Μισθοί στην Ελλάδα και στο εξωτερικό

Θεωρείτε το εργασιακό σύστημα της Ελλάδας προβληματικό;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 33)

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,841 μηνύματα.
Για Ιρλανδία έχετε ακούσει τι παίζει?? Ρωτάω καθώς διαβάζω ότι πάει σφαίρα σαν οικονομία ενώ στο LinkedIn μου στέλνουν συνέχεια θέσεις για junior analyst από Ιρλανδικές και ξένες τράπεζες.
Μέσα στο Δουβλίνο είναι οι θέσεις; Ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο να βρεις σπίτι με λογικό ενοίκιο, εκεί λένε ότι είναι εύκολο να βρεις δουλειά αλλά σπίτι όχι.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,340 μηνύματα.
Για Ιρλανδία έχετε ακούσει τι παίζει?? Ρωτάω καθώς διαβάζω ότι πάει σφαίρα σαν οικονομία ενώ στο LinkedIn μου στέλνουν συνέχεια θέσεις για junior analyst από Ιρλανδικές και ξένες τράπεζες.
Δεν πάρχουν σπίτια και οι άνθρωποι είναι θεότρελοι έχουν τα πιο ακριβά ενοίκια για χαρτόκουτα, τύπου 1500 ευρώ για 21 τμ.
Και αν βρείς.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,378 μηνύματα.
Μέσα στο Δουβλίνο είναι οι θέσεις; Ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο να βρεις σπίτι με λογικό ενοίκιο, εκεί λένε ότι είναι εύκολο να βρεις δουλειά αλλά σπίτι όχι.

Ναι ναι όλες είναι για Δουβλινο, ορίστε οι πιο πρόσφατες θέσεις που μου έστειλαν.

IMG_0946.png

IMG_0947.png
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Εγώ σκέφτομαι για Βέλγιο-Λουξεμβούργο κ Ολλάνδια να πάω...σε μια από τις 3! Ολλανδία ξέρω πως είναι πολύ δύσκολο να βρεις σπίτι...για τις άλλες δεν ξέρω
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,981 μηνύματα.
Οι μισθοί στην Ελλάδα είναι για γέλια, όπως επίσης και οι αυξήσεις που γίνονται σε αυτούς, αν λάβεις υπόψη τις τιμές που παίζουν στην Ελλάδα. Για να είσαι κάπως αξιοπρεπώς σε αυτή τη χώρα πρέπει να κάνεις δύο δουλειές, από τις οποίες θα είσαι τέρμα τυχερός αν πληρώνεσαι με αργοπορία (μόνο!) 10-15 ημερών. Αλλά εμείς καθόμαστε και όλα αυτά πια τα θεωρούμε κανονικότητα, ούτε αντιδράμε, εν τω μεταξύ οι εργοδότες -αλλά και εργαζόμενοι- είναι σε φάση «Ευχαριστώ να λες που έχεις και δουλειά.»
Σε αυτή τη χώρα χαμός γίνεται αν γράψει κανένας διάσημος κάνα χοντροφοβικό ποστ στο τουίτερ να πούμε.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,378 μηνύματα.
Δεν πάρχουν σπίτια και οι άνθρωποι είναι θεότρελοι έχουν τα πιο ακριβά ενοίκια για χαρτόκουτα, τύπου 1500 ευρώ για 21 τμ.
Και αν βρείς.
Αυτές οι τιμές είναι πολύ υψηλότερες και από Λονδίνο, δεν πάνε καλά. Είμαι άτυχος καθώς η Βρετανία έφυγε από την ΕΕ και τώρα θέλεις Visa για να πας. Μετά είναι και η Ολλανδία σαν χώρα όμως δεν ξέρω αν μπορείς να ζήσεις μόνο με τα Αγγλικά καθώς θα σου στερεί κοινωνικές επαφές κτλ.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
αν μπορείς να ζήσεις μόνο με τα Αγγλικά
Μπορείς...μόνο σε κάτι κατσικοχώρια δεν ξέρουν αγγλικά στην Ολλανδία...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

καθώς θα σου στερεί κοινωνικές επαφές κτλ.
Ολλανδικά είναι μια μίξη γερμανικών κ πολωνικών! Δεν είναι εύκολη γλώσσα αλλά άμα ζεις εκεί και γουστάρεις να μάθεις,μαθαίνεις...
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,841 μηνύματα.
Ναι ναι όλες είναι για Δουβλινο, ορίστε οι πιο πρόσφατες θέσεις που μου έστειλαν.

View attachment 121422
View attachment 121423
Η πρώτη θέση είναι στο Κορκ, βόρεια Ιρλανδία οπότε εκεί δεν ξέρω πως είναι τα πράγματα με τη στέγαση
Εγώ σκέφτομαι για Βέλγιο-Λουξεμβούργο κ Ολλάνδια να πάω...σε μια από τις 3! Ολλανδία ξέρω πως είναι πολύ δύσκολο να βρεις σπίτι...για τις άλλες δεν ξέρω
Έχω τον κολλητό μου στο Βέλγιο που σπουδάζει σε αγγλόφωνο τμήμα και οι υπόλοιποι γείτονες στο κτίριο του που μένει είναι όλοι ξένοι. Στο Βέλγιο έκτος Βρύξξελες νομίζω έχουν λογικά ενοίκια, ο κολλητός μου μένει στη Αμβέρσα και βρήκε ένα σπίτι που βασικά είναι σαλόνι τουαλέτα και υπνοδωμάτιο, μόνο η κουζίνα είναι κοινόχρηστη και πληρώνει 515 ευρώ το μήνα με λογαριασμούς μέσα.
Αυτές οι τιμές είναι πολύ υψηλότερες και από Λονδίνο, δεν πάνε καλά. Είμαι άτυχος καθώς η Βρετανία έφυγε από την ΕΕ και τώρα θέλεις Visa για να πας. Μετά είναι και η Ολλανδία σαν χώρα όμως δεν ξέρω αν μπορείς να ζήσεις μόνο με τα Αγγλικά καθώς θα σου στερεί κοινωνικές επαφές κτλ.
Έχω πάει στο Αμστέρνταμ το Ιούλιο, σχεδον όλοι μιλάνε Αγγλικά ακόμα και αγγελίες εργασίας στα αγγλικά ανέβαζαν στις βιτρίνες των μαγαζιών.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,378 μηνύματα.
Η πρώτη θέση είναι στο Κορκ, βόρεια Ιρλανδία οπότε εκεί δεν ξέρω πως είναι τα πράγματα με τη στέγαση

Έχω τον κολλητό μου στο Βέλγιο που σπουδάζει σε αγγλόφωνο τμήμα και οι υπόλοιποι γείτονες στο κτίριο του που μένει είναι όλοι ξένοι. Στο Βέλγιο έκτος Βρύξξελες νομίζω έχουν λογικά ενοίκια, ο κολλητός μου μένει στη Αμβέρσα και βρήκε ένα σπίτι που βασικά είναι σαλόνι τουαλέτα και υπνοδωμάτιο, μόνο η κουζίνα είναι κοινόχρηστη και πληρώνει 515 ευρώ το μήνα με λογαριασμούς μέσα.

Έχω πάει στο Αμστέρνταμ το Ιούλιο, σχεδον όλοι μιλάνε Αγγλικά ακόμα και αγγελίες εργασίας στα αγγλικά ανέβαζαν στις βιτρίνες των μαγαζιών.

Πολύ σημαντικό αυτό που μου λες, θα το κοιτάξω καθώς όσο και αν αγαπάω την Βρετανία η έκδοση visa είναι δύσκολη και αβέβαιη σαν διαδικασία.
 

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Προσωπικά δουλεύω στον κλάδο της πληροφορικής, fully remote από επαρχία για περίπου 40κ μεικτά (τιμολόγιο), με ετήσια αναπροσαρμογή.

Δεν θα έφευγα για κανένα λόγο στο εξωτερικό κι ας μου δίνανε 100κ (που δεν θα μου δίνανε). Υπάρχουν πολλά πράγματα εδώ πέρα όπως οικογένεια, φίλοι, ελληνική κουλτούρα, φύση, αγάπη για τον τόπο τα οποία δεν μεταφράζονται σε χρήματα.

Προτιμώ επίσης τα χρήματα που κερδίζω να επιστρέφουν στην τοπική κοινωνία και όχι στην Γερμανία ή την Ελβετία. Προτιμώ οι φόροι που πληρώνω να πηγαίνουν στην Ελλάδα κι ας υπάρχει διαφθορά και κακοδιαχείριση (λες και έξω δεν υπάρχει). Προτιμώ τα παιδιά μου να μεγαλώσουν και να ζήσουν στην Ελλάδα παρά στο εξωτερικό.

Όσον αφορά τις εταιρίες, δεν είναι όλες ίδιες. Υπάρχουν εταιρίες που ανταγωνίζονται τοπικά, σε επίπεδο κράτους και σε διεθνές επίπεδο. Μια εταιρία που ανταγωνίζεται σε επίπεδο πόλης δεν μπορεί να δώσει τρελούς μισθούς, αλλά δεν μπορεί να βρει και άπειρο προσωπικό, οπότε εκεί έχει μεγαλύτερη διαπραγματευτική ισχύ αν φερθείς σωστά.

Αν επιλέξεις εταιρία που ανταγωνίζεται διεθνώς π.χ. Google, θα πάρεις μεν τεράστια ποσά, αλλά αφενός θα πρέπει να βρίσκεσαι στο top 1% της ικανότητας διεθνώς και αφαιτέρου θα πρέπει να συνηθίσεις στο γεγονός πως όλα θα περιστρέφονται γύρω από την δουλειά σου, ώστε να μπορείς να διατηρείς την απόδωση που απαιτείται σε τόσο ανταγωνιστικές θέσεις. Για κάποιους ανθρώπους αυτό είναι όνειρο ζωής, για τους περισσότερους είναι εφιάλτης.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
ο κολλητός μου μένει στη Αμβέρσα και βρήκε ένα σπίτι που βασικά είναι σαλόνι τουαλέτα και υπνοδωμάτιο, μόνο η κουζίνα είναι κοινόχρηστη και πληρώνει 515 ευρώ το μήνα με λογαριασμούς μέσα.
Αμβέρσα είναι όμορφη πόλη! Εδώ πληρώνει μάνι μάνι 600 ευρώ για να μένεις Πατήσια και να έχεις τον κάθε αλλοδαπό ή Έλληνα εγκληματία στα 5 μέτρα από το σπίτι σου + φοβάσαι να κυκλοφορήσεις το βράδυ...
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,841 μηνύματα.
Πολύ σημαντικό αυτό που μου λες, θα το κοιτάξω καθώς όσο και αν αγαπάω την Βρετανία η έκδοση visa είναι δύσκολη και αβέβαιη σαν διαδικασία.
Για το Κορκ που είπα πριν ότι είναι βόρεια, τελικά είναι νότια της Ιρλανδίας, το μπέρδεψα με άλλη πόλη της Ιρλανδίας, τώρα για το Αμστερνταμ ναι δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με τα αγγλικά, όπως είπε ο Γιώργος παραπάνω μόνο στα χωρία θα έχεις θέμα. Έχω και ένα συγγενή στη Χάγη και τα βγάζει πέρα με Αγγλικά στη καθημερινότητα του και στη δουλειά.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Αν πάω Ολλανδία σκέφτομαι να πάω ή στο Leiden ή Groningen ! Το δεύτερο θεωρείται " urban centre of the Northern part of the country, particularly in the fields of education, business, music and other arts " όπως λένε και στο χωριό μου
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Πολύ σημαντικό αυτό που μου λες, θα το κοιτάξω καθώς όσο και αν αγαπάω την Βρετανία η έκδοση visa είναι δύσκολη και αβέβαιη σαν διαδικασία.
Η έκδοση βίζα δε θα έπρεπε να σε απασχολεί ως διαδικασία, καθώς δε θα χρειαστεί να κανείς τίποτα εσυ προσωπικά.
Απλά όταν κανείς αίτηση σε μια δουλειά η μιλας με recruiter θα πεις ότι χρειάζεσαι visa sponsorship. Αυτό μειώνει καπως τις πιθανότητες αφού θα προτιμηθεί κόσμος που δε χρειάζεται βίζα (duh), αν και υπάρχουν αρκετεσ εξαιρεσεις. Δεν είναι τόσο δύσκολο όσο η ίδια διαδικασία για τις ΗΠΑ πχ.

Σε κάθε περίπτωση, η βίζα ως διαδικασία και «τρέξιμο» δε σε επηρρεαζει ατομικα.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,841 μηνύματα.
Αμβέρσα είναι όμορφη πόλη! Εδώ πληρώνει μάνι μάνι 600 ευρώ για να μένεις Πατήσια και να έχεις τον κάθε αλλοδαπό ή Έλληνα εγκληματία στα 5 μέτρα από το σπίτι σου + φοβάσαι να κυκλοφορήσεις το βράδυ...
Ναι έχω πάει το Ιούλιο στη Αμβέρσα, ναι όμορφη πόλη αλλά το χειμώνα τα μαγαζία κλείνουν στις 6 απόγευμα, τα εστιατόρια στις 9 βράδυ, πολύ λίγα μένουν άνοικτα μετά τις 9 και για εξοικονόμηση ενέργειας λόγω Ουκρανίας αρκετά φώτα στο δρόμο δεν λειτουργούσαν πάρα μόνο σε κεντρικούς δρόμους. Μια φορά ήθελε να πάει σε εφημερεύον φαρμακείο ο κολλητός μου κατά τις 9 βράδυ και τον ακολούθησε από πίσω ένας άνδρας και ο κολλητός μου τρόμαξε και άρχισε να τρέχει. Του φώναζε κιόλας ο άνδρας αλλά δεν μιλάει τη γλώσσα ο κολλητός μου.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Οι μισθοί στην Ελλάδα είναι για γέλια, όπως επίσης και οι αυξήσεις που γίνονται σε αυτούς, αν λάβεις υπόψη τις τιμές που παίζουν στην Ελλάδα. Για να είσαι κάπως αξιοπρεπώς σε αυτή τη χώρα πρέπει να κάνεις δύο δουλειές, από τις οποίες θα είσαι τέρμα τυχερός αν πληρώνεσαι με αργοπορία (μόνο!) 10-15 ημερών. Αλλά εμείς καθόμαστε και όλα αυτά πια τα θεωρούμε κανονικότητα, ούτε αντιδράμε, εν τω μεταξύ οι εργοδότες -αλλά και εργαζόμενοι- είναι σε φάση «Ευχαριστώ να λες που έχεις και δουλειά.»
Σε αυτή τη χώρα χαμός γίνεται αν γράψει κανένας διάσημος κάνα χοντροφοβικό ποστ στο τουίτερ να πούμε.
Δεν τα 'μαθες;Τη βρήκε τη λύση ο Κούλης...δυνατότητα απασχόλησης σε 2 εργοδότες ταυτόχρονα!:P
Είδες να διαμαρτύρεται κανείς;
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Μια φορά ήθελε να πάει σε εφημερεύον φαρμακείο ο κολλητός μου κατά τις 9 βράδυ και τον ακολούθησε από πίσω ένας άνδρας και ο κολλητός μου τρόμαξε και άρχισε να τρέχει. Του φώναζε κιόλας ο άνδρας αλλά δεν μιλάει τη γλώσσα ο κολλητός μου.
Όμορφες εμπειρίες 😑😑
το χειμώνα τα μαγαζία κλείνουν στις 6 απόγευμα, τα εστιατόρια στις 9 βράδυ, πολύ λίγα μένουν άνοικτα μετά τις 9 και για εξοικονόμηση ενέργειας λόγω Ουκρανίας αρκετά φώτα στο δρόμο δεν λειτουργούσαν πάρα μόνο σε κεντρικούς δρόμους.
Καλό είναι και το Netflix...
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Μπορείς...μόνο σε κάτι κατσικοχώρια δεν ξέρουν αγγλικά στην Ολλανδία...
Ισχύει, χωρίς Ολλανδικά όμως (και γενικά τη γλώσσα που μιλούν οι ντόπιοι, για όποια χώρα κι αν μιλάμε) ξέχνα σοβαρές δουλειές κι εξέλιξη...
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Ναι έχω πάει το Ιούλιο στη Αμβέρσα, ναι όμορφη πόλη αλλά το χειμώνα τα μαγαζία κλείνουν στις 6 απόγευμα, τα εστιατόρια στις 9 βράδυ, πολύ λίγα μένουν άνοικτα μετά τις 9 και για εξοικονόμηση ενέργειας λόγω Ουκρανίας αρκετά φώτα στο δρόμο δεν λειτουργούσαν πάρα μόνο σε κεντρικούς δρόμους. Μια φορά ήθελε να πάει σε εφημερεύον φαρμακείο ο κολλητός μου κατά τις 9 βράδυ και τον ακολούθησε από πίσω ένας άνδρας και ο κολλητός μου τρόμαξε και άρχισε να τρέχει. Του φώναζε κιόλας ο άνδρας αλλά δεν μιλάει τη γλώσσα ο κολλητός μου.
Πολύ ωραία η Αμβερσα αλλά η μόνιμη κατοικία θα σε πάει προς κατάθλιψη για τους λόγους που είπες. Το ίδιο ισχύει και στις άλλες πανεμορφες βέλγικες πόλεις - Βρυξέλλες, Μπριζ, Γάνδη - με εξαίρεση σε ένα βαθμό τις Βρυξελλες.
 

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Ο «μέσος Έλληνας εργοδότης» έχει αυτή τη νοοτροπία γιατί ο «μέσος Έλληνας εργαζόμενος» με τη σειρά του έχει τη νοοτροπία του ραγιά (=κάθομαι και με πηδάνε και λέω κι ευχαριστώ) ή/και τη δική σου (=βγάζω την ουρά μου απ' έξω, σηκώνομαι και φεύγω και μετά μιλώ υποτιμητικά για τη χώρα μου κ.λπ. λες κι εγώ δεν είμαι/ήμουν μέρος του προβλήματος, υποτιμώντας και όσους έμειναν πίσω και προσπάθησαν να κάνουν κάτι από το μετερίζι τους μπας και βελτιωθεί κάποτε η κατάσταση)...
Κυριαρχεί στην κοινωνία σε πολύ μεγάλο βαθμό το ότι δεν μπορεί να γίνει τίποτα στην Ελλάδα γιατί... έτσι. Ο μέσος Έλληνας έχει σπίτι από τους γονείς στο οποίο μπορεί να μείνει εσαεί, έχει σίτιση από τους γονείς, πληρωμένες ΔΕΚΟ κ.ο.κ. Έχει δηλαδή όλες τις συνθήκες για να επιχειρεί διάφορα πράγματα και να ρισκάρει. Αλλά δεν βλέπουμε κάτι τέτοιο στις μικρές ηλικίες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top