Νεκρός ο 16χρονος

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
εκανα ενα λαθος στα posts, αλλα θα απαντησω.

Αν δεν ειχες πλουσιο μπαμπακα, δεν θα ελεγες μαλακιες, ομως εχεις και με αυτο το δεδομενο θα σε αντιμετωπισω. ελπιζω να καταλαβες την αναλογια


και οπως ειπα, κοιτας το δεντρο "τη δημοσια ταξη"
χανεις ολο το δασος "την κοινωνικη και πολιτικη ζωη του τοπου"

η διαδηλωση ειναι διαταραξη της κοινης ειρηνης. συμφωνα με τα λεγομενα σου πρεπει να απαγορευεται

Ένα λεπτάκι, διαδήλωση= καταστροφή περιουσιών;
Δηλαδή θα πρέπει ο καθένας να ανέχεται τους θερμοκέφαλους που του σπάνε χωρίς λόγο την περιουσία. Και διάβασε τι γράφω: Τους ειρηνικούς διαδηλωτές να μην τους πειράξει κανένας. Αλλά αυτοί που σπάνε, γιατί να είναι ελεύθεροι. Και δεν μου απάντησες, αν ένας "σύντροφος" ερχόταν και σου έκαιγε το σπίτι, θα σου άρεσε; Δηλαδή δεν πρέπει να τους πιάσουν όλους αυτούς που καταστρέφουν (ΟΧΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΙΑΔΗΛΩΝΟΥΝ ΕΙΡΗΝΙΚΑ) και να τους κρεμάσουν;
Δηλαδή με ποιό δικαίωμα δεν κατάλαβα, σπάς δημόσια και ιδιωτική περισουσία. Δηλαδή αν εσυ γουστάρεις να σπάσεις κάμερες, εγώ μετά θα πρέπει να πληρώσω φόρους για να τις αντικαταστήσει ο αρμόδιο φορέας;

Ξαναλέω
ΤΟΥΣ ΕΙΡΗΝΙΚΟΥΣ ΔΙΑΔΗΛΩΤΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Aν σε πω ζωο θα σου δωσω και αξια που δεν εχεις...Δεν ξερω και δεν με ενδιαφερει με τι φασιστικα προτυπα σε εχουν μεγαλωσει αλλα το να λεει κατι τετοιο και μαλιστα στα σοβαρα ενα 17 χρονο ειναι καταντια ρε ανθρωπε, αν δεν ειναι πολιτικη η ευαισθησια σου ας ηταν εστω φιλεσπλαχνη ή πιο ανθρωπιστικη,τι παει να πει παρασδειγματισμος που βρισκεσαι στη γκεστάπο;Τωρα το ποιοος βαραει ποιον θα ταν και περιττο να πω οι τουλαχιστον πιο μυαλωμενοι ανθρωποι καταλαβαινουν.Χριστουγεννιατικα και να ακουω τετοιες μαλακιες...και μετα μου λενε χρονια πολλα μπλα μπλα..που ντα;Με τετοιους σκατοκεφαλους οχι μονο πολλα δεν θα ναι αλλα και κακιστα που να στραφω ρε πουστη μου και να υπαρχει λιγη ελπιδα ενα ψιγμα ελπιδας ΠΟΥ?Που να υπαρχουν αραγε ΑΝΘΡΩΠΟΙ?Παντως εδω ελαχιστοι...
Καθομαστε και μιλαμε τι να πετανε για να καταστελουν τις αντιδρασεις καποιον ανθρωπων που ψαχνουν να βρουν το δικιο τους ΕΛΕΟΣ
Ωραια παιδεια εχουμε να την χαιρομαστε/...


Έτσι είναι ρε γαμώτο:( , συμφωνώ:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Έτσι, υποστηρίξτε τους θερμοκέρφαλους. Αλλά αμα μπει κανένας στο σπίτι σας ή στο μαγαζί σας μη φωνάζετε μετά
-----------------------------------------
Και σχόλιο για το προηγούμενο ποστ μου δεν είδα.. Που διαφωνείτε δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefneff

Νεοφερμένος

Η nefneff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Οι θερμοκέφαλοι που λες είναι σε ένα μεγάλο ποσοστό μετανάστες.Είναι άνθρωποι που βρίσκονται σε ένα όριο εξαθλίωσης,που δεν μπορούν να ζήσουν πια μέσα σε αυτό το κράτος,ένα κράτος που δεν τους προσφέρει τίποτα αλλά μάλιστα τους φορτώνει ευθύνες,την εγκληματικότητα,το φόβο να βγείς στον δρόμο.Δεν φθάνει που όλοι οι ελληνάρες εμείς τους εκμεταλλευόμαστε, τους πληρώνουμε με ψίχουλα ,τους βρίζουμε ,τους δέρνουμε και τους σκοτώνουμε εχουμε και το θράσος να τους ονομάζουμε κουκουλοφόρους,ταραξίες,θερμοκέφαλους ΓΙΑΤΙ?επειδή για να ζήσουν πρέπει να σπάσουν και να κλέψουν. ο πραγματικός υπέυθυνος για τα σπασίματα για μένα είναι το κράτος , και οχι δεν τα ρίχνω μόνο στην Κυβέρνηση και σε κάθε Κυβέρνηση.Μίλάω για τους ανθρώπους με την αντίληψη του Άδωνη....


Όσο για τους συνειδητοποιημένους έλληνες ή οχι που τα σπάνε.Αν παρατήρησες έσπαγαν τράπεζες,κάμερες..Δεν ήταν στόχος τους το μαγαζάκι του μπαρμπα τάδε...και αυτό που λές θα πληρώσω εγώ την κάμερα που έσπασε ο άλλος?τότε συγγνώμη αλλα δεν έχεις ιδέα το τι σημαίνει το να σπάω μια κάμερα και το τί θέλω να πώ με αυτό.
Μην το βλέπεις ως υλικές ζημιές.Δες το ως γεγονός.Το τί γίνεται.γιατί γίνεται;και ποιός πραγματικά ευθύνεται για αυτό το χάος.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AstynomoS

Νεοφερμένος

Ο Κλεισθένης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
μονο οι ανοητοι πιστευουν οτι εχουν σε ολα δικαιο.
αυτο αν καταλαβες το ειπε για την νοοτροπια που κυριαρχει στους αλλους
-----------------------------------------
Οι θερμοκέφαλοι που λες είναι σε ένα μεγάλο ποσοστό μετανάστες.Είναι άνθρωποι που βρίσκονται σε ένα όριο εξαθλίωσης,που δεν μπορούν να ζήσουν πια μέσα σε αυτό το κράτος,ένα κράτος που δεν τους προσφέρει τίποτα αλλά μάλιστα τους φορτώνει ευθύνες,την εγκληματικότητα,το φόβο να βγείς στον δρόμο.Δεν φθάνει που όλοι οι ελληνάρες εμείς τους εκμεταλλευόμαστε, τους πληρώνουμε με ψίχουλα ,τους βρίζουμε ,τους δέρνουμε και τους σκοτώνουμε εχουμε και το θράσος να τους ονομάζουμε κουκουλοφόρους,ταραξίες,θερμοκέφαλους ΓΙΑΤΙ?επειδή για να ζήσουν πρέπει να σπάσουν και να κλέψουν. ο πραγματικός υπέυθυνος για τα σπασίματα για μένα είναι το κράτος , και οχι δεν τα ρίχνω μόνο στην Κυβέρνηση και σε κάθε Κυβέρνηση.Μίλάω για τους ανθρώπους με την αντίληψη του Άδωνη....


Όσο για τους συνειδητοποιημένους έλληνες ή οχι που τα σπάνε.Αν παρατήρησες έσπαγαν τράπεζες,κάμερες..Δεν ήταν στόχος τους το μαγαζάκι του μπαρμπα τάδε...και αυτό που λές θα πληρώσω εγώ την κάμερα που έσπασε ο άλλος?τότε συγγνώμη αλλα δεν έχεις ιδέα το τι σημαίνει το να σπάω μια κάμερα και το τί θέλω να πώ με αυτό.
Μην το βλέπεις ως υλικές ζημιές.Δες το ως γεγονός.Το τί γίνεται.γιατί γίνεται;και ποιός πραγματικά ευθύνεται για αυτό το χάος.....
Εννοειται οτι ευθυνεται το κρατος για ολη τη κατασταση. Το θεμα ειναι οτι για να ζησουν οι μεταναστες δεν χρειαζεται να κανουν καποιοι αλλοι πλιατσικο στις τηλεορασεις του Πλαισιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefneff

Νεοφερμένος

Η nefneff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Μα συγγνώμη αν αυτοι οι άνθρωποι δεν ενσωματωθούν στην κοινωνία,δεν αποκατασταθούν οικονομικά, η εγκληματικότητα,οι κλοπές και όλα αυτά δεν θα σταματήσουν..και δεν είναι ουτοπικό αυτό που λέω.Αν αυτή την στίγμη οι μετανάστες δεν βρίσκονταν σε μια τέτοια εξαθλίωση πιστεύω οτι ούτε μεσάζοντες 8α χρειάζονταν ούτε μαύρες αγορές ούτε τιποτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πάντως αυτό που έχω να πω ειναι οτι άνθρωποι που μετέχουν σε αυτοδιαχειριζόμενα στέκια και οργανώσεις δεν ειναι τίποτα τραμπούκοι ή χούλιγκαν, οι περισσότεροι απ'αυτούς ειναι αρκετά πιο καλλιεργημένοι απ'το μέσο πολίτη. Φυσικά ο καθε χούλιγκαν, αριστεριστής, συριζιώτης, δεξιός, φασίστας ούτε γι'αστειο δε μπορεί να καταχράζεται το όνομα του αναρχικού, ναι, είναι πολύ γνωστό ότι ειναι χούλιγκαν αρκετοί αριστεριστές, αλλά πραγματικά και μονο για το γεγονός ότι καταχράζονται την αναρχία τους χρειάζεται πολύ ξυλο. Ο αναρχικός δεν ειναι ούτε δεξιός ούτε αριστερός, και προς στεναχώρια του κύριου Τσίπρα και των τραμπούκων του, ο αναρχικός δεν ψηφίζει ΣΥΡΙΖΑ.
Να διαχωριστούν, λοιπόν, κάποια πράγματα. Αυτά που κάνουν τα αλητάκια της ΟΝΝΕΔ, της Χρυσής Αυγής και της νεολαίας ΣΥΡΙΖΑ που έχουν τόσο μυαλό όσο έχει ένα ποντίκι, δε μπορούν σε καμία περίπτωση να χρεώνονται σε πολίτες που απλώς αποφάσισαν να αυτοοργανωθούν σε ένα στέκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Οι θερμοκέφαλοι που λες είναι σε ένα μεγάλο ποσοστό μετανάστες.Είναι άνθρωποι που βρίσκονται σε ένα όριο εξαθλίωσης,που δεν μπορούν να ζήσουν πια μέσα σε αυτό το κράτος,ένα κράτος που δεν τους προσφέρει τίποτα αλλά μάλιστα τους φορτώνει ευθύνες,την εγκληματικότητα,το φόβο να βγείς στον δρόμο.Δεν φθάνει που όλοι οι ελληνάρες εμείς τους εκμεταλλευόμαστε, τους πληρώνουμε με ψίχουλα ,τους βρίζουμε ,τους δέρνουμε και τους σκοτώνουμε εχουμε και το θράσος να τους ονομάζουμε κουκουλοφόρους,ταραξίες,θερμοκέφαλους ΓΙΑΤΙ?επειδή για να ζήσουν πρέπει να σπάσουν και να κλέψουν. ο πραγματικός υπέυθυνος για τα σπασίματα για μένα είναι το κράτος , και οχι δεν τα ρίχνω μόνο στην Κυβέρνηση και σε κάθε Κυβέρνηση.Μίλάω για τους ανθρώπους με την αντίληψη του Άδωνη....


Όσο για τους συνειδητοποιημένους έλληνες ή οχι που τα σπάνε.Αν παρατήρησες έσπαγαν τράπεζες,κάμερες..Δεν ήταν στόχος τους το μαγαζάκι του μπαρμπα τάδε...και αυτό που λές θα πληρώσω εγώ την κάμερα που έσπασε ο άλλος?τότε συγγνώμη αλλα δεν έχεις ιδέα το τι σημαίνει το να σπάω μια κάμερα και το τί θέλω να πώ με αυτό.
Μην το βλέπεις ως υλικές ζημιές.Δες το ως γεγονός.Το τί γίνεται.γιατί γίνεται;και ποιός πραγματικά ευθύνεται για αυτό το χάος.....


Έτσι ακριβώς είναι, πραγματικά νιώθω πολύ χαρούμενος που είδα τέτοια λόγια απο ένα κορίτσι Α λυκείου.:)
Όχι γιατί πραγματικά με αυτά που είδα τον τελευταίο καιρό, άρχισα να ανησυχώ, να και ένα υγιές δείγμα σκέψης.

και στο σημείο αυτό να πω:
άλλο βία και άλλο βανδαλισμός (κάτι που ανέφερα και στο θέμα για τους κουκουλοφόρους).
Το να δέρνει ένας Ματατζής έναν διαδηλωτή , είναι ΒΙΑ.
Το να σπάει ένας αντεξουσιαστής μία τράπεζα , είναι βανδαλισμός.
Η βία δεν βγάζει πουθενά και ούτε αλλάζει την συνείδηση των ανθρώπων , η συνείδηση των ανθρώπων αλλάζει με διάλογο-ενημέρωση.
Ο βανδαλισμός όμως...
έχει πολιτική υπόσταση και χρησιμοποιείται για συμβολικούς σκοπούς.
Με το να καις τράπεζες και βιτρίνες πολυεθνικών δείχνεις την αντίθεσή σου προς τους καπιταλιστικούς φορείς που σε μεγάλο βαθμό δεν σου επιτρέπουν να ζεις όπως θέλεις (είναι άλλο ζήτημα αυτό).
Με το να σπας μια κάμερα δείχνεις ότι είσαι κατά της παρακολούθησης.
Τα spray στους τοίχους είναι βανδαλισμοί που περνάν κάποια μηνύματα.

Ο βανδαλισμός χρησιμοποιείται για κάποιους σκοπούς πολιτικούς.
Η βία χρησιμοποιείται καθαρά σε ποσοστό μεγαλύτερο απο εξουσιαστικές αρχές πχ στρατός , ΜΑΤ , κυβερνήσεις , σεκιουριτάδες καθαρά για να σταματήσει ελευθεριακές κινήσεις που δεν τους συμφέρουν.

Δεν θα σταματούσα ποτέ έναν μετανάστη που κλέβει ένα μίνι μάρκετ επειδή δεν έχει να φάει και έχει άλλα στόματα πίσω να θρέψει , όπως επίσης δεν θα επικροτούσα την ενέργεια αυτή φυσικά. Είναι έγκλημα , δε διαφωνώ , αλλά στο πρόσωπο της επιβίωσης αν γινόμουνα ένα με εκείνον μπορώ να τον καταλάβω επειδή είμαστε ΑΝΘΡΩΠΟΙ.

Και επειδή κάποιοι το φέραν σε προσωπικό επίπεδο , ναι , ίσως να μην σταματούσα και κάποιον που μου ληστεύει το σπίτι , μόνο αν απειλούσε την σωματική μου ακεραιότητα πχ (που πάλι μπαίνει το προσωπικό ένστικτο μέσα).

Αν είναι εγκληματικό ένας μετανάστης να κλέβει φαγητό ή άλλα προιντα για να ζήσει , είναι 1000 φορές πιο εγκληματικό η αστυνομία να τους δέρνει και να τους σαπίζει περιφέροντάς τους στις φυλακές αυτούς τους ανθρώπους.

Και επιπλέον όσοι καταδικάζουν και την δήθεν βία των αντεξουσιαστών (δεν είναι βία αυτό , κανείς ιδεολόγος δεν ασκεί βία) , είναι σχεδόν κατα κανόνα υποκριτές , γιατί δεν βγαίνουν να διαδηλώσουν για την βία της αστυνομίας ξέρω γω...

Πιστεύω στην ελευθερία και στα θεμελιώδη ανθρώπινα και πολιτικά δικαιώματα κάθε ατόμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AstynomoS

Νεοφερμένος

Ο Κλεισθένης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Μα συγγνώμη αν αυτοι οι άνθρωποι δεν ενσωματωθούν στην κοινωνία,δεν αποκατασταθούν οικονομικά, η εγκληματικότητα,οι κλοπές και όλα αυτά δεν θα σταματήσουν..και δεν είναι ουτοπικό αυτό που λέω.Αν αυτή την στίγμη οι μετανάστες δεν βρίσκονταν σε μια τέτοια εξαθλίωση πιστεύω οτι ούτε μεσάζοντες 8α χρειάζονταν ούτε μαύρες αγορές ούτε τιποτα..

ποιος ειπε οτι δεν ενσωματωνονται οι μεταναστες. Τοσοι Αλβανοι που εχουν ερθει εχουν ενσωματωθει μια χαρα. Το θεμα ειναι οι λαθρομεταναστες και τα παρελκομενα. Το 90 που ηρθαν τοσοι λαθρομεταναστες απο τις φυλακες της Αλβανιας δεν εχουν ουτε προκειται να ενσωματωθουν. Εξαλλου οι περισσοτεροι ειναι στον Κορυδαλλο η ακομα εξω περιμενουν τη σειρα τους για να μπουνε πουλωντας ναρκωτικα. Η ιδια ιστορια τωρα θα επαναληφθει με τους πακιστανους, ινδους κλπ. Γι αυτους τους λαθρομεταναστες λοιπον τα σπανε ολα? Αν ενσωματωθουν δηλαδη θα παψουν ολα τα προβληματα των χουλιγκανς? Αυτο δεν καταλαβαινω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν με το αντεξουσιαστής εννοείς αναρχικός που μετέχει σε αυτοοργάνωση στεκιού, πάντως ο δεύτερος επιτίθεται μόνο αν του παραβιάσουν με το σύνηθη ευγενικό τους τρόπο οι αστυνομικοί το ιδιωτικό άσυλο του στεκιού ή της κατάληψής του. Ο αναρχικός δεν βγαίνει ποτέ να σπάσει μια τράπεζα επειδή έτσι του καρφώθηκε, θα τη σπάσει σε γενικότερο μπάχαλο που θα προκληθεί είτε από εισβολή στο στέκι του, είτε από αυθαιρεσίες των αρχών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν με το αντεξουσιαστής εννοείς αναρχικός που μετέχει σε αυτοοργάνωση στεκιού, πάντως ο δεύτερος επιτίθεται μόνο αν του παραβιάσουν με το σύνηθη ευγενικό τους τρόπο οι αστυνομικοί το ιδιωτικό άσυλο του στεκιού ή της κατάληψής του. Ο αναρχικός δεν βγαίνει ποτέ να σπάσει μια τράπεζα επειδή έτσι του καρφώθηκε, θα τη σπάσει σε γενικότερο μπάχαλο που θα προκληθεί είτε από εισβολή στο στέκι του, είτε από αυθαιρεσίες των αρχών.

συμφωνώ και χαίρομαι που έκανες την διευκρίνηση παραπάνω.:)

έτσι για να θυμόμαστε:

ΟΙ ΑΝΑΡΧΙΚΟΙ ΔΕΝ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΕ ΚΟΜΜΑΤΑ.

Κατα τα άλλα όταν λέω "αντεξουσιαστές" δεν εννοώ τους αμιγώς αναρχικούς , αν και υπάρχουν "αναρχικοί αντεξουσιαστες" και μάλιστα στις περιπτώσεις που αναφέρεις.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Έτσι ακριβώς είναι, πραγματικά νιώθω πολύ χαρούμενος που είδα τέτοια λόγια απο ένα κορίτσι Α λυκείου.:)
Όχι γιατί πραγματικά με αυτά που είδα τον τελευταίο καιρό, άρχισα να ανησυχώ, να και ένα υγιές δείγμα σκέψης.

και στο σημείο αυτό να πω:
άλλο βία και άλλο βανδαλισμός (κάτι που ανέφερα και στο θέμα για τους κουκουλοφόρους).
Το να δέρνει ένας Ματατζής έναν διαδηλωτή , είναι ΒΙΑ.
Το να σπάει ένας αντεξουσιαστής μία τράπεζα , είναι βανδαλισμός.
Η βία δεν βγάζει πουθενά και ούτε αλλάζει την συνείδηση των ανθρώπων , η συνείδηση των ανθρώπων αλλάζει με διάλογο-ενημέρωση.
Ο βανδαλισμός όμως...
έχει πολιτική υπόσταση και χρησιμοποιείται για συμβολικούς σκοπούς.
Με το να καις τράπεζες και βιτρίνες πολυεθνικών δείχνεις την αντίθεσή σου προς τους καπιταλιστικούς φορείς που σε μεγάλο βαθμό δεν σου επιτρέπουν να ζεις όπως θέλεις (είναι άλλο ζήτημα αυτό).
Με το να σπας μια κάμερα δείχνεις ότι είσαι κατά της παρακολούθησης.
Τα spray στους τοίχους είναι βανδαλισμοί που περνάν κάποια μηνύματα.

Ο βανδαλισμός χρησιμοποιείται για κάποιους σκοπούς πολιτικούς.
Η βία χρησιμοποιείται καθαρά σε ποσοστό μεγαλύτερο απο εξουσιαστικές αρχές πχ στρατός , ΜΑΤ , κυβερνήσεις , σεκιουριτάδες καθαρά για να σταματήσει ελευθεριακές κινήσεις που δεν τους συμφέρουν.

Δεν θα σταματούσα ποτέ έναν μετανάστη που κλέβει ένα μίνι μάρκετ επειδή δεν έχει να φάει και έχει άλλα στόματα πίσω να θρέψει , όπως επίσης δεν θα επικροτούσα την ενέργεια αυτή φυσικά. Είναι έγκλημα , δε διαφωνώ , αλλά στο πρόσωπο της επιβίωσης αν γινόμουνα ένα με εκείνον μπορώ να τον καταλάβω επειδή είμαστε ΑΝΘΡΩΠΟΙ.

Και επειδή κάποιοι το φέραν σε προσωπικό επίπεδο , ναι , ίσως να μην σταματούσα και κάποιον που μου ληστεύει το σπίτι , μόνο αν απειλούσε την σωματική μου ακεραιότητα πχ (που πάλι μπαίνει το προσωπικό ένστικτο μέσα).

Αν είναι εγκληματικό ένας μετανάστης να κλέβει φαγητό ή άλλα προιντα για να ζήσει , είναι 1000 φορές πιο εγκληματικό η αστυνομία να τους δέρνει και να τους σαπίζει περιφέροντάς τους στις φυλακές αυτούς τους ανθρώπους.

Και επιπλέον όσοι καταδικάζουν και την δήθεν βία των αντεξουσιαστών (δεν είναι βία αυτό , κανείς ιδεολόγος δεν ασκεί βία) , είναι σχεδόν κατα κανόνα υποκριτές , γιατί δεν βγαίνουν να διαδηλώσουν για την βία της αστυνομίας ξέρω γω...

Πιστεύω στην ελευθερία και στα θεμελιώδη ανθρώπινα και πολιτικά δικαιώματα κάθε ατόμου.


Για να είμαστε και δίκαιοι, φίλε Γιώργο, το σπρέι σε ένα γκρίζο τοίχο το δικαιολογω άνετα, το σπρέι πάνω στα μάρμαρα της Ακαδημίας του Τσίλερ, όμως, ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω. Δέχομαι αυτο που είπαν, οτι έγραψαν στην Ακαδημια μονο και μονο επειδη τα μέλη της πλέον εχουν καταντησει γυμνοσάλιαγκες χωρις να παρεμβαίνουν στην πνευματική ζωή του τόπου προοδευτικά, αλλά ορισμένα πράγματα έχουν κάποια όρια, δε μπορείς να πας να κάνεις γκράφιτι στον Παρθενώνα, ασχέτως αν με τον πυρήνα μιας τέτοιας ιδέας θα συμφωνούσα (να δείξεις οτι η περιουσία του κόσμου ειναι η σκέψη του και όχι τα τουριστικά απολιθώματα), στην πραγματικότητα απλά κάτι τέτοιο δε μπορεί να γίνει. Δεν αλλάζεις τη σκέψη των μελών της Ακαδημίας καταστρέφοντας ένα πανέμορφο κτήριο μέσα στη γκριζίλα αυτης της πόλης και νομίζω οτι η αισθητική, γενικά, ειναι κάτι που επιδιώκουν οι αναρχικοί και το έχω διαπιστώσει και σε κάποια πάρκα που φτιάχνουν στα Εξάρχεια και αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Για να είμαστε και δίκαιοι, φίλε Γιώργο, το σπρέι σε ένα γκρίζο τοίχο το δικαιολογω άνετα, το σπρέι πάνω στα μάρμαρα της Ακαδημίας του Τσίλερ, όμως, ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω. Δέχομαι αυτο που είπαν, οτι έγραψαν στην Ακαδημια μονο και μονο επειδη τα μέλη της πλέον εχουν καταντησει γυμνοσάλιαγκες χωρις να παρεμβαίνουν στην πνευματική ζωή του τόπου προοδευτικά, αλλά ορισμένα πράγματα έχουν κάποια όρια, δε μπορείς να πας να κάνεις γκράφιτι στον Παρθενώνα, ασχέτως αν με τον πυρήνα μιας τέτοιας ιδέας θα συμφωνούσα (να δείξεις οτι η περιουσία του κόσμου ειναι η σκέψη του και όχι τα τουριστικά απολιθώματα), στην πραγματικότητα απλά κάτι τέτοιο δε μπορεί να γίνει. Δεν αλλάζεις τη σκέψη των μελών της Ακαδημίας καταστρέφοντας ένα πανέμορφο κτήριο μέσα στη γκριζίλα αυτης της πόλης και νομίζω οτι η αισθητική, γενικά, ειναι κάτι που επιδιώκουν οι αναρχικοί και το έχω διαπιστώσει και σε κάποια πάρκα που φτιάχνουν στα Εξάρχεια και αλλού.

Ωραία συμφωνώ , ποιός σου λέει όμως ότι αναρχικοί θα μπαίναν στην διαδικασία να καταστρέψουν τον Παρθενώνα?

ποιός μου εγγυάται ότι δεν ήσαν για άλλη μια φορά τραμπούκοι που θέλησαν να αμαυρώσουν την αναρχία καταστρέφοντας τούτο το μνημείο στο όνομα της αναρχίας?
-----------------------------------------
ποιος ειπε οτι δεν ενσωματωνονται οι μεταναστες. Τοσοι Αλβανοι που εχουν ερθει εχουν ενσωματωθει μια χαρα. Το θεμα ειναι οι λαθρομεταναστες και τα παρελκομενα. Το 90 που ηρθαν τοσοι λαθρομεταναστες απο τις φυλακες της Αλβανιας δεν εχουν ουτε προκειται να ενσωματωθουν. Εξαλλου οι περισσοτεροι ειναι στον Κορυδαλλο η ακομα εξω περιμενουν τη σειρα τους για να μπουνε πουλωντας ναρκωτικα. Η ιδια ιστορια τωρα θα επαναληφθει με τους πακιστανους, ινδους κλπ. Γι αυτους τους λαθρομεταναστες λοιπον τα σπανε ολα? Αν ενσωματωθουν δηλαδη θα παψουν ολα τα προβληματα των χουλιγκανς? Αυτο δεν καταλαβαινω.

Νομίζω δεν βλέπω καλά ή κάνω λάθος ρε παιδιά???


Ποιοί έχουν ενσωματωθεί "μια χαρά"? Οι Αλβανοί???

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα.....

(...)
....αχαχαχαχαχ...


τί μου λες ρε?
μέχρι φέτος μαλώνατε για το αν θα είναι αλβανάκι ή ελληνάκι ο σημαιοφόρος στις μαθητικές παρελάσεις...
υπάρχουν ακόμη πολιτικοί σχηματισμοί (ονόματα δεν λέμε ανθρώπους δεν θίγουμε:P) μέσα στην Βουλή που πιστεύουν ότι πρέπει να κλείσουν τα σύνορα και να μη δεχόμαστε πλέον Αλβανούς...

και έχεις ΤΟ ΘΡΑΣΟΣ , να βγαίνεις σε μαθητικό φόρουμ και να λες ότι έχουν ενταχθεί οι Αλβανοί "μια χαρά"???

έχεις υπόψην σου τι ρατσισμό δέχονται τούτοι οι άνθρωποι απο ένα τεράστιο ποσοστό της κοινωνίας , για δες καλύτερα...

ίσως σε οικονομικό επίπεδο να έχουν ενταχθεί.(και πάλι έχω τις αμφιβολίες μου σε πολύ μεγάλο βαθμό)

αλλά σε κοινωνικό επίπεδο δεν έχουν ενταχθεί 100% , και αυτό επηρεάζει την ένταξή τους και στα άλλα επίπεδα...
-----------------------------------------
αυτοί που θέλανε να προσαρμοστούν μια χαρά προσαρμοστήκανε.

οι υπόλοιποι απλά δέν θέλουν.

in flames τί παραπάνω να τους κάνει το κράτος, να τους βρεί δουλειά?
εδώ δέν μπορεί να βρεί στους έλληνες με πτυχία.

φυσικά όταν λέμε να μπεί ένα όριο στην μετανάστευση μπάς και συμαζευτεί το πράγμα, αμέσως ξεσηκώνεστε και μιλάτε για ρατσισμό, και ξενοφοβία.

δεν είναι θέμα έλληνα ή ξένου , θα δεχτώ το πτυχίο μη πτυχίο.

Τί έχεις να μου πεις όμως , φιλαράκο , για τους Έλληνες χωρίς πτυχία που διορίζονται??? αν θες να καταλήξω εκει

μπα , δεν ξεσηκωνόμαστε τότε , ξεσηκωμένοι είμαστε και μας γράφετε εκεί που δεν πιάνει το μελάνι.

επειδή δεν σας συμφέρει δλδ , δεν παίζει κυνική φάση.;)


κοιτα λαθρομεταναστης και ψηφος ειναι διαμετρικα αντιθετες εννοιες.
Μιλαω για νομιμο μεταναστη ο οποιος εχει καποια χρονια στην Ελλαδα και ο οποιος θα ψηφισει τελικα οπως παει η εξελιξη. Οι νομιμοι μεχρι στιγμης μεταναστες εκτος της ψηφου εχουν ολα τα αλλα δικαιωματα της καθημερινης ζωης και η κοινωνικη αντιμετωπιση ακριβως δεν εχει καμια σχεση με την Πολιτεια. Ειναι θεμα ατομων κα ισυνειδησης. Το θεμα εινα πως οι αντεξουσιαστες θα τους πεισουν? Με το σημερινο τροπο η πρεπει να αναζητηθει κατι αλλο?

αν ψήφιζαν οι λαθρομετανάστες θα είχαν τινάξει κυβερνήσεις στον αέρα χαχαχαχ. Νομίζεις είμαστε 12εκατομμύρια στην Ελλάδα? Ε κάνεις λάθος.

πως δεν έχει σχέση , οι κοινωνική ζωή διαπνέεται στο μεγαλείο της απο πολιτική.
Ναι βλέπω και τη συνείδηση της πολιτείας , βάζει στην Βουλή κόμματα που υποστηρίζουν ότι οι μετανάστες είναι "βρώμικοι". (ο χαρακτηρισμός δεν είναι απο την φαντασία μου , το είπε πολιτικός κατα λέξη).

Μα οι αντεξουσιαστές δεν προσπαθούν να πείσουν τον μετανάστη ότι τον δουλεύει η κοινωνία , χαχαχαχαχ. Το χει καταλάβει αυτό , μην αγχώνεσαι.

ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ προσπαθούν να πείσουν ότι δουλεύει τους μετανάστες και ο κόσμος νομίζει ότι δίνουμε και καλά δικαιώματα...


Μάλιστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AstynomoS

Νεοφερμένος

Ο Κλεισθένης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Αυτο λεω, με αυτο το τροπο θα τη πεισει σωστα? Δεν εχω μαγαζι αλλα να μου το σπανε για να με πεισουν μου θυμιζει μαφια του 30. Και οσο να ναι δεν θα πειθομουν αλλα θα εξαγριωνομουν. Και μαλιστα και να ειχα κα ιεγω τις ιδιες αντιληψεις θα θυμωνα τοσο πολυ που στο τελος θα γινομουν εντελως εχθρικος απεναντι σε οποιεσδηποτε ιδεες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Αυτο λεω, με αυτο το τροπο θα τη πεισει σωστα? Δεν εχω μαγαζι αλλα να μου το σπανε για να με πεισουν μου θυμιζει μαφια του 30. Και οσο να ναι δεν θα πειθομουν αλλα θα εξαγριωνομουν. Και μαλιστα και να ειχα κα ιεγω τις ιδιες αντιληψεις θα θυμωνα τοσο πολυ που στο τελος θα γινομουν εντελως εχθρικος απεναντι σε οποιεσδηποτε ιδεες

κυρ αστυνόμε , δεν έχεις καταλάβει καλά μου φαίνεται τι είναι αναρχικός.

Το σπάσιμο ενός περίπτερου πχ , είναι χουλιγκανισμός. Όχι αναρχική συμπεριφορά.
Σε τέτοιες ενέργειες δεν θα βγει ένας αναρχικός , αλλά πολύ πιθανόν κανα εθνίκι φασιστοειδές/τραμπούκος για προβοκατόρισμα και δαιμονοποίηση των κινημάτων ελευθεριακών.

Οι βανδαλισμοί τραπεζών και πολυεθνικών , ναι περνάνε πολιτικά μηνύματα μπας και ξυπνήσει κανένας , προσωπικά δεν τα υποστηρίζω ούτε τα κατηγορώ κιόλας.

Τώρα αν πας εσύ να σταματήσεις έναν αντεξουσιαστή απο την πολιτική του κίνηση , θα φας ξύλο , και καλά θα πάθεις κατ'εμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AstynomoS

Νεοφερμένος

Ο Κλεισθένης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
και τοτε γιατι αυτοι που σπανε διαμαρτυρονται για τους μεταναστες τις καμερες κλπ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
και τοτε γιατι αυτοι που σπανε διαμαρτυρονται για τους μεταναστες τις καμερες κλπ?


γιατί να μην διαμαρτυρηθούν? Νομίζω ανέφερα τους λόγους.


ps. Snake σε βάφτισε ο νονός σου ή ο παπάς της ενορίας σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AstynomoS

Νεοφερμένος

Ο Κλεισθένης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
γιατί να μην διαμαρτυρηθούν? Νομίζω ανέφερα τους λόγους.

Αυτο λεω. Ιδια παρεα ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Αυτο λεω. Ιδια παρεα ειναι

Ναι όντως , πηγαίνουν και στα ίδια κλαμπάκια.

Δεν μου απάντησες όμως το Snake ποιανού αγίου είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Οι θερμοκέφαλοι που λες είναι σε ένα μεγάλο ποσοστό μετανάστες.Είναι άνθρωποι που βρίσκονται σε ένα όριο εξαθλίωσης,που δεν μπορούν να ζήσουν πια μέσα σε αυτό το κράτος,ένα κράτος που δεν τους προσφέρει τίποτα αλλά μάλιστα τους φορτώνει ευθύνες,την εγκληματικότητα,το φόβο να βγείς στον δρόμο.Δεν φθάνει που όλοι οι ελληνάρες εμείς τους εκμεταλλευόμαστε, τους πληρώνουμε με ψίχουλα ,τους βρίζουμε ,τους δέρνουμε και τους σκοτώνουμε εχουμε και το θράσος να τους ονομάζουμε κουκουλοφόρους,ταραξίες,θερμοκέφαλους ΓΙΑΤΙ?επειδή για να ζήσουν πρέπει να σπάσουν και να κλέψουν. ο πραγματικός υπέυθυνος για τα σπασίματα για μένα είναι το κράτος , και οχι δεν τα ρίχνω μόνο στην Κυβέρνηση και σε κάθε Κυβέρνηση.Μίλάω για τους ανθρώπους με την αντίληψη του Άδωνη....


Όσο για τους συνειδητοποιημένους έλληνες ή οχι που τα σπάνε.Αν παρατήρησες έσπαγαν τράπεζες,κάμερες..Δεν ήταν στόχος τους το μαγαζάκι του μπαρμπα τάδε...και αυτό που λές θα πληρώσω εγώ την κάμερα που έσπασε ο άλλος?τότε συγγνώμη αλλα δεν έχεις ιδέα το τι σημαίνει το να σπάω μια κάμερα και το τί θέλω να πώ με αυτό.
Μην το βλέπεις ως υλικές ζημιές.Δες το ως γεγονός.Το τί γίνεται.γιατί γίνεται;και ποιός πραγματικά ευθύνεται για αυτό το χάος.....

Νομίζω πως ήρθαν, δεν τους φέραμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top