Μισθοί στην Ελλάδα και στο εξωτερικό

Θεωρείτε το εργασιακό σύστημα της Ελλάδας προβληματικό;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 33)

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
Αύριο π.χ. που θα πει ο Χ, Υ εργοδότης «λοιπόν από σήμερα που ισχύει ο νέος νόμος θα δουλεύετε πλέον 6ήμερο και θ' απολύσω και 5-6 συναδέλφους σας γιατί δε θα τους χρειάζομαι πλέον» να πουν οι εργαζόμενοι «δούλεψε την επιχείρηση μόνος σου» και να σηκωθούν να φύγουν!
Ή μεθαύριο που θα πει «λοιπόν από σήμερα που ισχύει ο νέος νόμος για τους δύο εργοδότες τις 2 επιπλέον ώρες του 10ώρου θα τις βάλουμε σε νέα πρόσληψη που θα σας κάνω στο άλλο Α.Φ.Μ. μου και θα παίρνετε έτσι 50% λιγότερα, γιατί τι να κάνουμε δύσκολοι καιροί κ.λπ.» πάλι να πουν οι εργαζόμενοι το ίδιο!
Θα το κάνουν;Όχι βέβαια, θα το καταπιούν, θα πάρουν και το προσαυξημένο μεροκαματάκι του Σαββάτου να χαρούν (όπως χαίρονται με τα πάσης φύσεως επιδόματα και pass, οι λιγούρηδες) και θα κάτσουν να δουλεύουν σα σκλάβοι γιατί «έλα μωρέ ξέρω 'γω εντάξει»...
Αν μιλάμε εκ του ασφαλούς, μια χαρά είναι όλα. Τα ΄χουμε τακτοποιημένα στο κεφάλι μας. Ειδικά αν δεν έχουμε μπει και στα παπούτσια του άλλου..

Υπάρχουν άνθρωποι, όμως (δυστυχώς οι περισσότεροι...) που δεν αντέχουν ούτε ένα μήνα χωρίς το μηνιάτικο. Χειρότερα ; Που δεν αντέχουν χωρίς μεροκάματο...
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
α)Αν μιλάμε εκ του ασφαλούς, μια χαρά είναι όλα. Τα ΄χουμε τακτοποιημένα στο κεφάλι μας. Ειδικά αν δεν έχουμε μπει και στα παπούτσια του άλλου..

β)Υπάρχουν άνθρωποι, όμως (δυστυχώς οι περισσότεροι...) που δεν αντέχουν ούτε ένα μήνα χωρίς το μηνιάτικο. Χειρότερα ; Που δεν αντέχουν χωρίς μεροκάματο...
α)Έχω παραιτηθεί από δουλειά των 55-60 ωρών την εβδομάδα το 2018 (όπου έπαιρνα 1.100€ μικτά χωρίς τις υπερωρίες που κόπηκαν «γιατί έτσι»), στα 28 μου, έχοντας χάσει πατέρα λίγα χρόνια πριν, με αποταμιεύσεις λίγων χιλιάδων ευρώ (ίσα που μου φτάνανε να βγάλω εξάμηνο άνεργος) και χωρίς να έχω κάποια πρόταση στα χέρια μου, οπότε άσε τα «μιλάμε εκ του ασφαλούς» και τους υπαινιγμούς...5 χρόνια μετά εργάζομαι για 5+ φορές περισσότερα κι έχω ένα σωρό αντίστοιχες καλές εναλλακτικές!Μάντεψε γιατί!:rolleyes:

β)Μη μου το λες, βούρκωσα!
«Δεν αντέχει χωρίς μεροκάματο» ο νεοελληναράς που μένει στους γονείς του τζάμπα μέχρι τα 40;
Γιατί;Επειδή δε θα έχει να πληρώσει συνδρομή στο Steam ή επειδή θα του κάνει μούτρα η γκόμενα γιατί δεν την κέρασε cocktail το Σαββατόβραδο;
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
α)Έχω παραιτηθεί από δουλειά των 55-60 ωρών την εβδομάδα το 2018 (όπου έπαιρνα 1.100€ μικτά χωρίς τις υπερωρίες που κόπηκαν «γιατί έτσι»), στα 28 μου, έχοντας χάσει πατέρα λίγα χρόνια πριν, με αποταμιεύσεις λίγων χιλιάδων ευρώ και χωρίς να έχω κάποια δουλειά στα χέρια μου, οπότε άσε τα «μιλάμε εκ του ασφαλούς» και τους υπαινιγμούς...5 χρόνια μετά εργάζομαι για 5+ φορές περισσότερα κι έχω ένα σωρό αντίστοιχες καλές εναλλακτικές!Μάντεψε γιατί!:rolleyes:
Πού εργάζεσαι για 5+ φορές περισσότερα ; Στη Θεσσαλονίκη ;
β)Μη μου το λες, βούρκωσα!
«Δεν αντέχει χωρίς μεροκάματο» ο νεοελληναράς που μένει στους γονείς του τζάμπα μέχρι τα 40;
Γιατί;Επειδή δε θα έχει να πληρώσει συνδρομή στο Steam ή επειδή θα του κάνει μούτρα η γκόμενα γιατί δεν την κέρασε cocktail το Σαββατόβραδο;
Δεν υπάρχουν μόνο αυτοί που αναφέρεις και το γνωρίζεις. Υπάρχουν και άνθρωποι με οικογένεια, με στόματα πίσω τους (θα σε κάνω να βουρκώσεις, έτσι από πείσμα...)...
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
α)Πού εργάζεσαι για 5+ φορές περισσότερα ; Στη Θεσσαλονίκη ;

β)Δεν υπάρχουν μόνο αυτοί που αναφέρεις και το γνωρίζεις. Υπάρχουν και άνθρωποι με οικογένεια, με στόματα πίσω τους (θα σε κάνω να βουρκώσεις έτσι από πείσμα...)...
α)Όχι και δε θα σου πω που ακριβώς...πάντως μιλάμε για Ελλάδα!

β)Άνθρωποι που κάνουν παιδιά χωρίς έστω μια καλά αμειβόμενη εργασία (ή τελοσπάντων κάποιο ικανοποιητικό και σχετικά ασφαλές εισόδημα να τρέχει) και κάποια χρήματα στην άκρη για ώρα ανάγκης είναι άξιοι της μοίρας τους...
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
α)Όχι και δε θα σου πω που ακριβώς...πάντως μιλάμε για Ελλάδα!
Μηχανολόγος Μηχανικός, στην Ελλάδα, να παίρνει τόσα χρήματα ; Γιατί συνάδελφοί σου...δουλεύουν στον ίδιο εργοδότη για χρόνια με μπλοκάκι ως Ελεύθεροι Επαγγελματίας (οπότε σε περίπτωση απόλυσης ξέρεις τί παίρνουν...) έχοντας φάει και τα χρόνια τους στα θρανία και ¨χτυπάνε" όχι μόνο 8ωρα αλλά και υπερωρίες. Ας μην μιλήσω για τις εισφορές τους, που φυσικά τις πληρώνουν μόνοι τους...

Και κάποιοι απ΄ αυτούς μένουν ακόμα με τους γονείς τους. Αξίζει να σημειωθεί...

β)Άνθρωποι που κάνουν παιδιά χωρίς έστω μια καλά αμειβόμενη εργασία (ή τελοσπάντων άποιο ικανοποιητικό και σχετικά ασφαλές εισόδημα να τρέχει) και κάποια χρήματα στην άκρη για ώρα ανάγκης είναι άξιοι της μοίρας τους...
Πόσα χρήματα, στην άκρη, για ώρα ανάγκης, να έχει κάποιος ; Θα αποταμιεύσει για την υγεία, για τα παιδιά του, για το μέλλον τους, οκ. Μα συνήθως βάζουμε λεφτά στην άκρη, έχοντας τη δουλειά ως δεδομένο...

Άξιοι της μοίρας τους ; Πολύ ωμά τα λες ή ιδέα μου είναι ; Μη δείχνεις με το δάχτυλο. Γνώμη μου. Δεν ξέρεις τί ξημερώνει...
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,265 μηνύματα.
Πόσα χρήματα, στην άκρη, για ώρα ανάγκης, να έχει κάποιος ; Θα αποταμιεύσει για την υγεία, για τα παιδιά του, για το μέλλον τους, οκ. Μα συνήθως βάζουμε λεφτά στην άκρη, έχοντας τη δουλειά ως δεδομένο...

Άξιοι της μοίρας τους ; Πολύ ωμά τα λες ή ιδέα μου είναι ; Μη δείχνεις με το δάχτυλο. Γνώμη μου. Δεν ξέρεις τί ξημερώνει...
Μπορεί να είναι ωμό ναι , ωστόσο για μένα είναι ακόμα πιο ωμό και βάναυσο να γεννάς ενα παιδί στη φτώχεια . Είναι βαναυσο για το ιδιο, ειναι απανθρωπο για σενα και το αγχος και το στρες που επιβάλλει αυτο στη ζωη του και στη δικη σου ειναι αδιανοτητο.
Δεν λεμε βεβαια στη περιπτωση που ετυχε στην ζωη σου ειτε το παιδι ειτε η φτωχεια στην πορεια ενω εσυ εκανες τα παντα για να αποτρεψεις τις δυσμενεις συνθηκες
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
Μπορεί να είναι ωμό ναι , ωστόσο για μένα είναι ακόμα πιο ωμό και βάναυσο να γεννάς ενα παιδί στη φτώχεια . Είναι βαναυσο για το ιδιο, ειναι απανθρωπο για σενα και το αγχος και το στρες που επιβάλλει αυτο στη ζωη του και στη δικη σου ειναι αδιανοτητο.
Δεν λεμε βεβαια στη περιπτωση που ετυχε στην ζωη σου ειτε το παιδι ειτε η φτωχεια στην πορεια.
Αυτό είναι ένα άλλο θέμα, απ΄ αυτό που συζητάμε. Το point μου ήταν άλλο...

Σωστά τα λες, όμως. Δε θα διαφωνήσω...
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
α)Μηχανολόγος Μηχανικός, στην Ελλάδα, να παίρνει τόσα χρήματα ; Γιατί συνάδελφοί σου...δουλεύουν στον ίδιο εργοδότη για χρόνια με μπλοκάκι ως Ελεύθεροι Επαγγελματίας (οπότε σε περίπτωση απόλυσης ξέρεις τί παίρνουν...) έχοντας φάει και τα χρόνια τους στα θρανία και ¨χτυπάνε" όχι μόνο 8ωρα αλλά και υπερωρίες. Ας μην μιλήσω για τις εισφορές τους, που φυσικά τις πληρώνουν μόνοι τους...

Και κάποιοι απ΄ αυτούς μένουν ακόμα με τους γονείς τους. Αξίζει να σημειωθεί...


β)Πόσα χρήματα, στην άκρη, για ώρα ανάγκης, να έχει κάποιος ; Θα αποταμιεύσει για την υγεία, για τα παιδιά του, για το μέλλον τους, οκ. Μα συνήθως βάζουμε λεφτά στην άκρη, έχοντας τη δουλειά ως δεδομένο...

γ)Άξιοι της μοίρας τους ; Πολύ ωμά τα λες ή ιδέα μου είναι ; Μη δείχνεις με το δάχτυλο. Γνώμη μου. Δεν ξέρεις τί ξημερώνει...
α)Υπερωρίες χτυπάω κι εγώ (δυστυχώς η κατασκευή και ειδικά στην Ελλάδα αυτά τα ωράρια έχει, ό,τι θέση κι αν έχεις στο εκάστοτε έργο) αλλά επειδή ούτε τη ζωή μου έχω για πέταμα, ούτε είμαι κάνα τσογλάνι εδώ που είμαι, πληρώνομαι καλά (ή τελοσπάντων σχετικά καλά, γιατί θα μπορούσα να παίρνω και περισσότερα)...αυτοί που μου αναφέρεις, όπως και οι προαναφερθέντες με παιδιά που δε μπορούν να μείνουν ούτε μέρα χωρίς μεροκάματο κ.λπ. ξαναλέω ότι είναι άξιοι της μοίρας τους!

β)Με τους μισθούς που παίζουν σε γενικές γραμμές στην Ελλάδα πολύ δύσκολα θ' αφήσεις π.χ. ένα πενταψήφιο ποσό σε μετρητά (έστω 10 χιλιάρικα) στην άκρη πριν τα 30, οπότε ή πας σε άλλες λύσεις (π.χ. μπαρκάρεις για κάποια χρόνια σε πλοίο, πας ανθρακωρύχος σε κάποιο ορυχείο κ.α.) ή μετά συγχωρήσεως μαζεύεις την ψ@λή σου και κάθεσαι στ' αυγά σου!
Γιατί να φέρεις παιδιά στον κόσμο κάτω απ' αυτές τις συνθήκες;Τι ανατροφή, μέλλον κ.λπ. θα έχουν;

γ)Είναι σκληρό, αλλά είναι κι η αλήθεια...
Δεν λεμε βεβαια στη περιπτωση που ετυχε στην ζωη σου ειτε το παιδι ειτε η φτωχεια στην πορεια ενω εσυ εκανες τα παντα για να αποτρεψεις τις δυσμενεις συνθηκες
Οι άνθρωποι αυτοί είναι και που θα πάρουν τα ρίσκα της ζωής εφόσον φτάσουν ως εκεί χωρίς να πηγαίνουν γυρεύοντας π.χ. θα δανειστούν (ακόμη κι από τοκογλύφους) για να ξεκινήσουν μια επιχείρηση, θα ρισκάρουν να χάσουν δουλειά/ές ζητώντας περισσότερα χρήματα κ.λπ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
α)Υπερωρίες χτυπάω κι εγώ (δυστυχώς η κατασκευή και ειδικά στην Ελλάδα αυτά τα ωράρια έχει, ό,τι θέση κι αν έχεις στο εκάστοτε έργο) αλλά επειδή ούτε τη ζωή μου έχω για πέταμα, ούτε είμαι κάνα τσογλάνι εδώ που είμαι, πληρώνομαι καλά (ή τελοσπάντων σχετικά καλά, γιατί θα μπορούσα να παίρνω και περισσότερα)...αυτοί που μου αναφέρεις, όπως και οι προαναφερθέντες με παιδιά που δε μπορούν να μείνουν ούτε μέρα χωρίς μεροκάματο κ.λπ. ξαναλέω ότι είναι άξιοι της μοίρας τους!
Ναι, καταλαβαίνω τί εστί κατασκευή. Στη "μελέτη" τα πράγματα κινούνται σε πιο φυσιολογικούς ρυθμούς (τα τελευταία χρόνια ειδικά...).

Υπάρχουν και άνθρωποι, ξέρεις, που για πολλούς λόγους (έχασαν τη δουλειά τους π.χ. ή για λόγους υγείας...) είχαν τις οικονομίες τους οι άνθρωποι και τις ξόδεψαν. Μπορεί να είχαν κάνει οικογένεια σε καλύτερους καιρούς (πιο παλιά, ας πούμε, ήταν καλύτερα τα πράγματα...) και στην πορεία να προέκυψαν διάφορα. Και αυτό δεν είναι εξαίρεση. Συμβαίνει. Οπότε δεν...διακινδυνεύουν να χάσουν μισθό ή μεροκάματο με την ίδια ευκολία που θα το κάνει κάποιος άλλος. Σαφές νομίζω.

Σε κάθε περίπτωση, δε μου αρέσει εν γένει να κρίνω το τί κάνει ο καθένας. Δεν μου αρέσουν και οι γενικεύσεις. Γιατί δε γνωρίζω τη ζωή τού καθενός. Προσπαθώ να είμαι πιο διαλλακτική. Άλλωστε, εδώ μιλάμε για το εργασιακό σύστημα και...όχι για το αν πρέπει ή δεν πρέπει να φέρνουν κάποιοι στον κόσμο παιδιά σε άθλιες οικονομικά συνθήκες...
β)Με τους μισθούς που παίζουν σε γενικές γραμμές στην Ελλάδα πολύ δύσκολα θ' αφήσεις π.χ. ένα πενταψήφιο ποσό σε μετρητά (έστω 10 χιλιάρικα) στην άκρη πριν τα 30, οπότε ή πας σε άλλες λύσεις (π.χ. μπαρκάρεις για κάποια χρόνια σε πλοίο, πας ανθρακωρύχος σε κάποιο ορυχείο κ.α.) ή μετά συγχωρήσεως μαζεύεις την ψ@λή σου και κάθεσαι στ' αυγά σου!
Γιατί να φέρεις παιδιά στον κόσμο κάτω απ' αυτές τις συνθήκες;Τι ανατροφή, μέλλον κ.λπ. θα έχουν;
Άλλο θέμα...αυτό της οικογένειας. Πολύ μεγάλο. Ανέφερα κάτι, μέσα στη συζήτηση. Μην το ξεχειλώνουμε, όμως. Γιατί πάμε αλλού...

Δε διαφωνώ. Αλλά άλλου παπά ευαγγέλιο αυτό...
γ)Είναι σκληρό, αλλά είναι κι η αλήθεια...
Η δική σου άποψη/πρόβλεψη απέναντι στα πράγματα είναι αυτή. Όχι, απαραίτητα, η αλήθεια...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
α)Ναι, καταλαβαίνω τί εστί κατασκευή. Στη "μελέτη" τα πράγματα κινούνται σε πιο φυσιολογικούς ρυθμούς (τα τελευταία χρόνια ειδικά...).

β)Υπάρχουν και άνθρωποι, ξέρεις, που για πολλούς λόγους (έχασαν τη δουλειά τους π.χ. ή για λόγους υγείας...) είχαν τις οικονομίες τους οι άνθρωποι και τις ξόδεψαν. Μπορεί να είχαν κάνει οικογένεια σε καλύτερους καιρούς (πιο παλιά, ας πούμε, ήταν καλύτερα τα πράγματα...) και στην πορεία να προέκυψαν διάφορα. Και αυτό δεν είναι εξαίρεση. Συμβαίνει. Οπότε δεν...διακινδυνεύουν να χάσουν μισθό ή μεροκάματο με την ίδια ευκολία που θα το κάνει κάποιος άλλος. Σαφές νομίζω.

γ)Σε κάθε περίπτωση, δε μου αρέσει εν γένει να κρίνω το τί κάνει ο καθένας. Δεν μου αρέσουν και οι γενικεύσεις. Γιατί δε γνωρίζω τη ζωή τού καθενός. Προσπαθώ να είμαι πιο διαλλακτική. Άλλωστε, εδώ μιλάμε για το εργασιακό σύστημα και...όχι για το αν πρέπει ή δεν πρέπει να φέρνουν κάποιοι στον κόσμο παιδιά σε άθλιες οικονομικά συνθήκες...
α)Με τους σκατομισθούς που τους δίνουν κάτι Σαμαράδες κ.λπ. αυτό έλειπε να τους ψοφάγανε στην υπερωρία και στο εξαήμερο!:P

β)Με λιγότερα από 1.000 ευρώ στην τράπεζα οι 7 στους 10 Έλληνες καταθέτες | Insider
Με τέτοια αποταμιευτική κουλτούρα (και γενικότερη απέναντι στο χρήμα) στην Ελλάδα ναι, θα συμβαίνει!:rolleyes:

γ)Όταν μιλάμε για εργασιακά θα κρίνουμε και θα παρακρίνουμε όποιον χαλάει την πιάτσα (for whatever reason) γιατί μετά παίρνει η μπάλα και τους υπόλοιπους, το να κάθεται ο άλλος να τον μαστιγώνουν και να λέει κι ευχαριστώ δεν είναι κάτι που αφορά μόνο τον ίδιο...
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
α)Με τους σκατομισθούς που τους δίνουν κάτι Σαμαράδες κ.λπ. αυτό έλειπε να τους ψοφάγανε στην υπερωρία και στο εξαήμερο!:P
Δεν είναι μόνο αυτό. Ο μισθός, εγώ σου λέω, είναι καλός. Απλά...όχι παχουλός. Μα αν πληρώνουν μόνοι τους τις εισφορές τους στο ΤΜΕΔΕ ως ελεύθεροι επαγγελματίες...κουτσουρεύεται. Ύστερα η εφορία κ.λπ.

Λίγοι είναι οι τυχεροί που έχουν εξαρτημένη σχέση εργασίας με τον εργοδότη και δεν δουλεύουν με μπλοκάκι...
γ)Όταν μιλάμε για εργασιακά θα κρίνουμε και θα παρακρίνουμε όποιον χαλάει την πιάτσα (for whatever reason) γιατί μετά παίρνει η μπάλα και τους υπόλοιπους, το να κάθεται ο άλλος να τον μαστιγώνουν και να λέει κι ευχαριστώ δεν είναι κάτι που αφορά μόνο τον ίδιο...
Εξαρτάται κι απ΄ το πώς το βλέπει ο καθένας...

Αν εγώ, για παράδειγμα, έχω έναν...αδύναμο απέναντί μου δε θα του ρίξω κι άλλη μια να πάει παρακάτω. Από τη θέση ισχύος που (θα) είμαι...θα προσπαθήσω να τον βοηθήσω, όσο μπορώ. Με όποιο τρόπο. Ακόμα κι αν αυτό σου φαίνεται ουτοπικό ή μη ρεαλιστικό. Δε θα μείνω μόνο στο κήρυγμα ή στο να του κουνάω το δάχτυλο...

Μετράει πολύ και στο ποιά πλευρά είσαι...
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
α)Δεν είναι μόνο αυτό. Ο μισθός, εγώ σου λέω, είναι καλός. Απλά...όχι παχουλός. Μα αν πληρώνουν μόνοι τους τις εισφορές τους στο ΤΜΕΔΕ ως ελεύθεροι επαγγελματίες...κουτσουρεύεται. Ύστερα η εφορία κ.λπ.

Λίγοι είναι οι τυχεροί που έχουν εξαρτημένη σχέση εργασίας με τον εργοδότη και δεν δουλεύουν με μπλοκάκι...

Εξαρτάται κι απ΄ το πώς το βλέπει ο καθένας...

β)Αν εγώ, για παράδειγμα, έχω έναν...αδύναμο απέναντί μου δε θα του ρίξω κι άλλη μια να πάει παρακάτω. Από τη θέση ισχύος που (θα) είμαι...θα προσπαθήσω να τον βοηθήσω, όσο μπορώ. Με όποιο τρόπο. Ακόμα κι αν αυτό σου φαίνεται ουτοπικό ή μη ρεαλιστικό. Δε θα μείνω μόνο στο κήρυγμα ή στο να του κουνάω το δάχτυλο...

Μετράει πολύ και στο ποιά πλευρά είσαι...
α)Αυτά είναι υπό διαπραγμάτευση π.χ. στα 1.000€ μικτά το μήνα (τυχαίο παράδειγμα) οι εργοδοτικές εισφορές είναι 223€ κι οι εισφορές του εργαζόμενου 139€ (άρα 362€)...μπορείς κάλλιστα να του πεις «αντί να έρθω με 1.000€ μισθωτός θέλω 1.200€ τιμολόγιο κι έτσι κερδίζεις εσύ 23€ κι εγώ 121,75€ (240,25€ το μήνα η ελάχιστη εισφορά πλέον)» και να βγεις και κερδισμένος!
Κι εγώ έτσι δουλεύω, σιγά μην κάτσω να μου τρώει χιλιάδες ευρώ το κράτος σε εισφορές μισθωτού που δεν πρόκειται να τις πάρω ποτέ πίσω ανταποδοτικά (σε περίθαλψη, σε σύνταξη κ.λπ.)...

β)Ακόμη και το να του πεις «ρε μ@λάκα αντέδρασε, μην κάθεσαι στα σκατά» βοήθεια είναι!
Κι ασφαλώς κι εγώ από την πλευρά μου κάνω ό,τι μπορώ για να βοηθήσω την κατάσταση (ρίχνω αβέρτα άκυρα σε μ@λάκες εργοδότες, αξιολογώ αρνητικά σε google maps, glassdoor κ.λπ. εταιρείες που εκμεταλλεύονται εργαζόμενους, βοηθάω συναδέλφους να βρουν καλύτερη δουλειά αν έχω κάποια καλή θέση υπόψη μου κ.λπ.)...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
α)Αυτά είναι υπό διαπραγμάτευση π.χ. στα 1.000€ μικτά το μήνα (τυχαίο παράδειγμα) οι εργοδοτικές εισφορές είναι 223€ κι οι εισφορές του εργαζόμενου 139€ (άρα 362€)...μπορείς κάλλιστα να του πεις «αντί να έρθω με 1.000€ μισθωτός θέλω 1.200€ τιμολόγιο κι έτσι κερδίζεις εσύ 23€ κι εγώ 121,75€ (240,25€ το μήνα η ελάχιστη εισφορά πλέον)» και να βγεις και κερδισμένος!
Κι εγώ έτσι δουλεύω, σιγά μην κάτσω να μου τρώει χιλιάδες ευρώ το κράτος σε εισφορές μισθωτού που δεν πρόκειται να τις πάρω ποτέ πίσω ανταποδοτικά (σε περίθαλψη, σε σύνταξη κ.λπ.)...
Και καλά κάνεις, αν έτσι κάνεις. Μακάρι το παράδειγμά σου να το ακολουθήσουν κι άλλοι μηχανικοί...
β)Ακόμη και το να του πεις «ρε μ@λάκα αντέδρασε, μην κάθεσαι στα σκατά» βοήθεια είναι!
Κι ασφαλώς κι εγώ από την πλευρά μου κάνω ό,τι μπορώ για να βοηθήσω την κατάσταση (ρίχνω αβέρτα άκυρα σε μ@λάκες εργοδότες, αξιολογώ αρνητικά σε google maps, glassdoor κ.λπ. εταιρείες που εκμεταλλεύονται εργαζόμενους, βοηθάω συναδέλφους να βρουν καλύτερη δουλειά αν έχω κάποια καλή θέση υπόψη μου κ.λπ.)...
Εεεε...τώρα μιλάς πιο σωστά. Στα δικά μου τ΄ αυτιά. Γιατί, προηγουμένως, "είδα" κάτι άλλο. Μα τώρα "βλέπω" αυτό που πραγματικά είσαι.

Δεν έχεις κι άδικο σε αυτό που λες. Μαζί σου. Αυτό είναι...προτροπή. Και μια χαρά κάνεις και την κάνεις. Με την ισοπέδωση ένα θέμα υπάρχει. Ή, τουλάχιστον, εγώ έχω (για να είμαι πιο ακριβής...).
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
α)Και καλά κάνεις, αν έτσι κάνεις. β)Μακάρι το παράδειγμά σου να το ακολουθήσουν κι άλλοι μηχανικοί...
α)Η «αποζημίωση απόλυσης», το «εφάπαξ συνταξιοδότησης» κι όλα αυτά τα «καλούδια» των μισθωτών όταν μιλάμε για ειδικότητες όπως των μηχανικών και για σημαντικά ποσά (άνω των 30-40 χιλιάδων μικτά το χρόνο) είναι απλά μια μεγάλη πλάνη για να κρατάνε οι εταιρείες αυτούς τους ανθρώπους σε κακοπληρωμένες θέσεις εργασίας με συμβάσεις μισθωτής απασχόλησης μέχρι ν' ασπρίσουν τα μαλλιά τους και να βγουν στη σύνταξη!
Χαίρεται ο άλλος π.χ. που έφαγε 20+ χρόνια απ' τη ζωή του στα ΕΛ.ΠΕ. ή στη Motor Oil και πήρε 50-60 χιλιάρικα προ φόρων εφάπαξ όταν συνταξιοδοτήθηκε (που παλιά έπαιρναν 2-3 φορές περισσότερα ενώ τώρα αυτές οι εταιρείες θησαυρίζουν όσο ποτέ άλλοτε), ενώ αν δούλευε με τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών με τα ίδια χρήματα μόνο απ' τους λιγότερους φόρους που θα πλήρωνε (22% με έκπτωση δαπανών έναντι κλίμακας μισθωτών χωρίς καμία έκπτωση πλην του αφορολόγητου) και τις εργοδοτικές που θα πήγαιναν στην τσέπη του (αντί απευθείας στο κράτος) θα τα είχε βγάλει x2 τουλάχιστον και δε θα είχε ανάγκη τις «παροχές» κανενός μεγαλονταβατζή!

β)Στο χέρι μας είναι...και ειδικά αυτή την περίοδο που γίνονται ή πρόκειται να γίνουν ένα σωρό έργα (πολλά εκ των οποίων ανεκτέλεστα από εποχής ΣΥ.ΡΙΖ.Α. ή και πιο πίσω) μου φαίνεται αδιανόητο ότι υπάρχουν ακόμη συνάδελφοι που δουλεύουν (δε χρησιμοποιώ τη λέξη «εργάζονται» για ευνόητους λόγους) κάτω απ' αυτές τις συνθήκες...αν δε σηκωθείς να φύγεις τώρα από το μ@λάκα που σε πηδάει για ψίχουλα ή/και δε ζητήσεις παραπάνω λεφτά τώρα πότε θα το κάνεις;Στην άλλη ζωή;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
α)Έχω παραιτηθεί από δουλειά των 55-60 ωρών την εβδομάδα το 2018 (όπου έπαιρνα 1.100€ μικτά χωρίς τις υπερωρίες που κόπηκαν «γιατί έτσι»), στα 28 μου, έχοντας χάσει πατέρα λίγα χρόνια πριν, με αποταμιεύσεις λίγων χιλιάδων ευρώ (ίσα που μου φτάνανε να βγάλω εξάμηνο άνεργος) και χωρίς να έχω κάποια πρόταση στα χέρια μου, οπότε άσε τα «μιλάμε εκ του ασφαλούς» και τους υπαινιγμούς...5 χρόνια μετά εργάζομαι για 5+ φορές περισσότερα κι έχω ένα σωρό αντίστοιχες καλές εναλλακτικές!Μάντεψε γιατί!:rolleyes:

β)Μη μου το λες, βούρκωσα!
«Δεν αντέχει χωρίς μεροκάματο» ο νεοελληναράς που μένει στους γονείς του τζάμπα μέχρι τα 40;
Γιατί;Επειδή δε θα έχει να πληρώσει συνδρομή στο Steam ή επειδή θα του κάνει μούτρα η γκόμενα γιατί δεν την κέρασε cocktail το Σαββατόβραδο;
Καλά απλοικά το βλέπεις . Και εγώ είχα γνωστό έψαχνε την ''καλή δουλειά'', σε μια χρόνια κατάσταση, τον χώρισε η γυναίκα του γιατί έπρεπε να δουλεύει συνέχεια για να τα βγάλουν πέρα. Ε τώρα εγώ ρεμάλι θα τον πω αυτόν παρά επαναστάτη .
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Καλά απλοικά το βλέπεις . Και εγώ είχα γνωστό έψαχνε την ''καλή δουλειά'', σε μια χρόνια κατάσταση, τον χώρισε η γυναίκα του γιατί έπρεπε να δουλεύει συνέχεια για να τα βγάλουν πέρα. Ε τώρα εγώ ρεμάλι θα τον πω αυτόν παρά επαναστάτη .
Τι έκανε αυτός για να διεκδικήσει την «καλή δουλειά»;Έκανε καμιά θυσία;Πήρε κάνα ρίσκο;
Ή μήπως έλεγε «ψάχνω την καλή δουλειά» κι απλά καθόταν κι έστελνε εδώ κι εκεί το ίδιο βιογραφικό που έκατσε κι έφτιαξε μια Κυριακή απόγευμα, την ίδια στιγμή που η γυναίκα του καθόταν δίπλα του στον καναπέ με τις ζαρτιέρες και περίμενε;:rolleyes:
Και πολύ καλά του 'κανε και τον χώρισε!
Αν δεν καθόταν να περιμένει έτσι να του έρθει ουρανοκατέβατη η «καλή δουλειά» (που στην πράξη σπάνια έως ποτέ θα έρθει κάτω απ' αυτές τις συνθήκες γιατί απλούστατα όταν εργάζεσαι σαν το σκυλί δεν έχεις το χρόνο, την ενέργεια κ.λπ. για job seeking που για να γίνει σωστά είναι μια δουλειά από μόνη της) και δήλωνε παραίτηση εγκαίρως και καλύτερη δουλειά θα έβρισκε και το γάμο του θα έσωζε...ας κάτσει τώρα στην κόλαση που ο ίδιος (σιωπηρά) επέλεξε!
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι υπάρχει γυναίκα η παιδί που θα τα βάλει με τον άντρα-πατερα επειδή δουλεύει πολλές ώρες, ειδικά αν φέρνει τόσα χρήματα στο σπίτι. Αυτή είναι η βαθύτερη ικανοποίηση μας.

Αν η άλλη ξενερώσει και αποφασίσει να κερατωσει θα το κάνει είτε δουλεύεις στα καράβια είτε άνεργος και όλη μέρα σπίτι.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Ειδα ένα ντοκιμαντέρ σχετικά με την Ισλανδια και μου έκανε εντύπωση.


Ο μισθός είναι υψηλός δηλαδη κάπου στα 5000 Ευρω το μήνα αλλά τα πάντα είναι πανάκριβα. Λόγω της απομόνωσης και της ανύπαρκτης γεωργίας λόγω καιρού μια μπυρα για παράδειγμα ξεκινάει στα 7 και για άλλα προϊόντα, ας μην μιλήσω καλύτερα.


Ομως τουλάχιστον τους μένει ένα μεγάλο κομμάτι του μισθού τους στην άκρη σε αντίθεση με εμάς αλλά μεγάλη συζήτηση
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι υπάρχει γυναίκα η παιδί που θα τα βάλει με τον άντρα-πατερα επειδή δουλεύει πολλές ώρες, ειδικά αν φέρνει τόσα χρήματα στο σπίτι. Αυτή είναι η βαθύτερη ικανοποίηση μας.

Αν η άλλη ξενερώσει και αποφασίσει να κερατωσει θα το κάνει είτε δουλεύεις στα καράβια είτε άνεργος και όλη μέρα σπίτι.
Η γυναίκα και το παιδί θέλουν και τον άντρα/πατέρα δίπλα τους να περνάει κάποιο χρόνο μαζί τους...αν ο άντρας εργάζεται 6 στα 7, 10+ ώρες τη μέρα και η Κυριακή του είναι μόνο για ξεκούραση πως θα τα βγάλει πέρα με την οικογένεια;

Λογικό είναι οι περισσότεροι απ' αυτούς να καταλήγουν κερατάδες (όχι ότι επικροτούμε την απιστία, μια σωστή κυρία φεύγει και μετά ξεκινάει κάτι καινούργιο) και τα παιδιά τους όταν μεγαλώσουν να μένουν με ψυχολογικά και παράπονα του τύπου «δε χάρηκα το μπαμπά μου όσο θα ήθελα» κ.λπ.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,265 μηνύματα.
Η γυναίκα και το παιδί θέλουν και τον άντρα/πατέρα δίπλα τους να περνάει κάποιο χρόνο μαζί τους...αν ο άντρας εργάζεται 6 στα 7, 10+ ώρες τη μέρα και η Κυριακή του είναι μόνο για ξεκούραση πως θα τα βγάλει πέρα με την οικογένεια;

Λογικό είναι οι περισσότεροι απ' αυτούς να καταλήγουν κερατάδες (όχι ότι επικροτούμε την απιστία, μια σωστή κυρία φεύγει και μετά ξεκινάει κάτι καινούργιο) και τα παιδιά τους όταν μεγαλώσουν να μένουν με ψυχολογικά και παράπονα του τύπου «δε χάρηκα το μπαμπά μου όσο θα ήθελα» κ.λπ.
Και θα προσθέσω κι εδώ πως κι αυτός ο άντρας πέρα απο σύζυγος και πατέρας είναι και άνθρωπος και θα θέλει και προσωπικό του χρόνο να περάσει με φίλους να πάει στο γυμναστήριο να κάνει οτιδήποτε τον ικανοποιεί και ως μονάδα δηλαδή. Οπότε πως περιμένει κανείς κάποιος που εργάζεται τόσες ώρες ναναι εντάξει σε όλα αλλά και ψυχικά;
Σκλάβος είναι, γιατι ζεί εν τέλει; Να πλουτίζει το «μπ@ρδέλο» του άλλου;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top