Μπάγερν Μονάχου

Dimitri1234

Νεοφερμένος

Ο Dimitri1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Παιδιά εγώ δεν υποστηρίζω ελληνική ομάδα. Είμαι Μπάγερν Μονάχου και θα ήθελα πολύ να ακούσω γνώμες για την συγκεκριμένη ομάδα.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η μεγαλύτερη γερμανική ομάδα, η οποία όμως είναι σε πτωτική πορεία σε σχέση με το 2014 που τα σάρωσε όλα. Δεν έχει πια Ρόμπεν, Ριμπερί, Χούμελς, Σβαιστάιγκερ κτλ, γενικά είναι κατώτερη σε σχέση με τότε, αλλά σαφώς ανώτερη απ'τις άλλες Γερμανικές γι'αυτό και παίρνει περίπατο το πρωτάθλημα.
Και'γω στην Ελλάδα ήμουνα Παναθηναικός(μόνο στο ποδόσφαιρο) πλέον εδώ και μερικά χρόνια στηρίζω μόνο Μίλαν κι ας έχει πιάσει πάτο. Να πώ για το Καμπιονάτο ότι πλέον ίσως είναι χειρότερο κι απ'την Μπουντεσλίγκα. Μάλλον η Αγγλία έχει το καλύτερο πρωτάθλημα και μετά οι Ισπανοί.
Η Μπάγερν μου άρεσε περισσότερο την δεκαετία του 2000 όταν έπαιζε κλασικό 5-3-2, τρομερή άμυνα και γενικά σφικτή ομάδα. Αυτά πλέον πέρασαν(πχ η Μίλαν έπαιζε το 4-3-2-1) και όλοι το γύρισαν με 3 κυνηγούς, πίεση ψηλά και φούλ ζώνη και τρώνε τα γκόλ με το τσουβάλι.
Τότεναμ-Μπάγερν 2-7, να χαίρεται την ζώνη του ο κ.Ποκετίνο.
 

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Γεια και από εμένα. Σπανίως συναντώ άτομο στην Ελλάδα που να υποστηρίζει την Μπαγερν, καθώς θεωρείται η πιο «βρώμικη» γερμανική ομάδα. Και εγώ την υποστηρίζω, το μικρόβιο αυτό μου το κόλλησε ο πατέρας μου, ο οποίος δεν έχει τη παραμικρή σχέση με την γενικότερη γερμανική κουλτούρα. Θα συμφωνήσω με το παραπάνω μήνυμα και θα πω πως την προτιμούσα έτσι όπως στέκονταν παλιότερα. Παρ’όλα αυτά, θεωρώ πως φέτος έχει κάτι περισσότερο από ρεαλιστικές πιθανότητες για την διεκδίκηση του Τσάμπιονς Λιγκ, η οποία έχει γίνει προσωπικό μου απωθημένο από το συνεχές εμπόδιο της Ρεάλ Μαδρίτης. Επίσης, μου αρέσει και ο τρόπος που λειτουργεί διοικητικά, αφού έχει budget κοντά στο δισεκατομμύριο αλλά δεν διαφεύγει σε πανάκριβες μεταγραφές εκατοντάδων εκατομμυρίων, όπως πολλές ευρωπαϊκές ομάδες που παραβιάζουν το Financial Fair Play (βλ. ΠΑΟΚ:laugh:).
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικά οι Γερμανοί έπαιζαν 5-3-2 πολλά χρόνια και το εγκατέλειψαν αρχικά νομίζω με προπονητή, τον Κλίνσμαν(εννοώ η Εθνική) και είχε φάει 5 εντός έδρας από Αγγλία(2002 ήταν νομίζω) Γερμανία-Αγγλία 1-5, με Νοβότνι στόπερ. Την ίδια περίοδο και η Μπάγερν το γύρισε σε ζώνη. Εδώ οι Ιταλοί εγκατέλειψαν την άμυνα, η Αταλάντα κοντεύει να βάλει 100 γκολ στο Καμπιονάτο. Γι'αυτό βούλιαξε όλη η Ιταλία...
Άλλη εποχή τότε, βασίλευε η τακτική, οι καλοί προπονητές και οι στάρ παίκτες που ήξεραν καντάρια μπάλα.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Η χειρότερη ομάδα πανευρωπαϊκά. Κάθε φορά που ξεμυτίζει κάποια αντίπαλος και παίρνει στα 10 χρονια (και αν) πρωτάθλημα, κατευθείαν της αγοράζει τους 2-3 καλύτερους παίκτες για να την καταστρέψει.
 

Dimitri1234

Νεοφερμένος

Ο Dimitri1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Η χειρότερη ομάδα πανευρωπαϊκά. Κάθε φορά που ξεμυτίζει κάποια αντίπαλος και παίρνει στα 10 χρονια (και αν) πρωτάθλημα, κατευθείαν της αγοράζει τους 2-3 καλύτερους παίκτες για να την καταστρέψει.
Μόνο τον Λεβαντοφσκι πήρε απ'την Ντόρτμουντ το 2014. Θεωρείται η 3η μεγαλύτερη ομάδα της Ευρώπης διότι παίζει τρομερή μπάλα και έχει αδικηθεί από την Ρεάλ στο CL τουλάχιστον 2 φορές. Στην Γερμανία είναι πιο τίμια ομάδα που παίρνει κάθε χρόνο το πρωτάθλημα ενώ οι άλλες ομάδες είναι μόνο στα λόγια (βλέπε την πιο μισητή ομάδα στη Γερμανία τη Ντόρτμουντ). Επίσης έχει τρομερό και πιστό λαό
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Μόνο τον Λεβαντοφσκι πήρε απ'την Ντόρτμουντ το 2014. Θεωρείται η 3η μεγαλύτερη ομάδα της Ευρώπης διότι παίζει τρομερή μπάλα και έχει αδικηθεί από την Ρεάλ στο CL τουλάχιστον 2 φορές. Στην Γερμανία είναι πιο τίμια ομάδα που παίρνει κάθε χρόνο το πρωτάθλημα ενώ οι άλλες ομάδες είναι μόνο στα λόγια (βλέπε την πιο μισητή ομάδα στη Γερμανία τη Ντόρτμουντ). Επίσης έχει τρομερό και πιστό λαό

Δε γνωρίζεις το γερμανικό πρωτάθλημα καθόλου. Η Μπάγερν από την εποχη του 90 ακολουθει αυτή την τακτική καταστρέφοντας τις αντίπαλες ομάδες. Από την Ντορτμουντ πήρε 3 παίκτες, μετά το 2πλο πρωτάθλημα: Χουμελς, Γκετσε, Λεβαντόφσκι. Κατι ανάλογο έκανε και στο παρελθόν με την Βερντερ Βρέμης, την Βόλφσπουργκ, Λεβερκουζεν κλπ.


Πιστός λαός; Η Μπάγερν; Όταν κάθε φορά που παίρνει πρωτάθλημα, ελάχιστος κόσμος μαζεύεται στην κεντρική πλατεία της πόλης; Αστεία πράγματα. Ομάδες όπωσ η Σαλκε και η Ντορτμουντ (αλλά Κ αρκετές άλλες) χαρακτηρίζονται για την παράδοση τους και την ιδιαίτερο δεσμό μεταξύ οπαδών και σύλλογου. Η Μπάγερν Μονάχου ειναι μεν ομάδα με παράδοση, αλλά καθαρα commercialized και ακολουθει την παραπάνω τακτική, γι αυτο έχει και πολλούς εχθρούς εντός της χώρας.
 

Dimitri1234

Νεοφερμένος

Ο Dimitri1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Δε γνωρίζεις το γερμανικό πρωτάθλημα καθόλου. Η Μπάγερν από την εποχη του 90 ακολουθει αυτή την τακτική καταστρέφοντας τις αντίπαλες ομάδες. Από την Ντορτμουντ πήρε 3 παίκτες, μετά το 2πλο πρωτάθλημα: Χουμελς, Γκετσε, Λεβαντόφσκι. Κατι ανάλογο έκανε και στο παρελθόν με την Βερντερ Βρέμης, την Βόλφσπουργκ, Λεβερκουζεν κλπ.


Πιστός λαός; Η Μπάγερν; Όταν κάθε φορά που παίρνει πρωτάθλημα, ελάχιστος κόσμος μαζεύεται στην κεντρική πλατεία της πόλης; Αστεία πράγματα. Ομάδες όπωσ η Σαλκε και η Ντορτμουντ (αλλά Κ αρκετές άλλες) χαρακτηρίζονται για την παράδοση τους και την ιδιαίτερο δεσμό μεταξύ οπαδών και σύλλογου. Η Μπάγερν Μονάχου ειναι μεν ομάδα με παράδοση, αλλά καθαρα commercialized και ακολουθει την παραπάνω τακτική, γι αυτο έχει και πολλούς εχθρούς εντός της χώρας.
Δε κατέστρεψε κανένα η Μπάγερν. Αν έχουν ομάδα ας το πάρουν. Η Μπάγερν είναι παγκοσμίως γνωστή για το ένθερμο κοινό της που την ακολουθεί παντού και πάντα. Δε συγκρίνεται με Ντόρτμουντ και Σαλκε
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Δε κατέστρεψε κανένα η Μπάγερν. Αν έχουν ομάδα ας το πάρουν. Η Μπάγερν είναι παγκοσμίως γνωστή για το ένθερμο κοινό της που την ακολουθεί παντού και πάντα. Δε συγκρίνεται με Ντόρτμουντ και Σαλκε



Στην κοιλάδα του Ρουρ υπάρχει ιδιαίτερος δεσμός μεταξύ των ομάδων (ειδικά της Σαλκε και της Ντορτμουντ) και των οπαδών . Ακομα και σε ελληνικα ντοκιμαντέρ έχει τονιστεί αυτο( δες παραπάνω) . Η Μπάγερν από αποψη οπαδών ειναι η πιο αδιάφορη ομάδα πανευρωπαϊκά.

Όσον αφορά τις μεταγραφές-καταστροφή τις σε σχεση μ άλλες ομάδες του ίδιου πρωταθλήματος, η λίστα ειναι μεγαλη.
 

Dimitri1234

Νεοφερμένος

Ο Dimitri1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.

Στην κοιλάδα του Ρουρ υπάρχει ιδιαίτερος δεσμός μεταξύ των ομάδων (ειδικά της Σαλκε και της Ντορτμουντ) και των οπαδών . Ακομα και σε ελληνικα ντοκιμαντέρ έχει τονιστεί αυτο( δες παραπάνω) . Η Μπάγερν από αποψη οπαδών ειναι η πιο αδιάφορη ομάδα πανευρωπαϊκά.

Όσον αφορά τις μεταγραφές-καταστροφή τις σε σχεση μ άλλες ομάδες του ίδιου πρωταθλήματος, η λίστα ειναι μεγαλη.
οσο πιστοι ειναι οι οπαδοι της Ντορτμουντ και της Σαλκε αλλο τοσο ειναι και της Μπαγερν. Βλεπω την ατμοσφαιρα σε καθε ματς και πραγματικα τετοια ατμοσφαιρα μονο με του Ανφιλντ μπορει να συγκριθει. Μιλαμε για μια ομαδα η οποια αποτελει παραδειγμα προς μιμηση για της αλλες ομαδες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Στην κοιλάδα του Ρουρ υπάρχει ιδιαίτερος δεσμός μεταξύ των ομάδων (ειδικά της Σαλκε και της Ντορτμουντ) και των οπαδών . Ακομα και σε ελληνικα ντοκιμαντέρ έχει τονιστεί αυτο( δες παραπάνω) . Η Μπάγερν από αποψη οπαδών ειναι η πιο αδιάφορη ομάδα πανευρωπαϊκά.

Όσον αφορά τις μεταγραφές-καταστροφή τις σε σχεση μ άλλες ομάδες του ίδιου πρωταθλήματος, η λίστα ειναι μεγαλη.
επισης μην ξεχναμε και το περιφημο ρητο MIA SAN MIA.
 

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 620 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,776 μηνύματα.
Η Μπάγερν Μονάχου είναι πολύ δυνατή ομάδα αν και ισχύει αυτό που λέει ο paskmak. Έχει παίξει πολύ ύπουλα με τις μεταγραφές εδώ και τρεις δεκαετίες.
Από Ελλάδα υποστηρίζω Άρη είναι η αλήθεια αλλά δεν παρακολουθώ. Το Ελληνικό πρωτάθλημα δεν έχει και κανένα νόημα. Στο ποδόσφαιρο σε μερικές φάσεις μπαίνει και η πολιτική λίγο.
Ας πούμε εγώ προσωπικά είμαι πολύ του Ιταλικού και του Ισπανικού πρωταθλήματος. Στην Ιταλία υποστηρίζω την Λάτσιο καθαρά ( μπαίνουν και πολιτικοι λόγοι σε αυτό ) ενώ από Ισπανία Μπαρτσελόνα ( καθόλου πολιτικοι λόγοι, η Μπάρτσα ήταν ανέκαθεν ο Δούρειος Ίππος του Καταλανικου αποσχισμου και δεν μου αρέσουν καθόλου οι separatists ).
 

zeus20

Νεοφερμένος

Ο zeus20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Την επαιξε κανεισ στοιχημα νωρις την Μπαγερν να το σηκώσει εφετος?
 

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Την επαιξε κανεισ στοιχημα νωρις την Μπαγερν να το σηκώσει εφετος?
Το έλεγα από πολύ νωρίς φέτος, μου άρεσαν οι κινήσεις που κάνε το καλοκαίρι, αλλά τα προβλήματα που αντιμετώπιζε στην αρχή της σεζόν επί Κόβατς με αποθάρρυναν. Ωστόσο, έχω ποντάρει στο συνδυαστικό Νίκη Μπαγερν & Over 6.5, για τον τελικό, στην απόδοση των 13.25. Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο, αλλά βρίσκω την αποδοσή εκπληκτικά μεγάλη, δεδομένων τα όσα έχει καταφέρει φέτος η ομάδα των Βαυαρών. Γνώμες;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top