Να υπερασπιζόμαστε τους φίλους μας ακόμα κι αν έχουν άδικο;

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Θεωρώ τελείως λάθος να υπερασπιζεσαι κάποιον μόνο και μόνο επειδή είναι φίλος σου, ακόμη κι όταν έχει άδικο ή έστω διαφωνείτε. Σ' όλες τις περιπτώσεις θα πάρω το μέρος αυτουνού που θεωρώ ότι έχει δίκιο, ακόμη κι αν είναι "εχθρός" του φίλου μου. Αυτό έχει ενοχλήσει κάποιους κατά καιρούς αλλά δε με νοιάζει καθόλου γιατί κι εμένα έτσι θέλω να μου φέρονται και εκτιμώ βαθύτατα όσους το κάνουν.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θεωρώ τελείως λάθος να υπερασπιζεσαι κάποιον μόνο και μόνο επειδή είναι φίλος σου, ακόμη κι όταν έχει άδικο ή έστω διαφωνείτε. Σ' όλες τις περιπτώσεις θα πάρω το μέρος αυτουνού που θεωρώ ότι έχει δίκιο, ακόμη κι αν είναι "εχθρός" του φίλου μου.
Το να παίρνει κανείς το μέρος του εχθρού του φίλου του σε μια διαφωνία φαινομενικά για λόγους δικαίου, έχει ως αποτέλεσμα την ενίσχυση της δικής του δημόσιας εικόνας υπό το κόστος της μείωσης της εικόνας του φίλου και του δεσμού. Το ότι γίνεται για το καλό του φίλου (συμμόρφωση) αποτελεί περαιτέρω virtue signaling, καθώς χρησιμοποιείται η γενική αίσθηση περί δικαίου για την δικαιολόγηση της οπορτουνιστικής προδοσίας.

Το να υπερασπίζεσαι έναν φίλο όταν έχει άδικο ώστε να μην εκτεθεί, έχει ως αποτέλεσμα την ενίσχυση της φιλίας, υπό το κόστος της δημόσιας εικόνας του προστάτη, καθώς επιδεικνύει αντικομφορμιστική συμπεριφορά και άρα πλέον είναι εκτεθειμένος στο να τον που κλικαδόρο, άδικο, κτλ.

Αυτό έχει ενοχλήσει κάποιους κατά καιρούς αλλά δε με νοιάζει καθόλου γιατί κι εμένα έτσι θέλω να μου φέρονται και εκτιμώ βαθύτατα όσους το κάνουν.

Λογικό να ενοχλεί. Το όλο concept της φιλίας βασίζεται εν μέρει στο γεγονός πως δυο άτομα αποφασίζουν να συνασπιστούν, δηλαδή να φέρει ο ένας προσωπικό κόστος για την προστασία του άλλου από τρίτους, όταν αυτό κριθεί απαραίτητο. Ο συνετισμός γίνεται μετά κατ ιδίαν, και όχι στα μάτια του εχθρού.

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική φυσικά, και μερικές φορές είναι καλύτερο ο φίλος να μένει αβοήθητος όταν τον τρώει ο κώλος του, αλλά όταν γίνεται σκληρωτικά και πάντα, είναι ξεκάθαρα signaling.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Το να παίρνει κανείς το μέρος του εχθρού του φίλου του σε μια διαφωνία φαινομενικά για λόγους δικαίου, έχει ως αποτέλεσμα την ενίσχυση της δικής του δημόσιας εικόνας υπό το κόστος της μείωσης της εικόνας του φίλου και του δεσμού. Το ότι γίνεται για το καλό του φίλου (συμμόρφωση) αποτελεί περαιτέρω virtue signaling, καθώς χρησιμοποιείται η γενική αίσθηση περί δικαίου για την δικαιολόγηση της οπορτουνιστικής προδοσίας.

Το να υπερασπίζεσαι έναν φίλο όταν έχει άδικο ώστε να μην εκτεθεί, έχει ως αποτέλεσμα την ενίσχυση της φιλίας, υπό το κόστος της δημόσιας εικόνας του προστάτη, καθώς επιδεικνύει αντικομφορμιστική συμπεριφορά και άρα πλέον είναι εκτεθειμένος στο να τον που κλικαδόρο, άδικο, κτλ.



Λογικό να ενοχλεί. Το όλο concept της φιλίας βασίζεται εν μέρει στο γεγονός πως δυο άτομα αποφασίζουν να συνασπιστούν, δηλαδή να φέρει ο ένας προσωπικό κόστος για την προστασία του άλλου από τρίτους, όταν αυτό κριθεί απαραίτητο. Ο συνετισμός γίνεται μετά κατ ιδίαν, και όχι στα μάτια του εχθρού.

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική φυσικά, και μερικές φορές είναι καλύτερο ο φίλος να μένει αβοήθητος όταν τον τρώει ο κώλος του, αλλά όταν γίνεται σκληρωτικά και πάντα, είναι ξεκάθαρα signaling.

Η δημόσια εικόνα δεν αλλάζει γιατί όταν λέω ότι θα πάρω το μέρος, εννοώ ιδιωτικά, όταν το συζητήσω με τον φίλο μου. Δημόσια δεν ανακατεύομαι σε διαφωνίες τρίτων ούτως ή άλλως, εκτός κι αν μιλάμε για απλές διαφωνίες που αφορούν ένα μη προσωπικό θέμα σε φιλικό κλίμα κι όχι για εχθρούς και κόντρες.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Το να παίρνει κανείς το μέρος του εχθρού του φίλου του σε μια διαφωνία φαινομενικά για λόγους δικαίου, έχει ως αποτέλεσμα την ενίσχυση της δικής του δημόσιας εικόνας υπό το κόστος της μείωσης της εικόνας του φίλου και του δεσμού. Τ
Μήπως είναι η εικόνα στα μάτια του εαυτού του και όχι στους άλλους ;
Γιατί τώρα να υπερασπιστείς το άδικο, εσύ θα πέσεις στα δικά σου μάτια, μπορεί να έχεις τύψεις μετά , μπορεί να μη πάρεις και τη μεριά κανενός .
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μήπως είναι η εικόνα στα μάτια του εαυτού του και όχι στους άλλους ;
Γιατί τώρα να υπερασπιστείς το άδικο, εσύ θα πέσεις στα δικά σου μάτια, μπορεί να έχεις τύψεις μετά , μπορεί να μη πάρεις και τη μεριά κανενός .
Γιατι ένας άνθρωπο που είναι δίκαιος και δεν τον σέβεσαι; Δεν ανεβαίνει στα οποία όλων; Μπορεί να μην τον γουστάρουν αλλά τον σέβονται.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Γιατι ένας άνθρωπο που είναι δίκαιος και δεν τον σέβεσαι; Δεν ανεβαίνει στα οποία όλων; Μπορεί να μην τον γουστάρουν αλλά τον σέβονται.
Λέω ότι δεν υπερασπίζεσαι το δίκαιο για τη δημόσια εικόνα σου ντε και καλά, μπορεί να είναι και για τη δική σου εικόνα στα δικά σου μάτια και τη δική σου αυτοεκτίμηση ότι είσαι καλός και δίκαιος και το βράδυ να κοιμάσαι ήσυχος ότι έκανες το σωστό .
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λέω ότι δεν υπερασπίζεσαι το δίκαιο για τη δημόσια εικόνα σου ντε και καλά, μπορεί να είναι και για τη δική σου εικόνα στα δικά σου μάτια και τη δική σου αυτοεκτίμηση ότι είσαι καλός και δίκαιος και το βράδυ να κοιμάσαι ήσυχος ότι έκανες το σωστό .

Α, ναι, συμφωνώ.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Για παράδειγμα μια φίλη μου απατάει το αγόρι της και αρχίζουν και τσακώνονται μπροστά μου και αρχίζει να τα ρίχνει πάνω του , είναι χειριστική και δεν ξέρω τι . Αν εγώ πάω ιδιωτικά που είπατε και της πω ''ρε συ δεν είσαι σωστή'' η ζημιά και στον άλλον έχει γίνει , κανονικά το σωστό ή έστω από μια πλευρά ηθικής θα ήταν να πω μπροστά στους δυο ''ρε συ δεν είναι σωστό αυτό που λες τώρα ''. Τώρα θα μου πεις κόπηκες για το αγόρι της φίλης σου; ε μπορεί όχι αλλά να είναι για σένα ότι εσύ έπραξες το σωστό και να νιώθεις καλός
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παραμένει βέβαια το ένστικτο της συμπόνοιας και του αλτρουισμού . Αν κάποιος αδικείται μπορεί να σου προκαλεί δυσφορία ότι θα το πάθεις και εσύ κάποια στιγμή και δεν θα σε σώσει κανείς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για παράδειγμα μια φίλη μου απατάει το αγόρι της και αρχίζουν και τσακώνονται μπροστά μου και αρχίζει να τα ρίχνει πάνω του , είναι χειριστική και δεν ξέρω τι . Αν εγώ πάω ιδιωτικά που είπατε και της πω ''ρε συ δεν είσαι σωστή'' η ζημιά και στον άλλον έχει γίνει , κανονικά το σωστό ή έστω από μια πλευρά ηθικής θα ήταν να πω μπροστά στους δυο ''ρε συ δεν είναι σωστό αυτό που λες τώρα ''. Τώρα θα μου πεις κόπηκες για το αγόρι της φίλης σου; ε μπορεί όχι αλλά να είναι για σένα ότι εσύ έπραξες το σωστό και να νιώθεις καλός
Εάν η φίλη σου διαπράττει πράξεις τις οποίες εσύ θεωρείς ανήθικες και λάθος, τότε σαφέστατα κατά τη γνώμη μου είσαι υποχρεωμένη να θίξεις το θέμα ιδιωτικά. Διότι αν δεν το κάνεις, τότε αυτομάτως δίνεις και στην άλλη την εντύπωση πως είσαι εντάξει με αυτή της την πραξη, ή σου είναι αδιάφορη.

Δημόσια τώρα, εάν το αγόρι της δεν είναι φίλος σου, αλλά η σχέση σας είναι εντελώς επιφανειακή, τότε το να φέρεις το θέμα αυτό προς συζήτηση μπροστά του είναι φάουλ ως προς την φίλη σου, διότι παραβιάζεις τον κανόνα της φιλίας που λέει ότι δεν προκαλούμε ζημιά στους φίλους μας.

Καλώς ή κακώς, το πως φερομαστε στυυς άλλους, αλλάζει ανάλογα με τον βαθμό εγγύτητας της σχέσης. Αλλιώς λοιπόν φέρεσαι σε ένα μέλος της οικογένειας σου, έναν φίλο, έναν άγνωστο. Επειδή το συμφέρον του φίλου σου είναι ανώτερο από το συμφέρον του γνωστού, όταν αυτά τα δύο έρχονται σε σύγκρουση επιλέγεις το συμφέρον του φίλου.

Παραμένει βέβαια το ένστικτο της συμπόνοιας και του αλτρουισμού . Αν κάποιος αδικείται μπορεί να σου προκαλεί δυσφορία ότι θα το πάθεις και εσύ κάποια στιγμή και δεν θα σε σώσει κανείς.

Ναι, και αυτός είναι ο λόγος που υπάρχει το συγκεκριμένο ένστικτο.
 

Guest 298675

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιστεύω ότι όταν ο φίλος μας είναι λάθος κατά την γνώμη μας πάντα καλό είναι να του το έκφραζουμε ιδιωτικά με κλίμα φιλικό και συζητήσιμο. Αν μας βγει κάτι πιο επικριτικό η επιθετικό τότε θεωρώ ότι έχουμε κάποιο άλυτο θέμα με τον φίλο μας και βρίσκουμε ευκαιρία να του μιλήσουμε με το ανάλογο ύφος το οποίο φυσικά δεν θα μας φέρει πιο κοντά αλλά θα μας απομακρύνει και δεν θα βοηθήσει εκείνη την στιγμή τον άλλον. Οπότε αν πραγματικά θέλουμε να βοηθήσουμε και είμαστε σε θέση τότε ωφειλουμε να σκεφτούμε και αυτή την παράμετρο για να είναι τα λόγια μας όσο πιο αντικειμενικά γίνεται.

Σχετικά τώρα με το θέμα του παίρνω θέση η όχι θεωρώ ότι πάλι παίζει ανάλογα με τον άνθρωπο. Συνήθως οι πιο εσωστρέφεις είναι πιο σιωπηλοι και ειδικά αν δεν ζητηθεί η γνώμη τους ενώ οι πιο εξωστρέφεις θα πάρουν αμέσως θέση και θα κάνουν το θέμα δικό τους. Εννοείται ότι αυτά δεν είναι στάνταρ αλλά συνηθιζονται κατά την δική μου γνώμη.

Το θέμα αυτό με έχει απασχολήσει και εμένα και έχω πιάσει τον εαυτό μου να ζω αυτά που περιγράφω παραπάνω.. Τα δύο άκρα δηλαδή ανάλογα με την περίπτωση και το άτομο φυσικά.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

erestu

Νεοφερμένος

Η erestu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεναριογράφος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Χμμ πολύ ενδιαφέρουσα σου η οπτική σου Αντελαιντα μου. Με εβαλε σε σκεψεις…

Μου θυμίζεις αυτή τη «φίλη» που έχει μια τάση να κρύβει πράγματα από σένα, γενικά να ψεύδεται συνέχεια και να διαστρεβλώνει γεγονότα όποτε τη συμφέρει ή απλά για να κάνει το κέφι της. Εσύ έχεις ψυλλιαστεί ότι σε παραπλανεί κάπως, και δεν παύουν να δημιουργούνται περιττές εντάσεις γιατί αυτή είναι πολύ δειλή και εγωίστρια για να παραδεχθεί ότι τα κάνει σκατά ή να σου δώσει μια εξήγηση τέλος πάντων. Της δίνεις αρκετές ευκαιρίες για ξεκαθάρισμα, φτάνει στο σημείο να καταχράται την καλοσύνη και την υπομονή που της δείχνεις, αλλά δυστυχώς δεν βάζει ποτέ μυαλό. Και αυτή η κατάσταση σταματά μόνο όταν επιτέλους κουραστείς να ψάχνεις για απαντήσεις.

Δηλαδή εδώ πως διατηρεί κανεις το κλίμα φιλικό και συζητήσιμο χμμ; :dizzy2:
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Εάν η φίλη σου διαπράττει πράξεις τις οποίες εσύ θεωρείς ανήθικες και λάθος, τότε σαφέστατα κατά τη γνώμη μου είσαι υποχρεωμένη να θίξεις το θέμα ιδιωτικά. Διότι αν δεν το κάνεις, τότε αυτομάτως δίνεις και στην άλλη την εντύπωση πως είσαι εντάξει με αυτή της την πραξη, ή σου είναι αδιάφορη.

Δημόσια τώρα, εάν το αγόρι της δεν είναι φίλος σου, αλλά η σχέση σας είναι εντελώς επιφανειακή, τότε το να φέρεις το θέμα αυτό προς συζήτηση μπροστά του είναι φάουλ ως προς την φίλη σου, διότι παραβιάζεις τον κανόνα της φιλίας που λέει ότι δεν προκαλούμε ζημιά στους φίλους μας.

Καλώς ή κακώς, το πως φερομαστε στυυς άλλους, αλλάζει ανάλογα με τον βαθμό εγγύτητας της σχέσης. Αλλιώς λοιπόν φέρεσαι σε ένα μέλος της οικογένειας σου, έναν φίλο, έναν άγνωστο. Επειδή το συμφέρον του φίλου σου είναι ανώτερο από το συμφέρον του γνωστού, όταν αυτά τα δύο έρχονται σε σύγκρουση επιλέγεις το συμφέρον του φίλου.



Ναι, και αυτός είναι ο λόγος που υπάρχει το συγκεκριμένο ένστικτο.
Μα δεν είπα να καρφώσεις το φίλο σου ή να το φέρεις προς συζήτηση για να του σκάψεις το λάκκο, είπα πολύ συγκεκριμένο σκηνικό που δυο τσακώνονται μπροστά σου και ένας θα βγει από πάνω και θα τον σιγοντάρεις εκείνη την ώρα επειδή είναι ο αδερφός σου ο κολλητός σου η μάνα σου . Βασικά έτσι το αντιλήφθηκα . Τώρα να πιάσεις το φίλο σου ιδιωτικά να του πεις ότι και αυτός έχει λάθος, το θεωρώ αυτονόητο , θεωρητικά. Στην πράξη όχι , αλλά δεν έχει νόημα να μιλάμε πρακτικά, θεωρητικά τι είναι το σωστό , να σιγοντάρεις το άδικο δημόσια για χάρη της φιλίας και της αγάπης και ότι θες να το λες ιδιωτικά μετά ; δεν το βρίσκω σωστό ... Άντε να πούμε να μην επέμβεις καθόλου την ώρα του καβγά και πες μετά ιδιωτικά τις συμβουλές σου.
 

Guest 298675

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα δεν είπα να καρφώσεις το φίλο σου ή να το φέρεις προς συζήτηση για να του σκάψεις το λάκκο, είπα πολύ συγκεκριμένο σκηνικό που δυο τσακώνονται μπροστά σου και ένας θα βγει από πάνω και θα τον σιγοντάρεις εκείνη την ώρα επειδή είναι ο αδερφός σου ο κολλητός σου η μάνα σου . Βασικά έτσι το αντιλήφθηκα . Τώρα να πιάσεις το φίλο σου ιδιωτικά να του πεις ότι και αυτός έχει λάθος, το θεωρώ αυτονόητο , θεωρητικά. Στην πράξη όχι , αλλά δεν έχει νόημα να μιλάμε πρακτικά, θεωρητικά τι είναι το σωστό , να σιγοντάρεις το άδικο δημόσια για χάρη της φιλίας και της αγάπης και ότι θες να το λες ιδιωτικά μετά ; δεν το βρίσκω σωστό ... Άντε να πούμε να μην επέμβεις καθόλου την ώρα του καβγά και πες μετά ιδιωτικά τις συμβουλές σου.
Συμφωνώ μαζί σου.

Θα ήθελα να προσθέσω κάτι ακόμα. Αυτό που κάνω συνήθως επειδή έχω βρεθεί σε παρόμοια θέση είναι να προσπαθώ να μεταφέρω στον φίλο και την δική μου ματιά ως προς την άλλη πλευρά που και καλά έχει άδικο. Δηλαδή να προσπαθήσει ο φίλος να δει και την άποψη του άλλου αντί να επιμένει ότι έχει εκείνος δίκιο γιατί στο τέλος καταλάβαινεις ότι μπορεί να έχουν και οι δύο δίκιο από την δική τους μερια και στην ουσία να μην υπάρχουν στρατόπεδα..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Χμμ πολύ ενδιαφέρουσα σου η οπτική σου Αντελαιντα μου. Με εβαλε σε σκεψεις…

Μου θυμίζεις αυτή τη «φίλη» που έχει μια τάση να κρύβει πράγματα από σένα, γενικά να ψεύδεται συνέχεια και να διαστρεβλώνει γεγονότα όποτε τη συμφέρει ή απλά για να κάνει το κέφι της. Εσύ έχεις ψυλλιαστεί ότι σε παραπλανεί κάπως, και δεν παύουν να δημιουργούνται περιττές εντάσεις γιατί αυτή είναι πολύ δειλή και εγωίστρια για να παραδεχθεί ότι τα κάνει σκατά ή να σου δώσει μια εξήγηση τέλος πάντων. Της δίνεις αρκετές ευκαιρίες για ξεκαθάρισμα, φτάνει στο σημείο να καταχράται την καλοσύνη και την υπομονή που της δείχνεις, αλλά δυστυχώς δεν βάζει ποτέ μυαλό. Και αυτή η κατάσταση σταματά μόνο όταν επιτέλους κουραστείς να ψάχνεις για απαντήσεις.

Δηλαδή εδώ πως διατηρεί κανεις το κλίμα φιλικό και συζητήσιμο χμμ; :dizzy2:
Κοίτα, υπάρχει η επιλογή του ζεστού κλίματος η και όχι. Αυτό είναι καθαρά μια απόφαση και μια γενικότερη στάση ζωής απέναντι σε τέτοιες καταστάσεις.
Πιστεύω ότι όποιος θέλει να φέρει αποτέλεσμα θα ακολουθήσει και τον κατάλληλο δρομο με βάση την περίσταση.
Συνεπώς υπάρχει ελπίδα!
 

erestu

Νεοφερμένος

Η erestu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεναριογράφος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Αχα. Για να είμαι ειλικρινής, δεν γνωρίζω τι μπορεί να σου κάνει το ζεστό το κλίμα όταν υπάρχει τόσο έντονη κρίση εμπιστοσύνης.

Πάντως η εν λόγω φίλη είχε άπειρες ευκαιρίες να παραδεχθεί τι συνέβαινε, να ανταποδώσει τη δίκη μου ειλικρίνεια. Αλλά δεν το έκανε πότε. Παρόλα αυτά εγώ εξακολουθώ να επιθυμώ μια εξήγηση. Όχι τόσο επειδή προσδοκώ να τα βρούμε πάλι, αλλά επειδή έχω ανάγκη να κάνω ένα ξεκαθάρισμα λογαριασμών…

Εντωμεταξυ αυτόν τον καιρό έχουμε μια επικοινωνία πάλι μετά από κάτι μηνεσ και εξακολουθεί να μου βγάζει τη ψυχή. Δεν φαίνεται προς το παρόν να έχει βελτιώσει κάτι στη συμπεριφορά της. Υποθέτω αν έχει κι αυτή έχει τις ίδιες προθέσεις, θα πάρει την πρωτοβουλία να συζητήσει μαζί μου οτιδήποτε συνέβη. Εγώ προσωπικά δεν θα πιέσω για τίποτα ούτε πια έχω το χρόνο να κάνω άλλες μαντεψιές. Αν θέλει να ξεκαθαρίσει κάποια πράγματα ή να περισώσει τίποτα, τώρα έχει ξανά την ευκαιρία. Διαφορετικά, νομίζω αυτή τη φορά θα μπορέσω να απομακρυνθώ οριστικά. :)
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,382 μηνύματα.
Θεωρώ τελείως λάθος να υπερασπιζεσαι κάποιον μόνο και μόνο επειδή είναι φίλος σου, ακόμη κι όταν έχει άδικο ή έστω διαφωνείτε. Σ' όλες τις περιπτώσεις θα πάρω το μέρος αυτουνού που θεωρώ ότι έχει δίκιο, ακόμη κι αν είναι "εχθρός" του φίλου μου. Αυτό έχει ενοχλήσει κάποιους κατά καιρούς αλλά δε με νοιάζει καθόλου γιατί κι εμένα έτσι θέλω να μου φέρονται και εκτιμώ βαθύτατα όσους το κάνουν.

Καλύτερα μόνος και με το δίκιο, παρά λάθος και με το πλήθος.
Karma is a bitch γενικά. Όσοι κάνουν circlejerk σχεδόν πάντα αυτοκαταστρέφονται στο τέλος απο τα ίδια ακριβώς άτομα που στήριζαν κάποτε. Απλά είναι αργά όταν αντιληφθούν.

Δεν υπάρχει χειρότερο είδος ανθρώπου από αυτόν που δεν αμφισβητεί ούτε στο ελάχιστο τον δίπλα του ποτέ, απλά επειδή νομίζει ότι είναι φίλοι. Οι πραγματικοί φίλοι ,που όντως θα σκεφτούν τον άλλο πρώτα και μετά τον εαυτό τους, είναι πολύ λίγοι. Και αυτοί που αξίζουν τέτοιους φίλους ακόμα λιγότεροι. Γιατί εαν ο άλλος δεν έχει το φιλότιμο να κάνει το ίδιο, προφανώς δεν αξίζει τέτοιο φίλο. Σαφώς και σε συμπαθούν όσο συμφωνείς μαζί τους. Αλλά μόλις χρειαστείς εσύ βοήθεια ή διαφωνήσεις μαζί τους, τότε ξεχνάνε οποιαδήποτε "φιλία" που σας ενώνει, γιατί το πιο σημαντικό είναι να έχουν δίκιο, και ακόλουθους να τους στηρίζουν. Δεν χρειάζονται φίλους αυτοί οι άνθρωποι. Επιβεβαίωση ζητάνε για να μην νιώθουν ανασφάλεια για τα πιστεύω τους. Έξτρα αρνητικό τους αυτό. Όταν δεν είσαι ικανός να υπερασπιστείς ολομόναχος τις απόψεις σου,είσαι άξιος της μοίρας σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Για παράδειγμα μια φίλη μου απατάει το αγόρι της και αρχίζουν και τσακώνονται μπροστά μου και αρχίζει να τα ρίχνει πάνω του , είναι χειριστική και δεν ξέρω τι . Αν εγώ πάω ιδιωτικά που είπατε και της πω ''ρε συ δεν είσαι σωστή'' η ζημιά και στον άλλον έχει γίνει , κανονικά το σωστό ή έστω από μια πλευρά ηθικής θα ήταν να πω μπροστά στους δυο ''ρε συ δεν είναι σωστό αυτό που λες τώρα ''. Τώρα θα μου πεις κόπηκες για το αγόρι της φίλης σου; ε μπορεί όχι αλλά να είναι για σένα ότι εσύ έπραξες το σωστό και να νιώθεις καλός
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παραμένει βέβαια το ένστικτο της συμπόνοιας και του αλτρουισμού . Αν κάποιος αδικείται μπορεί να σου προκαλεί δυσφορία ότι θα το πάθεις και εσύ κάποια στιγμή και δεν θα σε σώσει κανείς.

Εάν η φίλη μου τσακωνόταν με το αγόρι της για κάτι τόσο σημαντικό ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ, τότε σίγουρα σημαίνει ότι έχουν κι άλλα θέματα να λύσουν πέρα απ' την απιστία. Εγώ στην περίπτωση που περιγράφεις όχι απλώς δε θα έπαιρνα θέση, αλλά θα έφευγα απ' το δωμάτιο αμέσως. Όπως επίσης αν ήμουν εγώ στη θέση του απατημένου, ήταν κι ο κολλητός του μπροστά και πεταγόταν να πει τη γνώμη του (άσχετα αν ήταν για να με υποστηρίξει), θα γινόμουν έξω φρενών που θεωρεί ότι έχει το δικαίωμα να παίζει τόσο ενεργό ρόλο στη σχέση μου. Βασικά τι λέω; Θα του ζητούσα να φύγει απ' τον χώρο πριν καν ξεκινήσει η συζήτηση με το αγόρι μου και θα θυμωνα και με τον άλλον που δεν του το ζήτησε πρώτος.

Το να το συζητήσεις μετά ιδιωτικά με τη φίλη σου και να της πεις αυτό που πιστεύεις ακόμη κι αν δεν την ευνοεί καθόλου, σε μια υγιή και όχι κομπλεξική φιλία θα τη βοηθήσει να αναθεωρήσει τη συμπεριφορά της και, αν θέλει, να επανορθώσει με τον τρόπο της. Εάν βέβαια ήταν τόσο άθλια στη σχέση της που δεν έδειχνε καμία μεταμέλεια και φανερωνόταν ένας απαίσιος χαρακτήρας, υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να έχανα τον σεβασμό μου για εκείνη και να απομακρυνόμουν και η ίδια.

Ενεργό θέση θα έπαιρνα μόνο αν η φίλη μου ήταν θύμα κακοποίησης (λεκτικής ή μη) και συνέβαινε το αντίστροφο, δηλαδή τσακώνονταν μπροστά μου και καταλάβαινα ότι η φίλη μου κινδυνεύει. Αλλά αυτό είναι άλλο σενάριο και δεν έρχεται σε σύγκρουση η φιλία με το δίκιο, οπότε δε θα το αναλύσω περαιτέρω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Βία δεν είναι να φωνάζει βέβαια κάποιος και να βρίζει μόνο. Βία είναι και η χειραγώγηση σε μια ήρεμη συζήτηση .

Παιδιά δεν ξέρω τι λέτε εσείς εμένα ηθικά μου φαίνεται πιο σωστό να επέμβεις για να υπερασπιστείς το δίκιο.

Μόνο αν πούμε ότι δεν επεμβαίνεις για να μην τα κάνεις χειρότερα .

Αν αυτό σημαίνει ότι δεν είσαι καλός φίλος θα μπορούσε , αλλά θα νιώθεις δίκαιος, ε ίσως δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα σε αυτή τη ζωή.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Βία δεν είναι να φωνάζει βέβαια κάποιος και να βρίζει μόνο. Βία είναι και η χειραγώγηση σε μια ήρεμη συζήτηση .

Παιδιά δεν ξέρω τι λέτε εσείς εμένα ηθικά μου φαίνεται πιο σωστό να επέμβεις για να υπερασπιστείς το δίκιο.

Μόνο αν πούμε ότι δεν επεμβαίνεις για να μην τα κάνεις χειρότερα .

Αν αυτό σημαίνει ότι δεν είσαι καλός φίλος θα μπορούσε , αλλά θα νιώθεις δίκαιος, ε ίσως δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα σε αυτή τη ζωή.

Μπορείς να βοηθήσεις εκ των υστέρων όπως είπα. Να βοηθήσεις τη φίλη σου να καταλάβει το λάθος της και μετά εκείνη να διορθώσει αν και όσο γίνεται τη ζημιά που έκανε. Υποθέτοντας ότι η φίλη σου δεν τα έχει με κανά χάπατο, τότε μπορεί κι ο ίδιος να αντιληφθεί την προσπάθειά της να τα ρίξει όλα πάνω του και να υπερασπιστεί τον εαυτό του. Με το να επέμβεις - έστω και καλοπροαίρετα - σε μια συζήτηση που δε σε αφορά, για μια σχέση στην οποία δεν ανήκεις, κατ' εμέ ξεπερνά τα όρια και προσβάλλει το μέλος της σχέσης που δεν είστε φίλοι. Ουσιαστικά μπουκάρεις στην προσωπική του ζωή χωρίς να πήρες την άδειά του.

Επίσης το να μη γνωρίζει κάποιος ότι του έδωσες δίκιο ή τον βοήθησες έμμεσα, δεν καθιστά τη βοήθειά σου λιγότερο σημαντική ούτε εσένα λιγότερο σωστή από άποψη ηθικής.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω σε πολλά με την Αδελαΐδα. Ωστόσο για μένα πέρα από τη φιλική σχέση θα παίξει ρόλο το συμβάν καθαυτό.

Ας αφήσουμε απ έξω ακραίες περιπτώσεις όπως πρόκληση σωματικής βλάβης κτλ. Αν αισθανθώ ότι συντελείται μια οποια μορφή bulling ή τεσπα μια απαράδεκτη κοινωνικά-για τα δικά μου μέτρα και ιδεολογία συμπεριφορά, ειδικά αν κάποιος/α έχει στοχοποιηθεί για τον χ ψ λόγο , θα επεμβω ακόμη και να μη συμπαθώ το άτομο που δέχεται αυτή την συμπεριφορά. Ας πούμε από μια στοχοποίηση κάποιου για χ προτιμήσεις και μια συμπεριφορά είτε σε εργασιακό χώρο, είτε στο δρόμο είτε εδώ. Για ένα περιστατικό στο λεωφορείο μεταξύ αγνώστων, πχ προχθές έτυχε να δεχθεί μια κοπέλα ήπια μεν ρατσιστική δε , συμπεριφορά μπροστά μου. Και πολλά πολλά ακόμη περιστατικά...Δεν μπορώ να σας θέσω έναν κόφτη, έχει να κάνει με το σε ποια ζητήματα επιδεικνύω μεγάλη ευαισθησία και θεωρώ ότι πρέπει να έχω αντανακλαστικα ως άτομο και μέλος της κοινωνίας και όχι ως απλώς η Yorkie που κάνει παρέα με την χ. Άρα εξετάζω την κάθε περίπτωση αλα καρτ γενικά. Και πέρα από το περιστατικό, το οποιο πχ μπορεί να ναι συγκεκαλυμμένο και να μην κάνει μπαμ, θα αξιολογήσω και το αίτιο από πίσω, αν το θεωρώ σοβαρό και κοινωνικά επικίνδυνο σαν διάδοση σκέψης/πρακτικής κτλ.

Αν μιλάμε μόνο για φιλικά μου άτομα, κατά πλειοψηφία δεν παίρνω μέρος. Ο μόνος λόγος που θα μπω στη διαδικασία να υπερασπιστώ κάποιον , και όντως το έχω κάνει, χωρίς να ισχύει η άνω περίπτωση περί αντανακλαστικών και άρα να το κάνω μόνο και μόνο γιατί είναι φίλη/φίλος θα ναι γιατί μου το έχει ζητήσει άμεσα ή έμμεσα και έχω δει πως είναι κάτι που το παίρνει πολύ στα σοβαρά άσχετα αν κατ ουσιαν είναι ασήμαντο. Θα προσπαθήσω να ηρεμήσω τον άλλον, να πω να μην ασχοληθεί και να το λύσει ιδιωτικά και μακριά απ όλους. Επειδή όμως εγώ δεν είμαι οι φίλοι μου, αν δεν με ακούσουν, με χρειαστούν και όπως μου περιγράψουν την κατάσταση με πείσουν ότι έχει όντως βάση η τοποθέτηση τους. Ναι, θα πέσω και στα λιοντάρια.

Πολύ πιθανόν όμως έτσι να αδικήσω την απέναντι πλευρά καθώς θα έχω δει την οπτική και τα «στοιχεία» της μιας πλευράς χωρίς να έχω ακούσει τον αντίλογο. Η αλήθεια είναι πως δυο φορές που χρειάστηκε να το κάνω φέτος για φίλους προβληματίστηκα έπειτα αν υπήρξα άδικη προς τους άλλους. Θα σας είμαι ειλικρινής, πιστεύω ότι την μία φορά υπήρξα. Ωστόσο, δεν ξέρω αν το μετανιώνω. Οφείλω συγγνώμη σε αυτούς που αδίκησα, αν και νομίζω πως η στάση μου δείχνει ότι δεν είχα κάποια προσωπική εμπάθεια αλλά επρόκειτο καθαρά για το συγκεκριμένο.
Από την άλλη είναι μεγάλη συζήτηση γιατί ορισμένες φορές και αυτός που αδικείται έχει αδικήσει και τον απέναντι και τούμπαλιν. Δεν ξέρω , αν δεν μιλάμε για ακραίες καταστάσεις, θεωρώ πως ένας τσακωμός συχνά οφειλεται σε «απροσεξίες» σε μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό και των δυο. Οπότε και ο επιτιθέμενος και ο αμυνόμενος πολλές φορές έχουν μια κάποια βάση και το δίκιο δεν είναι απόλυτο.

Παντως στο εξής να υπερασπιστώ άτομο μόνο και μόνο λόγω φιλίας πιστεύω θα το κάνω ακόμη πιο δύσκολα -ή και καθόλου -και αν χρειαστεί πιο αμέτοχα (όσο γίνεται) απ ότι τώρα.
Αλλά συνεχίζω να επιμένω... κάτι εντελώς προσωπικό θα πρέπει να λύνεται μόνο ιδιωτικά μεταξύ των ενδιαφερομένων. Όλη η μπάλα χάνεται όταν οι ίδιοι οι εμπλεκόμενοι σου πετάνε το μπαλάκι, θέλουν να το κάνουν πιο σόου συνειδητά ή ασυνείδητα και εν τελει βρίσκεσαι σε στόχαστρο.
Συμπεριφορά που όταν δέχομαι από φίλους δεν μου αρέσει, θα θελα ο άλλος να με σκεφτεί και να μη με φέρει σε αυτή την κατάσταση- πόσο μάλλον όταν γνωρίζει πως επιλεγω έναν εντελώς διαφορετικό τρόπο αντιμετώπισης.

ΥΓ: για ερωτική σχέση δεν έχει χρειαστεί και δεν έχω σκεφτεί να υπερασπιστώ κάποιον. Αν ανοίξουμε και αυτό το θέμα είμαι περίεργη να δω ος@ απαντήσατε ήδη, αν θα αλλάξουν τα στανταρ σας
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Μπορείς να βοηθήσεις εκ των υστέρων όπως είπα. Να βοηθήσεις τη φίλη σου να καταλάβει το λάθος της και μετά εκείνη να διορθώσει αν και όσο γίνεται τη ζημιά που έκανε. Υποθέτοντας ότι η φίλη σου δεν τα έχει με κανά χάπατο, τότε μπορεί κι ο ίδιος να αντιληφθεί την προσπάθειά της να τα ρίξει όλα πάνω του και να υπερασπιστεί τον εαυτό του. Με το να επέμβεις - έστω και καλοπροαίρετα - σε μια συζήτηση που δε σε αφορά, για μια σχέση στην οποία δεν ανήκεις, κατ' εμέ ξεπερνά τα όρια και προσβάλλει το μέλος της σχέσης που δεν είστε φίλοι. Ουσιαστικά μπουκάρεις στην προσωπική του ζωή χωρίς να πήρες την άδειά του.

Επίσης το να μη γνωρίζει κάποιος ότι του έδωσες δίκιο ή τον βοήθησες έμμεσα, δεν καθιστά τη βοήθειά σου λιγότερο σημαντική ούτε εσένα λιγότερο σωστή από άποψη ηθικής.
Ντάξει χάπατο μπορεί να μην είναι , μπορεί κάποιος να είναι αδύναμος δεν φτάνει η εξυπνάδα για να μην του προκληθούν ενοχές κτλ από την χειραγώγηση .

Με τα άλλα εντάξει συμφωνώ, να διορθώσει η ίδια το όποιο λάθος της αντί να χωθείς εσύ μες στη συζήτηση , αν βέβαια το κάνει αυτό γιατί δεν το ξέρεις οπότε πάλι μπορεί να το σκεφτείς αλλιώς και να επέμβεις . Τέλος πάντων :P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top