Μιλάω πολλές ώρες στο τηλέφωνο, τι να κάνω;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θεωρείτε τόσο υπερβολικό τα νούμερα. Κάποια άτομα είναι φλύαρα, σκεφτείτε τώρα και την απόσταση.
Εγώ, που δεν έχω σχέση, και μιλάω καμία 45ώρες το μήνα.

Με μία φορητή κάμερα και ομιλία στο skype δωρεάν για όσες ώρες θέλεις μήπως συμφέρει καλύτερα ;
Μα πόσο βολικό είναι κάθεσαι σε μια καρέκλα και να μιλάς με ακουστικά;
Οκ, εγώ έχω smartphone και είναι σαν μιλάω από τηλέφωνο. Αλλά πόσοι έχουν ανάλογη τεχνολογία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Γνωριζω μερικα ατομα που ξοδευουν τα 1500 και περνουν μετα και 600 τα οποια τα τελιωνουν και αυτα...:/:
Φωσφορίζουν τις νύχτες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Δε το θεωρώ υπερβολικό το να μιλάνε τόσο πολύ, γιατί συνήθως στην αρχή μιας σχέσης μιλάς ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ και έχεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ να πεις. Σε αντίθεση με μακροχρόνια σχέση ξέρω γω που δεν έχεις τίποτα το ιδιαίτερο να πεις.

Εγώ πάντως γενικά στο τηλέφωνο δε μιλάω τόσο πολύ, μη σου πω καθόλου δηλαδή. Τα sms τα τσακίζω -.-
Και πάντα τελειώνω τα 1500 πριν λήξουν.
Παλιά θυμάμαι που δεν υπήρχε το πακέτο με τα 1500 κάθε μέρα κάρτες αγόραζα, και ήταν κρίμα τόσα λεφτά, θα μπορούσα να τα είχα ξοδέψει σε ρούχα, αλλά χαλάλι.:S


Ααααα επίσης λοβ άμα δε σου φτάνουν ψάξε τι σου προσφέρει το καρτοσυμβόλαιο, μπορεί να έχεις απεριόριστα λεπτά με έναν αριθμό, or κάτι παρόμοιο.

Τελικά το πρόβλημα είναι ότι μιλάς πολύ και θες να το κόψεις, ή το ότι δεν σου φτάνουν;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σε αντίθεση με μακροχρόνια σχέση ξέρω γω που δεν έχεις τίποτα το ιδιαίτερο να πεις.
Τι λες κάλε, ίσα ίσα ... Προσωπικά αν δεν είχα κάτι να πω με την σύντροφο μου θα χώριζα ακόμη και αν είχαμε παιδί. Αν είναι δυνατόν.
(Ή εκτός αν δεν μιλούσαμε πολύ επειδή κάναμε πολύ σεξ!:D)

Παλιά θυμάμαι που δεν υπήρχε το πακέτο με τα 1500 κάθε μέρα κάρτες αγόραζα, και ήταν κρίμα τόσα λεφτά, θα μπορούσα να τα είχα ξοδέψει σε ρούχα, αλλά χαλάλι.:S
:confused:
Θα σκίσω και θα φάω το πτυχίο μου. Δεν είχα σκεφτεί πότε ότι θα μπορούσε να είχε νόημα μια καμπύλη ικανοποίησης μεταξύ επικοινωνίας και ρουχισμού.
Χμ, ίσως να είχε ενδιαφέρον. Με κάθε κάρτα ανανέωσης, δώρο 1? για αγορές στα zara :P

Ααααα επίσης λοβ άμα δε σου φτάνουν ψάξε τι σου προσφέρει το καρτοσυμβόλαιο, μπορεί να έχεις απεριόριστα λεπτά με έναν αριθμό, or κάτι παρόμοιο.
@@ απεριόριστα!
Έχει όριο κακόβουλης χρήσης :P

Τελικά το πρόβλημα είναι ότι μιλάς πολύ και θες να το κόψεις, ή το ότι δεν σου φτάνουν;:redface:
Όπως λέει και το τραγούδι
Αν θέλεις να μιλήσεις, το κάνεις πριν κυλήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Τι λες κάλε, ίσα ίσα ... Προσωπικά αν δεν είχα κάτι να πω με την σύντροφο μου θα χώριζα ακόμη και αν είχαμε παιδί. Αν είναι δυνατόν.
(Ή εκτός αν δεν μιλούσαμε πολύ επειδή κάναμε πολύ σεξ!:D)

Ε, μιλάμε για τηλέφωνο όχι ότι δε θα μιλούσατε γενικά.:confused:
Υποτίθεται στην αρχή είναι η φάση της γνωριμίας και έχετε μια γκάμα, μετά μπαίνουν σε φυσιολογικά επίπεδα όλα, και δεν μιλάω για σχέση μόνο από το κινητό, υπάρχει και το φέις του φέις.



:confused:
Θα σκίσω και θα φάω το πτυχίο μου. Δεν είχα σκεφτεί πότε ότι θα μπορούσε να είχε νόημα μια καμπύλη ικανοποίησης μεταξύ επικοινωνίας και ρουχισμού.
Χμ, ίσως να είχε ενδιαφέρον. Με κάθε κάρτα ανανέωσης, δώρο 1? για αγορές στα zara :P
Που κολλάει το πτυχίο σου με τα ρούχα μου;:mad:
Και ναι υπάρχει "καμπύλη ικανοποίησης" (τι; ) -.-'' και προτιμώ αυτή τη στιγμή τα ρούχα παρά τις κάρτες.:P Λες και επικοινωνία έχεις μόνο μέσω τηλ. :pfff:
Λολ και δε ψωνίζω από zara.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rina45

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rina45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
εγω τα δωρεάν μνμτα και λεπτα τα χρησιμοποιω πολυ λιγο!ολοι οι φιλοι μυ εχουν αλλη εταιρια !!και χρεώνομαι κιολας!! 8α αλλάξω το χω παρει αποφαση!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsos opap

Νεοφερμένος

Ο mitsos opap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αυτό θα έλειπε...

Πόσο μπορεί να μιλήσει ένας άνθρωπος στο κινητό; :worry::P

εγω τελεισα τα 1500 σε 3 βδομαδες... αλλα το θεμα ειναι οχι ποσο μπορει αλλα ποσο θες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ina10039

Νεοφερμένος

Η ina τη περιμενεις? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Νεάπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Μου έχει τύχει να μιλάω 2 ώρες (κυριολεκτικά).... αλλά μετά είχα πονοκέφαλο όλη τι μέρα :warn::'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Και εγώ παλαιότερα μιλούσα στο τηλέφωνο με την κολλητή μου πάνω από 2 ώρες, μόνο αυτή μιλούσε (μπλα μπλα μπλα:P) και εγώ δεν προλάβαινα να μιλήσω.:P
Και μετά αφού με είχε ζαλίσει έβρισκα δικαιολογίες για να το κλείσουμε (π.χ. θέλει να πάρει η μαμά μου τηλέφωνο,πάω να φάω,πάω να κάνω κάτι ασκήσεις κ.τ.λ.).:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.

κωστας λας

Νεοφερμένος

Ο κωστας λας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
μιλαμε για πολυ καψιμο ετσι!!
εγω προσωπικα αντε το πολυ 20-25 λεπτα τη βδομαδα και πολυ λεω!!
ηθελα να ηξερα αυτοι που μιλανε αρκετες ωρες δεν σκεφτονται την ακτινοβολια την οποια δεχονται?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Tο κινητό ναι μεν είναι ένα μέσο επικοινωνίας, το οποίο μας βοηθά να μιλάμε με κάποιο πρόσωπο ή ακόμα και να το βλέπουμε μέσο βιντεοκλήσης. Αλλά δεν πρέπει να πάθουμε και ψυχική εξάρτηση από αυτό. Το καλύτερο είναι να βλέπουμε τον άλλον άμεσα και όχι έμμεσα. Εντάξει στο κινητό σίγουρα οι περισσότεροι μιλάμε πολλές ώρες την εβδομάδα!, αλλά άμα είναι αναγκαίο δεν μπορούμε να κάνουμε και αποκοπή.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DriveIn

Νεοφερμένος

Ο DriveIn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Άρχισε να τον πληρώνεις εσύ από εδώ και εμπρός και έχεις τη λύση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
η αληθεια ειναι πως κι εγω μιλαω τουλαχιστον 30 λεπτα την ημερα στο τηλεφωνο(σταθερο)...μεχρι στιγμης η προσωρινη λυση ειναι το διαδυκτιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anisixos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anisixos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Εγω εχω μια φιλη που θελει συνεχεια να μιλαμε στο τηλεφωνο και καθε φορα μιλαμε πολυ ωρα και αυτο γινεται κουραστικο μερικες φορες. Δεν αντεχω να μιλαω πολυ ωρα στο τηλεφωνο. Το χειροτερο ομως ειναι οτι οταν δεν της απανταω το τηλεφωνο, ειτε επειδη δε μπορω, ειτε επειδη βαριεμαι, θυμωνει και τα βαζει μαζι μου και με βριζει και μου λεει οτι δε θα μου ξαναμιλησει ποτε. Τι να κανω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Εγω εχω μια φιλη που θελει συνεχεια να μιλαμε στο τηλεφωνο και καθε φορα μιλαμε πολυ ωρα και αυτο γινεται κουραστικο μερικες φορες. Δεν αντεχω να μιλαω πολυ ωρα στο τηλεφωνο. Το χειροτερο ομως ειναι οτι οταν δεν της απανταω το τηλεφωνο, ειτε επειδη δε μπορω, ειτε επειδη βαριεμαι, θυμωνει και τα βαζει μαζι μου και με βριζει και μου λεει οτι δε θα μου ξαναμιλησει ποτε. Τι να κανω;
Να της εξηγήσεις ότι δεν μπορείς να μιλάς πολύ ώρα στο τηλέφωνο, γιατί έχει πολύ ραδιενέργεια.
Όταν σε παίρνει, μίλα της για λίγο και μετά πες της ότι πρέπει να κλείσεις, για να κάνεις κάτι π.χ. να πας supermarket, κάπου με έναν φίλο κτλ.
Ελπίζω να καταλάβει και να το σεβαστεί.=\
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Το κινητό έχει ραδιενέργεια; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Το κινητό έχει ραδιενέργεια; :confused:
Ναι και μπόλικη μάλιστα. Δεν το ήξερες;:confused:

Δες τι βρήκα.
"Όταν το κινητό χρησιμοποιείται από παιδιά ηλικίας μέχρι 12 ετών, η ραδιενέργεια επηρεάζει το 100% του εγκεφάλου με βαρύτατες βλάβες (καρκίνο εγκεφάλου, ρήξη του ακουστικού νεύρου, μείωση ακοής κλπ). Τα κινητά τηλέφωνα εκπέμπουν ραδιενέργεια σε απόσταση 7 εκατοστών. Η ραδιενέργεια επηρεάζει το 1/4% του εγκεφάλου (καρκίνο, ρήξη ακουστικού κλπ)."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Από που είναι αυτό που παραθέτεις;
Το κινητό εκπέμπει ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία αλλά δεν έχει ραδιενέργεια. Μην μπερδεύουμε το ένα με το άλλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Οταν γίνεται παρατεταμένη διακοπή ρεύματος, νιώθουμε σαν να γύρισε το ρολόι του χρόνου έναν αιώνα πίσω. Οταν το ρεύμα επιστρέφει, βλέπουμε με αγαλλίαση τα μύρια ηλεκτρομηχανικά τεχνουργήματα που μας τριγυρίζουν να ανάβουν τα λαμπάκια τους. Πολιτισμός! Αλλά, ταυτόχρονα, μύρια ηλεκτρομαγνητικά πεδία μάς ζώνουν με την ακτινοβολία τους. Πόση αντέχει ο οργανισμός μας;

Πλησίασα την ηλεκτρονική πλακέτα με την περίεργη μεταλλική «καμινάδα». Κάλεσα τον αριθμό που μου είπαν από το κινητό μου και ευθύς στην οθόνη εμφανίστηκε η μέτρηση ακτινοβολίας του που είχε κάνει η πρωτότυπη συσκευή.

Ηταν το απόγευμα της Παρασκευής 29.9.2006, όταν ο καθηγητής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Ιωάννης Σάχαλος μας παρουσίασε στη Θεσσαλονίκη τον SMS-Κ, τον πρώτο Ευρυζωνικό Μετρητή Ηλεκτρομαγνητικής Ακτινοβολίας που έφτιαξε η ομάδα του εργαστηρίου ραδιοεπικοινωνιών με την υποστήριξη της ΤΙΜ Ελλάς. Πρώτος ελληνικός ακριβέστερα, καθ' όσον υπάρχουν ήδη άλλοι διεθνώς. Η καινοτομία του υπάρχει όμως και είναι αφενός τεχνολογική (η ειδική σχεδίαση της κεραίας του), αφετέρου... οικονομική (κοστίζει γύρω στα 150 ευρώ, όταν τα εισαγόμενα αγοράζονται σε τιμή άνω των 2.000 ευρώ). Η πρώτη εφαρμογή του Ευρυζωνικού Μετρητή SMS-Κ αναμένεται να πραγματοποιηθεί στο πλαίσιο του προγράμματος μετρήσεων «Φάσμα», που είναι σήμερα σε πλήρη εξέλιξη, πραγματοποιώντας μετρήσεις σε 47 σημεία σε όλη τη χώρα. Οπως δήλωσε ο κ. Σάχαλος, «τα αποτελέσματα των μετρήσεων που υλοποιεί το Εργαστήριο Ραδιοεπικοινωνιών ανακοινώνονται δημόσια στο Διαδίκτυο (http: //emf. physics. auth. gr/gr/north-greece/ north-greece. htm), ώστε κάθε ενδιαφερόμενος να γνωρίζει ανά πάσα στιγμή τι ισχύει και πού βρισκόμαστε με την ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία. Μόνον έτσι θα αντιμετωπίσουμε τους φόβους και τις ανησυχίες, αλλά και την παραπληροφόρηση του κοινού από αναρμόδιες και μη επιστημονικές πηγές».

Υπάρχει κίνδυνος;

Σε τι αναφερόταν ο κ. καθηγητής όταν μιλούσε για «παραπληροφόρηση»; Το ξεδιάλυνε λέγοντας ότι «η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία που χρησιμοποιεί η κινητή τηλεφωνία δεν έχει καμία σχέση με τη ραδιενέργεια. Είναι μη ιοντίζουσα ακτινοβολία χαμηλής συχνότητας, η οποία δεν επιφέρει αλλοιώσεις σε βιολογικούς ιστούς όταν τηρούνται τα όρια ασφαλείας. Η ταύτιση της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας της κινητής τηλεφωνίας με τη ραδιενέργεια είναι ατυχής και οφείλεται πιθανότατα σε λανθασμένη μετάφραση του όρου radiation. Η ακριβής σημασία του όρου είναι ακτινοβολία και όχι ραδιενέργεια, όπως είχε μεταφραστεί αρχικά από λάθος, από τα διεθνή ειδησεογραφικά πρακτορεία».

Οντως η ακτινοβολία των κινητών δεν είναι ραδιενέργεια. Κατά πόσον όμως «δεν επιφέρει αλλοιώσεις σε βιολογικούς ιστούς όταν τηρούνται τα όρια ασφαλείας»; Οι επιστημονικές έρευνες που έχουν παρουσιαστεί από το 2000 και μετά είναι ελάχιστα καθησυχαστικές. Πρώτη ήταν η έρευνα του φημισμένου βρετανού βιοχημικού Γουίλιαμ Στιούαρντ (Sir William Steward), το 2000, που έλεγε ότι η υγεία των μακροχρόνιων χρηστών κινητών τηλεφώνων απειλείται και κατήγγειλε τους παρόχους κινητών για το πλασάρισμά τους στα παιδιά ως «σχολικά αξεσουάρ». Ακολούθησε την ίδια χρονιά η έρευνα της Γερμανικής Παιδιατρικής Ακαδημίας, η οποία προειδοποιούσε τους γονείς για τις επιπτώσεις της ακτινοβολίας στην υγεία των παιδιών τους. Το 2001 ο επικεφαλής της Γερμανικής Ομοσπονδιακής Υπηρεσίας Προστασίας από Ακτινοβολία Βόλφραμ Κόνιγκ (Wolfram Κönig) προσδιόρισε ως ελάχιστο ηλικιακό όριο χρήσης κινητών τα 16 χρόνια! Επειτα ήλθε η έρευνα της δανέζας καθηγήτριας Ιατρικής Βιοχημείας του Πανεπιστημίου του Ααρχους, Σιανέτ Κουί (Sianette Kwee), η οποία βρήκε ότι τα κύτταρα των εμβρύων μεταλλάσσονται υπό την επήρεια τόσο των γραμμών υψηλής τάσης της ΔΕΗ όσο και των κινητών τηλεφώνων, για να συμπληρωθεί από εκείνη του καθηγητή Γκέρχαρντ Χάιλαντ (Gerhard Hyland) του βρετανικού Πανεπιστημίου του Γουόργουικ, που εντόπισε φαινόμενα συντονισμού στον εγκέφαλο των παιδιών-χρηστών (δηλαδή, συσσώρευση προσλαμβάνουσας ενέργειας χωρίς διαφυγή). Κατά τον Χάιλαντ, οι παλμοί συχνοτήτων των 8,34 και 2 Hz των κινητών τεχνολογίας GSM βρίσκονται στο φάσμα των εγκεφαλικών κυμάτων και παρεμβαίνουν στην εγκεφαλική λειτουργία. Ιδιαίτερα επιβλαβείς είναι για τα παιδιά κάτω των 12 ετών!

Το 2001 μια έρευνα ισπανών επιστημόνων κατέδειξε ότι δύο λεπτά ομιλίας σε κινητό τηλέφωνο αρκούν για να αλλοιώσουν την εγκεφαλική λειτουργία ως και μία ώρα μετά, οδηγώντας σε πονοκεφάλους, άγχος, παράλογη συμπεριφορά και ψυχολογικά προβλήματα. Ο καθηγητής Λάιφ Σάλφορντ του σουηδικού πανεπιστημίου Lund προχώρησε στην απόδειξη ότι η ακτινοβολία των κινητών αλλάζει τη συμπεριφορά του αίματος στην περιοχή που τη δέχεται και, μετά τα δύο λεπτά, επιτρέπει μια τοξική διείσδυση στον εγκέφαλο. Οι τοξίνες αυτές παράγονται ως αντίδραση του οργανισμού μας στη διαταραχή των λειτουργιών του από το εξωτερικό ηλεκτρομαγνητικό πεδίο. Τραγική επαλήθευση αυτών των συμπερασμάτων ήταν η πάθηση της ΓΓ του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας Γκρο Χάρλεμ Μπρούντλαντ (Gro Harlem Brundtland), πρώην πρωθυπουργού της Νορβηγίας, στην οποία πλέον απαγορεύεται κάθε επαφή με κινητά και υπολογιστές χωρίς ασπίδα προστασίας!

Ασπίδες στο εμπόριο

«Ασπίδα προστασίας»... Δηλαδή; Υπάρχει κάτι τέτοιο; Ναι, υπάρχει και οφείλεται στην κατανόηση του «βιοσυντονισμού». Με άλλα λόγια, οι ζώντες οργανισμοί (όργανα, νεύρα, κύτταρα... ακόμη και οι πρωτεΐνες τους, τα ένζυμά τους και το ίδιο το DNA) έχουν συγκεκριμένες «συχνότητες συντονισμού» στις οποίες αρχίζουν να απορροφούν ενέργεια με ένταση. Βλέπετε, όλες οι βιολογικές διεργασίες στο σώμα περιλαμβάνουν μεταφορά ηλεκτρικών φορτίων, που δημιουργούν μικρά ηλεκτρομαγνητικά πεδία. Αυτή λοιπόν η έντονη απορρόφηση εξωτερικών πεδίων άλλοτε οδηγεί σε ευεξία και άλλοτε σε δυσλειτουργία. Τις επιπτώσεις της τις γνωρίζουν καλά τόσο οι θεραπευτικές αγωγές βιομαγνητισμού (όπως η γερμανική MORA-bio και η ουγγρική Quantum Xeroid) όσο και η NASA και η Ρωσική Υπηρεσία Διαστήματος, αλλά και τα... αντίστοιχα υπουργεία Αμυνας, που αναπτύσσουν όπλα ηλεκτρομαγνητικού πολέμου.

Οι πρώτοι που ευαισθητοποιήθηκαν στις επιπτώσεις της έκθεσης σε ηλεκτρομαγνητικά πεδία ήταν οι Ρώσοι, στη δεκαετία του '50, μεσούντος του Ψυχρού Πολέμου. Η σημαντικότερη διατριβή στο θέμα ήταν εκείνη του Α. Π. Ντρουπόφ (Α. Ρ. Dubrov: «The Geomagnetic Fields and Life», στην αγγλική βιβλιογραφία). Βασιζόμενη στην εργασία του και στη σχετική βάση δεδομένων από εξετάσεις 12,4 εκατομμυρίων ανθρώπων που παρέσχε η Ρωσική Υπηρεσία Διαστήματος, η ιδρυθείσα στη Νορβηγία - το 2002 - εταιρεία Theratronics του ρώσου καθηγητή Σβέτλαβ Ντάνεφ (Svetlav Danev) άρχισε την έρευνά της. Επειτα από τρία χρόνια, και αφού μελέτησε εξίσου την... παραδοσιακή κινεζική τεχνική του βελονισμού, την ηλεκτρική παραλλαγή της από τον δρα Voll (δεκαετία του '60) και τη βιομαγνητική μέθοδο συντονισμού (BRM) των Morell και Rasche, κατέληξε στη δημιουργία του Βιοφώνου (Biophon), ενός φίλτρου από κρυστάλλους, που αντισταθμίζουν την επίδραση του εξωτερικού ηλεκτρομαγνητικού πεδίου. Κατά τους κατασκευαστές του, το Biophon δεν είναι μια απλή «ασπίδα» αλλά μια «θεραπευτική συσκευή», που λαμβάνει το σήμα του «διαταραγμένου από την ακτινοβολία αίματος» και το θεραπεύει στέλνοντάς του σήματα με αντίστροφη διαμόρφωση φάσης. Τώρα, η Theratronics παρέχει τα προϊόντα της στο εμπόριο, υπό μορφήν μικρών αυτοκόλλητων δίσκων. To Biophone επικολλάται κοντά στην κεραία του κινητού ή ασύρματου τηλεφώνου, ενώ το Bioguard φοριέται ως καρφίτσα ή κολιέ, για την προστασία από γενικότερα πεδία, όταν βρισκόμαστε κοντά σε υπολογιστές, φούρνους μικροκυμάτων και τα λοιπά αγαθά του τεχνολογικού πολιτισμού μας.

Ασπίδες και παγίδες

Τι λένε οι ειδικοί της ραδιοεπικοινωνίας για όλα αυτά; Τα αντιμετωπίζουν με δυσπιστία και τονίζουν ότι οι περισσότερες «ασπίδες κινητών» της αγοράς περιορίζουν το σήμα του τηλεφώνου, εξαναγκάζοντάς το να εκπέμψει ακόμη πιο ισχυρά, οπότε... Ανάλογη ήταν και η δήλωση του καθηγητή Ι. Σάχαλου για ένα άλλο θέμα - εκείνο των κεραιών: «Ολοι αντιδρούν στην εγκατάσταση κεραιών κινητής τηλεφωνίας στη γειτονιά τους, χωρίς να αντιλαμβάνονται ότι όσο λιγότερες είναι οι κεραίες τόσο περισσότερη ακτινοβολία εκπέμπει το κινητό του καθενός μας προκειμένου να πιάσει σήμα». Με τη διάδοση χρήσης του Ευρωζωνικού Μετρητή που κατασκεύασε, ο καθηγητής ελπίζει ότι σύντομα θα βελτιστοποιηθούν οι εγκαταστάσεις των κεραιών κινητής τηλεφωνίας, ώστε να εκπέμπουν με τον πιο αποδοτικό και ασφαλή για τους περίοικους τρόπο.

Το παρήγορο είναι ότι οι ίδιες οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας - όπως η ΤΙΜ εν προκειμένω - θέλουν και χρηματοδοτούν το έργο του ΑΠΘ. Εμείς μάλλον θα περιμένουμε τη φορητή και φθηνή έκδοση του μετρητή που μας υποσχέθηκε ο κ. καθηγητής, προκειμένου να διαπιστώσουμε πόση ακτινοβολία δέχεται το άμοιρο σώμα μας. Εν τω μεταξύ, θα ψάξω να βρω αυτή την «ασπίδα» των Ρωσο-νορβηγών και... θα συνεχίσω να αρνιέμαι στα παιδιά μου κάθε επαφή με κινητό!

Πηγή

(απόσπασμα από την παράθεση)
Σε τι αναφερόταν ο κ. καθηγητής όταν μιλούσε για «παραπληροφόρηση»; Το ξεδιάλυνε λέγοντας ότι «η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία που χρησιμοποιεί η κινητή τηλεφωνία δεν έχει καμία σχέση με τη ραδιενέργεια. Είναι μη ιοντίζουσα ακτινοβολία χαμηλής συχνότητας, η οποία δεν επιφέρει αλλοιώσεις σε βιολογικούς ιστούς όταν τηρούνται τα όρια ασφαλείας. Η ταύτιση της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας της κινητής τηλεφωνίας με τη ραδιενέργεια είναι ατυχής και οφείλεται πιθανότατα σε λανθασμένη μετάφραση του όρου radiation. Η ακριβής σημασία του όρου είναι ακτινοβολία και όχι ραδιενέργεια, όπως είχε μεταφραστεί αρχικά από λάθος, από τα διεθνή ειδησεογραφικά πρακτορεία



...επιπλέον

Η χρήση κινητού δεν ευθύνεται για την παρουσίαση καρκίνου στα παιδιά

Νέα μελέτη σχεδόν τα αθωώνει

Μία νέα μελέτη που δημοσιεύτηκε στο Περιοδικό του Εθνικού Αντικαρκινικού Ινστιτούτου της Οξφόρδης, υποστηρίζει ότι δεν υπάρχει σύνδεση μεταξύ της χρήσης ενός κινητού τηλεφώνου και στην αύξηση κινδύνου εμφάνισης καρκίνου του εγκεφάλου στα παιδιά.

Χίλια άτομα ηλικίας 7 με 19, συμπεριλήφθηκαν στην μελέτη και συγκεκριμένα η Wall Street Journals αναφέρει ότι 352 ανέπτυξαν καρκίνο μεταξύ το 2004 και το 2008.

Οι υπόλοιποι ήταν ελεγχόμενοι συμμετέχοντες ίδιας ηλικίας, φύλου και γεωγραφική τοποθεσίας με αυτούς που είχαν εμφανίσει καρκίνο. Όλοι ερωτήθηκαν για το πόσο χρόνο σπαταλούσαν χρησιμοποιώντας το κινητό τους τηλέφωνο.

Ένας από τους συμμετέχοντες γιατρούς δήλωσε πως δεν θα πρέπει να αποκλείσουμε την πιθανότητα αύξησης του ρίσκου εμφάνισης καρκίνου του εγκεφάλου στα παιδιά, ενώ σίγουρα οι χρήστες με συνεχή χρήση θα πρέπει να αποτελέσουν ξεχωριστό δείγμα.

Από την άλλη τα αποτελέσματα δεν θα πρέπει να θεωρηθούν ως οριστικά, μιας και τα παιδιά αποστέλλουν μηνύματα κειμένου περισσότερο από το να πραγματοποιούν κλήσεις, ενώ τα περισσότερα χρησιμοποιούν τα κινητά τα τελευταία 4 χρόνια.

Η μελέτη διαπίστωσε πως δεν υπάρχει συσχέτιση μεταξύ του ποιού μέρους, δεξιού ή αριστερού, κρατάμε το κινητό και παρουσίασης κάποιου όγκου.

Τα αποτελέσματα αυτά έρχονται σε πλήρη αντίθεση με την υστερία που είχε προκληθεί από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας τον περασμένο Μάιο, με την ανακοίνωσή που χαρακτήριζε τα κινητά ως πιθανώς καρκινογόνα και πως ευθύνονται για μία αύξηση 40% των γλοιωμάτων σε ανθρώπους που χρησιμοποιούσαν κινητά για 30 λεπτά την ημέρα για 10 χρόνια.

Αυτή η έκθεση καταρρίφτηκε από τον Economist, ένα μήνα αργότερα, και μάλιστα στον αντίλογο αυτό υποστηρίχθηκε πως τα κινητά δεν είναι ικανά να δημιουργήσουν ούτε ελεύθερες ρίζες στο ανθρώπινο σώμα.

Συγκεκριμένα, ανέφερε πως τα κινητά εκπέμπουν μη ιονίζουσα ακτινοβολία, η οποία έχει ναι μεν αρκετή ενέργεια για να προκαλέσει δονήσεις σε άτομα ενός μορίου, αλλά όχι αρκετή για να καταφέρει να απομακρύνει ένα ηλεκτρόνιο.

Η απάντηση του ΠΟΥ, ήταν ότι μπορεί τα αποτελέσματα να μην ήταν 100% ακριβής, επειδή οι συμμετέχοντες που έπασχαν από καρκίνο μπορεί να μην είναι σε θέση να ανακαλέσουν την ακριβή συχνότητα χρήσης του κινητού τηλεφώνου τους.

Πηγή

Το δικό μου συμπέρασμα?
Είναι πολύ νωρίς για οποιονδήποτε αφορισμό.

Πρώτα θα πρέπει να έρθει η ώρα να πεθάνει η γενιά που πήρε κινητά στα 20 και στα 30 της, μετά η γενιά που πήρε κινητά από τα 10 της, και αφού αναλυθούν στατιστικά οι συχνότητες αιτίων θανάτου, τότε να ξεκινήσει η συζήτηση.

Αν κι εδώ το ζήτημα, πέρα από την κοινή λογική για τη λελογισμένη χρήση των συσκευών αυτών, έχει κι άλλες παραμέτρους.
Όπως π.χ. ότι άλλοι μιλάνε πολύ κι άλλοι γράφουν πολύ. Ή ότι ακτινοβολία εκπέμπει ένας πολύ μεγάλος αριθμός συσκευών που μας περιτριγυρίζουν εκτός από τα κινητά...


Από που είναι αυτό που παραθέτεις;
Το κινητό εκπέμπει ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία αλλά δεν έχει ραδιενέργεια. Μην μπερδεύουμε το ένα με το άλλο!

Συμφωνώ,

Από μια γρήγορη έρευνα που έκανα βρήκα το κείμενο της παράθεσης της Kleopatra αλλά ως αναδημοσίευση μόνο, μπορούμε να έχουμε το αρχικό μήπως? :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top