Μega - Συμπέθεροι απ' τα Τίρανα

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Συμπέθεροι απ' τα Τίρανα.​


Δεν βλέπεται. Μίλαγαν όλοι βλάχικα με κοροϊδευτικό τρόπο. Σενάριο και σκηνοθεσία της πλάκας. Σίγουρα ότι χειρότερος έχει την υπογραφή των Ρέππα - Παπαθανασίου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,100 μηνύματα.
Δε θα δοκιμάσω καν να δω ένα επεισόδιο από περιέργεια όσο κι αν η Λεκάκη είναι μεγάλη αγάπη.
Η παράσταση είναι πριν από το 2010 αν θυμάμαι καλά, όταν ακόμα δεν τσίναγε τόσο η φάση "ένας μετανάστης μιλάει σπαστά ελληνικά, χαχα, κωμωδία".
Εικάζω ότι αυτό το ζουμί δε θα έχει αλλαχτεί πολύ. Το οποίο το λες πισωγύρισμα.
Για το mega που πέρσι έβγαλε το Σιωπηλό Δρόμο, για τις ελληνικές σειρές γενικότερα.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,914 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον Ακίκο. :dizzy2: Το θεατρικό ήταν τρισάθλιο (το γιατί πήγα είναι μεγάλη ιστορία). Δεν νομίζω αυτό να διαφέρει σε κάτι.
 

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Οταν πρώτο ανακοινώθηκε είχα σκοπό να δω τα πρώτα επεισόδια μάλιστα τα περίμενα με μια σχετική αναμονή για ελληνική σειρά. Γενικά οι σειρές των Ρεππα-Παπαθανασίου βασίζονται πιο πολύ στην κωμωδία καταστάσεων και όχι τόσο στις ατάκες (όχι ότι λείπουν και αυτές βέβαια), οπότε θέλει λίγα επεισόδια για να την κρίνει κάνεις. Εν τέλει παρά την αναμονή που είχα στην αρχή δεν ξέρω αν θα της δώσω μια ευκαιρία γιατί μόλις είδα το τρέιλερ και άκουσα ότι όλοι μιλαν με προφορά ξενέρωσα. Μου ακούστηκε πολύ περιττό και ενοχλητικό και πολύ φοβάμαι ότι αυτό θεωρείται μάλιστα και ένα από τα κύρια κωμικά στοιχεία της σειράς.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ειδα τυχαια μια φορα και πραγματικα γελασα τοσο πολυ με τις πετυχημενες ατακες που πλεον οποτε βρεθω στην τηλεοραση και παιζει θα το δω με σκοπο να γελασω και να χαλαρωσω ..

Αλλωστε κωμωδια επιλεγεις να δεις και μαλιστα απο ενα πολυ καλο και πετυχημενο δίδυμο που κατα περιοδους εχει προσφερει πολυ αφθονο γελιο με τις δουλειες τους !!!
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Οταν πρώτο ανακοινώθηκε είχα σκοπό να δω τα πρώτα επεισόδια μάλιστα τα περίμενα με μια σχετική αναμονή για ελληνική σειρά. Γενικά οι σειρές των Ρεππα-Παπαθανασίου βασίζονται πιο πολύ στην κωμωδία καταστάσεων και όχι τόσο στις ατάκες (όχι ότι λείπουν και αυτές βέβαια), οπότε θέλει λίγα επεισόδια για να την κρίνει κάνεις. Εν τέλει παρά την αναμονή που είχα στην αρχή δεν ξέρω αν θα της δώσω μια ευκαιρία γιατί μόλις είδα το τρέιλερ και άκουσα ότι όλοι μιλαν με προφορά ξενέρωσα. Μου ακούστηκε πολύ περιττό και ενοχλητικό και πολύ φοβάμαι ότι αυτό θεωρείται μάλιστα και ένα από τα κύρια κωμικά στοιχεία της σειράς.
Ισίνα γιαβρίμ, να σι βρούμ ίνα καλού γαμπρού, απ τ Αζιρπαντάνι, απούχι και γαμπτζουμύτ π κάν τ διαφουράν...

Τούτι ίσ κι να ιβλέπς τ πράμτ κιαπ άλλ μιριάν... :beating: :beating: :beating:

Σε ελεύθερη μετάφραση - παράφραση, ίσως και να ήταν του "Ισίοδου"... μερικώς, καλά ολίγον τι, εντάξει δική μου ιδέα είναι. Το παραδέχομαι.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
H μοίρα των νεοελλήνων είναι να διασκεδάζουν με το να διακωμμωδούν φτωχούς λαούς των Βαλκανίων. Όπου ο φτωχός και η μοίρα του. Δεν είδα ποτέ να γράψουν σίριαλ ή θεατρικό για συμπέθερους από την Νορβηγία γιατί εκεί θα φαίνονταν οι Έλληνες ως συμπέθεροι από την λασποκαλύβα αλλά με πιάτο δορυφορικό (το κιτς γούστο σε άλλο επίπεδο). Τουλάχιστον να έχουμε και εικόνες από μια χώρα με καλύτερες παροχές στον πολίτη από ότι η μετασοβιετική φτωχή Αλβανία. Μόνιμα στοχεύουμε να ζούμε στην μιζέρια μας και με εικόνες από φτωχές χώρες με αποτυχημένα πολιτικά συστήματα και διαφθορά. Τελικά με ποιον τρόπο αντιμετωπίζουμε τους Αλβανούς στην Ελλάδα; Ως είδος κωμμωδίας με δόση υπανάπτυκτης χωριατίλας εμείς οι αναβαθμισμένοι χωριάτες; :hmm:
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ολα αυτα απο μια σειρα στην τηλεοραση που επιλεγει μονο να δει καποιος για να χαλαρωσει και οχι να προβληματιστει οταν υπαρχουν αλλες πηγες να το κανει και μαλιστα να αντιδράσει αναλόγως ?:hmm:

Μαλλον λαθος χρονικη στιγμη και ερεθισμα θίγονται ορισμενες φορες ...
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
H μοίρα των νεοελλήνων είναι να διασκεδάζουν με το να διακωμμωδούν φτωχούς λαούς των Βαλκανίων. Όπου ο φτωχός και η μοίρα του. Δεν είδα ποτέ να γράψουν σίριαλ ή θεατρικό για συμπέθερους από την Νορβηγία γιατί εκεί θα φαίνονταν οι Έλληνες ως συμπέθεροι από την λασποκαλύβα αλλά με πιάτο δορυφορικό (το κιτς γούστο σε άλλο επίπεδο). Τουλάχιστον να έχουμε και εικόνες από μια χώρα με καλύτερες παροχές στον πολίτη από ότι η μετασοβιετική φτωχή Αλβανία. Μόνιμα στοχεύουμε να ζούμε στην μιζέρια μας και με εικόνες από φτωχές χώρες με αποτυχημένα πολιτικά συστήματα και διαφθορά. Τελικά με ποιον τρόπο αντιμετωπίζουμε τους Αλβανούς στην Ελλάδα; Ως είδος κωμμωδίας με δόση υπανάπτυκτης χωριατίλας εμείς οι αναβαθμισμένοι χωριάτες; :hmm:
Αρχικά, θα πω πως δεν με ξενίζει κάτι σε αυτή την έκφραση της σάτιρας.
Η σάτιρα, δεν έχει μου αρέσει ή δεν μου αρέσει.
Καυτηριάζει με τον δικό της τρόπο, τα πράγματα.
Αν εμείς δεν μπορούμε να δεχτούμε τον ιδιαίτερο τρόπο που τα παρουσιάζει, τότε έχουμε θεματάκι εμείς και όχι ένα έργο. Καλό ή λιγότερο καλό, είναι ένα σατιρικό έργο.

Ομως, καλό και χρήσιμο, είναι να γνωρίζουμε και να συσχετίζουμε αυτά που λέμε.
Δηλαδή, προέβαλες τους Σκανδιναβούς ως πρότυπα και υποβάθμισες, ότι είναι σήμερα η Ελλάδα.
Αυτό που βλέπεις και αυτό που δεν βλέπεις.

Εγώ θα σου δώσω κάτι για να δεις, που πιστεύω οτι αγνοείς.

Ο Βσίλειος Β΄στο Βυζάντιο, είχε δεχτεί 6000 μισθοφόρους απο τις Σκανδιναβικές χώρες.
Απο εκεί και μετά, αρχίζει μία σχέση του Βυζαντίου με τους Σκανδιναβούς.
Δεν θα επεκταθώ, θα αρκεστώ να πω, οτι σήμερα αν δεν αντέχεις ή αν αγνοείς τις επιρροές του Ελληνικού πνεύματος και πολιτισμού, απο τον οποίο όλος ο δυτικός πολιτισμός, έχει επηρεαστεί βαθύτατα, τουλάχιστον μη προβάλλεις πράγματα που δεν υπάρχουν(προσπάθεια υποβάθμισης των συμπεθέρων), με αφορμή την αδυναμία σου να κατανοήσεις, αν μη τι άλλο, ένα θεατρικό έργο ή μία σειρά όπως αυτή.
Γιατι δεν βλέπω να προσπαθούν να υποβιβάσουν, αλλά να καυτηριάσουν τις όποιες στερεότυπες γνώμες απλών ανθρώπων. Και βέβαια βγαίνει γέλιο.
Εξ άλλου, δεν πήγαν και να ζητήσουν και Οσκαρ... :morning1:
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
H ένστασή μου είναι ότι και η εγχώρια πολιτική, η τέχνη συχνά επιδιώκει επαφές με τα σύνορα Βαλκάνια με άμεση συνέπεια στην διαμόρφωση της κοινής γνώμης. Όσο δεν βλέπουμε σήμερα τις νεότερες εξελίξεις από τον Δυτικό κόσμο καθημερινά στο σπίτι μας, πάντα θα νιώθουμε ότι οι Ελβετοί είναι κάτι άλλο από εμάς εδώ. Ποτέ δεν άκουσα με μεστά επιχειρήματα τι ακριβώς άλλο είναι αυτοί. Υπάρχει ένα χάσμα κουλτούρας και αυτό βολεύει την πολιτική για ευνόητους λόγους. Όταν σε έναν λαό δείχνεις συνεχώς εικόνες από λαούς με λιγότερη τύχη στη ζωή τους είναι λογικό μετά να πέφτουν και οι προσδοκίες σε επίπεδο ποιότητας ζωής, υποδομών κτλ. Μεγάλο κομμάτι των νεοελλήνων που για διάφορους λόγους αδυνατούν να ταξιδέψουν στο εξωτερικό έχουν ως μοναδική πηγή πληροφορίας την τηλεόραση και άντε ένα θέατρο με επιδότηση ΚΚΕ. Οπότε η άποψη διαμορφώνεται ανάλογα με τον πομπό και όχι με την πραγματικότητα του παρόντος. Για κάποιο λόγο μας αρέσει η απομόνωση εδώ κάτω στα Βαλκάνια και οι προσδοκίες των πολιτικών και λοιπών απατεώνων ελπίδας είναι η Ελλάδα να αναφέρεται μέχρι τα Βαλκάνια αφού στην Κεντρική Ευρώπη η επαγγελματική εντιμότητα και η κοινωνική ευημερία ορίζεται με άλλη θεωρία. Άδικο έχω; Ένας λαός γίνεται καλύτερος, όταν έρχεται σε επαφή με έναν λαό που για διάφορους λόγους ζει σε καλύτερα κρατικά συστήματα...Ανέφερα την Ελβετία ως παράδειγμα, όχι τυχαία επειδή εκεί μεγαλούργησε ο Ιωάννης Καποδίστριας πριν τον φάνε λάχανο οι δικές μας "νεοτεριστικές" Ελληνικές φατρίες του μεσαίωνα.

Δεν με νοιάζει σε τι συνέβαλλαν άνθρωποι που έτυχε να κατοικούν στην Ελλάδα πριν 200.000 χρόνια. Με νοιάζει το παρόν. Σε τι ακριβώς συμβάλλουν οι Έλληνες του παρόντος στον δυτικό πολιτισμό.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν με νοιάζει σε τι συνέβαλλαν άνθρωποι που έτυχε να κατοικούν στην Ελλάδα πριν 200.000 χρόνια. Με νοιάζει το παρόν. Σε τι ακριβώς συμβάλλουν οι Έλληνες του παρόντος στον δυτικό πολιτισμό.
Αυτοί τουλάχιστον κατοικούσαν δεν έκαναν πολιτική από κάπου αλλού!

Λόγια λογια λόγια....
Πόσο χορτασμενος λαος είμαστε και από αυτά πλέον :)
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
@Μάξιμος

Ο 30χρονος Καδήρ Ιννάν Ραμαντάνογλου, μουσουλμάνος Ρομά που γεννήθηκε στην Ελλάδα, κακοποιούσε σχεδόν καθημερινά την 29χρονη σύζυγο του και μητέρα των τριών παιδιών τους η οποία μετά τον τελευταίο της ξυλοδαρμό έχασε την ζωή της στην Αλεξανδρούπολη. H άτυχη γυναίκα πήγε στο νοσοκομείο με ρήξη ήπατος και σπλήνας και είπε πως έπεσε από τη σκάλα.
Οι τελευταίες πληροφορίες θέλουν τον 30χρονο ο οποίος είχε εξαφανιστεί μετά τον θάνατο της συζύγου του να έχει συλληφθεί. Σύμφωνα με συγγενή της άτυχης κοπέλας, ο 30χρονος έκανε συστηματικά χρήση ναρκωτικών ουσιών, ήταν ιδιαίτερα ευέξαπτος και χτυπούσε πολλές φορές την γυναίκα του χωρίς αφορμή.

...ένα μεμονωμένο περιστατικό για τα κωλονεύρα του 30χρονου καθικιού. Ο 30άρης είχε πολλά νεύρα και ήταν Έλληνας. Γυρίστε πλευρό και κάντε πως κοιμάστε. Μετά σας φταίω που "υποβαθμίζω" την Ελλάδα. Τόση εγκληματικότητα κατά ανθρώπινης ζωής η Αυστρία την έχει σε διάρκεια 10ετίας ή 15ετίας (και μπορεί να λέω λίγα χρόνια) και εμείς μόνο σε ένα εξάμηνο. Τα έχω δει όλα πλέον.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Αυτοί που έκαναν τη σειρά δεν είχαν ξανακούσει αλβανική προφορά, έτσι; :hehe:
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
@Μάξιμος



...ένα μεμονωμένο περιστατικό για τα κωλονεύρα του 30χρονου καθικιού. Ο 30άρης είχε πολλά νεύρα και ήταν Έλληνας.
Γυρίστε πλευρό και κάντε πως κοιμάστε. Μετά σας φταίω που "υποβαθμίζω" την Ελλάδα.
Αρχικά, θα σου πω πως φταις, γιατι νομίζεις πως σε διαβάζουν ανίδεοι.
Ξεκίνησες να μιλάς για έναν "Ρομά". Μετά, αρχίζεις να βρίζεις τους Ελληνες.
Και παρακάμπτεις το γεγονός, πως όπου και αν βρίσκεσαι στην Ευρώπη, η νομοθεσία εναρμονίζεται.
Δηλαδή, τα βάζεις με αυτούς που είναι αποδέκτες εδώ και 40, κοντά 50 χρόνια, του Ευρωπαϊκού σχεδιασμού.
Γιατι πώς να το κάνουμε. Αν δεν ξέρουμε ποιους χτυπάμε(έστω λεκτικά), τότε εμείς έχουμε το πρόβλημα και στην περίπτωση μας, ΕΣΥ...
Τόση εγκληματικότητα κατά ανθρώπινης ζωής η Αυστρία την έχει σε διάρκεια 10ετίας ή 15ετίας (και μπορεί να λέω λίγα χρόνια) και εμείς μόνο σε ένα εξάμηνο. Τα έχω δει όλα πλέον.
Μην ανησυχείς, θα δεις περισσότερα.
Γιατι εδώ και δέκα χρόνια, η εξαθλίωση του γενικού πληθυσμού, δουλεύει και παράγει έργο.Στην περίπτωση που συζητάμε, εγκληματικότητα.
 

xrisamikol

Νεοφερμένος

Η ΛΙΝΑ - ΧΡΥΣΑ ΜΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Δεν ξέρω για εσάς εμένα πάντως με ψυχαγωγεί η συγκεκριμένη σειρά κάθε Παρασκευή βράδυ. Μπορεί να κουράσει και να κάνει κοιλιά κάποιες στιγμές του επεισοδίου, είναι όμως και άλλες στιγμές καλύτερες και πιο ωραίες ...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Μην ανησυχείς, θα δεις περισσότερα.
Γιατι εδώ και δέκα χρόνια, η εξαθλίωση του γενικού πληθυσμού, δουλεύει και παράγει έργο.Στην περίπτωση που συζητάμε, εγκληματικότητα.

Πώς συνδέεται η εξαθλίωση του πληθυσμού με την εγκληματικότητα; Τους γυρίζει το μάτι όταν δεν έχουν λεφτά, οι καλοί άνθρωποι-δεν είχαν δώσει ποτέ δικαίωμα στη γειτονιά; :hmm:
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει η σειρά. Περιμένα πολύ καλύτερη δουλειά από το σκηνοθετικό δίδυμο. Κάποιες επιλογές ηθοποιών θα τις έλεγα λανθασμένες και ίσως συμβάλουν αρνητικά στην όλη εικόνα της σειράς.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει η σειρά. Περιμένα πολύ καλύτερη δουλειά από το σκηνοθετικό δίδυμο. Κάποιες επιλογές ηθοποιών θα τις έλεγα λανθασμένες και ίσως συμβάλουν αρνητικά στην όλη εικόνα της σειράς.
Τι να κάνουμε; έτσι την έγραψαν, οπότε ο θεατής καλείται να δει την σειρά, προσπαθώντας να πλησιάσει το χιούμορ τους.
Μου θυμίζεις κάποιους γνωστούς, που όταν σε δουν να θέλεις να πεις κάτι, σου λένε την ατάκα.
"έτσι πες το, έτσι πρέπει ή δεν πρέπει να πεις ή και κάτι άλλο, οτιδήποτε εκτός απο το να σε αφήσουν ήσυχο να πεις την σκέψη σου".
 

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Είχα δει την παράσταση πριν από πολλάααα χρόνια. Πριν πάω ήμουν επιφυλακτική μήπως αντί για καθαρή κωμωδία φάω στη μάπα αντιρατσιστικό κήρυγμα (το πρόβλημα δεν είναι στο αντιρατσιστικό αλλά στο κήρυγμα). Τελικά καλά πέρασα γέλασα πολύ. Όμως το θέμα ήταν πιο φρέσκο τότε, τώρα μοιάζει λίγο μπαγιάτικο.
Ας μην τα παίρνουμε όλα στραβά. Η κωμωδία συνήθως παίρνει τα θέματά της από το γνωστό, το επίκαιρο. Αν στα '80s υπήρχε ιδιωτική τηλεόραση είναι πιθανό η υπόθεση να αφορούσε τον έρωτα ενός Έλληνα και μιας Σουηδέζας. Και τότε οι γονείς μη νομίζετε πως βλέπανε με καλό μάτι να παντρευτούν οι γιοι τους μια ξένη. Ερχόταν όμως το πρώτο παιδάκι και ησύχαζαν τα πράγματα. Τα ξέρω αυτά από ντοκυμαντέρ.
Επίσης πολύ παλιά σε ένα επεισόδιο των Τριών Χαρίτων η κόρη μιας από τις Χάριτες ερωτεύεται έναν Γιαπωνέζο. Σοκ για τη μαμά! Ίσως το δίδυμο προσάρμοσε αυτό το επεισόδιο στην τότε επικαιρότητα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top