• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Μπορεί κάποιος να συνηθίσει τα παυσίπονα;

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,404 μηνύματα.
Το προβλημα στην αμερικη δεν ειναι η κωδεινη...Ειναι αλλα συνθετικα οποιοειδη (oxycodone, hydrocodone, hydromorphone) που ειναι αρκετα πιο ισχυρα απο τη κωδεινη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δεν ξερω που βρηκες το κειμενο που παραθετεις, αλλα οποιος το γραφει ειναι βλακας και δεν εχει ιδεα τι του γινεται.

Δεν υπαρχουν στεροειδη παυσιπονα, η μορφινη δεν ειναι στεροειδες. Οι μεγαλες κατηγοριες ειναι:

Οπιοειδη παυσιπονα και
Mη στεροειδη αντιΦΛΕΓΜΟΝΩΔΗ φαρμακα (NSAID - Non Steroid Anti Inflammatory Drugs), με εμφαση στο αντιΦΛΕΓΜΟΝΩΔΗ γιατι ειναι σε αντιθεση με τα στεροειδη αντιφλεγμονωδη δηλαδη τη κορτιζονη και τα αναλογα της.

Και φυσικα δεν ειναι η προκληση ανοχης η διαφορα τους. Εχουν απειρες διαφορες.

Α ναι και δεν ειναι μονο δυο οι κατηγοριες. Η παρακεταμολη πχ δεν ανοικει στην ιδια κατηγορια με την ασπιρινη η την ιμπουπροφαινη γιατι δεν εχει ιδαιτερη αντιφλεγμονωδη δραση.

Oλα τα υπολοιπα που γραφει ειναι στην ιδια κατηγορια (εκτος της παρακεταμολης), ειναι μη στεροειδη αντιφλεγμονωδη, δηλαδη αναστολεις της κυκλοοξυγενασης 1 και/η 2
Νάτη , να η ξερολίαση σε βαθμό εγκληματικό.
:jumpy:
Το κείμενο ξέρεις που το βρήκα διότι έχω μια χαρά πηγούλα με γάργαρο νερό.Αλλά σε συνέφερε να κάνεις τον στραβό.
Και είναι απο την αντικαρκινική εταιρία.

1583053115907.png

Αναξιόπιστη;
Και άρθρο με ονοματεπώνυμο.
Του
Δ. Bαρώνος
Ο Δ. Bαρώνος είναι Oμότιμος Kαθηγητής Φαρμακολογίας Πανεπιστημίου Aθηνών

Μόλις μας δήλωσες ποιός είναι ο ξερόλας και ο παντελώς αναξιόπιστος .Από ότι είδα σε όλα σου τα μηνύματα έτσι είσαι.
Ξεκαβάλα man δεν σου πάει. :cleaning:
Μπα δεν σου απαντώ ξανά ,χάσιμο χρόνου man ,ανίατη περίπτωση ξερολίασης .
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Γω συμφωνώ με ιατρική συνταγή για λήψη αναλγητικών με κωδείνη πάντως.

Κι εγώ συμφωνώ. Η έννοια ότι παραδόξως στην Ελλάδα δε τη δίνουν χωρίς ιατρική συνταγή ήταν ότι γενικά εδώ κανείς μπορεί να προμηθευτεί σχεδόν ό,τι φάρμακο θέλει χωρίς ιατρική συνταγή και αυτό που σε άλλα κράτη δε θέλει συνταγή, εδώ είναι υποχρεωτικό. Ίσως επειδή την έχουν κατατάξει στην κατηγορία των ναρκωτικών ουσιών και γι αυτό θέλει συνταγή. Ευτυχώς πάντως εμείς εδώ δεν έχουμε σοβαρό πρόβλημα εξάρτησης από αναλγητικά
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι μερικές φορές που έχω αϋπνίες, αν πάρω ένα ντεπόν ξεραίνομαι στον ύπνο αμέσως (τις περισσότερες φορές,τουλάχιστον) :redface: Είναι περισσότερο ψυχολογικό λέτε; Πάντως προσπαθώ να μην το κανω αυτό πολύ συχνά,μόνο αν την επόμενη μέρα έχω κάτι σημαντικό να κανω και πρέπει να μην είμαι εντελώς άυπνη.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,404 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι μερικές φορές που έχω αϋπνίες, αν πάρω ένα ντεπόν ξεραίνομαι στον ύπνο αμέσως (τις περισσότερες φορές,τουλάχιστον) :redface: Είναι περισσότερο ψυχολογικό λέτε; Πάντως προσπαθώ να μην το κανω αυτό πολύ συχνά,μόνο αν την επόμενη μέρα έχω κάτι σημαντικό να κανω και πρέπει να μην είμαι εντελώς άυπνη.
Μου φαίνεται περίεργο καθώς αυτά τα παυσίπονα έχουν και αρκετή καφεΐνη .Σε εμένα πάντως λειτουργεί λογικά ,αν πάρω 3-4 διότι έχω δυνατούς πονοκεφάλους όταν με πιάνουν ,δεν μπορώ να κοιμηθώ ,στριφογυρνώ σαν αρνί στη σούβλα ,και λογικό είναι λόγω καφεΐνης .
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Μου φαίνεται περίεργο καθώς αυτά τα παυσίπονα έχουν και αρκετή καφεΐνη .Σε εμένα πάντως λειτουργεί λογικά ,αν πάρω 3-4 διότι έχω δυνατούς πονοκεφάλους όταν με πιάνουν ,δεν μπορώ να κοιμηθώ ,στριφογυρνώ σαν αρνί στη σούβλα ,και λογικό είναι λόγω καφεΐνης .
Το depon νομίζω δεν έχει καφεΐνη, μπορεί να κανω και λάθος βέβαια. Πάντως υπάρχουν και χαπάκια panadol χωρίς καφεΐνη, είναι σε ένα μπλε κουτάκι, μπορείς να τα δοκιμάσεις αν τα αλλά σου προκαλούν προβλήματα.
Μιλωντας για καφεΐνη πάντως, κάνει όντως θαύματα :P Καμία φορά αν έχω πονοκέφαλο και είμαι κουρασμένη,για να αποφύγω να πάρω χάπια,παίρνω έναν καφε με λίγη ζάχαρη. Ο συνδυασμός αυτός δρα ωραιότατα και μου περνάει αμέσως ο πονοκέφαλος:hehe:
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μιλάμε για διαφορετικό τύπο εξάρτησης ανάλογα με το φάρμακο. Αυτά που περιέχουν κωδείνη προκαλούν εξάρτηση με στερητικά σύνδρομα, τα ΜΣΑΦ η παρακεταμόλη, τριπτάνες κοκ προκαλούν σε ευρεία χρήσης μη ανοχή και τα φάρμακα αυτά δεν δρουν από ένα σημείο και πάνω. Δημιουργούνται κεφαλαλγίες μη ανεχτές στα αναλγητικά και πολύ δύσκολο να αντιμετωπιστούν.

Επειδή μιλάμε για κεφαλαλγίες (ο Starter του νήματος πολλά χρόνια πριν για κεφαλαλγία μιλούσε) συνοψίζουμε ότι σε αυτές τις καταστάσεις πρέπει να αναλάβει νευρολόγος ώστε να μπει είτε φάρμακο σε χρόνια φάση είτε να δοκιμάσει μη φαρμακευτικές θεραπείες.

Για την καφείνη κοκ ο πονοκέφαλος είναι σημείο στέρησης δεν είναι φάρμακο η καφείνη είναι εξαρτησιογόνα για αυτό αν έχουμε έντονη εξάρτηση σε αυτή πρέπει σιγά σιγά να διακοπεί, αλλιώς θα οδηγήσει σε έντονους πονοκεφάλους που θα επηρεάσουν την καθημερινότητα κάποιον.

Στους καρκινοπαθείς και σε βαρειά πάσχοντες δοκιμάσουμε κωδείνοούχα διότι θέλουμε μικρή ηπατοξικότητα και όχι αλληλεπιδράσεις με τα αντικαρκινικά φάρμακα, είναι πολύ καλύτερο να παίρνεις αυτά τα φάρμακα από τα αντιφλεγμονώδη. Πολλές φορές η εξάρτηση σε βαρείές ασθένεις με μικρό προσδόκιμο είναι αναγκαίο κακό.
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Νάτη , να η ξερολίαση σε βαθμό εγκληματικό.
:jumpy:
Το κείμενο ξέρεις που το βρήκα διότι έχω μια χαρά πηγούλα με γάργαρο νερό.Αλλά σε συνέφερε να κάνεις τον στραβό.
Και είναι απο την αντικαρκινική εταιρία.

1583053115907.png

https://www.cancer-society.gr/γραμμή-υγείας/τα-παυσίπονα-και-οι-δράσεις-τουςΑναξιόπιστη;
Και άρθρο με ονοματεπώνυμο.
Του
Δ. Bαρώνος
Ο Δ. Bαρώνος είναι Oμότιμος Kαθηγητής Φαρμακολογίας Πανεπιστημίου Aθηνών

Μόλις μας δήλωσες ποιός είναι ο ξερόλας και ο παντελώς αναξιόπιστος .Από ότι είδα σε όλα σου τα μηνύματα έτσι είσαι.
Ξεκαβάλα man δεν σου πάει. :cleaning:
Μπα δεν σου απαντώ ξανά ,χάσιμο χρόνου man ,ανίατη περίπτωση ξερολίασης .

Δευτερη φορα που θα στο πω, δεν με ακουσες τη πρωτη, δεν εχει σημασια ποιος γραφει, σημασια εχει η αληθεια.

Στεροειδες ειναι ενα φαρμακο το οποιο εχει σαν βαση του μια συγκεκριμενη διαταξη 4 κυκλαλκιλιακων δεσμων ανθρακα:


Αυτο ειναι ενα στεροειδες.

Και αυτο ειναι η μορφινη:

1024px-Morphin_-_Morphine.svg.png

Το βλεπεις οτι δεν ειναι στεροειδες? O Βαρωνος πεθανε το 2004, δεν ξερω ποτε εγραψε αυτο το αρθρο. Εμενα για μαλακιες μου φαινεται, απλα καποιος χρησημοποιησε το ονομα του. Αν το εχει γραψει ο ιδιος παντως κανει λαθος, δεν υπαρχει καμια αμφιβολια επ αυτου.

Σε παρακαλω κανε μονη σου την ερευνα σου, μην ακους κανεναν.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Κι εγώ συμφωνώ. Η έννοια ότι παραδόξως στην Ελλάδα δε τη δίνουν χωρίς ιατρική συνταγή ήταν ότι γενικά εδώ κανείς μπορεί να προμηθευτεί σχεδόν ό,τι φάρμακο θέλει χωρίς ιατρική συνταγή και αυτό που σε άλλα κράτη δε θέλει συνταγή, εδώ είναι υποχρεωτικό. Ίσως επειδή την έχουν κατατάξει στην κατηγορία των ναρκωτικών ουσιών και γι αυτό θέλει συνταγή. Ευτυχώς πάντως εμείς εδώ δεν έχουμε σοβαρό πρόβλημα εξάρτησης από αναλγητικά

Δινονται μονο με συνταγη. Ειναι τα λεγομενα Τ1,2,3 και 4 και δεν μπορεις να τα παρεις χωρις συνταγη. Ολα τα φαρμακα που περιεχουν ναρκωτικα θελουν συνταγη. Το προβλημα με την εξαρτηση ειναι με το φεντανυλ. Εχει σκοτωσει πολυ κοσμο εδω. Δυστυχως απο οτι εχω καταλαβει πολλοι εδω δεν θελουν να νιωθουν τον παραμικρο πονο ή ενοχληση και ζητανε δυνατα παυσιπονα. Εχεις καταγμα; Σου δινουν οπιουχο. Απο την μια ειναι σωστο γιατι τα NSAIDs επιβραδυνουν την επουλωση του καταγματος και σε καταγμα πχ στο σκαφοειδες, δεν παιζεις. Απο την αλλη ομως αυξανουν το ρισκο για εξαρτηση. Για μενα η μεση λυση ειναι να δινουν μικροτερες ποσοτητες. Εμενα πχ μου εδωσαν 50 χαπια οταν εκανα επεμβαση ενω χρειαστηκα μονο 3-4 για τις πρωτες 24 ωρες.
 

vxrc

Νεοφερμένος

Ο vxrc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Εγώ έχω κάτι έχω στη μέση (δεν έκανα ακόμα μαγνητική) και μου δημιουργεί ισχιαλγία στο φουλ και λάιτ οσφυαλγία. Με είδε ένας ορθοπεδικός και ένας νευροχειρούργος και μου έγραψαν lonarid και lyrica.

Πείτε με χέστη, πείτε με όπως θέλετε, αλλά δεν τα έβαλα στο στόμα μου.. Το ένα λέει "οπιοειδές αναλγητικό" και το άλλο δεν το κατάλαβα καλά αλλά λέει το συνταγογραφούν πλην του πόνου για επιληψίες και κάτι περίεργα και "αυξάνουν τον κίνδυνο αυτοκτονικών σκέψεων ΚΑΙ μπορεί να εμφανιστεί αυξημένη συχνότητα κρίσεων ή άλλες ανεπιθύμητες αντιδράσεις, εάν διακοπεί η φαρμακευτική αγωγή "
ΤΖΙ!!1!ΙΙΖΟΥΣ
Δεν είμαι ντόκτορ αλλά εφόσον δεν "φτιάχνουν" το όποιο πρόβλημα ενδεχομένως υπάρχει στη μέση, αλλά ένα σύμπτωμα αυτού, βρίσκω ηλίθιο να παίξω με το κεφάλι μου. Επίσης εγώ και ο εθισμός γενικότερα δεν τα πάμε καλά.


 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δεν είμαι ντόκτορ αλλά εφόσον δεν "φτιάχνουν" το όποιο πρόβλημα ενδεχομένως υπάρχει στη μέση, αλλά ένα σύμπτωμα αυτού, βρίσκω ηλίθιο να παίξω με το κεφάλι μου. Επίσης εγώ και ο εθισμός γενικότερα δεν τα πάμε καλά.
Το lyrica γενικά είναι ασφαλές φάρμακο και στο βάλανε λογικά σε χρόνια φάση ώστε να μη καταφύγεις σε ΜΣΑΦ. Το lonarid είναι επί πόνου και εκεί θέλει προσοχή αλλά στερείται παρενεργειών των ΜΣΑΦ. Αν αντέχεις το πόνο καλώς δε τα πήρες είναι συμπτωματική η θεραπεία σου δεν είναι θεραπευτική. Θα δουν με την μαγνητική πιο είναι το πρόβλημα σου και θα σου προτείνουν θεραπεία είτε αυτή είναι χειρουργική ή άλλου τύπου.

Το lyrica στην επιληψία δρα σε ορισμένες μορφές της εξαιτίας του μηχανισμού δράσης του αυξάνεί ας το πούμε απλά την κατασταλτική δράση του νευρώνα οπότε μειώνει τις ανώμαλες εκφορτίσεις κάποιων νευρώνων, ενώ με παράλληλο (ιδιο ουσιαστικο) μηχανισμό δρα μειώνοντας τον χρόνιο πόνο και τον νευροπαθητικό. Επειδή δρα στο ΚΝΣ έχουν παρατηρηθεί και αυτές οι παρενέργειες που είπες.

Τα φάρμακα δεν είναι καραμέλες και πρέπει να ζυγίζουμε κάθε φορά ώφελος και κόστος. Πρέπει να ενημερώνεσαι για κάθε φάρμακο και να συζητάς με το ιατρό σου γιατι και πως σου το έβαλε και να κάνεις και την έρευνα σου.
___
Θυμάμαι ένας βλάκας γονέας σε ένα παιδάκι που του βάλαμε θεραπεία Depakine ήρθε το παιδί σε 2 μήνες με status, μας είπε τότε πως άρχισε θεραπευτική κάναβις στο παιδί αλλά δε έκοψε το Depakine, από τις εξετάσεις που κάναμε στο παιδί φάνηκε πως δεν έπαιρνε καθόλου Depakine ενώ το παιδί μας έλεγα ότι ήταν συνεχώς υπνηλικό. Aυτός που του εδωσε την Καναβις το διαφήμιζε ως αντιεπιληπτικό η αλήθεια είναι πως δρά θετικά σε ορισμένα σύνδρομα και ορισμένες μορφές επιληψίας αλλα όχι σε όλες.

Ευτυχώς το παιδί πήγε καλά. Θέλει προσοχή στα φάρμακα παιδιά και πάντα σε επικοινωνία με το θεράποντα ιατρό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vxrc

Νεοφερμένος

Ο vxrc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
και στο βάλανε λογικά σε χρόνια φάση ώστε να μη καταφύγεις σε ΜΣΑΦ.
Σωστή μαντεψιά, ψιλό απαγορεύεται να πάρω λόγω παλιότερου θέματος με νεφρά.

(Ντισκλέιμερ για αυτό που είπες με τον γονέα και το παιδάκι, για να μην παρεξηγηθώ, δεν είμαι κατά των φαρμάκων, προς θεού, και ειδικά σε ότι έχει να κάνει με παιδάκια. Ο μόνος λόγος που "παράκουσα" το ντόκτορ είναι γιατί μέχρι να έχουμε μαγνητική και πλάνο αντιμετώπισης, το pain managment με τρομάζει ως λύση για πολλούς λόγους)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top