Μηχανές κι ανήλικοι

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
ο φιλος σου ηταν ενιληκος βρε bunny.Το μονο κατα ηταν οτι ενταξει δεν ειχε διπλωμα μπορει ομως να οδηγουσε σωστα.Ενα ανιληκο παιδι που δεν εχει κι διπλωμα κι συχνα οδηγουν κι μηχανες που ειναι ακαταλληλες για το μεγεθος του ειναι κατι αλλο νομιζω.
Ο φιλος σου μπορει να δικαιωθηκε παντως κι προστιμο πλρωνεις κι ο πατερας σου τρεχει αν εισαι παιδι κι αν τα πραγματα δεν ειναι ξεκαθαρα μπορει κι να μην δικαιωθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
ο φιλος σου ηταν ενιληκος βρε bunny.Το μονο κατα ηταν οτι ενταξει δεν ειχε διπλωμα μπορει ομως να οδηγουσε σωστα.Ενα ανιληκο παιδι που δεν εχει κι διπλωμα κι συχνα οδηγουν κι μηχανες που ειναι ακαταλληλες για το μεγεθος του ειναι κατι αλλο νομιζω.
Ο φιλος σου μπορει να δικαιωθηκε παντως κι προστιμο πλρωνεις κι ο πατερας σου τρεχει αν εισαι παιδι κι αν τα πραγματα δεν ειναι ξεκαθαρα μπορει κι να μην δικαιωθεις.
σε αυτη την περίπτωσ έτσι είναι ακριβώς
οι ανήλικοι απο 16 με υπογραφή γονέα μπορούν να βγάλουν μόνο δίπλωμα για 50cc αλλά οι περισσότεροι η θα πάρουν μεγαλύτερου κυβισμού μηχανάκι η θα το κωλοφτιάξουν;) δεν είμαι υπερ στο να οδηγούν σε αυτές τις ηλικίες γιατί δυστυχώς το μεγαλύτερο ποσοστό των παιδιών δεν το έχω σαν μέσο μεταφορας αλλά σαν μέσο μαγκιας:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Πρέπει να πώ κάτι, παλιότερα λέγατε συνέχεια για τις κλήσεις και τις παραβάσεις με μηχανές πρέπει να πώ για το σιμβάν που έγινε προχτές με τον ανήλικο και το αυτοκήνιτο, ο 15χρονος πήρε το αμάξι που το πήρε απο τον πατριό του και σκότωσε έναν 80χρονο. Αν ήδατε το κλάμα της συζήγου ήταν απίστευτο κάικε η καρδιά μου να την βλέπω να λέει ότι έχασε την μόνη της παριγοριά, το ειχα πει και παλιώτερα καλά να πάθουν με τις κλήσεις άλλα ο πόνος αυτής της γυναίκας πώς πληρώνετε; πώς ξεπερνιέτε; Κατά την γνώμη μου αυτό το θέμα έπρεπε να εστιαστεί στους άνθρώπους που χάνοντε στο δρόμο και όχι για το πόσο θα πληρώσει ένα ανήλικο που προσπάθεισε να το παίξει μάγκας:( :( :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.
Nαι το είδα κι εγώ...Θλιβερό ήταν:( και όλα αυτά επειδή ήθελε ένας 15χρονος να το παίξει μάγκας όπως λες κι εσύ Μάνια. . .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Πρέπει να πώ κάτι, παλιότερα λέγατε συνέχεια για τις κλήσεις και τις παραβάσεις με μηχανές πρέπει να πώ για το σιμβάν που έγινε προχτές με τον ανήλικο και το αυτοκήνιτο, ο 15χρονος πήρε το αμάξι που το πήρε απο τον πατριό του και σκότωσε έναν 80χρονο. Αν ήδατε το κλάμα της συζήγου ήταν απίστευτο κάικε η καρδιά μου να την βλέπω να λέει ότι έχασε την μόνη της παριγοριά, το ειχα πει και παλιωτερα καλά να πάθουν με τις κλήσεις άλλα ο πόνος αυτής της γυναίκας πώς πληρώνετε; πώς ξεπερνιέτε; Κατά την γνώμη μου αυτό το θέμα έπρεπε να εστιαστεί στους άνθρώπους που χάνοντε στο δρόμο και όχι για το πόσο θα πληρώσει ένα ανήλικο που προσπάθεισε να το παίξει μάγκας:( :( :(

Μανια μου "επρεπε" να ησουν στην κηδεια ενος 18χρονου φιλαρακου μου (με μηχανη αυτος) που τον σκοτωσε ενας 80χρονος ο οποιος και διπλωμα δεν ειχε και τυφλος απο το ενα ματι ηταν...:(
Εκει ξερεις τι κλαμα επεσε απο μια πολη ολοκληρη...:/: :'(
(Να 'σαι ηρεμος ρε Φανη εκει που εισαι...)
Δεν στο λεω για να αναιρεσω αυτο που λες πιο πανω ουτε για να ειμαι off topic...
Εκει που θελω να καταλληξω ειναι οτι δυστυχως στην Ελλαδα τα "ακρα" δεν περιοριζονται απο κανεναν και απο τιποτα.
Δεν συγκρινω ποιος ειναι ικανοτερος οδηγος.Ο 15χρονος ή ο 80χρονος.
Εκει που θελω να καταλληξω ειναι οτι επιτελους ατομα (αναφερομενος σε ηλικιες) τα οποια για τονο οποιοδηποτε λογο δεν πληρουν ακομα ή δεν πληρουν πια τις προυποθεσεις για να οδηγουν πρεπει να μην το κανουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Πρέπει να πώ κάτι, παλιότερα λέγατε συνέχεια για τις κλήσεις και τις παραβάσεις με μηχανές πρέπει να πώ για το σιμβάν που έγινε προχτές με τον ανήλικο και το αυτοκήνιτο, ο 15χρονος πήρε το αμάξι που το πήρε απο τον πατριό του και σκότωσε έναν 80χρονο. Αν ήδατε το κλάμα της συζήγου ήταν απίστευτο κάικε η καρδιά μου να την βλέπω να λέει ότι έχασε την μόνη της παριγοριά, το ειχα πει και παλιώτερα καλά να πάθουν με τις κλήσεις άλλα ο πόνος αυτής της γυναίκας πώς πληρώνετε; πώς ξεπερνιέτε; Κατά την γνώμη μου αυτό το θέμα έπρεπε να εστιαστεί στους άνθρώπους που χάνοντε στο δρόμο και όχι για το πόσο θα πληρώσει ένα ανήλικο που προσπάθεισε να το παίξει μάγκας:( :( :(
Δεν το είδα το συμβάν αλλά μπορώ να το φανταστώ. :/:


Το "πόσο θα πληρώσει το ανήλικο" έχει ουσιαστικά μικρή σημασία, απ' τη στιγμή που η ζωή χάθηκε. Δεν λέμε βέβαια να μην τιμωρηθεί αυτός ή/και οι κηδεμόνες του, αλλά πρέπει όντως να εστιάσουμε στην πρόληψη (που άλλωστε είναι και η καλύτερη θεραπεία). Τι πρέπει να γίνει; Να μην οδηγούν, όπως είπε τώρα ο Μάριος (να 'ναι καλά η προεπισκόπηση μηνύματος). Δεν έχει νόημα να εξετάσουμε ποιος εκ των δύο είναι ικανότερος οδηγός, απ' τη στιγμή που ένας τουλάχιστον εκ των δύο είναι ανίκανος να οδηγήσει.

Πραγματικά για μένα η "μαγκιά" της υπόθεσης θα ήταν να μην οδηγήσει ο 15χρονος. Δεν ξέρω αν οδήγησε γιατί του άρεσε να οδηγάει ή για να κάνει "μαγκιές". Το πιθανότερο θα ήταν το δεύτερο, γιατί αν του άρεσε όντως η οδήγηση θα είχε στο νου του τον πρώτο κανόνα: safety first. :|

Η "μαγκιά" είναι να μην παρασύρεσαι από τον κοινωνικό περίγυρο κάνοντας πράξεις που είναι πάνω απ' τις δυνάμεις σου και μπορούν να αποβούν μοιραίες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Mario καταλαβένω τι λές και πάλι η καρδιά μου σπαράζει με άδικους θανάτους, το ανέφερα γιατί σε όλο αυτό το θέμα άν γυρίσεις πίσω το ειπά ξανά για τις ψυχές που φέυγουν στο διάβα των ανήλικών και απλά το θέμα ειχε μήνει στις κλήσεις και όχι σε αυτό που έλεγα για τον κακό τρόπο οδήγησης των ανηλίκων. δεν κατήγορώ μόνο τους ανήλικους απλά δεν θέλω να ειμαι όφ, λυπάμε που δεν μπορώ να κάνω τίποτα σαν έλληνας άλλα ξέρω τι θα κάνω σαν γονείος, θα προσπαθήσω όσο μπορώ να το μάθω(άν μπορει να γίνετε) ότι ακόμα και άν πιάσει μηχανάκι τουλάχιστον να ειναι με ασφάλεια:worry:
Απλά πρέπει να δούμε το αληθηνό πρόβλημα και όχι το χρηματικό:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Τα ατυχήματα-δυστυχήματα γίνονταν,γίνονται και θα γίνονται!
Υπεύθυνοι θα είναι οι οδηγοί(εμείς),τα ακατάλληλα οχήματα (πάλι εμείς) και οι ακατάλληλοι δρόμοι(πάλι εμείς)!
Τα ατυχήματα περιορίζονται όσο τηρούνται οι νόμοι,από το δίπλωμα,την τήρηση του Κ.Ο.Κ.,την υπακοή στις πινακίδες και φυσικά τις προϋποθέσεις κατασκευής των οδικών δικτύων (εργολάβοι,κρατικοί λειτουργοί).
Μηχανή (η αυτοκίνητο) και ανήλικος = φόνος εκ προμελέτης
Μηχανή (η αυτοκίνητο) χωρίς δίπλωμα= φόνος εκ προμελέτης

Τα παραδείγματα πιο πάνω είναι απλά η πιστοποίηση αυτών που λέω!
Υ.Γ.Ο ηλικιωμένος των 80 ετών ήταν εξίσου παράνομος με τον ανήλικο των 15!
Το επαγγελματικό δίπλωμα οδήγησης αφαιρείται στην ηλικία των 65 και το ερασιτεχνικό στην ηλικία των 70!
Άρα ο 80χρονος ΔΕΝ είχε δίπλωμα,ούτε την ικανότητα να οδηγεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Τα παραδείγματα πιο πάνω είναι απλά η πιστοποίηση αυτών που λέω!
Υ.Γ.Ο ηλικιωμένος των 80 ετών ήταν εξίσου παράνομος με τον ανήλικο των 15!
Το επαγγελματικό δίπλωμα οδήγησης αφαιρείται στην ηλικία των 65 και το ερασιτεχνικό στην ηλικία των 70!
Άρα ο 80χρονος ΔΕΝ είχε δίπλωμα,ούτε την ικανότητα να οδηγεί!
Ρίιιιλι; Χμ, γι' αυτό ακριβώς κράτησα μια "πισινή" λέγοντας "ένας τουλάχιστον εκ των δύο".
Όπου "ερασιτεχνικό" λέμε αυτό για ΙΧ; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Όπου "ερασιτεχνικό" λέμε αυτό για ΙΧ; :)
Ναι...

Σορρυ μολις εμαθα οτι αφαιρειται (το ερασιτεχνικο) στα 75,αλλά αυτό σε τίποτα δεν αλλάζει το προηγουμεννο που ειπα για τον 80χρονο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Οδηγούσα 200αρα βέσπα στα 15 μου πάντα κοντά στο σπίτι με τον πατέρα μου πάνω ή με την αδερφή μου όμως ευγαλα το δήπλωμα στα 17 μου και δεν όδηγούσα καθόλου το άθηκτο μηχανάκι μου στο δρόμο, άκομα και άν το οδηγούσα ήταν΄πίσω ο πατέρας μου και με σταματούσε κάθε 50 μέτρα και μου έλεγε τι λάθη έκανά και τι θα γίνει άν το συνηθήσω άυτόν τον τρόπο. Όταν έδωσα ξέχασα την ταυτότητα, όλοι ήρθαν με μηχανάκια και εγώ με αμάξι και δεν με άφησαν να δώσω, όταν τους ειπα τι έγινε με έβαλαν μέσα να γράψω και οι αστινομικοί συγχεραν τον αδερφό μου γιατί πρώτη φορά ήδε τόση σίνεση σε 17χρονο.
Αποτέλεσμα πάντα με κράνος εγώ οι άλλοι πάντα χήμα και χωρίς δίπλωμα ξέρετε πόσες φορές βλέπω σημαθητές μου να οδηγάνε ακόμα χωρίς δίπλωμα και τρακάρισμένα μηχανάκια και έγώ οδηγώ απο το μάρτη του 1999 και δέν έχω τρακάρει ποτέ και ειμαι ακόμα με το ίδιο μηχανάκι, ξέρετε τι μου λένε; Ρε μαρίνα ακόμα άθηκτο ειναι αυτό το μηχανάκι;
Η διαπέδαγώγιση του πατέρα μου ήταν η καλύτερη και θέλω να κάνω την ίδια και στα παιδιά μου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top