμενα ποτέ ότι θα πετούσε τα πάντα με μια τόσο άθλια δικαιολογία. Όταν τα φτιάξαμε είχαμε υποσχεθεί να μη κρύψουμε ποτέ τίποτα ο ένας από τον άλλον. Ήταν η πρώτη μου σοβαρή σχέση. Μου θύμισε τι θα πει πραγματική αγάπη, εγώ μάλλον δεν μπόρεσα ποτέ να του το ανταποδώσω στο ακέραιο…

Δεν μπορώ λοιπόν να συνειδητοποιήσω ότι μου συμπεριφέρθηκε έτσι. Σαν να έγινε ξαφνικά ένας άλλος άνθρωπος…

Απλά θα ήθελα να ξέρω πόσο εξαπατημένη είμαι στην πραγματικότητα. Αν δεν έμπαινα στη διαδικασία να μαντέψω τον λόγο θα το διαχειριζόμουν πιο εύκολα και δεν θα έτρεφα ποτέ φρούδες ελπίδες. Πίστευα ότι μου άξιζε να ακούσω την αλήθεια…όχι; :/
Μετα απο τρια χρονια και φερθηκε ετσι?Ακομα πιο μ@λ@κ@ς και συγνωμη για την εκφραση.
Απαραδεκτος ετσι?
Απλα ειχες πιστεψει χωρις προφανως να σου δωσει καποια υποψια οτι κατι δεν παει καλα,
οτι το μεταξυ σας κυλαει ομαλα.
Απαραδεκτος απλα μη γραψω τιποτα χειροτερο.
Απλα στηριξου σε σενα και προσπαθησε μεσα απο ολο αυτο να γινεις πιο επιλεκτικη να γινεις περισσοτερο για σενα πως να το πω,να μην επιτρεπεις σε κανεναν μα σε κανεναν πραγματικα να σε χαλαει.
Παρε το χρονο σου ανασυγκροτησου και προχωρησε.Αλιμονο εχουμε ζησει παρομοιες καταστασεις ειναι ασχημο συναισθημα αυτο,να φερεται καποιος ετσι,αλλα τι αλλο να κανεις γλυκια μου?
Εκανες τα παντα τι αλλο να κανεις δηλ καπου υπαρχει και μια αξιοπρεπεια.Αστον να φυγει να παει στο καλο εσυ να σταθεις να προχωρησεις.
Συμβαινουν πολλα αναλογα παραδειγματα απλα σκεψου οτι γλιτωσες απο εναν που δεν ξεκαθαρισε το προφανες αυτο που περιμενες και αυτο θα ηταν το σωστο τι πηγε τελικα λαθος.
Καμια φορα να ευγνωμονεις που γλιτωνεις απο ατομα τετοια με τετοιες συμπεριφορες,σκεψου να ησασταν παντρεμενοι με παιδια και να σου φεροταν με τον ιδιο τροπο.
Εισαι δυνατη εχεις αξιοπρεπεια,θα βρεις και θα προχωρησεις θα βρεις το δρομο σου γενικα ετσι?:thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία:

eleni.dion

Νεοφερμένος

Η eleni.dion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Αγαπητή Ελένη, έχω βρεθεί σε πολύ παρόμοια θέση με άτομο που δεν ήμασταν σε σχέση αλλά υπήρχε φλερτ, είχε γίνει κάτι στο παρελθόν, μείναμε φίλοι και ξαφνικά μου έκοψε και την καλημέρα χωρίς να δώσει εξηγήσεις ποτέ, οπότε ξέρω ότι είναι απαίσιο συναίσθημα και δε θέλω καν να φαντάζομαι πώς θα ήταν αν είχαμε και σχέση. Θα περάσεις από πολλά στάδια· απ' το στάδιο της λύπης, του θυμού, της πικρίας μέχρι εν τέλει να γιάνουν οι πληγές και να σου γίνει αδιάφορος.

Δυστυχώς υπάρχουν αμέτρητοι άνθρωποι (για να μην πω η πλειοψηφία) που δε μιλούν γι' αυτά που τους πειράζουν στον άλλο, είτε από ντροπή, είτε από εγωισμό για να μη φαίνονται γκρινιάρηδες, είτε από εσωστρέφεια, παρά μόνο μαζεύουν μαζεύουν μαζεύουν μέσα τους τ' αρνητικά και μια μέρα είτε κάνουν το μπαμ είτε φεύγουν. Αυτή είναι μια άδικη αντιμετώπιση προς εσένα και κάθε άνθρωπο σαν εσένα που προσπαθεί να χτίσει μια ουσιαστική επικοινωνία και έναν βαθύ συναισθηματικο δεσμό, ανοίγοντας τα χαρτιά του σ' αυτή τη σχέση. Θα σου πω απλώς να μην απογοητεύεσαι και να προσπαθήσεις να γίνεις όσο πιο δυνατή γίνεται συναισθηματικά, ώστε ο πόνος που νιώθεις τώρα να μη σου αφήσει τραύματα που θα επηρεάσουν τις μελλοντικές σου σχέσεις. Μην τον κυνηγήσεις, κάνε αυτή τη χάρη στον εαυτό σου.


Ελενη μου ολα αυτά που αισθάνεσαι ειναι απόλυτα φυσιολογικά μιας και βιώνεις ενα συναισθηματικο ¨πένθος¨αυτη την στιγμή .
Για να ξεπεραστεί ομαλα ολο αυτο πρέπει να περάσεις απο ολα τα στάδια του ώστε να μπορέσεις να πας παρακάτω ανεπηρέαστη .
Μονο οταν φτάσεις στο τελευταιο στάδιο της αποδοχής θα μπορέσεις να αντιληφθείς πλήρως τι ήταν αυτό που σας οδήγησε σε αυτό το τέλος της σχέσης σας .
Μαζι φτάσατε εκει μην το ξεχνας αυτο ,άσχετα ποιος είπε πρώτος το φεύγω .


Ειναι πολύ δύσκολο όλο αυτό και ειναι απόλυτα κατανοητο μιας που έχεις να παλέψεις πρώτα με την δύναμη της συνήθειας και μετά και με όλα τα άλλα .
Δεν είναι λίγα τα χρονια που περάσατε μαζι και δεδομένων των συνθηκών που περιγράφεις για εσένα ηταν και ιδανικά θα έλεγε κάποιος .

Κάτσε όμως και σκέψου κατά πόσο αξίζει ένας άνθρωπος μια τέτοια συμπεριφορα και αν ωφελεί μια περαιτέρω συνέχιση της σχέσης αυτής με άλλη μορφή .
Μήπως αυτές οι εξηγήσεις της απότομης εξαφάνισης ειναι μπροστά σου αλλά δεν θες να τις δεις ή ακόμα χειρότερα δεν θες να τις συνειδητοποιησεις ?

Αν είσαι σε μια τέτοια άρνηση νομίζεις οτι θα σε βοηθήσει περισσότερο μια κατ ιδίαν μαρτυριά για τους λογούς τους χωρισμού σας ?

Καλησπέρα!

Αν και είναι νωρίς και δύσκολο σε αυτή τη συναισθηματική κατάσταση να το αντιληφθείς, ο χωρισμός αυτός θα καταλήξει να έχει μεγαλύτερο κέρδος για εσένα παρά για εκείνον. Είναι βέβαια πολύ λυπηρό ότι έφυγε χωρίς να δώσει κάποια εξήγηση, αλλά αυτό δείχνει ότι δεν είχε σεβασμό προς τη σχέση που είχατε δημιουργήσει.

Σκέψου ότι ετοιμαζόσουν να συγκατοικήσεις με αυτό τον άνθρωπο ο οποίος αποδεικνύεται ότι είναι ανειλικρινής και δε σου δίνει αυτό που αξίζεις. Δες αυτή την εξέλιξη σαν δώρο στον εαυτό σου, σαν να "γλίτωσες".

Σε καμία περίπτωση δεν είναι ωφέλιμο για εσένα να τον κυνηγάς πάντως, διεκδίκησε τους ανθρώπους και τις συμπεριφορές που σου αξίζουν. Σε ένα υποθετικό σενάριο πως ήσασταν ξανά μαζί, θα του είχες εμπιστοσύνη; Δε θα είχε ραγίσει το γυαλί; Οι εξηγήσεις του αυτή τη στιγμή δε θα βοηθήσουν σε κάτι, ή ψέματα θα σου πει ή θα σε πληγώσουν περισσότερο.

Προσπάθησε να διαχειριστείς τα συναισθήματά σου (θα πάρει χρόνο, εννοείται) και να κάνεις πράγματα που σου αρέσουν και σε ολοκληρώνουν, πράγματα που έκανες πριν τη σχέση. Δεν τον έχεις ανάγκη για να είσαι χαρούμενη!

Σου εύχομαι σύντομα να ξεκαθαρίσεις τον συναισθηματικό σου κόσμο και να δεις τι αξίζεις! :)
Θα άφηνα ένα κατεβατό βγάζοντας τα σωψυχα μου, αλλά δεν έχει νόημα να το αναλύσω παραπάνω. Το συμπέρασμα ίδιο μένει.

Έχετε δίκιο, θα σταματήσω να τρέχω από πίσω του, αλλά δεν θα τον ξεγράψω από παντού, σε περίπτωση που κάποια μέρα, έστω από περιέργεια, θελήσει να μάθει πως είμαι. Ούτε μπορώ ούτε επιθυμώ κιόλας να κρατήσω κάποιον με το ζόρι στη ζωή μου. Και η σιωπή απάντηση είναι εξάλλου, και αντιλαμβάνομαι τι σημαίνει σε αυτήν την περίπτωση.

Κι εγώ νομίζω δεν ωθούμαι πια τόσο από τα συναισθήματα μου, όσο από την ανασφάλεια και την αβεβαιότητα που μου προκάλεσαν οι συνθήκες του χωρισμού μας.
Δεν αισθάνομαι τόσο την ανάγκη να ψαρέψω για απαντήσεις. Ούτε θα τον περιμένω άλλο. Θα συμβιβαστώ με την διαπίστωση ότι με άφησε να ζω σε ένα ψέμα και θα προχωρήσω παρακάτω αργά ή γρήγορα.

Ευχαριστώ για τα μηνύματα σας, χρειαζόμουν ένα ακόμη ταρακούνημα.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα άφηνα ένα κατεβατό βγάζοντας τα σωψυχα μου, αλλά δεν έχει νόημα να το αναλύσω παραπάνω. Το συμπέρασμα ίδιο μένει.

Έχετε δίκιο, θα σταματήσω να τρέχω από πίσω του, αλλά δεν θα τον ξεγράψω από παντού, σε περίπτωση που κάποια μέρα, έστω από περιέργεια, θελήσει να μάθει πως είμαι. Ούτε μπορώ ούτε επιθυμώ κιόλας να κρατήσω κάποιον με το ζόρι στη ζωή μου. Και η σιωπή απάντηση είναι εξάλλου, και αντιλαμβάνομαι τι σημαίνει σε αυτήν την περίπτωση.

Κι εγώ νομίζω δεν ωθούμαι πια τόσο από τα συναισθήματα μου, όσο από την ανασφάλεια και την αβεβαιότητα που μου προκάλεσαν οι συνθήκες του χωρισμού μας.
Δεν αισθάνομαι τόσο την ανάγκη να ψαρέψω για απαντήσεις. Ούτε θα τον περιμένω άλλο. Θα συμβιβαστώ με την διαπίστωση ότι με άφησε να ζω σε ένα ψέμα και θα προχωρήσω παρακάτω αργά ή γρήγορα.

Ευχαριστώ για τα μηνύματα σας, χρειαζόμουν ένα ακόμη ταρακούνημα.
Ελενη εδω ειμαστε να βγαλεις οτι θελεις !

Και να σε ακουσουμε και να σε ταρακουνησουμε και οτι χρειαζεσαι :hug:
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Η σχέση μου με χώρισε ξαφνικά χωρίς να μου δώσει καμία εξήγηση. Το τελευταίο που μου είπε είναι ότι ένιωθε πνιγμένος και ότι οι επιλογές του στένευαν μαζί μου. Εν τω μεταξύ δυο μέρες πριν κάναμε σχέδια να συγκατοικήσουμε και όλα φαίνονταν μια χαρά. Δεν είχα κανένα λόγο να το περιμένω αυτό. Δεν είχαμε τσακωθεί ποτέ στα αλήθεια προηγουμένως και εκείνος φαινόταν εξίσου ερωτευμένος μαζί μου. Μου ήρθε κεραμίδα. Κοιτάω πίσω και δεν μπορώ να βρω κάτι που να το δικαιολογεί όλο αυτό. Ίσως το τελευταίο διάστημα να έγινα λίγο πιεστική για το θέμα της συγκατοίκησης, αν και εκείνος μου είχε βάλει την ιδέα…δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο… Δεν πρόλαβα καν να το συζητήσω μαζί του αφού εξαφανίστηκε την επόμενη μέρα. Έχει περάσει σχεδόν ένας μήνας και ακόμη δεν γνωρίζω τον πραγματικό λόγο.

Προφανώς δεν θέλει να το προσπαθήσει άλλο. Δεν νιώθει κάτι πια για εμένα. Ενδεχομένως να υπάρχει κάποιο τρίτο πρόσωπο. Δεν ξέρω τι συνέβη. Στο τέλος θεώρησε ότι δεν μου άξιζε καν μια εξήγηση και αυτό είναι που με πληγώνει περισσότερο. Δεν μπορώ να αποδεχθώ ότι ζούσα στο συννεφάκι μου τόσο καιρό…

Θα ήθελα πολύ να μιλήσω μαζί του μια τελευταία φορά, έστω για ένα ξεκαθάρισμα, αλλά μάλλον με έχει ήδη ξεχάσει. Δεν ξέρω τι πήγε λάθος και υποφέρω όσο μένω με ερωτηματικά. Από την άλλη νιώθω αξιολύπητη που τον κυνηγάω ακόμη και γενικά δεν ξέρω πως να χειριστώ την κατάσταση…


ας με συνετίσει κάποιος παρακαλώ :(

Ο τύπος πρέπει να είναι πολύ τυχερός που τον κυνηγάς.Κανονικά θα έπρεπε να σε κυνηγάει αυτός.

Μην ασχολείσαι.Από αυτά που λές,φαίνεται πως δεν σε θέλει πλέον.

Συνέχισε την ζωή σου και προσπάθησε να τον ξεχάσεις.Ξέρω πως είναι δύσκολο (και εγώ έτσι θα ένιωθα) αλλά δεν αξίζει.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Τον κυνηγάς γιατί ενδόμυχα μέσα σου πιστεύεις οτι δε θα υπάρξει άλλος σαν και αυτόν που θα σε αγαπήσει κτλ.
Τον κυνηγάς γιατί ακόμα δεν έχεις συνειδητοποιήσει ότι όλο αυτό τελείωσε.Ξέρεις,ο χωρισμός,είναι σαν τον θάνατο.Περνάς από πολλές φάσεις,σοκ,οργή,θλίψη και σιγά σιγά το αποδέχεσαι.Μην προσπαθείς να πάρεις απάντηση.Δεν θέλει να σου τη δώσει.Ίσως δεν τολμάει να σου πει την αλήθεια....Προσπάθησε να χαλαρώσεις και να ανασυγκροτήσεις τα κομμάτια σου κούκλα μου.Και ας πάρει και λίγο καιρό,είσαι μικρή ακόμα υποθέτω.Μπορείς να παρακολουθήσεις και καμία συνεδρία σε ψυχολόγο αν δεν αντέχεις καθόλου!
 

An_uknown_world

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η An_uknown_world αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Τον κυνηγάς ακόμη όπως λες και δε ξέρεις γιατί ένιωθε πνιγμένος; Μήπως σε ήθελε αλλά όταν συνειδητοποίησε πως θα ζήσετε μαζί κατάλαβε πως ήθελε απλά να έχετε κάτι πιο χαλαρό; Δεν είχατε τσακωθεί ποτέ; Μήπως για αυτό ένιωθε πνιγμένος γιατί κρατούσε μέσα του τα αρνητικά του συναισθήματα επειδή δεν ήθελε να σε πληγώσει; Όπως και να χει όσο τον κυνηγάς τόσο τον πνιγείς..
 

eleni.dion

Νεοφερμένος

Η eleni.dion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Τον κυνηγάς ακόμη όπως λες και δε ξέρεις γιατί ένιωθε πνιγμένος; Μήπως σε ήθελε αλλά όταν συνειδητοποίησε πως θα ζήσετε μαζί κατάλαβε πως ήθελε απλά να έχετε κάτι πιο χαλαρό; Δεν είχατε τσακωθεί ποτέ; Μήπως για αυτό ένιωθε πνιγμένος γιατί κρατούσε μέσα του τα αρνητικά του συναισθήματα επειδή δεν ήθελε να σε πληγώσει; Όπως και να χει όσο τον κυνηγάς τόσο τον πνιγείς..
Λάθος.

Ο,τι και να έχει συμβεί στη ζωή ενός ανθρώπου, δεν έχει το δικαίωμα να παίζει με την καρδιά και τα συναισθήματα κανενός.

Όταν βλέπεις ότι κάποιος είναι τσιμπημένος μαζί σου, δεν πηγαίνεις και του πουλάς παραμύθια, έρωτες και μέλλον, αλλά ξεκαθαρίζεις τις προθέσεις σου εκ των προτέρων. Θέλεις να γνωριστείτε και να δοκιμάστε που θα βγει; Οκ. Θέλεις απλά να τον πηδήξεις. Δεκτό. Έχεις ξενερώσει μαζί του για τον τάδε ή τον δεινα λόγο και θες να απομακρυνθείς; Κι αυτό, απολύτως κατανοητό.

Εφόσον όμως δεν ενδιαφέρεσαι, δεν τον αφήνεις να ελπίζει. Ποτέ και για κανέναν λόγο. Του κόβεις τον αέρα εξαρχής. Αν αντιληφθεί κάτι, δεν του ρίχνεις στάχτη τα μάτια. Αν μη τι άλλο, δεν χρησιμοποιείς δόλιες τακτικές ούτε εκμεταλλεύεσαι τις αδυναμίες του για να τον ελέγχεις και να τον έχεις…καβάτζα ( ; ).

Είτε τον απορρίπτεις είτε τον αποδέχεσαι, όπως είναι. Οτιδήποτε λιγότερο είναι τέρμα τοξικό και μόνο προβλήματα δημιουργεί.

Το ότι με βγάζετε, μεταξύ άλλων, φταίχτρα είναι εξωφρενικό και πραγματικά με ξεπερνά.
Φταίω εγώ δηλαδή που έπρεπε να μυρίσω τα νύχια μου για να καταλάβω κάθε φορά τι στο καλό συνέβαινε; Και δεν είναι ότι δεν έδωσα ευκαιρίες για ξεκαθάρισμα…

Τέλος πάντων, αντιλαμβάνομαι ότι είναι ζήτημα αξιοπρέπειας από ένα σημείο και μετά, και αυτό έχει σημασία.
 

An_uknown_world

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η An_uknown_world αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Εφόσον όμως δεν ενδιαφέρεσαι, δεν τον αφήνεις να ελπίζει. Ποτέ και για κανέναν λόγο
Λυπάμαι αλλά η πραγματικότητα δεν είναι ένα όμορφο παραμύθι. Τι να κάνουμε υπάρχουν και οι άνθρωποι που θα σε εκμεταλλευτούν και θα σου φερθουν άσχημα..
Το ότι με βγάζετε, μεταξύ άλλων, φταίχτρα είναι εξωφρενικό και πραγματικά με ξεπερνά.
Με συγχωρείς αλλά ας μην έκανες την ερώτηση αν δεν ήθελες να ακούσεις γνώμες. Αφού είσαι κολλημένη στη γνώμη σου τι ψάχνεις για επιβαιβεωση τώρα; Ο κάθε άνθρωπος έχει τη γνώμη του και ο κάθε άνθρωπος θα αντιδρούσε διαφορετικά σε μια κατάσταση.

Ο,τι και να έχει συμβεί στη ζωή ενός ανθρώπου, δεν έχει το δικαίωμα να παίζει με την καρδιά και τα συναισθήματα κανενός.
Καλά δεν έκανε και κάτι παράνομο ο άνθρωπος άσχετα με τον αν είναι ανήθικο. Δυστυχώς αν δεν είναι παράνομο ναι έχει το δικαίωμα να το κάνει.
Λογικό να μη νιώθεις καλά είχες όνειρα, ελπίδες κτλ Πιστεύω πως αν σκεφτείς πως όλα σχεδόν στη ζωή είναι περαστικά θα καταλάβεις πως δε θα νιώθεις πάντα όπως νιώθεις τώρα. Όλοι μπορεί να βρεθούμε σε μια φάση που όλα μας φαίνονται μαύρα και δε ξέρουμε τι να κάνουμε, σε μια φάση οδυνηρή. Όμως σκέψου πως θα συμβούν πόσα πράγματα στο μέλλον όμορφα, άσχημα κτλ. Αυτός αποτέλεσε μόνο ένα κομμάτι της ζωής σου. Και ίσως να τανε για καλό που έφυγε τώρα και όχι αργότερα
 

eleni.dion

Νεοφερμένος

Η eleni.dion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Λυπάμαι αλλά η πραγματικότητα δεν είναι ένα όμορφο παραμύθι. Τι να κάνουμε υπάρχουν και οι άνθρωποι που θα σε εκμεταλλευτούν και θα σου φερθουν άσχημα..
Συμφωνώ!
Με συγχωρείς αλλά ας μην έκανες την ερώτηση αν δεν ήθελες να ακούσεις γνώμες. Αφού είσαι κολλημένη στη γνώμη σου τι ψάχνεις για επιβαιβεωση τώρα; Ο κάθε άνθρωπος έχει τη γνώμη του και ο κάθε άνθρωπος θα αντιδρούσε διαφορετικά σε μια κατάσταση.
Δεν κάνουμε debate, ούτε είχα σκοπό να διαφωνήσω για τον αν η «γνώμη» μου είναι σωστή ή όχι. Ελεος.

Λίγο emotional support έψαχνα, που εδώ που τα λέμε, δεν είναι το δυνατό σου σημείο.

Αλλά οκ, ζητάω πολλά από ένα σχολικό φορουμ, το γνωρίζω.
 

An_uknown_world

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η An_uknown_world αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Χαίρομαι

Λίγο emotional support έψαχνα
Συγγνώμη αλλά δεν είμαστε υποχρεωμένοι.
που εδώ που τα λέμε, δεν είναι το δυνατό σου σημείο.
Όχι, δεν είναι το δυνατό μου σημείο η αλήθεια είναι.
Αλλά οκ, ζητάω πολλά από ένα σχολικό φορουμ, το γνωρίζω.
Ξέρεις ζούμε στο 2021 πραγματικά δεν είναι ντροπή να ζητήσεις λίγη βοήθεια από έναν ειδικό. Ίσα ίσα που είναι γενναία κίνηση. Τώρα στο διαδίκτυο θα βρεις ανθρώπους που θα πουν τις γνώμες τους είτε είναι σωστές είτε όχι. Εσύ επειδή βρίσκεσαι σε μια φάση τώρα ίσως να τανε καλύτερα να μιλήσεις με έναν ειδικό που μπορεί να σε κατευθύνει. Δεν είμαι ψυχολόγος, δεν είμαι ειδικός τη γνώμη μου είπα και αυτή θα ξανά πω αν με ρωτήσει κάποιος. Γιατί δεν είμαι υπεύθυνη να δίνω συναισθηματική υποστήριξη στο καθένα. Ενώ ένας ειδικός ξέρει τι να πει, πως να πράξει. Οπότε σκέψου το, μπορείς να πάρεις και σε κάποια γραμμή υποστήριξης τηλέφωνο, εγώ είχα πάρει 2-3 φορές παλιότερα για κάτι και με βοήθησαν αρκετά.
 

eleni.dion

Νεοφερμένος

Η eleni.dion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Συγχωρα με για τον τονο μου απλά τσατίζομαι λίγο όταν βλέπω να μου καταλογίζουν ευθύνες που δεν μου ανήκουν. :P

Ψυχοθεραπεία κάνω τον τελευταίο χρόνο και όντως με έχει βοηθήσει αρκετά.
Σε ευχαριστώ για τα μηνύματα σου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top