Μηχανές κι ανήλικοι

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Καθημερινα συμβαινουν πολλα ατυχηματα στο δρομο πολλα απο αυτα γινονται με μηχανες στις οποιες επιβαινουν νεαρα ατομα πολλες φορες κι ανηλικοι.Γνωριζω περιπτωσεις που ατομα ως κι 13 κι 14 χρονων οδηγουν μηχανες χωρις ελεγχο.
Θεωρειται οτι οι γονεις πρεπει να επιτρεπουν στα ανηλικα παιδια τους να εχουν μηχανες?Πιστευεται οτι στην Ελλαδα υπαρχει περιορισμενη επιβλεψη σε σχεση με αλλες χωρες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
XA! Πολύ θα ήθελα να δώ την απάντηση του Mr. Kronos εδώ.... :P;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εξαρτατε απο πολους παραγωντες το σε πια ηλικια θα ητανε καλα να οδηγαει καπιος ενα μηχανακι. Εγω, οπως ισως ξερεις, εχω μηχανακι, με το οπιο δεν μετακινουμε ουτε συχνα, ουτε πολυ ουτε σε "επικινδινους" δρομους. Ομως αν δεν ζουσα εδω που ζω αλλα στην Αθηνα τι θα γινοτανε; Επισης εχει και ο κολλιτος μου μηχανακι, ο οπιος ειναι στην ιδια ηλικια με εμενα και εχει 125cc... Κιομως δεν εχει εμπλακη ποτε σε ατυχιμα, αντιθετα με γνωστους μου σε πολυ μεγαλητερη ηλικια που επειδη ητανε μεγαλη νομιζανε οτι μπορουνε να παρουνε μια 1000αρα και να την ξεσκισουν...
Δεν λεω οτι ειναι σωστο αυτο που κανουμε εγω και ο φιλος μου, μια βλακια ειναι, απλα υποκειπτουμε σε εναν πειρασμο χωρις να κερδιζουμε τπτ τελικα, αλλα το οτι δεν εχουμε επισιμα διπλωμα δεν κανει μεγαλη διαφορα, καθως οδηγαμε πολυ καλητερα απο καπιους-καπιους με διπλωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
darkouli ξερεις οτι αν εμπλακεις σε ατυχημα ακομη κι ο αλλος να φταιει μπορει να μην δικαιωθεις επειδη δεν εχεις διπλωμα?Κι απο κι που θα φταιει αυτος θα πρεπει να πληρωσεις κι απο πανω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
"κι ο αλλος να φταιει μπορει να μην δικαιωθεις"
Κανεις ενα μικρο λαθος, οχι μπορει να μην δικαιωθω, δεν υπαρχει περιπτωση να δικαωθω.... Και αμα παιζει και τραυματισμος η ακομα χοιροτερα θανατος την εκατσα για μια ζωη...
Εχω επιγνωση του τι κανω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Κανενα λαθος δεν κανω εχω προσωπικο λογο που με παρακινησε στο θεμα κι ξερω πολυ καλυτερα απο σενα οτι ακομη κι να σκοτωθει ενα παιδι η να παθει ατυχημα κι ο αλλος να φταιει δεν υπαρχει περιπτωση να δικαιωθει.

Το θεμα απευθυνεται κυριως σε ενηλικους κι οχι στα παιδια γιατι ρωταει αν θα πρεπει οι γονεις να αφηνουν το παιδι να παρει μηχανη.Λυπαμαι αν με παρεξηγησες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το ιδιο λεμε βρε χριστινακι! Σε περιπτωση ατυχιματος απο την στιγμη που δεν εχεις διπλωμα οπιος και να εφταιγε, δεν πα να ειχε περασει κοκκινο με 250χλμ ο "νομιμος", αυτος χωρις το διπλωμα θα βρει τον μπελα του
Αν ομως ειναι μονο η γνωμες των ενηλικων τι να το κανεις; Δεν θελεις να υπαρχει μια αντιγνωμια και μια συζιτηση; Να δεις και πως το βλεπουν τα παιδια στην ηλικια μου;
Και να σου πω και την αλλη οπτικη, Εισαι γωνιος, εχεις εναν γιο στα 15, οι περισσοτεροι φιλοι του εχουν μηχανακι και σου ζηταει και αυτος. Εσυ τι κανεις; Αν του παρεις τον βαζεις σε κινδινο, αν δεν του παρεις ομως νομιζεις οτι τον προφυλασεις; Και φυσικα εξαρτατε και απο το παιδι και απο την κυκλοφοριακη παιδεια που του εχουν δωσει η γωνεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Κρονε τι σημαινει "πολλοι φιλοι του εχουν μηχανακι";
Δεν το καταλαβα αυτο;
Φυσικα και δεν θα του το παρω για να τον προφυλαξω!
Απο την στιγμη που ΔΕΝ εχει διπλωμα και ΔΕΝ ειναι στην καταλληλη ηλικια για να αποκτησει διπλωμα και να οδηγησει, οχι δεν θα δει μηχανακι παρα μονο στα περιοδικα.
το γεγονος οτι υπαρχουν πολλοι γονεις που αφηνουν τα παιδια τους απο τα 14 να οδηγουν μηχανακι, προσωπικα στο Ελαχιστο δεν θα με επιρεαζε για να κανω το ιδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
"κι ο αλλος να φταιει μπορει να μην δικαιωθεις"
Κανεις ενα μικρο λαθος, οχι μπορει να μην δικαιωθω, δεν υπαρχει περιπτωση να δικαωθω.... Και αμα παιζει και τραυματισμος η ακομα χοιροτερα θανατος την εκατσα για μια ζωη...
Εχω επιγνωση του τι κανω....

δεν θα τρεχεις μια ζωη μονο εσυ φιλαρακι, θα τρεχουν και τον Πατερα σου σαν ηθικο αυτουργο εαν γινει κατι τετοιο, επιγνωση μπορει να εχεις αλλα δεν πρεπει να παραβλεπεις το σοβαρο θεμα οτι ειναι παρανομο αυτο, ασε που κινδυνευει η ζωη ι δικια σου και ολων των αλλων που ειναι στον δρομο εκεινη την στιγμη που οδηγας.

δεν τα λεω αυτα για να σε θιξω η να σου βαλω μυαλο, τα λεω για να τα σκεφτεις, τα λεω καθε μερα στους γιους μου, στον βαφτιστικο μου και σε οποιον εχει θεληση να με ακουσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Κρονε τι σημαινει "πολλοι φιλοι του εχουν μηχανακι";
Δεν το καταλαβα αυτο;
Φυσικα και δεν θα του το παρω για να τον προφυλαξω!
Απο την στιγμη που ΔΕΝ εχει διπλωμα και ΔΕΝ ειναι στην καταλληλη ηλικια για να αποκτησει διπλωμα και να οδηγησει, οχι δεν θα δει μηχανακι παρα μονο στα περιοδικα.
το γεγονος οτι υπαρχουν πολλοι γονεις που αφηνουν τα παιδια τους απο τα 14 να οδηγουν μηχανακι, προσωπικα στο Ελαχιστο δεν θα με επιρεαζε για να κανω το ιδιο.

Ακριβος η απαντιση που περιμενα....
Παμε λοιπον απο την πλευρα του ανωριμου 15αρη που διψαει για μηχανακι (και οπως ειπαμε εχουν οι φιλοι του, γιατι αν δεν εχουν οι φιλοι δεν θα θελει ουτε αυτος) Ποσες φορες θα οδηγισει τα μηχανακια τον φιλων του; Θα του μαθουν να οδηγει ενα τσουρμο 15χρονα που δεν ξερουν ουτε η ιδιοι να οδηγανε καλα ακομα; Θα τον μεταφερουν οι φιλοι του που πιθανων να ειναι χοιροτεροι απο τον χαρο στο τιμονι; Θα καβαλαει το καθε μηχανακι που μπορει να εχει το οπιοδηποτε ελατομα το οποιο ξεχαστικε και δεν του ειπε το αλλο παιδι και θα παει να φαει τα μουτρα του; Γιατι δεν ξερω τι νομιζουν οι γονεις οτι κανουμε, αλλα δεν ειναι λιγες οι φορες που καβαλισα το παπι του κολιτου μου, και τωρα που καταλαβενω τι μλκ εκανα μετανιωνω και χαιρομαι που ζω ακομα, αν ομως δεν ειχα μηχανακι δεν θα ειχα καταλαβει την μλκ και απο την κ@υλα θα συνεχιζα...

Χρηστινακι, σορυ αν θεωρεις οτι σου χαλαω το θεμα, αλλα σε ενα τετιο θεμα για να παρεις τις απαντισεις που θελεις πρεπει να βλεπεις και την δικη μας πλευρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Oxι εννοειται οτι μπορουν να γραουν ολοι κι σαφως περιμενα κι απαντησεις κι απο τα παιδια που εχουν μηχανη κι απο σενα ειδικα που σε εχω δει σε φωτο με την μηχανη.
Απλα θελω να τονισω οτι μιλαω γενικα κι οτι δεν θελω να την πω σε καποιον.Γιατι ειδα εναν μικρο εκνευρισμο στην απαντηση σου στην αρχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Ακριβος η απαντιση που περιμενα....
Παμε λοιπον απο την πλευρα του ανωριμου 15αρη που διψαει για μηχανακι (και οπως ειπαμε εχουν οι φιλοι του, γιατι αν δεν εχουν οι φιλοι δεν θα θελει ουτε αυτος) Ποσες φορες θα οδηγισει τα μηχανακια τον φιλων του; Θα του μαθουν να οδηγει ενα τσουρμο 15χρονα που δεν ξερουν ουτε η ιδιοι να οδηγανε καλα ακομα; Θα τον μεταφερουν οι φιλοι του που πιθανων να ειναι χοιροτεροι απο τον χαρο στο τιμονι; Θα καβαλαει το καθε μηχανακι που μπορει να εχει το οπιοδηποτε ελατομα το οποιο ξεχαστικε και δεν του ειπε το αλλο παιδι και θα παει να φαει τα μουτρα του; Γιατι δεν ξερω τι νομιζουν οι γονεις οτι κανουμε, αλλα δεν ειναι λιγες οι φορες που καβαλισα το παπι του κολιτου μου, και τωρα που καταλαβενω τι μλκ εκανα μετανιωνω και χαιρομαι που ζω ακομα, αν ομως δεν ειχα μηχανακι δεν θα ειχα καταλαβει την μλκ και απο την κ@υλα θα συνεχιζα...

Να η απαντηση που περιμενα εγω.(no offence)
γιατι λοιπον ο διψασμενος 15χρονος (κι εγω περασα απο αυτη την ηλικια και ζητησα κι εγω μηχανακι) να μην εχει την στοιχειωδη κριση ωστε να καταλαβει οτι δεν πρεπει να παρανομησει.
Οταν εμενα μου ειπαν οχι για τους λογους που μου ειπαν, γιατι εγω δεν πηγα να παρω το μηχανακι ενος φιλου μου.
η ορεξη μου και το παθος μου μεγαλο, αλλα δεν το εκανα.
Γιατι απλουστατα ηξερα οτι ΔΕΝ επρεπε να το κανω.Ζητησα κατι και μου ειπαν οχι.
Απο που κι ως που θ πρεπει να ακουει ενας νεος μονο ναι, και οταν ακουσει οχι να ψαχνει να βρει αλλους τροπους, ακομα χειροτερους για να ικανοποιησει τις καψες τους;
Τι παει να πει θα σε με μαθει ο φιλος μου ο 15χρονος;
Κι εγω ειμαι τοσο χαζος που θα τον αφησω;
Που να τον μεταφερουν οι φιλου του;Υπαρχουν και τα ποδια, και τα ποδηλατα και τα ΜΜΜ.
Οταν ο ιδιος λες οτι ειναι μλκ αυτο που κανεις, αλλα εξακολουθεις να το κανεις χωρις να κερδιζεις τιποτα, καταλαβαινω οτι τουλαχιστον εσυ εισαι ντομπρος και τα λες οπως τα αισθανεσαι ετσι;
οταν εισαι 14 και 15 γιατι να μην μπορεσεις να περιμενεις να ερθει η καταλληλη ηλικια να βγαλεις διπλωμα και να εισαι νομιμος και ενταξει.
Καποια αμεση αναγκαιοτητα για το μηχανακι σπανια υπαρχη.(δεν θελω να πω "ποτε")
Απλως ειναι θεμα "παθους", μιμητισμου κτλ κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Σωστα ολα αυτα που λες, και μπραβο σου που μπορεσες να πεις "οχι, δεν θα το κανω γιατι ειναι λαλακια να το κανω"! Δεν ειναι ομως ολα τα παιδια ετσι...
Σιγουρα ο νεος δεν πρεπει να ακουει μονο ναι, και εχω ακουσει και εγω αρκετα οχι τα οπια τα κρατισα και δεν εψαξα πονηρους τροπους να κανω αυτο που ηθελα. Στο μηχανακι δεν μου ειπε ποτε οχι ο πατερας μου, μου ελεγε παντα περιμενε και θα ερθει η ωρα σου (απο 9 χρονων οδηγουσα με τον πατερα μου απο πισω στους χωματοδρομους του χωριου που εμενα τοτε... Και αυτο ειναι βασικο, καθως την στιγμη που οι περισσοτεροι μαθενουν γρηγορα εχω εχω μιηθει αρκετα πριν βγω στον δρομο). Καπια στιγμη μου το πειρε, ητανε οτι πιστευε οτι ειμαι ετοιμος, ητανε οτι δεν αντεχε αλλο τις πιεσεις μου... δεν ξερω... μονο αυτος ξερει..
Και οντως υπαρχουν πολυ αρκετα χαζοι για να αφησουν και τον φιλο, και τον ξαδερφο και δεν ξερω και εγω πιον, να τους μαθει μηχανακι... Αλλωστε σε ολους μας φανταζει τοσο απλο να οδηγισουμε ενα μηχανακι, καθος σκευτομαστε μονο το γκαζι το φρενο και της ταχυτιτες, τα ευκολα, και ξεχνωντας ολα τα αλλα που πρεπει να ξερεις για να οδηγισεις.
Και θα τον πανε οι φιλοι του, γιατι πολυ απλα ετσι ειναι τα πραγματα... Καπια στιγμη δεν θα μπορει καπιος γονιος, θα βαριετε φυσικα να παει με τα ποδια και τα μμμ φανταζουν τεραστια ταλαιπωρια... Εχουμε καλομαθει κιολας.. Ετσι λοιπον μπαινουν και οι φιλοι στην παρεα... και αμα ειναι και μια παρε με 5 ατομα ξερω γω και οι 3 εχουν μηχανακι, αυτοματα οι αλλοι 2 θα πανε με καπιον απο τους 3... Για αυτο χαιρομαι που στην παρεα μου ειμαστε μιωψιφια εμεις που εχουμε μηχανακια και ετσι μετακοινουμαστε ολοι μαζι με τα ποδια, και ετσι και εγω δεν πιανω το μηχανακι αμα θελω να παω καπου με την παρεα, με αποτελεσμα να πιανω το μηχανακι σπανια, κατι που μου κανει καλο.
Καλος η κακος δεν μπορω να υποστιριξω οτι κανω μαγκια που οδηγαω μηχανακι χωρις να εχω διπλωμα, ουτε να υποστιριξω οτι κανω κατι απολητα σωστο η φυσιολογικο, ειναι μλκ, ειναι επικυνδινο, ειναι απλα υποκιψη σε εναν πειρασμο, και το ξερουμε ολοι μας, και αυτοι που υποστιριζουν οτι ειναι μαγκια.
Δεν μπορει ο 15χρονος να περιμενει για να ειναι νομιμος, γιατι δεν εχει την υπομονη, δεν εχει αρκετα δυνατο χαρακτιρα και πανω απο ολα δεν θελει να συνετιστει.
Και να το πεις το ποτε... Τι αμεση αναγκη μπορει να εχει καπιος απο το μηχανακι στα 14, αλλα και αργοτερα... Εω ακουσει διαφορες δικαιολογιες, αλλα αναγκη δεν υπαρχει ποτε... Αναγκη για εκπληρωση της κ@υλ@ς υπαρχει μονο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
darkouli ξερεις οτι αν εμπλακεις σε ατυχημα ακομη κι ο αλλος να φταιει μπορει να μην δικαιωθεις επειδη δεν εχεις διπλωμα?Κι απο κι που θα φταιει αυτος θα πρεπει να πληρωσεις κι απο πανω?

παιδια αυτό είναι λάθος 100% οτι αν δεν έχεις δίπλωμα και ο άλλος να φταίει εσύ την πληρωνεις.
Αυτό ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ πληρωνει αυτός που φταίει και αυτός που δεν έχει δίπλωμα θα πληρώσει το πρόστιμο οτι οδηγούσε χωρίς δίπλωμα ότι δηλαδή θα πλήρωνε και να τον σταματούσαν σε μπλόκο της αστυνομίας.
Δηλαδή αν έχω δίπλωμα μπορω να πατήσω να τον περάσω απο πάνω αυτόν χωρίς δίπλωμα και θα δικαιωθώ??Σκεφτείτε το και λόγικά αλλά και σύμφωνα με τον νόμο έτσι είναι(είναι αστυνομικός ο πατέρας μου και το ξέρω και δυστυχώς έχω πολλά τέτοια παραδείγματα και απο γνωστούς)
Αυτό που είπα όμως δεν σημαίνει οτι είμαι υπερ στο να οδηγάμε χωρίς δίπλωμα έτσι?? μην τα μπερδεψουμε;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μια ερώτηση το θέμα είναι αν την πληρώσει κάποιο πιτσιρίκι χωρίς δίπλωμα ή αυτόν που θα πάρει σβάρνα;
ξέρω πολλές περιπτώσεις που την πληρώνουν αυτοί που κάθονται πίσω απο αυτούς που δεν έχουν δίπλωμα(άλλοι άμυαλοι αυτοί) πέυτουν , χτυπάνε. Τι γίνετε τότε;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
παιδια αυτό είναι λάθος 100% οτι αν δεν έχεις δίπλωμα και ο άλλος να φταίει εσύ την πληρωνεις.
Αυτό ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ πληρωνει αυτός που φταίει και αυτός που δεν έχει δίπλωμα θα πληρώσει το πρόστιμο οτι οδηγούσε χωρίς δίπλωμα ότι δηλαδή θα πλήρωνε και να τον σταματούσαν σε μπλόκο της αστυνομίας.
Δηλαδή αν έχω δίπλωμα μπορω να πατήσω να τον περάσω απο πάνω αυτόν χωρίς δίπλωμα και θα δικαιωθώ??Σκεφτείτε το και λόγικά αλλά και σύμφωνα με τον νόμο έτσι είναι(είναι αστυνομικός ο πατέρας μου και το ξέρω και δυστυχώς έχω πολλά τέτοια παραδείγματα και απο γνωστούς)
Αυτό που είπα όμως δεν σημαίνει οτι είμαι υπερ στο να οδηγάμε χωρίς δίπλωμα έτσι?? μην τα μπερδεψουμε;)

Η ασφαλιστικη σου ομως -απ'οσο γνωριζω- δεν θα καλυψει την ζημια που θα προκαλεσεις εαν δεν εχεις διπλωμα (δεν αναφερομαι σε εσενα, κι ας φαινεται οτι απευθυνομαι σε εσενα :)).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Κρονε τι σημαινει "πολλοι φιλοι του εχουν μηχανακι";
Δεν το καταλαβα αυτο;
Φυσικα και δεν θα του το παρω για να τον προφυλαξω!
Απο την στιγμη που ΔΕΝ εχει διπλωμα και ΔΕΝ ειναι στην καταλληλη ηλικια για να αποκτησει διπλωμα και να οδηγησει, οχι δεν θα δει μηχανακι παρα μονο στα περιοδικα.
το γεγονος οτι υπαρχουν πολλοι γονεις που αφηνουν τα παιδια τους απο τα 14 να οδηγουν μηχανακι, προσωπικα στο Ελαχιστο δεν θα με επιρεαζε για να κανω το ιδιο.
+++++++++++++++++++++1000000000000000000000000000000000000

μηχανάκι από 18 και πάνω:) σώζει ζωές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Η ασφαλιστικη σου ομως -απ'οσο γνωριζω- δεν θα καλυψει την ζημια που θα προκαλεσεις εαν δεν εχεις διπλωμα (δεν αναφερομαι σε εσενα, κι ας φαινεται οτι απευθυνομαι σε εσενα :)).

εγω μιλάω σε περίπτωση που ΔΕΝ φταις και ΔΕΝ έχεις δίπλωμα στο δικαστηριο τί θα γίνει με το πρόστιμο γιατί μπορεί να γίνει και να μην αναμυχθεί ούτε αστυνομία ούτε ασφάλειες γιατί μετα αυξάνεται η ασφάλεια πολύ λόγω οτι πλήρωσε και τα μπαλώνουν μεταξύ τους.
Αλλά στα ατυχήματα, τραυματισμοί κτλ δνε την βρίσκεις εσύ που δεν έχεις δίπλωμα την βρίσκει αυτός που έφταιγε και πληρωνει και αποζημιωσεις για ψυχικές οδύνες κτλ


Μάνια εγω απλα είπα πως αυτό που λένε δεν ισχύει όχι οτι συμφωνω στο αν οδηγας χωρίς δίπλωμα το έγραψα κιολας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
βunny ξερω σχετικη περιπτωση κι ενω εφταιγε ο νομιμος μαλλον θα την γλυτωσει λογω ελειψη διπλωματος του αλλου κι με χαζες δικαιολογιες.κι οχι μονο αυτο αλλα εχει κανει μηνυση το ατομο που χε διπλωμα να πληρωθουν οι ζημιες απο τον αλλο ενω ο ιδιος ηταν στο απεναντι ρευμα κι ετρεχε κιολας.

Παντως ο πατερας του παιδιου θα εχει συνεπειες για αυτα.Απο οτι ξερω κι 100 τις 100 να φταιει ο αλλος αν δεν εχεις δι0πλωμα εισαι εκτεθειμενος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
εγω είμαι καθετη σε αυτό που είπα εκτός απο τον πατέρα μου δυστυχώς το ε΄χω ζήσει με φίλους μου και μάλιστα ένα περιστατικό προσφατα,δεν έχει δίπλωμα ο φίλος μου 24 χρονών και στρίβει ο άλλος με το αυτοκίνητο χωρίς να ελένξει και τπον πήρε μαζί του. Αποτέλεσμα?? σπασμένη μύτη, ραγισμένη λεκάνη, λάμα στο ισχύο λάμα στο καλάμι σπασμένο χέρι. Υπέρ του το δικαστηριο (αυτός χωρίς δίπλωμα) και ο άλλος με το δίπλωμα του πληρωνει αποζημίωση. ο Φίλος μου πλήρωσε ενα πρόστιμο γιατί οδηγούσε χωρίς δίπλωμα

Με αυτό το σκεπτικό δηλαδή ένας ταξιτζής που είναι επαγγελματίας αν φταίει και τρακάρει κάποιον άλλον που έχει δίπλωμα θα πληρωνει ο άλλος που δεν είναι επαγγελματίασ??:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top