• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Μπορεί κάποιος να συνηθίσει τα παυσίπονα;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Έχω ακούσει ότι κάποιος μπορεί να συνηθίσει τα παυσίπονα με συνέπεια π.χ. να μην βοηθούν σε κάποιον πονοκέφαλο.

Είναι όντως αλήθεια; Είναι δλδ προτιμότερο σε έναν "απλό" πονοκέφαλο να κάνει κάποιος υπομονή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
ναι συνηθίζει. εχω γνωρίσει άτομα που δεν τους πιάνει ούτε το απλό depon σε έναν πόνο. γι'αυτό μπορεί να πάρουν πιο δυνατά χάπια. μία γνωστή μου τα κατεβάζει 2 -2 .
εγώ ας πούμε, δεν παίρνω συχνά χάπια. γι'αυτό και όταν είμαι αδιάθετη και πονάω το μισό depon με πιάνει, αν και αργεί λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Έχω ακούσει ότι κάποιος μπορεί να συνηθίσει τα παυσίπονα με συνέπεια π.χ. να μην βοηθούν σε κάποιον πονοκέφαλο.

Είναι όντως αλήθεια; Είναι δλδ προτιμότερο σε έναν "απλό" πονοκέφαλο να κάνει κάποιος υπομονή;



Μπορώ να σου πώ με σιγουριά ναι ειναι αλήθεια βέβαια ενοήτε ότι ανάλογα την ποσότητα παιζει και η μή βοήθεια του χαπιού.
Το ΄΄εχει ο πατέρας μου καθε μέρα έιχε πονοκέφαλο καθε μέρα ντεπόν μετά έπινε παραπάνω δεν τον έπιαναν και μέχρι σήμερα και 10 να πάρει δεν παθένει τίποτα και δεν νοιωθει τίποτα.;)

Ο οργανισμός λειτουργεί πάντα αντίστροφα ότι του δίνεις συχνά το απορίπτει, π.χ άτομα με ζάκχαρο που ξέρω πέρνουν πιά ινσουλίνη με μηχανημα και τωρα δεν την πιάνει λόγο συνεχόμενης χρήσης;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αυτό που περιγράφει ο αγαπητός admin, είναι φαινόμενο της Φαρμακολογίας, λέγεται "Ανοχή", και είναι ιδιότητα όλων των φαρμακευτικών ουσιών που εισέρχονται στον αργανισμό μας.
Είναι κάτι που χρειάζεται όλοι μας να δώσουμε ιδιαίτερη προσοχή γιατί μπορεί στο παράδειγμα των παυσίπονων-αναλγητικών να μην μας πιάσει ένα τέτοι φάρμακο και απλά να μην περάσει ο πονοκέφαλος, αλλά στην περίπτωση των αντιβιοτικών π.χ. κάποιοι που συνιθίζουν να παίρνουν αντιβιοτικά χωρίς λόγο, όταν παραστεί ανάγκη πολλές φορές η αντιβίωση "δεν τους πιάνει".
Επιπλέον η υπερκατανάλωση φαρμάκων, έχει αρνητικές επιπτώσεις στο ήπαρ, αφού εκεί αποδομούνται, αλλά και στους νεφρούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δλδ όταν έχω πονοκέφαλο να αποφεύγω να παίρνω depon και να περιμένω μέχρι που δεν θα τον αντέχω άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ λέω ναι. Υπάρχουν, δε, κι άλλοι τρόποι να ηρεμήσει ο πονοκέφαλος. Ναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ναι, όσο μπορείτε να το αντέξετε, καλό είναι να τα αποφεύγετε.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Αυτό πραγματικά ισχύει. Καλύτερα να κάνεις λίγο υπομονή παρά να παίρνεις χάπια κ αντιβιοτικά σαν καραμέλες. Ο οργανισμός συνηθίζει κ μετά δεν σε πιάνει τπτ δυστυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Έχω ακούσει ότι κάποιος μπορεί να συνηθίσει τα παυσίπονα με συνέπεια π.χ. να μην βοηθούν σε κάποιον πονοκέφαλο.

Είναι όντως αλήθεια; Είναι δλδ προτιμότερο σε έναν "απλό" πονοκέφαλο να κάνει κάποιος υπομονή;

Εξαρταται απο το παυσιπονο, τη συχνοτητα χρησης του, και το αν εννοεις να μην εχει ψυχολογικη ή/και σωματικη επιδραση.

Αν μιλαμε για μορφινη ας πουμε (προφανως οχι, αλλα απλα δινω ενα παραδειγμα), εχει πολυ μικρη ανοχη. Αν ξεκινησεις μετα δυσκολα σε πιανει η ιδια δοση.

Αν μιλας για καθημερινα παυσιπονα, και να κανεις χρηση οποτε σε ποναει το κεφαλι σου (μια στις 10 μερες, πχ) σιγουρα δεν θα υπαρχει προβλημα με παρακεταμολη, κτλ.

Εκτος και αν ψυχολογικα συνηθισεις, και θεωρεις οτι με ενα μονο panadol δεν θα φυγει τοσο δυνατος πονοκεφαλος, και θες να κανεις μεγαλυτερη χρηση.

Αυτό πραγματικά ισχύει. Καλύτερα να κάνεις λίγο υπομονή παρά να παίρνεις χάπια κ αντιβιοτικά σαν καραμέλες. Ο οργανισμός συνηθίζει κ μετά δεν σε πιάνει τπτ δυστυχώς.

Για τα αντιβιοτικα ισχυει οντως πολυ παραπανω. Αλλα ειναι διαφορετικο θεμα, και λογω συστασης φαρμακου και λογω διαρκειας χρησης του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εξαρταται απο το παυσιπονο, τη συχνοτητα χρησης του, και το αν εννοεις να μην εχει ψυχολογικη ή/και σωματικη επιδραση.

Αν μιλαμε για μορφινη ας πουμε (προφανως οχι, αλλα απλα δινω ενα παραδειγμα), εχει πολυ μικρη ανοχη. Αν ξεκινησεις μετα δυσκολα σε πιανει η ιδια δοση.

Αν μιλας για καθημερινα παυσιπονα, και να κανεις χρηση οποτε σε ποναει το κεφαλι σου (μια στις 10 μερες, πχ) σιγουρα δεν θα υπαρχει προβλημα με παρακεταμολη, κτλ.

Εκτος και αν ψυχολογικα συνηθισεις, και θεωρεις οτι με ενα μονο panadol δεν θα φυγει τοσο δυνατος πονοκεφαλος, και θες να κανεις μεγαλυτερη χρηση.



Για τα αντιβιοτικα ισχυει οντως πολυ παραπανω. Αλλα ειναι διαφορετικο θεμα, και λογω συστασης φαρμακου και λογω διαρκειας χρησης του.
Κι όμως φίλε μου, δυστυχώς υπάρχει πρόβλημα.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Κι όμως φίλε μου, δυστυχώς υπάρχει πρόβλημα.:(

Προσωπικα δεν εχω διαπιστωσει κατι τετοιο και δεν εχω διαβασει κατι αναλογο. Εχεις καποιο Link που αναφερει καποια τετοια αντιδραση του οργανισμου; :)

(Παντως δεν επιμενω, απλα το βρισκω λογικο με σωστη χρηση να μην υπαρχει προβλημα. Και δεδομενου πχ, οτι πολλοι καρδιοπαθεις συμβουλευονται να παιρνουν μια ασπιρινη την ημερα, οτι στις οδηγιες χρησης των φαρμακων αυτων δεν αναφερεται κατι τετοιο, και οτι θεωρω οτι η καταπονηση του οργανισμου απο εναν πονοκεφαλο ειναι πιο μεγαλη απο το να παρεις μια ασπιρινη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@insomniac δεν μιλάω για ψυχολογική συνήθεια. Κυρίως έχω στο μυαλό μου το depon. Δλδ αν παίρνω 3-4 depon (αυτή την στιγμή είναι maximum τα 2 με Μ.Ο. το 1) το μήνα είμαι Okey;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Προσωπικα δεν εχω διαπιστωσει κατι τετοιο και δεν εχω διαβασει κατι αναλογο. Εχεις καποιο Link που αναφερει καποια τετοια αντιδραση του οργανισμου; :)

(Παντως δεν επιμενω, απλα το βρισκω λογικο με σωστη χρηση να μην υπαρχει προβλημα. Και δεδομενου πχ, οτι πολλοι καρδιοπαθεις συμβουλευονται να παιρνουν μια ασπιρινη την ημερα, οτι στις οδηγιες χρησης των φαρμακων αυτων δεν αναφερεται κατι τετοιο, και οτι θεωρω οτι η καταπονηση του οργανισμου απο εναν πονοκεφαλο ειναι πιο μεγαλη απο το να παρεις μια ασπιρινη)
Link δεν έχω, έχω όμως μερικά χρόνια κλινικής εμπειρίας από σθενείς μου.
Οπωσδήποτε με τη σωστή και ορθολογική χρήση δεν έχεις πρόβλημα, αλλά εδώ νομίζω οτι αναφερόμαστε σε περιπτώσεις υπερβολικής χρήσης ή χρήσης με το παραμικρό πονάκι.
Στους καρδιοπαθείς συνιστούμε να μασούν μια ασπιρίνη ή ένα salospir επειδή έχει αποδειχθεί οτι το ακετυλασαλικυλικό οξύ που περιέχουν, προλαμβάνει ως ένα βαθμό το έμφραγμα (μερική θρομβόλυση).
Η καταπόνηση του οργανισμού από τη λήψη μιας ασπιρίνης μπορεί να είναι πολύ μεγαλύτερη από έναν πονοκέφαλο, για κάποιον που έχει πεπτικό έλκος ή υποψία αυτού.
Κάθε φαρμακευτική ουσία, έχει αντενδείξεις και ανεπιθίμητες ενέργειες.

@insomniac δεν μιλάω για ψυχολογική συνήθεια. Κυρίως έχω στο μυαλό μου το depon. Δλδ αν παίρνω 3-4 depon (αυτή την στιγμή είναι maximum τα 2 με Μ.Ο. το 1) το μήνα είμαι Okey;
Με αυτές τις δοσολογίες που αναφέρεις (3-4 το μήνα), δεν χρειάζεται να ανησυχείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Προσωπικά πάντως, πάντα προσπαθώ να αποφεύγω τα παυσίπονα. Πρέπει να ακούω σφυριά μέσα στο κεφάλι μου για να πάρω έστω και μια ασπιρίνη.

Δεν ξέρω αν έχει και τόσο μεγάλη σχέση με το θέμα, αλλά η μητέρα του φίλου μου, εδώ και καμιά 10αριά χρόνια, δεν μπορεί να κοιμηθεί το βράδυ αν δεν πάρει μια ασπιρίνη. Και όχι βέβαια εξαιτίας πονοκεφάλων. Φαντάζομαι ότι το πρόβλημα είναι περισσότερο ψυχολογικό, αν όχι εξ ολοκλήρου.
Βέβαια, από την άλλη μεριά, έχω ακούσει ότι μια ασπιρίνη την ημέρα μπορεί να έχει πολύ καλά αποτελέσματα για την υγεία ενός ανθρώπου μακροπρόθεσμα. Αν ξέρει κάποιος κάτι σχετικά με αυτό το θέμα, τον παρακαλώ να μας δώσει τα φώτα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
To έχω αναφέρει λίγο πιο πάνω.
Η ασπιρίνη προλαμβάνει μερικώς το έμφραγμα.
Αν όμως πέρνει κάποιος μια ασπιρίνη κάθε βράδυ, χωρίς να έχει λόγους να υποπτεύεται ενδείξεις εμφράγματος, τότε θα καταστρέψει το στομάχι του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Link δεν έχω, έχω όμως μερικά χρόνια κλινικής εμπειρίας από σθενείς μου.
Οπωσδήποτε με τη σωστή και ορθολογική χρήση δεν έχεις πρόβλημα, αλλά εδώ νομίζω οτι αναφερόμαστε σε περιπτώσεις υπερβολικής χρήσης ή χρήσης με το παραμικρό πονάκι.
Στους καρδιοπαθείς συνιστούμε να μασούν μια ασπιρίνη ή ένα salospir επειδή έχει αποδειχθεί οτι το ακετυλασαλικυλικό οξύ που περιέχουν, προλαμβάνει ως ένα βαθμό το έμφραγμα (μερική θρομβόλυση).
Η καταπόνηση του οργανισμού από τη λήψη μιας ασπιρίνης μπορεί να είναι πολύ μεγαλύτερη από έναν πονοκέφαλο, για κάποιον που έχει πεπτικό έλκος ή υποψία αυτού.
Κάθε φαρμακευτική ουσία, έχει αντενδείξεις και ανεπιθίμητες ενέργειες.

Αρα συμφωνουμε σε ολα! και εγω για ενα καθε 10 μερες μιλησα, αρα 3 το μηνα. Προφανως αμα παιρνεις 1-2 την ημερα, αλλα αντιδραση θα εχει ο οργανισμος σου. :)

Υ.Γ: και φυσικα μιλαω για ατομα που δεν εχουν ελκος, γαστριτιδες, κτλ, ουτε προφανως δυσανεξια στα συστατικα των φαρμακων αυτων. ;) :) (αν πχ μιλαμε για τους πρωτους, τοτε πρεπει να προσεχουν ιδιαιτερα και τα διαφορα "Extra" των παυσιπονων που περιεχουν και καφεϊνη )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αρα συμφωνουμε σε ολα! και εγω για ενα καθε 10 μερες μιλησα, αρα 3 το μηνα. Προφανως αμα παιρνεις 1-2 την ημερα, αλλα αντιδραση θα εχει ο οργανισμος σου. :)

Υ.Γ: και φυσικα μιλαω για ατομα που δεν εχουν ελκος, γαστριτιδες, κτλ, ουτε προφανως δυσανεξια στα συστατικα των φαρμακων αυτων. ;) :) (αν πχ μιλαμε για τους πρωτους, τοτε πρεπει να προσεχουν ιδιαιτερα και τα διαφορα "Extra" των παυσιπονων που περιεχουν και καφεϊνη )
Ναι, αρκεί φυσικά να υπάρχει λόγος.
Κάθε 10 μέρες, έχεις πονοκέφαλο;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Ένα έδιτ στο παραπάνω post μου. Αν το άτομο πάσχει από χρόνιες ημικρανίες, "συγχωρείται" η καθημερινή κατανάλωση ασπιρινών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Aν με την ασπιρίνη παρουσιάζει βελτίωση ναι.
Αλλά πάντα υπο την προϋπόθεση οτι θα έχει προηγουμένως φάει, και οτι δεν έχει πρόβλημα με το πεπτικό σύστημα (οισοφάγο, στομάχι, έντερο)
Πάντως σε κάθε πείπτωση καλό θα ήταν να συμβουλευτεί το γιατρό της κα ναι μην παίρνει μόνη της φάρμακα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Πρόβλημα στο στομάχι μπορεί να έχει μόνο εξαιτίας του γιου της, του αχώνευτου :P:P
Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top