Μισθοί στην Ελλάδα και στο εξωτερικό

Θεωρείτε το εργασιακό σύστημα της Ελλάδας προβληματικό;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 33)

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,518 μηνύματα.
Και αναφορικά με το modern-life American dream του κάθε απελπισμένου Ευρωπαίου που η χώρα του απο σπόντα μπήκε στην ΕΕ και απεγνωσμένα ψάχνει να εργαστεί remote για να ξεφύγει απο την εργασιακή κλίμακα της χώρας του, οι σκουπιδιάρες πολυεθνικές φροντίζουν πλέον να προσαρμόζουν όλα τα offers ανάλογα με τον τόπο διαμονής. :)
Και θα ξεκινήσουν να το κάνουν περισσότερες.

Ελεύθερη αγορά, αγάπη μου.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Και αναφορικά με το modern-life American dream του κάθε απελπισμένου Ευρωπαίου που η χώρα του απο σπόντα μπήκε στην ΕΕ και απεγνωσμένα ψάχνει να εργαστεί remote για να ξεφύγει απο την εργασιακή κλίμακα της χώρας του, οι σκουπιδιάρες πολυεθνικές φροντίζουν πλέον να προσαρμόζουν όλα τα offers ανάλογα με τον τόπο διαμονής. :)
Και θα ξεκινήσουν να το κάνουν περισσότερες.
Το fully remote scheme «δουλεύει» σε πολύ συγκεκριμένες δουλειές (οι οποίες δεν είναι κι ιδιαίτερα επικερδείς) και για περιορισμένο χρονικό διάστημα...ήδη αυτό έχει γίνει μάθημα σε κάτι πληροφορικάριους κ.λπ. που γύρισαν πίσω μετά το Brexit, τις καραντίνες κ.λπ. (και νόμιζαν ότι θα συνεχίσουν να δουλεύουν απ' το σπίτι τους στην Ελλάδα με μισθούς Αμερικής, Βρετανίας κ.ο.κ.) κι έπεται συνέχεια...
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,037 μηνύματα.
Εννοώ ότι δουλεψε αυτό που ασχολιόταν έμπρακτα. Έβαλε τις πιστοποιησεις στο προφιλ του και η εταιρεία του έστειλε email να κλείσουν μια συνέντευξη. Αυτό έγραψα.

Όποιος θέλει το παίρνει στα σοβαρά.
Καλά, δεν περιγράφεις και κάτι ασύλληπτο για να μην το πάρουμε στα σοβαρά. Αυτός είναι ο σκοπός του LinkedIn κι έτσι λειτουργεί. (Προφανώς δεν ήταν οι πιστοποιήσεις ο μόνος λόγος, αλλά το γενικότερο προφίλ που τραβάει για την πρώτη συζήτηση).

Κι εγώ την τωρινή μου δουλειά μέσω LinkedIn τη βρήκα, καθώς και αρκετές καλές προτάσεις στο παρελθόν συμπεριλαμβανομένου και μια στην Ελλάδα με παρόμοιο πακέτο με αυτό που περίγραψες.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Παραθέτω τη δική μου, πρόσφατη εμπειρία, όπως ακριβώς την ανέβασα στο Ελληνικό subreddit:
Δηλαδή τώρα ξαφνικά το εξωτερικό έγινε μία πιθανή διέξοδος, ενώ προηγουμένως πήγαιναν "αυτοί που δεν προσπάθησαν επαρκώς εδώ"; :hmm:
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Δηλαδή τώρα ξαφνικά το εξωτερικό έγινε μία πιθανή διέξοδος, ενώ προηγουμένως πήγαιναν "αυτοί που δεν προσπάθησαν επαρκώς εδώ"; :hmm:
Όσον αφορά το δικό μου κλάδο και το δικό μου seniority level (άσε τις γενικεύσεις), μάλλον ναι...αλλιώς κάθεσαι εδώ να δουλεύεις 6ήμερο 50-60+ ώρες τη βδομάδα μέχρι να βγάλεις κάνα καρκίνο ή/και κάνα κέρατο!
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Όσον αφορά το δικό μου κλάδο και το δικό μου seniority level (άσε τις γενικεύσεις), μάλλον ναι...αλλιώς κάθεσαι εδώ να δουλεύεις 6ήμερο 50-60+ ώρες τη βδομάδα μέχρι να βγάλεις κάνα καρκίνο!
Ωραία Τζακ, οπότε παραδέχεσαι ότι όσοι είδαν ότι το εξωτερικό τους συμφέρει για το seniority level που θα αποκτούσαν, εν τέλει καλά έκαναν και έφυγαν.

Ο λαός λέει "καλύτερα πρώτος στο χωριό, παρά δεύτερος στην πόλη", αλλά κατά τη γνώμη μου (και όπως τελικά διαπίστωσες κι εσύ), καλό είναι το πρώτο μέλημά μας να είναι η αξιοπρέπεια...
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
α)Ωραία Τζακ, οπότε παραδέχεσαι ότι όσοι είδαν ότι το εξωτερικό τους συμφέρει για το seniority level που θα αποκτούσαν, εν τέλει καλά έκαναν και έφυγαν.

β)Ο λαός λέει "καλύτερα πρώτος στο χωριό, παρά δεύτερος στην πόλη", αλλά κατά τη γνώμη μου (και όπως τελικά διαπίστωσες κι εσύ), καλό είναι το πρώτο μέλημά μας να είναι η αξιοπρέπεια...
α)Θες να μου πεις ότι όλοι αυτοί που παίρνουν μια βαλίτσα στο χέρι, φεύγουν όπως όπως έξω και χτυπάνε τη μια πόρτα μετά την άλλη παρακαλώντας για θέσεις εργασίας που στο 99% των περιπτώσεων είναι υποαμειβόμενες, που δεν τις θέλουν οι ντόπιοι κ.λπ. το κάνουν γιατί έτσι θ' αποκτήσουν «seniority level»;:lol:

β)Αξιοπρέπεια έχω εγώ που φτύνω 6+ χιλιάρικα το μήνα στα 33 μου στην Ελλάδα του 2023 γιατί απλά βάζω σε προτεραιότητα την υγεία μου, την οικογένειά μου κ.λπ. και δεν τα έχω ανάγκη...η «αξιοπρέπεια» των προαναφερθέντων ποια ακριβώς είναι;:rolleyes:
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
α)Θες να μου πεις ότι όλοι αυτοί που παίρνουν μια βαλίτσα στο χέρι, φεύγουν όπως όπως έξω και χτυπάνε τη μια πόρτα μετά την άλλη παρακαλώντας για θέσεις εργασίας που στο 99% των περιπτώσεων είναι υποαμειβόμενες, που δεν τις θέλουν οι ντόπιοι κ.λπ. το κάνουν γιατί έτσι θ' αποκτήσουν «seniority level»;:lol:

β)Αξιοπρέπεια έχω εγώ που φτύνω 6+ χιλιάρικα το μήνα στα 33 μου στην Ελλάδα του 2023 γιατί απλά βάζω σε προτεραιότητα την υγεία μου, την οικογένειά μου κ.λπ. και δεν τα έχω ανάγκη...η «αξιοπρέπεια» των προαναφερθέντων ποια ακριβώς είναι;:rolleyes:
Όχι, μιλάω για μηχανικούς που χτυπάνε τις πόρτες σε μεγάλες κατασκευαστικές της Γερμανίας και της Γαλλίας, οι οποίες αναγνωρίζουν την επιστημονική τους κατάρτιση και προσφέρουν ικανοποιητικές αποδοχές με ανθρώπινο ωράριο.
Αλλά ακόμη και για θέσεις ανειδίκευτων εργατών ή μαστόρων, το εξωτερικό σχεδόν πάντα προσφέρει καλύτερες και ασφαλέστερες συνθήκες εργασίας σε σχέση με την Ελλάδα.
Πες μου ΕΣΥ, ειλικρινά, αν έχεις αναλάβει ποτέ κάποιο έργο, πλήρωσες ΟΛΑ τα ένσημα (+τα βαρέα), αναγνώρισες όλες τις τριετίες και παρειχες τον εξοπλισμό ασφαλείας στους εργάτες;; Μην μου πεις ναι, δεν θα σε πιστέψει κανείς.

Η αξιοπρέπεια των προαναφερθέντων είναι ότι θέλουν να σέβεται η εργοδοσία και κατ' επέκταση το ίδιο το κράτος αυτούς και την οικογένειά τους.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
α)Όχι, μιλάω για μηχανικούς που χτυπάνε τις πόρτες σε μεγάλες κατασκευαστικές της Γερμανίας και της Γαλλίας, οι οποίες αναγνωρίζουν την επιστημονική τους κατάρτιση και προσφέρουν ικανοποιητικές αποδοχές με ανθρώπινο ωράριο.
Αλλά ακόμη και για θέσεις ανειδίκευτων εργατών ή μαστόρων, το εξωτερικό σχεδόν πάντα προσφέρει καλύτερες και ασφαλέστερες συνθήκες εργασίας σε σχέση με την Ελλάδα.

β)Πες μου ΕΣΥ, ειλικρινά, αν έχεις αναλάβει ποτέ κάποιο έργο, πλήρωσες ΟΛΑ τα ένσημα (+τα βαρέα), αναγνώρισες όλες τις τριετίες και παρειχες τον εξοπλισμό ασφαλείας στους εργάτες;; Μην μου πεις ναι, δεν θα σε πιστέψει κανείς.

γ)Η αξιοπρέπεια των προαναφερθέντων είναι ότι θέλουν να σέβεται η εργοδοσία και κατ' επέκταση το ίδιο το κράτος αυτούς και την οικογένειά τους.
α):lol:...αυτό, τίποτ' άλλο!

β)Δεν ασχολούμαι με Δημόσια έργα και δε συνεργάζομαι με εργολαβάκους της κακιάς ώρας, απασχολούμαι μόνο σε μεγάλα έργα και συνεργάζομαι με ξένες πολυεθνικές (αυτές που εκθειάζεις πιο πάνω σαν ανίδεος που είσαι) που έρχονται κατά καιρούς στην Ελλάδα να τα εκτελέσουν...

γ)Ναι βέβαια, πολύ «αξιοπρεπές» να μετακομίζεις όπως όπως σε ξένη χώρα άνεργος, να μπαστακώνεσαι σε σπίτια φίλων και συγγενών, να ψάχνεις καμιά γκόμενα να σε σπιτώσει τζάμπα μέχρι να βρεις κι εσύ καμιά δουλίτσα να λιγδώσει τ' αντεράκι σου, να περνάς 2-3-4+ γύρους συνεντεύξεων μπας και σου κάτσει κάποιο απ' τα leftovers της εκεί αγοράς εργασίας, ν' αλλάζεις τη μια σκατοδουλειά μετά την άλλη, να παραμένεις στην ίδια σκατοδουλειά για χρόνια ελπίζοντας (εις μάτην) ότι θα πάρεις καμιά αύξηση/προαγωγή κ.λπ.
Όχι σαν εμένα τον ξεφτίλα που εργάζομαι στην Ελλάδα με μισθό που δεν παίρνει ούτε το 1% των συναδέλφων μου έξω (χωρίς να συνυπολογίζω διαφορά σε κόστος ζωής, φόρους κ.λπ.) και μόλις μου χάλασαν τη φάση τους έφτυσα κατάμουτρα...απαπαπα!:rolleyes:

Υ.Γ. Και κάτι τελευταίο, μια που μιλάς για «χωριά» και «πόλεις»: η Ελλάδα παραμένει «χωριό» σε κάποια θέματα ακριβώς γιατί αποτελείται από «χωριάτες» που σκέφτονται όπως εσύ...
 
Τελευταία επεξεργασία:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
α):lol:...αυτό, τίποτ' άλλο!

β)Δεν ασχολούμαι με Δημόσια έργα και δε συνεργάζομαι με εργολαβάκους της κακιάς ώρας, απασχολούμαι μόνο σε μεγάλα έργα και συνεργάζομαι με ξένες πολυεθνικές (αυτές που εκθειάζεις πιο πάνω σαν ανίδεος που είσαι) που έρχονται κατά καιρούς στην Ελλάδα να τα εκτελέσουν...

γ)Ναι βέβαια, πολύ «αξιοπρεπές» να μετακομίζεις όπως όπως σε ξένη χώρα άνεργος, να μπαστακώνεσαι σε σπίτια φίλων και συγγενών, να ψάχνεις καμιά γκόμενα να σε σπιτώσει τζάμπα μέχρι να βρεις κι εσύ καμιά δουλίτσα να λιγδώσει τ' αντεράκι σου, να περνάς 2-3-4+ γύρους συνεντεύξεων μπας και σου κάτσει κάποιο απ' τα leftovers της εκεί αγοράς εργασίας, ν' αλλάζεις τη μια σκατοδουλειά μετά την άλλη, να παραμένεις στην ίδια σκατοδουλειά για χρόνια ελπίζοντας (εις μάτην) ότι θα πάρεις καμιά αύξηση/προαγωγή κ.λπ.

Υ.Γ. Και κάτι τελευταίο, μια που μιλάς για «χωριά» και «πόλεις»: η Ελλάδα παραμένει «χωριό» σε κάποια θέματα ακριβώς γιατί αποτελείται από «χωριάτες» που σκέφτονται όπως εσύ...
Δεν χρειάζεται να δικαιολογεισαι σε εμένα Τζακ. Αφού τα έχεις καλά με τον εαυτό σου που εσύ δεν κατάφερες να "βρεις την καλή" στο εξωτερικό και την βρήκες στην Ελλάδα, με τον όποιον τρόπο, για εμένα δεν έχει διαφορά. Μην κρίνεις, όμως, αυτούς που κατάφεραν να βρουν μία διέξοδο.

Δεν μίλησα για πολυεθνικές. Μίλησα για μεγάλες κατασκευαστικές της εκάστοτε χώρας. Έχει διαφορά...

Εγώ όντως από χωριό είμαι και είμαι περήφανος με την έως τώρα πορεία μου, αναγνωρίζοντας τις δυσκολίες λόγω κοινωνικής θέσης, αλλά και τη βοήθεια που εισέπραξα όντας εργατικός και φιλότιμος :)
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Δεν μίλησα για πολυεθνικές. Μίλησα για μεγάλες κατασκευαστικές της εκάστοτε χώρας. Έχει διαφορά...
Ναι, έχει διαφορά...η διαφορά είναι ότι εκεί τους ξεζουμίζουν έχοντας τους με συνήθεις μισθούς αγοράς (με τάσεις προς τα κάτω, γιατί όσο πιο «όνομα» η εταιρεία τόσο μεγαλύτερο το μισθολογικό squeeze) ενώ π.χ. στην Ελλάδα ο Έλληνας θα πάρει χρήματα που σε αντίστοιχη μεγάλη εγχώρια εταιρεία δε θα τα έβλεπε ούτε στον ύπνο του!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Ναι, έχει διαφορά...η διαφορά είναι ότι εκεί τους ξεζουμίζουν έχοντας τους με συνήθεις μισθούς αγοράς (με τάσεις προς τα κάτω, γιατί όσο πιο «όνομα» η εταιρεία τόσο μεγαλύτερο το μισθολογικό squeeze) ενώ π.χ. στην Ελλάδα ο Έλληνας θα πάρει χρήματα που σε αντίστοιχη μεγάλη εγχώρια εταιρεία δε θα τα έβλεπε ούτε στον ύπνο του!
Δεν ξέρω από πού προκύπτουν αυτά τα στοιχεία για τους Έλληνες μηχανικούς που φεύγουν στο εξωτερικό.

Πάντως, για να μιλήσω με πραγματικά στοιχεία, ο αδερφός μου που είναι μηχανικός στη Γερμανία αυτή την στιγμή βάσει εισοδήματος βρίσκεται στο top 5% της Γερμανίας... Όχι τόσο άσχημα για Έλληνα μηχανικό, από ΤΕΙ, που όταν πήγε ούτε καλά-καλά την γλώσσα δεν ήξερε.

Αντίστοιχα, κι άλλοι φίλοι μας είναι ευχαριστημένοι κυρίως με την ποιότητα ζωής και τις αποδοχές τους: στην Ισπανία, την Τσεχία και την Σουηδία.
Τουλάχιστον αυτά τα παραδείγματα ξέρω εγώ.

Στην Ελλάδα δεν παίρνουν τέτοιους μισθούς οι μηχανικοί... Άσε που στην Ελλάδα για να είσαι μισθωτός μηχανικός πρέπει να είσαι χαζός, με τόσο φαγοπότι που πέφτει στα έργα :P
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Εγώ σκέφτομαι για Γερμανία πάντως, ξέρει κανείς τη κατάσταση επικρατεί εκεί ? Βασικά για Βερολίνο, τι λεφτά παίρνουν οι junior programmers , σε τι γερμανικές εταιρίες μπορώ να δουλέψω κλπ
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
α)Πάντως, για να μιλήσω με πραγματικά στοιχεία, ο αδερφός μου που είναι μηχανικός στη Γερμανία αυτή την στιγμή βάσει εισοδήματος βρίσκεται στο top 5% της Γερμανίας...

β)Όχι τόσο άσχημα για Έλληνα μηχανικό, από ΤΕΙ, που όταν πήγε ούτε καλά-καλά την γλώσσα δεν ήξερε.

γ)Στην Ελλάδα δεν παίρνουν τέτοιους μισθούς οι μηχανικοί... Άσε που στην Ελλάδα για να είσαι μισθωτός μηχανικός πρέπει να είσαι χαζός, με τόσο φαγοπότι που πέφτει στα έργα :P
α)Ααα εντάξει, αφού ο αδερφός σου είναι στο top 5% της Γερμανίας (πόσα παίρνει δε μας λες) τότε όσοι Έλληνες μηχανικοί πήγαν εκεί να εργαστούν κονομάνε όλοι ζουν πλουσιοπάροχα και τους σέβονται απεριόριστα στις δουλειές τους!:whatever:
Σαν το ανέκδοτο των Α.Μ.Α.Ν. με το ενυδρείο:

β)Και να μη μου έλεγες ότι είσαι από χωριό, από κάτι τέτοια που γράφεις βγάζει μάτι!;)

γ)Mid-senior managers σ' εταιρείες τύπου ΑΒΑΞ, ΤΕΡΝΑ κ.λπ. παίρνουν τουλάχιστον 5-6 μικτά το μήνα (τιμολόγιο) και σε αντίστοιχες ξένες που κάνουν έργα στην Ελλάδα 7-8 (μην κοιτάς εμένα που έπαιρνα 6, λόγω ηλικίας κ.λπ. έφαγα λίγο παπά και με ρίξανε στα λεφτά)...
 
Τελευταία επεξεργασία:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
α)Ααα εντάξει, αφού ο αδερφός σου είναι στο top 5% της Γερμανίας (πόσα παίρνει δε μας λες) τότε όσοι Έλληνες μηχανικοί πήγαν εκεί να εργαστούν κονομάνε όλοι ζουν πλουσιοπάροχα και τους σέβονται απεριόριστα στις δουλειές τους!:whatever:
Σαν το ανέκδοτο των Α.Μ.Α.Ν. με το ενυδρείο:

β)Και να μη μου έλεγες ότι είσαι από χωριό, από κάτι τέτοια που γράφεις βγάζει μάτι!;)

γ)Mid-senior managers σ' εταιρείες τύπου ΑΒΑΞ, ΤΕΡΝΑ κ.λπ. τουλάχιστον 5-6 μικτά το μήνα (τιμολόγιο) παίρνουν και σε αντίστοιχες ξένες 7-8 (μην κοιτάς εμένα που έπαιρνα 6, λόγω ηλικίας κ.λπ. έφαγα λίγο παπά και με ρίξανε στα λεφτά)...
Τι να κάνουμε; Κάποιοι όντως το προσπάθησαν...
Δεν γενικεύω εγώ. Ανέφερα παραδείγματα που γνωρίζω και έβαλα disclaimer. Εσύ γενικευσες.

Για το ΤΕΙ, το λέω επειδή ξέρω ότι τσούζει εδώ στην Ελλάδα. Στο εξωτερικό δεν αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα, καθώς το πτυχίο σού ούτως ή άλλως έχει αξία. Δεν σου λένε "Ε, δεν είναι Πολυτεχνείο όμως" :)
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
α)Τι να κάνουμε; Κάποιοι όντως το προσπάθησαν...
Δεν γενικεύω εγώ. Ανέφερα παραδείγματα που γνωρίζω και έβαλα disclaimer. Εσύ γενικευσες.

β)Για το ΤΕΙ, το λέω επειδή ξέρω ότι τσούζει εδώ στην Ελλάδα. Στο εξωτερικό δεν αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα, καθώς το πτυχίο σού ούτως ή άλλως έχει αξία. Δεν σου λένε "Ε, δεν είναι Πολυτεχνείο όμως" :)
α)Κι από ΕΝΑ παράδειγμα (του αδερφού σου) βγάζεις συμπεράσματα για ολόκληρους κλάδους...μάλιστα!:rolleyes:
Θες τουλάχιστον να μας πεις που κυμαίνεται μισθολογικά το «top 5%» του εργατικού δυναμικού της Γερμανίας να δω κάτι;

β)Το λες γιατί απλά έχεις τη νοοτροπία που ανέφερα προηγουμένως (του αρχοντοχωριάτη, που υποτιμά τον τόπο του κ.λπ.)...
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
α)Κι από ΕΝΑ παράδειγμα (του αδερφού σου) βγάζεις συμπεράσματα για ολόκληρους κλάδους...μάλιστα!:rolleyes:
Θες τουλάχιστον να μας πεις που κυμαίνεται μισθολογικά το «top 5%» του εργατικού δυναμικού της Γερμανίας να δω κάτι;

β)Το λες γιατί απλά έχεις τη νοοτροπία που ανέφερα προηγουμένως (του αρχοντοχωριάτη, που υποτιμά τον τόπο του κ.λπ.)...
Εσύ το βλέπεις απόλυτα.

Μπορεί να ξενιτευτείς για κάτι καλύτερο και ας μην είσαι στο τοπ 5.

Και με τη μάνα σου να μη ζεις να είναι ''κάτι''.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,518 μηνύματα.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Εσύ το βλέπεις απόλυτα.

Μπορεί να ξενιτευτείς για κάτι καλύτερο και ας μην είσαι στο τοπ 5.

Και με τη μάνα σου να μη ζεις να είναι ''κάτι''.
Το θέμα μας είναι «Μισθοί στην Ελλάδα και στο εξωτερικό»...κι όπως βλέπεις, μόνο εγώ μιλάω γι' αυτό (και για τους λόγους για τους οποίους οι μισθοί είναι εκεί που είναι)!:rolleyes:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top