Μισθοί στην Ελλάδα και στο εξωτερικό

Θεωρείτε το εργασιακό σύστημα της Ελλάδας προβληματικό;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 33)

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Ισχύει, χωρίς Ολλανδικά όμως (και γενικά τη γλώσσα που μιλούν οι ντόπιοι, για όποια χώρα κι αν μιλάμε) ξέχνα σοβαρές δουλειές κι εξέλιξη.
Δεν το νομίζω καθώς συγγενείς μου που βρίσκονται εκεί σε καίριες θέσεις σε επιχειρήσεις δεν ξέρουν ιδιαίτερα καλά Ολλανδικά
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Η φοιτητιώσα νεολαία καλά θα κάνει να λάβει πολύ σοβαρά υπόψη τα ποσά που αναφέρονται σ' αυτό το thread, για να βγει εκεί έξω και να μην επιτρέψει να της πιάσει τον κ@λο κανένας μ@λάκας νεοελληναράς εργοδότης!
Και τότε να δείτε τι καλά που θ' ανέβουν οι μισθοί, θα βελτιωθούν οι συνθήκες εργασίας κ.λπ. κ.λπ.
Εδώ έχουμε και ανεργία βέβαια.

Οπότε μπορεί να παρακαλάς να σε πηδήξουν κιόλας αν είναι για το κλάδο σου .

Είναι αυτό το.. ναι ματίνα σε κάναμε συγγραφέα θα σε πληρώσουμε κιόλας :P
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,518 μηνύματα.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Κυριαρχεί στην κοινωνία σε πολύ μεγάλο βαθμό το ότι δεν μπορεί να γίνει τίποτα στην Ελλάδα γιατί... έτσι. Ο μέσος Έλληνας έχει σπίτι από τους γονείς στο οποίο μπορεί να μείνει εσαεί, έχει σίτιση από τους γονείς, πληρωμένες ΔΕΚΟ κ.ο.κ. Έχει δηλαδή όλες τις συνθήκες για να επιχειρεί διάφορα πράγματα και να ρισκάρει. Αλλά δεν βλέπουμε κάτι τέτοιο στις μικρές ηλικίες.
Μου έλεγε όταν ήμουν πιτσιρικάς ένας μπάρμπας μου (να 'ναι καλά εκεί που είναι) για «το DNA του ραγιά» που «είναι βαθιά ριζωμένο μέσα μας λόγω Τουρκοκρατίας κ.λπ.» και μου φαίνονταν υπερβολές...όσο μεγαλώνω τόσο διαπιστώνω όχι μόνο ότι είχε 100% δίκιο αλλά κι ότι θα περάσουν ΠΟΛΛΕΣ γενιές για να φτάσουμε π.χ. στο επίπεδο του μέσου Ιταλού ή Ισπανού εργαζομένου (δε μιλώ καν για Γερμανούς Ολλανδούς Βέλγους κ.λπ.)...
Δεν το νομίζω καθώς συγγενείς μου που βρίσκονται εκεί σε καίριες θέσεις σε επιχειρήσεις δεν ξέρουν ιδιαίτερα καλά Ολλανδικά
Κάποιες λίγες μεγάλες εταιρείες (όχι Ολλανδικών συμφερόντων προφανώς) έχουν τ' Αγγλικά ως «επίσημη» γλώσσα, δεν αποκλείεται οι συγγενείς σου ν' απασχολούνται σε κάποια απ' αυτές, είναι όμως η εξαίρεση...στις περισσότερες τα Ολλανδικά είναι must, αλλιώς θα 'σαι μια ζωή σε δουλειές που η επικοινωνία με συναδέλφους, πελάτες κ.λπ. δεν είναι απαραίτητη (σχεδιαστής, χειριστής μηχανημάτων κ.λπ.)...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,696 μηνύματα.
Το αστείο ήταν ότι περσι είχε έρθει να μας μιλήσει ένας εργατολογος στο πανεπιστήμιο στα πλαίσια του μαθήματος "οικονομικά της εργασίας" και σε μια στιγμή μας ρωτάει ποιος θα ήταν ο ιδανικός μισθός για εμάς. Του απαντάω 2.500€ καθαρά και ο τύπος άρχισε να με ειρωνεύεται και να μου λέει ότι και τα 1.500€ είναι καλά. Μέχρι που δεν άντεξα και του λέω: Αν τα 1.000 και τα 1.500€ ήταν καλά δεν θα έφευγαν μαζικά οι νέοι στο εξωτερικό.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Το αστείο ήταν ότι περσι είχε έρθει να μας μιλήσει ένας εργατολογος στο πανεπιστήμιο στα πλαίσια του μαθήματος "οικονομικά της εργασίας" και σε μια στιγμή μας ρωτάει ποιος θα ήταν ο ιδανικός μισθός για εμάς. Του απαντάω 2.500€ καθαρά και ο τύπος άρχισε να με ειρωνεύεται και να μου λέει ότι και τα 1.500€ είναι καλά. Μέχρι που δεν άντεξα και του λέω: Αν τα 1.000 και τα 1.500€ ήταν καλά δεν θα έφευγαν μαζικά οι νέοι στο εξωτερικό.
Οι υπόλοιποι συμφοιτητές σου τι έκαναν;:rolleyes:
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,518 μηνύματα.
Αυτό πάλι με τις γλώσσες; Ποιός το αντέχει; Προσωπικά ήξερα άπταιστα Γαλλικά γιατι αυτά μου άρεσαν και έμαθα μικρή , δεν μου χρησίμευσαν πουθενά, αναγκαστικά στη πορεία έμαθα Γερμανικά , και τι ακριβώς θα γίνει δηλαδή κάθε 3 και λίγο θα μαθαίνει κανείς τη γλώσσα για να τον «αγοράσει» το κάθε κράτος; Δηλαδή φεύγοντας αν πχ πάω Ολλανδία θα μάθω Ολλανδικά και στη συνέχεια αν στραβώσει κι εκεί ποιός ξέρει που θα πάω και τι άλλο θα μάθω; Ποιος μπορεί να ζεί ετσι; Εγώ οχι, πραγματικά, ίσως μεγάλωσα :P
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,696 μηνύματα.

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,860 μηνύματα.
Όμορφες εμπειρίες 😑😑
Κοίτα η διαδρομή προς το σπίτι του είναι λίγο περίεργη, μια φορά που κόψαμε δρόμο για να φτάσουμε πιο γρήγορα σπίτι του, περνούσαμε πρώτα από τη κινεζική γειτονιά, μετά από τη αραβική γειτονιά και μετά φτάσαμε στη νορμάλ γειτονιά του.
Πολύ ωραία η Αμβερσα αλλά η μόνιμη κατοικία θα σε πάει προς κατάθλιψη για τους λόγους που είπες. Το ίδιο ισχύει και στις άλλες πανεμορφες βέλγικες πόλεις - Βρυξέλλες, Μπριζ, Γάνδη - με εξαίρεση σε ένα βαθμό τις Βρυξελλες.
Ή και κάνουν πολύ ναρκωτικά...
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Είχαν παρόμοια αντίδραση με εμένα καθώς ο τύπος μας έλεγε μπαρούφες. Εδώ σε μια στιγμή ανέφερε ότι το παν δεν είναι τα χρήματα αλλά οι εμπειρίες 😑😑.
Κανονικά έπρεπε να του πετάξετε όλοι μαζί βιβλία, τετράδια, μολύβια, μπουκάλια νερό κ.λπ. στο δόξα πατρί και να τον σουτάρετε έξω απ' την αίθουσα με τις κλωτσιές...
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,518 μηνύματα.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Εγώ θα τον ρωτούσα εσείς για την εμπειρία έχετε έρθει σήμερα να φανταστώ


τσόφλι
Το θέμα είναι ότι οι αντιδράσεις είναι πάντα (ή σχεδόν πάντα) μεμονωμένες κι όχι μαζικές...εκεί πατάει ο κάθε μπαγλαμάς, είτε πρόκειται γι' αυτό το μονάρχιδο τύπο είτε για εργοδότη είτε για το κράτος το ίδιο!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,696 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι οι αντιδράσεις είναι πάντα (ή σχεδόν πάντα) μεμονωμένες κι όχι μαζικές...εκεί πατάει ο κάθε μπαγλαμάς, είτε πρόκειται γι' αυτό το μονάρχιδο τύπο είτε για εργοδότη είτε για το κράτος το ίδιο!

Δεν το έχω αναφέρει αλλά πριν 1,5 μήνα ένας καθηγητής απο το πανεπιστήμιο μου είχε προτείνει δουλειά σε μια αναπτυξιακή εταιρεία που εργάζεται. Πάω λοιπόν εκεί και αφού ο τύπος που είχε την εταιρεία μίλαγε φτάνει στο θέμα του μισθού. Μου λεει η εργασία είναι 8ωρη και ο μισθός σου θα είναι 500€ μεικτά. Μόλις το ακούω τον ρωτάω " Συγγνώμη αλλά ο Κατώτατος μισθός είναι 780€ εγώ γιατί θα παίρνω 500€?? Τότε άρχισε να μου λέει ότι είμαι νέος ακόμα και δεν έχω προϋπηρεσία κτλ. Προφανώς δύο ημέρες μετά του απάντησα σε email ότι δεν ενδιαφέρομαι για την θέση.

Επέλεξα να κάνω εξάμηνη πρακτική σε τράπεζα πάνω στο finance όπου μπορεί να μην παίρνω 780€ το μήνα, είναι όμως πρακτική με ένσημα και πάνω στο κλάδο που με ενδιαφέρει ώστε να πάρω εμπειρία η οποία θα μου ενδυναμώσει το CV μου.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,518 μηνύματα.
Δεν το έχω αναφέρει αλλά πριν 1,5 μήνα ένας καθηγητής απο το πανεπιστήμιο μου είχε προτείνει δουλειά σε μια αναπτυξιακή εταιρεία που εργάζεται. Πάω λοιπόν εκεί και αφού ο τύπος που είχε την εταιρεία μίλαγε φτάνει στο θέμα του μισθού. Μου λεει η εργασία είναι 8ωρη και ο μισθός σου θα είναι 500€ μεικτά. Μόλις το ακούω τον ρωτάω " Συγγνώμη αλλά ο Κατώτατος μισθός είναι 780€ εγώ γιατί θα παίρνω 500€?? Τότε άρχισε να μου λέει ότι είμαι νέος ακόμα και δεν έχω προϋπηρεσία κτλ. Προφανώς δύο ημέρες μετά του απάντησα σε email ότι δεν ενδιαφέρομαι για την θέση.

Επέλεξα να κάνω εξάμηνη πρακτική σε τράπεζα πάνω στο finance όπου μπορεί να μην παίρνω 780€ το μήνα, είναι όμως πρακτική με ένσημα και πάνω στο κλάδο που με ενδιαφέρει.
Φώτη μου, ελεύθερη αγορά που επιτρέπει σε μαλάκες να δρούν ελεύθερα,βλέπεις. :rolleyes:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επέλεξα να κάνω εξάμηνη πρακτική σε τράπεζα πάνω στο finance όπου μπορεί να μην παίρνω 780€ το μήνα, είναι όμως πρακτική με ένσημα και πάνω στο κλάδο που με ενδιαφέρει ώστε να πάρω εμπειρία η οποία θα μου ενδυναμώσει το CV μου.
Και η τράπεζα σε εκμεταλλεύεται btw έχει όλους τους πόρους να στηρίξει την πρακτική εργασία αξιοπρεπώς αλλά δεν το κάνει.
Τα λέω αυτά επειδή όλα είναι πράγματα που λατρεύεις
 

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Μου έλεγε όταν ήμουν πιτσιρικάς ένας μπάρμπας μου (να 'ναι καλά εκεί που είναι) για «το DNA του ραγιά» που «είναι βαθιά ριζωμένο μέσα μας λόγω Τουρκοκρατίας κ.λπ.» και μου φαίνονταν υπερβολές...όσο μεγαλώνω τόσο διαπιστώνω όχι μόνο ότι είχε 100% δίκιο αλλά κι ότι θα περάσουν ΠΟΛΛΕΣ γενιές για να φτάσουμε π.χ. στο επίπεδο του μέσου Ιταλού ή Ισπανού εργαζομένου (δε μιλώ καν για Γερμανούς Ολλανδούς Βέλγους κ.λπ.)...

Λογικό είναι, 4 αιώνες ήταν αυτοί.

Μερικά από τα πράγματα που έχω παρατηρήσει στην Ελληνική νοοτροπία:

1) Δεν μιλάμε για χρήματα και για το πόσα βγάζουμε. Άμυνα απέναντι στην νοοτροπία πως όποιος βγάζει λεφτά είναι είτε παράνομος ή έχει κονέ με την εξουσία.

2) Να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα.

3) Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν ευκαιρίες.

4) Καλά να πάθετε με αυτούς που ψηφίζετε.

5) Κάνουμε διδακτορικό, δύο μεταπτυχιακά και 5 σεμινάρια για να ανεβούμε στους πίνακες του δημοσίου ώστε να έχουμε μια κρατική δουλειά με 750 το μήνα.

6) Ο ξένος είναι πάντα καλύτερος.

7) Δεν είμαι Έλληνας, είμαι πολίτης του κόσμου, μέχρι να πας στον κόσμο, όπου καταλαβαίνεις ότι είσαι Έλληνας, διότι ως τέτοιος αντιμετωπίζεσαι.

8) Δεν θέλω να κάνω την παραμικρή θυσία γι αυτόν τον τόπο αλλά παραπονιέμαι που όλα είναι χάλια και ψάχνω να πάω κάπου καλύτερα.

Απαιτείται πολιτισμική αναγέννηση της χώρας.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,775 μηνύματα.
Εγώ μίλησα για την δική μου προσωπική εμπειρία όπου δοκίμασα να ψωνίσω από τις τοπ 3 αλυσίδες της χώρας που έμενα και ήταν άθλια. Όπως και σε πολύ καλά εστιατόρια, το κρέας βρωμούσε και επιβεβαίωναν όσοι γνωστοί μου με επισκέπτονταν κατα καιρούς.
Και φυσικά δεν λέω πως όσα τρώμε εδώ είναι η καλύτερη δυνατή ποιότητα, μίλησα συγκριτικά.Και δεν νομίζω οταν πας σε καλή αλυσίδα στο Λονδίνο να βρείς 50% κάτω το σούπερ μάρκετ, διορθωσέ με αν κάνω λάθος.
Επίσης, δεν μίλησα για άλλη χώρα και δεν μίλησα για όλο τον κόσμο σίγουρα, μην εξηγώ τα αυτονόητα.
Δεν ξέρω για την ποιότητα του φαγητού, πέρα από διακοπές δεν έχω μείνει έξω. Όμως, μου αρέσει που συζητάμε ότι στην Ελλάδα έχουμε καλή ποιότητα τροφών αλλά πόσοι μπορούν να αγοράσουν ? Η αγοραστική δύναμη των Ελληνών είναι στον πάτο.

Οι τιμές φαγητού είναι σχεδόν ίδιες ή και πιο ακριβές με έξω. Μπράβο μας που παράγουμε καλά λαχανικά και κρέας αλλά όταν για να πάρεις μοσχάρι πρέπει να δώσεις νεφρό, ε τότε δεν έχει ιδιαίτερη σημασία.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,732 μηνύματα.
Λογικό είναι, 4 αιώνες ήταν αυτοί.

Μερικά από τα πράγματα που έχω παρατηρήσει στην Ελληνική νοοτροπία:

1) Δεν μιλάμε για χρήματα και για το πόσα βγάζουμε. Άμυνα απέναντι στην νοοτροπία πως όποιος βγάζει λεφτά είναι είτε παράνομος ή έχει κονέ με την εξουσία.

2) Να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα.

3) Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν ευκαιρίες.

4) Καλά να πάθετε με αυτούς που ψηφίζετε.

5) Κάνουμε διδακτορικό, δύο μεταπτυχιακά και 5 σεμινάρια για να ανεβούμε στους πίνακες του δημοσίου ώστε να έχουμε μια κρατική δουλειά με 750 το μήνα.

6) Ο ξένος είναι πάντα καλύτερος.

7) Δεν είμαι Έλληνας, είμαι πολίτης του κόσμου, μέχρι να πας στον κόσμο, όπου καταλαβαίνεις ότι είσαι Έλληνας, διότι ως τέτοιος αντιμετωπίζεσαι.

8) Δεν θέλω να κάνω την παραμικρή θυσία γι αυτόν τον τόπο αλλά παραπονιέμαι που όλα είναι χάλια και ψάχνω να πάω κάπου καλύτερα.

Απαιτείται πολιτισμική αναγέννηση της χώρας.
Από το νούμερο 5 και κάτω οι αιτίες γιατί θα συνεχίζουν να φεύγουν κάποιοι.


Αλλά μας μάραναν οι πολιτισμικές αναγεννησεις.



Ακόμα δεν έχω καταλάβει την ύπαρξη του συγκεκριμένου νήματος και την γενικότερη γκρίνια ανθρώπων που δεν πήραν και το δύσκολο δρόμο. Ίσα ίσα που βρήκαν και ροδοπέταλα.



Και στο 4 φανερώνεις την ελληνική νοοτροπία. Εσύ δεν ψηφίζεις; Ή είσαι αμέτοχος / ανεύθυνος;
 
Τελευταία επεξεργασία:

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,518 μηνύματα.
Δεν ξέρω για την ποιότητα του φαγητού, πέρα από διακοπές δεν έχω μείνει έξω. Όμως, μου αρέσει που συζητάμε ότι στην Ελλάδα έχουμε καλή ποιότητα τροφών αλλά πόσοι μπορούν να αγοράσουν ? Η αγοραστική δύναμη των Ελληνών είναι στον πάτο.

Οι τιμές φαγητού είναι σχεδόν ίδιες ή και πιο ακριβές με έξω. Μπράβο μας που παράγουμε καλά λαχανικά και κρέας αλλά όταν για να πάρεις μοσχάρι πρέπει να δώσεις νεφρό, ε τότε δεν έχει ιδιαίτερη σημασία.
Καλά σίγουρα, πλάκα κάνεις;
Κανένα προνόμιο για τον Έλληνα που εργάζεται εδώ. Απλά το ανέφερα γιατί συγκριτικά αν θες να πάρεις ίδιας ποιότητας έξω, δεν θα μπορέσεις να το πάρεις με «φθηνότερο» σουπερ μαρκετ που διαβάζω πως γράφουν. Βέβαια συμφωνώ πως όταν μιλάμε για τέτοια αισχροκέρδεια και τόσους χαμηλούς μισθούς η σύγκριση καμία σημασία δεν έχει.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Επέλεξα να κάνω εξάμηνη πρακτική σε τράπεζα πάνω στο finance όπου μπορεί να μην παίρνω 780€ το μήνα,
Και παλι λίγα είναι…κανονικά 1000-15000€ επρεπε να ήταν τέλος παντων…τα 780€ αν ήσουν από επαρχία θα ήταν τίποτα…700€ πληρώνουν οι συμφοιτητές μου ενοίκιο…
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν το έχω αναφέρει αλλά πριν 1,5 μήνα ένας καθηγητής απο το πανεπιστήμιο μου είχε προτείνει δουλειά σε μια αναπτυξιακή εταιρεία που εργάζεται. Πάω λοιπόν εκεί και αφού ο τύπος που είχε την εταιρεία μίλαγε φτάνει στο θέμα του μισθού. Μου λεει η εργασία είναι 8ωρη και ο μισθός σου θα είναι 500€ μεικτά.
Α καλά…τι 500€; Μα που ζουν; Λίγο αξιοπρέπεια και σεβασμό στους εργαζόμενους δεν βλάπτει…
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,775 μηνύματα.
Δεν το έχω αναφέρει αλλά πριν 1,5 μήνα ένας καθηγητής απο το πανεπιστήμιο μου είχε προτείνει δουλειά σε μια αναπτυξιακή εταιρεία που εργάζεται. Πάω λοιπόν εκεί και αφού ο τύπος που είχε την εταιρεία μίλαγε φτάνει στο θέμα του μισθού. Μου λεει η εργασία είναι 8ωρη και ο μισθός σου θα είναι 500€ μεικτά. Μόλις το ακούω τον ρωτάω " Συγγνώμη αλλά ο Κατώτατος μισθός είναι 780€ εγώ γιατί θα παίρνω 500€?? Τότε άρχισε να μου λέει ότι είμαι νέος ακόμα και δεν έχω προϋπηρεσία κτλ. Προφανώς δύο ημέρες μετά του απάντησα σε email ότι δεν ενδιαφέρομαι για την θέση.

Επέλεξα να κάνω εξάμηνη πρακτική σε τράπεζα πάνω στο finance όπου μπορεί να μην παίρνω 780€ το μήνα, είναι όμως πρακτική με ένσημα και πάνω στο κλάδο που με ενδιαφέρει ώστε να πάρω εμπειρία η οποία θα μου ενδυναμώσει το CV μου.
Κάτσε, θες να πεις ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει καμία προστασία των εργαζομένων ? Κοίτα να δεις ρε παιδί μου, σοκ. Ευτυχώς μας ενημέρωσες. Και όλοι νομίζαμε ότι με τον Μητσοτάκη θα γίνουμε Δανία. Ο Πολάκης γράφει με κεφαλαία.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top