Οι διαφημίσεις μας ταΐζουν ψέματα

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγώ μπορεί να αγοράσω κάποιο καινούριο παγωτό ή σοκολάτα, αλλά από κει και πέρα, αν δε μου αρέσει, τί να το κάνω;
Επίσης να προσθέσω την αναίδεια των διαφημίσεων των τραπεζών, που πλασάρουν το σλόγκαν: "Πάρτε το τάδε δάνειο από την τάδε τράπεζα ή κάντε μεταφορά υπολοίπου στην τάδε τράπεζα και θα γίνετε αρσιβαρίστες και θα τα σηκώνετε, και θα έχετε επιτύχει στη ζωή σας οικονομικά". Ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Θα έπρεπε να απαγορευθούν παντελώς οι διαφημίσεις τραπεζών από την τηλεόραση. Άσε που είναι και οι πιο κακόγουστες κατά τη γνώμη μου (μετά από αυτές με τον ηλίθιο γάτο που σπιλώνει το είδος του με τις διαφημίσεις μια ανόητης τσιχλόφουσκας)...
Αν και τελευταία, επειδή έχω κόψει σχεδόν τελείως την τηλεόραση και δε βλέπω ποτέ τις διαφημίσεις.


Είναι κιτς, αλλά οι τράπεζες δεν μπορούν, παρά να διαφημίζονται. Το μόνο πρόβλημα που εγώ βλέπω στις τραπεζικές διαφημίσεις είναι ότι τα ψιλά γράμματα περνάνε από κάτω με ιλιγγιώδη ταχύτητα. Κι άσχετα με τις μουφες του μοντέλου που μιλάει, το πραγματικό ετήσιο επιτόκιο (ΣΕΠΠΕ) είναι πολύ μεγαλύτερο και με πολύ πιο σκληρούς όρους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Το μόνο πρόβλημα που εγώ βλέπω στις τραπεζικές διαφημίσεις είναι ότι τα ψιλά γράμματα περνάνε από κάτω με ιλιγγιώδη ταχύτητα.
Εχω προσπαθησει απειρες φορες να τα διαβασω (απο περιεργεια), αλλα ποτε δεν τα καταφερα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
οι τραπεζες ο,τι και να λενε..απο δω απο κει θα σου τη φερουν με τα ψιλα γραμματα οχι μονο στις διαφημισεις αλλα και στα συμβολαια..να ναι καλα ο μαθηματικος μας στο γυμνασιο που οταν καναμε για τοκους και τετοια μας εκανε μια βδομαδα μαθημα για παγιδες "ορους¨" των τραπεζων..μπορει να ειχαμε ξεφυγει απο το κλιμα των μαθηματικων αλλα τουλαχιστον μας εδειξε οτι πρωτα να μας κοπει το χερι και μετα να εμπιστευτουμε ορους τραπεζων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
εκτος του οτι οι διαφημισεις παρασυρουν τα προβατα πολλες φορες, ενα ακομη κακο που παρατηρω ειναι οτι τα παιδια ειδικα στην εφηβεια και την παιδικη ηλικια πολλες φορες υιοθετουν το χιουμορ των διαφημισεων χρησιμοποιωντας συχνα ακομη και αυτουσιες φρασεις απο διαφημιστικα σλογκαν...
ελεος δηλαδη..η μαζοποιηση εχει φτασει στα ορια...
εγω δεν βλεπω πλεον πολυ συχνα τηλεοραση..και αδιαφορω για τις διαφημισεις...
γενικα δε με ενδιαφερει ο καταναλωτισμος ουτε ο υλικος ευδαιμονισμος,...
δεν πιστευω πως υπαρχει shopping therapy αλλα shopping disease...
τελος παντων ολο αυτο το σκηνικο στις διαφημισεις ειναι ενα θεατρο παραλογου...μια ψευτια μια σπαστικη υποκρισια την οποια την αποφευγω και δεν της δινω καμια βαση...

In Flames Gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas221117

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
σε όλες τις διαφημίσεις οι ηθοποιοί είναι χαρούμενοι μέχρι αηδίας και παρουσιάζουν κάτι το ιδανικό.προσωπικά μαρέσουν οι οικολογικές διαφημίσεις:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
μας εκανε μια βδομαδα μαθημα για παγιδες "ορους¨" των τραπεζων..
Δεν μου τον φερνεις να μου κανει κι εμενα μαθημα; Αν ο μη γενοιτο πεσω στην αναγκη των τραπεζων (που θα πεσω, δεν τιθεται :P) δεν θελω να γινω "θυμα". Σιχαινομαι και ολα αυτα τα οικονομικιστικα...

Παντως, σοβαρα τωρα, πιστευω οτι κατι τετοιο θα επρεπε να γινεται σε ολα τα σχολεια. Δηλαδη να δινεται περισσοτερη βαση στην οικονομικη παιδεια (οσο και αν τη σιχαινομαι). Γιατι ετσι μας περνανε και για ηλιθιους δηλαδη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
πανω σε αυτο που ειπε η dream για τα μοντελα...η ΕΕ θετει τελος (στην πραξη ? θα το δουμε) στις σεξιστικες διαφημισεις που προωθουν λαθος προτυπα (ανορεκτικες κοπελιτσες , αντρες με κοιλιακους φετες..) και μετατρεπουν ανθρωπους σε αντικειμενα του σεξ με στοχο την γελοια προωθηση των αχρηστων (κατα κανονα) προιοντων ..
:bravo::bravo::bravo::bravo:συμφωνω απολυτα..ετσι ειναι....αν ειναι δυνατον δηλαδη...μιση ωρα να δουμε τηλεοραση....θα καταλαβουμε πως μαζι με την προωθηση των προιοντων...γινεται και προωθηση ενος 'τελειου' τροπου ζωης....ο οποιος φυσικα και δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα.....τι εχουμε λοιπον;μια συνεχη προωθηση της τελειοτητας..και βεβαια ολο αυτο μας επηρεαζει....μιας και πλεον εχουμε φτασει στο σημειο να θεωρουμε πως οι ανορεξικες κατα τα αλλα κουκλες ειναι το προτυπο ομορφιας...και πως αν δεν εχουμε αυτο το τρομερο,καταπληκτικο,μοναδικο αυτοκινητο ειμαστε πολυ πισω και αισθανομαστε κι ασχημα...για να μην αναφερω τα πολυτελη σπιτια με τις πισινες και τους κηπους και τα σκυλακια να τρεχουν απο εδω κι απο εκει...ελεος δηλαδη....:(παντου και παντα θα μας επηρεαζει η διαφημιση..δυστυχως...:(

εκτος του οτι οι διαφημισεις παρασυρουν τα προβατα πολλες φορες, ενα ακομη κακο που παρατηρω ειναι οτι τα παιδια ειδικα στην εφηβεια και την παιδικη ηλικια πολλες φορες υιοθετουν το χιουμορ των διαφημισεων χρησιμοποιωντας συχνα ακομη και αυτουσιες φρασεις απο διαφημιστικα σλογκαν...
ελεος δηλαδη..η μαζοποιηση εχει φτασει στα ορια...
εγω δεν βλεπω πλεον πολυ συχνα τηλεοραση..και αδιαφορω για τις διαφημισεις...
γενικα δε με ενδιαφερει ο καταναλωτισμος ουτε ο υλικος ευδαιμονισμος,...
δεν πιστευω πως υπαρχει shopping therapy αλλα shopping disease...
τελος παντων ολο αυτο το σκηνικο στις διαφημισεις ειναι ενα θεατρο παραλογου...μια ψευτια μια σπαστικη υποκρισια την οποια την αποφευγω και δεν της δινω καμια βαση...

In Flames Gn
:iagree::iagree::iagree:ετσι ειναι...παρα πολυ σωστα....:no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!msm!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η !msm! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Εχω προσπαθησει απειρες φορες να τα διαβασω (απο περιεργεια), αλλα ποτε δεν τα καταφερα! :P
και εγώ έχω προσπαθήσει να τα διαβάσω αλλά με τέτοια ταχύτητα...

σε όλες τις διαφημίσεις οι ηθοποιοί είναι χαρούμενοι μέχρι αηδίας και παρουσιάζουν κάτι το ιδανικό.προσωπικά μαρέσουν οι οικολογικές διαφημίσεις:no1:

+φωνώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Είναι κιτς, αλλά οι τράπεζες δεν μπορούν, παρά να διαφημίζονται. Το μόνο πρόβλημα που εγώ βλέπω στις τραπεζικές διαφημίσεις είναι ότι τα ψιλά γράμματα περνάνε από κάτω με ιλιγγιώδη ταχύτητα. Κι άσχετα με τις μουφες του μοντέλου που μιλάει, το πραγματικό ετήσιο επιτόκιο (ΣΕΠΠΕ) είναι πολύ μεγαλύτερο και με πολύ πιο σκληρούς όρους...

Σε άλλες χώρες της Ευρώπης πάντως απαγορεύονται οι διαφημίσεις τραπεζών σε τηλεοράσεις, τύπο και σινεμά. Οπότε ναι, οι τράπεζες μπορούν και να μη διαφημίζονται. Οι τραπεζικές διαφημίσεις είναι και οι πιο παραπλανητικές μετά τα προϊόντα καλλωπισμού και αδυνατίσματος.

εκτος του οτι οι διαφημισεις παρασυρουν τα προβατα πολλες φορες, ενα ακομη κακο που παρατηρω ειναι οτι τα παιδια ειδικα στην εφηβεια και την παιδικη ηλικια πολλες φορες υιοθετουν το χιουμορ των διαφημισεων χρησιμοποιωντας συχνα ακομη και αυτουσιες φρασεις απο διαφημιστικα σλογκαν...
ελεος δηλαδη..η μαζοποιηση εχει φτασει στα ορια...
εγω δεν βλεπω πλεον πολυ συχνα τηλεοραση..και αδιαφορω για τις διαφημισεις...
γενικα δε με ενδιαφερει ο καταναλωτισμος ουτε ο υλικος ευδαιμονισμος,...
δεν πιστευω πως υπαρχει shopping therapy αλλα shopping disease...
τελος παντων ολο αυτο το σκηνικο στις διαφημισεις ειναι ενα θεατρο παραλογου...μια ψευτια μια σπαστικη υποκρισια την οποια την αποφευγω και δεν της δινω καμια βαση...

In Flames Gn

+
Αν και εγώ πιστεύω μέχρι κάποιο σημείο στο shopping therapy... Όχι σαν θεραπεία αλλά ως ευκαιρία να περάσεις καλά. Χωρίς υπερβολές και χωρίς σπατάλες, όμως.

σε όλες τις διαφημίσεις οι ηθοποιοί είναι χαρούμενοι μέχρι αηδίας και παρουσιάζουν κάτι το ιδανικό.προσωπικά μαρέσουν οι οικολογικές διαφημίσεις:no1:

Ναι, οι οικολογικές διαφημίσεις και οι διαφημίσεις για θέματα όπως το κάπνισμα, τα ναρκωτικά, το AIDS και η κοινωνικές προκαταλήψεις είναι ίσως οι μοναδικές διαφημίσεις που έχουν νόημα.
Όσο για τους ηθοποιούς που φοράνε αυτό το ηλίθιο χαμόγελο σαν να τους έχουν κολλήσει σελοτέιπ από τις άκρες των χειλών μέχρι τις φαβορίτες, πολύ θα μου άρεσε να τους το σβήσω δείχνοντάς τους πόσες οικογένειες χάνουν τα σπίτια τους από δάνεια και πλειστηριασμούς.

Δεν μου τον φερνεις να μου κανει κι εμενα μαθημα; Αν ο μη γενοιτο πεσω στην αναγκη των τραπεζων (που θα πεσω, δεν τιθεται :P) δεν θελω να γινω "θυμα". Σιχαινομαι και ολα αυτα τα οικονομικιστικα...

Κι εγώ τα σιχαίνομαι, αλλά δυστυχώς είναι πρακτικώς απαραίτητητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Και οι τράπεζες επιχειρήσεις είναι κι αν απαγορεύεται η διαφήμισή τους καταστρατηγείται ο ελεύθερος ανταγωνισμός, για τον οποίο τόσο καμαρώνουν τα παιδιά από τις Βρυξέλλες...Οι διαφημίσεις είναι ενημέρωση. Αν ο άλλος δεν διαβάζει τα συμβόλαια που υπογράφει, κακό του κεφαλιού του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ναι, αλλά όταν εγώ κι εσύ και άλλοι χίλιοι δεκατρείς χάνουμε μία ώρα από κάθε διαφήμιση που βλέπουμε επειδή πάμε να δούμε αν ισχύουν αυτά που λένε, και όταν οι διαφημίσεις αυτές έχουν στόχο την παραπλάνηση, τότε καλύτερα να εκλείψουν. Μια χαρά ελεύθερος ανταγωνισμός μπορεί να υπάρξει ανάμεσα στις τράπεζες χωρίς διαφημίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι ακριβώς...Η εμπορική λειτουργία είναι απαραίτητη για κάθε επιχείρηση και απαγορεύεται ένα μέρος αυτής, η τηλεοπτική καμπάνια, να ακυρώνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ε, χαίρω πολύ, να διαφημίζονται με την ίδια λογική και οι οίκοι ανοχής και τα μαγαζιά με όποιου είδους toys... Το θέμα είναι πως δεν εμπλέκεται μόνο ένας παράγων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Γιατί, τα 090 (πάρε με τώρα) δεν διαφημίζονται; Απλώς ο ηθικός τομέας περιορίζει τις ώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregoire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γρηγόρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 145 μηνύματα.
Μα δεν μπορούμε να μιλήσουμε περί ελεύθερης οικονομίας και ανεμπόδιστης επιχειρηματικότητας καταργώντας το Μarketing...Και οι διαφημίσεις αποτελούν για καθε είδους επιχείρηση το κυριότερο μέσο marketing.Φαντάσου,να γίνεις επιχειρηματίας αργότερα και να μη μπορείς να προμοτάρεις τον εαυτό σου...Άλλο εξορθολογισμός των διαφημίσεων και άλλο η κατάργηση τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ε λοιπον η ελευθερη οικονομια και το δικαιωμα να ανοιγεις επιχειρηση δεν πρεπει να καταστρατηγει τα δικαιωματα των ανθρωπων, καθως και να υποτιμα την νοημοσυνη τους.
αλλωστε οι περισσοτερες διαφημισεις στοχευουν τους νεους και τα παιδια γιατι αυτοι δεν εχουν διαμορφωσει ακομη δικια τους αποψη και επομενως επηρεαζονται πιο ευκολα.
κανενα προβλημα δεν εχω με τις διαφημισεις(υπαρχουν διαφημισεις αριστουργηματα -τεχνη) ομως οι περισσοτερες ειναι ηλιθιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Είχα πάρει ένα κρουασάν το οποίο έλεγε "60 θερμίδες ανά μερίδα". Δεν το πήρα για αυτό το λόγο, θα το έπαιρνα έτσι κι αλλιώς. Απλά μετά που διάβασα τα ψιλά γράμματα, το κρουασάν υποτίθεται ήταν 6 μεριδες!
Από τότε κοιτάω όλα τα προιόντα από περιέργεια να δω τι λένε και πράγματι, σαν μερίδα ορίζουν την μια μπουκιά, προσπαθώντας να σε πείσουν ότι είναι light.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Και αν δεν σου λεει μεριδα σου λεει ανα 100gr ενω το προΐων ειναι πολυ περισσοτερα, και πρεπει να κατσεις να υπολογιεις ποσο βγαινει...! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
A καλά, υποτίθεται ότι μια μερίδα μακαρόνια είναι 85gr. Δηλαδή το ένα πακέτο έχει και καλά 6 μερίδες! Κάνετε λάθος όσοι βάζετε ένα πακέτο για δύο άτομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
85 γραμμάρια μακαρόνια? Μυρμήγκι θα φάει???? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top