Νορβηγία vs Σουηδία vs Φινλανδία - Ποιά χώρα είναι η καλύτερη;

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Δεν τους αδικώ. Ουσιαστικά αναφέρθηκα μόνο σε κουλτούρα και νοοτροπία. Προτιμώ εδώ την φάση του Νότου με τους cordial ανθρώπους, την φιλικότητα, το φιλότιμο κλπ. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι μειώνω τις υπέροχες χώρες που έχτισαν οι Βόρειοι. Όλα όσα αναφέρεις τα γνωρίζω αλλά επίσης γνωρίζω και τα σημαντικά προβλήματα με τον αλκοολισμό, την λαθρομετανάστευση που έχει ρημάξει την σκανδιναβική κοινωνία κλπ. Έχουν πετύχει πολλά οι Βόρειοι και έχουν απίστευτα welfare systems. Όσο εκεί όμως οι παππούδες τους δούλευαν όλη μέρα και έχτιζαν έναν παράδεισο για τις επόμενες γενιές εδώ οι δικοί μας, τον γκρέμιζαν.

Κοίτα, σε σχέση με πολλές χώρες των Βαλκανίων, νομίζω οτι οι Βόρειοι έχουν πιο πλούσια ιστορία. Χωρίς αυτό να σημαίνει οτι είναι κατώτεροι πολιτισμικά έτσι. Ούτως η άλλως η ιστορία κάθε χώρας και κάθε λαού θεωρώ πως είναι κληρονομιά για όλους τους ανθρώπους, ως μέρος της παγκόσμιας ανθρώπινης ιστορίας. Αλλά προφανώς έχουν διαφορετική νοοτροπία και είναι φυσιολογικό κάθε τι διαφορετικό με τις εμπειρίες και το πως έχουμε μεγαλώσει να μας φαίνεται ξένο και περίεργο.

Δυστυχώς καμία χώρα δεν είναι τέλεια και σε όλες υπάρχουν προβλήματα. Το θέμα όμως είναι οτι άλλο να έχεις 3 και άλλο 103. Ο σκοπός μου δεν είναι να τονίσω ποια χώρα είναι καλύτερη. Απλά να πω "δες,έχουν φτιάξει κάτι ωραίο. Κάτι θα κάνουν πολύ σωστά. Μήπως μπορούμε και εμείς να βελτιωθούμε ;".
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Ποια απο αυτες τις χωρες ειναι η καλυτερη για να ζει καποιος; Τι πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα εχει η καθε μια;
Σουηδια πιστευω δικη μου προσωπικη αποψη τωρα αυτα που θες τα ψαχνεις ειδικοτερα συγκριτικα με καθε χωρα τι θες.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,269 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,760 μηνύματα.
Κοίτα, σε σχέση με πολλές χώρες των Βαλκανίων, νομίζω οτι οι Βόρειοι έχουν πιο πλούσια ιστορία. Χωρίς αυτό να σημαίνει οτι είναι κατώτεροι πολιτισμικά έτσι. Ούτως η άλλως η ιστορία κάθε χώρας και κάθε λαού θεωρώ πως είναι κληρονομιά για όλους τους ανθρώπους, ως μέρος της παγκόσμιας ανθρώπινης ιστορίας. Αλλά προφανώς έχουν διαφορετική νοοτροπία και είναι φυσιολογικό κάθε τι διαφορετικό με τις εμπειρίες και το πως έχουμε μεγαλώσει να μας φαίνεται ξένο και περίεργο.

Δυστυχώς καμία χώρα δεν είναι τέλεια και σε όλες υπάρχουν προβλήματα. Το θέμα όμως είναι οτι άλλο να έχεις 3 και άλλο 103. Ο σκοπός μου δεν είναι να τονίσω ποια χώρα είναι καλύτερη. Απλά να πω "δες,έχουν φτιάξει κάτι ωραίο. Κάτι θα κάνουν πολύ σωστά. Μήπως μπορούμε και εμείς να βελτιωθούμε ;".
Δεν υπάρχει ανώτερος και κατώτερος πολιτισμός για εμένα προσωπικά. Έχουν ωραία ιστορία και οι Σκανδιναβοί αλλά όχι μακραίωνη. Ο τρόπος που έφτιαξαν καλές χώρες είναι και μέσω του υπέρογκου δανεισμού. Απλά τα ξόδευαν εκεί που έπρεπε και όχι από εδώ και από εκεί μαζί με θαλασσοδάνεια σε εφοπλιστές όπως επί ΠΑΣΟΚ εδώ. Αλλά δεν είναι σε όλα και παραδείγματα προς μίμηση. Τώρα τους κλέβουνε την χώρα μέσα στα μούτρα τους και όποιος μιλήσει είναι φασίστας. Τέτοια κοινωνία σίγουρα δεν την θέλω.

Παρόλα αυτά όπως είπα προτιμώ φουλ την οικογένεια των Βαλκανίων και των Νότιων ευρύτερα.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Ο τρόπος που έφτιαξαν καλές χώρες είναι και μέσω του υπέρογκου δανεισμού.
Για τη Νορβηγία δε νομίζω...


azLdPnK_700bwp_v1.jpg
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,760 μηνύματα.

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Από πότε χρειαζόμαστε άδεια διαμονής σε ευρωπαϊκές χωρες;;
Αν δεν κάνω λάθος, υπάρχει η ελευθερία μετακίνησης, αλλά υπάρχει όριο 3 μηνών, για περισσότερο καιρό πρέπει να έχεις άδεια διαμονής στην ουσία, που για τους κατοίκους της ΕΕ γίνεται πάρα πολύ ευκολότερα
Ο Βορράς γενικά δεν είναι καθόλου ωραίο μέρος για να ζήσεις. Ιδίως για εμάς τους Νότιους που είμαστε εντελώς διαφορετικοί και σε νοοτροπίες και σε ιδιοσυγκρασίες λόγω καιρού κλπ. Ψυχοπλάκωμα είναι ο Βορράς.

Νότος ενωμένος δυνατός 🇬🇷🇹🇷🇮🇹🇪🇸🇵🇹🇦🇱🇧🇬🇲🇰🇸🇷🇧🇦🇭🇷🇲🇪🇸🇮🇷🇸🇷🇴

Μεταξύ των τριών θα διάλεγα Φινλανδία λογικά. Πιο παραδοσιακοί άνθρωποι και όχι μαριονέτες της πολιτικής κορεκτίλας.
Μου αρέσει πως αντί για την Κύπρο έβαλες του ΣΟΥΡΙΝΑΜ 😂😂😂. Εκτός αν εκείνο μετατοπίστηκε και ήρθε κι αυτό στην Μεσόγειο
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,760 μηνύματα.
Μου αρέσει πως αντί για την Κύπρο έβαλες του ΣΟΥΡΙΝΑΜ 😂😂😂. Εκτός αν εκείνο μετατοπίστηκε και ήρθε κι αυτό στην Μεσόγειο
Τώρα το παρατήρησα. Η Κύπρος δεν είναι στα Βαλκάνια man όπως ούτε και τα νησιά του Αιγαίου και του Ιονίου :P
Δεν ξέρω καν πως μπήκε αυτή η σημαία εκεί. Τι φάση; Τώρα το βλέπω χαχα
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Η Κύπρος δεν είναι στα Βαλκάνια man όπως ούτε και τα νησιά του Αιγαίου και του Ιονίου :P
Όπως ούτε και η Ισπανία, η Ιταλία και η Πορτογαλία :hehe: . Αν και γεωγραφικά, η Κύπρος θεωρείται Μέση Ανατολή
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,760 μηνύματα.
Όπως ούτε και η Ισπανία, η Ιταλία και η Πορτογαλία :hehe: . Αν και γεωγραφικά, η Κύπρος θεωρείται Μέση Ανατολή
Μαν η Ιταλία, η Ισπανία και η Πορτογαλία είναι μέρος της Νότιας Ευρώπης χδ. Νότια Ευρώπη θεωρούνται αυτές οι χώρες και τα Βαλκάνια ( σε κάποιος χάρτες βέβαια κόβουν τα Βαλκάνια ). Στόχος μου ήταν ευρύτερα ο Νότος όχι μόνο το Balkan family :P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top