kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Αφορμή για αυτό το θέμα ήταν μια πρόσφατη συζήτηση με ένα άλλο μέλος του ischool.
Όταν είχα πρωτοπάει στην πάτρα ήμουν εντελώς ξεκρέμαστος στο τι γίνεται εκεί,πλέον στο 3ο έτος έβγαλα μια άκρη:whistle:
Εδώ λοιπόν προτείνω να γράφουμε μέρη για ποτό-μουσική(οποιουδήποτε είδους)bar-clubs,για φαγητό από ταβερνάκια μέχρι εστιατόρια,παγωτό-γλυκό-κρέπα...
θεατρικές παραστάσεις-συναυλίες-συνέδρια(???)
στέκια που ίσως δημιουργούνται.
σύγκριση μεταξύ ποιότητας-τιμής
γενικά ό,τι σας κατέβει τόσους φοιτητές έχει η πάτρα,τόσοι πατρινοί είναι φοιτητές σε όλη την ελλάδα και άλλοι τόσοι στην πάτρα που ως γνωστόν όλοι οι πατρινοί ανεξαρτήτως ηλικίας γυρνάνε οπότε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Για τους εραστές του κινέζικου, σημειώνω ότι το μόνο αξιόλογο κατάστημα που έχω βρει είναι το noodlebar :( Ευτυχώς έχει delivery
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gatouni8400

Δραστήριο μέλος

Η Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Πολυ ωραίο θέμα Kritikare..πραγματικά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Από ταβέρνες μ' αρέσει πολύ σε αυτές που έχει στο Γλαύκο.
Για μέσα στην Πάτρα, all time classic Κρασοπότηρο.Αν και τελευταία έχουν μικρύνει κατά πολύ οι μερίδες στο delivery.:worry:

Για ποτάκι και live μουσική (έντεχνο, ροκ), ανεπιφύλακτα προτείνω το μοτζ στο κάθετο στενό στη Γεροκωστοπούλου.

Για κινέζικο κι εγώ έχω καταλήξει στο νουντλμπαρ.:P
Είχα δοκιμάσει και το άλλο που έχει εκεί,golden dragon αν δεν κάνω λάθος, αλλά το νουντλμπαρ μου άρεσε πολύ περισσότερο.

Γλυκά --> κάραβελ !:clapup:

Θα επανέλθω και με άλλο ποτ-πουρί μαγαζιών :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
λοιπόν εγώ είμαι στην ευχάριστη θέση να πω ότι η πάτρα επιτέλου έχει αποκτήσει κάποιες μπυραρίες που ακόμα και αν δεν είναι τίποτα το εξαιρετικό είναι μια κάποια πρόοδος μιας και σου δίνουν μία ακόμη χαλαρή επιλογή.

έχουμε και λέμε λοιπόν
α)στην πλατεία όλγας από την πλευρά της αράτου που έχει συγκριτικά μεγαλύτερη ποικιλία και είναι κάπως συμπαθητικό ως μαγαζί.
β)ανεβαίνοντας τις σκάλες της αγ.νικολάου και προχωρώτας για λίγο ακόμα βρίσκετε ένα μικρό μαγαζάκι που λέγεται σαντηγη και είναι κάπως πιο ιδιαίτερο όσο και "παράξενο" και είναι για το αρκετά χαλαρό της υπόθεσης και έχει κάπου στις 20-25 φίρμες μπύρας
γ)ένα καινούριο μαγαζί που άνοιξε στην παντανάσης μεταξύ ρήγα φεραίου και αγίου ανδρέου που είναι αρκετά μεγάλο και έχει αρκετά καλή ατμόσφαιρα δυστυχώς επειδή είναι καινούριο μαζεύει κάθε καρυδιάς καρύδι αλλά με τον καιρό αυτό θα στρώσει απ'όσο ξέρω σερβίρει και φαγητό αν και δεν έχω δοκιμάσει για να εκφέρω άποψη από ποικιλία όχι και πολλά πράγματα αλλά τι να κάνουμε...

αυτά για αρχή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
μιας και δεν μενω κεντρο..θα πω την καφετερια πυλη απεναντι απο τα τει..;)

επισης οποιος μενει κοντα στα τει ας πει κανα αξιολογο ντελιβεραδικο γιατι ολο βλακειες ειναι αυτα που εχω παραγγειλει μεχρι στιγμης..κατι με μαγειρευτο φαι ή κατι τελοσπαντων..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Μια καφετέρια που μου αρέσει αρκετά και πηγαίνω συχνά με την παρέα είναι η «Καζάρμα» επί της Αράτου ανάμεσα στην Κορίνθου και Κανακάρη. Φοιτητικό κλίμα, ωραία διακόσμηση, μουσική που δεν ξεκουφαίνει και χαμηλές τιμές.

Για «βρώμικο» και χοληστερίνη στο φουλ, κλασικά Mr Burger Αγ. Ανδρέου και Αράτου.

Για πατσά (σε όποιον αρέσει...) προτιμώ το μαγαζί που είναι ψηλά στην Βορείου Ηπείρου κοντά στους πέντε δρόμους.

Για κρεατοφαγία προτείνω την ψησταρία «Μασασούρας» που είναι απέναντι από τα ΤΕΙ στην Πατρών-Κλάους ο οποίος έχει και μαγειρευτό φαγητό το οποίο νομίζω είναι ικανοποιητικό. Για πιο μακρινές εξορμήσεις προτείνω τον «Πλάτανο» στα Βραχνέικα με την φοβερή προβατίνα και το καλύτερο κοντοσούβλι κοτόπουλο. Δυστυχώς η περίφημη «γωνιά του Μπάμπη» που ήταν στην Αγίας Σοφίας και καθόσουν στην αυλή (ιδίως τα καλοκαίρια ήταν υπέροχα) μετακόμισε στην Κων/πόλεως και Φαβιέρου και έχει χάσει το παλιό στυλ. Παρ' όλ' αυτά έχει καλά κρέατα. Πολύ καλή ακόμα ψησταριά κυρίως για αυτούς που είναι στο Παν/μιο είναι ο «Αρίστος» στο Ρίο. Είναι στον δρόμο κάτω από τον Άγιο Γεώργιο την εκκλησία.

Για γλυκά το καλύτερο είναι ο Λοτσάρης Μαιζώνος και Κανάρη (αν θυμάμαι καλά) πίσω από τα δικαστήρια. Για παγωτό ο Μαθιός που είναι στην παραλία Βραχνείκων και τώρα άνοιξε και στο πάνω μέρος της πλατείας Όλγας.

Από ίντερνετ καφέ, το αγαπημένο μου είναι το Cyberia στην Γερωκοστοπούλου και Αγίου Ανδρέου. Πολύ καθαρός και ωραία διακοσμημένος χώρος με πολύ ευγενικούς υπαλλήλους.

Για ψαρικά, πολύ καλό μαγαζί και με συγκρατημένες τιμές είναι ο «Πέτρος» στον δρόμο προς την πλαζ. Φημίζεται κυρίως για τα εξαιρετικά καλαμαράκια του.

Ένα καλό αν όχι και πολύ γνωστό μεζεδοπωλείο που έχω βρει είναι το «Τάπας» στην Κολοκοτρώνη και Αλ. Υψηλάντου. Μην ξεγελιέστε από το όνομα, δεν έχει κυρίως ισπανικές γεύσεις, έχει όμως πολύ ωραίους μεζέδες και σε αρκετά χαμηλές τιμές. Και προς Θεού, μην πάτε στον Οντά. Ιδίως αν έχετε την τάση να πίνετε λίγο παραπάνω. Θα το μετανιώσετε (εγώ το έχω μετανιώσει πικρά...)

Από πιτσαρίες είναι λίγες οι καλές επιλογές και ίσως είναι κάτι που λείπει από την Πάτρα. Ίσως η καλύτερη από αυτές που έχω πάει είναι το «El Greco» στην Ηρώων Πολυτεχνείου πάνω από το Θεατράκι αν και απ' ό,τι μου έχουν πει τελευταία και αυτή έχει ρίξει αρκετά την ποιότητα. Καλή πιτσαρία είναι και το «City grill» απέναντι από τον Μαρινόπουλο στην Έλληνος Στρατιώτου. Φυσικά υπάρχει και η «trattoria del popolo» στην Γερμανού κοντά στο αρχαίο ωδείο αλλά είναι για άλλα βαλάντια... Αν θες να φας εκεί, πρέπει να ξέρεις ότι για να φας καλά, το ποσό που θα πληρώσεις θα αρχίζει τουλάχιστον από 3...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Μα κανείς να μην αναφέρει το Σινιάλο;
τσ τσ τσ....
Τι κάνει η νεολαία Πάτρα αν δεν πάει εκεί; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Μα κανείς να μην αναφέρει το Σινιάλο;
τσ τσ τσ....
Τι κάνει η νεολαία Πάτρα αν δεν πάει εκεί; :P

ακόμα δεν έχουμε φτάσει στα "κρασάδικα" μπορείς βέβαια να συντάξεις εσύ έναν οδηγό σχετικά με το θέμα:whistle:

το συνυάλο προβλέπεται για χύμα καταστάσεις και για μεγάλη παρέα γιατί ηατμόσφαιρα σηκώνει χαβαλέ και αρκετές φορές ο καράφλας κερνάει ούζα-τσικουδιές-κρασί.στα + είναι και το πολύ καλό φαγητό που έχει πράγμα ιδιαιτέρως σπάνιο για τέτοιου είδους μαγαζιά,και είναι και αρκετά φτηνό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μα κανείς να μην αναφέρει το Σινιάλο;
τσ τσ τσ....
Τι κάνει η νεολαία Πάτρα αν δεν πάει εκεί; :P
Το σινιάλο δε μου αρέσει καθόλου :redface:


Πιτ ο Μαθιός όντως λέει για παγωτό.Έχει καλές γεύσεις και περίεργες και δε το είχα προσέξει ποτέ.Λίλα πάουζε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
το μαγαζί που πραγματικά έκανε την διαφορά την τελευταία σαιζόν που διανύουμε και συνεχίζει είναι "η ακτή δυμαίων"
είναι ένας χώρος όπου έρχοντε πολλοί για εμφανίσεις του λεγόμενου πιο έντεχνου και γενικά αν εξαιρέσεις πως χτυπάει λίγο σαν τιμή ειδικά στο τραπέζι με μπουκάλι αλλά βλέπεις καλιτέχνες που αλλιώς δεν θα πάταγαν το πόδι τους στην πάτρα.

το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι βλέπεις πολλά ετερόκλυτα στοιχεία εκεί μέσα.

πχ.είχα πάει γαλάνη-τσαλιγοπούλου-καραντίνης-imambaildi και κάποιες χαζοβιόλες χόρευαν τσιφτετέλια στην πίστα και είχαν λιώσει στο γέλιο όλοι και διάφορα κάπως πιο ψωνίστικα σκηνικά αλλά τι να κάνεις...μικρή πόλη είναι αυτή...έτσι είναι...:P



για να ενεργοποιηθούμε λίγο να γεμίσει το θεματάκι...μην καθόμαστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
για πιο ήρεμα πράγματα αλλά με κάποια ποιότητα που είναι ανοιχτό από λίγο αργά εώς αργά πράγμα σπάνιο για την πάτρα είναι ο νότος στην πατρέως κάπου στο 80,πρόκειτε για ένα jazzbar επι της ουσίας και είναι από τα λίγα αξιόλογα στην πάτρα μαγαζιά.
αυτά,θα επανέλθω;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lucky sunray

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lucky sunray αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,441 μηνύματα.
μα κανείς να μην έχει αναφέρει τα παραλιακά μέρη...:D:D
υπάρχει το "θεατράκι" και πολλές καφετέριες για καφέ,παγωτό,σνακ,ποτό με θέα φυσικά τη θάλασσα και πολλά ιδιωτικά καράβια..
για φαγητό είναι και το "καλντερίμι" (έχει καλό φαγητό σε τεράστιες μερίδες ..)

γενικά όμως υπάρχουν ωραία μέρη ανάλογα τι ζητάει ο καθένας!!:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το καλντερίμι κατά που πέφτει;

Καλό το θεατράκι, αλλά άμα μυρίζει η θάλασσα είναι άστα, δεν αντέχεται.
Εγώ συνήθως αράζω στα βράχια στο εξωτερικό μέρος της μαρίνας. Και προσέχουμε πάντα μην έχει κανά δυνατό κύμα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gatouni8400

Δραστήριο μέλος

Η Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Θεατράκιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι..το λατρεύω είναι τέλεια εκεί..μου αρέσει παρα πολυ η θάλασσα φυσικά!!
Ναι ναι θα ήθελα κι εγώ να μάθω που είναι το καλντερίμι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lucky sunray

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lucky sunray αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,441 μηνύματα.
sorry παιδιά, δεν θυμάμαι πού είναι ακριβώς,έχω καιρό να πάω.. :P
(θα την ψάξω και θα τη γράψω όμως την διεύθυνση!!)

bill: τα κύματα να προσέχεις!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis7

Νεοφερμένος

Ο giannis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μαθιος φοβερο παγωτο ,για γλυκα λοτσαρης (κορυφαιο προφιτερολ),για μαγειρευτο πορτο φινο (απιστευτα τα φιλετακια κοτοπουλου με μουσταρδα),σουβλακι αριστος στο ριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
τώρα που καλοκαίριασε έχουμε τις συναυλίες που ξεκινούν σιγά-σιγά.....

λοιπόν 5/6 στο κάστρο της πάτρας έχουμε θάνος μικρούτσικος-χρήστος θηβαίος-ρίτα αντωνοπούλου και γιάννης κούτρας...θα ψιλογίνει πανικός μπορεί κα να πάω...

6/6 και 7/6 οι κατσιμιχαίοι έχουν συναυλία κάπου,μου το είπανε ακόμα το ψάχνω (δίνω μαθήματα γαμώτο:wall: )

στις 9-6 οι scorpions στο παμπελοποννησιακό

στις 14 στο αρχαίο ωδείο έχει αφιέρωμα στον ζαμπέτα,με παρουσιαστή-αφηγητή-τραγουδιστή τον μπέζο

τέλος στις 23 έχουμε τον χατζηγιάννη στην παναχαική αλλά δεν το κόβω να πηγαίνω,καλά να'ναι θα το βγάλει το ψωμάκι του από άλλους:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Mόνο για φαγητά λέτε :P
Έχετε να προτείνετε καμιά καλή παραλία;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
πρώτα από όλα να ξεκαθαρίσουμε ότι νηστικό αρκούδι δεν χορεύει......τελειωμένα και μη διαπραγματεύσιμα αυτό...:D

τώρα για μπάνιο πέρνεις το λεωφορειάκι σου και πας στην πλαζ και ξεμπέρδεψες να παίζει αυτοκίνητο υπάρχουν και άλλες επιλογές πιο έξω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top