Νέο τραγούδι Μιθριδάτη

Πως σας φαίνεται το νέο τραγούδι του Μιθριδάτη
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 24)
  • Λαϊκίζει - Υπερβάλλει

  • Μια χαρά - τέλειο

  • Επίκαιρο

  • Χάλια

  • Δεν έχω άποψη - Δε ξέρω


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Θέμα ημερών έγινε το νέο τραγούδι του Μιθριδάτη, στο οποίο έγινε ασκήθηκε έντονη κριτική επάνω στο κομμάτι. Ουσιαστικά μιλάει για αυτό που ζούμε 2 χρόνια τώρα.
Εγώ δε το βρήκα πολύ υπερβολικό και μου θυμίζει πολύ Ημισκούμπρια

για όποιον δε το έχει ακούσει
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,513 μηνύματα.
Η τεχνική του σαν ραπ είναι τέλεια. Χρησιμοποιει ωραια το λεξιλογιο, φτιαχνοντας τις καταληξεις για να ταιριαζουν και βαζει κυριως τρισυλλαβες ριμες. Αυτο απο μονο του ειναι εκπληκτικο. Προσωπικά στο ελληνικό ραπ αυτό δεν το έχω ξανακούσει σε τέτοιο επίπεδο.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί οι υποτιθέμενοι (σχεδόν ατάλαντοι) καλλιτέχνες νομίζουν πως κάτι έχουν να πουν και να προσφέρουν πέρα από φτηνιάρικη διασκέδαση όπως κάναν τα ημισκούμπρια; Γιατί πρέπει να μιλάνε για την πολιτική και για άλλα ζητήματα τα οποία ούτε τα καταλαβαίνουν, ούτε έχουν κάτι να πουν που ο μέσος βλάκας δεν το σκέφτεται ήδη;

Αυτός ο μέσος βλάκας όμως είναι και ο οπαδός τους και νομίζει πως επειδή βλέπει έναν ατάλαντο τραγουδιάρη να βελάζει τις ίδιες αμάσητες βλακείες που ο ίδιος πιστεύει, τα πιστεύω του επικυρώνονται.

Η ανάδειξη τέτοιων "εργών τέχνης που ο θεός να τα κάνει" δείχνει πως οι 'Ελληνες δεν έχουν καμία ουσιαστική παιδεία και γούστο.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί οι υποτιθέμενοι (σχεδόν ατάλαντοι) καλλιτέχνες νομίζουν πως κάτι έχουν να πουν και να προσφέρουν πέρα από φτηνιάρικη διασκέδαση όπως κάναν τα ημισκούμπρια; Γιατί πρέπει να μιλάνε για την πολιτική και για άλλα ζητήματα τα οποία ούτε τα καταλαβαίνουν, ούτε έχουν κάτι να πουν που ο μέσος βλάκας δεν το σκέφτεται ήδη;

Αυτός ο μέσος βλάκας όμως είναι και ο οπαδός τους και νομίζει πως επειδή βλέπει έναν ατάλαντο τραγουδιάρη να βελάζει τις ίδιες αμάσητες βλακείες που ο ίδιος πιστεύει, τα πιστεύω του επικυρώνονται.

Η ανάδειξη τέτοιων "εργών τέχνης που ο θεός να τα κάνει" δείχνει πως οι 'Ελληνες δεν έχουν καμία ουσιαστική παιδεία και γούστο.

Σε κόβω ότι αν έγραφε ένα παρόμοιο τραγούδι και έκραζε ΣΥΡΙΖΑ, δεν θα έγραφες αυτό το λογύδριο.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στον απλοικό σου κόσμο όποιος δεν ψηφίζει τσύριζα, ψηφίζει νουδού.
Δεν είναι έτσι. Μπορεί απλά να έχω διαβάσει και άλλα σου σχόλια και να έχω βγάλει συμπεράσματα για τις πολιτιστικές απόψεις σου.
 

azula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η azula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Οι στιχοι ειναι επικαιροι η μουσικη χαλια
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,937 μηνύματα.
Γενικά ανάμεικτα συναισθήματα μου προκαλεί αυτό το τραγούδι. Ωραίο λεξιλόγιο περιγράφει πράγματι πολλές πτυχές του σύγχρονου κόσμου αλλά ως γνωστόν δεν ξεφεύγει από τον γενικό κανόνα της εποχής που είναι η προώθηση της νεοταξικής ατζέντας. Οι μεγαλύτερες ενστάσεις μου είναι στο δεύτερο κομμάτι του που αρχίζει τα κλασικά νεοταξικά για διέγερση συναισθήματος " ενώ προσφυγόπουλα μέσα σε λασπόνερα "... και τα κλασικά και μετά εννοείται που βρίσκει χώρο και κράζει τους μόνους που αγωνίζονται υπέρ της πατρίδος τους πατριώτες " και ο απολιτίκ στη πείνα γίνεται φασίσμο " και κάτι για ακροδεξιούς.

Στα υπόλοιπα έχει πολλά points. Αλλά γενικά δεν το θεωρώ τραγούδι πρότυπο για την νεολαία. Πολλές αριστερές απόψεις.
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολλές αριστερές απόψεις
Αυτό έλεγα και εγώ για το συγκεκριμένο και για άλλα που βγήκαν... Είμαι 100% σίγουρη ότι αν είχαμε κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ εν μέσω πανδημίας δεν πρόκειται να έβγαζαν κανένα τέτοιο τραγούδι:/ γενικά οι καλλιτέχνες είναι αριστεροί σε μεγάλο ποσοστό, οπότε τι ψάχνεις...
 

Εχέφρων

Νεοφερμένος

Ο Εχέφρων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συγγραφέας. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Αυτό έλεγα και εγώ για το συγκεκριμένο και για άλλα που βγήκαν... Είμαι 100% σίγουρη ότι αν είχαμε κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ εν μέσω πανδημίας δεν πρόκειται να έβγαζαν κανένα τέτοιο τραγούδι:/ γενικά οι καλλιτέχνες είναι αριστεροί σε μεγάλο ποσοστό, οπότε τι ψάχνεις...
Από τα λιγα κομματια που δεν ειναι κομματια, αλλα δικαστηριο.
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από τα λιγα κομματια που δεν ειναι κομματια, αλλα δικαστηριο.
Δώστε ένα πακέτο στα minions του Kaiser
και εύχομαι τα billions να είναι ΚαλοPfizer
Και όταν θα επέλθει ανοσία στην αγέλη
θα δούμε πόσες μέλισσες θα υπάρχουν στην κυψέλη
και εν τέλει, ύστερα απ' τη λαίλαπα του Κόβιντα
πόσα βλήτα και απόβλητα, θα βγουν αλώβητα

Οι καλύτεροι στίχοι του κομματιού:)
 

Εχέφρων

Νεοφερμένος

Ο Εχέφρων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συγγραφέας. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Δώστε ένα πακέτο στα minions του Kaiser
και εύχομαι τα billions να είναι ΚαλοPfizer
Και όταν θα επέλθει ανοσία στην αγέλη
θα δούμε πόσες μέλισσες θα υπάρχουν στην κυψέλη
και εν τέλει, ύστερα απ' τη λαίλαπα του Κόβιντα
πόσα βλήτα και απόβλητα, θα βγουν αλώβητα

Οι καλύτεροι στίχοι του κομματιού:)
Ενημέρωση απ' τα Μου Μου Ε κι αλίμονο
κι είναι όλα ανάποδα σαν σε δεξιοτίμονο
Της κοινής γνώμης η διαμόρφωση,
σε κάτω του μετρίου αντίληψη και μόρφωση
Σωστή διατύπωση στην πρόταση με πόρωση
κάνει εντύπωση η αποστήθιση με βόθρωση

Θα επελεγα αυτους απο το τριτο, νομιζω, act.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,937 μηνύματα.
Αυτό έλεγα και εγώ για το συγκεκριμένο και για άλλα που βγήκαν... Είμαι 100% σίγουρη ότι αν είχαμε κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ εν μέσω πανδημίας δεν πρόκειται να έβγαζαν κανένα τέτοιο τραγούδι:/ γενικά οι καλλιτέχνες είναι αριστεροί σε μεγάλο ποσοστό, οπότε τι ψάχνεις...
Οι καλλιτέχνες είναι όλων των χώρων απλά τώρα με τη πολιτική ορθότητα κυριαρχούν οι αριστεροί για την ώρα.

Το τραγούδι αυτό έχει εννοείται και τα καλά σημεία του αλλά γενικά είναι γελοίο που υπάρχει ακόμα κόσμος που θεωρεί δεξιά κυβέρνηση την Νέα Δημοκρατία.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι καλλιτέχνες είναι όλων των χώρων απλά τώρα με τη πολιτική ορθότητα κυριαρχούν οι αριστεροί για την ώρα.

Το τραγούδι αυτό έχει εννοείται και τα καλά σημεία του αλλά γενικά είναι γελοίο που υπάρχει ακόμα κόσμος που θεωρεί δεξιά κυβέρνηση την Νέα Δημοκρατία.
Και τον ΣΥΡΙΖΑ αριστερή 😉

 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,937 μηνύματα.

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπα όλη αυτή η παλιοφαρα που διοικεί τη χώρα από το 1974 έως σήμερα αριστερά είναι. Για αυτό είμαστε εδώ που είμαστε.
Μια κουβέντα μου είχε πει ο παππουκας μου και πραγματικά είχε τόσο δίκιο αν και δεν το είχα αντιληφθεί πλήρως όταν ειπώθηκε ..

Αν δεις πραγματικό αριστερό στην εξουσία να είσαι προετοιμασμένη για τα χειρότερα ..

Κάτι παραπάνω ήξεραν οι παλιοί και αυτοί που πολέμησαν και έζησαν πολύ σκληρές καταστάσεις .
Αυτό έχω να πω όλα τα άλλα τα αποδεικνύει αυτό που ζούμε δυστηχως ...

Το βιντεάκι μπορεί να το βλέπεις και να γελάς αλλά αν αναλογιστείς ότι αυτά τα μυαλά και ακόμα περισσότερα έχουν ακόμα λόγο σε όλο αυτό τι να συζητήσουμε πλέον ..
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top