Οικιακό δίκτυο

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Θέλω να δημιουργήσω ένα οικιακό δίκτυο internet. Αυτή τη στιγμή συνδέομαι μέσω wifi στο router, το οποίο βρίσκεται σε άλλο όροφο, και η ταχύτητα σύνδεσης είναι πολύ χαμηλή, ενώ με πετάει στιγμιαία αρκετές φορές από το δίκτυο. Το να τραβήξω καλώδιο ethernet μεταξύ των ορόφων είναι δύσκολο έως αδύνατο.
Θέλω να φτιάξω δίκτυο internet μέσω του ηλεκτρικού δικτύου. Να συνδέσω το router στο δίκτυο του ρεύματος στον έναν όροφο και να μπορώ να συνδεθώ, πρακτικά μέσω της μπρίζας, στους άλλους.

Τι εξοπλισμό, λογισμικό και διαδικασίες χρειάζεται να κάνω;
Δεδομένου ότι η σύνδεσή μου είναι ADSL 24 Mbps, πιάνω περίπου 13-14 με την απευθείας σύνδεση στο router, τι ταχύτητα να αναμένω μέσω του παραπάνω εγχειρήματος;
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Bump.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αν κατάλαβα σωστά ψάχνεις λύσεις αύξησης της ταχύτητας. Υπάρχουν στο εμπόριο Extender wifi (TP Link κλπ). Τα χρησιμοποιούν συνήθως σε σπίτια φοιτητών ή μεγάλα σπίτια, όπου υπάρχει απόσταση από το κεντρικό ρουτερ. Δεν είναι τίποτα, τα συνδέεις στη πρίζα και βελτιώνεται η ταχύτητα-το σήμα .
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Έχω Tplink powerline για το switch. Σε μονοφασικό ρεύμα είμαι ευχαριστημένος. Σε τριφασικος και σε δαιφορετικές φάσεις υπαρχουν αποσυγχρονισμοί και μεγάλη πτώση της ταχύτητας.

Το powerline ειναι σαν μεγάλο καλώδιο. Μπορεις να ενώσεις router πανω του ή να πάρεις power line με wifi και να συνδέεσαι απευθείας εκει.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,820 μηνύματα.
Να πάρεις ένα wifi repeater εγώ έχω ένα της εταιρείας Tp-link. Είμαι πολύ ικανοποιημένος ,παλιά το ρούτερ βρίσκεται σε ένα δωμάτιο και έπιανε με το ζόρι το σαλόνι που βρίσκεται σε άλλη άκρη του σπιτιού και καθόλου στη κουζίνα ενώ με το repeater πιάνει σχετικά άνετα σε όλο το σπίτι και στη μισή γειτονιά το έχω έλεγξει. Βασικά το repeater το βάζεις σε μια πρίζα στη μέση του σπιτιού ώστε να πιάνει το WiFi του ρούτερ σχετικά καλά και μετά μεταδίδει σε όλο το σπίτι.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Δεν θέλω να αυξήσω την ταχύτητα. Η ταχύτητα όταν βρίσκομαι στον όροφο του router είναι εντάξει.
Όταν βρίσκομαι σε άλλο όροφο, η πλάκα που μεσολαβεί μπλοκάρει το σήμα, η ταχύτητα μειώνεται και εμφανίζονται lag spikes και στιγμιαίες αποσυνδέσεις από το δίκτυο.

@akikos
Παίρνω δηλαδή τον αντάπτορα, τον βάζω στην μπρίζα και συνδέω το router στον ένα όροφο. Πάω στον άλλο όροφο, βάζω τον δεύτερο αντάπτορα και απο εκεί τραβάω καλώδιο ethernet για το pc και είμαι εντάξει;
Μπορώ να το κάνω για δύο όροφους; Δηλαδή, να στείλω έναν αντάπτορα εξόδου στον 2ο και έναν στον 3ο όροφο, έχοντας έναν αντάπτορα εισόδου στον 1ο όροφο;
Οι συσκευές που θα συνδεθούν με τον αντάπτορα θα πιάνουν την ταχύτητα του router (απευθείας έχω 12 Mbps, θα έχω 8-10 στον αντάπτορα ή θα μου βγάζει 1-2 Mpbs);
Πώς καταλαβαίνω εάν οι γραμμές του σπιτιού είναι μονοφασικές ή πολυφασικές;
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Mπορείς να το καταλάβεις από το γενικό διακόπτη. Αν είναι κάτι τέτοιο ειναι τριφασικό.

Νομίζω ότι το αναφέρει και ο λογαριασμός του ρεύματος.

Βάζεις το ένα κοντά στο router και τα αλλα σε οποιο σημείο του σπιτιού θέλεις. Αν στο 3ο όροφο θέλεις να μπαίνεις με wifi μπορεις να πάρεις ενα τερματικο με wifi. Δεν θελει ειδικο λογισμικό. Είναι plug and play. Έχει ενα κουμπάκι για συγχρονισμο αλλά δεν χρειαστηκε καν να το πατησω.

Εγώ έχω 3 powerline. Ένα στο router, ένα στο nintendo switch (στην ίδια φάση με το router) όπου δεν έχω απλώλειες και ένα άλλο σε άλλο όροφο σε διαφορετική φάση που έχει και ενσωματωμενο wifi. Έχει έχω αποσυγχρονισμούς και απλώλεια ταχύτητας.

Εξαρτάται από το σπίτι αλλά στους περισσότερους είναι άψογο για αυτό έχει και τόσο καλές κριτικές στο skroutz https://www.skroutz.gr/s/15935680/TP-LINK-TL-PA4010PKIT-v4.html. Βέβαια οι περισσοτεροι εχουν μονοφασικο ρεύμα.

Σε μεγάλα μαγαζιά μπορεί να σου δινουν δοκιμαστικά κάποια να δοκιμάσεις αν σου κάνουν. Ρώτα σε κοτσόβολο, public, πλαίσιο και λοιπες αλυσίδες
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top