Νόβακ Τζόκοβιτς: Διπλωματικό επεισόδιο Σερβίας-Αυστραλίας για τον ανεμβολίαστο τενίστα

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Ναι κι εγω αυτο ακριβως σε ρωταω, νομικα οπως το θες, γιατι η visa να ήταν λάθος που του δόθηκε; Εχεις καποια αποδειξη, καποιο εγγραφο, κατι, που να δειχνει οτι για να σου δωσει η Αυστραλία visa πρεπει να εχεις εκ των προτερων το medical exemption? Οχι. Αυτο που λεει ειναι οτι ναι θα σου δωσουμε την visa, αλλά όποτε τυχον ερθεις ειναι δικιά σου ευθυνη να εισαι ειτε εμβολιασμενος ειτε να εχεις medical exemption, καθως θα ελεγχθεις σε δευτερη φαση εκεινη την ωρα. Ποσο πιο ξεκαθαρα να το πω;

Η visa ειναι ανεξαρτητη απο τον ελεγχο των συνορων και του αν θα σε αφησουν τελικα, ειναι απλα το πρωτο βημα. Καλως ή κακως έτσι ειναι, ουτε εμενα μου φαινεται πολυ σωστο διαδικαστικα, αλλά αφου ετσι φαινεται να ειναι τωρα, ε τι να κανουμε. Ειπαμε, οι κανονες κανονες. Το γραφει μαλιστα πανω στην ιδια την visa.

Θα σου φερω ενα απλο παραδειγμα. Εστω οτι εγω θελω να παω στην Αυστραλία το καλοκαιρι και τωρα εχουμε Γεναρη. Για να μην χρονοτριβω μετα και επειδη θελω να τα εχω τακτοποιημενα απο τωρα τα πραματα, αποφασιζω να κανω αιτηση για visa αλλά πες πως ακομα δεν ειμαι ουτε εμβολιασμενος ουτε εχω medical exemption. Γιατι να μην μου την δωσουνε την visa? Θα μου την δώσουνε, απλά θα με ενημερωσουν οτι οταν θα ρθεις μετα απο μισο χρονο, θα πρεπει να μας δειξεις κατα την αφιξη πιστοποιητικο εμβολιασμου ή χαρτι για medical exemption. Τοσο απλό. Ε, λοιπον αν εγω τα εχω κανει μανταρα και δεν εχω εγκυρα χαρτια τότε, ποιος φταιει; Αυτοι που μου εδωσαν τη visa και μου εκαναν αυτη την διευκολυνση μισο χρονο πριν ή εγω που δεν φροντισα να εχω κανει το εμβολιο ή να εχω εγκυρο medical exemption ωστε να πληρω τις προϋποθεσεις των συνορων κατα την αφιξη εκεινη τη στιγμη; Εγω θα φταιω.

Τωρα για τις προϋποθεσεις εισαγωγης, απ'ο,τι φαινεται μονο το εμβολιο μετραει πλεον + medical exemption, οχι η προτερη νοσηση. Και οι ιδιες προϋποθεσεις εισαγωγης αλλαζουν δυναμικα, το γραφει στο site και στην visa (check current arrangements).

Ίσως μπερδευεσαι επειδη εχεις στο μυαλο σου οτι όποτε παρεις την visa πας και Αυστραλια και αρα δεν αλλαζει κατι στα δικαιολογητικα επειδη οι ημερομηνιες καταθεσης δικαιολογητικων για visa και αφιξης στη χωρα ειναι κοντα, αλλά δεν ειναι ετσι. Η visa ειναι εγκυρη για 1 χρονο αν δεν κανω λαθος. Μεσα σε αυτο το χρονο μπορουν να αλλαξουν πολλα πραματα. Οπότε εγω μπορεί να την βγάλω τωρα και να παω για Χριστουγεννα. Η Αυστραλια λοιπον τι πρεπει να κανει, να μην μου την δωσει απο τωρα, επειδη εγω ακομα πχ δεν εχω κανει το εμβολιο που σκοπευω να το κανω το καλοκαιρι για παραδειγμα; Φυσικα και θα μου την δωσει, και όποτε, όποτε, όοοοοποτε τυχει να παω εν τελει Αυστραλια, η ABF στα συνορα θα μου ζητησει την αποδειξη εμβολιασμού (ή εναλλακτικα το medical exemption).

Επομενως, η Αυστραλια νομικα δεν ειχε λογο να μην του δωσει την visa, δεν την υποχρεωνε καποιος νομος να του την αρνηθει εξαρχης. Τουλαχιστον σε αυτο το συμπερασμα καταληγω με βαση την ερευνα που εχω κανει και τα οσα εχω διαβασει και τα όσα νομικά ζητήματα γνωρίζω.


Ναι και στα δύο έκανε λάθος, και στο διαδικαστικό κομμάτι και στην συμπεριφορά του ενώ νοσούσε (αν όντως νοσουσε οπως ισχυριζεται και αυτος και οι δικηγοροι του και η οικογενεια του και το πιστοποιητικο του)
+ τα όσα εγραψα πανω


Άμα είναι έτσι τότε έχεις δίκιο, αλλά μου φαίνεται κουλό. Πρώτον, ποιο το πρακτικό νόημα της βίζας αν τόσες σημαντικές προϋποθέσεις δεν προελέγχονται; Δεύτερον, είναι δυνατόν να ελέγχουν οι συνοριοφύλακες τελευταιά στιγμή όλα τα απαραίτητα έγγραφα των εκατοντάδων αλλοδαπών που φτάνουν κάθε λεπτό στην Αυστραλία; Τρίτον, αν έτσι έχει το σύστημα και είναι καθημερινή πρακτική, τότε γιατί ο δικαστής ακύρωσε την πράξη ακύρωσης βίζας στη βάση του πρόωρου και της μη παροχής δυνατότητας υπεράσπισης;

Δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί να ισχύουν όσα λες, απλώς θέλω έγκυρη πηγή. Ωστόσο, ακόμα και αν υποτεθεί ότι ισχύουν, δεν αναιρείται η αισχρή συμπεριφορά των συνοροφυλάκων, η έλλειψη νομιμότητας της οποίας πιστοποιήθηκε και από τον Εφέτη.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Πόσα θα πληρώσει τώρα ο μεσιέ;
Καπου στα 500.000

Αλλα θα διεκδικησει 6.000.000

Αυτο λεγεται επενδυτικο πλανο
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.
Μετά την εξαγορά της δανέζικης εταιρείας βιοτεχνολογίας QuantBioRes, φήμες λένε ότι σκέφτεται να κάνει πρόταση στον Βασιλακόπουλο να αναλάβει το τμήμα επικοινωνίας. :P
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,848 μηνύματα.
Αντε με το καλό να βγάλει τότε και κανά εμβόλιο. Προτείνω όνομα. JokeVaccine... Τι όχι; :P
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,488 μηνύματα.

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,848 μηνύματα.
Έτσι όπως πάει θα κάνει και σταυροφορία υπέρ του εμβολιασμού...
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,848 μηνύματα.
Λέτε να το δούμε τελικά;
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.

Kougami

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kougami αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Είναι λίγο παλιό το δημοσίευμα. Ήδη βρίσκεται στην Αυστραλία ο Τζόκοβιτς και χθες κέρδισε το Όπεν της Αδελαΐδας .Εννοείται θα παίξει στο Αυστραλιανό όπεν που ξεκινάει την επόμενη εβδομάδα (είναι το φαβορί να το πάρει).
Στην Αμερική από ότι φαίνεται θα έχει θέμα.

 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.
Επέστρεψε σε ένα έθνος που τον έδιωξε βίαια πέρυσι για την άρνησή του να εμβολιαστεί για τον Covid-19 και συνέχισε από εκεί που το άφησε.

Ο τεράστιος αυτός αθλητής έδειξε πρώτα το μυαλό και μετά την καρδιά.

1675026262160.png


 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top