Νομιμοποίηση των μαλακών ναρκωτικών;

Είστε υπέρ ή κατα της αποποινικοποίησης των "Μαλακών ναρκωτικών";

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 234)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 108 46.2%
  • Κατά

    Ψήφοι: 118 50.4%
  • Δε ξέρω/δεν απαντώ

    Ψήφοι: 8 3.4%

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η τοποθέτηση του Obama για την κάνναβη.

Στην ουσία μιλάει όμως για τα θετικά της φαρμακευτική χρήση της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Και εδώ είμαι οριακή πλειοψηφία.
παιδιά εγώ πιστεύω ότι αν κάτι βγει νόμιμο θα γίνει κατάχρηση και η κατάχρηση (π.χ. κάτι σαν το ποτό και το τσιγάρο) στα οπιοειδή δεν είναι και το καλύτερο πράγμα. Πάντως στην θεραπευτική πιστεύω ότι πρεπει να χρησιμοποιηθεί εφόσον ως φάρμακο έχει πολύ λιγότερες παρενέργειες από τα αντίστοιχα του.

Η κάναβις δεν προκαλεί φυσική εξάρτηση και αυτό είναι καλό αλλά συνδέεται άμεσα με αναπτύξεις ψυχικών νοσημάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Η κάναβις δεν προκαλεί φυσική εξάρτηση και αυτό είναι καλό αλλά συνδέεται άμεσα με αναπτύξεις ψυχικών νοσημάτων.

λες τα μισα η μου φαινεται?
Η χρονια χρηση κανναβις προκαλει καθυστερηση στη σκεψη και στις κινησεις τουλαχιστον.
Ενας χρονιος χρηστης ειναι δυσκολο να απεξαρτηθει, χωρις αυτο να σημαινει οτι μπορει να περασει
ποτε σε σκληρα ναρκωτικα, αυτο ειναι μια γενικευση που δεν ισχυει.

Για το δευτερο που λες δεν ισχυει.
Η κανναβις δεν αναπτυσει ψυχικα νοσηματα,
μπορει ομως αν εχεις καποιο ψυχικο νοσημα ΗΔΗ, να στο διογκωσει σε μεγαλο βαθμο.
Πχ καποιος με κριση πανικου το χειροτερο που μπορει να κανει, ειναι να καπνισει ενα τσιγαρο.
Οι κρισεις πανικου θα διογκωθουν, και προσθετικα θα αποκτησεις παραισθησεις
η θα φανταζεται οτι συμβαινουν πραγματα γυρω του χωρις να ισχυουν.

Για το θεμα απο νομικη - κοινωνικη πλευρα, ο νομος θα επρεπε να τροποποιηθει
ετσι ωστε να χτυπα το εμποριο το οποιο το ιδιο το κρατος κλεινει τα ματια.
Αυτο ειναι το θεμα της νομιμοποιησης και κανενα αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Στην ουσία μιλάει όμως για τα θετικά της φαρμακευτική χρήση της.
αλλο η φαρμακευτικη χρηση αλλο η κοινη

τα περισσοτερα φαρμακα σκοτωνουν σε απλη χρηση,,χωρις αυστηρα ορια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Το μονο σίγουρο είναι πως δεν μπορείς να συγκρίνεις Ολλανδία με Ελλάδα.Δεν μπορώ να σου πω τι θα ήταν καλύτερο γιατι πολύ απλά δεν έχω όλες τις παραμέτρους μπροστά μου για να καταλήξω σε κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kollhmenh

Νεοφερμένος

Η kollhmenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
δεν καταλαβαινω πως σκεφτονται μερικοι... δηλαδη συγγνωμη, επειδη υπαρχουν και χειροτερα και πιο εθιστικα που ειναι νομιμα (π.χ. τσιγαρο) να τα νομιμοποιησουμε ολα;; επειδη ειναι "λιγοτερο καταστροφικα";; δηλαδη ή ολα ή τιποτα;; καλα θα κανουν οσα ειναι απαγορευμενα να μεινουν απαγορευμενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν πρόκειται να γίνει νόμιμο το χόρτο...αυτό το βασίζω στο γεγονός ότι βγαίνει ΠΟΛΥ μαύρο χρήμα από την διακίνησή του. Αν γίνει νόμιμο, όλα αυτά τα έσοδα χάνονται και οι μεγαλέμποροι (καθώς και αρκετά "βαποράκια") θα χάσουν τα έσοδά τους. Από την άλλη, υπάρχει πολύς κόσμος που δεν έχει καν δοκιμάσει ποτέ του και πιστεύει ο,τι του έχουν πει για το χόρτο (άρα έχει αρνητική άποψη και το φοβάται). Επίσης, αν ήταν νόμιμο, πολλές άλλες βιομηχανίες θα είχαν πρόβλημα (π.χ. βαμβάκι) γιατί το χόρτο έχει πολύ περισσότερες χρήσεις από recreational (κόλλησα, πως το λέμε?) κάπνισμα και καρικινοπαθείς.
Συμφέρει πολλούς να κατευθύνουν την κοινή γνώμη κατά της νομιμοποίησης. Για αυτό σιγουρευτείτε ότι ξέρετε γιατί είστε κατά. Αν ο λόγος είναι "έτσι άκουσα" αντί για "έχω προσωπική εμπειρία", ξανασκεφτείτε το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Δεν πρόκειται να γίνει νόμιμο το χόρτο...αυτό το βασίζω στο γεγονός ότι βγαίνει ΠΟΛΥ μαύρο χρήμα από την διακίνησή του. Αν γίνει νόμιμο, όλα αυτά τα έσοδα χάνονται και οι μεγαλέμποροι (καθώς και αρκετά "βαποράκια") θα χάσουν τα έσοδά τους.



καλως η οχι εκει ειναι το ολο θεμα, το χοντρο εννοω.
Απο κει και περα ναι υπαρχουν και κοινωνικη διασταση του θεματος,
αλλα οπως παντα το χοντρο πακετο ειναι τα λεφτα που θα χαθουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisk

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
παιδιά εγώ πιστεύω ότι αν κάτι βγει νόμιμο θα γίνει κατάχρηση και η κατάχρηση (π.χ. κάτι σαν το ποτό και το τσιγάρο) στα οπιοειδή δεν είναι και το καλύτερο πράγμα.
Δε συμφωνω... οταν κατι ειναι παρανομο τοτε γινεται καταχρηση. Παραδειγματα υπαρχουν αρκετα (αλκοολ,αλλα οπιουχα τα οποια οι ανθρωποι χρησιμοποιουσαν παλιοτερα χωρις καν να υπρχει το θεμα του εθισμου μεχρι να απαγορευτουν...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Θέλουν να μας κάνουν να είμαστε ναρκωμανοίς...Ξεσηκωμος...Κατα αυτου του νομου...Θέλουν να μην σκεφτομαστε ....Ξυπνηστε...Εναντια ολοι... Δεν θα περασουν τα μετρα τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
cannabisandcapitalism.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akritas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Είμαι κατά της αποποινικοποίησης.
Όπως λέει ο Λοκ:όπου δεν υπάρχει νόμος, δεν υπάρχει και ελευθερία.
Είμαι υπέρ μιας της όσο δυνατόν μεγαλύτερης ατομικής ελευθερίας, στα πλαίσια όμως στο να μην βλάπτει τους άλλους.
Και όταν ο άλλος καπνίζει ελεύθερα χασισάκι, βλάπτει εμένα, τα παιδιά μου και την κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
ειμαι υπερ κυριως των ελαφριων αφου πιστευω οτι οι περισσοτεροι τα δοκιμάζουν περισσοτερο επειδη ειναι παρανομα και οχι επειδη πραγματικα το θελουν ή γενικα θελουν να πειραματιστούν...
Επισης,ειναι αμαρτια για προσωπικη χρηση ελαφριων ναρκωτικων να γεμιζουν οι φυλακες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

Και όταν ο άλλος καπνίζει ελεύθερα χασισάκι, βλάπτει εμένα, τα παιδιά μου και την κοινωνία.
Με ποιον τρόπο βλάπτει εσένα και τους λοιπούς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akritas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Με ποιον τρόπο βλάπτει εσένα και τους λοιπούς;
Σαν γονιός και γνωρίζοντας τις παρενέργειες που έχει ο χρήστης εξαρτησιογόνων ουσιών, ξέρω ότι ένα παιδί, έφηβος κλπ, δεν έχει ακόμα την κριτική ικανότητα να αντιληφθεί τι μπορεί να προκαλέσει αυτή η ουσία στον εαυτό του. Πως βλάπτει; δες στο... https://www.medlook.net.cy/article.asp?item_id=148
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Σαν γονιός και γνωρίζοντας τις παρενέργειες που έχει ο χρήστης εξαρτησιογόνων ουσιών, ξέρω ότι ένα παιδί, έφηβος κλπ, δεν έχει ακόμα την κριτική ικανότητα να αντιληφθεί τι μπορεί να προκαλέσει αυτή η ουσία στον εαυτό του. Πως βλάπτει; δες στο... https://www.medlook.net.cy/article.asp?item_id=148
Tάσσεσαι μήπως υπέρ της απαγόρευσης του καπνίσματος και της κατανάλωσης αλκοόλ για τους παραπάνω λόγους; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akritas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Tάσσεσαι μήπως υπέρ της απαγόρευσης του καπνίσματος και της κατανάλωσης αλκοόλ για τους παραπάνω λόγους; :hmm:
Ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
απαδεκτο να υπαρχουν τετοιες απαγορευσεις!
ειναι καθαρα δικο σου θεμα, τι θα κανεις, πως θα το κανεις, και οι συνεπειες παλι στην υγεια σου θα ειναι !
νομιμοποιηση οχι μονο των μαλακων, αλλα ολων των ναρκωτικων, αρκει ταυτοχρονα, να γινεται να ενημερωση στα σχολεια, σοβαρη ενημερωση, και ο καθενας να επιλεξει!
παντως επειδη διαβασα και καποια σχολια παραπανω, μην κοιτατε μονο τα αρνητικα του χορτου, υπαρχουν και πολλα θετικα
οπως οτι σκεφτεσαι πιο ελευθερα, και αληθινα, πιο ζωντανα!
οπως οτι εισαι πιο δημιουργικος, πιστευεις περισσοτερο στον ευατο σου κτλ κτλ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akritas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
παντως επειδη διαβασα και καποια σχολια παραπανω, μην κοιτατε μονο τα αρνητικα του χορτου, υπαρχουν και πολλα θετικα
οπως οτι σκεφτεσαι πιο ελευθερα, και αληθινα, πιο ζωντανα!
οπως οτι εισαι πιο δημιουργικος, πιστευεις περισσοτερο στον ευατο σου κτλ κτλ!
Πρέπει να μαστουρωθείς δηλαδή για να είσαι πιο δημιουργικός και ζωντανός;
Για αυτό πάμε κατά διαόλου σαν κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Πρέπει να μαστουρωθείς δηλαδή για να είσαι πιο δημιουργικός και ζωντανός;
Για αυτό πάμε κατά διαόλου σαν κοινωνία.

δεν ειπα αυτο, αλλα ειπα πως πολλοι ανθρωποι, οταν ειναι ψιλοhigh γινονται πιο δημιουργηκοι απο οτι ειναι κανονικα!
αλλωστε αυτο μπορει να αποδειχθει καπως, οταν δεις πως οι μεγαλυτεροι καλλιτεχνες, εε πινουν και κανενα τσιγαρακι!

παμε κατα διαολου σαν κοινωνια γιατι εχουμε κολλημενα μυαλα, οχι μονο στο θεμα των ναρκωτικων, αλλα σε παρα πολλα πραγματα!
και οχι δεν πιστευω πως το χορτο σε ναρκωνει, και σε κανει κοιμησμενο!
κοιμησμενο σε κανει η τηλεοραση, και τα κλειστα μυαλα που δεν δεχονται τιποτα αλλα, παρα μονο αυτο που τους εχουν πλασαρει για σωστο!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top