...Μυθογαλουχημένοι ! Μυθόπληκτοι ;;;

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
:) Πολλοί-ές απο εμάς στα πρώτα μας χρόνια,ακούσαμε παραμύθια,της γιαγιάς του παππού ,για πριγκηπες,βασιλιάδες,πριγκηποπούλες ,δράκους κλπ. Μας επηρρέασαν στην "άποψη" της ζωής; Κυνηγάμε ακόμη κάποιο μύθο; Παντού υπάρχει ένας μύθος; Ταυτιστήκαμε με κάποιο μύθο; Απομυθοποιήσαμε τα πάντα; Απομυθοποιηθήκαμε; Δεν τα αρίθμησα -1,2,3-ένεκα μύθου(μή χαθεί...) Απαντάτε ελεύθερα σε όσα θέλετε η σε κανένα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
όλοι μέσα μας ψάχνουμε να ζήσουμε το παραμύθι, αλλά είναι τόσο μα τόσο δύσκολο...

keep walking.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
όλοι μέσα μας ψάχνουμε να ζήσουμε το παραμύθι, αλλά είναι τόσο μα τόσο δύσκολο...

...ειδικά όταν έχεις πάρει απόφαση οτι δεν θα το ζήσεις. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
...ειδικά όταν έχεις πάρει απόφαση οτι δεν θα το ζήσεις. ;)

δεν έχω παραιτηθεί, αν αυτό εννοείς;)

κάνε μου quote και το keep walking, γιατί αυτό δηλώνει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
δεν έχω παραιτηθεί, αν αυτό εννοείς;)

κάνε μου quote και το keep walking, γιατί αυτό δηλώνει:P
Μακάρι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Θεόδωρος:
:) Πολλοί-ές απο εμάς στα πρώτα μας χρόνια,ακούσαμε παραμύθια,της γιαγιάς του παππού ,για πριγκηπες,βασιλιάδες,πριγκηποπούλες ,δράκους κλπ. Μας επηρρέασαν στην "άποψη" της ζωής; Κυνηγάμε ακόμη κάποιο μύθο; Παντού υπάρχει ένας μύθος; Ταυτιστήκαμε με κάποιο μύθο; Απομυθοποιήσαμε τα πάντα; Απομυθοποιηθήκαμε; Δεν τα αρίθμησα -1,2,3-ένεκα μύθου(μή χαθεί...) Απαντάτε ελεύθερα σε όσα θέλετε η σε κανένα.:)

θέλεις να πεις ότι δεν υπάρχουν δράκοι και ξωτικά?????!!!!????? :'(:'(:'(:'(

Δεν το πιστεύω..... εγώ πιστεύω ότι υπάρχουν.... υπήρχαν από πάντα και πάντα θα υπάρχουν....
όταν πιστεύεις σε κάτι... υπάρχει... του δίνεις νόημα... του δίνεις ζωή με τη σκέψη σου....

Είναι πολλές οι φορές που αναλογίζομαι αν ειμαι υπερβολικά ρομαντική ή απλά μου αρέσει ποτε ποτε να παραμυθιάζομαι...
Αν ειναι όντως απομεινάρι μιας εποχής με όνειρα που περιλάμβαναν απαραιτήτως πρίγκιπες....
Κι όμως... τελικά η απλή καθημερινότητα μου, μου αποδεικνύει ότι καλά έκανα και τα πίστεψα, καλά κάνω και τα πιστεύω....
Και τον πρίγκιπα βρήκα...και πριγκίπισα με έχει.... και κρυφά κάποιες φορές που βολτάρω στην εξοχή κοιτάζω πονηρά κάτω απ τις φτέρες μπας και βρω κάποιο μαγικό ξωτικό.....

ΌΟΟΟΟΛΟ αυτο το παιχνίδι που με κάνει και ξανανιώθω παιδι... ΕΠΙΛΕΓΩ να το πιστεύω... γιατί εδω και χρόνια εχω επιλέξει να μην ξεκάνω ποτε στην ζωή μου το παιδί που ήμουν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Γενικά πιστεύω ότι δεν είναι καλό να απομυθοποιείς και τα πάντα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
κόφτε τις χαζομάρες γιατί θα ξαμολήσω τον πατάτη και δε θα μείνει τπτ όρθιο :angry:

















άπιστα σκουλήκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το θέμα που άνοιξες Θεόδωρε..., δε μου φτάνει όλη η χωρητικότητα του e-steki να σου απαντήσω!

Θα σας μεταφέρω μονάχα ένα απόσπασμα από το δοκίμιο του αγαπημένου μου παραμυθά, J.R.R. Tolkien, με τίτλο: Ιστορίες για νεράιδες, στο οποίο αναλύει την πολύτιμη συμβολή των παραμυθιών στη διαμόρφωση των ανθρώπων, και την αξία των παραμυθιών τόσο για τα παιδιά, όσο και για τους μεγάλους!

Ο Παραμυθάς, δημιουργεί έναν Δευτερεύοντα Κόσμο, όπου μπορεί να εισχωρήσει το μυαλό. (ο Τόλκιν το ονομάζει αυτό "εκούσια αναστολή της δυσπιστίας"). Μέσα σ'αυτόν, ό,τι διηγείται ο παραμυθάς είναι "αληθινό": Δηλαδή συμφωνεί με τους νόμους του κόσμου εκείνου. Εσύ επομένως τον πιστεύεις για όσο διάστημα βρίσκεσαι εκεί μέσα. Από τη στιγμή που θα εμφανιστεί η δυσπιστία, τα μάγια διαλύονται.

Είμαι μ' αυτούς που επιλέγουν να καταστέλλουν τη δυσπιστία τους για λίγο και να εισχωρούν στο μαγικό κόσμο των παραμυθιών. Τι βρίσκω εκεί? Παρηγοριά, ομορφιά, όνειρα αλλά και αξίες!

Πάρτε για παράδειγμα τον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών". Μέσα σ'αυτό το παραμύθι εκτός από πλάσματα της φαντασίας του δημιουργού τους, βρίσκει κανείς εκδηλωμένες αξίες όπως η φιλία, το πάθος, το θάρρος, η αυταπάρνηση, το ήθος, το σεβασμό, τον αλτρουισμό, την επιείκεια, την αγάπη. Ακόμα και αναφορά στην ανάγκη της προστασίας του περιβάλλοντος! (Αν θέλει κάποιος να του αναλύσω ένα-ένα που τα είδα όλα αυτά μέσα στον Άρχοντα, ευχαρίστως να το αναλύσω! :P )

Δεν μπορώ να φανταστώ καλύτερο τρόπο για να μαθητεύσει κανείς στην ουσία της ζωής!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Isiliel:
Πάρτε για παράδειγμα τον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών". Μέσα σ'αυτό το παραμύθι εκτός από πλάσματα της φαντασίας του δημιουργού τους, βρίσκει κανείς εκδηλωμένες αξίες όπως η φιλία, το πάθος, το θάρρος, η αυταπάρνηση, το ήθος, το σεβασμό, τον αλτρουισμό, την επιείκεια, την αγάπη. Ακόμα και αναφορά στην ανάγκη της προστασίας του περιβάλλοντος!


Στην ταινία πάντως... βρισκει κανείς και τρελλά τεκνά! :hehe:
Λεγκολας.... :inlove:


(χιιιιιλια συγγνώμη για το καρα οφφ τοπικ αλλα δεν άντεξα... :redface:... ήθελα να το πω :redface:........:hehe::hehe:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πάει, μου χάλασε το σοβαρό μου ύφος! :P :P

(ευτυχώς φιλενάδα δε θα τσακωθούμε για άντρες γιατί εγώ προτιμώ τον Άραγκορν! :redface: ;) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,869 μηνύματα.
Ο πρώτος έχει ψεύτικο μαλλί στην τριλογία και ο δεύτερος ενα σπασμένο δόντι στα γυρίσματα. Σπουδαία τεκνά! :tongue:

Εγω νιώθω πάντως να έχω γίνει ενα με τον κόσμο του Battlestar Galactica. Νιώθω Colonial, μιλάω σαν Colonial και συσχετίζω τα πάντα με το BSG. (Συντομογραφία):clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
:| Ενας είναι ο μύθος τελικά..."Τώρα & Εγώ"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ο πρώτος έχει ψεύτικο μαλλί στην τριλογία και ο δεύτερος ενα σπασμένο δόντι στα γυρίσματα. Σπουδαία τεκνά!

Ο Viggo Mortensen (Αραγκορν) είναι εκτός από ηθοποιός, μουσικός, φωτογράφος και ποιητής.
Για μένα είναι η τέλεια φαντασίωση! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
ΜΜμμ....εξαρτάται σε τι φάση είμαι.... 'Αλλοτε απομυθοποιώ τα πάντα και άλλοτε μυθοποιώ τα πάντα....Αν και ώρες ώρες σκέφτομαι ότι θα ήθελα να ζήσω στα βασίλεια με τους πρίγκιπες και τις πριγκίπισσες και τις μικρές γλυκές νεράιδες (το πρόβλημα είναι ότι πάντα υπάρχει και ο κακός :mad:).....Αλλά και το παραμύθι της ζωής μου είναι ωραίο....Γιατί νομίζω ότι εσύ μπορείς να το κάνεις έτσι... Και θέλω σε κάποια φάση να κοιτάξω πίσω και να πω ότι έζησα ζωή σαν παραμύθι....Αν και σίγουρα μέχρι στιγμής είχα παραμυθένιες στιγμές.... 8)

P/S: Legolas allllllllllllllllllll the money! :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Shrek 1 και 2. Η καλύτερη αντιμερώπιση παραμυθιών.

Γενικά δεν μαρέσουν τα αφελή παραμύθια. Γιαυτό και ο άρχοντας με ξενέρωσε. Καλά έχει να γίνει. Οι φίλοι μου με μισούν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kassie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Λοιπον, απο μικρη τρελαινομουνα για μυθολογια:clapup: Αγαπημενο μου παραμυθι σιγουρα η Ιλιαδα:) (του Ομηρου οχι του Αμερικανου:P )γιατι ποτε δεν μπορουσα να αποφασισω ποιοι ηταν οι κακοι και ποιοι οι καλοι(κλασικη συνηθεια μου να περνω το μερος καποιου και να ταυτιζομαι απολυτα με ηρωες:D ).
Ως παιδι μου αρεσαν παρα πολυ οι Μυθοι του Αισωπου, κυριως για το ηθικο διδαγμα τους που ακολουθουσε στο τελος(στην εκδοση που ειχα γραφοταν με πλαγια γραμματα στο τελος του μυθου:) ).
Απο παραμυθια τωρα, ποιο να πρωτοθυμηθω????:clapup: Την ωραια κοιμωμενη(αυτη κοιμηθηκε 100 χρονια κι οταν την ειδε ο πριγκιπας ταβλιαστηκε,εγω οταν ξυπναω μετα απο 8 ωρες γιατι ειμαι σαν μη χειροτερα????????:P )? Την Χιονατη(η πρωτη πλυση στομαχου στην ιστορια:D )? Τα εφτα κατσικακια, τα τρια γουρουνακια και ολα τα αλλα συμπαθη ζωακια που πρωταγωνιστουσαν στα παραμυθια?:clapup: :clapup: :clapup: Νομιζω τοι η παιδικη μου ηλικια δεν θα ηταν η ιδια χωρις ολους αυτους τους παραμυθενιους ηρωες:redface: :)
Υ.Γ Το πρωτο μου βιβλιαρακι ηταν η Κιβωτος του Νωε, το οποιο με ειχε ενθουσιασει τοσο πολυ που το χα μαθει απεξω πριν ακομα μαθω να διαβαζω:redface: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Συγχωρήστε μου τα Αγγλικά...

Everything I need to know I learned in The Lord of the Rings

Developed by Steve Trombulak, in complete and worshipful homage to J.R.R. Tolkien

1. Sometimes a hobbit knows more than even a wizard.
2. Sometimes a hobbit can do what a wizard cannot.
3. There is both good and evil in the world.
4. Never give up. You never know when the eagles are coming.
5. Evil will only be defeated if the forces of good struggle against all odds.
6. Sometimes a task can only be done by a few.
7. Debts can be inherited, so be careful what you say and do.
8. Telling the truth now can save trouble in the future.
9. Never underestimate a woman.
10. It is safest to assume that nobody is incorruptable.
11. Never underestimate your opponent.
12. Let folks reach decisions at their own pace. If the information you gave them is correct, they'll reach the correct conclusion.
13. All stories come to an end, but it may take several lifetimes. Don't assume that you are anything but a minor character.
14. Love is the strongest force of all.
15. Never pass up the opportunity to study the maps of where you're going.
16. Eat when you can. Drink when you can. You never know when you'll get another chance.
17. Always carry a bit of rope.
18. Don't blame the messenger for the message.
19. Don't throw rocks into dark places.
20. A little bravado never hurts, and it might make you feel pretty good.
21. It never hurts to sing and dance.
22. Don't invest all of your power into just one ring.
23. Elves and dwarves have different ways, but that doesn't mean only one of them is right and that they can't be friends.
24. No matter who you think you are and what your destiny may be, be prepared for surprises.
25. All power lies with the Earth, be it a garden or a volcano.
26. Listen to others. Never assume that you know what's best.
27. When all else fails, stall.
28. Know when it's time to say good-bye.
29. Good advice can come from unlikely sources.
30. Have mercy. No one knows what role any of us have to play in life.
31. Say kind things whenever you can.
32. Don't judge a book by its cover. Even a king can look a bit scruffy.


Steve Trombulak
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
γιατί χάθηκε αυτό το ωραίο θέμα?
γιατί τόσες λίγες απαντήσεις?

εμένα τα παραμύθια με στέλνουν σε τόπους μαγικούς σε τόπους τρελούς παραδεισένιους...

αλλά ειλικρινά.. κ ίσως πολύ διαφωνήσουν δεν θέλω να τρέχει το μυαλό μου σε τέτοιες εικόνες...να τρέχει τόσο η φαντασία μου...

γιατί όταν επανέρχομαι στην πραγματικότητα απογοητεύομαι με τους ανθρώπους γύρω μου.... κ απελπίζομαι με την σκέψη ότι η καλοσύνη η γαληνή έχουν αντικαταστεί με στρες άγχος κακία μισός ζήλια :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Η ζωή έχει περισσότερη φαντασία από τα παραμύθια. Γι' αυτό και ποτέ μα ποτέ δεν έπαψα να πιστεύω. Η ζωή όσα στραβά και να σου φέρει είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ. Και ναι ζω σε έναν κόσμο που έχω πλάσει εγώ και τη βρίσκω αφάνταστα .. με λίγους και καλούς. Και ΝΑΙ όσες φορές έχω αδικηθεί, όσες φορές έχω γουρλώσει τα μάτια σε αυτά που έχω δει, όσες φορές και αν έχω ξενερρώσει δεν έχω πάψει να πιστεύω. Γιατί δεν είμαι η μόνη και είναι ότι καλύτερο οι άνθρωποι που συναντώ και έρχονται στη ζωή μου να πιστεύουν και εκείνοι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top