Μουσικά video στο e-steki!

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Όχι Καλή μου Ρέζι, δεν είσαι η μόνη που δεν έχει καταλάβει. Τώρα αυτό έψαχνα και αν κατάλαβα καλά πάει κάπως έτσι:

Ας πούμε εμείς εδώ έχουμε ένα μαγαζάκι που το λένε e-steki. Μέσα στο μαγαζάκι μας έχουμε ένα ραδιόφωνο (κι ας είναι και "juke box") που είναι μάρκας youtube και παίζει τραγούδια. Ε, γι' αυτό πρέπει το μαγαζάκι μας να πληρώσει την ΑΕΠΙ.

Από το FAQ στο site της ΑΕΠΙ:

Ερώτηση: Στο κατάστημα μου τραγουδάω μόνος μου. Χρειάζεται να πάρω άδεια από την ΑΕΠΙ;
Απάντηση: Τα μουσικά έργα που τραγουδάτε έχουν μουσική και στίχο που τα έχουν συνθέσει και συγγράψει πνευματικοί δημιουργοί οι οποίοι εκπροσωπούνται από την ΑΕΠΙ. Η άδεια Δημοσίας Εκτέλεσης δεν εξετάζει ποιος ερμηνεύει τα μουσικά έργα, αλλά νομιμοποιεί την χρήση των έργων του ρεπερτορίου των δημιουργών / δικαιούχων μελών της ΑΕΠΙ. Συνεπώς, η έγγραφη άδεια της ΑΕΠΙ είναι απαραίτητη.

:hehe:

Χε χε...καλά σας τα 'λεγα εγώ... Μουρμούρισμα και τάληρο! :P

Άμα στο TED πάει ο Σάκης και αρχίσει να τραγουδάει και ο video αυτό μπει στο e-steki, τότε θα έχω πρόβλημα.
Υπάρχει ομιλία του Peter Gabriel... Πάλι καλά που δεν τραγουδάει ο άνθρωπος! :P

Εσύ Ρέζι που είσαι από Κέρκυρα και μιλάς (άρα και γράφεις) τραγουδιστά, μπορεί να πρέπει να πληρώσεις κάτι :hmm: :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Είναι δλδ το youtube παράνομο?
Όχι
Είναι το να παίρνειw την εικόνα που δίνει το youtube και να την παρουσιάζεις αλλού [οπού είναι εμφανές το λογότυπο του youtube] ?!?
Δες το περίπου στην Nova. Το να βλέπω ότι μου δείχνει η Nova είναι επιτρεπτό, όμως το να αναμεταδίδω αυτό που μου δείχνει η Nova, ασχέτως αν η ίδια μου παρέχει αυτή την δυνατότητα, είναι παράνομο εφόσον αφορά μουσική.

Γιατί το TED που αναφέρατε πιο πάνω διαφέρει?
Δεν διαφέρει, όπως είπα άμα το TED αλλάξει στυλ και παρουσιάζει συναυλίες θα έχουμε πρόβλημα.

Που μπλέκεται αυτή η αρχή?
Παντού, σε θεωρητικό επίπεδο ακόμη και στο γάμο σου άμα έχεις μουσική έχει δικαίωμα να μπλεχτεί.

Δλδ το youtube πληρώνει σε αυτήν την ΑΕΠΙ [πρώτη φορά την ακουσα μόλις τώρα :redface:] για να ανεβάζει τη μουσική?
Η ΑΕΠΙ είναι η Ελληνική RIAA. Το Youtube πληρώνει συνδρομή στην αντίστοιχη υπηρεσία, ωστόσο πληρώνει τα διακαιώματα για αναπαραγωγή μόνο από το site της. Αυτοί σε τα μουσικά θέματα του e-steki δεν βλέπουν "αααα υπηρεσία του YouTube είναι", βλέπουν "το e-steki παίζει μουσική, ασχέτως αν είναι hosting στο Youtube"

Μερικά αξιοπερίεργα σημεία (κάποιος δικηγόρος να με διορθώσει άμα έχω καταλάβει κάτι λάθος):

  1. Η ΑΕΠΙ προστατεύει τους ερμηνευτές και τους συνθέτες και όχι τις δισκογραφικές εταιρίες, αυτό σημαίνει ότι ακόμη και αν πληρώνω της ΑΕΠΙ, μπορεί να έχω προβλήματα με τις δισκογραφικές.
  2. Άμα ο Σάκης ήταν κολλητός μου και μου έλεγε δεν με ενοχλεί να παίζεις την μουσική μου και εγώ δεν πλήρωνα την ΑΕΠΙ επειδή έπαιζα μόνο Σάκη, πάλι θα είχα πρόβλημα. Θα έπρεπε να πληρώνω και μετά ο Σάκης να μου καταβάλει το πόσο πίσω εφόσον το επιθυμεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Συγνωμη ρε παιδια, αλλα αν ερθουν σπιτι μου μερικοι φιλοι μου, η αν παω εγω στο σπιτι ενος αλλου φιλου μου, και δουμε ολοι μαζι βιντεακια απο youtube η καπιο dvd με μουσικη, παρανομουμε και πρεπει να πληρωσουμε την ΑΕΠΙ;
Γιατι απο οσο ξερω, το e-steki δεν ειναι κεντρο διασκεδασης, ουτε βγαζει λευτα γενικοτερα, ποσο μαλλον απο το να εχω την δυνατοτιτα εγω να ακουσω τσακ-μπαμ το τραγουδι που σκευτετε ο οπιοσδηποτε αλλος εδω μεσα, αντι απλα να μου πει τον τιτλο και να κατσω να το βρω μονος μου με οπιονδηποτε αλλο τροπο...

Δεν ξερω απο νομους, ουτε γενικα τι ζηταει η ΑΕΠΙ. Βρησκω την λογικη στο να πληρωσει ενα καταστημα η ενα site που πονταρει στην μουσικη για να βγαλει λευτα, αλλα ενας χορος που δεν εχει εσοδα και που απλα γινετε ανταλαγη αποψεων (και επι μουσικης) γιατι να πληρωσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Μάαααλιστα ...
ήρθε λοιπόν η ...κακιά να σας χαλάσει λιγάκι τη σούπααα ...
Κι έλεγα κι εγώ πότε θα τεθεί αυτό το ρημαδοθέμα ....
Το έβλεπα το τοπίκιον για την πειρατεία κι όλο το προσπερνούσα με "φαρμακωμένα χείλη " που θα'λεγε κι ο δημιουργός :(

Αφού τα παιδιά της μΑχλΕΠΙ μας διαβάζουν, να ξέρουν τουλάχιστον τι γνώμη έχουμε γι' αυτούς.
Η αλήθεια είναι πως τα " παιδιά " θα ήθελαν πάρα πολύ να ξέρουν τη γνώμη σας ....

Και εδώ μερικά από τα ... "παιδιά "


Η ΑΕΠΙ διοικείται από Διοικητικό Συμβούλιο που απαρτίζεται στην πλειοψηφία του από δημιουργούς. Μέλη του ΔΣ της ΑΕΠΙ είναι οι κάτωθι:
Κωνσταντίνος Τριπολίτης - Πρόεδρος του Δ.Σ. ( οου γιες ο γνωστός δημιουργός )
Γεώργιος Γαλανάκης - Διευθύνων Σύμβουλος
Γεώργιος Νιάρχος - Μέλος του Δ.Σ.
Παναγιώτης Μαυρουδής - Μέλος του Δ.Σ.
Διονύσιος Τσακνής - Μέλος του Δ.Σ.
Πέτρος Ξανθόπουλος - Μέλος του Δ.Σ.
Δημήτριος Ξανθόπουλος - Μέλος του Δ.Σ.
Χριστόδουλος Νικολόπουλος - Μέλος του Δ.Σ.
Παντελής Γρετζελιάς - Μέλος του Δ.Σ.

και εδώ μερικά ακόμα ... "παιδιά"


Παράλληλα με το Διοικητικό Συμβούλιο της ΑΕΠΙ, έχει συσταθεί με τον κανονισμό λειτουργίας της
η Επιτροπή Δημιουργών-μελών της, με σκοπό αφενός έναν εξελεγκτικό, γνωμοδοτικό και συμβουλευτικό ρόλο στη λήψη αποφάσεων του Οργανισμού και αφετέρου την ουσιαστική και συνεχή ενημέρωση των πνευματικών δημιουργών σχετικά με όλες τις τρέχουσες εξελίξεις, που αφορούν σε θέματα διαχείρισης της πνευματικής ιδιοκτησίας. Η Εξελεγκτική – Γνωμοδοτική Επιτροπή Δημιουργών – Μελών ΑΕΠΙ αποτελείται κατʼ αρχήν από τους:
Γιώργο Ανδρέου, Νίκο Αντύπα, Αντώνη Βαρδή, Θοδωρή Γκόνη, Άρη Δαβαράκη, Μάνο Ελευθερίου, Νίκο Ζούδιαρη, Γιώργο Θεοφάνους, Μαριανίνα Κριεζή, Χρήστο Νικολόπουλο, Ρόμπερτ Ουίλλιαμς, Δημήτρη Παπαδημητρίου, Λευτέρη Παπαδόπουλο, Αντώνη Πλέσσα, Κώστα Τουρνά, Διονύση Τσακνή και Κώστα Φασουλά. Επίσης, παράλληλα με την Επιτροπή μελών Αθήνας, έχει συσταθεί ανάλογη επιτροπή με έδρα στη Θεσσαλονίκη. Οι εργασίες των Επιτροπών μελών της ΑΕΠΙ, είναι ανοιχτές σε όλα τα μέλη της ΑΕΠΙ που επιθυμούν να συμμετέχουν είτε παρακολουθώντας, είτε εκθέτοντας και παρουσιάζοντας τις απόψεις-προτάσεις τους. Για συμμετοχή μελών της ΑΕΠΙ στις Επιτροπές Δημιουργών Αθηνών-Θεσσαλονίκης αρμόδιο είναι το Τμήμα Επικοινωνίας της ΑΕΠΙ.


Προσωπικώς παρακαλώ πολύ ένα από τα "παιδιά" έστω εν μέσω εορτών και έντονων επαγγελματικών τους υποχρεώσεων να απαντήσει τι εστί ΑΕΠΙ

Και αφήστε τους στην ξινίλα τους, μέρες πούναι...
Και όχι μόνο στη ξινίλα τους , αλλά και στη πείνα τους μέρες που είναι άλλωστε ….
Άσε ξέρω... δεν καταλαβαίνεις αν με το σχόλιο μου συμφωνώ ή διαφωνώ μαζί σου ….

Λίγη υπομονή και ίσως καταλάβεις …..


Δηλαδή πρέπει να έχει κάποιος άδεια για να δει κάτι στο ίντερνετ; χεχε
Όχι ! αλλά θα πρέπει να έχει δώσει την άδεια του ο δημιουργός και κάπως θα πρέπει να ζήσει κι αυτός
δεν νομίζεις ? Μπααα ψιλά γράμματα θα μου πεις , και ποιος τα σκέφτεται ...

Και εγώ που θα ανεβάζω τα αγαπημένα μου τραγούδια, στο φέισμπουκ;
Όπου επιθυμείς χρυσέ μου αρκεί να πληρώνεις τα δικαιώματα που πρέπει , δικαιώματα που έχουν να κάνουν με : φόρους , ικα , αμοιβές δημιουργών

Η πειρατεία σκοτώνει και τις πολυεθνικές εκτός από τους ναυτικούς
Και μαζί το μεγαλύτερο μέρος των δημιουργών ... δυστυχώς !

  1. Η ΑΕΠΙ προστατεύει τους ερμηνευτές και τους συνθέτες και όχι τις δισκογραφικές εταιρίες, αυτό σημαίνει ότι ακόμη και αν πληρώνω της ΑΕΠΙ, μπορεί να έχω προβλήματα με τις δισκογραφικές.
Η ΑΕΠΙ δεν " προστατεύει" , δεν είναι νταβατζής , είναι η πρώτη και μεγαλύτερη εταιρεία διαχείρησης
πνευματικών δικαιωμάτων ( υπάρχουν κι άλλες ) αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα , η οποία διαχειρίζεται τα δικαιώματα εκτελεστικά και μηχανικά των δημιουργών , δλδ τα έσοδα από τις πωλήσεις , τις εκτελέσεις των μουσικών έργων και αποδίδει τα έσοδα στους δημιουργούς , πληρώνει τους φόρους που παρακρατούνται , αποδίδει τα ποσά που αντιστοιχούν στο ΙΚΑ για τα ένσημα των δημιουργών , κλπ

Εν ολίγοις κάνει αυτό που θα έπρεπε να κάνει το κράτος , έχοντας θεσπίσει έναν ανάλογο φορέα , όμως δυστυχώς αυτό το κράτος ποτέ δεν ενδειαφέρθηκε για τον Έλληνα δημιουργό , εξ ου και η δημιουργία ιδιωτικής εταιρείας .
Σε απλά ελληνικά Παναγιώτη , κάνει ότι κάνει μια ιδιωτική εταιρεία ασφάλισης απ' αυτές που υπερασπίζεσαι συνήθως , νεςπα ?
Καλός ο καπιταλισμός έτσι ? αρκεί να μη θίγει την τσέπη μας ? ( αστειάκι :P )

Στο συμβόλαιο δεν αναγράφει κάτι τέτοιο ... ο υπάλληλος στο τηλέφωνο με ενημέρωσε τι τους ενοχλεί.
Μια ανάρτηση του συμβολαίου θα βοηθούσε και όσους δεν γνωρίζουν να καταλάβουν καλύτερα
Το ονομα του υπαλλήλου αν έχεις την ευχαρίστηση ?

Πρόσφατα επικοινώνησε μαζί μας η ΑΕΠΙ, ζητώντας είτε να πληρώνουμε την μηναία συνδρομή
Αλήθεια Παναγιώτη γιατί δεν πληρώνεις ?
Ικα δεν πληρώνεις ? Φόρους ?
Τότε γιατί αρνείσαι τα έσοδα των δημιουργών ?
Θα ήθελες εσύ να έκανες μια δουλειά και να μην πληρωνόσουν ?



Ουφ !
Κατανοώ ως ένα βαθμό την ας πούμε αγανάκτησή σας , σκεφτείτε όμως και την αγανάκτηση των δημιουργών όταν κάθε εξάμηνο που εισπράτουν τα έσοδά τους , αυτά είναι συνεχώς και λιγότερα διότι
κανείς δεν δέχεται να πληρώσει δικαιώματα στους δημιουργούς ενώ θέλει να ακούει και να παίζει τις μουσικές τους ...

ΚΙ ΑΥΤΟΙ ΠΩΣ ΘΑ ΖΗΣΟΥΝ ΩΡΕ ΠΑΙΔΕΣ ???



ΜΕ ΤΗ ΔΟΞΑ ????


ΜΕ ΤΟ ΧΕΙΡΟΚΡΌΤΗΜΑ ???


..................... κι είμαστε ακόμα ζωντανοί στη σκηνή σαν ροκ συγκρότημα ...............


Ξανά μανά ουφ !
Το θέμα των πνευματικών δικαιωμάτων ειναι μεγάλη και πονεμένη ιστορία διεθνώς
την πλήρη αποψή μου για το θέμα , θα τη δώσω στο ανάλογο τόπικ , γιατί αυτό εδώ κάποια στιγμή θα κλειδωθεί , οπότε προτιμώ να μείνει εκεί και όποιος διαφωνεί , ή όποιος θέλει να προσθέσει να ενημερώσει να διευκρινίσει πράγματα είτε από την ΑΕΠΙ , είτε από δημιουργούς να μπορεί να το κάνει .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Έλα τώρα Μελιώ που ήρθαν στο στέκι που αναρτά βίντεο από το youtube να διεκδικήσουν δικαιώματα!!

Μήπως να πλήρωναν στο στέκι κάτι για τη διαφήμιση που τους κάνει; Γιατί και το στέκι από κάπου πρέπει να ζήσει.
Από που ζει το στέκι έχεις αναρωτηθεί; Λες να ζει από τα google ads? :hmm: Γιατί να πληρώσει ο Πάνος τη μουσική εδώ μέσα; Βγάζει κάτι από τον καφέ που πίνεις; :hmm:

Η ας πούμε αγανάκτησή μου δεν έχει να κάνει με τα δικαιώματα των δημιουργών, αλλά με τον τρόπο που η ΑΕΠΙ τα διεκδικεί. Λάθος μου η διατύπωση του ποστ. Δεν έχω πρόβλημα με τα "παιδιά", με τον τρόπο που διάλεξαν να πληρώνονται την τέχνη τους έχω πρόβλημα.

Το youtube είναι το ραδιοφωνάκι του e-steki Μελιώ. Κι εμείς είμαστε μια παρέα που συζητάμε κι έχουμε και το ραδιοφωνάκι μας να μας κρατάει συντροφιά. Είναι ο τρόπος επικοινωνίας μας, όπως μια κιθάρα στην παραλία που μαζεύει γύρω της γνωστούς και αγνώστους. Η ΑΕΠΙ στο παρελθόν έχει κυνηγήσει και sites που παρέθεταν ΜΟΝΟ lyrics.
Να που έγινε και η μουσική είδος πολυτελείας!

Δεν πρόσεξες μάλλον όμως τι ακριβώς ζητάνε από το στέκι εκτός από τη συνδρομή. Θέλουν λέει και μια playlist να ξέρουν τι παίζει περισσότερο στο στέκι. Θα τους κάνουμε και δημοσκόπηση, θα τους πληρώνουμε κι από πάνω. Ποιος θα κάθεται να κάνει λίστα των τραγουδιών που φιλοξενεί το στέκι κάθε μήνα; :hmm: Αυτός από που θα πλήρωθεί;

Όταν έρχονται και αντιγράφουν ποστ μας και τα δημοσιεύουν μέσα σε άρθρα στις εφημερίδες χωρίς τη συγκατάθεσή μας είναι καλά... Εκεί δεν τρέχει τίποτα από δικαιώματα. Μιλάω για πραγματικό περιστατικό που δεν σχετίζεται βέβαια με την ΑΕΠΙ, σχετίζεται όμως με τα πνευματικά δικαιώματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Είναι δλδ το youtube παράνομο? Είναι το να παίρνειw την εικόνα που δίνει το youtube και να την παρουσιάζεις αλλού [οπού είναι εμφανές το λογότυπο του youtube] ?!?

Το youtube δεν το πιάνει η ελληνική νομοθεσία.
Το e-steki το πιάνει η ελληνική νομοθεσία.

Από πού θα πάνε να βγάλουν λεφτά; Do the maths. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Έλα τώρα Μελιώ που ήρθαν στο στέκι που αναρτά βίντεο από το youtube να διεκδικήσουν δικαιώματα!!

Μήπως να πλήρωναν στο στέκι κάτι για τη διαφήμιση που τους κάνει; Γιατί και το στέκι από κάπου πρέπει να ζήσει.
Από που ζει το στέκι έχεις αναρωτηθεί; Λες να ζει από τα google ads? :hmm: Γιατί να πληρώσει ο Πάνος τη μουσική εδώ μέσα; Βγάζει κάτι από τον καφέ που πίνεις; :hmm:

Η ας πούμε αγανάκτησή μου δεν έχει να κάνει με τα δικαιώματα των δημιουργών, αλλά με τον τρόπο που η ΑΕΠΙ τα διεκδικεί. Λάθος μου η διατύπωση του ποστ. Δεν έχω πρόβλημα με τα "παιδιά", με τον τρόπο που διάλεξαν να πληρώνονται την τέχνη τους έχω πρόβλημα.

Το youtube είναι το ραδιοφωνάκι του e-steki Μελιώ. Κι εμείς είμαστε μια παρέα που συζητάμε κι έχουμε και το ραδιοφωνάκι μας να μας κρατάει συντροφιά. Είναι ο τρόπος επικοινωνίας μας, όπως μια κιθάρα στην παραλία που μαζεύει γύρω της γνωστούς και αγνώστους. Η ΑΕΠΙ στο παρελθόν έχει κυνηγήσει και sites που παρέθεταν ΜΟΝΟ lyrics.
Να που έγινε και η μουσική είδος πολυτελείας!

Δεν πρόσεξες μάλλον όμως τι ακριβώς ζητάνε από το στέκι εκτός από τη συνδρομή. Θέλουν λέει και μια playlist να ξέρουν τι παίζει περισσότερο στο στέκι. Θα τους κάνουμε και δημοσκόπηση, θα τους πληρώνουμε κι από πάνω.

Όταν έρχονται και αντιγράφουν ποστ μας και τα δημοσιεύουν μέσα σε άρθρα στις εφημερίδες χωρίς τη συγκατάθεσή μας είναι καλά... Εκεί δεν τρέχει τίποτα από δικαιώματα. Μιλάω για πραγματικό περιστατικό που δεν σχετίζεται βέβαια με την ΑΕΠΙ, σχετίζεται όμως με τα πνευματικά δικαιώματα.


Χωρίς πλειλιστι Ισί δεν μπορεί να ξέρει η ΑΕΠΙ τι εσοδα να δώσει σε μένα σε σενα στον οποιοδήποτε
σχολιάζετε ελαφριά την καρδιά , χωρίς να ψάξετε το θέμα και χωρίς να έχετε βρεθεί σε αυτή τη θέση
δεν σας κατηγορώ :)
εύχομαι πολύ συντομα να φτιαξετε τα ομορφότερα τραγούδια και να πληρωθειτε

10 ευρώ .....

και όλο αυτό το θέμα , ενώ μπορεί να γίνει ένα απλό λινκ και τέλιωσε η ιστορία ...
φανταστείτε τι γινεται με χιλιάδες μαγαζιά , συναυλίες , κέντρα διασκέδασης , ραδιοφωνικους σταθμους
κανάλια που παίζουν τα τραγουδια των δημιουργών και ποτέ δεν δεχονται να πληρώσουν έσοδα

Το λέω και αλλού το θέμα των πνευματικών δικαιωμάτων είναι θέμα πληγή διεθνώς όμως δεν είναι του παρόντος ........
όπως και να έχει ...
Καλές γιορτές να έχετε με τα ( απλήρωτα ) τραγούδια των άλλων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
σχολιάζετε ελαφριά την καρδιά , χωρίς να ψάξετε το θέμα και χωρίς να έχετε βρεθεί σε αυτή τη θέση
δεν σας κατηγορώ :)
Λάθος κάνεις διότι έφαγα κάμποση ώρα σήμερα στο site της ΑΕΠΙ και διάβασα αυτήν ακριβώς την αιτιολόγηση για την playlist που όμως δεν αποκλείει το γεγονός ότι με αυτόν τον τρόπο η ΑΕΠΙ θα έχει στατιστικά στοιχεία να δώσει όπου αυτή νομίζει (επί πληρωμή) για το τι παίζει που και τι αγαπά να ακούει ο κόσμος περισσότερο. Δε μου είπες όμως, το βλέπεις εσύ εφικτό να κρατάμε playlist από τα κομμάτια που παραθέτει ο κόσμος εδώ μέσα; Αυτό είναι full-time job που από κάπου θα πρέπει να πληρωθεί... :hmm:
Κάτω από κάθε video στο youtube, υπάρχει καταγεγραμμένο πόσες φορές έχει παιχτεί το καθένα. Μπορεί η ΑΕΠΙ να πάρει τα στοιχεία που χρειάζεται για τις πληρωμές από εκεί. :)

και όλο αυτό το θέμα , ενώ μπορεί να γίνει ένα απλό λινκ και τέλιωσε η ιστορία ...
Αυτό ακριβώς θα γίνει. Ικανοποιήθηκε δηλαδής τώρα το περί δικαιωμάτων πρόβλημα;
Κέρδισαν τίποτα έτσι οι δημιουργοί; Απλά θ' ακούμε λίγο λιγότερο τα τραγούδια τους, μια που ένα σκέτο λινκ, δεν προτρέπει εύκολα να το πατήσεις. :hmm:

Καλές γιορτές να έχετε με τα ( απλήρωτα ) τραγούδια των άλλων :)
Δε σου πάει βρε πουλίμ αυτό το μελοδραματικό! :P Τι θες να σου πω τώρα δηλαδή, ότι θα κάνω γιορτές με το τελευταίο μηνιάτικο που πήρα από το ταμείο ανεργίας...άστο που σου λέω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
....σε θεωρητικό επίπεδο ακόμη και στο γάμο σου άμα έχεις μουσική έχει δικαίωμα να μπλεχτεί
Τελικά, ψάχνουμε γωνία στο ....ευρώ! Το "δίκαιο" δεν είναι παρά μια υποκειμενική έννοια (κι εσύ έχεις δίκιο, κι εσύ εχεις δίκιο) όσο τουλάχιστον δεν ανήκει σε κάποιο ρυθμιστικό κανόνα με ισχύ...νόμου!
Τότε τα πράγματα αλλάζουν, και κάποιος έχει περισσότερο δίκιο, άρα είναι θέμα ποσότητας δικαίου, και όπως κάθε τι που μπορεί να μετρηθεί, υπόκειται σε ποσοστώσεις αναλογικές!

Για μένα ΔΕΝ είναι εκεί το θέμα, αλλά στο ότι επέλεξαν το e-steki.gr να το εφαρμόσουν (ελπίζω όχι και στο γάμο του Παναγιώτη) κάτι που σημαίνει ότι αποδέχονται πως ο "χαρακτήρας" του, έχει μετεξελιχθεί από μια ενθουσιώδη κίνηση (ανεβάζουμε ένα...site?) και λόγω βέβαια της υπευθυνότητας, συστηματικότητας και συνέπειας των δημιουργών του, σε (ιστο)χώρο όπου ο επαγγελματισμός του δεν αφήνει περιθώρια να το....αγνοήσουν!

Καλό είναι αυτό, δε νομίζετε... ;

Το θέμα των πνευματικών δικαιωμάτων ειναι μεγάλη και πονεμένη ιστορία
διεθνώς
Αποπνευματωμένε και όχι απλά εξαρτημένε καλλιτέχνη, έπρεπε να ήταν ο τίτλος του άσματος, που θα ανεβάσω με το νόμιμο πλέον τρόπο, συμβάλλοντας στη διατήρηση και προάσπιση του...εμπράγματου δικαίου, όπως αυτό ορίζεται από την σκληρή πραγματικότητα !
Σχόλια συνοδευτικά του τραγουδιού όμως δεν θα γράψω, μήπως απαιτήσουν από τον δικηγορικό σύλλογο....ποσοστά!:worry:

https://www.e-steki.gr/showthread.php?t=7062&page=848
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μελιώ,

Με παρεξήγησες, δεν έχουμε πρόβλημα ότι μας ζητούν χρήματα, εξάλλου το ποσοστό είναι γελοίο. Και φυσικά καταλαβαίνω, αναγνωρίζω και σέβομαι τα δικαιώματα των καλλιτεχνών. Ας μας ζητούσαν και διπλάσιο ποσοστό, θα το θεώρούσα και πιο λογική τιμολόγηση. Όπως είδες συζήτησα μαζί τους.

Το πρόβλημα μου είναι οι υπόλοιποι όροι! Για παράδειγμα λογότυπο σε κάθε σελίδα. Το ότι θα πρέπει να τους παρέχω στατιστικά. Πρέπει να καταλάβουν ότι ΑΛΛΟ το downloading, ΑΛΛΟ το streaming και ΆΛΛΟ κάνω embed κάποια video από διαφορετικό site.

edit: προσωπικά είμαι υπερ και στην συνδρομή (βεβαία αυτή την φορά πολύ χαμηλότερη) και από sites που παρέχουν στίχους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Τελικά, ψάχνουμε γωνία στο ....ευρώ! Το "δίκαιο" δεν είναι παρά μια υποκειμενική έννοια (κι εσύ έχεις δίκιο, κι εσύ εχεις δίκιο) όσο τουλάχιστον δεν ανήκει σε κάποιο ρυθμιστικό κανόνα με ισχύ...νόμου!
Τότε τα πράγματα αλλάζουν, και κάποιος έχει περισσότερο δίκιο, άρα είναι θέμα ποσότητας δικαίου, και όπως κάθε τι που μπορεί να μετρηθεί, υπόκειται σε ποσοστώσεις αναλογικές!

Για μένα ΔΕΝ είναι εκεί το θέμα, αλλά στο ότι επέλεξαν το e-steki.gr να το εφαρμόσουν

Θα ελεγα πως με εκφραζει η αποψη του Deamon...

Αναρωτιεμαι ομως για το πως λειτουργει αυτη η υπηρεσια.
Υπαρχουν π.χ απειρα μπλογκς οπου φιλοξενουν απειρα βιντεακια και στιχους. Τα εχουν επισκεφτει και εχουν στειλει το ιδιο εγγραφο εχοντας τις ιδιες απαιτησεις? Αν οχι, μπορω να τους βοηθησω ολιγον τι με μια δικη μου λιστα μιας και την εχω προχειρη στους σελιδοδεικτες μου...

Επισης, εχουν ζητησει απο καθε επιχειρηματια ανα την Ελλαδα που εχει στην κατοχη του κεντρο διασκεδασης απο μικρο μπαρακι και μουσικη σκηνη μεχρι κλαμπς και μπουζουκια τα εξης ιδια πραγματα?
Δηλαδη τα εχουν "μαζεψει" απ ολους αυτους ως οφειλαν και ηρθε η ωρα των ιστοσελιδων?

Βασικα, εχω κι αλλες αποριες περι των απολαβων των στιχουργων και συνθετων. Π.χ ποσο πωλουν το "κομματι" ανεξαρτητα απο τα οποια ποσοστα μετα παιρνουν γι αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Δεν έχετε παράπονο όμως, βρήκαμε κουβέντα γιορτινές μέρες...

ΕΡ έχεις απόλυτο δίκιο. Το θέμα πέρα από τα χρήματα είναι και κάποιοι όροι που είναι από καταχρηστικοί έως αστείοι. Φοβάμαι ότι η ΑΕΠΙ δεν έχει τη δυνατότητα να εισπράξει από εκεί που πραγματικά χάνουν (και πολλά) έσοδα οι δημιουργοί και χτυπάει όπου μπορεί και λανθασμένα γιατί θα έπρεπε να καλλιεργεί τις καλύτερες δυνατές σχέσεις με όσους την πληρώνουν ή διατίθενται να την πληρώσουν τέλος πάντων.
Για το στέκι ας μη το δραματοποιούμε. Τί εικόνα τί υπερδεσμός, όποιος θέλει να ακούσει / δει κάτι θα το κάνει. Οι τεχνικές διαφορές που αναφέρεις φοβάμαι ότι είναι απρόσιτες ως έννοιες στους ενδιαφερόμενους και (φυσικά) δεν καλύπτονται από την όποια νομοθεσία αφήνοντας κενά που επιδέχονται τόνους (ψυχοφθόρων) παρεξηγήσεων.

Μελιώ, δεν πίνουμε εις υγείαν των κορόϊδων, σε διαβεβαιώ. Διαβλέπω γνώση και ενδιαφέρον στα γραπτά σου και στο θέμα για την πειρατεία, (https://www.e-steki.gr/showthread.php?t=4796), δεν είμαστε εντελώς ξένοι με το χώρο, απλά δεν βλέπουμε την τόσο τραγική πειρατεία πια μέσα στο στέκι, άσε που δεν ξέρω και σε ποιό ποσοστό μιλάμε για ελληνική μουσική, γιατί εγώ όλο πάνω σε ξένη πέφτω...

Τέλος, συμφωνώ με τη Neraida και το Γιώργο και το πάω παρακάτω:
Aν πάρουμε το στεκι από .gr και το κάνουμε .bb (νησιά Μπαρμπάντος, έχουν κι αυτοί ωραία θάλασσα) ποιός θα χάσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μελιω, υπερδραματοποιεις τα πραγματα...

Μιλας για τους καλητεχνες που πουλανε τα τραγουδια τους 10 ευρο... Λοιπον, επειδη τυχενει να εχω μια σχεση με τον χορο της μουσικης, ξερω εκτος των αλλων και ενα ατομο, το οπιο εχει γραψει μερικα τραγουδια (μουσικη-στιχους) για ενα ουτε πολυ γνωστο αλλα ουτε και αγνωστο, ελληνικο, παλιο, συγκροτιμα. Ακομα και σημερα, αρκετα χρονια μετα, περνει καθε μηνα λευτα, δεν ξερω βεβαια ποσα, αλλα αφησε να ενοειθει οτι ειναι αρκετα εως πολλα.
Και, εδω που τα λεμε, ο ιδιος αυτος ανθρωπος, εχει ενα καταστημα, και τον εχω πετυχει πολλες φορες να ειναι στο youtube και να εξερευνα τραγουδιστες και μπαντες, καθως και μου εχει βαλει ο ιδιος τραγουδια απο εκει για να τα ακουσω.... Κατα τα αλλα οι κυριοι που προστατευουν τα δικαιωματα του, θελουν να μην βλεπω βιντεο απο το youtube
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Aν πάρουμε το στεκι από .gr και το κάνουμε .bb (νησιά Μπαρμπάντος, έχουν κι αυτοί ωραία θάλασσα) ποιός θα χάσει?
Δεν έχει σχέση το domain, καταρχάς δηλώνουμε κανονικά στην εφορία τα έσοδα του e-steki όποτε ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Δεν έχει σχέση το domain, καταρχάς δηλώνουμε κανονικά στην εφορία τα έσοδα του e-steki όποτε ...

δηλαδή ενα υποθετικό site που θα παρουσιάζει το site πχ του ΟΠΑΠ κανοντας inject κάθε τόσο embedded videos του Σαφέτη απο youtube θα επιτρέψει στην ΑΕΠΙ να ζητήσει λευτά απο τον Κοκκαλή;

Κύριοι της ΑΕΠΙ, το embed ειναι link, μόνο που ο browser φερνει το συγκεκριμένο linked πράμα χωρίς click (θελει click για να παίξει αντί για να φορτώσει). Το τετραγωνάκι που παίζει το video ειναι element της σελίδας του youtube και το ίδιο το youtube επιτρέπει την παρουσίαση μονο αυτου του element (σε όσα videos ο δημιουργός δεν το επιθυμεί δέν γίνεται embedding άρα τεχνική δυνατότητα να το κόψει υπάρχει). Για να βεβαιωθείτε μπλοκάρετε μόνο το youtube και δείτε αν δουλεύουν τα embedded videos.
Να σας το πώ αλλιώς, η μόνη σοβαρή διαφορά απο αυτο είναι 1) οπτική γιατι δεν έχει περιθώρια και 2) γίνεται αυτόματα και δεν χρειαζεται να κουνήσει ο χρήστης τα παράθυρα.

Και στο κάτω κάτω είναι user generated content: με την ίδια λογική μπορώ να postαρω στοιχους, που επίσης θα φαίνονται στη σελίδα του στεκιού. Το μηνυμα είναι δικό μου, το στεκι ειναι carrier και όπως δεν ζητάτε λευτά απο τον OTE που μεταδίδει τα τραγουδια χωρίς άδεια, ή απο την cosmote επειδη μπορώ να στείλω sms τους στοιχους, η απο την adobe που εφτιαξε το πρόγραμμα που παιζει τα videos δεν πρεπει να ζητάτε και απο εδώ.

Ερώτηση: Στο κατάστημα μου τραγουδάω μόνος μου. Χρειάζεται να πάρω άδεια από την ΑΕΠΙ;
Απάντηση: Τα μουσικά έργα που τραγουδάτε έχουν μουσική και στίχο που τα έχουν συνθέσει και συγγράψει πνευματικοί δημιουργοί οι οποίοι εκπροσωπούνται από την ΑΕΠΙ. Η άδεια Δημοσίας Εκτέλεσης δεν εξετάζει ποιος ερμηνεύει τα μουσικά έργα, αλλά νομιμοποιεί την χρήση των έργων του ρεπερτορίου των δημιουργών / δικαιούχων μελών της ΑΕΠΙ. Συνεπώς, η έγγραφη άδεια της ΑΕΠΙ είναι απαραίτητη.
Θα ήθελα να ακούσω απαντήσεις καλλιτεχνών στην ερώτηση "πώς αισθάνεστε που απαγορεύετε να τραγουδάει ο κόσμος τα τραγούδια σας μόνος του". Himela αμα πάμε για καραόκε να πάρουμε να έχουμε και δικηγόρο στην παρέα οπωσδήποτε :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Και εδώ μερικά από τα ... "παιδιά "


Η ΑΕΠΙ διοικείται από Διοικητικό Συμβούλιο που απαρτίζεται στην πλειοψηφία του από δημιουργούς. Μέλη του ΔΣ της ΑΕΠΙ είναι οι κάτωθι:
Κωνσταντίνος Τριπολίτης - Πρόεδρος του Δ.Σ. ( οου γιες ο γνωστός δημιουργός )
Γεώργιος Γαλανάκης - Διευθύνων Σύμβουλος
Γεώργιος Νιάρχος - Μέλος του Δ.Σ.
Παναγιώτης Μαυρουδής - Μέλος του Δ.Σ.
Διονύσιος Τσακνής - Μέλος του Δ.Σ.
Πέτρος Ξανθόπουλος - Μέλος του Δ.Σ.
Δημήτριος Ξανθόπουλος - Μέλος του Δ.Σ.
Χριστόδουλος Νικολόπουλος - Μέλος του Δ.Σ.
Παντελής Γρετζελιάς - Μέλος του Δ.Σ.

και εδώ μερικά ακόμα ... "παιδιά"


Παράλληλα με το Διοικητικό Συμβούλιο της ΑΕΠΙ, έχει συσταθεί με τον κανονισμό λειτουργίας της
η Επιτροπή Δημιουργών-μελών της, με σκοπό αφενός έναν εξελεγκτικό, γνωμοδοτικό και συμβουλευτικό ρόλο στη λήψη αποφάσεων του Οργανισμού και αφετέρου την ουσιαστική και συνεχή ενημέρωση των πνευματικών δημιουργών σχετικά με όλες τις τρέχουσες εξελίξεις, που αφορούν σε θέματα διαχείρισης της πνευματικής ιδιοκτησίας. Η Εξελεγκτική – Γνωμοδοτική Επιτροπή Δημιουργών – Μελών ΑΕΠΙ αποτελείται κατʼ αρχήν από τους:
Γιώργο Ανδρέου, Νίκο Αντύπα, Αντώνη Βαρδή, Θοδωρή Γκόνη, Άρη Δαβαράκη, Μάνο Ελευθερίου, Νίκο Ζούδιαρη, Γιώργο Θεοφάνους, Μαριανίνα Κριεζή, Χρήστο Νικολόπουλο, Ρόμπερτ Ουίλλιαμς, Δημήτρη Παπαδημητρίου, Λευτέρη Παπαδόπουλο, Αντώνη Πλέσσα, Κώστα Τουρνά, Διονύση Τσακνή και Κώστα Φασουλά. Επίσης, παράλληλα με την Επιτροπή μελών Αθήνας, έχει συσταθεί ανάλογη επιτροπή με έδρα στη Θεσσαλονίκη. Οι εργασίες των Επιτροπών μελών της ΑΕΠΙ, είναι ανοιχτές σε όλα τα μέλη της ΑΕΠΙ που επιθυμούν να συμμετέχουν είτε παρακολουθώντας, είτε εκθέτοντας και παρουσιάζοντας τις απόψεις-προτάσεις τους. Για συμμετοχή μελών της ΑΕΠΙ στις Επιτροπές Δημιουργών Αθηνών-Θεσσαλονίκης αρμόδιο είναι το Τμήμα Επικοινωνίας της ΑΕΠΙ.


Προσωπικώς παρακαλώ πολύ ένα από τα "παιδιά" έστω εν μέσω εορτών και έντονων επαγγελματικών τους υποχρεώσεων να απαντήσει τι εστί ΑΕΠΙ

Και όχι μόνο στη ξινίλα τους , αλλά και στη πείνα τους μέρες που είναι άλλωστε ….

Χμμμ, για να το δούμε λίγο αυτό...

Πεινάει λέει ο Βαρδής (ποιος, ο Βαρδινογιάννης?:clapup:);; Πεινάει ο Τσακνής;;; Πεινάει ο Λευτέρης Παπαδόπουλος;;; Πεινάει ο Τριπολίτης;;;

Για όνομα του Θεού μωρέ αδέρφια...ακόμη και ο Νικολόπουλος πεινάει!!! Να του δώσουμε κάτι του φουκαρά μέρες που είναι...

Μια ερώτηση ακόμη: Δεν ντρέπεται η ΑΕΠΙ να έχει το Ρόμπερτ Ουίλιαμς να την εκπροσωπεί; Αυτός είναι ο σεβασμός της για το Ελληνικό Τραγούδι; Θεωρείται κι αυτός ακόμη δημιουργός και πρέπει λέει να τον πληρώνω για να τον ακούσω; Αυτός έπρεπε να με πληρώνει για να τον ακούσω, συν ηθική βλάβη για την ηλιθιότητα που μου μεταδίδει όταν κάνω το λάθος. Άραγε η Νέα Δημοκρατία τι του έχει πληρώσει για τα cult τραγούδια της γαλάζιας γενιάς των '80s;;

Όχι ! αλλά θα πρέπει να έχει δώσει την άδεια του ο δημιουργός και κάπως θα πρέπει να ζήσει κι αυτός
δεν νομίζεις ? Μπααα ψιλά γράμματα θα μου πεις , και ποιος τα σκέφτεται ...
Να δουλέψει ο δημιουργός για να ζήσει, όπως όλοι εμείς οι υπόλοποι. Η τέχνη και η δημιουργία δεν είναι επάγγελμα. Δεν χρειάζομαι ένα οκτάωρο εργασίας ας πούμε για να γράψω τους στίχους "Άλλαξ' ο κολιές κι έγινε μπρασελές" ή "Κάνω έρωτα μαζί σου με τηλεπάθεια". Από τότε που έγινε επάγγελμα η τέχνη, έχει ξεπέσει στο βόρβορο που σήμερα όλοι τη βλέπουμε.

Όπου επιθυμείς χρυσέ μου αρκεί να πληρώνεις τα δικαιώματα που πρέπει , δικαιώματα που έχουν να κάνουν με : φόρους , ικα , αμοιβές δημιουργών
Οι δημιουργοί έχουν πάρει επαρκή ποσά από τα συμβόλαιά τους με τις δισκογραφικές εταιρείες. Εάν δεν πληρώθηκαν επαρκώς, τότε κακώς υπέγραψαν το συμβόλαιο. Έχουν επίσης κερδίσει από τις εκτελέσεις των τραγουδιών τους σε συναυλίες, κέντρα, σκυλάδικα, ξενυχτάδικα, από το ραδιόφωνο, την τηλεόραση, τα κέρατά τους τα δίφορα. Τώρα πρέπει να μαζέψουν και τα λιμά; Τόσο χαμηλά έχουν πέσει; Ή μήπως δεν μπορούν να τα πάρουν από τους μεγάλους και βγάζουν όλη τη μαγκιά τους στους μικρούς;

Και μαζί το μεγαλύτερο μέρος των δημιουργών ... δυστυχώς !
Ευχαρίστως να σκότωνα τον Ουίλιαμς, αλλά πού τέτοια εύνοια της τύχης...:hehe:

Η ΑΕΠΙ δεν " προστατεύει" , δεν είναι νταβατζής , είναι η πρώτη και μεγαλύτερη εταιρεία διαχείρησης
πνευματικών δικαιωμάτων ( υπάρχουν κι άλλες ) αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα , η οποία διαχειρίζεται τα δικαιώματα εκτελεστικά και μηχανικά των δημιουργών , δλδ τα έσοδα από τις πωλήσεις , τις εκτελέσεις των μουσικών έργων και αποδίδει τα έσοδα στους δημιουργούς , πληρώνει τους φόρους που παρακρατούνται , αποδίδει τα ποσά που αντιστοιχούν στο ΙΚΑ για τα ένσημα των δημιουργών , κλπ
Δεν είναι νταβατζής, ωστόσο ως τέτοιος φέρεται. Απαιτεί για παράδειγμα να μπει το σήμα της σε όλες τις σελίδες του στεκιού, χωρίς όμως να πληρώνει για τη διαφήμιση που της γίνεται. Είναι ιδιωτική εταιρεία ή όχι; Πρέπει να πληρώνει τη διαφήμιση ανάλογα της θέασης; Γιατί λοιπόν εάν δεν είναι νταβατζής, καταστρατηγεί τα δικαιώματα των site τα οποία θέλει να καταστήσει "φόρου υποτελή"; Περαιτέρω, απαιτεί την παροχή από την πλευρά μας, επεξεργασμένης πληροφορίας, η οποία θα έχει οικονομική αξία για την πλευρά της, χωρίς να πληρώσει για τον κόπο και το χρόνο που θα ξοδέψει κάποιος για να το κάνει αυτό, μάλιστα μέσα σ' ένα site το οποίο στηρίζεται στην εθελοντική εργασία. Από πότε λοιπόν η εθελοντική εργασία δικαιωματικά μετατρέπεται σε καταναγκαστική; Ας έβαζε έναν δικό της υπάλληλο για να κάνει τούτη τη δουλειά, εάν δεν ήταν νταβατζής. Ψάχνει άραγε για κορόιδα;

Το χειρότερο νταβατζηλίκι όμως, κατά τη γνώμη μου, δεν είναι αυτό. Είναι το γεγονός ότι οι "πνευματικοί δημιουργοί" έχουν κοστολογήσει κάθε ακρόαση του τραγουδιού που έγραψαν, ανεξαιρέτως κάθε ακρόαση όμως, ανά ακροατή κι απαιτούν να πληρώνονται γι' αυτό. Πληρώνονται από το ραδιόφωνο, πληρώνονται κι από το μαγαζάκι που παίζει ραδιόφωνο. Προσωπικά αρνούμαι τη λογική του Δυτικού πολιτισμού, που λέει ότι όλα τ' αγαθά ανήκουν σε κάποιον και συνεπώς πρέπει να πληρώνουμε ακόμη και για τον αέρα που αναπνέουμε. Εάν οι δημιουργοί θεωρούν ότι δεν τους συμφέρει να γράφουν τραγούδια, ας σταματήσουν απλά να το κάνουν. Θα γράψουμε κι εμείς μόνοι μας τα τραγούδια μας και θα τα τραγουδάμε με την παρέα μας. Δεν μπορούν όμως ν' απαιτούν να πληρώνονται για κάθε παπαριά που έγραψαν ες αεί και για κάθε άκουσμα του έργου τους.


Εν ολίγοις κάνει αυτό που θα έπρεπε να κάνει το κράτος , έχοντας θεσπίσει έναν ανάλογο φορέα , όμως δυστυχώς αυτό το κράτος ποτέ δεν ενδειαφέρθηκε για τον Έλληνα δημιουργό , εξ ου και η δημιουργία ιδιωτικής εταιρείας .
Σε απλά ελληνικά Παναγιώτη , κάνει ότι κάνει μια ιδιωτική εταιρεία ασφάλισης απ' αυτές που υπερασπίζεσαι συνήθως , νεςπα ?
Καλός ο καπιταλισμός έτσι ? αρκεί να μη θίγει την τσέπη μας ? ( αστειάκι :P )
Ωραίος λοιπόν ο καπιταλισμός, αρκεί να ωφελεί την τσέπη μας; Θα το θυμάμαι αυτό, όταν ακούσω αριστερής απόχρωσης θέσεις, μέσα σε πολιτικά θέματα του στεκιού.

Καλές γιορτές να έχετε με τα ( απλήρωτα ) τραγούδια των άλλων :)
:cry_x::cry_x::console:

Ρε συ, συγκινήθηκα. Να πληρώσω τώρα τη συνδρομή μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Να ρωτησω και κατι...
Υπαρχει προβλημα ακομα και με τις αναρτησεις βιντεο ξενων καλλιτεχνων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
εγώ δεν πρόκειται να βάλω ποτέ link στο στέκι, το θεωρώ άσχημο και πολύ ψυχρό αισθητικά. Embed ή τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,052 μηνύματα.
Omfg! Αν βρεθώ την Παρασκευή στον Κορυδαλλό επειδή τραγούδησα στο καραόκε θα μου φέρετε τσιγάρα;

Εάν οι δημιουργοί θεωρούν ότι δεν τους συμφέρει να γράφουν τραγούδια, ας σταματήσουν απλά να το κάνουν.

:worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Omfg! Αν βρεθώ την Παρασκευή στον Κορυδαλλό επειδή τραγούδησα στο καραόκε θα μου φέρετε τσιγάρα;



:worship:

Όχι! Ευκαιρία να κόψεις το κάπνισμα. Που δεν κάνει καλό και στη φωνή φυσικά. :P

...ιδέα: Γιατί δεν τραγουδάς κάτι που δεν έχει πνευματικά δικαιώματα? την Ιτιά ας πούμε?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top